HET IS WEER KOUDER Hef Haarlemsche gemeente-personeel. Zingende muis. Naar economische samenwerking met Indië. ,D0NETZ" Anthraciet BOllMA's Brandstoffenhandel 53e Jaargang No. 16191 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 4 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGE ME ENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p, 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72ï4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame# ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. hoofd rubriek. Onze Groentjes zie Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. Thans een opdracht aan B. en W. Heden is ,(het reeds door ons aangekon digde) Kon. besluit verschenen waarbij 't col lege van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Haarlem wordt uitgenoodigd bin nen de termijn van 3 weken de wedden en loonen van het personeel van de gemeente te herzien overeenkomstig de door de minis ter van Binnenlandsche Zaken gegeven richt lijnen. Tehuis voor Ouden van Dagen en Kinderhuis. Onder den Geneeskundigen Dienst. Indertijd deelden wij reeds mede, dat een voorstel van B. en W. te verwachten is om het Tehuis voor Ouden van dagen en het Haar- lem's Kindertehuis (thans onder Maatschap pelijk Hulpbetoon ressorteerend) over te bren gen onder lejding van den Geneeskundigen Dienst. Dit voorstel zal in de raadszitting van 22 April aan de orde komen. De raadscommissie van Maatschappelijk Hulpbetoon zijn voor deze reorganisatie. De Donderdagmiddag-sluiting voor kappers. Een mededeeling der Arbeidsinspectie. In verband met het besluit van den Raad der gemeente Haarlem waarbij is toegestaan, dat. barbiers- of kapperswinkels op Donder dag 9 April des middags geopend mogen zijn, vestigt de hoofdinspecteur van den Arbeid er de aandacht op, dat door het personeel van 16 jaar of ouder dien dag gedurende ten hoogste 9>/2 uur mag worden gewerkt en in de week van 6 tot en met 11 Apil 1936 ge durende ten hoogste 58 uur, onder voor waarde, dat de betrokken arbeiders op den tweeden Paaschdag geen arbeid verrichten. De gedurende deze week voor hen geldende werktijdregelingen moeten op een geschrift worden aangegeven, hetwelk in den winkel moet zijn opgehangen. Eduard R, Johnson te Amsterdam. President van Rotary International. Ter gelegenheid van het bezoek van den president van Rotary International, den Amerikaan Eduard R. Johnson, directeur van de Kamer van Koophandel van Virginia, aan cms land, heeft de Rotary Club voor Amster dam den president, die vergezeld werd door zijn echtgenoote en zijn beide kinderen. Vrij dagavond in ..Krasnapolsky" een maaltijd aangeboden, die tevens werd bijgewoond door tal van leden van Rotary Clubs uit het Wes ten van ons land. o.m. uit Haarlem, terwijl ook verscheidene dames van leden aanzaten. Tijdens den maaltijd, die een opgewekt verloop had, heette de districtsgouverneur voor Nederland, dr. H. L. Visser uit Nijme gen, den president en zijn familie hartelijk welkom en sprak hij zijn vreugde er over uit, dat de Nederlandsche Rotarians nu eens ein delijk een president, die meestal ver weg in Amerika troonde, van aangezicht tot aange zicht konden leeren kennen. Hij herinnerde aan de bijeenkomsten, waar hij persoonlijk reeds kennis met den president had mogen maken en verklaarde, dat Nederland een klein Rotary-district was, maar vervuld van echten Rotary geest, die over de geheele we reld dezelfde was. De voorzitter van de Amsterdamsche Rota ry Club, de heer Trudus Teves. sprak over zijn eigen verblijf in de Vereenigde Staten, waar in 1604 de Pilgrim Fathers voet aan land hadden gezet, omdat zij hun vrijheid hadden willen bewaren. Evenals in Amerika had men ock in Nederland gevochten voor de vrijheid en deze weten te behouden. Daarom kon in Amerika het Rotary-zaaü zoo goed wortel schieten tot het uitgroeide tot ver over de grenzen der verschillende landen. Rotary was gebaseerd op het menschelijk gevoel en het menschelijk hart. Wanneer deze gevoe lens ook de daden der regeeringen zouden beinvloeden, zou de wereld verzekerd van den vrede kunnen zijn. De heer Teves bood Mr. en Mrs. Johnson een casette met oud-Zaansch zilverwerk aan en een vlag van de Amsterdamsche Rotary Club. Mr Johnson prees zich gelukkig, dat hij persoonlijk met het Nederlandsche district kennis had mogen maken, waar hij zich reeds thuisvoelde als in zijn eigen club. Hij vertelde iets van het werk der internationale Rotary-beweging en den geest, waarin deze hoopte bij te dragen tot de internationale verbroedering en den vrede. Tenslotte werd nog het woord gevoerd dooi den consul-generaal der Vereenigde Staten te Amsterdam, den heer Patton, en door den heer A. Verkade, die den heer Teves dankte voor zijn initiatief. Bij den aanvang van den maaltijd was een dronk uitgebracht op Ko- eiAgin Wilhelmina en op President Roosevelt, (Het Natuurhistorisch Genoot schap te Maastricht heeft een muis gekregen die een geluid maakt, dat op het zingen van een kanarie lijkt.) Men hoort toch in ons tranendal, Van tijd tot tijd de vreemdste dingen, Zoo heb je hier weer het geval, Van een klein muisje, dat kan zingen. Het zingt dan wel geen aria Of ander lied, zooals de menschen, Het doet meer de kanarie na En beter kan men ook niet wenschen. Die muis is lang niet voor de poes, Wij zullen dat tenminste hopen, Ook, dat hij in zijn zangersroes, Niet nog eens in de val zal loopen Ik wijd hier zooveel aandacht aan, Daar er een les in schuilt voor allen, Een muis heeft een riskant bestaan, Hij wordt vervolgd met muizenvallen. De kat, die sterker is dan hij, Loert op een kans om hem te dooden, De mensch tracht hem op lekkernij, Die een vergift bevat, te nooden. Hij is een ongewenschte gast En ales pleegt op hem te jagen Hij vindt in de provisiekast Ook al niet veel in deze dagen. Het muizenleven, goed beschouwd Ls eigenlijk een hondenleven, En ik veronderstel, u zoudt Niet graag uw eigen ervoor geven. Maar ondanks dit benard bestaan, Bedreigd door zooveel nare dingen (Hier komt de les voor ons op aan) Probeert het stomme dier te zingen. Radiodistributie Haarlem. Wees een mensch met eigen oordeel. Stoort U toch niet aan gestook. Onderzoek zelf alle dingen. Dus de distributie ook. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) De bloembollen beginnen te bloeien. Narcissen en hyacinten. Onze correspondent te Hillegom schrijft: De voorloopers van het bloemenfestijn, de crocussen, zijn weder verdwenen: allerwege worden zij opgevolgd door de narcissen. Ook de vroege hyacinten staan reeds op verschei dene plekken in bloei: Zelfs zagen wij hier en daar al schuchter in rood en wit de eerste lingen van het tulpenras, de Due van Tholl tulpen. Natuurlijk kan nog niet gesproken worden van een algeheelen bloei, maar toch zal Zondag a.s. een bezoek aan de bloembollen streek ongetwijfeld de moeite loonen. Wordt het weer zacht, kan men er op rekenen, dat met de Paaschdagen Koningin Flora in vol ornaat voor eenige weken bezit zal nemen van de duinstrook tusschen Haarlem en Lei den. In Groenendaal kan men nu volop genieten van de fraaie groepen narcissen, die aan beide zijden van den Waterleliënvijver in vollen bloei staan. Ook zijn er al wat hyacinthen, vroegbloeiende tulpen en talrijke andere ge wassen, vooral daar waar de groote inzending van de firma Van Tubergen het vorige jaar stond. Staande op de brug over den vijver, krijgt men een aardig kijkje. Groenendaal begint zich al met haar voor jaarspracht te tooien. De vroege heesters zijn reeds groen en de nieuwe aanplant nabij de Waterdel is het bezichtigen ten zeerste waard. Besprekingen van Mr. Hart hebben resultaat gehad. Het woord is aan.... Shakespeare: Wanneer de Fortuin het met de menschen het best meent ziet zij hen aan met een dreigend oog. Mogelijkheid van industrieën op Java. De directeur van het Departement van Economische Zaken in Nederlandsch-Indië, mr. G. H. C. Hart. die, na een viertal weken in Nederland vertoefd te hebben, heden per „Oeverzwaluw" van de K.L.M. naar onze overzeesche gewesten is teruggekeerd, heeft Vrijdagmiddag in een in de bestuurskamer van het Koloniaal Instituut gehouden pers conferentie, welke voor de eerste maal in de hoofdstad! belegd was door den Re- geeringspersdienst en geleid werd door den chef van dezen dienst, den heer A. J. Lieve- goed, mededeelingen gedaan over de voor naamste onderwerpen van zijn hiér te lande gehouden besprekingen over de economische samenwerking tusschen Nederland en Ne derlandsch-Indië. De persconferentie werd mede bijgewoond door de heeren prof. J. van Gelder hoofdambtenaar van het Departe ment van Koloniën en D. J. Lambooy, ad junct-chef van den Regeeringspersdienst. In zijn mededeelingen. die gelden konden als een analyse van de behandelde vraag stukken, deed mr. Hart uitkomen, dat een meer bevredigende regeling van de uitvoe ring der politiek van wederzijdsche belangen behartiging tusschen Nederlandsch-Indië en het moederland het centrale punt vormde in zijn zeer gedifferentieerde opdracht met be trekking tot zijn besprekingen met de Neder landsche regeering. Die wederzijdsche belan genbehartiging is aanvaard als een volkomen gezonde grondslag voor de economische aan raking tusschen belde gebiedsdeelen. „Indië is aangepast, maar het is straatarm". Indië's exportwaarde is meer dan getiër- ceerd: de begrooting van uitgaven is bijkans gehalveerd; salarissen en loonen van Over heid en particulieren zijn met 3050 pet. teruggebracht: de middelen zijn ondanks ri goureuze belastingverhoOgingen en vele nieu we heffingen, tot belangrijk minder dan de helft teruggeloopen; de vaste lasten van rente aflossing, pensioenen, wachtgelden e.d. zijn. ondanks de zeer welkome, in het moe derland geëffectueerde conversies, een loo- den last geworden van bijna 50 pet. der uit- gaven-begrooting: de werkgelegenheid is, geheel onafhankelijk van den bevolkingsaan was. in de 5 crisisjaren van ongeveer 1 1/4 millioen tot ongeveer 600.000 teruggeloopen. En hier valt nu te wijzen op factoren van psychologischen aard, welke, als van betee- kenis voor de goede economische samenwer king tusschen Nederland en Indië, niet mo gen worden uit het oog verloren. Indië vindt het zeer vleiend, wanneer het, van den kring der openbare meening in Ne derland uit, op den schouder wordt geklopt wegens zijn radicale bezuinigingspolitiek en de voor een buitenstaander nauwelijks be grijpelijke aanpassing, maar juist deze pla tonische waardeering wekt dikwijls meer reacties, omdat men het gevoel heeft, dat de groote massa in Nederland geen denkbeeld heeft, hoezeer deze aanpassing Indië heeft aangegrepen. Inderdaad is Indië aangepast, maar het is straat-arm. Zelfs meer wellicht dan ooit zwoegt de Indische regeering om de belan gen juist van de groote massa bevolking te verzorgen en men zou verbaasd staan, hoe veel er nog met zoo bitter weinig wordt ver richt op het gebied van voedsel-politiek, landbouw- en nijverheidsbevordering, hy giëne en ziekte-bestrijding e.a.. welke on derwerpen bijzondere belangstelling van den landvoogd hebben. Doch de beschikbare be dragen zijn, vergeleken met hetgeen het,Rijk zich kan veroorlooven. wel heel gering. Mr. Hart is zich volkomen bewust van de geweldige moeilijkheden, waarvoor Neder land in deze tijden is geplaatst, maar men mag toch niet vergeten, dat de betrekkelijke wel vaart, die Nederland ook nu nog geniet, voor het overgroote deel voortvloeit uit den band met Nederlandsch-Indië, en dat de werkers in Indië niet het gevoel mogen krijgen, dat het moederland hen in den steek laat. Deze zaak wordt thans van alle kanten besproken met de Nederlandsche regeering en de verschillende betrokken ministeries. De publieke opinie in Nederland behoort in te zien van hoeveel beteekenis het instand- blijven ook van den geestelijken band voor beide gebiedsdeelen is. Mr. Hart is overtuigd, dat wanneer Nederland de moeite neemt om de Indische grieven au sérieux te nemen en daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen, na de crisis de band tusschen Nederland en Indië zal blijken hechter inplaats van losser të zijn geworden. Men zal daarop onmiddellijk kunnen ant woorden, dat ook Indië met de Nederlandsche verhoudingen en mogelijkheden moet reke ning houden, doch Mr. Hart kan verzekeren, dat dit reeds ten volle is geschied en nog steeds geschiedt, maar hij wil graag eraan toe voegen, dat men geheel bereid blijft eigen in zichten steeds opnieuw aan de werkelijkheid en aan nieuwe behoeften te toetsen. Na deze analytische beschouwing heeft mr. Hart verscheidene van de vragen, welke hem gesteld werden, beantwoord. Behartiging van belangen in meer concreten vorm. Vooraf echter legde de zegsman er echter nog eens den nadruk op, dat de gevoerde be sprekingen ertoe geleid hebben, dat de weder zijdsche behartiging van de belangen tusschen Indië en het moederland tot een meer concre ten vorm zijn gekomen, zoodat er een ont spanning is teweeggebracht in den onmisken- baren wrevel, welke in den loop der tijden in Indië was ontstaan. Persoonlijk was mr. Hart dan ook zeer bevredigd over het resultaat der besprekingen en over de krachtige medewer kingen in 't bijzonder van den Minister van Koloniën, maar ook op andere departementen ondervonden. De vraag of door de vestiging van bepaalde industrieën ook voor den export mogelijk heden te verwachten zijn, beantwoordde mr. Hart met op te merken, dat Indië mede door de groote behoefte aan werkgelegenheid zeer zeker gebaat zou zijn met eenige groote industrie-bedrijven. De zegsman heeft dan ook de verwachting, dat Indië over enkele jaren met een aantal nijverheidsartikelen met Japan zal kunnen concurreeren. Mede in vel band met zijn bevolkingsdichtheid blijft, wat in het algemeen de vestiging van industrieën betreft, Java daarvoor het aangewezen land. DE ZESTIGSTE VERJAARDAG VAN DR. HAENTJENS. Zooals wij Vrijdag reeds meldden mocht Dr. A. H. Haentjens, predikant bij de Rem. Geref. Gemeente alhier, ter gelegenheid van zijn 60en verjaardag zeer veel bewijzen van belangstelling ontvangen. Bloemstukken kwamen in, behalve van vele particulieren en vrienden, van de Rem. ge meente, de Rem. Zondagsscholen, het Rem Zangkoor en het Rem. Hofje, voorts van de Rotaryclub en de Vrijmetselaarsloge. Van de talrijke bezoekers noemen wij het bestuur der Rem. gemeente en het bestuur der Rotary Club en vele leden van die club en van de Rem. gemeente. DE SPELLING. De Groene Amsterdammer vermeldt nieuwe zegswijzen, namelijk: Veel ministers maken de spelling dun. en Dat kan Bruintje niet spellen. De zitting van den Oostenrijkschen Bondsdag waarop het besluit tot invoering van den dienstplicht werd bekend gemaakt. Bondskanselier dr. Schuschnigg aan het woord. Vereeniging van Provinciaal Personeel in Noord-Holland. Donderdagavond hield bovengenoemde ver eeniging haar jaarlijksche algemeene verga dering in hotel ..Brinkman" te Haarlem. De voorzitter de heer J. Horsmeier Jr., gaf in zijn openingswoord een opsomming van hetgeen in het afgeloopen jaar was voorge vallen. Het jaar 1935, was zoo zeide hij, voor hen die geroepen waren, de belangen van de ver eeniging en haar leden te behartigen een zeer druk en moeilijk jaar geweest. Spreker wees op de herhaalde aanslagen op de salarissen, waardoor de vertegenwoordi ger in 't G. O. werd verrast. Ondanks de her haalde afwijzende adviezen van het G. O. vonden achtereenvolgens kortingen plaats op 1 Maart 1935, vervolgens de ..standplaatskor ting" die van 29 pet. liep. Ten slotte werd nog in September 1935 een korting van 5 pet. voorgesteld en ondanks het advies van het G. O. ingevoerd. Een min of meer geruststellende mededee ling voor de naaste toekomst werd dezer da gen vernomen van de Regeering, nl. dat ver der in overweging zijnde maatregelen ten aanzien van de bezoldigingen, voorshands achterwege zouden blijven. De agenda werd vervolgens in een snel tempo afgewerkt. De heer A. de Vries, secretaris der ver eeniging gaf een overzichtelijk jaarverslag waarna de vergadering als blijk van erkente lijkheid den heer C. C. van Ees. die geduren de 41 jaar de belangen van de vereeniging in het G. O. had behartigd, tot lid van ver dienste benoemde. Italiaansche vliegtuigen boven Addis Abeba. Het vliegveld in vlammen? ADDIS ABEBA, 4 April (A N.P.) Heden ochtend te half acht zijn 5 Italiaansche vliegtuigen boven Addis Abeba verschenen. De vliegtuigen hebben het vliegveld ge bombardeerd. Het zou in vlammen staan. Men gelooft dat ook het radiostation is be stookt. Het gerucht gaat, dat een der vlieg tuigen is neergestort. Onder de bevolking heerscht groote opwinding. Later vernam het A.N.P. uit Addis Abeba: Naar thans wordt bevestigd hebben de Italiaansche vliegtuigen boven Addis Abeba geen bommen geworpen, doch het vliegveld met mitrailleurs beschoten. Een Abessynisch vliegtuig werd hierbij vernield. Toen de vlieg tuigen verschenen, liepen snel jongens door de straten, die de bevolking waarschuwden. Het schijnt, dat de stad zelf niet door het vuur van de vliegtuigen werd getroffen. PROBEERT U NOO EENS „DE BESTE TER WERELD" Uw keus omtrent Uw a s. Wintervoorraad is dan tevens gemaakt. Vergruist niet en geeft bijna geen asch. Saenredamstraat 48, Tel. 13028 (Adv. Ingez. Med.) Frankrijk wenscht behandeling van de Duitsclie voorstellen in den Volkenbonds raad. pag, 4 Bruno Hauptmann is terechtgesteld. pag, 4 De oorlog in Abessynië. De Abessyniërs trek ken terug op Kworam. pag. 4 Amy Mollison heeft haar tecordpoging Lon denKaapstad moeten opgeven. pag. 4 Een K. B. is thans verschenen, waarbij B. en W. van Haarlem worden uitgenoodigd de wedden en salarissen van het gemeente- personeel te verlagen volgens de aanwijzin gen van het ministerie van binnenlandsche zaken. pag. 1 De besprekingen van Mr. Hart hier te lande hebben resultaat gehad. pag. 1 Dr. Meyer Ranneft neemt ontslag uit den In- dischen dienst. pag. 3 Bioscopen. pag 14 ARTIKELENENZ. Van onzen Londenschen correspondent: Voed sel, Gezondheid en inkomen in een welva rend land pag, 4 Financieele Kroniek: Monetaire en politieke opklaring. pag. 17 Amy Groskamp-ten Have: De rijpere jeugd en wij. pag. 5 Van onzen correspondent te Stockholm: De Oelandsche molens. pag 13 Instinct of verstand; nieuwe perspectieven in de psychologie van het dier. pag. 13 Vr. S.: Leven in Londen. pas 13 J. H. de Bois: Tentoonstelling van Oude Kunst in het Frans Halsmuseum. pag. 9 J. B. Schuil: Tooneelstukken. pag. 2 J. II. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag 14 K. de Jong: 21ste Leerlingenuitvoering van Haarlem's Muziekinstituut. pag 14 Hoe ik groeide: De verstrooide. pas, 3 Ko Doncker: De avonturen van dr. Mol. pag. 3 P. van der Hem: De schroomvallige aan bidders. pag. 3 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 13 Voor de Jeugd. pag. 15 en 16 Puzzlerubriek. pag 5 De Burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 12.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1