De restauratie van het orgel in de Ned. Herv. Kerk. i\.v. Raul Kaiser DONDERDAG 2 APRIL 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 9 BEVERWIJK. Ongeschonden Müllerwerk van groote waarde. Cor Kee deskundig adviseur. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Mei de restauratie van het mooie orgel in de Ned. Herv. Kerk ter hand worden genomen. Uitvoerder van dit werk is de bekende orgelbou wer H. W. Flentrop te Zaandam, on der deskundig toezicht en volgens de adviezen van den heer Cor Kee, orga nist te Zaandam. Het orgel in de Ned. Herv. Kerk in een van de schoone producten van den Duitschen orgel bouwer Christiaan Müller, die groote vermaard heid heeft gekregen door zijn orgel in de Gr. of St. Bavokerk te Haarlem. Aan zijn werk is in den loop der jaren veel veranderd, behalve aan het Beverwijksche orgel, dat het ruime kerkgebouw nog vult met de echte Müller- kl anken. De tand des tijds heeft het koninklijke in strument niet onaangetast gelaten en reeds eenige jaren geleden was men tot de ontdek king gekomen, dat restauratie een gebiedende noodzaak was. De kerkvoogdij zag zich voor de moeilijkheid geplaatst de daarvoor noodige gelden bijeen te brengen. Er wérd een orgelfonds gevormd en degenen, die hun krachten aan de voorbereidingen van het restauratiewerk gaven, kwamen tot de ge lukkige ontdekking, dat velen liefde koester den voor het prachtige instrument, dat ook uit historisch oogpunt bezien, voor Beverwijk al een even belangrijke waarde heeft als het eeuwfenoude bedehuis, waarin het werd ge plaatst en de sierlijke toren, die al even zeer de eeuwen trotseerde. De bekende organist Cor Kee, die het Beverwijksche orgel dikwijls bespeelde uitte in April 1935 in het maand blad „Het orgel" zijn bezorgdheid over de komende restauratie in de volgende zinsne de: „Hoe is het te hopen", zoo schreef hij, „dat dit zoo goed als ongeschonden Müller werk bij de komende restauratie niet ver knoeid wordt". Het zal hem ongetwijfeld des te meer tot vreugde strekken, dat juist hij als technisch adviseur bij de aanstaande restau ratie leiding zal geven. De leden van de kerk voogdij hebben deze zaak zeer nauwkeurig en met groote ernst voorbereid. Zij realiseerden zich volkomen de groote nauwgezetheid en wij zouden willen zeggen de piëteit, waarmede het waardevolle bezit, dat dit Müller-orgel is, voor het nageslacht moet worden bewaard. Drie deskundigen werden uitgenoodigd de noodzakelijke restauraties te bekijken en uit hun midden een adviseur aan te wijzen, die tevens bij de werkzaamheden als technisch leider zou moeten fungeeren. Cor Kee zag zich met deze taak belast. Het bestek, waarin de werkzaamheden nauwkeurig werden omschre ven, werd samengesteld en van de inschrij vingen, die daarop werden ontvangen was de orgelfabriek H. W. Flentrop te Zaandam met f3300 de laagste, aan wie het werk werd op gedragen. Men kan er zich slechts over ver heugen, dat deze restauratie zoo serieus door de kerkvoogdij is voorbereid. Deze heeren heb ben ten volle beseft, dat zij verantwoording- droegen voor het behoud, zooveel mogelijk in den oorspronkelijken staat, van het Müller- orgel. Zij hebben zich van hun moeilijke taak gekweten op een wijze, die bevrediging wekt bij allen, die doordrongen zijn van de groote beteekenis van het orgel in den eeredienst niet alleen, maar ook van de juiste waarde, die aan een dergelijk kostbaar erfstuk uit vervlogen eeuwen moet worden gehecht. Een kostbaar geschenk. Het orgel In de Ned. Herv. Kerk is, wat ve len misschien niet eens zullen weten, een schenking. Het is namelijk geschonken door Vrouwe Anna Elisabeth Geelvinck, weduwe van Johannes Lucas Pels van Hoogelanden. De 'oouw van het orgel werd in 1755 aanbe steed en opgedragen aan Christiaan Müller, die het instrument in 1756 opleverde. Müller was een van de vele Duitsche orgelmakers, die in de 18e eeuw in ons land werkzaam waren. Hij kwam uit Andreasberg in de Harz en kreeg groote vermaardheid door het St. Bavo-orgel te Haarlem, dat hij tusschen 1735 en 1738 ge bouwd heeft. Wat de schenkster wel bewogen zal hebben tot haar daad? Cor Kee heeft zich de moeite willen getroos ten vele bijzonderheden over het orgel voor het vaktijdschrift van organisten te verzame len. In de vroedschap-resoluties van 28 Octo ber 1754 vond hij,, dat het orgel is geschonken „tot cieraad van de Kerk ende tot meerdere Stigtinge in het zingen der psalmen". Volgens een andere lezing zou het orgel ge schonken zijn „voornamelijk, omdat de Neef' van de begiftigster als een liefhebber van de muziek telkens daardoor verlokt werd, om naar de Roomsche kerk te gaan en zij hem dat lie ver zag doen in de kerk van hun gezindheid." Na den bouw werd het orgel gekeurd door den organist van de Groote Kerk te Haarlem, Henricus Radeker, die het „in alle sijne dee- len proefhoudende en voldoende bevond". De zoon van den in wij der, Johanners Radeker, werd de eerste organist, aangesteld op een jaariijksch tractement van f 250, voor welk bedrag hij dan ook nog „klokkenstelder" was. Hij werd na vergelijkend examen, afgenomen door den Amsterdamschen organist Potholt en na loting met zijn mede-candidaat Joan nes Sterk uit Amsterdam, benoemd. Een jaar later zag hij zijn salaris met f 50 verhoogd, maar daarvoor moest hij het kostersambt er bij waarnemen. Hij werd bij resolutie van 7 September 1774 benoemd tot organist en klokkenist te Haar lem en bespeelde daar Müller'S grootste werk. De instructie van den eersten organist is niet meer aanwezig, wel die van den „blaser", den onmisbaren vriend van den organist, den orgel trapper. Van de opvolgers van Jan Radeker noe men wij Klaas Veniet Huisman, die de betrek king 57 jaar vervulde, F. Tuyl, C. Amse en H. van Doorn. Thans is de heer H. Amse organist. Vroegere restauraties. In den loop der jaren is het orgel verschei dene keeren aan herstellingen onderworpen. In de eerste plaats heeft de zoon van den bouwer het orgel eenige jaren in onderhoud gehad. In 1794 contracteerde H. H. Hess, een broer van den Goudschen organist Joachim Hess, met de Thesauriers voor het schoonma ken en repareeren voor de som van f 350. Ver- i volgens wijdden Heineman. Strumphler, Te- vis en Wannewetz, orgelmaker te Gouda hun krachten aan het orgel. De firma Meere te Rotterdam herstelde het orgel in 1846 voor een bedrag van bijna duizend gulden. Daarna heeft de Goudsche orgelmaker Gabry het orgel eenige jaren in onderhoud gehad. De restauratie, waarmede men thans gaat beginnen, in de grootste, die ooit aan het Beverwijksche orgel werd uitgevoerd. Wij zul len misschien nog wel eens in de gelegenheid zijn omtrent den aard en den omvang dezer werkzaamheden eenige bijzonderheden mede te deelen. Zooals wij in den aanhef van dit artikel reeds opmerkten, heeft de kerkvoorgdij en al len, die haar assisteerden, reeds 'rt belangrijk bedrag voor de restauratie ingezameld. Onge twijfeld zal zij er met veler hulp in slagen de nog ontbrekende gelden aan het orgelfonds toe te voegen. Om dit te bereiken zijn nog plannen in voorbereiding. Het stemt in ieder geval tot groote voldoe ning, dat met de zoo hoog noodige restauratie een aanvang wordt gemaakt, een restaura tie, die Beverwijk in het ongeschonden bezit zal laten van een waardevol historisch mo nument. heeft Paula gedaan: Ze'gaf een nieuwe vorm aan de kleine be schuitjes Vierkant zijn ze! Leuk! En lekker... nèt zoo lekker, als alle beschuit van Paul C. Kaiser. 9 voor 6 cent. Met Paula-bon erbij. vierkante fascflwrtt N.V. PAUL C. KAISER. BESCHUITFABRIEKEN, ROTTERDAM (Adv. Ingez. Med.) GYMNASTIEK Uitvoering „Kracht en Vriendschap". Woensdagavond gaf de Chr. Gymn. Ver. „Kracht en Vriendschap" onder leiding van den heer D. C. van Alewijk een druk bezochte uitvoering in de Gemeentelijke Concertzaal. De vereeniging voerde een uitgebreid en af wisselend programma op vlotte wijze uit, dank zij een doelmatige indeeling en dank zij het vlugge werk van de toestelcommissie. Bijzon der trof de muzikale verzorging, die verschil lende nummers op hooger plan bracht. Een heid tusschen muziek en beweging ontbrak dan ook nooit en het zou ons zelfs niet ver wonderen, door K. en V. eens eên klassikaal toestelnummer op muziek te zien uitvoeren. Brugturnen van meisjes althans ging blij kens het tellen van den leider reeds in die richting. Van de jongens vielen vooral te waardeeren de „grepen uit de leerstof", waaruit deskun dige leiding sterk sprak. Dit laatste moet o.a. ook gezegd worden van de vrije oefeningen voor meisjes, waarin onderdeelen voorkwamen, waarop minder deskundigen zoo gemakkelijk stranden. Het toestelturnen van de meisjes en ook dat van de dames verdraagt zeker een hooger ge halte. maar wat belangrijker is de zuiver heid in afwerking liet weinig te wenschen over. Van de volksdansen voor meisjes viel in 't bijzonder die uit den Elzas op. Haar spring- rietoefeningen konden ondanks de massaliteit de fouten niet voldoende verbergen. Ook en vooral de staaf-oefeningen van de heeren hadden een beter lot verdiend, gevolg o.a. van het feit, dat de begeleidende muziek den tur ners te hoog ging. Als de leider een dergelijk nummer eens op populaire muziek liet uitvoe ren, zouden betere resultaten te wachten zijn. Gevoeliger voor de muziek waren uiteraard de dames. Zij toonden dit terdege in een twee tal voortreffelijke nummers; knotszwaaien en rhythmische oefeningen, eerstgenoemd num mer zelfs, ondanks dat de lijn eenigszins ver loren ging door minder geschikte kleeding. De algemeene vrije oefeningen en het vlag- zwaaien stonden ook op het gewenschte peil. Bekend en geliefd is het toestelturnen van de K. en V. heeren. Terecht! Vooral hun brug turnen liet een meer dan gewone geoefendheid zien. Als geheel gaf de uitvoering een zeer goeden indruk. De voorzitter, de heer J. van Egmond, open de en sloot dezen avond op de gebruikelijke wijze. De „Concordia"-revue. Het gouden feest ingeluid. Het gouden jubileum van de Gymnastiek- vereeniging „Concordia" is voor een geheel gevulde zaal van den Schouwburg Jansweg ingezet met een revue. Al werd deze gevormd door tafereelen uithaar geschiedenis, die voor de meeste toeschouwers vrijwel onbe kend waren, toch bleken de nummers zoo danig opgezet te zijn dat die onbekendheid nooit schaadde. Integendeel, want er waren in de revue zóóveel komische tooneeltjes verwerkt en de tekst (van den heer P. J. van Deijl) sloot zich daar zóó goed bij aan, dat de revue ondanks haar groote lengte tot het einde bleef boeien. Uit de vroegste tijden zagen we de oprich- tings-vergadering in de Bierkuil, verder een wandeltocht naar Leiden, waar een her bergier zich verwondert over den „verren" tocht en tenslotte de voorstelling van een tijdelijke inzinking, ontstaan door het be danken van den heer A. J. Meijerink als leider. Daarna kwaim de periode van den heer Hop (de oprichting van de dames- en adspiranten afdeelingen). Uit dezen tijd stamden verder een mobilisatie-tafereel, een vereenigings- fietstocht met een overvloed van lekke banden en politie-avonturen ter gelegenheid van een gewestelijke uitvoering in Edam. Het slot van de revue vormde de huidige periode, dus die van den heer Berrevoets. Uit dien tijd kwamen ten tooneele een mas sale slaapgelegenheid gedurende de Bonds- uitvoering te Utrecht, en een telefoongesprek met betrekking tot de senioren-afdeeling. De geheele revue werd gespeeld door Concordianen; zij hebben zich allen prachtig van hun taak gekweten. Er waren zóóveel medewerkers, dat zij niet afzonderlijk kun nen worden genoemd, maar in dit opzicht moet een uitzondering worden gemaakt voor de heeren A. Bordes en J. Heeres. Zang, dans en declamatie wisselden de historische tafereelen af. Van den zang dient te worden genoemd de parodie op een ko zakken-koor, en de declamatie waarin o.a. de heer K. Schijf werd herdacht en waarin hartelijke woorden werden gewijd ook aan de heeren Hop en Berrevoets was bij den heer P. Spoor in goede handen. De girldansen de boerendans en de balletfinales vooral stonden op hoog peil. Zij waren ontworpen door den directeur Berrevoets. Jan Rose- krans en zijn orkest verzorgde de begeleiding voor zang en dans. Na het slotkoor kwam de heer Van Deijl, secretaris van de regelingscommissie, ten tooneele, om de medewerkers te danken voor hun bereidwilligheid, die ten slotte tot zoo'n groot succes heeft gevoerd. In 't bijzonder dankte hij mevr. Waale wijn voor haar gastvrijheid bij de instu deering van de revue, mejuffr. J. de Bruin voor de door haar ontworpen en vervaardig de prachtige costumes en de heeren A. Bordes en P. Spoor, die de medewerkende Concordianen tooneelspelen en zingen heb ben geleerd. Maar bovenal, aldus de heer Van Deijl, moet hulde gebracht worden aan den heer Berrevoets, die zooveel tijd heeft op geofferd bij de voorbereiding. De heer F. Janssen onderstreepte deze erkenning van verdiensten door de aanbie ding namens alle medewerkenden van een geschenk aan den leider. Het was inmiddels half één geworden; dus was de dag gekomen waarop Concordia een halve eeuw geleden werd opgericht. Daarom had nu een plechtige herdenking plaats. De voorzitter, de heer F. G. J. van den Berg, hield een rede, waarin hij zich o.a. richtte tot den eenigen nog lid- zijnden oprichter, den heer P. Groenendaal, die met een fraaien krans in de vereenigingskleuren gehuldigd werd. De heer Van den Berg deelde mede, dat de dames G. C. van Huizen en S. Stuij. benevens de heeren W. de Reus en F. Jansen werden benoemd tot lid van verdienste. De eere-voorzitter, de heer J. Hop, maakte bekend, dat een dergelijke onderscheiding ook aan den heer Van den B!erg te beurt was gevallen. Na deze herdenking volgde een bal, dat tot vijf uur duurde. Concordia heeft haar gouden feest schit terend ingezet. Met succes zal voor d!e ver eeniging een spoorslag zijn tot verdere op gewekte viering. WEDSTRIJD HAARLEM—REST. Voor den op 21 April te houden wedstrijd Haarlem—-rRest K.TK. werden de volgende turners gekozen. Ploeg Haarlem: L. Silvis. J. Verkes, J. Tim mermans, P. de Vries, J. van Looij, D. van Looij, S. van Looij, W. Petegem en J. Hage- mans van Tumlust; E. Smal en W. van Houten van Bato. Ploeg Rest: M. Castien, R. Voorn, O. Brink en J. Brink van O.S.S.; J. Dibbets, S. Klees en L. Visscher van Tumlust B.; A. van Zadel (B.G.V.), J. Sauer (T.V.IJ.), W. van Zomeren (Olympia), J. van Duffelen (S.S.H.) HOCKEY. KENNEMER LYCEUM—RADLEY COLLEGE. Op Maandagmiddag 6 April wordt op het terrein van het Kennemer Lyceum een hoc keywedstrijd gespeeld tusschen het Radley College (Engeland) en een team van het Kennemer Lyceum. helpt dadelijk tegen PIJNEN (Adv. Ingez. Med.) ZEILEN. De int. zeilwedstrijden te Nice. Mr. Carp wint den hoofdprijs. Mr. Carp. Uit Nice In de laatste race van de internationale zeilwedstrijden te Nice, die Woensdag plaats had, werd Mr. Carp met de ..De Ruyter" weder om eerste. Daarmede won hij den hoofdprijs, de „Coupe du Club Nautique de Nice". Hierbij moet worden opgemerkt, dat „De Ruyter" de eenige zes-meter was, die gedurende alle races uitsluitend door amateurs gevaren werd. Gedurende deze laatste race stond er een matige wind. De „De Ruyter" ging het eerst door de finish, gevolgd door het Deensche jacht „Dodo", derde werd de Fransche zes meter ,,Qu' importe" en vierde het Fransche jacht „Davil". WANDELSPORT. A. N. W. B.-wandelwegen. De Kon. Ned. Toeristenbond. A.N.W.B. heeft een vlugschrift je samengesteld over de Bondswandelingen. Tot het doen herloven van het wandel- toerisme heeft de A.N.W.B. indertijd het initiatief genomen en dat de bond ook daarbij voor een goede zaak streed, blijkt wel uit het steeds stijgende succes der Bondswandelin gen. In tegenstelling met het vroeger gevolgde systeem van ..Rondwandelingen", worden tegenwoordig door den A.N.W.B. „Bondswan delingen" vastgesteld welke voeren over de bekende A.N.W.B.-wandelwegen, langs een twaalftal aangegeven routes, die voorzien zijn van duidelijke aanwijzingen, in den vorm van een schildje, waarvan in het boekje een afbeelding is opgenomen. In verband met dit nieuwe systeem der A.N.W.B.-wandelwegen is een nieuwe regeling gemaakt betreffende de belooningen, welke gegeven worden aan degenen die in één jaar drie verschillende wandelingen hebben af gelegd op verschillende Bondswandelwegen. Wie bijv. tweemaal 60 K.M. gewandeld heeft op de route AmsterdamArnhem, moet het derde tract kiezen uit een anderen Bonds- wandelweg bijv. uit West- en Oost-Over- ijsel. Wie drie van deze 60 K.M.-wandelingen vol brengt, ontvangt een wandelstok, voorzien van het A.N.W.B.-emb'.eem en voor elke wan deling van 60 K.M. (of meer), welke men na het verdienen van den wandelstok aflegt, in hetzelfde of in het volgende jaar, wordt een afzonderlijk metalen bandje verstrekt, dat men om den stok kan bevestigen en waarop de naam van de Bondswandeling vermeld is. Het vlugschriftje, dat verscheidene illustra ties bevat, die een indruk geven van de mooie afwisselende streken, welke men op de Bonds wandelingen leert kennen, geeft nadere bij zonderheden omtrent de regeling en herin nert tevens aan het door den A.N.WB. ver krijgbaar gestelde .wandelbewijs", dat toe gang geeft tot welhaast tweehonderd land goederen en particuliere terreinen. Voorts geeft het een lijstje van de verschillende routes: AmsterdamArnhem; ArnhemZut- fenDeventer; West- en Oost Overijsel; Noord-Oost Twente; door de Noordelijke Provinciën; Maastricht en Zuid-Limburg; door Noord-Brabant; over de Veluwe; door Drente; door de omstreken van Alkmaar; ApeldoornZutfen'DeventerNijmegende Plasmolen. Deze mandelingen zijn alle beschreven in geïllustreerde en van kaartjes voorziene boekjes, welke aan de verschilende Bondskan- toren verkrijgbaar zijn. De A.N.W.B. hoopt door deze wandelingen velen in de gelegenheid te stellen en aan te sporen tot beoefening van het opwekkende, weinig kostbare wandeltoerisme, dat een middel bij uitstek is om ons eigen mooie land te leeren kennen en waardeeren. Werkloozencompetitie, Programma voor 7 en 9 April. 7 April: V.V.T. 1—Z.W.V. 2, R.C.H., 25 minuten N. Hartman. Z.W.V. 1V.V.M., Zandvoort. Toorenburg. R Wit 2R. Zwart. V.S.V., de Telio. V.V.S.V.V.C. 2, Vergierdeweg, F. J. Wempe V.V.B. 1Gazelle 2, Haarlem, Nieuwenboer. 9 April: Z.W.V. 2—V.V.B. 2. Zandvoort. L. de Koning MetaalGazelle 1. H.FC.. Jon. Hendriks. V.V.C. 1R. Wit 1, Vergierdeweg, de Wit. De stand tot 28 Maart luidt: R.Wit 1 13 11 1 1 23 60—20 1.76 R. Zwart 14 11 0 3 22 62—33 1.57 R. Wit 2 14 10 1 3 21 45—29 1.50 V.V.T. 1 11 5 5 1 15 47—21 1.27 Z.W.V. 1 15 9 1 5 19 "56—22 1.26 Metaal 15 8 2 5 18 43—36 1.20 V.V.S. 13 7 1 5 15 66—32 1.14 V.V.M. 16 8 1 7 17 59—40 1.06 V.V.C. 1 18 6 5 7 17 50—58 0.94 V.VB. 1 15 5 4 6 14 48—41 0.93 V.V.B. 2 16 6 1 9 13 37—60 0.81 Z.W.V. 2 15 5 2 8 12 32—35 0.80 "V.C. 2 15 4 2 9 10 2.1—49 0.66 Gazelle 1 17 4 2 11 10 50—71 0.58 V.V.T. 2 17 2 1 14 5 31—76 0.28 Gazelle 2 16 1 1 14 3 1406 0.18 VOETBAL. NED. STUDENTEN-ELFTAL. Het Nederlandsch studenten- elftal, dat op 3 Mei te Brussel tegen de Belgische studen ten zal spelen, is blijkens een bericht in de Tel. als volgt samengesteld: Doel: Van Poeteren (G.V.C.). Achter: Boesman (Kampong) en Kolk man iH.V.V.). Midden: Exalto (H.V.V.). Koreman (HAW.) en Gentis Jr. (H.V.V.) Vóór: Gentis Sr. (H.V.V.)Pasteur (H.V.V.) Dommering (Vitesse), Sreeve (Z.A.C.), en Jensema (Be Quick). Reserves: Slingenberg (H.F.C.) en Dekker (Kampong). VOETBAL IN ENGELAND. Uitslagen van Woensdag: ArsenalBolton Wanderers 11 West Bromwich Alb.Aston Villa 03 SCHAKEN. MEESTERTOURNOOI TE MOSKOU. Uit Moskou: Op 5 April a.s. zal te Moskou een groot internationaal meester-schaak- tournooi gehouden worden, waaraan behalve de Russische meestex-s Botwinnik, Kahn. Lö- wenfisch, Ragozine en Rioumin. ook de oud wereldkampioenen Capablanca en dir. Lasker, benevens de bekende buitenlandsche meesters Lilienthal en Flohr zullen deelnemen. betalen aan Hadio-diatributie is $dd we^oaieu NEEM 'N EIGEN TOESTEL, op TAMMER'S VOORWAARDEN voordeeliger dan anderen. „E R R E S RADIO" KLEVERLAAN 176, TEL. 14753 Tegenover 't Sportveld. Filiaal: Bloemendaalicheweg: 119 hoek Dirk B.kkerl.an Tel. 23937 (na 20 nar 14753) (Adv. Ingez. Med.) Olympische Spelen. Open blief aan het Ned. Olympisch Comité. Het Comité tot Bescherming der Olympi sche Gedachte heeft een open brief gei-icht tot het Nederlandsch Olympisch Comité in verband met de a.s. Olympische Spelen te Berlijn. Hieraan ontleenen we het volgende: „Nu het vooi-spel van de Olympische Spelen afgeloopen is, worden de stemmen van hen, die in twijfel trekken, of de eigenlijke spe len wel te Berlijn gehouden mogen worden, steeds luider en talrijker. Het moge dan waar zijn, dat iets van het uiterlijk decorum bewaard is, hun, die zich niet door een schijn laten verblinden, is toch wel duidelijk ge bleken, dat de tegen allen echten sportgeest inaruischende krenkingen tegenover onwel gevallige mindei-heden gehandhaafd zijn. Welke beteekenis heeft het, of enkele bordjes met onteerende opschriften tijde lijk zijn weggenomen, als het Zweedsche blad Iarottsbladet een foto vaix een der Olympi sche reisbureaux, nog wel uit Garmisch Partenkirchen. kan pubüceereix. waarop het hatelijke „Juden Eintritt verboten" den be zoekers der spelen weer tegemoet grijnst! Welke waarde is er te hechten aan gege ven beloften, als we moeten constateeren, dat den Duitschen Jiu-Jitsu kampioenen Rosen thal en Unger de gelegenheid tot tirainen onthouden wordt, hetgeen eveneens geldt voor de sprinters en loopers Nathan en Levy? De sportbeoefenaar, die manmoedig wei gert, den strijd met zulke tegenstanders te aanvaarden, bevindt zich in het allerbeste gezelschap. Want ook de eei-ste vertegenwoor digers der wetenschap, van wie niemand den ken kan, dat zij zich door politieke motieven laten leiden, hebben eenige weken geleden openlijk te kennen gegeven, dat een normale vriendschapsverhouding met Duitsche col lega's door deze laatsten onmogelijk is ge maakt. Geen sportman, die begrepen heeft, dat lichaamscultuur geadeld moet worden door hoogheid van karakter, kan zijn goedkeuring hechten aan een lichtvaardig verbreken van beloften. De onaantastbaarheid der spelre gels is hem daarvoor te heilig. En daarom kan het ons ook niet verwonderen, dat na de recente gebeurtenissen ook in Genève stemmen zijn opgegaan, om niet aan de Olympische Spelen deel te nemen. Als de voorzitter van de F. I F. A. en van den Franschen Voetbalbond, Jules Rimet, openlijk verklaart, dat Frankrijk onmogelijk in Berlijn vertegenwoordigd kan zijn; als de Fransche sportorganisatie „Les Amis des Sports" een motie van gelijken geest aan neemt, als de burgemeester van Philadelphia de sportbeoefenaren bezweert, van de Ber- lijnsche Olympiade af te zien, en die naar een andere stad te verleggen, dan zijn dit geluiden en symptomen, waar ook de Hol- landsche sportman niet doof en blind voor mag blijven, en dan rust op het Nederlandsch Olympisch Comité de heilige plicht, alles te doen om het Hollandsche publiek de gedach te bij te brengen, dat de ware Olympische geest in het huidige Duitschland niet gecul tiveerd wordt en niet gecultiveerd kan worden." ER GAAN 51 LANDEN NAAR BERLIJN. Uit Berlijn: De jongste leden van het In ternationaal Olympisch Comité. Panama en Costa Rica hebben thans toezegging gedaan, deel te nemen aan de Olympische Spelen te Berlijn. Het aantal landen, dat te Berlu'n ver tegenwoordigd zal zijn, is daermede gestegen tot 51. Hei zijn Egypte. Afghanistan. Argen tinië. Australië. België, Brazilië. Bulgarije, Chili. China. Columbia. Costa Rica. Dene- marken. Duitschland. Estland, Finland, Frankrijk. Griekenland. Engeland. Haïti. Ne derland, Honduras, Britsch-Indië. Iersche Vrijstaat. IJsland, Italië, Japan, Yoegoslavië, Canada, Letland, Lichtenstein. Luxemburg, Mexico, Monaco, Nieuw-Zeeland. Noorwegen, Oostenrijk. Panama. Peru. Phllippijnen. Po- 'en. P-'i'.rV. 7i-v>, 7,\v'v—r- land, Spanje, Zuid-Afrika, Tsjecho-Slowaki.ie, Turkije, Hongarije, Uruguay exx de-Vereenig- de Staten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7