DE SOCIALE VERZEKERING. DINSDAG 24 MAART 1936 H X A R E E SI'S D A G B E A D" 9 Over de invaliditeitsrente, de weduwe- en weezenrente. Tot de voordeelen welke door het bezit van een rentekaart geboden worden behoort ook de invaliditeitsrente. De verzekerde heeft recht op invaliditeits rente: a. wanneer hij blijvend-invalide is. d.w.z. blijvend ongeschikt om 1/3 van het loon te verdienen, dat een gezonde arbeider van zijn soort en opleiding kan verdienen; b. wanneer hij tijdelïjk-invalide is, mits de invaliditeit, dan een half jaar onafgebroken heeft geduurd, met andere woorden, mits hij reeds langer dan een half jaar door ziekte of gebreken zoo goed als niet kan werken. Voor het recht op invaliditeitsrente wordt vereischt dat ten minste 150 premiën zijn betaald. Voor de invaliditeitsrente en eveneens voor de in volgende artikelen te bespreken weduwen- en weezenrente, tellen alle ge plakte dagzegels mede bij de bepaling van het aantal der betaalde premiën met dien verstande evenwel, dat per jaar niet meer dan 52 premiën kunnen worden geboekt. Een werkster, die één dag per week arbeid ver richt en voor wie in 150 weken 150 dagzegels zijn geplakt, kan derhalve reeds invaliditeits rente bekomen. Een rente op grond van blijvende invalidi teit, de blijvende invaliditeitsrente, kan te allen tijde worden aangevraagd; de tijdelijke invaliditeitsrente echter eerst nadat de on geschiktheid tot werken een half jaar heeft geduurd. Tijdelijke invaliditeitsrente zal der halve dikwijls aansluiten op de uitkeeriug krachtens de Ziektewet, welke een uitkee- ringsduur van ziekengeld kent van ten hoog ste 26 weken. Regel is. dat de invaliditeitsrente ingaat minder dan f 26 zou bedragen worden af gekocht, wanneer dit in het belang van de betrokkenen moet worden geacht. Weduwen- en weezenrente kunnen tege lijkertijd genoten worden. Moeder en kinde ren ontvangen dan echter te zamen niet meer dan de verzekerde zelf zou hebben ont vangen. indien hij invalide ware geworden. Zooals uit het voorgaande wel begrepen is kunnen worden heeft de Invaliditeitswet tot hoofddoel, arbeiders in geval van invaliditeit of ouderdom in het genot te doen komen van een geregelde geldelijke uitkeering. De Invaliditeitswet heeft echter ook een nevendoel, nl. het voorkomen en tegengaan van invaliditeit door doelmatige behandeling of verpleging. Onder behandeling wordt verstaan de verpleging in een inrichting, operatie, be straling. massage enz. De verzekerde arbei der heeft op deze geneeskundige behande ling evenwel geen recht. Alleen de mogelijk heid wordt opengesteld. Zij moet worden be schouwd als een toegift op de krachtens de verzekering verkregen rechten. Tegen afwij zing van een aanvraag om geneeskundige behandeling is dan ook niet het recht van beroep opengesteld, gelijk dit wel het geval is ten aanzien van beslissingen, waardoor een verzekerde zich in zijn rechten meent te zien aangetast. Om voor behandeling- in aanmerking te komen, moet aan de volgende eischen wor den voldaan. Ie. er moet gevaar bestaan voor het intre den van blijvende invaliditeit; 2e. dit gevaar moet door doelmatige be handeling binnen afzienbaren tijd kunnen worden afgewend, ma.w.. er moet een aan- op den datum van aanvraag. Door te late i nemelijke kans bestaan, dat door de behan- aanvrage berokkenen de verzekerden zich dus schade, welke grooter is naarmate men met de aanvrage langer heeft gewacht. Bij de aanvrage om invaliditeitsrente moet de loopende rentekaart, alsmede een genees kundige verklaring van den behandelenden geneesheer worden overgelegd. Ouderdomsrente en invaliditeitsrente kun nen niet te zamen worden genoten. Men heeft het recht de hoogste van beide renten te kiezen. Een verzekerde, die öp 65-jarigen leeftijd in het genot van ouderdomsrente is gesteld, kan. als hij daarna b.v. op 70-jari- gen leeftijd invalide wordt en de invaliditeits rente hooger zal zijn dan de ouderdomsrente, het verzoek indienen de ouderdomsrente te mogen inruilen tegen een invaliditeitsrente. Omgekeerd kan iemand, die vóór zijn 65ste jaar invalide is geworden en deswege in het genot van invaliditeitsrente is gesteld, op zijn 65ste jaar verzoeken om in plaats van de invaliditeitsrente ouderdomsrente te mogen ontvangen. De weduwe van een verplicht verzekerde, voor wien tenminste 40 premiën zijn betaald, hiertoe behooren ook alle geplakte dagzegels, heeft recht op weduwenrente, indien zij a. den leeftijd van 60 jaar heeft bereikt, b. nog geen 60 jaar zijnde, blijvend inva lide is, dat wil zeggen, blijvend ongeschikt om-1/3 van het loon te verdienen, dat een gezonde arbeidster- van haar soort en opleiding (dus b.v. een huishoudster) kan verdienen'. Echter kan de rente niet worden toege kend als het huwelijk gesloten werd, nadat de man zijn 60e levensjaar was ingetreden, d.w.z. op of na zijn 59sten verjaardag en ook niet wanneer het huwelijk gesloten werd na dat aan den man invaliditeitsrente was toe gekend. Ook lean geen weduwenrente worden toegekend aan de weduwe, die is hertrouwd, dus wanneer het opvolgend huwelijk gesloten wordt vóór den datum, waarop zij anders recht op reu te zou hebben verkregen. Her trouwt zij echter nadat zij in het genot van weduwenrente is gesteld, dan blijft zij deze rente behouden. Wanneer van den datum van toelating tot de verzekering tot den datum van 't overlij den steeds zegels van 60 cent zijn geplakt dan bedraagt de weduwenrente f 187.20 per jaar. Zijn er zegels van lagere waarde geplakt dan is ook het bedrag der rente lager. Inge val de rente minder zou bedragen dan f 26 per jaar, kan zij werden afgekocht door een som ineens, mits dit in het belang van de weduwe is. Indien een weduwe zelf ook verzekerd is, zal zij dus twee renten naast elkaar kunnen genieten nl. de weduwenrente krachtens de verzekering van haar echtgenoot en de ouderdomsrente of invaliditeitsrente krach tens haar eigen verzekering. Beide renten worden onafhankelijk van elkaar en derhal ve onverminderd naast elkaar toegekend. Een weduwe, die zelf verzekerd is, zal dus, als zij niet invalide is, op haar 60e jaar de weduwenrente ontvangen en daarnaast op 65-jarigen leeftijd haar eigen ouderdoms rente. Wordt aan de weduwe weduwenrente toegekend op grond van invaliditeit, dan heeft zij. mits op haar rentekaarten 150 ze gels zijn geplakt, tegelijkertijd recht op inva liditeitsrente krachtens haar eigen verzeke ring. Weduwenrente op grond van het bereiken van den 60-jarigen leeftijd gaat in: a. als zij ten tijde van het overlijden van den man reeds 60 jaar was, op den datum van het overlijden! b. als zij op den sterfdatum van den man nog geen 60 jaar was op haar 60en verjaardag. Te late renteaanvrage is hier niet van in vloed. Wel is te late aanvraag van invloed, wanneer de renteaanvraag geschiedt op grond van invaliditeit. De rente gaat. tenzij bewezen kan worden, dat de weduwe ten tijde van het overlijden van haar echtgenoot reeds invalide was, eerst in op den datum van aanvraag, zoodat hier te grootere scha de wordt geleden, naarmate met het indie nen der aanvraag langer wordt gewacht. Recht op weezenrente hebben de nagela ten kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar wanneer er, evenals bij de weduwen rente, 'tenminste 40 premiën zijn betaald. Ook hier geldt elke dagzegel voor een week- zegel, met dien verstande dat per jaar niet meer dan 52 dagzegels voor de berekening in aanmerking kunnen worden gebracht. Bij het vóór-overlijden van een verzeker de moeder geeft haar verzekering geen recht op rente, als de vader in staat is zijn kin deren te onderhouden. Sterft deze vader ook. dan is het zelfs mogelijk, dat de kinderen van den datum van zijn overlijden af ook rechten aan de verzekering der vroeger ge storven moeder gaan ontleenen. Was de va der zelf verzekerd, dan kunnen de kinderen dus twee renten ontvangen, ingaande op den dag van zijn overlijden. De rente wordt toegekend aan alle kinde ren tezamen. Het volle bedrag der weezen rente wordt genoten tot het jongste kind den leeftijd van 14 jaar heeft bereikt. Ook hier kan de weezenrente indien deze deling spoedig herstel zal intreden; 3e de verzekering moet niet zijn verwaar loosd. d.w.z. er moet zoo regelmatig mogelijk premie zijn betaald. Voor wat dit laatste betreft, zoo zal een verzekerde die een loon van meer dan f 3000 is gaan verdienen, maar niet voor eigen re kening met de prenr-betaling doorging en door dit niet-plakke%- getoond zich niet voor zijn verzekering r- hebben geïnteres seerd, zeer zeker niet vr:-r geneeskundige be handeling of verpleging in aanmerking ko men. Voorts spreekt het vanzelf dat de verze kerde die reeds in het genot is van een blij vende of van een tijdelijke invaliditeitsrente niet voor geneeskundige behandeling of ver pleging in aanmerking komt. Uit de bovengenoemde eischen blijkt, dat niet voor alle ziektegevallen behandeling voor rekening van den Raad van Arbeid kan wor den verleend. In het algemeen komen acute ziekten daarvoor niet in aanmerking. Zoo zal iemand die plotseling zwaar ziek wordt en naar het ziekenhuis wordt vervoerd, niet op kosten van den Raad van Arbeid kunnen worden verpleegd. Er dreigt dan -wellicht le vensgevaar. maar geen gevaaT, dat verwach ten doet, dat de patiënt, zoo hij in 't leven blijft, voor den verderen duur van het leven blijvend invalide zal zijn, zoodat in dit geval niet wordt voldaan'.aan deiï'eerste der boven vermelde eischen. Indien nu dé patiënt de ziekte wel te boven komt, maar het volledig herstel niet lukken wil en als gevolg van de ziekte een zoodanige zwaktetoestand intreedt waardoor, wanneer niet wordt ingegrepen, blijvende invaliditeit gaat dreigen, dan kan de patient voor die zwakte, dus niet voor de daaraan voorafgaande ziekte, slechts voor 't niet acute gevolg daarvan naar een herstel lingsoord worden uitgezonden. Tal van ziekten, om er enkele te noemen, ziekte van de ademhal.ings-organen, van de spijsverterings-organen, 'de zintuigen (ge zicht, gehoor) lichaamszwakte, bloedarmoe de enz. kunnen, indien de voorwaarden zijn vervuld, wel voor behandeling in aanmerking komen. Behandeling kan geschieden in ziekenhui zen, sanatoria en de onder medisch toezicht staande herstellingsoorden en rusthuizen. Bij plaatsing wordt rekening gehouden met de wenschen van den patiënt. Een aanvraag om geneeskundige behandeling moet tijdig bij den Raad van Arbeid worden ingediend onder overlegging van een verklaring van den behandelend geneesheer. Nimmer worden kosten vergoed, welke reeds gemaakt zijn. Zonder voorkennis en voorafgaand goedvinden van den Raad van Arbeid" geschiedt geen verpleging op kosten van het Invaliditeitsfonds. Men kan zich dus niet op eigen gelegenheid laten behandelen in de onderstelling, dat de Raad van Arbeid de rekening wel zal beta len. als deze hem wordt gepresenteerd. Dit zou tot teleurstelling leiden. Hiermede zijn wij gekomen aan het einde van onze artikelenreeks betreffende de voor deelen welke den ingevolge de Invaliditeits wet verzekerden geboden worden. Tot slot dit aan de verzekerden. Zorg dat ge de voordeelen die u geboden worden ook in werkelijkheid geniet door er op te letten dat voor u geplakt wordt of door zelf te plakken als ge geen werkgever hebt die het voor u doen moet. Een eigen rentekaart is een waardevol be zit. 'N TUINMAN Uw adres is: Haitsma Mulierstraat 54, Haarlem-Noord. (Adv. Ingez. Med.) PERSONALIA. Mej. F. C. W. Berghuis, te Heemstede, is te Amsterdam geslaagd voor het apothekers as sistent-examen. De Burgemeester van Haarlem heeft ter voorziening in de vacature C. Vos mét ingang van 4 April a.s. bevorderd tot hoofdagent van politie, speciaal belast met fotografie en dactyloscopie den heer J. B. Meulman, thans agent van politie. Als zoodanig werd hij op 27 Januari 1923 benoemd. Op 16 Januari 1929 werd hij bij de recherche geplaatst. De laat ste jaren was de heer Meulman reeds op de afdeeling van den heer Vos werkzaam. HET TOONEEL HET MASKER. ELIZABETH. De Vrouw zonder Man. In betrekkelijk korten tijd zagen wij drie tooneelwerken, waarin koningin Elizabeth de hoofdpersoon is. Eerst in Schiller's Maria Stuart, in welke tragedie de figuur van Eli zabeth misschien nog belangrijker is dan de ongelukkige koningin van Schotland, daarna het stuk van Ferdinand Bruckner, dat Het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel hier in een voortreffelijke opvoering speelde en thans van Het Masker het tooneelspel van den Fransch- man André Josset, die met deze dramatische eersteling onmiddellijk naam maakte. Josset interesseert zich eigenlijk de titel zegt het reeds meer voor de vrouw dan voor de koningin in Elizabeth. Hoe is het mogelijk, dat deze vrouw, die toch waarlijk niet onge voelig voor de mannen was, integendeel, her haaldelijk mannen tot zich trok om ze later weer van zich af te stooten, heel haar leven de maagdelijke koningin is gebleven, ziedaar het probleem, dat Josset heeft getracht in zijn tooneelstuk te verklaren. Dat hij hierin vol komen geslaagd is, zou ik niet durven beweren, ja, ik meen zelfs, dat deze oplossing van het raadsel in het laatste bedrijf het zwakste deel van zijn stuk is. Met ongemeene belangstelling heb ik Jos- set's drama in de eerste vier bedrijven gevolgd. In deze bedrijven is een voortdurende stij ging en de vierde acte is van een zoo sterke dramatische kracht en zoo tragisch tevens, dat wij haar klassiek zouden kunnen noemen. Evenals in Brückner's Koningin Elizabeth vormt de verhouding tusschen Elizabeth en den hartstochten j ken E-ssex 't hoofdmotief van Josset's werk. Tot en met het vierde bedrijf is het feitelijk een afgerond drama. Wij zien hoe de vurige Essex lijdt onder dit voortdurend aanhalen en weer afstooten door de grillige vorstin, die het eene t poëenblik hem teleur stelt, wanneer hij" vraagt zijn vriend Bacon te benoemen tot procureur-generaal, om onmid dellijk daarop hem te overladen met haar gunsten door hemzelf tegen het advies van haar raadgevers in het commando te ver leen en over het leger, dat het opstandige Ierland moet onderwerpen. Maar nog grooter is Essex' vertwijfeling omdat zij ook als vrouw hem niet wil geven wat hij van haar ver langt. Het is een voortdurende strijd, die hem als man vernedert en neerslaat. Maar niet minder dan hij lijdt Elizabeth zelf door haar liefde voor Essex. „Er staat een muur tusschen ons!" roept zij in haar vertwijfeling uit, als zij, verteerd door jalou sie. hem gruwelijk heeft beleedigd door hem in het gezicht te slaan en hem dan naar Ier land zendt als verdediging voor zich zelf. omdat zij dezen strijd niet langer kan vol houden. Wanneer Essex dan in de vierde acte terugkeert uit Ierland, waar hij met den op standeling Tyronne op eigen gezag een wa penstilstand heeft gesloten, geeft Elizabeth zich geheel over aan haar vreugde den gelief den man weer te zien en het schijnt zelfs een oogenblik, alsof hij ook als man zal over winnen. Maar dan treedt Robert Cecil, de minister, de kamer binnen om Essex in staat van beschuldiging te stellen. Cecil overhan digt de koningin de bewijzen, dat haar gun steling een complot tegen den staat heeft gesmeed en in een prachtig geschreven, dra matisch sterk gespannen scene levert Eliza beth den man. dien zij lief heeft, over aan zijn vijanden, overtuigd, dat dit zijn dood op het schavot beteekent. Eigenlijk had dit ik schreef het reeds het slot van het drama kunnen zijn. Sterk gebonden, zonder pathetiek, streng in de be handeling. heeft André Josset ons dezen martelenden strijd tusschen Elizabeth en Essex gegeven. Deze 4 bedrijven zijn knap van bouw en in een voortdurende stijging voert Josset de handeling op tot dit wel zeer tragische slot. Zoo groot was ook door het onroerende spel van Else Mauhs de indruk van de vierde acte, dat meest tref Om de draagkracht van een nieuwe brug in Exeter (Engeland) te beproeven werden locomobielen met 2ware vrachtauto's gebruikt. fende eerbetuiging voor de spelers het publiek na het zakken van het doek de span ning niet door applaus durfde verbreken. Na dit hoogtepunt was climax bijna niet meer mogelijk en die bleef in het laatste be drijf. dat eigenlijk niet meer dan een ver klarende epiloog is, dan ook uit. Elizabeth is vier jaar na den dood van Essex niet meer dan een wrak. Zij is op ae grens van den waanzin en martelt zich zelf door op bijna sadistische wijze te wroeten in haar leed. Zij windt zich op tot een paroxysme van woede tegenover den rechter, die Essex ter dood heeft veroordeeld en de vrouw, die meer dan zij zelf Essex' liefde heeft bezeten. En dan biecht zij haar rivale, waar om zij. de koningin, nooit vrouw heeft kun nen zijn. En wanneer zij eindelijk alleen is. speelt zij weer. als in het begin, haar partij kaart, maar de stoel, waarin eens Essex zat. is nu leeg en Elizabeth is een eenzame, on gelukkige vrouw, wier leven feitelijk reeds geheel is uitgebluscht. Dit laatste bedrijf nu was. althans voor mij, een teleurstelling. Niet alleen, dat de ver klaring niet vee! meer was dan een slaap kamergeheim. maar zij leek mij nog al ge forceerd en overtuigde slechts matig. En heel dit bedrijf met deze half-waanzinnige vrouw deed ook min of meer melodramatisch aan. Ontroering bleef ujt ondanks het verbluffend knappe spel van Else Mauhs, die ook in dit bedrijf toonde, welk een groote tragedienne zij is. Maar de eerste vier actes zal ik mij steeds met dankbaarheid blijven herinneren. Wat Else Mauhs als Elizabeth in deze bedrijven gaf, was waarlijk grootsch. Zij was wel vol komen Koningin, zelfs in de oogenblikken, waarin Elizabeth, verteerd door jalouzie zich geheel vergat. Vorstelijk en met prachtige schakeering gespeeld, is deze koningin Elizabeth gisteren voor Else Mauh.s niet min der dan een triomf geworden. Vooral in de vierde acte, waarin zij van het hoogste geluk neerstort tot de diepste smart, was haar spel magistraal. Met een phenomenale zekerheid gaf zij de telkens wisselende gemoedstem mingen stérk ontroerend in haar geluk zoowel als in haar leed. In dit bedrijf steeg zij tot een hoogte, die alleen de allergrootsten ver mogen te bereiken. Dat haaf spel in de laatste acte mij slechts weinig voldeed, lag aan het stuk niet aan de actrice. Ik bewonderde Else Mauhs ook hierin om haar volmaakte techniek, haar grandioos spel, maar tot meer dan bewondering kwam ik niet, omdat de figuur van Elizabeth door Josvset voor mij hier de grenzen van het aesthetische over schreed Else Mauhs stond gisteren in een voortref felijk milieu. Van allen kreeg zij het tegenspel, dat de rol vroeg. John Gobau heeft in den vurigen, hartstochtelijken Essex den man met te veel hart een hem prachtig liggende rol gevonden. Hij speelde haar met zuidelijk brio en een temperament „en brülant les planches". Ko Arnoldi was als de zich steeds beheerschende diplomaat wel volkomen ae tegenpool van Essex. Een zeer mooie, intelli gent en voornaam gespeelde rol was deze Ro bert Cecil van Arnoldi. En Cruys Voorbergh completeerde dit kwartet der 4 hoofdpersonen met zijn Francis Bacon, den man met te veel verstand en te weinig hart, scherp, ijzig koud in zijn harteloosheid en geslepenheid. Louis Gimberg was een gemoedelijke Lord Burghley, Emile van Stuwe een markante An thony Bacon en Georgette Reyewsky voldeed als Mary Howard, wel de ondankbaarste rol in het stuk, daar zij eigenlijk alleen diende als repoussoir voor de soloscène van Else Mauhs injret laatste bedrijf. cir was voor deze in zeer mooie décors gege ven opvoering van Het Masker een verheu gende belangstelling. De goed bezette zaal heeft Else Mauhs aan het slot, toen bloemen werden aangebeden, een warme, minuten lange ovatie gebracht. Maar de mooiste hulde voor onze groote tragédienne was toch de in drukwekkende stilte na het vierde bedrijf. Deze hulde ging uit boven het meest geest driftig applaus. J. B. SCHUIL MUZIEK. Kinderkoor „De Kleine Stem". Operette-Avond. Weer was er een operette-avond in den Jansschouwburg, evenals twee dagen te voren. Toen waren volwassenen de vertolkers, nu, Maandagavond, jongeren, kleinen en zelfs kleuters. Beide uitvoeringen hadden denzelf den leider, den heer J. Post. Deze leider was echter Maandagavond onzichtbaar, behalve den korten tijd dat hij in de rol van den On derwijzer in „Een Vacantiegeval" zelf ten too- neele verscheen en bij de handeling mee speelde. We kunnen wel veronderstellen dat hij den overigen tijd van achter de schermen een waakzaam oog op de vertooningen ge houden zal hebben, maar het muzikale be stier kon hij den pianist, den heer Max van der Waag overlaten en deze behoefde naar de kinderen nauwelijks om te zien. Het was merkwaardig en prettig hoe alles als op rolle tjes liep. zonder eenige zichtbare leiding. Alle koren 'en soli kwamen precies op tijd;" alles, ook de tamelijk moeilijke tertsmodulaties in „Een Vacantie-geval" werd met volstrekte ze kerheid geïntoneerd: de dansfiguren en dans passen werden correct uitgevoerd. En dan moeten we bedenken dat onder de vertoonen- den hummels van zes. zeven jaar waren! Natuurlijk waren er ook wel oogenblikken, waar de expressie niet in overeenstemming met het dramatisch gebeuren was. b.v. toen Jan door den geweldig grooten snoek, dien hij aan zijn hengel moest hebben, in den vijver getrokken was. Toen riep het heele koor, dat gekomen was om hem te redden: „help! help!" met zulke vroolijke gezichten, dat we aan de echtheid van den snoek en de rest begonnen te twijfelen. Zoo was er wel meer, maar ook dat kan in de toekomst verholpen worden en het was in elk geval niet in staat om den goe den totaalindruk te bederven. „De Kleine Stem" trad ditmaal in twee af- deelingen op: afd. Haarlem-Noord speelde „Een Vacantie-geval", afd. Haarlem speelde „De Tooverbal". Eerstgenoemd kinderzang spel zagen we verleden jaar van de afd. Haar lem. De muziek van Jac. Jansen is wat pre tentieus en maakt het den kinderen niet ge makkelijk.. De pianopartij is erg druk, hier en daar overladen. Het rukken van den snoek wordt echter in de piano zeer drastisch en treffend weergegeven. Een enkel volksliedje, als „Tusschen Keulen en Parijs" is in de parti tuur verwerkt. Dat alles met zuivere intona tie gezongen werd, zeide ik reeds. De soli wa ren alle wat zwak van stem; meer volumen is misschien wel op den duur te bereiken. Zeer mooi van klank was daarentegen de stem die den proloog en den epiloog van den „Dichter" in „De Tooverbal" reciteerde. Daar kan bij goede leiding nog wel wat uit groeien! „De Tooverbal". een „Spel van Twist en Ver zoening", Kinderoperette in één bedrijf in drie1 tafereelen, woorden en muziek van Geertruida v. Vladeracken, is een stuk met een tendens. Eigenlijk is het meer tendens dan stuk want de schrijfster beheérschte haar onderwerp niet zóódanig, dat zij het ondergeschikt kon maken en in den vorm kon kneden, waarin we een kinderoperette gaarne zien. Maar aan den anderen kant is die tendens: de prediking van vrede en verdraagzaamheid, zóó mooi. dat men ze de jeugd niet te vroeg kan inprenten. Vele kleinen zullen ze nu nog niet goed be grepen hebben, maar de jonge bodem is vruchtbaar en later zal wellicht het uitge strooide zaad rijke vruchten voortbrengen. Wegens de wet op het auteursrecht had men geen toelichtingen in het programma mogen opnemen, en daarom gaf de heer Post vóór den aanvang een kort exposé van den inhoud. Ik hoop dat het riet a!s overtreding van de auteursrechten zal beschouwd worden, wan neer ik ten algemeenen nutte althans een paar regels van den tekst citeer: „Oorlog is voor niemand goed: of je wint of zoudt verliezen, 't kost maar tranen, goed en bloed." Tot verbroedering wordt aange spoord: dan zal een nieuwe wereldorde komen. Dat zijn, vooral in onze bewogen tijden, woorden, die diep in het hart der menschen gegrift mogen worden! Zij werden nog ver sterkt door de borden die in het slottafereel op het tooneel omhoog gestoken werden en waarop de woorden Verdraagzaamheid, Vrede, Vriendschap, Ontwikkeling en Naastenliefde prijkten. Daarachter werden vaandels ont plooid. De muziek van mevr. v. Vladeracken is vrij wat minder pretentieus dan die van Jac. Jan sen. Zij bezorgde den executanten dan ook weinig of geen moeite. Aardig en zuiver wer den de soli en de ensembles gezongen, niet minder aardig waren de dansen, waarin vooral de kleine hummels zich verrassend weerden. De avond werd geopend met een toespraak van den voorzitter, die o.a. vertelde dat „De Kleine Stem" nu 15 jaar bestaat en die hulde bracht aan de heer en Oosterbaan en Post, die resp. 15 en 13 jaar hunne krachten aan D. K. S. gewijd hebben. En na afloop werd door een der oudste werkende leden aan het bestuur een bloemenmand en aan den leider J. Post een bos bloemen aangeboden. Hedenavond vindt een herhaling van deze zeer geslaagde uitvoering plaats. K. DE JONG. Alexander Glazoenof over- leden. Uit Parijs wordt aan het Alg. Handelsblad bericht, dat de Russische componist Alexander Glazoenof aldaar is overleden, 71 jaar oud. Alexander Konstantinawitsj Glazoenof werd geboren te Petersburg. den lOden Augustus 1865. Reeds op 16-jarigen leeftijd schreef hij een svmphonie, welke onder lei ding van Liszt te Weimar werd uitgevoerd. Hij ontving zijn opleiding aan het Conser vatorium in zijn geboortestad onder leiding van Rimski—Korsakof In 1899 werd hij leeraar aan die instelling en is er van 1905 tot 1912 directeur van geweest. Als componist heeft hij zich vooral grooten naam gemaakt door zijn vierde Svmphonie. Van zijn omvangrijk oeuvre noemen wij voorts de orkestwerken Stenka Razien en Kreml. een vioolconcert, ouvertures, voorts strijkkwartetten, pianosonaten, liederen, enz. Met Rimski—Korsakof heeft hij de door Bo rodin onvoltooid nagelaten opera Knjax Igor' voltooid. In ons land is Glazoenof opgetreden als gastdirïgent van het Amsterdamsche Con certgebouw. ASPIRIN Uilsluitend verkrijgbaar in de oranjc-bondbuisjes v 20 labl. 70 els. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA WOENSDAG 25 MAART 1936. HILVERSUM I 1875 M- VARA-u i tzend in g 8.Gram. platen. 9.30 Onze Keuken. 10. Morgenwijding VPRO. 10.15 Kamermuziek, VARA-Tooneel, de Flierefluiters, causerie. 12.1,45 Gram. platen en VARA-orkest. 2. Voor de vrouw. 2.15 Orvitropia. 3.Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers. 6.15 E. Wa lls en zijn orkest. 7.Sport.praatje. 7.15 De Roodborstjes. 7.40 Zang. 7.55 B.richten. 8.03 „Matthaus-Passion", Bach, m.m.v. Residentie orkest, Toonkunstkoor. jongenskoor en solis ten. 11.Berichten. 11.1012.Gram. pla ten. HILVERSUM II, 301 M. NCRV-uitzending. 8.Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 Gram platen. 10.30Morgendienst. 11. Harmonium en sopraan. 12,15 Gram. platen. 12,30 Klein-orkest der H. O. V.. 2— Gram. platen, 2.15 Sopraan en gram. platen. 3. Gram. platen. 3.45 Het Haagsche Trio en gram. platen. 5.— Kinderuurtje. 6.— Land- bouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7 Berichten, reportage. 7.30 Gram. platen. 7.40 Lezing 8. Berichten. 8.15 N.C.R.V.-Strijkorkest en vrou wenkoor. 9.— Lezing. 9.30 Vervolg concert. 10.Berichten, dampraatje. 10.20 Vervolg concert. 10.45—11.30 Gram. platen. DROITWICH, 1500 M. 11,2011.50 Gram. platen. 12.05 Orgelcon cert. 12,35 Orkestconcert. 1.352.20 BBC- Schotsche orkest. 3.10 Pianorecital. 3.35 Sted. Orkest. Bournemouth en piano. 5.05 Kwintet concert. 5.35 Populair concert en zang. 6.20 Berichten 6.50 Vocaal concert. 7.10 Lezingen. 7.50 Dansmuziek 8.35 Causerie. 8.50 BBC-sym phonie-orkest. soiiste en koor. 9.10 Berich ten. 8.25 Vervolg concert. 10.40 „Ski Heil", Tirools programma. 11.10 Het Vario-Trio. 11,35 12,20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.35 Gram. platen. 11,20 Orkestcon cert. 2,50 Concert. 4.20 Pianorecital. 4.35 Gram. platen. 5.50 Orkestconcert, 8.20 Harp en zang. 9.05 Radiotooneel. 11.05—12,35. Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11,20 Populair concert. 1,35 Schrammelconcert, 3.50 Orkestconcert. 5.20 Omi-oeporkest en solisten. 7.30 Cabaret- programma. 9.5011.20 Omroepkleinorkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12,20 Zigeunermuziek. 1.302,20 Omroepor kest. 6.35 Gram. platen. 6.50 Omroeporkest. 8.20 Gram. platen. 8.50 Symphonieconcert uit Londen. 10.50—11.20 Gram.platen. BRUSSEL 484 M. 12,20 Omroeporkest. 1.302.20 Zigeunermu ziek. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Gram. platen. 6.50 Zigeunermuziek. 8.20 Operette-uitzending. 10.3011,20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Operetteconcert. m.m.v. solisten, koor en orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Gram. platen. 10.C5 Weerbericht. 10.2011,20 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7