I 's Nachts opstaan Verdwijnend Oud-Heemstede. DINSDAG 24 MAART '1936 HA ARE EM'S DAGBEXD' STADSNIEUWS Het leven in de dessa. Lezing van den heer K. W. L. Bezemer voor „Oost en West". Voor de afdeeling Haarlem en omstreken van de Kon. Vereeniging „Oost en West' heeft gisteravond in de Kroonzaal van café restaurant Brinkmann de heer K. W. L. Be zemer een lezing gehouden over „Het leven in de dessa". De voorzitter, de heer P. L.- van Bueren, leidde den spreker met eenige woorden in. De heer Bezemer vertelde dat ruim 90 pet. van de inlandsche bevolking in de dorpen, de dessa's leeft. Er zijn ongeveer 21.400 des sa's op Java. Gemiddeld telt zoo'n dorp 1000 a 1500 inwoners. De menschen wonen ech ter niet in regelmatige straten, als in een Europeesche stad. Een dessa is verdeeld in een hoofddorp en eenige gehuchten. Uit de verte lijken de dessa's heel aardig, maar zoodra men er binnenkomt, ziet men een rommelig conglomeraat van huizen, erven en boomen. Ook wat comfort betreft, verschilt de in landsche dessa-toestand hemelsbreed van de Westersche woonwijze. De inlanders leven nagenoeg in de vrije natuur. Het meubilair is dan ook tot het allernoodzakelijkste be perkt. Het huis van het dorpshoofd, dat door de bewoners gezamenlijk opgeknapt is, ziet er wat mooier uit, De dessa heeft ook „openbare gebouwen". Zoo zijn er de waakhuisjes en het dorpsbedehuis. Verder zijn er openbare plaatsen. Het gemeenschapsgevoel is name lijk zeer sterk ontwikkeld in de dessa. Tot deze openbare plaatsen behooren de dessa- bron en de begraafplaats (die gewoonlijk het mooiste deel van het dorp is). Ook zijn er in iedere dessa plekken, die als heilig wor den beschouwd. De plaats, waar de stichter van het dorp heeft gewoond of waar een Mohammedaansch heilige is geweest worden tot heiligdommen verklaard. In de agrarische gemeenschap, die het in landsche dorp is, heeft de grond de grootste beteekenis, Wie den meesten grond bezit, is het hoogst in aanzien In de meeste dessa's overheerscht het ge meenschappelijk bezit het eigendom van de enkeling. Degeen, die het meeste bezit, heeft ech ter ook de meeste lasten te dragen. Een tweede categorie bezit alleen huis en erf, een andere groep heeft slechts huizen en ten slotte zijn er nog de z.g. „binnensluipers", menschen, die nu eens hier, dan weer daar slapen. Het verzorgen van de openbare belangen van het dorp eischt veel werk. De waterlei ding voor de rijstvelden, de wegen en heilige plaatsen moeten onderhouden worden. Het dorpshoofd, dat door de bevolking gekozen wordt, moet met zijn helpers voor dit werk gehonoreerd worden. Deze betaling geschiedt niet in geld, maar gewoonlijk in het toe wijzen van grond, de z.g. „ambtsvelden". Ook bewijzen de dorpelingen hun „burgemees ter" allerlei diensten. Het ambt van dorps hoofd is dan ook zoo begeerenswaardig, dat het bij de verkiezingen al even heftig toe gaat als soms in de Westersche landen. De inlandsche dorpswoning is uiterst een voudig ingericht, zoo vertelde de heer Beze mer. De leefwijze van den Inlander is zoo sober, dat een bedrag van 2Vz cent per dag voldoende voor hem is. Spr. zeide, echter den indruk te hebben, dat de Oosterling volkomen tevreden is met dit leven. Hoewel misbruik van gezag door de dorpshoofden nog al eens voorkomt, is het leven in de dessa's over het algemeen gemoedelijk en blijmoedig. De Javaan is zeer aan zijn dorp en zijn huis gehecht. Verhuizingen komen er dan ook lang niet zoo veelvuldig voor als onder de Westerlingen. Tenslotte sprak de heer Bezemer over de inlandsche feesten, waarvan de sfeer voor den Europeaan zoo moeilijk te begrijpen is, maar die den Oosterling de grootste vreugde bereiden. Na de pauze werd een mooie en interes sante film over het dessaleven vertoond. MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING T./M. 29 MAART 1936. Nederlandsch Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. Johan de Witt 25 Maart gewone stuk ken 3.25; mail via Marseille 25 Maart gew. st. 5.45; mail, brieven, briefkaarten 25 Maart gew. st. 19.10; vliegdienst Amsterdam Bandoeng 25, 28 Maart gew. st. 3.25. Suriname, zeepost en mail via Amsterdam 27 Maart gew. st. 3.25; vliegdienst New York Paramaribo 24 Maart gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curacao, via Cherbourg 26 Maart gew. st. 19.10; vliegdienst New York Maracaibo 26 Maart gew. st. 19.10; vliegdienst New YorkMaracaibo 27 Maart gew. st. 8.55. Amerika, Canada. Mexico, Cuba, via Cher bourg 24. 26 Maart gew. st. 19.10; Amerika Canada via Liverpool 27 Maart gew. st. 8.40; Mexico, Cuba via Liverpool 27 Maart gew. st. 5.45. Argentinië, Brazilië, Uruguay, Chili, via Lis sabon 29 Maart gew. st. 2.15: Brazilië via Lon den 27 Maart gew. st. 5.45; vliegdienst Duitsch landZuid Amerika 25 Maart gew. st. 7. vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 28 Maart gew. st. 3.25. China. Hongkong, Phiiippijnen, Japan, Mantsoerye, Jehol, via Siberië 26 Maart gew. st. 18.—. Britsch Indië, via Napels 26 Maart gew. st. 10.vliegdienst AmsterdamBandoeng 25, 28 Maart gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië) via Istanbul/Adana 26 Maart gew. st. 3.25. Vliegdienst als Britsch Indië. Palestina, via Marseille 25 Maart gew. st. 5.25; via Napels 26 Maart gew. st. 10.via Brindisi 28 Maart gew. st. 10. Vliegdienst als Britsch Indië. Ceylon, vliegdienst als Britsch Indië 26 Maart gew. st. 12.30. Penang, Siam, via Marseille 25 Maart gew. St. 2.15. Vliegdienst als Britsch Indië. Singapore, via Marseille 25 Maart gew. st. 5.45; brieven en briefkaarten nazending 25 Maart gew. st. 19.10. Vliegdienst als Britsch Indië. Egypte, via Napels 26 Maart gew. st. 10. via Brindisi 28 Maart gew. st. 10.vliegdienst AmsterdamBandoeng 25, 28 Maart gew. st. 3,25; vliegdienst LondenKaapstad 27 Maart gew. st. 2.15. Oost Afrika, via Marseille 25 Maart gew. st. 5.45; via Marseille 26 Maart gew. st. 10. vliegdienst LondenKaapstad 27 Maart gew. st. 2.15. Zuid-Afrikaansche Unie, via Southampton 26 Maart gew. st. 16.45; via Dover 28 Maart gew. st. 5.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australische Statenbond, via Marseille 26 Maart gew. st. 10.vliegdienst Amsterdam Bandoeng 25, 28 Maart gew. st. 3.25; via Lon den—SingaporePort Darwin 28 Maart gew. st. 2.15. Nieuw-Zeeland, via Cherbourg—S. Francisco 26 Maart gew. st. 19.10. I Vliegdienst als Australië. VOOR DEN- POLITIERECHTER- Rijwielplaatjes. Men heeft er nooit van gehoord, dat inbre kers er op uitgingen om belastingbiljetten, al dan niet gekwiteerd, te stelen, maar op de kwitanties van de rijwielbelasting zijn er velen verzot, wat verklaarbaar is, want voor een be lastingbiljet heeft niemand een cent over en het is ook nergens voor te gebruiken, maar zoo'n rijwielbelastingkwitantie heeft aftrek, omdat ze niet op naam staat en er zijn altijd menschen te vinden, die er een gulden voor geven; ze behoeven er dan aan 't postkantoor geen rijksdaalder voor te betalen. Telkens duiken er dan ook weer lieden op die, alle onverbreekbare hulzen en geniale be vestigingen ten spijt, plaatjes weten te be machtigen. De meest zekere plaats van be vestiging lijkt dan ook wel de jas te zijn. Maar de jacht op rijwielplaatjes is toch een gevaar lijk bedrijf en de twee IJmuidenaren, die zich daarin hadden begeven, bezwoeren den poli tierechter plechtig, dat ze het niet weer zou den doen, terwijl de man, die een trouw af nemer was geweest, al even berouwvol ver klaarde, geen plaatjes meer te zullen koopen. Er was nog een vierde man bij de zaak betrok ken, van wien door de beide plaatjes jongens werd verklaard, dat hij op uitkijk had ge staan en in de opbrengst gedeeld, maar deze zei, dat de twee hem geweldig belasterden, waarom wist hij niet. Hij toch zou op het tijdstip dat de plaatjes gestolen werden, in Staphorst bij de werkverschaffing zijn ge weest en 't is duidelijk dat men niet in Stap horst op uitkijk gaat staan als ze in IJmuiden stelen. De anderen hielden echter vol dat hij er wel bij was geweest en zoodoende moet nog eerst onderzocht worden, of de plaatjesdieverij voor of na het verblijf te Staphorst heeft plaats gevonden. Zijn zaak werd dus geschorst en de zaak tegen de beide anderen ook, want de po litierechter wil een reclasseeringsrapport aan vragen, omdat de beide mannen overigens gunstig bekend staan en armoede een rol heeft gespeeld. Er is dus kans op een voor waardelijke straf. De opkooper kwam er ondanks zijn boet vaardigheid echter niet zoo goed af; op helers heeft de justitie het niet begrepen ,want zij trekken niet alleen voordeel uit het misdrijf, maar zijn daarvan bevorderaars: als iemand niet weet. waar hij een gestolen ding kan kwijt raken, zal hij niet zoo gauw tot diefstal over gaan. Ten opzichte van hem was er dan ook geen sprake van geldboete of een voorwaardelijke straf, maar de officier van justitie eischte drie weken gevangenisstraf, wat de rechter te weinig vond, want die gaf een maand. De briefschrijver. Een jongeman te Santpoort was door de rechtbank veroordeeld tot betaling van een zeker bedrag aan iemand in Leiderdorp en dat zat hem dwars, zoo dwars, dat hij het plan opvatte om werkloos te blijven, want dan was er niets op hem te verhalen. Heel tevreden was hij echter met dat besluit ook al weer niet want uitstel is geen afstel en de schuld werd steeds grooter. Zijn leven lang werkloos te blijven om zoo aan betaling te ontkomen, bekoorde hem al evenmin, want dat beteekende voor hem op den duur armoe lijden. Zoo kampten de lust om niet te betalen en die om wel te werken in zijn gemoed en brachten in zijn hersens een zekere beroering te weeg. Daaraan is toe te schrijven dat hij op een goeien dag pen en papier nam en een brief aan den' Leiderdor per ging schrijven, welke heel netjes begon: „Waarde Heer", maar dat was dan ook het eenige nette, dat er aan was. Immers hoorden we eruit voorlezen: Vandaag of morgen ga je er aan, ik zal het mes door jesteken; ik heb een paar jaar voor je over". Deze uiting van een overkropt gemoed had den Leiderdorper, zoo hij verklaarde, het eerste oogenblik even verontrust, maar toen had hij gedacht: „Blaffende honden bijten niet", zoo dat hij geen vrees voor een gewelddadigen dood had gehad. Maar op dat soort brieven was hij toch niet gesteld, te minder, omdat een vriend van den jongeman uit solidariteit had gemeend ook een heel onvriendelijk epis tel aan zijn adres te moeten richten. De jongeman zei, dat hij den brief had ge schreven om voor de rechtbank gedaagd te worden, welke wensch dan ook vervuld was, en om daar die geldkwestie nog eens aan de orde te kunnen stellen. Hierin zag hij zich echter teleur gesteld, want de politierechter wou er geen woord over hooren, aangezien de rechtbank daarin had beslist. Hij had, zei hij, geen plan met een mes te steken en de officier geloofde het ook wel, maar al die dikdoenerij met dreigbrieven moet ook uit zijn. Voor ditmaal werd er 25 of 10 dagen geëischt; de politierechter gaf 20 of 12 dagen met de waarschuwing dat het feit zich niet moet herhalen. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET FRANS HALS MUSEUM. De Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum heeft ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het bedanken van den heer M. A. Reinalda, de volgende aanbeveling aan den raad doen toekomen: 1. Mr. H. O. Drilsma, 2. H. A. Bijvoet. Tevens verzoekt zij den Raad over te gaan tot vervulling van de nog steeds bestaande vacature ontstaan door het bedanken van den heer Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong. De Commissie biedt daartoe de volgnde aanbeveling aan: 1. Oscar Mendlik, 2. H. F Boot. HET JUBILEUM VAN „NIEUW LEVEN" In verband met het 25-jarig bestaan van de Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" te Haarlem op 4 April a.s. heeft zich uit de kunstlievende leden een huldigings comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen tot het aanbieden van een hul deblijk. Het secretariaat van dit comité wordt waar genomen door den heer J. C. Grootes, Lorentz- kade 116, alhier. DE „BURGEMEESTER MAARSCHALK- BANK". Het comité verzoekt ons opname van het volgende: In aansluiting op het Zaterdag gepubli ceerde bericht, moeten wij nader mededee- len, dat hetgeen hierin omtrent de plaat sing der Bank werd vermeld nog slechts als een voorloopige gedachtengang is te be schouwen, daar hieromtrent tot heden noch in den boezem van het comité, noch met den Burgemeester van gedachten is gewisseld. De aannemer, de heer J. P. A. Nelissen, gaf als tijd van gereedkoming aan begin Juni a.s. dit blijft echter nog af te wachten. Omtrent den datum van overdracht aan den Burgemeester en daarna aan de ge meente Haarlem moet nog nader overleg worden gepleegd. In verband met de vacanties zal dit wel niet vóór September kunnen geschieden. Nach!» moeien opslaan, Zenuwachtigheid, Pijn i Beenen, Duizeligheid, Hoofdpijnen, Verlies van Enert i kunnen lil I gevolg zijn van slee! t'i :om!, gegarandeerd, minder goed werken van de NIEREN :n geef! m 8 dagen volledige voldoening, of U kiijal Uw jeld terug. Neem vandaag nog Cystex, Uw apotheker 'jtneeü het. (Adv. Ingez. Med.) Het verkeer stelt zijn eischen. Aan den voortdurenden groei van Heem stede is, vooral in de laatste jaren, al heel wat landelijk schoon der gemeente ten of fer gevallen. In de meeste gevallen zou daar aan zeker moeilijk te ontkomen geweest zijn, al zal het velen, en vooral hen. die reeds lange jaren Heemstedenaar zijn, menigmaal met een zekeren weemoed vervuld hebben. De toenemende bevolking eischt nu eenmaal steeds weer nieuwe woningcomplexen, steeds weer nieuwe straten en de belangen der fo rensen brengen uiteraard mede, dat deze nieuwe woongelegenheden niet verder van spoor-, tram- en buslijnen verwijderd zijn, dan strikt noodzakelijk is. Zoo hebben nu allengs alle open terreinen langs Bronstee- en Binnenweg, die tot in de laatste jaren aan dezen weg een landelijk aspect wisten te geven en die in het voorjaar de pracht der kleurige bloembollen tot midden in het dorp brachten, het onderspit moeten delven te gen de bouwwoede. Mét de bevolking nam ook het verkeer voortdurend in omvang toe en ook dit stelde zijn eischen en ook hieraan moest meer dan eens iets opgeofferd worden, dat zoo het al geen schoonheid bezat, toch de bekoring had van het typisch oud-dQrpsche. Met het voorstel tot doortrekking van de Zandvaartkade gaat nu opnieuw zoo'n stukje markant Oud-Heemstede verdwijnen. Wie op de IJzeren Brug staande den Binnenweg af ziet, zal geboeid worden door 't typische ka rakter van deze echte dorpswinkelstraat. Ze ker, de tram scheert er vlak langs de huizen, het trottoirtje is er benauwend smal, de voetganger weet zich eigenlijk aan geen van beide kanten der straat te bergen en voor wie de zorg heeft voor een veilig en daarbij vooral ook vlot verkeer, kan dit weggedeelte wellicht een ware nachtmerrie zijn. Maar typisch en karakteristiek is het zeker. En voor een heel groot deel dankt het dit juist aan het punt, dat nu verdwijnen gaat, aan het oude huis met zijn rustige gevel, waar voor de echt-dorpsche platte linden altijd weer de rust van voorbijë tijden in herinne ring roepen en aan de hobbelige helling, die met gemak en veiligheid spot, maar die zoo echt anders is, dan wat nu gemaakt zou worden. Nog een paar maanden en dit alles zal weer verdwenen zijn; in den ouden tuin met zijn geweldige kastanje zullen wel een paar moderne woonhuizen verrijzen en waar nu nog de knoppen der linden van het nade rend voorjaar getuigen, zullen zeker een paar nieuwe winkels er weer toe bijdragen om Heemstede steeds maar moderner te maken. Het zal wel niet anders kunnen en wie de raderen van den tijd wil tegenhouden, doet onverstandig. Haar toch: het öüde 'huis en de dwaze helling en dé groene linden, ze waren velen heel wat liever dan al het „mooie", dat zij er voor! terug zullen krijgen. PROPAGANDA-SOIRéE ANCIENT ORDER OF FORESTERS. De afd. Haarlem en omstreken van de Ancient Order of Foresters, Court „Kenne- merland", organiseert 19 April a.s. een pro- paganda-soirée, in de Kroonzalen van café- rest. Brinkmann, Gr. Markt. De netto-opbrengst komt ten goede aan het Hulp en Ondersteuningsfonds van deze af deeling. Belangelooze medewerking wordt verleend door het Haarlemsch Symphonie-Orkest „Euterpe", directeur den heer J. A. Meng en de Amsterdamsche Foresters Tooneel-, Muziek en Reciteerclub. Verder zangvoordrachten door mevr. Minny v. d. RoerWestergren, aan den vleugel mevr. L. v. d. Valkv. Riet schoten. Tevens wordt vertoond de propa ganda-film „Broederschap" teneinde de aan wezigen een beeld te geven van het doel en streven van de Ancient Order of Foresters. Deze propaganda-soirée wordt besloten, met een bal, onder leiding van den heer J. Stol Jr. met medewerking van „The Moonlight Serenaders". VEREENIGING TOT BEVORDERING DER GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN. De afdeeling Haarlem en Omstreken houdt haar jaarvergadering Woensdagavond 25 Maart in de Centrale, Spaarne. Na 15 dienst jaren stellen de voorzitter en de 2e secx-etaris zich, wegens gezondheidsredenen, niet meer herkiesbaar. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Dezer dagen houdt de heer A. J. Meijerink voordrachten over het redden van drenkelin gen te Amersfoort (waar ook de Bondsfilm wordt vertoond), te Emmen, Appingedam, Apeldoorn, Nieuw-Leusen, Heemstede (stich ting „Meer en Bosch"), Groningen en Harlin- gen. VERPLAATSING VAN EEN GEMAAL. In verband met de voortschrijdende bebou wing nabij de Zomeiwaart is het noodzake lijk, dat het aldaar aanwezige gemaal van den Romolenpolder wordt verplaatst naar de zuidzijde van dien polder. Het bestuur van den polder heeft zijn medewerking daartoe toege zegd; het heeft de plaats aangegeven waarop het gemaal ongeveer zou moeten worden op gelucht. Met het oog daarop is met Regenten van het St.-Elisabeth's of Groote Gasthuis onder handeld over den aankoop door de gemeente van een boerderij met bijbehoorende gronden aan den Schalkwijkerweg groot 127.390 c.A. Regenten hebben zich bereid vei-klaard deze perceelen aan de gemeente in koop af te staan tegen een bedrag van f 30.000. B. en W. stellen den raad voor tot aankoop tegen genoemd bedrag te besluiten. DE 23e MARANATHA-CONFERENTIE. Van 16 tot en met 19 Mei a.s. zal de 23e Maranatha-conferentie, onder leiding van Johannes de Heer, redacteur van „Het Zoek licht", in de zalen van gebouw Tivoli te Utrecht, worden gehouden. Acht duizend zieke bollen opgespoord. Kantonrechter straft Hillegomschen kweeker. Twee weken geleden had een 64-jarige bloembollenkweeker uit Hillegom zich te ver antwoorden, omdat controleurs van den Plantenziektenkundigen dienst hadden gecon stateerd dat in een partij van 11000 bollen, die ter verzending naar Engeland gereed lag, 8000 zieke bollen waren gepakt. Ter terechtzitting ontkende de zoon van den kweeker. die de kisten met een broer gepakt zou hebben, dat zijn vader wist dat er slechte bollen werden verstuurd. Hij zou het zijn vader wel hebben verteld, toen het reeds te laat was. Aangezien de kweeker zelf echter verant woordelijk voor deze handelwijze bleef, moest hij ook Maandagmiddag weer terecht staan, waarbij nog eenige getuigen werden gehoord. De vader bleef volhouden dat hij niet had geweten dat zijn jongste zoon slechte bollen bij de zending had gedaan. De verklaringen van den vader, den 21- jarigen en den 35-jarigen zoon waren echter dusdanig, dat de kantonrechter zeer krasse termen gebruikte en ook de ambtenaar van het openbare ministerie zich niet onbetuigd liet in de kwalificeering over deze wijze van handelen. Men vergete niet dat deze kweeker den Nederlandschen naam in het buitenland zeer groote schade zou hebben berokkend, in dien niet tijdig ware ontdekt dat volkomen zieke bollen ter verzending gereed lagen. De ambtenaar van het openbaar ministerie bleef erbij dat de vader schuld had. Verdach- te's leeftijd in aanmerking genomen en het feit dat dit de eerste keer is, dat door zijn toe doen slechte bollen werden verstuurd en er ook anderszins geen klachten bekend zijn, was de eisch een geldboete van f 300 subsidiair een maand hechtenis. De uitspraak was f 250 te vervangen door nog geen volle maand hech tenis. Daarna moesten de beide zoons terecht staan.- die beiden bekenden de zieke bollen in gepakt te hebben. De oudste zoon, tegen wien aanvankelijk geen vervolging was ingesteld, moest dit keer wel verschijnen, omdat de jongste zoon den vorigen keer had verteld, dat zijn broer aan de inpakkerij had meegeholpen. De ambtenaar van het openbaar ministerie hechtte echter niet de minste waarde aan de bekentenis van den oudsten zoon en vroeg daarom voor hem vrijspraak, hetgeen de kan tonrechter met den ambtenaar eens was. wes halve de oudste zoon werd vrijgesproken. Tegen den jongsten zoon eischte de ambte naar slechts f 75 boete of 25 dagen, omdat hij door zijn vader ongetwijfeld was bewogen de zieke bollen in te pakken. De kantonrechter was in zijn vonnis nog iets milder en verminderde de boete tot f 50 terwijl hij van het aantal dagen ook nog iets af deed. Jonge werkloozen in het bedrijfsleven. R.-K. Volksbond wenscht geen vertegen woordiging. Thans hebben alle organisaties hun ver tegenwoordigers aangewezen in het Comité ter bevordei'ing van het opnemen van jonge wei-kloozen in het bedrijfsleven te Haarlem. Behalve de vertegenwoordigers der gemeente, hebben zitting vertegenwoordigers der werk gevers en werknemersorganisaties, doch de RK. Volksbond heeft geen vertegenwoordiger aangewezen, daar men het betreden van dit terrein schadelijk achtte voor de ai'beids- voorwaai-den van de volwassen arbeiders. Voor de gemeente hebben in het comité zitting de heer W. J. B. van Liemt, wethouder voor de werkloozenzorg, voorzitter; de heer J Vader, directeur van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding, secre taris. Vertegenwoordigers der werkgeversorgani saties zijn de heeren: Jhr. Dr. J. C. Mollerus. Kamer van Koophandel en Fabrieken vooi Haarlem en Omstreken; J. P. A. Nelissen, Samenwerkende Patroonsvereenigingen in het Bouwbedrijf voor Haai'lem en Omstreken; B. W. Lasschuit, Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten ep Ir. H. J. M. Bekkers, afdeeling Haarlem van den Metaalbond. Vertegenwoordigers der werknemersorga nisaties zijn de heeren L. Silvis, Haarlemsche Chr. Besturenbond; J. Timmer, Haarlemsche Bestuurdersbond en M. J. H. van de Wateren Bestuurdersbond ,H?/arlem". OVERTREDING LANDBOUWCRISISWET VOOR DEN HOOGEN RAAD. De Hooge Raad heeft Maandag behandeld het cassatieberoep van N. J. S. die door de rechtbank te Haarlem is veroordeeld tot een geldboete van f 1000 wegens oveihreding van de Landbouwcrisiswet met betrekking tot verboden vervoer. Voor requirant werden eenige cassatiemid delen toegelicht door Mr. Cohen uit Haarlem, die o.m. betoogde, dat op grond van art. 68 van het Wetboek van Strafrecht de officier van justitie niet-ontvankelijk had moeten worden verklaard, aangezien S. voor hetzelfde feit reeds veroordeeld was en wel door het Crisistuchtcollege te Alkmaar. Ditzelfde had naar pleiters meening moeten geschieden op grond van het feit, dat de vervolging is in gesteld volgens een bepaling, welke bij het instellen der vordering reeds weer was inge trokken en dus niet meer bestond. De advo caat-generaal zal 6 April conclusie nemen. VERLOTING VEREEN. „GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Het bestuur van de Vereeniging tot Be vordering der gezondheid in de grafische vak ken in Nederland heeft thaixs officieel toe stemming gekregen voor het houden van een verloting, waarvan de baten zullen strekkeii tot uitbreiding en vei-betering van het her- stellingsooord en het kinderhuis der vereeni ging te Zeist. Er zijn 50 hoofdprijzen en 950 andere fraaie prijzen. De eerste prijs is, naar het bestuur mededeelt een landhuis, ter waarde van f 7000, welke prijs kan vervangen worden door een op naam gestelde bon ter waarde van dat bedrag, die kan worden besteed tot overne ming, oprichting of uitbreiding van zaken, het delgen van schulden of het zich ver schaffen van een middel van bestaan. Ook de tweede en derde prijs een luxe automobiel en een salonameublement kun nen door andere voorwerpen van gelijke waar de, naaT keuze van de winners, vervangen worden. J. G. VAN KESSEL. De heer van Kessel heeft van 1918 tot 1927 deel uitgemaakt van den Bloemendaalschen raad. Bij de annexatie zorgde de Haarlemsche R.K. kiesvereeniging er voor, dat hij „raads lid" op zijn naamkaartje kon blijven schrijven. In onzen raad heeft de heer van Kessel af en toe een eenigszins eigenaardige positie in genomen. Op 1 Mei 1927 is hij wel officieel Haarlemmer geworden, maar in zijn hart bleef hij blijkbaar oud-Bloemendaler, of juister gezegd oud-Overvener. Elke gelegenheid die hij kon vinden greep hij aan om te pleiten voor de bijzondere belangen van de gean nexeerde Overveners. Het was of hij zich de speciale afgevaardigde van die groep gevoelde, terwijl hij toch op de algemeene lijst der Roomsch Katholieken door de kiezers der ge- heele gemeente Haarlem gekozen is.- Andere geannexeerde raadsleden hebben zich op een breeder standpunt gesteld. De heer Wolff heeft zich nooit opgeworpen als een kampioen der oud-Schotenaren, de heer de Breuk voelde zich geen afgezant der oud-Heemstedenaars en de heer Meyers beperkte zijn gezichtskring niet tot Spaarndam. Nu is er wel een en ander aan te voeren ter verklaring van de houding van den heer van Kessel. Hij woont in het tuindorp, het huizen complex tusschen de Ramplaan en de Els- woutslaan, waarom de bewoners, hoewel nu tot Haarlem's gebied behoorend, zich in veel nog op de Overveensche samenleving aange wezen gevoelen. Als een gevolg van die om standigheid is de heer van Kessel blijven deel nemen aan het bestuur van Overveensche vereenigingen. In het particuliere leven is hij groente- en fruithandelaar en de ligging van zijn zaak is zoo, dat hij meer Bloemendaalsche- dan Overveensche klanten zal hebben. Dat alles maakt natuurlijk, dat hij nog door vele banden aan zijn oude gemeente verbonden is. Het zou verkeerd zijn te meenen dat de heer van Kessel zich in den Haarlemschen raad ook niet wijdt aan algemeene belangen. In dertijd was hij in Bloemendaal arbeiders vertegenwoordiger; hij was de eerste arbei ders-afgevaardigde in dien raad. Maar zijn zaak heeft zich in den loop der jaren zoo uit gebreid, dat hij zich nu in den Haarlemschen raad voor de RK. fractie in het bijzon der wijdt aan de belangen der winkeliers en kleine middenstanders. Hij is 17 jaar voorzit ter van de RK. véi'eenigïng van aardappel- en groentehandelaren „St. Marcus" te Haarlem en 3 jaar voorzitter van den Ned. RK. bond van kleinhandelaren in aardappelen, groente en fruit. De marktvraagstukken hebben dus ook zijn bijzondere belangstelling. Nog dit jaar deed hij bij de begrooting een voorstel om de marktgelden voor de groentemarkt te verlagen, maar daarbij stuitte hij op den tegenstand van den wethouder van financiën, die in zijn berooide financieele vesting de stel ling verkondigde „ik zou het graag doen, maar ik kan het geld niet missen". Daarom duikelde het voorstel met 23 tegen 15 stemmen. De heer van Kessel is evenwel niet de man om het bij één aanval te laten. Om een bewijs te geven van de algemeen heid van de belangstelling van den heer van Kessel herinner ik ook aan zijn voorstel uit de jongste begrootingsdagen om over te gaan tot opheffing van de Schoonheidscommissie. Maar die zat te stevig verschanst om door hem weg- gekegeld te worden. C. J. VAN T. R.K. HOTEL-, CAFé EN RESTAURANT- PERSONEEL. Het afd. bestuur Haarlem van den Ned. RK. Bond van hotel-, café- en restaurant geëmployeerden „St. Antonius", deelt ons mede. dat half April (datum en plaats nader te bepalen) een openbare vergadering zal ge houden worden met als len spreker de heer H. J. Kuiper lid der Provinciale Staten en be stuurslid van het RK. Werkliedenverbond met als onderwerp: „De noodzakelijkheid in dezen tijd ook tot economische oi-dening te komen". Voorts zal spreken de heer F. van Bijstei-- veld bondssecretaris van St. Antonius" met als onderwerp: „Wij en samenwerking". PERSONALIA Mej. J. Bunschoten te Haarlem is geslaagd voor het examen apothekers-assistente. De heer C. H. Dekker te Haaidem is te 's Gravenhage geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het machinisten-diploma C, GEORGE SAND, ALFRED DE MUSSET EN „LES NUITS". Lezing van prof. Guilhou voor de „Alliance Francaise". Maandag, 30 Maart zal prof. Etienne Guil hou van de Absterdamsche Universiteit voor de afdeeling Haarlem van de „Alliance Fran- Saise" een lezing houden over „De eeuw van een groote liefde en een meester werk: George Sand, Alfred de Musset en Les Nuits. Deze avond is de laatste van het seizoen. CORPS VAN LEERLINGEN M.T.S. Het corps van leerlingen der M.T.S. te Haar lem organiseert Zaterdag 28 Maart een bal- masqué ten bate van de Noord Zuid-Holl. Reddingmaatschappij NEDERLANDSCHE REIS VEREENIGING. Woensdagavond wordt in den Stadsschouw burg door het De Boer-Van Rijk Ensemble opgevoerd: Eva Bonheur, het bekende too- neelspel van Herman Heijermans. De hoofd rollen worden vervuld door mevr. Esther de BoerVan Rijk en Willem van der Veerj,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10