UIT HET BUITENLAND THIJS IJS EN DE B00ZE VAMPYR Voedsel, gezondheid en inkomen in een welvarend land. ZATERDAG 4 APRIL' 1936 HA Af RE E.M'S D A G B E A D 4 Frankrijk wenscht behandeling van de Duifsehe voorstellen in den Volkenbondsraad. Een nieuwe conferentie der Locamolanden zonder Duitsehland? Eden stelt vragen aan Von Ribbentrop. Gistermiddag ls op den Quai d'Orsay de aangekondigde ambassadeursconferentie ge houden, waaraan behalve door Sarraut, Flan- din en Paul-Boncour werd deelgenomen door Frankrijks diplomatieke vertegenwoordi gers te Berlijn, Londen, Rome en Brussel. De ambassadeurs gaven een uiteenzetting van de politieke situatie in de landen, bij welker regeeringen zij geacci-editeerd zijn. DeFran- sche regeering zal thans met volledige kennis van zaken haar definitief standpunt kunnen bepalen en haar antwoord kunnen voltooien op het Duitsche memorandum, hetwelk von Ribbentrop op 31 Maart aan minister Eden heeft overhandigd. De bedoelingen der Fransche regeering kun nen, naar Reuter verneemt, in de volgende drie punten worden samengevat: 1. Daar de Duitsche voorstellen niet slechts de Locarno trouw geble ven mogendheden, doch ook andere staten betreft, is de Volkenbondsraad de aangewezen instantie, om van Hit ler's voorstellen kennis te nemen en ze te behandelen. 2.De Fransche regeering is voor nemens, in haar antwoord op Berlijn's memorandum tegenvoorstellen te ontwikkelen, die gelijktijdig met Hit ler's voorstellen door den Volken- bondsraad behandeld zouden moeten worden. 3. Frankrijk zal er bij de drie andere aan Locarno trouw gebleven mogendheden op aandringen, reeds de volgende week een nieuwe Locar- no-conferentie te beleggen. Naar men m de wandelgangen van het Britsche parlementsgebouw veronderstelt, heeft Von Ribbentrop in het ondgrhoud, dat hij voor den aanvang van het Lagerhuisde- bat met Eden heeft gehad, blijkbaar mede gedeeld, dat zijn regeering opnieuw heeft ge weigerd, zich te verplichten, de Rijnzóne ge durende de interim-periode niet te verster ken. In het tegenovergestelde geval, zoo zeggen de afgevaardigden, zou Eden waarschijnlijk niet verzuimd hebben, hiervan in zijn in het Lagerhuis afgelegde verklaring mededeeling te doen. De vragen welke Eden aan Von Ribbentrop heeft voorgelegd werden zoo meldt Reuter uitsluitend gesteld om aan te geven, welke overwegingen de Britsche regeering in ge dachten moet houden alvorens zij zich een weloverwogen oordeel kan vormen over het Duitsche memorandum. Een uitvoerig ant woord van Bei-lijn wordt niet in de naaste toekomst verwacht, en er is ook geen sprake van', dat Hitier zijn antwoord op schrift zou «tellen. De belangrijkste Britsche vragen waren: Wat is de beteekenis van het woord „troe pen" in de Duitsche voorstellen, en omvat het met name ook de halfmilitaire en de luchtstrijdkrachten? Bedoelt men met de woorden „een rede lijke periode voor het aan de orde stellen van Duitschlands eisch i.z. gelijkheid op kolo niaal gebied" zes maanden, twaalf maanden of een langere periode? Wenscht Duitsehland al zijn koloniën terug te krijgen of slechts be paalde koloniën? Wat zijn Duitschland's plannen nopens de non-agressie pacten met Litauen, Tsjecho-Slo wakije en Oostenrijk? Zouden die pacten kunnen worden aange vuld met pacten van wederzijdschen bij stand? Wat bedoelt Duitsehland precies met het Internationale Arbitragehof, dat het oppert? Wenscht het een nieuw internationaal orga nisme naast het Haagsche Hof? Engeland. Lord Zetland over Duitsch land's bewapening. Tijdens een lunch aangeboden door de Constitutioneele Club te Manchester heeft Lord Zetland, de minister voor Indië een rede gehouden over den internationalen toestand. De domineerende factor in den internatio nalen toestand, aldus Lord Zetland, is het ver bazingwekkende bewapeningsprogramma, dat Duitsehland-sedert eenigen tijd bezig is uit te voeren. Zoolang wij niet het gevoel en de ver zekering hebben, dat de internationale ver plichtingen, die plechtig zijn aanvaard, nauw lettend zullen worden nagekomen door allen, die er deel aan hebben (en de laatste weken heeft ons vertrouwen op dit punt een emsti- gen schok gekregen) zullen wij geen andere keus hebben dan ons te wapenen, niet om iemand u|t te dagen, doch om ons te ver dedigen. De Engelsche belangen bij het Tsanameer. Men meent te weten, dat tijdens het onder houd, dat de onderstaatssecretaris van bui- tenlandsche zaken, Sir Robert van Sittart, in het Foreign Office met Dino Grandi heeft ge had, de Italiaansche ambassadeur op instruc tie van zijn regeering nogmaals heeft ver klaard, dat de bezetting door Italië van het ge bied rond het Tsana-meer geen enkele schen ding met zich mede zou kunnen brengen van dé rechten van Engeland in dit gebied, zooals die door de verdragen zijn erkend. (A. N. P.) Italiaansche afgevaardigde naar Genève. Voor bespreking over regeling van het Italiaansch-Abessynische conflict. GENèVE, 3 April (A.N.P.) Het secretariaat van den Volkenbond heeft hedenochtend bevestiging ontvangen, dat de Italiaansche regeering een vertegenwoordiger naar Ge nève zal zenden, vermoedelijk Rocco, om met den voorzitter van de commissie van dertien. De Madariaga. de mogelijkheid van de re geling van het It-aliaansch-Abessynisch con flict te bespreken. De ambassadeur van Italië te. Madrid zal- heden -een nota in dezen zin aan De Madariaga overhandigen. Vermoede lijk zal De Madariaga besluiten, zich naar Genève te begeven, teneinde hier besprekin gen te voeren met de vertegenwoordigers van Abessynië en Italië. De Madariaga zal dan de commissie van dertien bijeenroepen om verslag uit te brengen van de feiten, en van de houding van de partijen. Men is algemeen van oordeel, dat de commissie van dertien in de week na Paschen bijeen zal komen. Hauptmann terechtgesteld. Gouverneur Hoffmann kon geen verder uitstel meer verleenen. Te ruim kwart voor negen heeft gisteravond te Trenton de terecht stelling plaats gehad van Bruno Richard Hauptmann, die gehouden wordt voor den ontvoerder en moor denaar van het kind van Lindbergh. De executie geschiedde in den elec- trischen stoel in de gevangenis van Trenton. In den vooravond vernam Reuter het volgende uit Trenton: De laatste hoop op redding voor Hauptmann verdween, toen een half uur voor den voor de terechtstelling vastgestelden tijd, de secretaris van gouverneur Hoffman de wachtende menigte mededeelde, dat de gouver neur geen verdere macht bezat om uit stel te verleenen. Te 6 uur 45 kwam de beul Elliott in de ge vangenis aan. De ingang daarvan werd door een dubbele haag politie-agenten bewaakt. Wilentz, de officier van Justitie, voerde een langdurig onderhoud met gouverneur Hoff man. Te 7 uur 5 kwam Fisher, Hauptmann's voor naamste advocaat in de gevangenis aan. Kort daarop arriveerden oök de dertig ge tuigen. hoofdzakelijk journalisten, die de te rechtstelling zouden bijwonen. Zij werden naar het bureau van den direc teur der gevangenis geleid en nauwkeurig ge fouilleerd. In haar hotelkamer bad intusschen de hevig snikkende mevrouw Hauptmann. Toen het besluit van den gouverneur geen j verder uitstel te verleenen bekend werd ge maakt, begon de beul voorbereidselen te tref fen voor de vervulling van zijn taak en den electrischen stoel in gereedheid te brengen. De menigte buiten de gevangenis groeide meer en meer aam en allerlei soorten voertui gen verzamelden zich in de omgeving van het gevahgenisgebouw. Mevrouw Hauptmann hoorde de tijding, dat geen verder uitstel kon worden verleend, in somber stilzwijgen aan. Hauptmann's geestelijke raadsman, in zwarte kleeding, werd bij .-zijn aankomst aan het gevangenisgebouw eveneens door de be ambten gefouilleerd. Even na acht uur werd een dokter bij me vrouw Hauptmann in haar hotel ontboden. De ontvoering van baby Lindbergh* Het is geenszins waarschijnlijk dat met de executie van Hauptmann het laatste woord is gezegd in de - geruchtmakende zaak van de ontvoering van de baby van Lindbergh; Wel zelden zal een rechtszaak over de ge- heele wereld zoo'n belangstelling hebben-ge wekt als die tegen den ontvoerder en moorde naar van het zoontje van dear Lindy, den be roemden Amerikaanschen vlieger. Zooals men zich herinneren zal bereikte ons op 1 Maart 1932 dus reeds meer dan vier jaar geleden, het bericht, dat het 20 maanden oude zoontje van kolonel Charles A. Lindbergh, Charles A. Jr., des avonds tusschen acht en tien uur uit zijn slaapkamer in het buiten verblijf van de familie Lindbergh te Hopewell (Staat New Jersey) was ontvoerd. Ondanks alle nasporingen en ondanks de geweldige belooningen welke men had gesteld op de terugbrenging van het kind, werd het niet levend aan de ouders teruggebracht. Op 12 Mei, dus bijna 2V2 maand later werd het lijkje van de kleine door een neger ontdekt in de nabijheid van de villa van Lindbergh. Slechts aan de kleeren kon men het slacht offer doen identificeeren als het zoontje van Lindbergh. Bij de autopsie bleek, dat de dood moest zijn ingetreden tengevolge van een slag of ernstigen schok, aangezien de breuk in het schedeltje zulks uitwees. De aanklacht tegen Bruno Hauptmann. Twee jaren later, op 12 October 1934 besloot een jury van de Rechtbank te Flemington (New Jersey) over te gaan tot het indienen van een aanklacht tegen den Duitscher Bruno Richard Hauptmann, dien zij er van beschul digden het zoontje van Lindbergh te hebben ontvoerd en vermoord. Op 14 Februari 1935 werd Hauptmann door de jury te Flemington schuldig bevonden aan „moord in den eersten graad". De rechter ver oordeelde Hauptmann toen ter dood, waarbij hij de terechtstelling bepaalde op 18 Maart. De advocaat van Hauptmann, Reilly deelde direct na dit vonnis mede voor zijn cliënt in beroep te zullen gaan en de zaak zoo noodig door te zullen zetten tot bij het hoogste ge rechtshof te Washington. Eenige dagen later teekende Hauptmann, met toestemming van rechter Trenchard hooger beroep aan bij het Hof van Appel van den staat New Jersey. Het. Hoogste Gerechtshof van New Jersey bevestigde evenwel op 23 October d.a.v. het tegen Bruno Hauptmann uitgesproken dood vonnis. De executie werd evenwel voor onbe- paalden tijd uitgesteld. In afwachting van een nader gerechtelijk onderzoek werd de wereld onlangs verrast door het bericht dat zekere Paul Wendel bekend zou hebben het kind ver moord te hebben. Op deze bekentenis kwam Wendel evenwel later terug. De executie werd bepaald op Dinsdag j.l., doch aangezien men bij een na dere ondervraging van Wendel nog niet tot resultaat was gekomen, zoodat de rechts zitting nog voortduurde op het oogenblik dat Hauptmann zou worden geëxecuteerd, bepaal de de Grand Jury dat Hauptmann andermaal een respijt mocht worden toegestaan, zoodat de directeur van de gevangenis voor ter dood veroordeelden, Kimberling de terechtstelling voorloopig 48 uren uitstelde. Gisteravond om pl.m. 8.45 uur is dan einde lijk, na een langdurige periode die voor Hau'pt- man een ontzettende marteling moet zijn ge weest, de executievoltrokken. Polen in het bronzen tijdperk. Opgravingen van de Piasten cultuur. Een expeditie die zich in Polen met op gravingen bezighield, is het gelukt een ge heel dorp bloot te leggen, waarvan de ouderdom door deskundigen op minstens vierduizend jaar wordt gesteld. In het moerasgebied van Brzesc stiet men op goed geconserveerde huizen, die zouden dateeren uit het bronzen tijdperk; vermoe delijk hebben hierin de Piasten gewoond, over wie men berichten heeft bezeten, die in het jaar 1370 onder de regeering van den Polen koning Casimir lil verloren zijn gegaan. Tijdens het opgravingswerk is men tot de overtuiging gekomen, dat men met een duur zame nederzetting te doen heeft. De huizen waren met leisteen bedekt en zijn blijkbaar door vuur verwoest. Aan het leisteenen dak is het waarschijnlijk te danken, dat de huizen desondanks vier duizend jaar lang bewaard konden blijven. Alle gebouwen stonden op 'hooge palen boven diepe grachten; naar men vermoedt liggen hieraan hygiënische over wegingen ten grondslag. De huizen waren gebouwd in den vorm van trapezia met de kortste zij naar het Zuiden, zoodat drie kanten den heelen dag volop zon hadden. Vensters waren er niet in, wèl had ieder huis een groote deur en een gat in het dak, dat tegelijk als schoorsteen en als opening om het licht door te laten dienst deed. De lang ste muur meet ongeveer zestig el, waaruit men opmaakt, dat hier heele families samen woonden, ofschoon de ruimte volgens onze begrippen beperkt is. In de loopgraven onder de woningen vond men eetgerei, beeldhouwwerk, koperen wa pens, werktuigen van bisonhoorn en skelet ten van uitgestorven vischsoorten. De teeke- ningen op de door de bewoners vervaardigde voorwerpen bewijzen, dat het volk betrek kingen met andere rassen onderhield. De patronen vertoonen namelijk overeenkomst met de op Kreta ontdekte; volgens sommige geleerden bevond zich op dit eiland het oude Troje. De Poolsche deskundigen trekken hieruit de conclusie, dat de Piasten gelijk de Kreten- sers en de Trojanen tot de Middellandsche- Zee-cultuur hoorden en gedurende het bron zen tijdperk ongeveer tweeduizend jaar voor onze jaartelling leefden. Amy Mollison geeft haar recordpoging op. Landingsgestel van haar toestel vernield. Een te Algiers Vrijdagavond ontvangen bericht meldt dat bij de start te Colomb Beehar 't landingsgestel vanAmy Mollison's toe stel vernield is. Nader meldt Reuter uit Parijs: Volgens een door .de Compagnie Trans- Saharienne ontvangen telegram heeft Amy Mollison haar vlucht Londen—Kaapstad, waar voor zij het record van Tommy Rose trachtte te verbeteren, opgegeven. Hoeveel warmte stralen wij uit? De invloed Van kleeding. Dat 'de normale - temperatuur van ons lichaam steeds dezelfde blijft in gezonde toe stand, is iets, dat we als iets zeer vanzelf sprekends beschouwen. Pas bij een nauwkeu rig onderzoek der physische en chemische le vensprocessen van ons lichaam openbaart zich ook hier, zooals overal het wonderlijke verband tusschen de functies,die in ons lichaam verricht worden. Door de voortdurende warmte, die wij door eten en ademen in ons lichaam produceeren, zou onze lichaamstemperatuur steeds hooger moeten worden, als het evenwicht niet op een of andere manier hersteld zou worden, door dat wij ook voortdurend warmte afgeven. Reeds sedert 20 jaar heeft men vastgesteld, dat ongeveer 24 pet. van de door ons afgege ven warmte daardoor verloren gaat, dat de vloeistof in 011s lichaam verdampt wordt. Nu hebben twee Amerikaansche onder zoekers, Eugen du Bois en James Hardy met behulp van een zeer nauwkeurig werkend, nieuw soort van calorimeter pogingen aange wend om vast te stellen, hoeveel warmte wij, door alle poriën aan onze omgeving afgeven. Zij hebben alle mogelijkheden onderzocht. Gedurende drie uur werd bij luchtig gekleede personen met de calorimeter 't warmteverlies gemeten, terwijl' de te onderzoeken personen- heel rustig horizontaal lagen. Daarbij stelden ze vast, dat de door straling afgegeven warm te 60 procent, de door verdamping afgege ven warmte 2-5 procent en de door geleiding afgegeven warmte 15 procent bedroeg. De meeste warmte stralen we dus uit. Conclusies van een Britsch rapport. Van onzen Londenschen correspondent). Groot-Brittannië gaat door voor een wel varend land. Vele Engelsehen. zeggen vaak, en hun kranten schrijven vaak, dat hun land het rijkste van de wereld is. Het is moeilijk te aanvaarden. Het is ook moeilijk tegen te spréken. Wat is de maatstaf? Een ruwe maatstaf misschien is het nationaal inko men of zijn gemiddelde per hoofd der be volking. Maar de maatstaf is wel erg ruw. Het nationaal inkomen kan hetgeen voor al in Groot-Brittannië het geval is uiterst ongelijk verdeeld zijn zoodat de welvaart en de rijkdom alleen voorkomen in een klein percentage van de natie. Een vraag van hoog gewicht ook, welke men zich moet stellen voor het bepalen van mate van welvaart, is hoeveel heilzaams en nuttigs men in het land welks welvaart ter sprake komt voor loon, salaris en inkomen kan koopen. Pro ductievermogen van een natie kan ook als maatstaf worden genomen voor haar wel vaart. I11 dezen tijd kan men dat echter niet doen. Weinige landen produceeren naar ver mogen, Het heeft geen zin omdat er niet voldoende koopers zijn voor de producten die zouden kunnen worden gemaakt. Wanneer een Engelsehman zegt, dat zijn land het rijkste in de wereld is kan men het daarom zoo moeilijk tegenspreken omdat men als wellicht nergens ter wereld in zijn land indrukwekkende teekenen van rijkdom waarneemt. Het zijn symptomen, die voor hem overtuigend zijn. Engeland heeft ook zijn manifestaties der armoede en het heeft de werkloosheid. Maar de Engelsehman zegt „the poor are always with us", niet alleen in Engeland maar in alle andere landen. Werkloosheid is ook een universeel ver schijnsel, zeker een verschijnsel van de Wes- tersche samenleving'. In dat opzicht dan zegt de Engelsehman staan wij allemaal zoowat gelijk, maar wij hebben de weelde van aPrk Lane en Mayfair, van Ascot en van Bond Street; Londen herbergt de groot ste schatten en kostbaarheden van de we reld; wij hebben klanten in overvloed voor de duurste auto's; wij bouwen de kostbaar ste schepen en wij verkoöpen de melk voor 40 cent per Liter Maar naarmate hij meer bewijzen geeft van den rijkdom van zijn land naar die mate ook wordt het moeilijker de som van zijn ge tuigenis hoog aan te slaan. Goede melk kost inderdaad 40 cent per Liter maar de omzet per hoofd der bevolking van dit onvolprezen voedingsmiddel is zeer gering. De markt voor de melk, als voor de auto's, als voor de kostbare dingen in de winkels van Bond Street is uiterst beperkt. En als slechte aard appelen vier maal zoo duur zijn als goede in Nederland en als een kropje sla, dat een Ne- derlandsche groentenboer zijn klanten niet durft aan te bieden, in Londen een kwartje of meer kost dan beseft men dat veel te veel Engelschen het goede der aarde ontbe ren. En dan vraagt men zich af of Engeland inderdaad het welvarendste land van de we reld is. - Het nationaal inkomen van het land wordt yerdiend door ongeveer 20.000.000 personen, in' loonen, salarissen, inkomens. Maar 16.600.000 er van zijn zulke kleine broodwin ners, dat zij vrij zijn van het betalen van in komstenbelasting. Zij verdienen 200 pd.st. per jaar of minder. Dat wil niet zeggen, dat iemand die 200 pd.st. per jaar verdient, vrij gesteld is van belasting. Maar in de meeste gevallen betaalt hij of zij niets omdat kortin gen voor kinderen of getrouwden staat den aanslag uitwisschen. Van de overblijvende 3.400.000, die inkomstenbelasting betalen, be talen er yolgens de jongste opgaven in ronde getallen 80.000 on inkomens van 2000 pd.st. en hooger, 300 000 op inkomens van 1000 tot 2000 pd.st., 700.000 on inkomens tus schen 500 en 1000 pd.st., 900.000 op inkomens tusschen 250 en 500 pd.st. en 1.420.000 op in komens beneden 250 pd.st. De cijfers leeren dat de inkomstenbelasting wordt opgebracht door ongeveer 16 percent van de geld verdié nende bevolking. En de inkomens van 10 percent van die 16 percent zijn voor Engel sche levensomstandigheden uiterst beschei den. Men kan er uit afleiden dat 94 percent van de geld verdienende personen in het land voor zich en hun gezinnen te weinig verdie nen om laten wij bij de voorbeelden blij ven 40 cent en een kwartje te kunnen uit geven respectievelijk voor een Liter melk en een kropje sla. Het kan dan ook niet verbazen, dat Sir John Boyd Orr, een van de bekwaamste so ciologen in het land en als zoodanig alge meen erkend, in een rapport over „Voedsel. Gezondheid en Inkomen" rresultaat van een langdurig en grondig onderzoek met be hulp van deskundigen ondernomen -tot de ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Als Thijs de trap opgeslopén is, staat hij al gauw weer tegenover een luik. Hij doet het openen bemerkt tot zijn verbazing, dat hij voor een bewoonde kamer staat. Een groote, dikke kerel zit in het midden van de kamer bij de tafel en kijkt den indringer boos aan. „Wel van m'n leven!" roept de man woedend uit. „Ben je uit je cel ontvlucht? Wacht maar 's even, knaapje. Denk maar niet, dat je hier zoo gemakkelijk kunt ontkomen. Ik heb nog wel andere cellen in mijn kasteelIk geloof, dat je me niet meer herkent, hè? Nu, we zullen dan maar meteen de kennismaking hernieuwen!" Thijs weet niet zoo gauw, wie die man is, maar erg gesteld is hij in ieder geval niet öp die hernieuwde kennismaking! - slotsom is gekomen, dat ongeveer de helft van de bevolking van Groot-Brittannië, di. 22,500.000 mensehen, leeft op een dieet, dat onvoldoende is voor de handhaving van een goede gezondheid "et onderzoek werd on dernomen om de .'.ag te kunnen beant woorden in hoeverre de bevolking onvoldoen de voedsel krijgt en in hoeverre dit te wijten is aan armoede en in hoeverre aan onver stand of achteloosheid. Voor het onderzoek werd de bevolking verdeeld in zes groepen, naar het inkomen. De gemiddelde hoeveel heid normaal voedsel in die groepen werd daarna geschat. Het bleek, dat het verbruik van goedkoope voedingsmiddelen, brood en aardappelen, in alle groepen vrijwel uniform was. Rijk en arm eten er ongeveer evenveel van, Verder bleek, dat de consumptie van duurdere levensmiddelen melk, eieren, vruchten en groenten afnam naarmate het inkomen daalde. In de groepen der hoo- gere inkomens is de consumptie van deze voedingsmiddelen, die voor de gezondheid van hooge waarde zijn, drie of vier maal zoo hoog als in de groepen der lage inkomens. Daarop werd het gemiddelde dieet van elk der groepen onderzocht en toen bleek, dat een dieet, dat noodig is voor handhaving van een gezond gestel, alleen wordt 'bereikt met een inkomenpeil dat hooger is dan dat van 50 percent der bevolking. Sü- John Orr vond tegelijkertijd, dat verkeerd dieet zich openbaart in slechte gezondheid en zwakke physiek, die dan ook meer voorkomen in de lage inkomen-groep dan in de hoogere. Hoewel het onderzoek en zijn rapport een zuiver wetenschappelijk karakter droegen en niet bedoeld waren om schuldigen aan te wij zen of argumenten te verschaffen aan hen, die 't maatschappelijk stelsel en de organisa tie der samenleving bestrijden, zijn ze ter stond als zoodanig gebruikt. In algemeene lijnen bevestigt het rapport wat veelal wordt aangenomen, dat slechte voeding en onder voeding hand in hand gaan met armoede die haar slachtoffers bij millioenen telt. De on derzoekers maken echter geen aanspraak op volledigheid noch stellen zij positief vast, dat behoorlijke voeding alleen een geldkwestie is. De vraag in hoeverre onwetendheid en sleur schuld hebben aan een ongetwijfeld beden- lcelijken toestand wordt in het rapport on voldoende afgehandeld. Intusschen heeft dé minister van Landbouw Elliot, wiens politiek gericht is op verhooging van prijzen van le vensmiddelen om de 'binnenlandsche produ centen economisch te verheffen, naar aan leiding van het rapport al veel kwaads moe ten hooren. Het is belangwekkend in dit ver band vast te stellen, dat de ondervoede En gelschen met hun lage inkomens zeer zeker het door Sir John Orr verlangde gezondheids dieet zouden krijgen indien zij hun inkomens zouden kunnen verteren in België, Neder land of Denemarken. De regeering heeft ook voordat dit rapport uitkwam al beseft, dat er aan de volksvoe ding wat schortte. Zij doet al lang veel om ze te verbeteren. Melk en versterkend voed sel worden gratis verschaft aan arme moe ders en zuigelingen. Schoolkinderen krijgen goede maaltijden voor niets en pintjes melk voor zoo goed als niets. Maar het rapport van Sir John Boyd On- heeft doen beseffen, dat er meer moet worden gedaan en mis schien dat het anders moet worden ge daan. A. K. VAN R. De oorlog in Abessynië. Abessyniërs trekken terug op Kworam. Italianen consolideeren hun posities in den sector van Gondar. Vlammenwerpers verrichten hun ontzettend werk. DZJIBOETI, 3 April (Reuter-A.N.P.) Na hun mislukten tegenaanval op den rechtervleugel der Italianen trekken de Abes synische troepenafdeelingen, die hebben deelgenomen aan den slag in de buurt van het Asjangi-meer op de hoofdmacht terug, welke zich begeeft in de richting van Kwo ram. De Italianen zijn voortdurend in con tact met de zich terugtrekkende Abessyniërs. •I11 den sector van Gondar consolideeren de Italianen hun posities. Zij zijn reeds be gonnen met den aanleg van een weg om het automobielmateriaal, dat men gisteren on der sterke bewaking heeft moeten achter laten, te kunnen aanvoeren. In Abessynische kringen schrijft men de successen der Italianen bij Gondar en het Asjangi-meer toe aan het gebruik van gif- De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba verneemt uit niet-officieele Abessynische bron dat de Italianen bij hun aanval op Gondar gebruik hebben gemaakt van vlammenwerpers. De Italiaansche opmarsch werd, naar men zegt, voorafgegaan door een intensief lucht bombardement. De vliegtuigen wierpen gas- en brandbommen uit, terwijl de infanterie werd voorafgegaan door geniesoldaten met vlammenwerpers. Door dit uit den hemel vallend en van den bodem afgeslingerd vuur werden de Abessynische krijgers, die in con tact waren met de Italiaansche voorhoede met ontsteltenis getroffen. Zij bleven eerst als het ware op hun plaats genageld staan, doch toen eenigen hunner door de branden de vloeistoffen werden geraakt en ontzetten de kreten uitstieten, vluchtten alle Abessyni sche voorhoede-detachementen, evenals spoe dig daarop de hoofdmacht, De Abessyniërs herstelden hun gelederen toen zij buiten het bereik der vlammen waren. De krijgers wilden terug en de Italianen aanvallen, die intusschen hun opmarsch had den voortgezet, doch ras Imroe en ras Ayeloe overreedden hen zulks na te laten, waarbij zij wezen op het verschrikkelijk lot, dat hun kameraden had getroffen. Imroe en Ayeloe, die zich bewust waren van de minderheid der Abessyniërs in een open slag, gaven er de voorkeur aan af te zien van den tegenaanval en hun reserves intact te houden. Zij lieten de stad Gondar aan haar lot over en bevalen den terugtocht, welke zich zonder groote verliezen in goede orde voltrok. Denzelfden nacht hebben twee generaals van Imroe zijn bevelen veronachtzaamd en eenige aanvallen ondernomen op den linker flank der Italianen, welke uit Askari's be stond. De .Askari's leden bij deze aanvallen ernstige verliezen. (Copyright Reuter-A.N.P,)j

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6