Emmabloemcollecte, Woensdag 8 April. ;j (IN/T IN UITEREN, VRIJDAG 3 APRIC 1936 H A A R t E M'S DAGBCAD 8 ZANDVOORT RAADSVERGADERING. (Donderdagavond half acht kwam de ge meenteraad van Zandvoort in openbare ver- ^gadering bijeen. Voorzitter: de heei H. van Alphen, burge meester. Wethouder Elffers wegens ziekte afwezig, De Voorzitter deelt mede des middags hebben vernomen dat de toestand van den heer Elffers weer wat beter was. De Voorzitter was overtuigd, in den geest van den raad te spreken, als hij den wet houder een spoedig her stel toewenscht. H. van Alphen Burgemeester Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken was een brief van den Ned. Schaakbond, waarin deze mededeelt alle medewerking te zullen verleenen aan het in Zandvoort te houden meester-schaak- tournooi. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel, dat in de vorige vergadering reeds besproken is, om de bestrating van den Zuid-Boulevard tegen productief loom te laten afmaken, wordt goedgekeurd. Ingekomen is. een adres van het bestuur der Zandvoortsche Cricket- en Hockeyclub, waarin het zijn nood klaagt over de houding van dè voetbalvereeniging „Zandvoort" in verband met het contract dat deze vereeni- ging met de gemeente heeft afgesloten, Vol gens de Z.C.H.C. komt de voetbalvereeniging ..Zandvoort" dit contract niet behoorlijk na betreffende het ter beschikking stellen van een behoorlijk speelterrein voor de Z.C.H.C Zij vraagt den Raad de voetbalvereeniging tot de orde te roepen. De Voorzitter wil*, dit naar B. en W. om prae-advies renvoyeeren. Dan kan het college aan de Ned. Heidemaatschappij vra gen of het veld van den zomer geschikt is voor het spelen van cricket. De heer Sue-rink' (S.D.A.P.) heeft in het contract gelezen, dat de voetbalvereeniging verplicht is de Zandvoortsche Hockey- Cricketclub in de gelegenheid te stellen, van het veld gebruik te laten maken. Hij zou in ieder geval willen dat deze club voor 1 Mei geholpen wordt. De heer Molenaar (partijloos) herinnert er aan, dat hij er indertijd tegen was, aan de voetbalvereeniging „Zandvoort" te verhu ren. Hij vraagt of het niet mogelijk is, voor de cricketclub een ander terrein in orde te maken. Spreker is er tegen, het advies van de Ned. Heidemaatschappij te vragen; men kan het veel beter aan de technische com missies van de voet-bal- en cricketclub vra gen. De heer B o 1 w i d t (Gemeentebelang) merkt op, dat het nieuwe voetbalterrein na afloop van het seizoen dringend verbetering behoeft omdat het terrein veel geleden heeft De Voorzitter van de voetbalvereeniging „Zandvoort" had aan sipreker medegedeeld dat het oude terrein aan de Zandvoortsche laan best voor cricketterrein in orde gemaakt kan worden. Spreker geeft in overweging, te trachten partijen tot elkaar te brengen. De voetbalvereeniging wil niet tegenwerken. De heer =Fa-a p acht de zaak niet zoo een voudig omdat 't hem gebleken is dat er van soepelheid .bij de twee besturen geen sprake is. Volgens den heer Paap is het bestuur van de voe'tbalvereeniging in gebreke gebleven. De-ze kwestie moet met spoed opgelost wor den. De heer Joustra (Chr.-Hist.) kan be grijpen dat de voetbalvereeniging liever niet- heeft, dat 'ér van den zomer gecricket wordt, Spreker merkt op, dat h-et veld van cricket spel niet te lijden heeft.. Hij kan zich met het denkbeeld van den voorzitter vereenigen om het advies van den Ned. Heidemaatschap pij in te winnen. •De heer Van Rijnberk (S.D.A.P.) if eveneens van meening dat de voetbalver eeniging haar verplichtingen moet nakomen. De Voorzitter acht deze zaak niet zoo eenvoudig. Hij meent, dat het onmogelijk is, het oude veld nog op tijd voor cricket in -orde te maken. Dab is uitgesloten. Hij twijfelt er ook aan of het nieuwe veld met Mei voor het spelen van cricket geschikt is. Daarom wil hij het adv-ies van de Ned. Heidemaat schappij vragen. Het verzoek om advies is intusschen al gedaan. Het antwoord kan dus spoedig verwacht worden. Wethouder- Siegers (R.K.) zegt, dat de voetbalvereeniging geen gelegenheid zal heb ben, het veld aan het eind van het seizoen in orde te maken, waartoe zij verplicht is, als het direct voor cricket beschikbaar wordt ge steld. Spreker protesteert tegen de uitdruk king, dat de voetbalvereeniging contractbreuk zou hebben gepleegd. Ook spreker wil het antwoord van de Ned. Heidemaatschappij afwachten. De Voorzitter geeft in overweging, al dus te besluiten. De raad vereenigt zich hiermee. Aan de orde komt het voorstel betreffende het tarief van waterlevering aan instellingen van weldadigheid, enz. B. en W. geven in over weging, naar aanleiding van het verzoek dei- Stichting „Groot Kijkduin", den prijs met in gang van 1 Januari 1936 van 15 tot 14 cent per M3 te verlagen en met deze instellingen geen contract meer te sluiten, doch alleen de wer kelijk verbruikte hoeveelheid water te laten betalen. De heer Koning (Chr.-Hist.) is van oordeel dat de Diaconie ook een lageren prijs moet betalen, n.l. den ouden prijs van 11 cent. Hij maakt er een voorstel van. De Voorzitter merkt op, dat de Diaco nie het beste geholpen wordt, als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Het voor- deeligst voor haar is, alleen het verbruikte water te betalen. De heer Molenaar zal zijn stem aan een eventueel voorstel van den heer Koning geven, omdat het aan de gemeente weinig zal kosten. De heer Paap acht den prijs van 14 cent nog veel te hoog voor de philantropische in stellingen. Hij stelt voor, den prijs op 12 ceat te bepalen. De heer Bolwldt geeft in overweging, het voorgestelde uniform tarief te handhaven. De Diaconie wordt er niet door benadeeld. Dan komt meteen een eind aan de verschillende tarieven. De heer Koning zegt, dat het de Diaconie, die jaarlijks veel geld voor armenzorg besteedt, niet moeilijk gemaakt moet worden. De heer Van Toombergen (lijst- Mole- naar) wil voor de Diaconie een uitzondering maken. Hij wil voor deze instelling den ouden prijs van II cent handhaven. De heeren Van R ij n b e r k en Van der Mooi en S. D. A. P.) -benleiten een uniform tarief voor alle instellingen. De heer Paap handhaaft zijn voorstel. Hij hoopt, dat de raad het zal aannemen. De Voorzitter vraagt met klem aan den raad, aan de begrooting te denken. Maar hoe het ook zij, spreker wenscht het liefst een uniform tarief. Als het voorstel-Paap wordt aangenomen, zou dit aan de begrooting f" kosten. De heer Joustra gelooft, dat het meer ,1 zijn. Hij geeft in overweging, den prijs voor de Diaconie op 11 cent te bepalen. De heer Groen ondersteunt dit. Het voorstel van B. en W., geamendeerd door den heer Koning, wordt goedgekeurd. Ei' komt dus een uniform tarief van 14 cent, met uitzondering van de Diaconie, die slechts 11 cent behoeft te betalen. Goedgekeurd wordt het voorstel tot ver huur van gemeentegrond. E. Paap. Uitgebracht wordt het prae-advies op ver zoeken tot het maken van afgangen naar het strand. Aan B. en W. komt het niet ge- wenscht voor, uitbreidin aan het aantal strand-afgangen te geven. In ieder geval meent het college, dat afgangen uitsluitend van gemeentewege moeten worden aange legd, omdat het vakkundig moet worden ver richt. Daarom stellen B. en W. voor, desbe treffende verzoeken van J. Koper en A. J. van Soolingen af te wijzen. De raad vereenigt zich met het prae- advies. Pensioenregeling voor wethouders; Het voorstel van B. en W. tot het aan brengen van eenige wijzigingen in de wacht geld- en pensioenregeling voor wethouders wordt zonder discussie of stemming goedge keurd. Verpachting parkeerterrein. Het voorstel betreffende de verpachting van parkeerterreinen, waarover de voor naamste bijzonderheden reeds in ons blad werden gepubliceerd, komt in behandeling, De heer B o 1 w i d t is van meening, dat de pachters van parkeerterreinen in 1935 toch wel zooveel verdiend zullen hebben, dat zij -een gedeelte van hun pacht hadden kun nen betalen. De heer Paap steunt het voorstel van B. en W., omdat de pachters het niet hebben kunnen betalen. Het wordt aangenomen. Strandexploitatie. Over het agendapunt betreffende de strandexploitatie wordt uitvoerig van ge dachten gewisseld. Het betreft het bekende verzoek van den heer Van Deurzen, exploi tant van het Noorderbad, om hem verlen- jing van het strandpachtcontract tot en met 1950 toe te staan tegen den thans vast- gestelden pachtprijs, en voorwaarden. De heer Sue rink is tegen het voorne men van B. en W., om het contract tot 1940 te laten gelden. Er kunnen z.i. wel tien optie jaren bij. De heer Paap is van oordeel, dat de heer Van Deurzen tevreden gesteld kan worden, wanneer hem toegezegd wordt dat zijn ver zoek zal worden ingewilligd, als het mogelijk blijkt. Het Noorderbad toch is een inrich ting, die voor Zandvoort van veel'beteekenis is. Het is de beste badinrichting van Europa- De heer Van Toombergen: „Nou, nou De heer Joustra: „Dan moet u eens op reis gaan!" De heer Paap: „Moet ik naar Parijs gaan?" Nogmaals bepleit hij, het verzoek van den heer Van Deurzen in te willigen. De heer Molenaar ondersteunt de be- toogen van de heeren Suerink en Paap. Hij geeft den raad in overweging, aan B. en W. op te dragen, de zaak met den heer Van Deurzen af te handelen in den geest, zooals de raad wil. De heer Groenis in dezen snel wisselen den tijd tegen zulke lange contracten. Laat de gemeente er voor zorgen, in 1940 de han den vrij te hebben. De heer B o 1 w i d t wil het verzoek van den heer Van Deurzen inwilligen, als het mettertijd mogelijk blijkt. De heer Van der Moolen is niet zoo pessimistisch als de heer Groen, anders zou het zaken doen onmogelijk worden. Spreker wil echter niet in deze vergadering een vaste beslissing nemen, maar aan B. en W. opdra gen te onderzoeken, op welke wijze de heer Van Deurzen het snelst geholpen kan wor den. Wethouder Siegers merkt op, dat er ook nog -menschen zijn, die meenen dat het Noor- defbad geen algemeen belang van Zandvoort B. en W. hebben het bewijs geleverd, dat zij den heer Van Deurzen zooveel mogelijk ter wille zijn. Men moet echter den voorzich- tigen weg bewandelen. De Voorzitter geeft in overweging, de zaak ter afhandeling in handen van B. en W. te steden. Aan den -heer Van Deurzen zou geschreven kunnen worden, dat de raad in beginsel bereid is, de pacht tot 1950 of des noods nog langer te continueeren, als het Rijk medewerking verleent. De raad vereenigt zich hiermee. Ontslag onderwijzend personeel. B. en W. stellen voor, met ingang van een nader te bepalen datum wegens het berei ken van'den 60-jarigen leeftijd eervol ont slag te verleenen aan mej. J. Schoppen, on derwijzeres aan School D, en aan mej. A. G. Beckering van Loenen, onderwijzeres aan- School C. Wordt goedgekeurd. Achterstallige strandpacht. Langdurig wordt gedebatteerd over het agenda-punt: achterstallige strandpacht, dat reeds in ons blad gemeld werd. De heer Van R ij n b e r k vreest, sabotage van de pachters, als men hun te zware eischen stelt. De heer Van Toombergen stelt voor te bepalen dat de achterstallige strandpacht in vijf termijnen van een jaar betaald moet worden. Het is niet de schuld van d-e pach ters, dat zij niet konden betalen. De heer Molenaar is van oordeel, dat de gemeente zooveel mogelijk de behulpzame hand moet bieden; dat is ook in haar be lang. De menschen moeten dit jaar niet zwaarder belast worden. De heer Van der Moolen is het eens met het betoog van den heer Van Rijnberk. Hij bepleit het aannemen van een royale houding tegenover de pachters. De heer B o 1 wi d t is voor het voorstel van wethouder Siegers, die in dezen de min derheid van B. en W. vormt. De heer Paap merkt op, dat rekening moet worden gehouden met de veranderde tijden. In 1935 waren er strandpachters, die met garnalen gingen venten, om een boter ham voor hun gezin te verdienen, hoewel zij voor duizenden guldens op het strand had den staan. Men moet tegenover hen -dus een zoo soeoel mogelijke houding aannemen. Zij zijn toch ook belastingbetalers. De heer Koning vreest, dat pach ters, die hun pacht wel betaald -hebben, aan bevoorrechting zullen gaan denken. Hij on dersteunt het voorstel van wethouder1 Sie gers. Wethouder Siegers licht -dit nader toe. Te veel lankmoedigheid zo-u in het nadeel van de gemeentekas zijn. Er zijn bovendien strandpachters, die in moeilijke Omstandig heden hun achterstand wèl hebben betaald. Zij zouden er dus nog slechter voor komen te staan, dan de achterstallige pachters. De heer Vader (R.-K.) vraagt, of de be- g'i'ooting niet te veel gedrukt wordt. De Voorzitter verdedigt het voorstel van de -meerderheid van B. en W., die het heeft ingediend krachtens een vorig raads besluit. Het aantal van 64 strandpachters is in dezen tijd te groot, -dan dat zij een be hoorlijke boterham zouden kunnen verdie nen. Aan -den heer Vader antwoordt spreker, dat het geld vermoedelijk niet binnen zal komen. Ook spreker vreest dat van bevoor rechting gesproken zal worden door pach ters; die wèl betaald hebben, als een raads besluit zoo 'maar onderstboven wordt ge gooid. Ook andere categorieën- van de Zand voortsche bevolking hebben het moeilijk. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt verworpen. Het voorstel, van- wethouder Slègers wordt eveneens .verworpen; Tenslotte wordt aangenomen een voorstel van de commissie, voor de strand exploitatie. Dit komt hierop neer: ontvangen zal. worden de helft van hetgeen verschuldigd is dóór de pachters, die alleen over 1934 nog pacht schuldig zijn f 629.04; dé helft van hetgeen verschuldigd is door de pachtersdie alleen over 1935 nog pacht schuldig zijn f 820.19. te zamen dus f 1449.23. - Vastgesteld worden een suppletoire begroo ting voor de diensten 1935 en 1936 en een belastingkohier. Rondvraag'. De heer S u e r i n !c vraagt, of het tegelpad bij het Zuiderbad hersteld wordt. Wethouder S1 e g e rs antwoordt bevesti gend. De heer B o 1 w i d t vestigt de aandacht op een provoceerénde vlag, die van een der perceelen in de Zeestraat wappert. Hij vraagt of het niet mogelijk is. krachtens de Politie verordening, aan dén betrokken bewoner te verzoeken, althans in:'den zomer die vlag in te halen, anders vreest hij. dat -de gemeente er nadeel van zal ondervinden. De Voorzitter antwoordt, -dat er krach tens de bepalingen der Politieverordening niets tegen te doen is. De heer Koning vraagt, wanneer de plankiers gelegd worden. De Voorzitter acht het in begin April nog wat vroeg. De heer Paap vraagt toezicht op de lei ders bij de werkverschaffing aan jeugdige werkloozen, die te streng optreden en die de jongens voor het minste vergrijp een dag weg sturen. Wethouder Siegers antwoordt ,dat de leiders juist zoo lankmoedig mogelijk zijn. Er zijn jongens bij, die den boel met opzet vernielen. Steunt Onzén Strijd en offert uw gaven Om zieken en zwakken te steunen en laven (Adv. Ingez. Med.) VOOR VROUWENHULP. De tooneelvereeniging „Phoenix" geeft op Donderdag 16 April i-n Monopole een reprise van „De doorslag" ten bate van de vereeniging „Vrouwenhulp". RUDELSHEIMSTICHTING. Ten bate van de kas der Rudelsheimstich- ting wordt op Zaterdag 18 April in Monopole een cabaretavond georganiseerd. O.a. zullen mejuffrouw Teves en enkele van haar leer lingen dansen uitvoeren, MUZIEK. JOH. STEENMAN'S ORKEST De jaarlijksche uitvoering van Joh. St.'s Ork. ten bate der Vacantiekolonies, die he denavond plaats vindt, werd ditmaal voor afgegaan door een uitvoering voor het In stituut voor Arbeidersontwikkeling in het gebouw St. Bavo. We hebben deze uitvoering die hetzelfde programma- had, Donderdag avond bijgewoond en kunnen constateereii dat de tegenwoordige dirigent Felix de Nobel den van den beginne af door hem ingeslagen weg met vaste schreden en ook met succes verder bewandelt. Dat deze weg afwijkt van dien, welken de oprichter Joh. Steenman volgde, heb ik het vorige jaar reeds vermeld. H-et orkest, dat bijna uitsluitend strijkers telt, speelt nu geen pasklaar gemaakte arrangementen van wer ken, die eigenlijk voor volledig symphonie- orkest geschreven zijni maar alleen die wer ken. die men volgens de voorschriften der origineele partituren kan bezetten. De keuze is daardoor veel beperkter en moeilijker ge worden en tevens is het karakter van repeti ties en uitvoeringen gewijzigd, maar wat aan gezellig, onbekommerd musiceeren verloren ging, werd aan ernstige, doelbewuste kunstbe oefening gewonnen. En men kan het stand punt van Felix de Nobel billijken: als serieus en kundig -musicus streeft hij er naar de on der zijn leiding staande dilettanten boven het peil van „dilettantisme" te verheffen. Van eigenlijk dilettantisme was dan ook Donderdagavond geen sprake. Het program ma was ernstig, en het strijkorkest moge nu niet met een goed beroepsorkest gelijk te stellen zijn: toch was de uitvoering -der or kestwerken en der begeleidingen van dien aard, dat men ze zonder meer aanvaarden kon. Er werd begonnen met een Concerto grosso van Al. Scarlatti waarin de drie solopartijen- het „concertino" zeer verdienstelijk door leden van het ensemble vertolkt wer den, en de klank zou zeker nog beter ge weest zijn, als de acoustiek der St. Bavo-zaal dien niet gedempt en verdroogd had. Daar door kwam ook het spel van Hans Bijvanck in de solopartij van Bach's Vioolconcert in a kl. t. niet volledig tot zijn recht, maar daartegenover bemerkten we met genoegen hoe bescheiden en punctueel -het orkest hem -begeleidde. Dat sloot alles als een bus. Na de pauze begon h-et orkest met een' Nott-urno van Dvorak. De inzet daarvan door -de celli en de bas was wat onzeker; wat ook wel door de moeilijkheid der toonsoort B gr. t. veroorzaakt zal zijn; verderop werd de samenklank beter. Aan het -einde was h-et uitstekende samenspel in -de pizzicati opmer kelijk. Het belangrijkste werk van het program ma was wel het Concert voor viool, alt en cello met strijkorkest van Julius Röntgen. Röntgen, dié in alle" mogelijke stijlen thuis was en met hetzelfde gemak -er in compo neerde, volgde bij dit tripelcónc-ert het voor beeld van het klassieke concerto grosso. Maar het werd geen slaafsche navolging: -de in vloeden van nieuwere inrichtingen deden zich ook gelden. Men bemerkt die in de har monieën en modulaties, in de melodiek van Lento, in -den cyclischen bopw van .het ge heel. Wat dit vlotste betreft: hét thema van het Lento keërit' in de Finale gecoiitrapuri- 'teerd -met het thema van deze-laatste-terug, en het hoofdthema van hét eerste Allegro sluit die Finale af. Het werk is zeer rijk aan canonisc-he imi- taties;- liet hoofdthema van het Lento wordt ook in de omkeering behandeld. Over 't ge heel is dit concertzeer contrapuntisch be werkt'. hetgeen in overeenstemming met de door Bach gegeven voorbeelden is. De ryth- miék is praegnant en scherp en zou in een werk van Hindemi-th geen slecht figuur ma ken, maar de welluidendheid van Röntgen zou bij Hindemith slecht passen. Ik heb dit werk met'onverdeeld genoegen gehoord. Het is uit een cpmpositorisch oogpunt interes sant en knap geschreven, het heeft vlotte en sprekende thema's het klink friscli en voor treffelijk en moet, zooals bij Röntgen's ken nis der instrumenten te verwachten was, aangenaam speelbaar zijn. Dit laatste neemt niet weg. dat de drie solopartijen, vooral die der soPviool, vrij hooge eischen stellen, maar het Haarlemsche Strijktrio, bestaande uit Hans Bijvanck, Fred. Leidn-er en Louis van Maanen, was daartegen wel opgewassen. En het strijkorkest, dat in het Lento con sor dini speelde, begeleidde uitmuntend. Tot slot van den avond werden twee werk jes van Percy Grainger uitgevoerd, aardige bewerkingen van Engelsche of Iersehe volks melodieën. De Irish Tune werd goed ge- soeel-d: in de vertolking van „Moily on the Shore" was af en toe eenige onklaarheid. Het concert dat hedenavond door Steen- man's orkest in de groobe zaal van h-et Gem. Concertgebouw gegeven wordt, verdient in breeden kring belangstelling: niet alleen om het goede doel, maar ook om het interessante programma en de hoogstverdienst-elijke uit voering -daarvan. Ongetwijfeld zal in de Gem. Concertzaal ook d-e klank der instrumenten beter tot zijn recht komen. K. DE JONG. HET IS N!ET NOODIG om aan rugpijn, duizeligheid, onnatuurlijke» vermoeidheid, gewrichtspijnen of anderei gevolgen van trage werking der bloed-) iiltreerende organen te lijden. Men behoeft» slechts een dluretlsch middel te gebrulkenj dat de nieren doorspoelt. Foster's Rugpijoj Nieren Pillen worden reeds 50 jaren voorj dit speciale doel gebruikt. Hoe zij voldoen?» Vraag het een der dankbare menschen, die ze gebruikt hebben, 1.1.75 en ƒ.3.j (Adv. Ingez. Med.) dezen avond van zoo hoog-ernstige kunst. Wie had zoo iets in dezen tijcl van film, radio, voetbal en zesdaagsche nog voor mo gelijk gehouden? De opvoering van Medea was voor bijna allen het bleek duidelijk oolc uit de ge sprekken in de pauze een openbaring. Men hield het blijkbaar voor onmogelijk, dat een bijna 2400 jaar oude tragedie nog zoo diep ontroeren kon. Dit nu was wel het meest hoopgevende van deze opvoering. Want als zoo iets mogelijk is, kan immers het too- neel niet sterven. HET TOONEEL De Amsterdamscfie Tooneelvereeniging MEDEA. F'en avond als gisteren is wel geschikt om ons weer vertrouwen in de toekomst van ons tooneel te schenken. Ni-et alleen en zelfs niet in de eerste plaats door de indrukwekkende vertooning, welke De Amsterdamsche Too neelvereeniging van Medea heeft gegeven. Wij wisten immers na de opvoering van Elektra, dat het gezelschap van Van Dalsum en Defresne ook in het klassieke werk tot groote dadén in staat is. Maar wie had ge dacht, dat in dezen tijd een treurspel van Euripides nog zoo veel belangstelling zou wekken, dat onze Stadsschouwburg bij de eerste opvoering te Haarlem stampvol zou loopen. En nog verheugender was heel den avond de houding van het publiek. Men be hoefde maar om zich heen te zien om te voe len, hoe de voorstelling de volle zaal waarin, gelukkig, zeer veel jonge menschen waren boeide. In ademlooze spanning en onder soms hoorbare stilte heeft men het spel gevolgd en aan het slot gaf het publiek uiting aan zijn bewondering in een applaus, zoo geestdriftig als wij enkel maar op de groote avonden medemaken. Wij hoorden na afloop van een leeraar, dat vooral ook de jeugd enthousiast waS geweest en zich in de meest .warme bewoordingen had geuit pvey Charlotte Kohier. Weer trof het mij zelfs meer nog dan bij de eerste voorstelling hoe veel dichter dit wérk van Euripides tot ons staat, hoe veel- menschelijker vooral ondanks de onmen- schelijke daad van Medea het ons schijnt dan de tragedies van Sophocles. Is het niet, of wij een vrouw uit dezen tijd hooren, wanneer Medea bij haar eerste verschijning tot het koor spreekt over de verhouding van man en vrouw in het huwelijk? Van welk een diepe, eeuwige wijsheid en verheven schoonheid is zoo'n rei als die, welke aanvangt met de woorden„Het water van den heiligen stroom yliedt naai; de bron terug!", hóe technisch meesterlijk .en volkomen modernalsof-een Ibsèn of een Strindberg bet had géschreven is het tooneel, waarin Medea- Jason om den tum leidt en hem er toe brengt zijn kinderen mee te voeren naar zijn bruid. Elke zin, elk woord heeft 'hier zijn betëekénis. Wie van Euripides' navolgers heeft do daad van Medea psychologisch zoo verklaard en in zijn trage die een zoo sterke spanning en grooten climax gebracht als dezè Griek? Na wat ik over de opvoering te Amsterdam in ons blad van 23 Maart reeds heb geschre ven, kan ik thans zeer kort zijn. Chailotte Kohier beheerschte weer met haar magistraal spel heel de voorstelling. Aan haar hebben wij het wel m de ëerste plaats te danken, dat de opvoering zoo ongemeen boeide, doordat zij met haar onovertroffen, prachtig-beeldende en klare dictie den tekst volkomen tot zijn, recht wist te brengen en innerlijke kracht aan het woord gaf. En hoe grootsch werd in sommige momen ten ik denk hier bijvoorbeeld aan het oogenblik van de vervloeking van Jason in de eerste ontmoeting van Medea met haar man haar spel! Het leek mij toe, dat het spel van Charlotte Kohier beheerschter nog was dan bij de première, zonder dat het iets in dramatische felheid inboette. Dit bleek vooral aan het slot, toen zij integenstelling met B-en Royaards, die hier even zijn stem niet meer in zijn macht had ondanks de hevige spanning toch de controle niet over zich zelf verloor. Van Ben Royaards is overigens ook Jason een zijner mooiste rollen geworden. Hij speelde hem met sterke plastiek en in grootschen stijl en zei-de zijn tekst met voortreffelijke dictie. La Chapelle vond, ik gister-en veel beter dan op de première, waardiger en koninklijker vooral. Frits van Dijk daarentegen leek mij in het verhaal van den bode iets matter, waar door het reciet niet zoo beeldend was als te Amsterdam. Opnieuw heb ik Defresne's regie volop be wonderd, vooral in de wijze waarop hij het koor in de handeling betrok. Het mooiste en meest ontroerende moment was wel, toen de vrouwen, op het oogenblik, waarop Medea haar gruwzame daad bedrijft, een kring vorm den, als steun zoekend bij elkaar en in wan-r- hoop de handen ten hemel hieven. En hoe prachtig klonk toen de inzet „O wee!" van de rei door Willy Haak! Trouwens, wat Willy Haak hierbij gesteund door Nell Knoop heel den avond als aanvoerdster van het koor heeft gepresteerd, was kortweg subliem. Hoe ontroerend klonk telkens de klare, helo de re stem, met welk een innerlijke bewogen heid en toch ook soms serene rust zei zij haar reien. Het was volmaakt. De voorstelling van gisteren heeft nog groo teren indruk op mij gemaakt dan de première te Amsterdam, misschien ook doordat het woord in onzen kleineren schouwburg beter tot ons kwam. Alleen de hoorbare hemelvaart van Medea, was hier. door gebrek aan de noodige tech nische middelen, wat onbeholpen en voor een met Goden verwante vrouw wat erg primi tief, maar dat is dan ook de eenige opmerking die ik zou -kunnen maken, Tot slot een woord van oprechte, warme hulde aan den heer Deinum, die het initiatief voor deze opvoering te Haarlem en het fi nancieel risico er voor heeft durven ne men. Wanneer het beleid van den pachter dit jaar wederom in den gemeenteraad ter sprake mocht komen, dan mag deze daad van durf en artistiek inzicht wel terdege op het credit van den heer Deinum worden gesteld. Ook voor hem verheugt het ons daarom, dat deze avond een zoo overweldigend groot succes is geworden. B. SCHUK»

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14