Voorjaarskleeren. Tel. 13000 BERICHT Hei Rdauftijksèe 53e Jaargang No. 16183 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 26 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTENper week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72^. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTïëN 15 regels J 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50 Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvingef ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 26 Maart. Uit den Raad. Onze gemeenteraad heeft zich Woensdag' middag en Woensdagavond bijna uitsluitend bezig gehouden met het Kon. Besluit van 5 December, houdende aanmaning om de wed den en loonen van het gemeentepersoneel te herzien overeenkomstig de door den Minister van Binnenlandsche Zaken gegeven richt lijnen. Dit zou, zooals men weet, een nieuwe verlaging van ongeveer 5 pet. beteekenen, terwijl Haarlem al zeer sterk op al deze loonen en salarissen heeft gekort en het de eerste gemeente van beteekenis in den lande is geweest die (op 1 Januari 1932) tot een algemeene verlaging van loonen en salaris sen besloot. Die eerste verlaging bedroeg toen 7 pet., maar er zijn er verscheidene op ge volgd en thans is in ruim vier jaar tijds al een 20 a 25 pet. aan kortingen toegepast. Het zeer langdurige raadsdebat van dezen Woensdag betrof de vraag of men aan de aanmaning van de Kroon, om tot een nieuwe verlaging van 5 pet. over te gaan, gevolg zou geven of niet. De meerderheid van B. en W., bestaande uit de wethouders Van Liemt (R.K.), Boes (V.D.) en Reinalda (S.D.A.P.) adviseerde aan de aanmaning geen gevolg te geven. De minderheid bestaande uit wethouder Roodenburg (C5.) en den burge meester adviseerde de aanmaning wèl op te volgen. De wethouder van Financiën stelde zich daarbij op het standpunt, dat de Raad gehouden was dit te doen. Hij verloor zijn pleit evenwel. Achter de drie wethouders die de aanmaning van de Kroon niet wilden op volgen stelde zich de groote meerderheid van den Raad, n.l. 29 leden. Voor het opvolgen van de aanmaning stemden slechts 9 leden, n.l. de heeren Roodenburg, v. d. Wall en Vis ser, vormend de C.H.-fractie, de Braai en Wolzak, vormend de A.R.-fractie. de drie R.K. leden Bijvoet, Weustink en Wolff en de Vrijheidsbonder Blankevoort. Mevrouw Scheltema, het andere lid van den Vrijheids bond, was afwezig. Zoo breedvoerig was het debat over deze zaak dat er geen sprake van kan zijn in een beknopt overzicht de voornaamste argumen ten van alle woordvoerders weer te geven. Ik dien daarvoor te verwijzen naar het raads- verslag in dit nummer. Geconstateerd moge worden dat de Haarlemsche Raad een zeer goeden da:g had, en dat het debat ondanks zijn lengte bij tijden een hoog peil bereikte, gevolg van het feit dat de moeilijke materie door verscheidene leden merkbaar zeer gron dig bestudeerd was. Uit den aard der zaak hadden daarbij de juristen een belangrijke taak, hetgeen in de betoogen van mr. Bijvoet, mr. Drilsma en mr. Van Dam dan ook tot uiting kwam. Als leidend woordvoerder van de oppositie tegen het voorstel van de meer derheid van B. en W. stelde mr. Bijvoet zich op het gedocumenteerde juridische stand punt, dat de Raad verplicht was de aanma ning van de Kroon op te volgen. Hij betoog de dat art. 126 der Ambtenarenwet de vast stelling der loonen en salarissen heeft ont trokken aan de gemeentelijke autonomie. Weliswaar erkende hij gedeeltelijke tegen spraak tusschen dit artikel in een bijzon dere wet en het betreffende artikel in de or ganieke Gemeentewet, maar aangezien het toetsings-recht terzake van nieuwe wetge ving in Nederland niet (zooals b.v. in Ame rika geschiedt) wordt toegpast, kon men zich z.i. daarop niet beroepen. Hij achtte den Raad dus verplicht tot opvolging van de aanmaning van de Kroon, en noemde een daarvan afwijkend standpunt zelfs „revolu- tionnair", hetgeen overigens blijkbaar meer in academischen zin gezegd werd. Onder degenen die dit standpunt juridisch en zakelijk bestreden, kwam o.a. mr. Drilsma naar voren met het argument, dat men vol gens de theorie van den heer Bijvoet heele- maal niet meer zou behoeven te beraadslagen en te stemmen na een aanmaning van de Kroon, hetgeen toch zeker de bedoeling van den wetgever niet kan zijn. Neen, zeiden mr. Drilsma en anderen, ons wordt de gelegenheid geopend de aanmaning van de Kroon wel of niet op te volgen; wij. hebben dus het recht van deze gelegenheid gebruik te maken, en als wij dat niet doen is dat niet revolutionair en evenmin gebrek aan eerbied voor het hoo- gere gezag in den lande. De heer Wolzak, sprekend met aanmerkelijk pathos, dikte het betoog van den heer Bijvoet sterk aan en beweerde zelfs dat de meerder heid van B. en W. ,het recht van gehoor zaamheid van het personeel verbeurde", waarop mr. Drilsma riep „Dat is opruien". Maar het debat keerde weldra in rustiger en philosophischer banen terug. Wethouder Roodenburg bleek van mee- i ning dat wij ten aanzien van deze zaak in cte beslissende phase gekomen zijn. Na de In dezen lentetijd van 't jaar Komen de vrouwen bij elkaar En leeren op een modeshow;_ De mode is niet zus, maar zóó. Haar studie van het nieuw model Is diepe ernst en heerlijk spel. Zij bestudeeren lijn na lijn, Hoe het nu wel precies moet zijn; De stof wordt teederlijk betast, Het oog gaat aan de kleur te gast, Er wordt gedacht en weer gedacht, Van alles in 't geding gebracht; Model en lengte, kleur en goed, De leeftijd waar 't bij passen moet, De kleur van haar en van 't gelaat, Vereend tot: zien, hoe ie me staat. Wanneer zij eindiijk slagen mocht En de japon is eens gekocht. Dan voelt de vrouw, als zij haar draagt, Weer een verjongingskuur geslaagd. Maar of ze koopt of zelf iets knipt, Dit dient nog even aangestipt, Als waarheid die zich nooit verzaakt, Dat steeds de vrouw de kleeren „maakt". Tezelfdertijd bekijkt haar man, Een pak, dat nu niet langer kan. Beschouwd in 't nieuwe voorjaarslicht, Is het toch werklijk geen gezicht Hij gaat, meest niet voor zijn plezier. Naar een of andren leevrancier. Vraagt om vooral gedekte kieur En alsjeblieft geen pasgezeur. Men wijst hem op het nieuw model. Vergeefs, want dat gelooft hij wel. De pantalon mag wijder zijn, De jas van getailleerde lijn; Iets langer hier, iets korter daar. Hij hoort, maar luistert er niet naar. Hij wil een pak, geef hem maar dit, Gauw even kijken, hoe het zit. De prijs enfin, dat moet dan maar, Hij is in tien minuten kiaar, En slaakt op straat een diepe zucht, Hij voelt zich danig opgelucht, Een week of zelfs een maand misschien, Heeft hij hier tegenop gezien. Hij trekt er zich niets van an, Al maken kleeren dan den man. P. GASUS. LAURENS - TAXI. Garage: WILHELMINALAAN 22 (achter Hotel den Ilout'. Ritten vanaf 20 cents (voorrijden inbegrepen). Prima materiaal Groot aantal wagens. (Adv. Ingez. Med.) aanmaning uit Den Haag hebben B. en W. getracht de regeering tot andere gedachten te brengen. Het heeft niet -gebaat. Alles is beproefd. De burgemeester vindt langer ver zet ongewenscht, de wethouder van finan ciën vindt het ontoelaatbaar. Hij meent ook dat de belangen van het personeel beter bij zijn voorstel gediend zijn want als wij zelf handelen kunnen wij de verlaging soepel toepassen, en als Den Haag haar oplegt niet. Wethouder Reinalda bestreed o.m. het streven van Den Haag om inzake de salarissen en loo nen automatisch te handelen. Dat achtte hij verkeerd. Hij zei ook dat er tot nu toe slechts een aanmaning is, geen dwangbevel, en dat de Raad zich tegen de aanmaning moet verzetten nu de salarissen laag zijn. De Raad mag neen zeggen en hij moet dat doen. Een „conflict" met Den Haag, waarover wethouder Rooden burg sprak, kan dit niet uitlokken. De wet houders van Liemt en Boes sloten zich bij den heer Reinalda aan. Na uitvoerige replieken werd tenslotte het voorstel van de meerderheid van B. en W., zooals gezegd, met 299 stemmen aangeno men. Te middernacht. En nu is maar de vraag: zal den Haag een dwangbevel geven? R. P. HAARLEM TEL.10070-HEEMSTEDE TEL.29280 (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsche ambulance toch overvallen Dr. Veeneklaas zou gewond zijn. 17 soldaten van het Abessynische escorte gedood? DJIBOETI. 26 Maart (A.N.P.) Uit Addis Abeba wordt aan het Ita- liaansche nieuwsbureau Stefani ge meld, dat dr. Van Schelven van de Nederlandsche ambulance, die van het noordelijke front te Addis Abeba is aangekomen, heeft bevestigd, dat zijn ambulance is aangevallen door een ongeregelde Abessynische bende, die 17 soldaten van het escorte doodde. Dr. Van Schelven kon zich als door een wonder in veiligheid stel len, doch een andere Nederlandsche arts (dit zou dan dr. Veeneklaas zijn, Red. A.N.P.) werd gewond. Vestiging eener nieuwe industrie te Haarlem. Onderhandelingen in ver gevorderd stadium. In den loop der crisisjaren zijn verschillen de Haarlemsche industrieën te Haarlem in gekrompen of zelfs geheel opgeheven. Ver blijdend is het verschijnsel dat den laatsten tijd eenige herleving in de Haarlemsche in dustrie te constateeren is. Men weet uit de reeds door ons gepubliceerde berichten dat de Werf Conrad weer opdracht gekregen heeft voor het bouwen van twee tinmolens. Eenige jaren geleden werd betwijfeld of de Conrad nog wel eens in bedrijf zou komen, maar gelukkig blijkt dit pessimisme niet ge grond te zijn geweest. De N.V. Beijnes is reeds eenigen tijd in on derhandeling over een belangrijke opdracht van de Nederlandsche Spoorwegen in ver band met de uitbreiding der electrische lij nen. Als die zaak in orde komt, waarop zeer veel kans is, kan ook aan die fabriek nieuwe bedrijvigheid verwacht worden. Verder vernemen wij dat reeds eenigen tijd onderhandeld wordt over de vestiging van een nieuwe industrie, die dan zou komen aan het Noorder Buiten Spaarne. Deze onderhan delingen verkeeren in een ver gevorderd stadium en onze zegsman die daarbij bekend is. had de overtuiging dat deze zaak in orde zal komen. Het moet de bedoeling zijn voorloopig aan te vangen met ongeveer 40 arbeiders, maar dit aantal zal na het eerste jaar reeds opge voerd worden tot 100. Het Telexnet. Eigen telegraafsysteem van de dagbladen. Wij vestigen de aandacht op een artikel in dit nummer over het Telexnet, dat op 6 April a.s. door het Algemeen Nederlandsch Pers bureau in werking zal worden gesteld en waar op 76 Nederlandsche dagbladen, natuurlijk ook Haarlem's Dagblad, aangesloten zullen zijn. De invoering van dit eigen telegraaf systeem beteekent een zeer belangrijke ver betering in de technische nieuwsvoorziening van de Nederlandsche Dagbladpers, die sinds ruim een jaar tengevolge van de stich ting van het A.N.P. haar nieuwsvoorziening zelf in handen heeft genomen. Het AN.P., waarvan de heer H. H. J. van de Pol president directeur is, heeft de organisatie der nieuws voorziening reeds op zeer ingrijpende wijze verbeterd. Het Telexnet is een uiterst be langrijke verbetering. De beide Zeppelins opnieuw in de lucht. De LZ 129 onderbreekt den tocht voor een technische wijziging. FRIEDRICHSHAFEN. 26 Maart (A.N.P.) Vanmorgen te zes uur zijn de luchtschepen LZ 129 en Graf Zeppelin opgestegen voor hun vlucht over Duitschlanö. De LZ 129 heeft zijn vlucht boven Stuttgart moeten onderbreken en is naar Friedrichshafen teruggekeerd, waar een technische wijziging zal worden aange bracht. Daarna zal het luchtschip weer op stijgen en zich bij de Graf Zeppelin voegen. „Voor elk wat wils" zou de titel van onze stalenboeken kunnen zijn. Mogen wij ze U eens ter inzage sturen? Eerste Schotensehe Papierhandel H. M. BAKKER, CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-NOORD TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) Het Haarlemsche gemeente- personeel. De raad verwerpt de aanmaning der Kroon om de salarissen opnieuw te verlagen Zal de verlaging nu worden opgelegd De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag en avond (de beslissing viel pas 's nachts om 12 uur) gedebatteerd over het koninklijk besluit houdende aanmaning om de salarissen der ambtenaren weer met ongeveer 5% te verlagen en de loonen der gemeentewerklieden in overeenstemming te brengen met de op 1 Januari j.l. verlaagde loonen van de rijkswerklieden. De meerderheid van B. en W. (de wethou ders Reinalda. Van Liemt en Boes) stelde voor aan deze aanmaning niet te voldoen, omdat zij meent dat het verkeerd zou zijn de Haar lemsche loonen en salarissen, die al eenige keeren belangrijk verlaagd zijn, opnieuw te verlagen. Wethouder Roodenburg had zich ook zoo lang mogelijk tegen de door den minister van binnenlandsche zaken gewenschte verlaging verzet. Nu eenmaal een koninklijk besluit met. een aanmaning gekomen is, achtte hij verder verzet ontoelaatbaar. Hij had een regeling voor een verlaging der salarissen en loonen ontworpen naar de richtlijnen van den mi nister. maar toch zoo soepel mogelijk ten gunste van het personeel. Bovendien wilde hij de indertijd ingestelde korting op den kinder toeslag laten vervallen en voor de verlaging een overgangstijd vaststellen. De raad heeft tenslotte het. voorstel van de meerderheid van B. en W. aangenomen met 29 tegen 9 stemmen. Daardoor verviel dus het voorstel Rooden burg. Uit het debat bleek, dat er thans drie mo gelijkheden zijn. Ten eerste, dat de minister gelet op het ernstige verzet van den Haar- lemschen raad tegen de nieuwe verlaging, van zijn voornemen alsnog afziet. Ten tweede dat de verlaging door de Kroon wordt opge legd in den geest van het voorstel Rooden burg. Ten derde dat de minister zelf den omvang van de nieuwe verlaging aangeeft. Wagon met dynamiet op Mexicaansch station in de lucht gevlogen. Twintig dooden, zestig gewonden. MEXI CO - CITY26 Maart (A.N.P.) Op het station Tultenango in het mijn- district van den staat Mexico is een wagen met dynamiet in de lucht ge vlogen. Daarbij werden twintig personen gedood en 60 gewond. Het station is grootendeels verwoest. Des nachts stond de trein, waarvan de wagen deel uit- uitmaakte, nog in brand. Een nieuwe kerk voor de Oud- Katholieken te Haarlem. Komt op het terrein aan den Kinderhuis singel. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woens dagmiddag het voorstel van B. en W. aange nomen om (tegen f 25 per M2.) 1627 M2. grónd aan den Kinderhuissingel, de Garenkokers- kade en de Nicolaas v. d. Laanstraat te ver- koopen aan de Oud Bisschoppelijke Cierezy lOud Katholieke Gemeente). Op dit terrein zullen gebouwd worden een kerk met pastorie en bijgebouwen alsook 5 woonhuizen, waarvan 3 met garages. De Oud Katholieke Kerk is thans gevestigd op een terrein achter de Kokstraat aan de Bakenessergracht. Dit gebouw zal als de nieuwe kerk klaar is buiten gebruik gesteld worden. Wij geven hier de goedgekeurde teekening van de kerk pastorie, bijgebouwen en huizen. Het woord is aan.... Mussolini Geen enkele revolutie ver mag, de menschelijke natuur te wijzigen. Japansche versterkingen naar Noord-China? Als antwoord op het zenden van Nanking- troepen. PEKING, 26 Maart (Reuter), Chineesche waarnemers achten de positie van Jen-Hsi- Sjan, den commissaris voor de pacificatie van Sjansi, critiek. Jen-Hsi-Sjan had aan Nan king geld en munitie en geen troepen ge vraagd. terwijl Nanking troepen heeft ge zonden. Verscheidene vertegenwoordigers der centrale regeering zijn in de hoofdsteden van de Noord-Chineesche provincies aangekomen. Het gerucht gata. dat Jen-Hsi-Sjan zou af treden. Tsjang-Kai-Sjek zou in Sjansi een vertrouwensman willen benoemen. De aan wezigheid der door Nanking gezonde troepen zou van grooten invloed zijn op den alge- meenen toestand in Noord-China en de Ja panners zouden tegenover dezen toestand niet onverschillig blijven. Uit Tientsin wordt gemeld dat daar voorbereidingen worden ge troffen voor de ontvangst van Japansche ver sterkingen. Twee redacteuren van Volk en Vaderland vrijgesproken. Mr. Rcydon en Mr. Verviers krijgen geld boeten. AMSTERDAM. 26 Maart (A.N.P.) Het Gere cht-shof wees heden arrest in de straf zaak tegen de drie redacteuren van Volk en Vaderland en dr. E. Verviers. redacteur van Nieuw-Ncderland, die in hooger beroep te recht hebben gestaan wegens beleediging van de regeering en van regeeringSpersonen, Het Gerechtshof'bevestigde bij verstek het vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarbij verdachte Verviers werd veroordeeld tot f 100 boete wegens beleediging van minister Colijn en van den ministerraad. De procureur-gene raal had drie maanden geëischt. Voorts be vestigde het Hof de vrijsprekende vonnissen ten aanzien van de verdachten J. Hollander en mr. S. van Lunteren. De procureur-gene raal had tegen hen resp. f 100 boete en 1 maand gevangenisstraf geëischt, Het Hof ver oordeelde mr. H. Reydon. tegen wien het O.M. 4 maanden had geëischt tot f 100 boete subs 25 dagen hechtenis. De rechtbank had hem f 200 boete subs. 50 dagen hechtenis opgelegd. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Von Ribbentrop geïnterviewd over Hitler's aangekondigde voorstellen. pag. 4 De onderteekening van het Londensche vloot- verdrag heeft gisteren plaats gehad. pag. 4 De oorlog in Oost-Afrika: Nieuw Italiaansch offensief ingezet. pag. 4 Bij Barendrecht is Dinsdagavond een elec trische trein ontspoord. pag. 2 Op een deel der Nederlandsche ambulance zou inderdaad een overval zijn gepleegd. pag. 1 De Haarlemsche gemeenteraad heeft besloten geen gevolg te geven aan den wensch der regeering om de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel te verlagen. pag. 6 en 7 Vele Eerste Kamerleden blijken voorstan ders te zijn van versterking onzer nationale defensie. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. It. P.: Uit den raad. pag. 1 Hoe ik groeide: Dc laan uit. pag. 3 Ivo Donckcr; De avonturen van Dr. Mol. pag. 3 Van een bijzondere correspondente: Spaan- sche miniaturen. pag. 4 Bijzonderheden over het eigen telegraaf systeem der Nederlandsche Dagbladpers. pag. 3 J. B. Schuil over Eva Bonheur. pag 13 Helen de Balbian Verster: De Lichtwedstrijd. pag. 11 Voor de Vrouw. pag. 10 Damrubriek. pag. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag, 9.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1