DE GOUDEN BRUG. Boomplantdag te Staphorst. FEUILLETON ROMAN VAN HANNO FLESSEN. (Nadruk verboden) 26) De hond wordt plotseling onrustig. Hij blaft kort, blijft eensklaps stokstijf staan en snuf felt met de neus in den wind om dan met een paar sprongen in het boseh te verdwijnen. Vandaal' dringt opnieuw herhaald geblaf tot Renate, die het dier met stijgende belang stelling heeft gadegeslagen, door. Terwijl zij mog besluiteloos overlegt, komt Bella reeds weer uit het boseh te voorschijn; zij loopt op Renate toe en trekt haar bij den mantel mee. Daarbij ligt in de verstandige hondenoogen een onmiskenbaar dringend verzoek haar te volgen „Ja", zegt Renate, terwijl zij de dog bij den halsband neemt en zich door het dier laat leiden. Eenige minuten later staat zij tegenover Sylvester Vonberg, die met gesloten oogen languit op den grond ligt. In het vale licht van den maan lijkt zijn gelaat nog bleeker dan het in werkelijkheid is Een doode, denkt Renate. In een eerste opwelling van schrik en afgrijzen doet zij instinctief een stap achterwaarts. De dog echter blaft wederom, kort en scherp. Het klinkt als een aanmoediging. Zij duwt haar kop tegen het gelaat van den man en begint dit, eerst aarzelend, maar gaandeweg sneller en systematisch met haar vochtigen. warmen tong te streelen. „Bella, brave hond", zegt Renate zachtjes, bijna beschaamd, terwijl ook zij zich nu over den verongelukte heenbuigt. Dan ziet ze hoe uit diens half geopen- d enmond een lichte, fijne damp in de koude Jacht stijgt, Nóg .ademt de maal Hier in de sneeuw in te slapen, zou zeker zijn einde heb ben beteekend. als de hond hem niet ont dekt had. Snel overlegt Renate. wat haar te doen staat en even snel gaat zij tot handelen over. Zij tilt het hoofd van den man wat op, knoopt zijn skipak open en masseert zijn borst Daarna knielt zij bij hem neer en begint zijn armen regelmatig op en neer te bewegen om de ademhaling te bevorderen. Spoedig moet ze echter erkennen, dat het onmogelijk is haar Samaritaan werk hier ter plaatse te voleindigen. Zij taxeert den afstand tot haar woning. Het moet gaan, denkt ze en zich daarna tot den hond wendend, beveelt ze luid: „Pak aan, Bellanaar huls!" Het slimme dier begrijpt onmiddellijk, wat zijn meesteres bedoelt. Het zet zijn tanden in de kleeren van den man en sleept het lichaam handig over de dikke sneeuwlaag tot voor den ingang van de woning. Zóó snel volbrengt de dog haar taak, dat Renate het transport slechts in de looppas kan volgen Spoedig heeft ze den bewustelooze in de hall neergelegd. Hier in de Lantaarn zijn kussens en dekens, cognac, warme thee en verder alles, wat noodig is om den man weer tot bewustzijn te brengen. En Renate's pogingen worden met succes be kroond. Eenige diepe zuchten ontspannen den mond van den bijna verongelukte. Daarna begint hij met de handen om zich heen te tasten en keert hij het hoofd om Op dit oogenblik weerklinkt het ontploffen van donderbussen, waarmee de Tirolers het nieuwe jaar plegen in te luiden. In den langzaam tot het leven terug keerenden geest wekken deze detonaties aller eerst het gehoor. Luisterend heft de man het hoofd op en nu bewegen zich ook reeds zijn lippen in een vraag: „Wat is dat Renate, die even moet zoeken naar een antwoord, dat den ontwakenden man aan haar voeien niet ^rontn^t^ z^t de djgï.- bele beteekenis van het woord wel allerminst vermoedend op geruststellenden toon: „Sj'lvesterDaarbij buigt zij zich vol vrouwelijke zorg over hem heen om haar arm onder zijn schouder te schuiven. Het woordt en de aanraking van de vrouw tooveren een glimlach op zijn gelaat en tot haar verbazing ziet Renate hoe dit plotseling verheldert en oneindig veel knapper wordt. Langzaam openen zich nu ook zijn oogen. Groote donkere oogen zijn het, die geleidelijk het beeld van de vrouw in zich opnemen. Het ontpopt zich als de tot mensch geworden goedheid, waarop ware zielenadel het stempel der schoonheid heeft gedrukt. En de donkere sprekende oogen omvatten het met een blik, waarin dankbaarheid en diepe vereering lig gen opgesloten „Hemelschestamelt de man. Dan zinkt zijn hoofd terug op haar arm. Zijn oogen sluiten zich weer en spoedig hoort men nog slechts zijn regelmatige ademhaling. Hij slaaptDe slaap der genezing. Innerlijk diep ontroerd bewaakt Renate deze sluimering. Teneinde hem niet te storen, volhardt zij in haar half knielende, half ge bukte en op den duur zeer ongemakkelijke houding. Zij verroert haar arm niet, niet tegenstaande deze onder het zware gewicht van den man spoedig inslaapt Er hangt een hoopvolle stilte in de hall, welke slechts even verbroken wordt door een slag van de oude pendule, die het eerste uur van het nieuwe jaar aankondigt. Renate heft het hoofd op. Door de half ge opende deur blijven haar oogen gericht op den trouwen metgezel van haar leven. Er ligt een vraag in opgesloten, een drin gende vraag aan de toekomst. Nog slechts een uur geleden vervulde haar geen enkele wensch, was zij vrij van alle nieuwsgierigheid omdat zij de toekomst voor zich afgebakend achtte en in de stellige overtuiging verkeerde, dat geen enkele belevenis daarin ook maar eenige verandering zou kunnen brengen. En nu §taat zij plotseling met al haar ervaring voor de poort van die toekomst als een klein kind voor de deur van een kamer vol geschenken. In zestig minuten, een belachelijk korte span ne tijds, kon een dergelijke omwenteling zich in haar voltrekken. Wat moet dat alles be- teekenen Haar vragende blik verkeert in een drin gende bede om raad en hulp. „Tik-tak, tik-tak", antwoordt de oude klok. „Tracht er toch zelf een verklaring voor te vinden. Jij, alwetende vrouw met zooveel rijpe ervaring De le Januari 1936 heeft in den vroegen ochtend wat sneeuw gebracht. Tegen 10 uur scheuren de wolken uiteen. De zon breekt door, stralender dan ooit en een half uur later koepelt een diepblauwe hemel over het Inns- brucker bergland. Dat is het weer, zooals de all round winter sportbeoefenaar in Iglerhof zich dat wenscht. De levendige drukte in de hall van het hotel legt van deze stemming voldoende getuige nis af. Onder gelach en gescherts. onder Ski- heilen Gelukkig Nieuwjaar-roep worden toch ten samengesteld, wandelingen besproken, ski's ingewreven en rugzakken gepakt Besluiteloos staat Szartossy bij den in gang van het hotel. Deze stralende Nieuw jaarsdag dreigt voor hem in grenzelooze een tonigheid te zullen verloopen. Renate heeft hem immers uitdrukkelijk voor een der eerste dagen van het nieuwe jaar geïnviteerd en door nu maar linea recta naar de Lantaarn te loopen, waar hij met hart en ziel heen wordt gedreven, zou hij toonen haar wen- schen niet te respecteeren. Hij zal er zich dus goedschiks of kwaadschiks bij moeten neerleggen. Onwillekeurig ontsnapt hem een zucht .terwijl hij met de punt van zijn ski- stok teekent. Reeds eenigen tijd slaat de directeur van het hotel den Hongaar garis. Zijn iunctte brengt mee, dat hij zich voortdurend van het doen en laten van zijn gasten op de hoogte houdt, al was het alleen maar om aan even- tueele wenschen onmiddellijk gehoor te kun nen geven, klachten te voorkomen en in alle opzichten de atmosfeer van tevredenheid en de goede toon in zijn hotel te kunnen hand haven. Bovendien behoort meneer Szartosssy door zijn naam, afkomst enportefeuille tot dien elitegroep van hotelgasten, die men met zekere voorrechten pleegt te behandelen. Het is zoowaar een eerezaak bij zoo'n hoog geachte persoonlijkheid zelfs maar het ge ringste gevoel van onbehagen, ontevreden heid of voorbijgaande verveling onmiddellijk in den kiem te smoren. De directeur begint zijn diplomatieke missie daarmee meneer Szartossy zijn hartelijke ge- lukwenschen voor 1936 aan te bieden. Daar uit spruit dan als vanzelf een schier devote informatie voort naar het welzijn, de tevredenheid en de plannen van den hoog- geachten gast en deze geeft weer op haar beurt aanleiding tot een lichte conversatie, welke Szartossy als afleiding en verstrooiing op dit oogenblik niet onwelkom is. Als scherp opmerker ontgaat dit den directeur uiteraard niet en in zijn voldoening daarover laat hij zich nu eerst recht van zijn beste zijde zien. Hij ontpopt zich als spoedig als een veelzijdig man. die goed onderlegd en van alle markten thuis is, een man van de soort, zoo als zijn metier die eischt. Voortdurend den lichten conversatietoon handhavend, noodïgt hij meneer Szartossy in zijn privé kantoor, waar een privé glas likeur wordt geserveerd en des directeurs kleine, maar uitgelezen miniaturenverzame- ling wor^ bezichtigd. „Zoo heeft elk mensch nu eenmaal zijn stokpaardje, z'n hobby, z-'n zwakheden, of hoe u het noemen wilt", zegt hij bescheiden en in zijn glimlach ligt zoowel een excuus als de trots van den bezitter. De Engelsche gezant, sir Hubert Montgomery, bracht Woensdagmiddag een bezoek aan de tentoonstelling van Zuid Afrikaansche producten in het Carlton hotel te Amsterdam. Een foto tijdens de bezichtiging „De Bataaf" organiseerde Woensdag ter gelegenheid van haar 127j-jarig bestaan een jubileum-wegwedstrijd rond de Haarlemmer meer voor onafhankelijken en amateurs. Een foto even na den start Belangstelling van jong Staphorst voor den boomplantdag in de Staphorster Maten bij Meppel Tholen en Van Lier lieten zich bij hun terugkeer uit Indië op het station te Amsterdam niet onbetuigd De ,l. z. 129" en de .Graf £)e bestuurdersgondel van het Zeppelin hebben deze week i i i l gezamenlijk een tocht gemaakt. nieUV/e ÜUltSche luchtschip de De luchtreuzen boven Frie- *r\r\ drichshafen L. JL. \2.y Jong Staphorst aan den arbeid op den boomplantdag in de Staphorster Maten bij Meppel welke Woensdag door de ontginningsmaatschappij „Overijsel" werd georganiseerd en waarbij ook minister mr. M. Slingenberg aanwezig was In den bouw van de „Prinsendam bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij begint reeds eenige teekenïng te komen. Een over zicht van het werk Het 300-jarig bestaan der Ned. Herv. Gemeente en kerk te Bloemendaal. DevoorziUervan het feest comité, de heer Van Kempen (links) overhandigt den voorzitter der kerkvoogden een geschenk

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9