OAUDEY ^BLOEMENMAGAZIJN DINSDAG 7 APRIL' 1936 H AA RL E M'S DAGBLAD B „Wetsontwerp voor het incasseeren van kleine vorderingen." Mr. J. Huges spreekt voor de Haarlemsche Handelsvcreeniging. De Haarlemsche Handelsvereeniging hield Maandagavond in een der zalen van café-res taurant Brinkmann een vergadering, waarop mr. J. Huges, secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Arnhem en Omstre ken een lezing hield over „Het Wetsontwerp voor het incasseeren van kleine vorderingen." De voorzitter, de heer B. W. Lasschuit, sprak enkele woorden van welkomst in het bijzonder tot den heer Huges, die daarna zijn inleiding begon Eerst sprak hij over de actie van de Arn- hemsche Kamer van Koophandel, sedert 1923 gevoerd voor het verkrijgen van wettelijke maatregelen inzake inning van kleine vorde ringen. Na een onderzoek naar bestaande maatregelen in Duitschland, die uitstekend in de wenschen bleken te voorzien, stelde men een enquête in bij 900 aangeslotenen in het Ne- deriandsche Handelsregister over de resulta ten bij inning van vorderingen. Het bleek, dat de koopman zóó opziet tegen het incasseeren van zijn vorderingen, dat groote bedragen voor hem verloren gaan. Tevens bleek, dat wanneer men tot wettelijke vervolging overgaat, de kosten relatief zóó hoog zijn, dat velen liever een streep door de rekening halen. Bovendien kwam men tot de conclusie dat in 65 percent van de gevallen de schuldenaren bij dagvaarding niet voor den kantonrechter verschijnen, omdat zij geen enkel excuus weten aan te voeren tegen de ingestelde vor deringen. De K.v.K. heeft toen de overtuiging gekregen, dat het Nederlandsche rechtssysteem veel te duur en het Duitsche systeem veel een voudiger en goedkooper is. In 1925 werd een wetsontwerp opgemaakt met hulp van ongeveer twaalf der befaamd- ste Nederlandsche juristen, dat aan de regee ring werd gestuurd. In 1926 kwam er bestrij ding van den Kon. Ned. Middenstandsbond en van den Middenstandsraad, die de bestaande procedure goedkooper wilden maken. Bij een nieuwe enquête waren allen vóór het Arnhemsche ontwerp. Dit werd de regeering gemeld. In het eind van 1927 verklaarde de minister van justitie, dat hij niet geloofde dat het ontwerp voor be handeling in aanmerking kwam. De Arnhem sche K. v. K. heeft toen van 132 Duitsche ka mers van den Duitschen bond van advocaten en van dien der deurwaarders tallooze gege vens gekregen, waaruit bleek dat de „Zahlungs befehle" even vaak worden gebruikt als in Nederland de postwissels, terwijl goedkoope vonnissen werden verkregen met dezelfde kracht als de Nederlandsche. Invoering van het systeem gaf bovendien ontlasting van de griffies, naar werd gemeld. In 1929 werd een groote vergadering gehouden, waar een motie werd aangenomen. Toen kwamen er na 1929 tot 1935 in de Tweede Kamer steeds meer interpellaties. In 1930 volgde een vierde adres der Arnhem sche kamer aan de regeering. Eind 1930 stelde de minister vragen op financieeel gebied. Deze zijn tot nu toe steeds geopperd, ondanks de verzekering dat de griffieopbrengsten, leges etc. zouden toenemen. Bij een onderzoek in Kleef in 1932 door de Arnhemsche kamer kwam men tot de conclusie, dat de eenvou dige behandeling, waarvan spr. een duidelijke uiteenzetting gaf, het resultaat heeft dat on geveer zeventig percent der schuldgevallen in het voordeel van den schuldeischer worden be slist, op snelle, goedkoope wijze. Een dergelijk snel verkregen vonnis kost ongeveer f 1.80 tegen f 15 a f 25 bij de ingewikkelde Neder landsche methode. In 1933 en 1934 kwamen er debatten in de Kamer aan de orde en op 5 October 1935 kwam plotseling het ontwerp van wet voor het in casseeren van kleine vorderingen. Men kan nu een lijstje van onbetwistbare vorderingen maken, vult daarna op daar voor bestemde formulieren gegevens over de kwestie in en brengt de zaak voor de griffie Van het kantongerecht. De schuldenaar ontvangt een duplo-formu- lier en in.de meeste gevallen zal hij niet op de dagvaarding antwoorden wegens gebrek aan argumenten. Ontkent de gedagvaarde de schuld, dan wordt het oude systeem voortge zet. Ook kan de schuldeischer zijn eisch, bijv. in geval van vergissing, nog altijd terugtrek ken. Erkent hij schuld, dan geldt het formu lier, dat dwangbevel heet, als vonnis. Zij, die dat wenschen, zullen de oude methode blijven volgen. Tot slot sprak de heer Huges over de bestrij ding. De voorstellers hebben veel bestrijding on dervonden, maar tien keer meer bijstand ge kregen. Maarhet advies van de vaste com missie voor privaat- on strafrecht uit de Twee de Kamer is afwijzend en als de Kamer op het advies ingaat wordt het ontwerp niet aange nomen. De commissie, die het ontwerp zeer ernstig heeft bestudeerd, heeft een andere meening dan de Arnhemsche kamer. Zij wil de kosten van het bestaande systeem verlagen. Spr. be treurde het dat dit niet dertien jaar eerder was gezegd en was overigens van inzicht dat de bestaande methode niet goedkooper kan worden gemaakt. De juridische kanten uit het advies der commissie wilde spr. laten rusten. Na een korte pauze beantwoordde mr. Huges tal van vragen over het behandelde onderwerp. Na afloop hiervan werd een korte buitenge wone, algemeene ledenvergadering gehouden, waarin met algemeene stemmen een wijziging in het huishoudelijk reglement werd aange nomen. 25 jaar Arbeiders-Esperan tisten. Een jubileumboek. 19111936. Tusschen deze beide jaar tallen ligt een periode van vijf en twintig jaar. In deze kwart eeuw heeft de Federatie zich ontwikkeld van een onbeteekenend clubje met enkele tientallen leden tot een organi satie van ruim honderd en dertig afdeelingen die tezamen ongeveer vierduizend leden tel len. Met deze woorden, die wij aan de inleiding tot het jubileumboek van de Federatie van Arbeiders-Esperantisten in het gebied van de Nederlandsche taal ontleenen, wordt ons de groei van deze beweging geschetst. In zijn artikel „De geschiedenis onzer Fede ratie" schrijft G. P. de Bruin o.a.: „Een po ging om in den Haag een arbeiders-Esperan- toclub op te richten, mislukte. Niemand kwam op den oproep ai, zoo-dat de organisator J. L. Bruijn in zijn eentje kon terugkeeren met het prettige gevoel een stuk van zijn avond te hebben weggeworpen en zijn beurs te zien verlicht met f 1 voor huur van een ongebruik te zaal. Het was 26 November 1906. Dan wordt de ontwikkeling verder beschre ven, de rust tusschen 1914 en 1918, het her stel en het verval van 19181927. De weder opleving- en de vooruitgang tot 1936 vormen de stof voor het laatste deel van dit overzicht dat besluit met de regels: „Dit geeft ons ze kerheid dat ook in de komende jaren de Fe deratie in ledental, kracht en invloed zal win nen. dat haar idealen steeds meer aanhang zullen vinden, totdat de arbeiders-beweging voor de idee der internationale taal gewon nen zal zijn en de arbeiders aller landen al thans door taalgrenzen n-iet meer van elkaar gescheiden zullen zijn." Wij treffen een artikel aan over „Onze „Klubhuizen" waarin men tal van wetens waardigheden treft over deze steeds in aan tal groeiende tehuizen in ons land. Onder den titel „Ons standpunt" vindt men een artikel van den heer G. Vrees, tei'wijl Em. Wiliekens schrijft over „Esperanto in Vlaan deren". Wij herhalen hier het slot van dit artikel: „Indien wij aldus van geen enkele zijde tegenwerking mochten ondervinden, wil zulks evenwel ook niet beteekenen dat wij op krachtige hulp kunnen aanspraak ma ken. Noch in Partij, noch in vakbonden is van eenige strooming ten voor-deele van Esperanto iets merkbaar. Eer wij dit zullen bereiken zal er nog wel veel water door de Schelde moe ten stroomen. Het jaarboek bevat verder een schat van wetenswaardigheden over deze beweging. PALM-PAASCHFEEST „DE OOSTHOEK". Zooals alle jaren hield de Overijselsche Ver- eeniging „De Oosthoek" Zondag weer haar groot Palm-Paaschfeest voor de kinderen. Dit echt folkloristisch feest trekt steeds ieders aan dacht. Toen te 2 uur het feest begon, was de zaaal van „Dreefzicht" bijna te klein. Aller eerst trokken de kinderen met hun versierde „Palmpaschens" door de zaal. Het geheel gaf een mooi effect. Daarna kregen wij te zien het sprookje „Roodkapje", door kinderen ge speeld. Ze werden beloond met een hartelijk applaus. Tot slot werd er nog een bloemendans uitgevoerd door jongens en meisjes, die al dan_ sende hun hulde betuigden aan de bloemen- koningin (Een kleine puk van pl.m. 5 jaar) Ook hiervoor kregen ze een luid applaus. Na dat alle kinderen even bij de Paaschtafel wa ren geweest om hun geschenk in ontvangst te nemen, was ook deze gezellige middag weer ten einde. 's Avonds 8 uur stonden de tafels weer ge dekt, vol met krentenbrood en eieren. De leden van „De Oosthoek" zouden hun geluk op de kienplankjes beproeven. Nadat allen voorzien waren van een portie krenten brood en eieren werd het Twentsche volkslied gezongen. Zoodat er al direct een echte Over ijselsche geest onder de aanwezigen heerschte. Van een dansje tusschen 't kienen door werd ook druk gebruik gemaakt. Het was dan ook 12 uur voordat iemand er erg in had. KEURING VAN TREKHONDEN EN HONDENKARREN. B, en W. van Haarlem brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat de Alge meene keuring van trekhonden en honden karren dit jaar zal worden gehouden in het tijdvak van 22 tot en met 24 April. De keuring zal plaats hebben op de bin nenplaats van het Bureau van Politie (in gang Lange Wijngaardstraat). Houders worden opgeroepen op de aange duide plaats en in het genoemd tijdvak ter keuring te verschijnen met honden, karren en tuig. Aan de ingeschreven houders zal voorts een persoonlijke kennisgeving worden uitge reikt, vermeldende dag en uur, waarop zij hun trekhonden met de kar of karren, waar onder de honden als trekdier worden gebruikt en het tuig aan de keuring of herkeuring moeten onderwerpen. Het is verboden een hond als trekhond en een voertuig als hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door of vanwege den houder zijn onderworpen aan een laatstelijk uitgeschreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onder scheidenlijk als trekhond en hondenkar ge schikt zijn verklaard. Jaarvergadering van de Union, afdeeling Haarlem. De afdeeling Haarlem van de Nederl. Ver- eeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes (Union) heeft gistermiddag in het gebouw „Uit en Thuis" aan de Nieuwe Gracht haar jaarvergadering gehouden. Daar de presidente mevr. Bierens de Haan door ziekte verhinderd was, fungeerde mevr. Toulon van der Koog als voorzitster. Na de behandeling van de notulen gaf de secretarisse mej. E. Boeke een kort overzicht van het werk der afdeeling in het afgeloopen jaar. In het middelpunt van dit werk heeft wel gestaan de verhuizing van het Ernma- meisjestehuis naar „Uit en Thuis". In het nieuwe gebouw is gelegenheid tot logies, ter wijl er 's avonds en 's Zondag z.g. „instuif" is. Alle meisjes zijn dan welkom om in een ge zellig millieu haar vrijen tijd te passeeren. Aan het tehuis is een arbeidsbemiddelings bureau, benevens een huisvestings- en in lichtingenbureau verbonden. Behalve dit „Sterhuis" heeft de afdeeling de beschikking over een clubhuis aan de Damstraat, dat uit sluitend bestemd is voor clubs en cursussen. Van groot belang is ook het nazorgwerk en de gezinsvoogdij. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd mevr. Van Schelven aange wezen. De vergadering vereenigde zich met het voorstel, een commissie van beheer in te stellen en het bestuur uit te breiden met twee leden. Hiervoor werden aangewezen mevr. Duyvendak en mej. J. Bierens de Haan. Mej. G. de Roon vertelde vervolgens één en ander over het werk van het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau te Amsterdam. De instelling past geheel in het kader van dezen tijd, aldus spr. Zij is er namelijk op in gericht, het den menschen gemakkelijk te maken. De eerste beteekenis van het bureau is, dat het een vast punt voor het zoo omvangrijke stationswerk te Amsterdam vormt. Tevens be vordert het bureau het contact met het sta tionswerk in andere plaatsen, ook in het bui tenland. In de tweede plaats verzorgt het Aixxster- damsche bureau de huisvesting der meisjes door het bijhouden van een lijst van gecon troleerde kamers. Dit moeilijke werk, dat klein begonnen is, is uitgegroeid tot een groote or ganisatie. Men streeft er thans naar, ook adressen van families en scholen in het bui tenland te verschaffen. Het bureau wint in formaties in naar buitenlandsche families, die jonge meisjes als gouvernante of als paying guest willen opnemen. Tenslotte geeft het Maatsch. Advies- en In lichtingenbureau, dat gevestigd is in het Centraal Station, inlichtingen van algemeenen aard. Mej. J. van Hasselt sprak hierna nog over de groote propaganda-actie, die onder den naam van „Stuiversactie" ten bate van het „Union"-werk gevoerd zal worden. Utv Bloemengroet Voor de a.s. feestdagen aan familie of vrienden in BINNEN- of BUITENLAND verzorgt Groote Houtstraat 1S2, Telef 10859 Per Fleurop of Bloemen-Expresse. (Adv. iJigez. Med.J STRANDWANDELING NEDERL. NATUUR HISTORISCHE VEREENIGING. Zondagmorgen maakten leden van de afd. Haarlem der Ned. Natuurhistorische vereeni- ging een wandeling langs het strand van Zandvoort naar IJmuiden, onder leiding van den heer G. L. van Eyndhoven. Het doel dezer excursie was aandacht te besteden aan al wat er op het strand te vinden is; dezen morgen bestond de oogst in hoofdzaak uit schelpen, waarvan wij noemen: halfgeknotte, stevige en groote strandschelp, teere platschelp, nonne tje, platte slijkgaper, Venusschelp, eetbare hartschelp, zaagje, ruwe en Amerikaansche boormossel, stompe gaper en strandgaper, ge wone en de glanzige tepelhoren, de schelp van een heremietkreeft bezet met de ruwe zee- raap, en de hartvormige zeeklit. Van de vogels werden waargenomen drie- teenige strandlooper, scholekster en zilver meeuwen. Op het strand vond men een paar doode zilvermeeuwen en zeekoeten, en een alk, teerslachtoffer, maar nog in leven. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De heer A. J. Meijerink sprak over het red den van drenkelingen, ook uit auto's te Amers foort, Enimen, Appingedam, Apeldoorn, Nieuw-Leusen, Heemstede, Groningen voor „Veilig Verkeer" en Harlingen. In Emmen, Appingedam en Nieuw-Leusen werden brigades opgericht. BIJEENKOMST „ONZE VLOOT". Woensdag 8 April zal des avonds om 8 uur een bijeenkomst van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" aanvangen in Restaurant „Brink mann" Groote Markt. De heer J. C. Mollema zal spreken over: „De eerste schipvaart der Hollanders naar Oost-Indië (15951597). Resultaten van daghladenreclame 11 jaar lang onderzocht. De President van Sears, Roebuck Cy., deelt mede, dat door de maatschappij in 1936 een bedrag van 9y2 millioen dollar zal worden besteed voor een reclame campagne in dagbladen. Er zal worden geadverteerd in 851 Ame rikaansche bladen. Dit plan is gebaseerd op de proe ven, die deze maatschappij reeds sedert elf jaar heeft genomen met alle mogelijke re:clamemiddelen. Mr. Cunningham, de reclamechef van het bedrijf verklaarde „De resultaten hebben bewezen, dat het dagblad verreweg het meest effectieve middel is om de omzetten van den detailhandel te vergrooten". KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat 1200 porties; Overtonstraat 1241 porties; Byzantiumstraat 817 porties; Eemstraat 1024 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 115 porties verstrekt. SCHOORSTEENBRANDJE Zondagavond om ongeveer half 7 ontstond een schoorsteenbrandje in perceel Domp- vloedslaan 11 Overveen. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, was men met hulp van buren enz. reeds met de blussching begonnen. De schoorsteen is daarop leeggehaald. NIEUW REISBUREAU. Hier ter stede heeft zich, in Huize „Bol werk". Kennemerplein 5, een nieuw Reisbureau gevestigd: het Reisbureau „Flora". Het orga niseert binnen- en buitenlandsche reizen per touring-car. UITBREIDING SPIJSKOKERIJ ST. VINCENTIUS. Naar wij vernemen heeft een schenking het mogelijk gemaakt, over te gaan tot aanschaf fing van een paar kookketels voor de Spijs- kokerij St. Vincentius. Bedoelde gift was het bestuur der kokerij St. Vincentius zeer welkom daar de uitbreiding (die in den a.s. zomer haar beslag zal krijgen) zeer noodig is met het oog op de schoolvoeding, die door de tijds omstandigheden steeds hoogere eischen stelt. ADVERTENTIES TER AANPRIJ ZING VAN GENEESMIDDELEN OF GENEESWIJZEN worden alleen ter plaatsing aanvaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempel van de Com missie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmid delen en Geneeswijzen, ge vestigd te 's-Gravenhage, Segbroeklaan 33. ANNONCES VAN GELD- AANBIEDINGEN worden eerst na, van een bevoegde instan tie verkregen, gunstige infor matie, ter plaatsing aanvaard. VOOR DEN- -POLITIE RECH T ERI Verkeerde methoden. Wanneer iemand ergens in den kost gaat en hij blijft aan het eind van de week weg zonder te betalen, is dat zeer zeker niet recht, maar wie weet in wat voor benarde omstan digheden de kostganger verkeert en honger is een scherp zwaard. Dat neemt echter niet weg, dat de kostbaas, die ook al niet voor zijn plezier verhuurt, niet behoeft te berus ten en niemand zal het hem kwalijk nemen, dat hij tracht den verdwenen kostganger te vinden om hem tot betaling of tot een ac- coord te bewegen. Of het van den kostbaas in Haarlem- Noord nu verstandig was zich bij zijn onder zoekingstocht te doen vergezellen door zijn 22-jarigen pleegzoon, is echter twijfelachtig, want die pleegzoon was een vechtersbaas en van zulke lui kan men altijd verwachten, dat ze bij de schuldinvordering met de vuisten gaan argumenteeren. Dat was nu ook het geval geweest; de kostganger had op zijn gezicht gekregen. Die methode deugde niet, maar de pleegzoon hield er meer vreemde methoden op na. Zoo begon hij met te ver tellen, dat ze in de Smedestraat geen pro ces-verbaal kunnen opmaken, zonder echter aan te geven, waarop dié bewering gegrond was. Verder zei hij dat dat hij wel drie maan den voor den kostganger over had, als deze de schuld niet betaalde en toen hield hij een beschouwing over de rechtbank, die ook al niet voor haar taak bei'ekeixd was, zoo hij meende, wanneer die hem zou veroordeelexx, want hij Ixad zelf uitgemaakt, dat hij on schuldig was, terwijl hij moest toegeven, ge slagen te hebben. Een brutaal mênsch heeft de halve wereld, zegt het spreekwoord, maar als dat dan de slechtste helft is, schiet hij toch nog niet op exx zoo verging het ook dezen jongen man, die door zijn verkeerde methoden juist het tegenovergestelde bereikte van wat hij mis schien had gedacht. Met eexi beetje fatsoenlijke houding zou ex- wellicht over een geldboete of eerx voorwaar delijke straf zijxx te spreken geweest, maar het was duidelijk, dat tegenover lieden, die zoo branie-achtig doen, de rechtbank strak zou staan en de officier eischte dan ook veertien dagen gevangenisstx-af. Verdachte kon dit in zijn vermeende on schuld niet begrijpen; waarschijnlijk was hij de eenige in de zaal, die het niet begx-eep. De Politiex-echter was het met den offi cier eens, dat hier gevangenisstraf moest worden opgelegd, al gaf hij één week, in plaats van twee. De politiek op de straat. Er zijn lieden, die huxx politieke inzichten te koop aanbieden. Waarmee we bedoelen, dat ze met kraxitjes of ander drukwerk langs de huizen venten, teneinde op die maxxier hun meening over het staatsbestel te ver breiden. Dat mogen ze doen, als er in de krantjes maar niets staat, waaxwoor ze straf rechtelijk ter verantwoording kunnen wor den geroepen. Exi zooals het hun vrijstaat de bladen te koop aan te bieden, zoo staat het ieder burger vrij, op die aanbieding al dan niet in te gaan. Daar behoeft geen ruzie over te komexx. Dat er in IJmuiden-Oost toch ruzie gekomen was exx dat er zelfs klappeix waren gevallen, is dan ook weer het onzalig gevolg hiervan, dat men de politiek op de stx-aat brengt. Nu moesten twee burgers terecht staan, eexx oixxdat hij een colporteur met een of an der voorwerp een slag op het gezicht had gegeven en de tweede, omdat hij deix twee den colporteur de hand op het gelaat zou hebben gelegd, bovendieix zou hij den eersten colporteur bij de aanbieding vaix het blad een hoeveelheid water uit eeix glas of kroes over het lijf hebben gegooid, maar dat was niet ten laste gelegd De twee verdachten hieldexx stijf en strak vol, dat ze niet haddeix geslagen, xxxaar de colportexxfs beweex-den even standvastig het tegrendeel eix die met het ijzer geslagen werd, was dadelijk naar de politie geloopen om zijn dikke wang te laten zien. „Ja maar," zei de eerste vei'dachte, „hij kon wel op zijn toixg hebben gebeten of te gen eexx booxn zijxx geloopen of op een an dere manier een dikke wang hebben gekre- geix". Hij had, zei hij, niet geslagen exx had twee buixx-vrouwen als getuigen a décharge meegebracht, die zijn verklaring zouden kunnen bevestigen. Nu wisten die dames niet heel veel te ver tellen; ze hadden ïuizie op straat gehoord, en begeei-i'g onx te weten, wat er aan de hand was, waren ze naar buiten gegaan. Toen was het bekvechten nog aan den gang, nxaar waar het om ging, wist de eene juffrouw niet, terwijl de axxdere zei, dat het ovex-al om ging. Slaan hadden ze niet gezien, maar bij het begin waren ze ook ïxiet tegenwoordig geweest exx daar ging het eigenlijk om. De officier voxxd het slaan wel bewezen exx eischte tegeix den man van het stuk ijzer f 25 boete, tegen den ander f 10. De Politierechter achtte mede bewezexx. dat de eerste man geslagen had, waarvoor f 10 boete werd opgelegd. Texx opzichte van den tweeden verdachte was de rechter vaix diens schuld niet overtuigd, waarom hij werd vrij- gespro ken Pastoor J. P. Reynenberg. t Maandagmorgen is alhier overleden pastoor J. P. Reynenberg O. F. M„ pastoor der paro chie van het H. Hart van Jezus aan den Kleverparkweg. Pastoor Reynenberg is vaix November 1917 af in onze stad werkzaam geweest. Hij was gedurende vele jaren missieprediker en stond bekend als een groot drankbestrijder en kindervriend. Jlij werd 10 November 1873 te Rotterdam geboren, deed in September 1891 zijn intrede in de orde der Minderbroeders Franciscanen en werd 19 Maart 1898 te Weert tot priester ge wijd. In November 1917 werd hij benoemd tot pastoor van de St. Antoniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt alhier en op 14 Septem ber 1934 tot pastoor van de kerk in het Klever park. AUTO GEKANTELD. Zondagnacht is 'n Haarlemmer, die per auto naar Zandvoort was geweest en daar in ge zelschap van zijn meisje een café had bezocht, bij het nemen van de bocht in den Bloemen- daalscheweg, even ten Noorden van het Raad huis, met zijn wagen gekanteld. De man ver klaarde met een snelheid van niet meer dan 35 K.M. in dé richting Bloemendaal te hebben ge reden. In de genoemde bocht zag hij een te genligger naderen. Na dezen te zijn gepas seerd, had hij naai' links uitgehaald en was hij even het linker trottoir opgereden. Direct daarop had hij weer naar rechts uitgehaald en daarbij was zijn wagen naar links omge kanteld. De inzittenden van den tegenligger vei'klaarden dat de auto met groote snelheid had gereden. L. noch zijn meisje waren ge wond. De auto was evenwei zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De politie maakt proces-verbaal op. Mr. L. G. van Dam. Mr. Van Dam werd bij de voorlaatste verkiezin gen, dus in 1931, tot lid van onzen raad geko zen. Hij was pas 29 jaar, waaruit wel blijkt, dat zijn partij (de Vrijzinnig Democratische Bond) veel verwachtingen van hem koesterde. Toen Mr. M. Slingenberg nog achter de tafel van B. en W. zat, was de heer A. G. Boes fractieleider. Maar onxdat deze zijn belang stelling in het bijzonder aaix onderwijszaken wijdde, had hij een krachtigen steun in Mr. Van Dam, waaraan hij veel onderwerpen over liet. Dat was voor hem natuurlijk eexx goede leerschool. Nadat Mr. Slingenberg als Mixxister naar den Haag vertrokkexx was, waarop de heer Boes tot wethouder benoemd werd, kreeg., Mr. Van Dam de leiding der fractie. In dien tijd viel er voor hem xxog te leideix, want de Vrijzinnig Democratexx beschikten over 5 zetels. Na de jongste verkiezingen, die dit aantal tot 2 reduceerden, is dit veranderd. De heer Boes past als wethouder op zich zelf, zoodat de heer Vaxx Dam alleen de leiding over zich zelf heeft overgehoudexx. Maar nu de Vrijzinxxig Democraten als kleine partij een zetel in het college vaxx B. en W. behouden hebbexx, is huxx positie in den raad toch van veel beteekenis gebleven. Onder de huidige raadsleden is Mr. Van Dam vermoedelijk een der weinigen waarvan kan worden aangenomen, dat hij op politiek ter rein naar hooger streeft. Met dit hooger be doel ik de landspolitiek. Het is waarschijnlijk, dat de Vrijzinxxig Democratische Boxxd zijn se- cretaris-peixniixgmeester van het hoofdbestuur bij de volgexxde Tweede Kamerverkiezixxgen op een verkiesbare plaats op de caxxdidatenlijst zal zetten. Hoewel mexx Mr. Vaxx Dam geenszixxs kan verwijten, dat hij het initiatief xxeemt om de batten over onderwerpexx die ixx het parlemeixt thuis behooren in onze raadszaal te brengexx, toont hij, als zoo'n debat eenmaal toch be gonnen is, dat hij daarin zeer goed thuis is. Door zijn belangrijke positie in het hoofdbe stuur komt hij natuurlijk geregeld met die al gemeene onderwerpen in aanraking, temeer omdat hij ook veel daarover in het orgaan schrijft en herhaaldelijk als spreker het land intrekt om de beginselen van den Bond te propageeren. De heer Van Dam is een ijverig raadslid. Hij bepaalt er zich niet toe om zijn stem „voor" of „tegen" te motiveeren, maar komt af en toe ook voor het fx-ont met belangrijke initiatief voorstellen. Ik herinner aan zijix voorstel (dat thans nog een onderwerp van enquête eix stu die uitmaakt) om te komexx tot eexx gemeen telijke ordening op middenstaixdsterrein. Hij' is eexx goed spreker en een slagvaardig deba ter. Op zijxx best is hij iix schermutselingen met axxdere vroede vaders die ook eexx juridischen knobbel hebben. Van zeer veel vereexxigingen is of was de heer Van Dam bestuurslid. O.a. van de Haar lemsche Werkinrichtixxg voor zwakzinixigen en blixxden, van het Witte Kruis en Volksonder wijs, dus van organisaties wier belangen meer malen in den raad besproken worden. Zij heb ben in hem een goed pleitbezorger. Ook is hij voorzitter van het gewestelijk bestuur Noord- Holland van de A. V. R. O., maar gelukkig zijn de debatteix over de radio in dexx raad tot heden beperkt gebleven tot technische quaesties de distributie betreffend. C. J. VAN T. HAARLEM'S TOONEEL. Het H. T.-Maaxxdblad, officieel orgaan van de Tooxxeelvereexxiging „Haarlem's Tooneel", kondigt voor Dondex'dag 16 April een „één- acter-avoxxd" aan in de Tuixxzaal van het Gem. Concertgebouw. Opgevoerd zullen wor den: „Een reuze-idee", „Hun systeem" exx „Mondschein Sonate". Als slotvoorstelling zal een cabaret-avorxd wordeix aangeboden, waarbij een nieuwge vormd cabaretgezelschap van jongere beroeps- artisten (Wim Paauw, Nel Knoop, Péronne Hosang eix anderen) zal optreden. De laatste clubavoxxd in dit seizoexx (op 23 April in Hotel De Leeuwerik) zal eerx bijzoxxder feestelijk karakter dragen. Er zullen verschil lende wedstrijden worden gehouden. De door H. T. veroverde wisselbeker zal diexx avoixd wor den uitgereikt door Henri A. van Eysdeix Jr., lid der jury; teveixs zal de heer G. D. Gra- tama, beschei'nxheer van Haai'lem's Tooneel, de door hem uitgeloofde goudexx medaille over handigen. Hierxxa zal volgen een H. T. Radio- Journaal. Dit zal in gesproken vorm het aller laatste xxummer van de H. T.-Courant zijn. SCHIETWEDSTRIJDEN. De schietvereeniging „Groot IJmuiden" heeft in verbaxxd met haar eerste lustrum schietwedstrijdexx georganiseerd. De eerste korpsprijs werd behaald door deix B. V. L. Haarlem, de derde door Generaal van Merle te Haarlem. De hoogste korpsschutter j.l. Zater- was de heer D. O. Keijzer, voorzitter van Generaal van Merle, met 50 puntexx. Personeele prijzen werden behaald door: C. de Smit 5047 p., S. van Axxten 4950 p., G. H. Gulikers 4950 p,, G. v. d. Loos 4949 p., D. W. Duiker 4947 p., F. Bol 4946 p., M. Kwaak 4935 p., P. Rotteveel 49 p., A. Verduit 4949 p., Benders 4846 p„ S. Henxpenius 4848 p., P. van Deijck 4848 p., D. de Ridder Jr. 4847 p., Nieuwexxhuizen 48—46 p., J. Ja cobs 4845 p., F. Koelemey 4845 p. Vrije baaxx: D. de Ridder Jr. 10x30, D. J. van Rijn 6x30, 4x29, J. Hoenderdos 6x30, 6x29, S. vaxx Anten 6x30, 4x29, C. C. Woltering 4x30, H. P. Sooor 3x30, 8x29, J. Ons tij n 3x30. 2x29, A. v. d. Steen 2x30, 9x29, J. Borst 2x30, 1x29, 1x27, W, Duiker 2x30, 1x26, P. Witte 1x30, 4x29. J. v. d. Linden 1x30, Hartsuiker 1x30,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10