KRUISWEG 57- HAARLEM TEMPELIERSSTR. 32 VRIJDAG 3 APRIL' 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 6 SPORTVREUGDE EN SPORTSENSATIE. Dertig takken oan sport in het Rembrandt - Theater De filmliefhebbers, die -gewend zijn de Zondagmorgen-voorstellingen in het Rem brandt-Theater bij te wonen, kunnen -daar as. Zondagmorgen iets wel zeer buitenge woons zien. Ze kunnen daar kennis maken met dertig takken van sport uit Polygoons onuitputtelijk filmarchief. We hebben Donderdagmorgen deze rol prent mogen bewonderen. Vooraf gaf de heer S. Staal een toelichting. „Door de fragmen ten, die u straks voorbij ziet flitsen", zei hij o.a.. „komt u tot de ontdekking wat de sport in de hedendaagsche samenleving beteekent, zoowel voor de beoefenaren als voor de toe schouwers. De sport is een stuk bestaan voor velen geworden: zij laat zich,niet meer ver dringen. De sport schenkt vreugde aan ieder een. omdat er eigenlijk geen grenzen voor bestaan, want ook ouderen kunnen van sport blijven houden, mits onder goede en deskun dige leiding. Er is bijvoorbeeld geen Fries, die geen belangstelling toomt voor het kaat sen. En ook voor den nieuwsten tak van sport is de belangstelling groeiende, name lijk het zweefvliegen: dit is geen sensatie- sport en toch is zij sensationeel, wegens het gevaar dat er aan verbonden is. Polygoon is er dn geslaagd, al deze takken van sport op aantrekkelijke wijze in beeld en toon te brengen, zoodat voor eentonigheid, die zich zoo slecht met sport verdraagt, niet gevreesd behoeft te worden". Na deze toelichting begon de film te draaien en. laten we het maar dadelijk zeg gen. we werden van het begin tot het einde geboeid, want Polygoon heeft er niet alleen voor gezorgd, spanning er in te brengen, maar ook dat de climax niet ontbreekt. Het eerste gedeelte begint met tafereelen van een nationalen zwemwedstrijd te Ber- gen-op-Zoom waarbij Willy den Ouden en Rie Mastenbroek triomfen vieren. Ook zien we de Olympische zwemploeg in het Sportfond- senbad te Amsterdam in actie oa. hoe Sip- kema zijn record verbetert. Het langzaam Willy den Ouden •werkend apparaat laat wel heel duidelijk zien, hoe elegant, maar ook hoe moeilijk de duiksprongèn zijn, en welk een geweldige spanning er kan heerschen bij een water- polowedstrijd. Schitterend zijn de beelden vari de kano- wedstrijden op de Zaan, zoowel van de twee als van de vierpersoons kano's. We worden herinnerd aan de zoo goed geslaagde roei- wedstrijden van „Het Spaarne", waarbij we en passant de prachtige wolken boven het landschap kunnen bewonderen. Natuurlijk ontbreekt ook niet het hoofdnummer van de Varsity op het Noordzeekanaal. De zeilwed strijden op de Kaag zijn als altijd oogbeko rend: die zijn wel heel suggestief, omdat men duidelijk de muziek van den wind in de bollende zeilen hoort. Welk een enorm verschil bestaat er tus schen de motorboot-races op de Vecht en de wedstrijden met de buitenboord-motoren te Los Angeles. Door het heftig motorgeronk leeft men er geheel in mee. De ski-leeraar Jan Boon laat in de Sche- veningsche duinen zien, welk een mooie ge legenheid er bestaat om zich ook met dezen tak van sport een weinig vertrouwd te ma ken. We zien het opwindende ijshockey, o.a. grepen uit de wedstrijden Queens Club Blauwe Zes en Tsjecho SlowakijeFrank rijk. Hierna blijven we nog een poosje op het ijs: het ijszeileh op de Gouwzee trekt de aandacht en we genieten eenige minuten van het- rhythmische ijsdansen van het paar Maxie Herberg-Ernst Baier. Dit wordt ge volgd door een wedstrijd in het hardrijden op "de schaats, met o.a. Van der Scheer en Heiden in actie. Het eerste deel eindigt met kiekjes van de paardensport, o.a. van het concours met jachtpaarden te Bussum: van het interna tionaal concours-hippique in het Stadion te Amsterdam: van de draverijen te Duindigt en- tenslotte van de beroemde Derby te Ep som, waarbij we kunnen zien. hoe ontzettend veel grooter de belangstelling voor de rui tersport in Engeland, dan in ons land is. Het tweede deel van de film begint met de oudste sport: het wandelen. Men behoeft natuurlijk niet te twijfelen of er een en an der van de Vierdaagsche te Nijmegen te zien en te hooren valt. Het is de athletiek, die nu volgt o.a. de veldloop op Kraantjelek te Over- veen; de start van de 1500 deelnemers aan den veldloop in het Bois de Boulogne, waar bij men zich met verbazing afvraagt, hoe het aan één der deelnemers gelukken moet, zich uit het kluwen los te werken, laat staan de leiding te nemen. Het doet ons nationale hart goed, Chris Berger op een internationaal con cours de 100 M. te zien winnen. Ir. Groninger, blijkt evenals in Haarlem de handbalsport steeds meer beoefe naren te winnen. De 25ste Bondsuit- voering van het K.N. G.V. te Amsterdam laat een geweldig Chris Berger massaal wei'k zien; de steenwedstrijden in de Apollo-hal te Am sterdam trekt niet minder de aandacht Aan het eind daarvan zien we het lachende snuitje van mej. Wolzak, onze kranige da mes-kampioen. Duitsche politie-recruten ge ven staaltjes van turnen te zien, die veel be wondering wekken. Heel interessant is de Rhönrad-demonstra- tie op Schiphol en elegant zijn de scherm- wedstrijden van den Kon. Onderofficieren Scnermbond. De zomersporten eischen een heel groote splaats op. èn terecht. Men waant zich reeds in den zomer, als men Vines op de interna tionale tennis-kampioenschappen te Noord- wijk in actie ziet. De cricket-liefhebbers zul len wel genieten van den strijd tusschen het Nederlandsch elftal en de Free Foresters te Amsterdam. Letterlijk niets is voor Polygoon onmogelijk om op het witte doek en in de geluids-installatie te brengen. Achtereenvol gens zien we episodes van den honkbalwed strijd NederlandBelgië in het Heemsteed- sche Sportpark: van de 82ste kaatspartij te Franeker; van den korfbaiwedstrijd tusschen Noord- en Zuid-Holland op het Parkschouw burgterrein te Amsterdam: van den Dames- Hockeywedstrijd NederlandEngeland, door de Engelsche meisjes met 50 gewonnen; van den heeren-hockeywedstrijd Nederland- Britsch Indië; van de wedstrijden in het ge wichtheffen te Rotterdam en in het worste len te Utrecht; van het zweefvliegen boven Schiphol; van wielerwedstrijden op den weg te Hoogerheide; van de nationale wielerkam pioenschappen in het Amsterdamsche Sta- Vines dion, waarbij we o.a. Jac. van Egmond door Van Vliet zien kloppen: van de T.T.-races te Assen, waarbij het den toeschouwers af en toe even duizelt; van de autorennen te Nice, Neurenberg en New-York; van een rugby wedstrijd in Noord-Amerika. Als slot-apotheose krijgen we natuurlijk de voetbalsport. o.a. de acht doelpunten, die onze landgenooten jl. Zondag tegen België scoorden. Dat niet elke sport voor dames ge schikt is. blijkt uit een dames-voetbalwed strijd in Den Haag. We achten het gelukkig, dat Dr. Van Prooye nog even de gelegenheid heeft gekregen, zijn bekende 'circulaire te gen ruw spel voor te lezen. We bevelen deze film in de aandacht van onze lezers, ook van her., die zich tot dusver van de sport afzijdig hebben gehouden, ten zeerste aan. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Duitsche romans: Freytag. Die Ahnen. Gladkow. Ugrjumow erzahlt vom Zuchthaus. Hermann. Rosenemil. Lederer. Blatt im Wind. Fransche romans Istratie. Vie d'Adrïen Zograffi. 1. La maison Thiiringer. 2. Le bureau de placement. 3. MéditeiTanée; lever du soleih 4. Méditerranée; coucher du soleil. Guillox. Le sang noir. Jaloux. Le dernier jour de la création. Mauriac. Les anges noirs. Godsdienst: Misciatelli. Savonarola. Vos, de. De open kerk. Weiland. Het oordeel der kerkvaders over het orakel. GeneeskundeGezondheidszorg Bab. Met behoud van gezonde en sterke oogen. Berg, van den. Over het voorkomen van tu berculose b. d. mensch, veroorzaakt d. d. run der- tuberkelbacil Liek. Het wonder in de geneeskunde. Nolst Trenité. Over veelvuldigheid en betee- kenis van struma in Weesp en omstreken. Aardrijks-, Land- en Volkenkunde. Bematzik. Lappland. Goldsteen. Een teekenaar door Iberië. Limburg; toerisme, kunst, handel, nijver heid Luther. Das weisse Reich; das Hohelied des Bergwinters. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Maart 1936 (1935). Prinsenhof: Bezoek aan de leeszaal door 2449 personen (v. j.) 2363), t.w. 2158 mannen en 291 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 5853 per sonen (v.j. 5546), t.w. 5463 mannen en 390 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 8302 personen (v.j.) 7908) t.w. 7621 mannen en 681 vrouwen. Uitgeleend werden 7647 boeken (v. j. 6990). Filiaal „Huis te^> Zaanen". Bezoek aan de"leeszaal door 868 personen (v.j.) t.w. 708 mannen en 160 vrouwen. Uitgeleend werden 1914 boeken (v.j. 1495). Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 9170 personen (v.j. 8751), t.w. 8329 mannen en 841 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 9561 boeken (v.j. 8485). GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9; schoolétui met inh.: Teunisse, Zijlweg 4 rood hond De Jong, Schoter- weg 206hondDe Vries, Oostkolk 8 (Spaarndam) kistKrienhuis, Duven- voordestraat 15 rd; hondenpenning: Werken- hof, Vinkenstraat 51; portemonnaie met inh.: Van der Meij, Korte Poellaan 7; rijwielbelas- tingplaatje: Politiebureau Smedestraat 9; Idem: Balk, Scheepmakersdijk 47; stoffer: Koks, Reigerstraat 112; kinderschoentje: Pol bureau, Smedestr. 9; zeilzwabber: Koks, Rei gerstraat 112; zweep: Pol.-bureau, Smedestr. 9: autoband met velg: Van Asselt. Floresstr. 32; schrijf étui: Humme, Koningstraat 33; koperen gewicht: Lefèbre, Timorstraat 21; 2 K.G. ge wicht: Van Meurs. Marnixplein 20; geld: Beeren van Twisk, Plein 12; kwartje: Politie bureau. Smedestraat 9; chauffeurshandschoe nen: Willems. Vosmaerstraat 69; toegangs kaart Gr. Gasthuis: Visser. Van Loostraat 12; lantaarn (kop): Smeevan. Fabriciusstraat 46: zakmesje: Nan. Ged. Oude Gracht 119 rd.: zak mes: Radsma. Brouwerskade 53; nummerpl. met achterlicht: Van de Kolk, Duinoordstr. 24; Dortemonnaie met inh.: Van Schravendijk. R. Anslostraat 13: Idem: Hartendox-p. Snaan- sche vaartstraat 57: idem: Kremei-, Dietsveld 29: rijw.bel.merk: Snruvt. Kampersingel 64; kinderring: Adriaanse. Kiopoersingel 73: rijw. bel.merk: Politiebureau Smedestraat 9: damos- tasch met inh.: hulppostkantoor. Vijfhuizen: vulpotlood: Hoenkoop, Witte Heerenstr. 35. Dit bericht zal zeker in de smaak vallen bij onze trouwe verbruiksters van Sunlight Zeep, Lux, Vim, Radion en Rinso, die natuurlijk trouw de waardecoupons sparen. Want in het geschenkendepot zijn al onze cadeau-artikelen op overzich telijke wijze uitgestald. Onze verbruiksters genieten dus de volgendö voordelen (jjJZij besparen zich tJe moeite en het porto van de opzending der bons. Zij kunnen alle geschenken zien en dus op de gemakkelijkste manier haar keuze maken. Zij kunnen het gekozene direct medenemen en behoeven dus niet op verzending te wachten. Hoeveel geschenkenbons heelt U al? Kom eens kijken in het Sunlight geschenkendepot, .wat U voor Uw bons kunt krijgen. U is welkom! Het geschenkendepot is elke werkdag geopend van 9 uur v.m. tot 6 uur n.m. SPAAR DE BONS VOOR GESCHENKEN (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Kappers willen het bedrijf saneeren. Vestigingseischen en minimum tarieven verlangd. Openbare vergadering in den H. K. B. In het gebouxv vim den Haarl. Kegelbond is gistermiddag eexx -openbare vergadering' ge houden, geörganiseerd' door de commissie'van samenwerking voor het kappersbedrijf, welke commissie alle bestaande vakvereenigingen van patroons zoowel als van bedienden omvat. Het doel van deze vergadering was, getuige nis af te leggen van den ernstigen wil van alleix, die werkzaam zijn in het kappersbe drijf, om dat bedrijf te ordenen en te sanee ren. Zoo verklaarde de voorzitter, de heer N. J. Vos, in zijn openingswoord. De eerste spreker van dezen middag was de heer A. Loppersum, secretaris van den Nederl. Bond van Kappers-Personeel. Spr. verheugde er zich over, dat men thans ook te Haarlem de handen aan den ploeg heeft ge slagen, teneinde betere toestanden in het kappersbedrijf te bereiken. De groote proble men van dezen moeilijken tijd zijn niet los te maken van de belangen der kappers. Het kap persvak is geen geïsoleerd vak, dat los staat van de economische verhoudingen. De mecha nisatie b.v. heeft groote veranderingen, ook in het kappersbedrijf, gebracht. De perma nent wave-machines, de electrische haarsnij- machine en vooral de Gilette hebben den kappers veel arbeid en ook veel inkomsten ontnomen. Vervolgens ging spr. na, hoe de ellendige toestanden in het kappersbedrijf ontstaan zijn. Na het tijdperk der gilden, waarin het be drijfsleven gebonden was aan bepaalde wet ten, brak de heerschappij aan van het econo misch liberalisme. En al is ook het gildewezen niet ideaal te noemen, het stelsel, dat erop* volgde heeft funeste gevolgen gehad, aldus de heer Loppersum. Dit economische liberalisme bracht vrijheid in het bedrijfsleven. In dit systeem gold het belang van de enkeling, het principe: „Ieder voor zich". De mannen, die het liberalisme voor het eerst predikten, zagen in hun stelsel het ideaal van den „edelen wed loop der concurrentie". Het is echter anders uitgekomen, zoo zeide spreker. Het economisch liberalisme heeft gefaald en de gevolgen van dit falen ondervinden wij aan den lijve. Er bestaan thans kapperszaken, die tegen een belachelijk laag tarief werken en waar het risico wordt afgewenteld op het personeel. De loonen van de kappersbedienden zijn schrik barend laag. Velen vair deze slecht betaalde bedienden worden noodgedwongen patroon, uitgaande van de stelling: „Ik heb niets te verliezen, laat ik het maar probeei'en". Het aantal faillissementen, dat in het kappersbe drijf wordt uitgesproken, is dan ook ontzettend groot. Natuurlijk is ook de sterk gedaalde koopkracht fnuikend voor het bedrijf, hetgeen de heer Loppersum met eenige cijfers aan toonde. Wij moeten niet in dezen ellendigen toestand berusten, zoo vervolgde spr. Er moet een' actie gévoerdworden -om het kappersbe- HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen 1.90 per maand en f5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209. (Adv. Ingez. Med.) drijf te saneeren en die actie moet gesteund worden door de massa der vakgenooten. Uit gaande van het beginsel, dat het bedrijfsbe lang primair is, moet het kappersvak welbe wust naar een vastomlijnd plan geordend worden. De overheid dient in te grijpen. Er moet een centraal orgaan gesticht worden om het bedrijfsleven te leiden. In die richting -heeft de regeering reeds ge werkt. Er is een wetsontwerp ingediend-, dat beoogt vestigingseischen te stellen voor den middenstand. Op drie elementen wordt daar bij gelet: credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid. Spr. achtte deze wet echter voor het kappersvak van- weinig betee- kenïs. Bij de vestigingseischen moet z.i. het .behoefte-element in acht genomen worden. Bovendien is het noodig eexx stabilisatie van dé laagste 'tarieven tot stand te brengen. Als het laagste tarief eèrimaal is vastgesteld, wordt de concurrentie verplaatst naar het edeler ter rein van de vakbekwaamheid. Na den heer Loppersum werd het woord ge voerd door den heer G. Zorn, secretaris van den Nederl, R.K. Bond van Kappersbedienden „St. Cosmas". De heer Zorn achtte samen werking dexi grondslag van alle goeds. Hij on derscheidde drie groepen van menschen: zij, die van samenwerking alles verwachten; de onverschilligen en zij, die van samenwerking hoegenaamd niets verwachten.. Tot den groep der onverschilligen behooren de fut-loozexx en degenen, die als het ware slapende hun oxider- gang tegemoet gaan. Zij, die niets vaxx sa menwerking willen weten, zijn de arroganten, de kortzichtigen en de hardleerschen. Maar allen, die ixxzien dat twee meer kunnen bereiken dan één. begrijpen dat samenwerking noodzakelijk is. Er kunnen slechts sociale en economische maatregelen in het belang van het kappersbedrijf verkregen worden, als allen zich als één man achter de actie scharen. Daarom is het zaak, zoowel voor de patroons als voor de werknemers, zich te organxseeren en hun vakgenooten niet te beschouwen als concurrenten, maar als collega's. Yenslotte sprak, in plaats van den heer J. Cornax, die door ziekte verhixxderd was, de heer F. Werner, voorzitter van den Nedex'l. Kappersbond. Spr. ging allereerst de oorzaken xxa van dexx huidigen, deplorabelen toestand, waarin het kappersbedrijf verkeert. Deze oor- zakeix zijn: het ongebreidelde leerlingenstel sel, de oixbeperkte vestigingsmogelijkheid en de te groote gastvrijheid jegens vreemdelingen. Vele patrooxxs hebben zich schuldig gemaakt aan het in dienst nemen van telkens maar weer nieuwe leerlingen. Het misleidende werk van particuliere vakscholen, die propaganda maken voor het „vak van de toekomst" heeft evexxeens funeste gevolgexx. Er komt een te veel aan bediendeix en daardoor werkloosheid en loondruk, wat weer tengevolge heeft, dat ettelijke bedienden zich als patroon vestigexx. Sprekende over de onbeperke vestigingsmo gelijkheid, zeide de heer Werner, dat het gevolg hiervan een moordende concurrentie is. Het is daarom xxoodzakelijk, dat er eexx nxixximumloon en een minimumtarief wordt vastgesteld. De groote gastvrijheid van Nederland, dat zijn grenzen steeds opexxgehouden heeft voor alle vreenxdelingen, heeft veroorzaakt, dat thans meer daxx 100.000 vreemdelingen in ons land werken, waardoor eveix zoo vele landge nooten werkloos zijn. Iix Mei 1934 is een wet tot stand gekomen, die den arbeid van vreemde lingen aanzienlijk beperkte. Maar deze wet geldt alleen voor werknemers. Iedere vreemde ling kan zich nog altijd als patroon in Neder land vestigen. Een ingediend wetsontwerp zal hieraan evenwel in zekere; rpate. paal en perk stellen.' Met de véstigingseischenvoo'.' laxxdgexxooten, zoo-vervolgde spr., zal men rekening dienexx ;te houden met de behoefte. De heer Werner gaf eenige interessaxxte cij fers, waaruit bleek dat in 5 jaar tijd de be volking vaxx Haarlem met 9 perc. maar het aantal kapperszaken in onze stad xxxet 50 perc. is toegenomen. Eén kapperszaak op pl.nx. 900 inwoners is een gezonde toestand, maar op 1 Januari 1936 was er op iedere 526 inwoners één kappersbedrijf. Spr betoogde tenslotte, dat ook de gemeente bij vei-ordening een stabilisatie vaix mhximum- looneix exx -tarieven alsmede een stelsel van vestigingseischen kan invoeren, ij Tenslotte nam de druk bezochte vergadering met algemeene stemmen een resolutie aan, waarin zij een plan van actie goedkeurde, dat beoogt te Haarlem tot stand te breixgexx: een verbod van vestiging van vreemdelingexx; eexx regeling van de vestiging van eigen landgenoo ten; een regeling van de minimum-tarieven en een regeling van de minimum-loonen. De rechtbank behandelt appèl zaken. Zonder licht rijdend twee aanrijdingen veroorzaakt? Eexx 56-jarige Haarlemmer was in appèl gekomexx van een vonnis van den kanton rechter, waarbij hij werd veroordeeld tot boetes van resp. f 3, f 2, f 30 en f 30. Hij had voor het kantongerecht terecht gestaaix ter zake. dat hij op 12 November tusschen zes en zeven uur 's avonds met een auto. zonder lichten rijdende, in de Kenne- nxerstraat. een nxeisje en later op dexx hoek van het Piiixsen Bolwerk en de Friesche Vai*- kensnxarkt een man zou hebbexx aangereden. Op de rechtszitting verklaarde Donderdag een getuige voor de rechtbank, dat hij op de Friesche Varkensmarkt rijdende eexx auto van lxet Prinsen Bolwerk had zien komen, die de bocht zóó groot naxxx, dat getuige werd aaxxgereden geheel aan den i*echterkaxxt van den weg. Een man, die vóór hem reed, werd ixx den val meegesleept. De auto, die eeix ge ringe vaart had, had geen lichten op. De getuige was voor deix wagen, waarixx xxaar zijxx indruk twee menschen waren, gaaxx staaix, maar de bestuurder had gas gegeveix en was doorgereden. Getuige had 't nummer van de auto opgenomen. Zijn fiets was ernstig be schadigd, van de maatschappij waar vex-d. werkt, had get. eexx brief gekregen dat zij de schade wilde vergoeden. Get. had dexx verd. herkend toen hij hexn later toevallig in het politiebux-eau ontmoet te. De verdachte verklaarde dat hij heele- maal niet op de bewuste plaats geweest-is. Een andere getuige had een auto slinge rend zonder licht op het Prinsen Bolwerk zien rijden, maar evenals een derde getuige had hij door de duisternis de bijzondei-heden van de auto niet kunnexx zien. Een meisje had in de Kexxnemerstraat met een vrieixdin rechts vaxx dexx weg gereden. Zij had achter hen een auto gehoord en plotse ling was ze tegen den grond geslagen. Haar fiets was een eind meegesleurd. Ook zij had. niet veel van deauto gezien, evenmin als haar vriendin. Een andere getuige was de auto na gereden exx had het nummer kunnen opne men. Bovendiexx had hij de botsing bij de Friesche Varkensmarkt bijgewoond. Den volgexxden dag had hij auto in een garage herkend, doch op beschadigingen had hij niet gelet. Verd. verklaai'de, dat hij In de avonduren van Alkmaar komende door de Kruissti-aat, de Smedestraat via het Klokhuisplein en de Melkbrug naar de garage aan de Heerenvest v/as gegaan. Den axxdex-en weg achtte hij niet betrouwbaar. Hij had geen drank ge bruikt en zijn stadslichten hadden ge brand. Verd. achtte het onmogelijk dat de vorige getuige door de achtexTuit had kuxx- neix ziexx. wat deze had gezegd, omdat er koffers achterin lagen. De gax'agehouder verklaarde, dat hij geen beschadigingen had opgemex-kt. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie op, dat in deze zaak verschillende omstandigheden reden tot twijfel zouden kuxxnexx gevexx. Echter hebbexx twee getuigen hetzelfde nummer van de auto genoteerd en lxet is ook heel best mogelijk, dat vei'd. wel degelijk den weg over het Prinsexx Bolwex-k heeft gexxomen. Hij zeide xxxeer te hechten ■aan de getuigenverklaringen dan aan - die van den verd. Hij achtte het bewijs geleverd en eischte vernietiging vaxx het vonnis-vaxx den kantonrechter en oplegging van dezelfde straf: f 3 of 3 dagen, f 2 of 2 dagen eix twee boetes van f 30 of twee maal 15 dagen. De verdediger nxr. W. de Rijke betreurde bet dat het niet mogelijk was de zaak xxaar de instructie terug te wijzen. Hij aehtté, ixx tegenstelling tot den officier, het bewijs geenszins geleverd. „Het is zoo'xx buitenge- woon duistere zaak dat ik nooit iemand zou durven veroordeelexx," zei hij. Nadat hij als zijn meening te kennexx had gegeveix, dat de getuigenverklaringexx elkaar niet dekten, concludeerde hij tot vernieti ging van het vonnis en vrijspraak van den verdachte. Uitspraak 16 April. Was voor den „wagen" vergunxxing van B. en W. ïxoodig? Eexxigen tijd geleden is door den kanton rechter eexx bloemist uit Overveen veroordeeld tot 10 boete subs 5 dagen hechtenis. Op een stuk groxxd aaix de Julianalaan had hij namelijk een soort houten keet geplaatst, die naar hij zeide, een wagen was. Het was eexx gebouwtje, waarin bloemen werden verkocht. Nu was het geval, dat voor het gebouwtje als het inderdaad als gebouw moest worden be schouwd, een bouwvergunning van B. en W. noodig was geweest. Was het echter als wagen te beschouwen omdat er wielen onder zaten, dan had het zonder vergunning op het terrein mogen zijn gezet. Van het voixnis van den kantonrechter, die meende, dat het geen wagexx was, was verd. in appèl gekomen. Voor de rechtbank gaf eexx Bloemexxdaalsche agexxt vaix politie. Donderdag' een beschrijving vaix het wageix-gebouwtje, dat vier ramen had als eexx gewooix gebouw, doch ook assen en wieleix had. Er koix wel mee gereden worden, dacht hij, maar bochten maken was onmoge lijk, omdat de wielen xxiet bestuurbaar waren. De verdachte was van meeniixg dat hij geen vergunxxing' noodig had eix vertelde, dat de „wagexx" eexx weg nxet eexx aaxxtal bochten had afgelegd, toen hij naar de bewuste plaats was gebracht. Ook zeide hij, dat hij dexx burgemeester, die lxet geval had latexx afbreken, zou aan spreken voor schadevergoeding als hij in het gelijk werd gesteld. De timmerman, die verd. had geassisteerd bij dexx bouw, bevestigde de bestuurbaarheid exx gaf aaxx de hand vaxx eexx lichtdruk vaix lxet bouwplaix eexx technische uiteeixzetting. De officier was vaxx oordeel dat verd. heeft ge tracht de woixingwet te ontduiken. Daar hij wist, dat hij niet zoixder verguixixiixg een ge bouwtje mocht zetten, liet hij den „wagen" maken, die eigenlijk eeix gebouw is. Daarom vroeg hij bevestiging van het voixnis van deix kaïx tonrechter. Daarna was hetr woord aan den verdediger ïxxr. F. van der Goot. Deze betoogde, dat verd. niet door de mazen van de wet had willen kruipen. Hij werd gedupeerd door de onrede lijke toepassing van de Woningwet ixx Bloe- mendaal en daax-tegen wilde hij zich verzetten. Als de wagen, of zooals spr. het liever wilde noemen, „het ding" een gebouwtje is. dan kunixen voortaan ook woonwagens niet meer zonder vergunnixxg ergens geplaatst worden, evenmixx als ijswagentjes. rijdende kiosken, etc. Spr. wilde ixx deze zaak onderscheid maken tusschen onroerend en ï-oerend goed. Eexx ge bouw. dat duurzaam met deix grond is verboix- den, is een onroerend goed. In den zin van de wet is ..het Hing" echter roex-end goed en het kan dus nooit als gebouw worden beschouwd. Pleiter vroeg tenslotte vrijspraak. Uitspraak 16 April.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10