Hét Zanger-minister. 53e Jaargang No. 16193 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 7 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72t4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400-, Verlies Duim I 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Dr. Van Schelven moet rust Reis te Port Said onderbroken. DEN HAAG, 7 April (A.N.P.) Naar men weet bevond dr. van Schelven zich met zijn echtgenoote aan boord van de „Athos 2" op terugreis naar Nederland. Het plan was, om tot Marseille aan boord te blijven. Thans heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis een luchtpost brief van mevrouw van Schelven ontvangen, waarin deze mededeelt, dat zij de reis in Port-Said hebben moeten onderbreken, om dat de gezondheidstoestand van haar man het noodzakelijk maakte, eenige dagen rust te nemen. Thans hebben dr. en mevr. van Schelven passage besproken op de „Christiaan Huygens" die op 21 April in Amsterdam zal aankomen. De toestand van dr. van Schelven is echter van dien aard, dat hij zeker nog eenige maanden, na zijn terugkomst, volstrekte rust zal moeten houden. Tram bij Halfweg ontspoord. Ernstige stagnatie. Hedenmorgen omstreeks 10 uur heeft op de spoorbaan van de N.Z.H.T.M. nabij Half weg een ongeval plaats gehad, waardoor het tramverkeer een ernstige stagnatie onder vond. Tijdens het rangeeren van de zoogenaamde forensen tram, d.i. een tram die 's morgens omstreeks half 10 uit Amsterdam arriveert en dan op een zijlijn wordt opgesteld tot 's avonds, is de wissel versprongen op het oogenblik dat nog slechts het laatste wielen- stel van de laatste wagon moest passeeren. Terwijl dus de overige wielenstellen op het zuidelijk spoor reden, bleef het laatste op het noorderspoor, zoodat de laatste wagon heide sporen bereed. Gelukkig werd hierdoor het voorste wielenstel zóó verwrongen dat het ontspoorde. Ware dit niet gebeurd dan zou waarschijnlijk de wagon een der masten van de tramleiding die tusschen de beide sporen staan, hebben omgeworpen. De ge volgen die dit zou hebben gehad, zouden waarschijnlijk veel ernstiger zijn geweest. Thans blijft de schade beperkt tot een ern stige beschadiging van de wielenstellen. Het tramverkeer werd door deze gebeurte nissen ernstig gestremd. Aanvankelijk reden de trams van Haarlem en Amsterdam aanko mende tot de plaats des onheils door. waar de passagiers van voertuig verwisselden. La ter. toen de beschadigde wagon op het zui- derspoor was gebracht, kon men over het baanvak Suikerfabriekhalte Bark het ver keer over enkel spoor leiden, zoodat de ge regelde loop der trams hersteld was. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. ï-t— Duitschland's Bewapening. Frankrijk levert het ijzererts. De Groene Amsterdammer ontleent het vol gende aan het Fransche blad „Populaire de Nantes": „Men heeft zooveel mogelijk de waarheid verborgen pogen te houden. De „Temps" is er b.v. in geslaagd een serie artikelen te ge ven over den Fransch-Duitschen handel zon der de levering van ijzererts te vermelden. Maar het is wel een onderwerp, dat de ver melding waard is. Duitschland is rijk aan steenkool, maar arm aan grondstof feu: vooral ijzer ontbreekt. Duitschland's mijnen worden snel uitgeput. In 1934 gaven zij nog slechts 4,69 millioen ton, terwijl Duitschland op het oogenblik 17 millioen ton noodig heeft: het moet dus 3 4 invoeren. Deze invoer was laag in de crisisjaren van voor het bewind van Hitier: slechts 3 millioen in 1932; dit is na 4,5 millioen in 1933 in 1935 12 millioen ton ge worden. Behalve uit Frankrijk kan Duitschland ook van elders ijzererts krijgen. Vooral Zweden levert een groote hoeveelheid: in 1932: IV2 millioen, welke in 1935 geleidelijk tot 51/2 mil lioen was gestegen. Maar deze invoer uit Zweden kan niet meer stijgen. De Zweedsche mijnen kunnen niet meer produceeren dan 7.7 millioen ton en zij hebben nog andere klanten, zooals Engeland. Zelfs tijdens den oorlog van 1914—'18 heeft Zweden niet vol doende aan Duitschland kunnen leveren. Maar het erts dat Duitschland ontbreekt wordt door Frankrijk geleverd en de cijfers zijn naar boven gegaan met de Duitsehe her bewapening: Eén millioen ton in 1933; in 1934 1.66 millioen; in 1935: 5 millioen ton. Deze geweldige toeneming is eerst recht belangrijk geworden in Maart 1935 tegelijk met de op zegging van de militaire bepalingen van het verdrag .van Versailles. Er zijn menschen die dit alles heel gewoon vinden, en die beweren, dat men wei heel naïef moet zijn, om over dezen stand van zaken verontwaardigd te zijn". Tot zoover het Fransche blad. Die opmerking over de naïeve lieden is volkomen juist. Men vindt zulke leveringen en zulke naïevelingen vrijwel overal. Het geval is heelemaal niets nieuws. Het conti-asteert alleen oen beetje merkwaardig met de vaderlandslievende re devoeringen. Maar zulke contrasten zijn er ook al zoo vaak geweest. (De vermaarde Iersche tenor zanger John Mc. Cormack gaat zich volgend, jaar als uitvoerend kun stenaar terugtrekken, in de hoog, dat hij benoemd zal worden tot Minister voor Kunstzaken in den lerschen Vrijstaat.) Een zanger met een grooten faam, geëerd in alle landen, Wil nu zijn hart en zelfs zijn stem aan politiek verpanden. Hij heeft genoeg van kransen en applaus in volle zalen, Hij wil op nieuw terrein nog hooger eer en roem behalen. Hij zal 't publiek niet lang meer met zijn arias ontroeren, Want hij verheft zijn stem straks nog alleen voor redevoeren. Het lijkt een waag; al is hij dan als zanger niet van gister, Er komt nog heel wat kijken voor de functie van minister. En kunstenaax-s zijn weliswaar niet altijd te benijden, Regeeren is toch ook een kunst in zoo benax-de tijden. De stemband, dien 't concertpubliek zoo pi'achtig pleegt te vinden, Hoeft daarom in de politiek nog allen niet te binden. Zijn auditorium heeft jaren stil naar hem geluisterd, Men hing hem aan de lippen, er werd nimmer zelfs gefluisterd. Wanneer hij als minister spreekt, dan moet hij tolereeren, Misschien (gelach) of zelfs (gefluit) en vast: interrumpeeren. Dan kan hij ook niet meer alleen op eigen stem vertrouwen, Maar moet voor zijn succes veeleer op andrer stemmen bouwen. Men kan zelfs een minister van het podium verdrijven, Met teveel noten op zijn zang zou hij het niet lang blijven. Als ik Mc. Cormack was, zou ik den zangersroem verkiezen, Want hij kan als minister nog alleen zijn roem verliezen. Wanneer hij steevast wordt belaagd door politiekelingen, Zal gauw de machtige tenor een toontje lager zingen. P. GASUS. 't ZONNIGST HUIS in heel het land? Zeker KROON-BEHANGSEL aan den wand Alléén Gr. Houtstr. 179 Tel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) Batakker maakt amok. Een doode en twee gewonden. MEDAN, 7 April (Aneta). (Algemeene Dienst). Een krankzinnige Batakker. die na een proeftijd uit het doorgangshuis was ont slagen, maakte amok in het plaatsje Arn- hemia (een klein plaatsje genoemd naar de gelijknamige ondex-neming op den weg Me- dan-Brastagi). Hij doodde een anderen Ba takker, en verwondde een Europeeschen jon gen en een inlandsche vxww. Hij wex'd over meesterd, toen hij aan den grooten weg de stoet van den landvoogd wilde opwachten, welke een uur later zou passeeren. De man had meermalen gezegd, dat hij den gouver neur-generaal wilde spreken „voor het ver krijgen van eerhei'stel als radjah". B. B. C. BEHANGSELS APART en GOEDKOOP. VAKKUNDIGE BEHANGERS. Voor zelfbehangers GRATIS afranden. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H. M. BAKKER, Gen. Cronjéstraat 135 Telef. 11657. (Adv. Ingez. Med.) Nederlanders gaan in Mexico spoorbaan aanleggen. Traject van 800 a 900 K.M. door het oerwoud. Naar aanleiding van een persbericht uit Mexico, dat door het Internationaal Handels consortium in Den Haag een overeenkomst zou zijn afgesloten voor den bouw van een ge deelte van den South Eastern Railway, heeft een redacteur van het A.N.P. zich gewend tot den adjunct directeur van dit Consortium, den heer J. Gidding d:e dit bericht in hoofd zaak bevestigde. De heer Gidding voegde hieraan toe, dat sinds zes maanden met Mexico is ondei'han- deld over den bouw van bedoelden spoorweg, welke een verbinding zal vormen tusschen het Yucatan-net in het zuiden van Mexico, met het noordelijk spoorwegnet, waartusschen thans geen communicatie bestaat. Het betreft hier een traject van 8 a 900 K.M. door tropisch oerwoud en de economische waarde van den geprojecteerden spoorweg is mede daarin ge legen, dat hij een belangrijk cultuurgebied met productie vooral van ananas, bananen en cacao, welk gebied thans nog slechts over pri mitieve middelen van vervoer beschikt, een verbinding brengt met de kust, en het daar door grootere mogelijkheid voor een aanzien lijken export biedt. Reeds gedurende eenige jaren bestonden er dan ook bij dc Mexicaansche regeering plan nen, om dit gebied uit zijn isolement te ver lossen, doch de politieke situatie in het land stond de realisatie van deze plannen in den weg. De tegenwoordige president van Mexico hééft de zaak echter opnieuw met kracht ter hand genomen, zoodat thans de plannen zul len worden verwezenlijkt. De Mexicaansche regeering zond daartoe een uitnooöiging aan het Internationaal Handels consortium in Den Haag, dat terstond eenige ingenieurs uitzond om den toestand ter plaatse op te nemen. Vervolgens vertrok de directeur van het Consortium, dr. V. Kresin, xxaar Mexico, om met de regeering aldaar te onder handelen. Het resultaat van deze besprekin gen is, dat de vorige week de contracten zijn geteekend voor den bouw van ongeveer 1/4 deel van den spoorweg, terwijl optie werd verkre gen voor andere gedeelten. Nadere inlichtingen over deze, voor onze industrie belangrijke or der, met name over het bedrag, dat voor dezen spoorwegbouw zal worden besteed en of ook de bijkomende werken, als het bouwen van de stations en electrische krachtinstallaties door het Consortium zullen moeten worden uitge voerd, kon de heer Gidding thans nog xxiet verstrekken, aangezien de ontvangen tele grammen niet in verdere details treden. Dr. Kresin bevindt zich reeds weder op de terugreis en wordt tegen half April in Den Haag terug verwacht. Nog vernemen wij, dat in verband met voor bereidende werkzaamheden o.a. het zenden van de benoodigde machines, van hier naar Mexico, de uitvoeringswerken op zijn vroegst in October a.s. zullen kunnen worden be gonnen. Chineezen vermoord aan boord van Nederlandsch schip. SINGAPORE, 7 April (Reuter-A.N.P.) Aan boord van het Nedeiiandsche schip „Thedens" van de K.P.M. wei'd hedenochtend op de deur van de stookruimte een dooden- lijst met negen namen van Chineesche leden van de bemanning gevonden. Drie van hen werden vermoord in het ver blijf van de bemanning gevonden, een vierde wordt vermist. Eervol ontslag verleend aan den heer B. W. T. van Slobbe. De heer G. J. J. Wouters, burgemeester van Eibergen, wordt gouverneur van Curasao. Geu•••'incur v. Slobbe. Vijf spelende kinderen door auto gegrepen. Maandagmorgen heeft de chauffeur van een grooten vrachtauto in de Van Hallstraat te Amsterdam een zeer ernstig ongeluk ver- ooi-zaakt. De wagen is door tot nog toe onop gehelderde oorzaak met groote vaart op een troep spelende kinderen ingereden en vervol gens tegen de pui van een kruidenierswinkel gebotst. Vijf kinderen werden gegrepen en te gen den grond geslingerd. Twee hiervan wer den zoodanig gewond, dat zij met beenbreu ken naar het Tesselschadeziekenhuis moesten worden vervoerd. De drie andere kinderen liepen snij- en schaafwonden op. Graziani gereed voor den opmarsch. Zal Ras Nassiboe stand houden? DZJIBOETI, 7 April (A.N.P.) Uit Asmara wordt gemeld, dat Sasabahneh Maandag krachtig uit de lucht is bestookt. Kort na het aanbreken van den dag verscheen een groep Caproni-bommenwerpers boven de stad, waar groote verwoestingen werden aangei-icht. Een Abessynische troepenconcentratie werd verspreid. Deze troepen hadden tot taak den opmarsch van de gemotoriseerde afdeeiingen van generaal Gx-aziani's leger in de richting van Harrar en Dzjidzjiga op te houden. Deze steden worden beschouwd als sleutel tot Oost- Abessynië. Het eenige leger der Abessyniërs, dat nog niet verslagen is, houdt zich in de streek tusschen beide steden op. Het staat onder bevel van Ras Nassiboe en bestaat uit, naar schatting, 100.000 man. De Italiaansche troepen hebben na Kworam thans de plaats Alamata bezet, welke groote strategische beteekenis heeft. De inheemsche troepen hebben, naar verder wordt gemeld, de vluchtende achterhoede der Abessyniërs ten zuiden van Kworam onder een vernietigend vuur genomen, zij hebben een rijken buit gemaakt, waartoe, naar het schijnt, ook een luxe-auto van den negus behoort. Ook de Asbo-Galla-krijgers hebben deelge nomen aan den slag bij het Asjangi-meer. Zij achtervolgen thans hun verslagen tegenstan ders. Het luchtbombardement duxirt onver minderd voort. De Negus zet den strijd voort. Ondanks deze tegenslagen heeft de negus ''erklaard, dat Abessynië den strijd tot den aatsten man zal voortzetten en niet van zins Italië om vrede ie smeeken. IDe negus is bereid te onderhandelen over vrede, doch slechts binnen het kader van het Volkenbondsstatuut d.w.z. dat de Italianen eerst Abessynië moeten ontruimen. Het woord is aan.... Nicolaas Beets Een weinig menschenkennis schaadt En wekt verbitt'ring der gemoed'ren Doch hebt gij ze in volle maat Zoo strekt zij tot verbroed'ren. De Armenraad te Haarlem. Blijft vermoedelijk bestaan. Als de nieuwe brug over het Zuider Bui ten Spaarne in gebruik gesteld zal worden, vervalt natuurlijk de pont bij de Bakker straat. Naar wij veimemen moet het in de bedoe ling liggen om dan de ponten van de Zuid te gebruiken aan de Noord. De oude ketting pont over het Noorder Buiten Spaarae bij de Veenpoldei-straat kan dan buiten gebruik gesteld worden. De belangrijkste punten van het Fransche vredesplan. pag, 4 In het Britsche Lagerhuis i^ scherpe critiek geleverd op de buitenlandsche politiek der regeering. pag, 4 De oorlog in Abessynië: „Abessynië nog niet verloren." pag. 4 Te Boxtel is een vrouw door haar man ver moord. pag. 3 Te Leerdam is aan negenhonderd arbeiders der glasfabriek ontslag aangezegd. pag. 3 Gouverneur van Slobbe van Curacao heeft ontslag genomen uit zijn functie; de bur gemeester van Eibergen zal hem opvolgen. pag. 1 De Armenraad te Haarlem blijft vermoedelijk bestaan. pag. 1 Mr. J. Iluges over het wetsontwerp tot het incassecren van kleine vorderingen. pag. 6 De A. N. P.-telexdienst is gistermiddag offi cieel geopend. pag. 11 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Weenschen correspondent: De algemeene dienstplicht in Oostenrijk. pag, 4 Van onzen correspondent te Genève: Bij het einde van het Zwitserschc wintersportsei zoen. pag 13 Van onzen Londcnschen correspondent: Het seizoen en het Britsche Hof. pag 13 J. II. de Bois: De leden van de Vijfhoek ex- poseeren. pag. 11 C. J. v. T. Onze 39: Mr. L. G. van Dam. pag. 6 Hoe ik groeide: Publiek. pag. 3 Ko Doncker: De Avonturen van dr. Mol. pag 3 Langs de straat. Ls.: Overwinnares. pag 3 Schaakrubriek. pag. 12 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7, houden. Naar wij vernemen is eervol ont slag verleend aan den heer B. W. T. van Slobbe, gouverneur van Curaeao, onder dankbetuiging voor de in dat ambt bewezen gewichtige diensten, en is benoemd tot gouverneur van Cura eao, de heer G. J. J. Wouters, thans burgemeester van Eibei'gen, reserve- hoofdofficier. De nieuwbenoemde goixverneur van Curasao, de heer G. J. J. Wouters, is geboren in 1883 en reserve-majoor van de infanterie, bij den motoi-dienst. Op 14 September 1915 is hij be noemd tot 2e-luitenant, op 1 Mei 1909 tot le-luitenant, op 16 Maart 1918 tot kapitein en op 1 November 1933 tot resexwe-ixxajoor. Precies een jaar later volgde zijn benoe ming tot burgeixxeester van Eibergen. De heer Wouters is ridder ixi de orde van Oranje- Nassau. (A. N. P.) „Woestduin" ter beschikking van de Jamboree. Wordt gebruikt voor padvinders-gasten- kamp. DEN HAAG, 7 April (A. N. P.). De Jamboree-commissie deelt mede, dat de heer H. Smidt van Gelder, te Overveen, gratis de beschikking heeft aangeboden over het aan hem toebehoox-end fraaie landgoed „Woest duin" te Vogelenzang, met het daarop staande landhuis en casino. Dit royale aanbod is met groote dankbaarheid aanvaard. Het ligt in de bedoeling der commissie dit terreixx. te benutten voor padvinders-gastexx- kamp. Verhuizing van het Hofje van Staats naar Maatschappelijk Hulpbetoon. Het is bekend dat de regeei-ing gemachtigd is om verschillende Armenraden in ons land op te heffen als daardoor geen belangen ernstig geschaad worden en bezuiniging daar door verkregen zou worden. Over het voortbestaan van den Haarlem- schen Armenraad is nog geen beslissing be nomen, maar er zijn wel aanwijzingen die er voor pleiten dat hij zal blijven voortbestaan. De beslissing is binnenkort te verwachten. Er zal namelijk een vergadering gehouden wor den in den Haag van de commissie die de re geering moet adviseeren over het voortbe staan. In die vergadering zal de Armenraad vertegenwoordigd worden door de heex-en E. v. d. Wall en Mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink. Het gemeentebestuur wordt vertegenwoordigd door de heeren W. J. B. van Liemt. wethouder varx Armenzorg en S. C. de Haas van Dorsser, di recteur van Maatschappelijk Huldpbetoon. Intusschen vernemen wij dat de huur van 't Hofje van Staats aan den Jansweg. waar de Armenraad thans zijn kantoor heeft, geëin digd was. Er is slechts een nieuwe huur van drie maanden aangegaan, omdat de gemeente aan de Armenraad hee^t aangeboden om kan toorruimte af te staan in het gebouw van. Maatschappelijk Hulpbetoon in het Prove niershuis. Daardoor zou namelijk het bedrag gespaard worden dat nu aar. huur betaald moet worden. De Armenraad heeft nog geen beslissing genomen op het aanbod van de gemeente. Het is de bedoeling, dat de Armen raad geheel zelfstandig blijft. De kantoren worden geheel afgescheiden van die van Maatschappelijk Hulpbetoon. Er komt ook een afzonderlijke ingang. De Ponten te Haarlem. Oude kettingpont komt te vervallen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1