DE GOUDEN BRUG. Op de veertiende Amsterdamsche Paaschveetentoonstelling, welkeDonderdag werd gehouden, waren yele mooie exemplaren te bewonderen Waarheen gaat de reis? Op Schiphol wordt een „lucht-wegwijzer" gebouwd, welke de richting aangeeft, in welke de diverse vliegtuigen vertrekken De overstroomingen in Amerika. In allerijl zijn hulpposten ingericht. Dakloozen worden in een der lokalen van voedsel voorzien Koning Leopold van België bracht Woensdag een bezoek aan de groote handelstentoonstel ling te Brussel FEUILLETON ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden) Beste Steffi! Oude strijdmakker! Het pleit is beslecht. Te mijnen nadeele. „Natuurlijk", zullen al die verstandige lieden, die steeds met de beste bedoelingen getracht hebben mij m'n fanatisme uit het hoofd te praten. Enfin, ik moest mijn weg tot het eind gaan. Consequent tot het bittere einde. Doch daar aangekomen verzette mijn vitaliteit zich tegen dat einde zonder meer. Zij zocht een nieuwen uit weg en vond deze in het opnieuw aan pakken van een oud plan. Herinner je je nog onze laatste samenkomst in Weenen, hoe ik destijds op het punt stond den hopeloozen strijd om m'n laatste stuk grond op te geven en, door mij aan te sluiten bij de Blanksche expeditie naar het binnenland van Australië, te trachten nieuw land te winnen? Of ik het werkelijk zou hebben gedaan, wanneer professor Blank destijds niet ziek was geworden en de heele onderneming voor onbepaalden tijd werd uitgesteld, is op het oogenblik moeilijk uit te maken, maar nu lijkt het me een door den hemel geboden kans, dat deze expeditie juist na den ongelukkigen afloop van mijn proces zal starten. Een uur geleden heb ik het contract onderteekend en daarna heb ik je huis in Boedapest opgebeld, omdat ik er begrijpelijkerwijze machtig naar verlang je nog eens te zien voor ik ons goede, oude Europa voor wie weet hoe langen tijd den rug toekeer. De brave Andor, dat juweel van een oppasser, bleek tegenover zijn vroegeren luitenant wel bereid mee te deelen, dat je in de Tiro- ler bergen rond boemelt en je post naar Iglerhof wordt opgezonden. Je zit dus veel dichterbij dan ik had durven hopen en daarom verzoek ik je dringend, Steffi, kom een paar dagen naar München. Kom direct. Mijn dagen in Europa zijn geteld en je zult begrijpen, dat ik Tirol liever niet meer zie. De expeditie vertrekt van München, waar ik uiteraard nog een en ander voor de reis in orde heb te maken. Ik zetel in pension „Bavaria", Kauffingerstraat 9. Zoo zeer ik mij het laatste jaar van de wereld heb afgezonderd (ik heb m'n huisje in St. Veit maar zelden verlaten) zoo intens ver lang ik nu ook weer naar de menschen, met" wie" de samen doorgebrachte maanden aan het Italiaansche front mij in onver breekbare vriendschap verbinden. Daar om weet ik ook, dat je aan mijn verzoek gevolg zult geven, niettegenstaande ik je verschillende brieven in den loop van dit voorjaar onbeantwoord heb gelaten, om dat, ja, omdat ik nu eenmaal ben en blijf Je stijfkop, RUDI BERG. Hij heeft zich niet vergist, Jhr. Rudolf von Berg, eerste luitenant bij de cavallerie b.d., die zijn strijdmakker den voormaligen Hon- vedkapitein, Stefan Szartossy, op den avond van den 2en Januari 1936 in München ver wacht. Het samenzijn van de beide vrienden is doortrokken van een gevoel van zoo innige saamhoorigheid, dat het daardoor noodzake lijk geworden uitstel van zijn waarzien met Renate, Szartossy niet al te zwaar valt. En als hij haar de prentbriefkaart zendt, welke oorzaak wordt, dat zij een hoogen muur plaatst tusschen zichzelf en hem, dan doet hij dat in een niets vermoedende voorpret. Zoo zeker waant hij zich van zijn geluk, dat hij zijn hart volkomen voor zijn vriend uitstort. Zeldzaam duidelijk schetsen daarbij zijn woorden het beeld van de vrouw die hij lief heeft. Met warme belangstelling neemt Rudolf von Berg deze biecht ter kennis. Beter dan iemand anders kan hij beoordeelen wat deze liefde voor Stefan Szartossy beteekent en van harte koestert hij dan ook den wensch dat het geluk zijn vriend tenvolle ten deel zal mogen vallen. Innerlijk echter is hij daarvan nog niet geheel overtuigd. Want zoo oud als de liefde is ook het leed. Geboren in het zelfde uur zijn liefde en leed al te nauw met elkaar verbonden van het eerste oogenblik af waarop Amor's pijlen slachtoffers hebben gemaakt De dagen gaan voorbij. Dagen van drukke toebereidselen voor de reis van Rudolf von Berg in München. Dagen van schier onwezenlijk geluk voor de beide aan de buitenwereld onttrokken menschen in de Lantaarn. Zonnige dagen over Cairo waarin Sir Her- bert Hawkins naar 'n spoedige verwezenlijking van zijn hartewensch verlangt. Donkere, moeilijke dagen voor Emma Koch, die haar laatste hoop den man, die haar ver laten heeft, ooit weer terug te winnen, ten grave draagt. Dagen, waarin de ouderdom energiek klopt aan de deur van Engen Delmer, die, als slachtoffer van den influenza-bacil bed legerig, niet meer zoo goed als vroeger in staat is dezen brutalen indringer het hoofd te bieden. „Zou ik toch maar niet eens aan mevrouw zeggen, dat er aan de hand is?" waagt Anton, die zich in dezen tijd als een uitstekende ziekenverpleger doet kennen, een schuchtere poging om zijn heer en meester te vermur wen. „Dat verbied^ ik jewaarschuwt de zieke zoo gedecideerd, dat zijn bejaard facto tum niets anders overblijft dat er zich met een zucht bij neer te leggen. Gedurende de laatste dagen hebben kof fers en diverse uitrustingstukken zich zoo danig opgestapeld in de beide kamers, welke Stefan Szartossy en Rudolf von Berg in pen sion „Bavaria" bewonen, dat het verblijf al daar wel zeer ongezellig is geworden. „Den voorlaatste» avond voor je vertrek zou ik wel graag ergens genoegelijk willen doorbrengen", zegi Szartossy „Je hebt gelijk, Steffi", valt zijn vriend hem onmiddellijk bij „Laat je het programma aan mij over?" „Nee jongeman, want dat heb ik zelf al opgemaakt" „Jij....? Hoe dan, als ik vragen mag?" „Ik heb een invitatie voor vanavond ge provoceerd!" „Ja weliswaar niet bij den keizer van China, maar desondanks keurig netjesJe zult er van opkijkenn, Steffi!" „Bij wien vraag ik, verdraaid „SttNiet direct zoo leelijk doen. Raad liever eens", gaat Berg plagend voort. „Ik wil er met liefde tien mark onder ver weddenbegint Szartossy, maar zijn vriend laat hem niet eens uitspreken. „Niet weddenik heb een geweldige ver rassing voor je in pettoeen verrassing. enfin,, je raadt het toch niet „Dan zou ik het eindelijk maar eens zeg gen", adviseert Szartossy en de ander gaat daar thans gretig op in: „Nou, goed dan Ga zitten en luister.... Herinner jij je nog onzen Duitschen kame raad in het derde Isonzo-offensief?" „Natuurlijk, die reserve luitenant van het 21ste infanterieregiment, Gabriel Schwarzer een patente kerel! Maar wat heeft dat te maken met „Wacht even. Kalm aan! En weet je ook nog, dat hij van beroep commissaris bij de recherche was?" „En of! Ik herinner me z'n interessante verhalen over het leven aan het hoofdbureau in Berlijn nog stuk voor stukEigenlijk jammer, dat je zulke menschen zou gauw uit het oog verliest „Ik heb hem terug gevonden", zegt Berg triomfantelijk. „Ach kom....?" „Ja Hij is nu particulier detective met een uitstekende reputatie, een keurig kantoor en wat er zoo meer bij behoort „In Berlijn?" „Neehier in München, Briennerstraat 31. Ja, daar kijk je van op, wat? Wij zijn elkaar vanmorgen al in de armen gevallen, terwijl jij voor mij die boodschap bij het con sulaat deed. En vanavond heeft hij ons beidien voor het diner geïnviteerd". Deze avond, welke de drie strijdmakkers in Gabriel Schwarzer's behagelijke vrijgezellen woning vereenigt, is voor een deel aan de herinnering, voor een ander deel aan een uitwisseling van gedachten over de toekomst gewijd. Szartossy is degene van het klaverblad, die de laatste jaren uiterlijk het minst ver anderd is en wiens levensweg ook scherp afge bakend voor het ligt In de vroeg verouderde, fijne gelaatstrekken van den Oostenxijksohen aristocraat, Rudolf von Berg, hebben de zor gen en de strijd van de na-oorlogsche Jaren duidelijk een onuitwischbaar spoor nagelaten En dat, wat voor hem ligt, is wederom strijd, avontuur en als geheel een verre van onbe zorgde toekomst. Gabriel Schwarzer, de voormalige, lange infanterist, is tijdens zijn roemrijk bestaan als particulier detective bepaald dik gewor den „Je hebt zoowaar een onderkin gekregen", meent Rudolf von Berg hem te moeten be rispen .(Wordt vervolgd). Het koppel Slaats (rechts) Charlier, (België) passeerde als eerste de finish van den vierden Zesdaagsche in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Het winnende koppel in de .kransen" In Pulchri Studio te den Haag heeft de bekende Engelsche econoom, sir Josiah Stamp, een lezing gehouden over de problemen der wereldeconomie, die door vele autoriteiten werd bijgewoond. Op de eerste rij v.l.n.r.jhr. H. A. van Karnebeek, commissaris der Koningin in Zuid Holland; minister-president dr. H. Colijn en mevr. Montgomery, echtgenoote van den Engelschen gezant

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9