Zorg en nazorg voor geestelijk- en lichamelijk misdeelden. vv. PauIC. Kaiser Rubriek voor Vragen. D0NDERDAG9APRIL 193(5 HAARLEM'S DAGBLAD De Haarlemsche werkinrichting. In ruim veertig plaatsen van ons land vin tien we scholen voor buitengewoon onder wijs. In 19 van deze plaatsen zijn nu reeds werk inrichtingen (19 voor jongens en 9 voor meisjes) met in totaal 600 patiënten, w.o. een 60, die als krankzinnigen verpleegd geweest zijn in gestichten en zeer enkele lichamelijk gebrekkigen. Tusschen de idioten (ongev. 5 pet. van het totaal der zwakzinnigen), die niet in staat zijn arbeid te verrichten en de debielen (on gev. 80 pet.), die in het gewone bedrijfsleven worden opgenomen, bevinden zich de imbe cielen (oigev. 15 pet.), die onder goed toe zicht tot eenvoudig werk in staat zijn. De jaarlijksche stijging van de kosten van de krankzinnigenverpleging heeft gemaakt, dat verschillende maatregelen zijn genomen, om zooveel mogelijk gestichtsverpleging te voorkomen. Hoewel er door milieu-invloeden en te hinderlijke karaktereigenschappen pa tiënten blijven, die in gestichtsverpleging moeten worden gebracht, ziet men meer en meer in, dat deze werkinrichtingen plaatse lijk een goedkoopere verplegingsvorm zijn. Reeds in het jaarverslag 1926 van de stich ting Groot Emaus wordt mededeeling gedaan over vermindering van het aantal aanvragen voor plaatsing van zwakzinnige kinderen, wat wei'd toegeschreven aan de in verschillende groote steden ingerichte „nazorg". Uit de jaarverslagen van den Geneeskun digen Dienst in Amsterdam valt hetzelfde te constateeren. Het aantal verpleegden in Gr. Emaus voor rekening van de gemeente Am sterdam aldaar verpleegd was in 1923: 63 jongens en 13 meisjes en in 1932: 31 jon gens en 8 meisjes, terwijl in het laatste jaar verslag van bovengenoemde stichting ver meld wordt, dat het aantal „vrije" pupillen voortdurend daalt. Over 1933 en 1934 ver- toonen de cijfers een verdere daling. Dit is slechts mogelijk als de Nazorg de beschikking heeft over een ai-beidsiiirichting. Een dergelijke werkinrichting is evenals de avondverzorging een belangrijk steunpunt van den nazorg. Imbecielen, die zonder steun tot niets in staat zijn en daardoor conflicten in de ge zinnen veroorzaken, vei-anderen door den ge- regelden en eenvoudigen arbeid in de werk- inxüchting tot flinke werkers, terwijl vaak ook de gezondheidstoestand dan veel beter wordt. Ze worden op deze wijze tot productieven arbeid gebracht, zoodat meermalen plaatsing in evenvoudig werk in het vrije bedrijf moge lijk wordt. Ook voor debielen met geringe arbeidsge schiktheid, die xxiet aan het werk te krijgen zijn, is een verblijf van eenige maanden in een der-gelijke werkinrichting vaak voldoende om hen aan geregelden arbeid te wennen en is plaatsing in de vrije maatschappij dan mogelijk. Meisjes, die thuis door haar niets doen een geladen atmosfeer ver-oorzaken, leeren op de weefinrichting de ware arbeidsvreugde ken nen en kunnen na verloop van tijd afgevoerd wox-den, daar ze thuis uit zich zelf „zoo handig kopjes wasschen en stof afnemen,", zoodat moeder ze nu best kan gebruiken. Ook voor den overgang van het gesticht naar de vrije maatschappij is een dergelijke inrichting de „trait d'union". Het loon der te werk gestelden moet uit de winst komen, zoodat de uitgaven beperkt blijven tot de loonen voor de leiding en tot exploitatiekosten. De totale kosten voor de gemeente Haar lem beloopen f 150 per leerling per jaar, dat in vergelijking met andere plaatsen zeer laag te noemen is. De plaatselijke verplegingsvorm is zooals reeds gezegd veel erx veel goedkooper. Een onderzoek door Dr. v. Voorthuysen, in specteur v. h. B. O., ingesteld, heeft aan getoond, dat bij opheffing van de werkin richting 1/3 van de patiëntexi tex-stond naar de gestichten zou moeten, terwijl van de rest na verloop van tijd ongetwijfeld een belang rijk gedeelte zou volgexi. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat gemeentebesturen uit bezuinigingsoverwe gingen het oprichten van werkinrichtingen ook toejuichen. Hoewel het particulier initiatief hier on- ontbeex-lijk is voor de afname der producten en voor financieele hulp, mag en moet voor de exploitatie gerekend kunnen worden op een belangrijke bijdrage van gemeente- en Prov. besturen. Gebeurt dit niet, zoo lijdt een dergelijke inrichting een kwijnend bestaan en is een gezonde exploitatie ten eenenmale onmoge lijk. Velen zijn van meening, dat als er een werkinrichting is, er voldoende aan de Nazorg- gedaan wordt, zoodat voor een goede ont wikkeling van de Nazorg de onnatuurlijke groei van deze werkinrichtingen een gevaar in zich bergt. De debielen, die tenslotte 4/5 van de ont slagen leerlingen vormen, worden op deze wijze aan hun lot overgelaten en ook hier zou nog meer dan bij de werkirxrichtxngen te bezuinigen zijn, als mexx er toe overging om een ambtenaar voor de nazorg aan te stellen. Dat dit een sociaal voelend persoon moet zijn. die de noodige ervaring bij het B.O. heeft, behoeft geen betoog. Naast den onnatuurlijken groei der werkin richtingen zien we in deze tijden geen uit breiding van het aantal ambtenaren voor de nazorg. We vinden deze laatst genoemden nog slechts te Amsterdam, Arnhem, Delft, Dor drecht, Vlaardingen en Haarlem. De vraag. „Moeten op onze werkinrichtingen ook andere patiënten dan imbecielen worden toegelaten?", heeft al heel wat stof doen op waaien. Zij, die deze inrichtingen alleen opeischen voor de imbecielen, bekijken de zaak te eng. Niet ontkend kan worden, dat in vroegere jaren vaak al te gemakkelijk tot gestichts- verplegixxg beslotexx werd en de bestaande K. Z.-gestichten clan ook overvol werden, zoo dat tot nieuwbouw besloten moest worden. Door de sterke bezuiniging der laatste jaren worden er nu weer vele patiënten uitgehaald en via consultatiebureaux in de maatschappij terug gebracht. De nazorg voor K.Z.-patiënten ontwikkelt zich in vele plaatsen en de behoefte aan werkinrichtingen wordt dringend gevoeld. We zien dan ook nazorg en werkinrichtingen voor verschillende groepen van onvolwaardi- gen ontstaan en de vraag: „Moet er hier. voor zoover mogelijk, niet samengewerkt worden?" zullen we bevestigend moeten beantwoor den. Tusschen de 20 en 30 jaar is het sterfte cijfer onder de imbecielen bijzonder hoog, zoodat de vrees, dat de werkinrichtingen on rustbarend zullen groeien, van allen grond ont bloot is. Ons streven moet er op gericht zijn de werk inrichtingen zoo klein mogelijk te houden. De imbecielen, die thuis geen moeite geven, wox-den niet geplaatst. Wordt hier niet krach tig de hand aangehouden, zoo zullen deze werkinrichtingen tot fabrieken uitgroeien en weer even spoedig .verdwijnen als ze gekomen zijn. Op de Haarlemsche Werkinrichting zijn een 40-tal ibecielen geplaatst en dit aantal blijft de lataste jaren constant. Jaarlijks komen er een vijftal bij. Door overlijden en dooi" terugplaatsing in gezin of maatschappij neemt dit aantal van 40 niet meer toe. Dit Nazorgwerk wordt te Haarlem door de burgerij krachtig gesteund en kan als voor beeld voor het geheele land gesteld wor den. Door het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw aan de Botermarkt kan ook de huis vesting als model genoemd worden. Er is juist in deze tijden zeer en zeer vee! voor de Haai'lemsche imbecielen en de be trekken gezinnen te doen. Meer dan ooit is dan ook de financieels steun van de Haar lemsche ourgerij voor dit onderdeel van het Nazorgwerk noodig.! E. P. SC-HUYT. BEN ROYAARDS EN GEORGETTE HAGE- DOORN VOOR „KUNST AAN HET VOLK". De voor Maart afgekondigde voordracht avond van de twee bovengenoemde artisten zal. wegens di-ukke werkzaamheden van deze beiden, eerst plaats hebben op Donderdag 16 April a.s. Het kan een aardigei avond worden, gezien het program vol afwisseling, waarop o.a. voorkomt de vertaling door Jan Poorte naar van St. Julien Hospitalier. van Flaubert, voor velen een goede bekende. Het zal dan ook niet verwonderen, als de zaal 's avonds goed gevuld zal zijn met vele belangstellende leden en niet-leden. Dit zou een voldoening zijn èn voor het artistenpaar èn voor het be stuur van bovengenoemde Vereeniging. EXCURSIE NAAR DE LUCHTVAART TENTOONSTELLING. De Algenieene Luchtvaartvereeniging voor Nederland organiseert Maandag 13 April (2en Paaschdag) een excux-sie per touring car naar de Luchtvaarttentoonstelling Soes- terdal bij Soesterberg met een bezoek aan de omstreken. Zoowel jongelui als volwassenen kunnen aaxi deze excursie deelnemen. Een circulaire met gegevens over den tocht kan worden aangevraagd bij de af-d. Propaganda van de A-lg. Luchtwaarüvereen, voor Nedex-land te Voorburg. Een vaste datum voor het Paaschfeest. De pogingen tot vereenvoudiging van den kalender. De International Fixed Calendar League schrijft ons: Paaschdag valt dit jaar op 12 April; in 1937 vijftien dagen vroeger, op 28 Maart; in 1938 weer twintig dagen- na dezen datum, 17 Aprilmaar ixx 1939 valt hij op zijxi waren verjaardag, nl. 9 April. Deze zal overeenko men met. den datum, vastgesteld bij de Brit- sche Paaschwet van 1928 en in den voorge stelden vereenvoudigden kalender, waax-bij alle jaarlij'ksche vacantiedagen op dezelfde data bepaald zouden worden en de „Zomer tijd" zou beginnen op den Zondag, vooraf gaande aan het vastgestelde Paaschfeest zonder dat de parlementswet er door ver andert. Geschiedkundigen en geestelijke autoritei ten van de Katholieke. Protestantsche en Orthodoxe Kerk zijn het er over eens. dat Jezus gekx-uisigd wex-d op Vrijdag 7 April, toen het Joodsche Pascha. Die jaarlij ksche datum voor den Goeden Vrijdag zou Paaseh- Zondag altijd doen vallen op den 9den April, den eersten door den Volkenbond aanbevo len datum, waaraan de Protestantsche en Orthodoxe kerkelijke autoriteiten hun goed keuring hebben gegeven. Daar de leden van de Protestantsche en de Orthodoxe Kerk te zamen 52 percent van de Christenheid uitmaken, is nu nog slechts voor het bepalen van een vasten datum voor Paschen de toestemming noodig van den Heiligen Stoel ten opzichte van de 48 per cent. die de Katholieke Kerk in de Christen heid inneemt. Internationale pogingen worden door den Volkenbond aangewend teneinde den Heili gen Stoel te verzoeken den Oecumenischen Raad tegen Paschen 1937 te Rome bijeen te roepen om een besluit te nemen ter vast stelling der data van alle komende Paasch- Zondagen en nu nog verspringende feestda gen, evenals alle Heilige dagen, elk op de zelfde data, waarop zij respectievelijk vallen in het jaar 1939. Dit kan gelijk door de betrokken Vol- kenbonidscommissie is voorgesteld bereikt wox-den door den kalender onveranderlijk te maken, en het jaarlijks inlasschen van een dag, na den Zaterdag van -de laatste week in Juni, welke als internationale feestdag zal gelden. Elk jaar zal dan met een Zondag be ginnen, Goede Vrijdag zal op 7 April vallen, Eerste Paaschdag op 9 April en Eerste Pink sterdag op 28 Mei. Wanneer de Heilige Stoel aceoord gaat met het voorstel, dat door den Volkenbond werd gedaan met den steun van de Protes tantsche en Orthodoxe Kerk-en, is het waar schijnlijk, dat de Britsche autoriteiten te za men met de autoriteiten van de Noox-d-Exn-o- peesche landen, de Vereenigde Staten, Ca nada, enz. het voorbeeld zullen volgen van Glasgow, Edinburgh. Dundee en Aberdeen, welke steden (de godsdienstigsten van het Britsche Rijk) haar Paaschvacantiedagen hebben verplaatst door een grooten Lente- vacantiedag vast te stellen op den eersten Maandag in April, die aansluit op het voor afgaande week-end. (Adv. Ingez. Med.) Volkenrecht en Volkenbond. Ir. B. Wigersma spreekt voor de Vereen, tot Studie van den Staat. De afdeeling Haarlem van de Nedexi. Ver. eeniging tot Studie van den Staat heeft gis teravond in de sociëteit „Vereeniging" aan den Zijl weg vergaderd. Ir. B. Wigersma hield een inleiding over het onderwerp „Volkenrecht en Volkenbond". Ir. Wigersma bepaalde allereerst de waarde van het recht. Slechts waar onrecht is kan sprake zijn van recht, want rechtvaardigheid beteekent het doen blijken van zijn macht over het onrecht. De individueele wil van al len om recht te doen vormt zich in den staat tot een algemeenen wil, die het subjectieve recht van de verschillende burgers aan zich onderwerpt. Het positieve recht is meer dan rechtvaardig, waxxt het omvat tevens het ze delijk bewustzijn van de individuen. De staat die dit recht vertegenwoordigt, is dus meer dan de individueele burger. De mensch, die onrecht gedaan heeft, moet zichzelf uitscha kelen en de straf, die hem billijkerwijs toe komt, ondergaan. Recht is alleen maar mogelijk in den staat, die wetten maakt en weer opheft. De alleen staande rechtspex'soon xnoet zich opofferen ter wille vaxx het positieve recht. Ook tusschen de staten wil men een rechts verhouding scheppen. De staten moeten dus in de eerste plaats het recht willen. Het vast stellen van regels, echter om te zorgen dat de staten hun onderlinge afspraken houden, is onmogelijk, omdat er geen macht be staat, die boven de staten uitgaat, tenzij dan de macht van God of van de geestelijke cultuur. Een staat kan zich niet. zooals de individu, opofferen terwille van het recht, omdat hij dan zijn burgers groot onrecht zou aandoen. Ook een internationale troepen macht, die het volkenrecht zou moeten hand haven, is naar spr's meening een onmogelijk heid. Practisch is dan ook reeds gebleken dat de Volkexxbond geen macht over de staten kan uitoefenen. Dat de handhaving van het volkerenrecht onmogelijk is, is gelukkig, zoo zeide ir. Wi gersma. Want de eeuwigdurende vijandschap tusschen de verschillende staten bevordert de ontwikkeling van de hoogere cultuur. Door deze concurrentie voert iedere staat zijn gees telijk leven hooger op. En door middel van de cultuur van den staat wordt ds individu zich van zijn waarde bewust. De macht van den Volkenbond kan alleen maar zijxx een geestelijke, een cultuurmacht. Juist omdat wij als cultuux-menschen ons verbonden voelen, verzetten wij ons tegen de grxxwelexx van den oorlog. De reactie, die de wereldoorlog van 1914-T3 heeft verwekt, is geen reactie tegen het onrecht van dien oor log, maar tegen het cxxltxiur-vernietigende er vaxx. Eexx nieuwe oorlog zou dexx oxxdergang van onze cultuur beteekenen. De Volkexxbond als cultuurmacht kaxx alleen de Westersche cultuur beschermen tegen de bedreiging van de Russische of half-Aziatische exx de Azia tische cultuur. Het Westen zal politiek en economisch in dexx -Volkenbond moeten zoeken eexx bolwerk tegen de aanvallen uit het Oosten. De ma nier waarop dit moet geschiedexx, nroet ver schillend) zijn van de huidige, verkeerde nxethnde. Ir. Wigersma zou b.v. een soort Volkexxboxxdsuniversiteit willexx gesticht zieix, waar de beste geesten vaix alle aangesloten landen zouden studeeren en doceeren. Na een korte pauze ontspon zich naar aan- leidixxg vaxx de rede vaxx ir. Wigersma een le vendige en interessante gedachtenwisseling. N.V. Hypothecaire Beleggings- bank te Haarlem. Nieuwe beschuitjes van Paul C. Kaiser. Vier kant! Een leuke afwisseling.en erg makkelijk voor 't maken van een hartig hapje. 9 voor 6 cent. Met Paula- bon! vierkante fazSCÊwirft N.V. PAUL C. KAISER, BESCHUITFABRIEKEN, ROTTERDAM (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen aaxx het bureau van: politie, Snxedestraat uitsluitend tusscheix 11 en 13 uur) Ceintuurs exx handschoenen, nummerplaat, hondenpenxxing, sierspeld Politiebureau, Snxe destraat 9: slappe boord, Donkerloo, Linscho tenstraat 42; doosje met ooi-bellen, Meulen- broek, A. L. Dyseri.nckstraat 1; sclxooïétui, Van der Wal. Bakh. v. cl. Biixikstraat 5; hon- denhalsband. Van der Ploeg, Marsstraat 10; hond, Van Berkel, M. Treublaan 1, Heem stede: jongensjas. B. Vrugt, Ged. Raam gracht 33 rd., katten. Dierenaysl. Ridder straat 11; spaarkwi tan bies: Jorna. Anjelier- straat 27; kano-onderdeelexx-, Westley. Tem peliersstraat 9: gouden medaillon. Valk, 2e Zuid Polderstraat 47: portemonnaie met 10 ct., De Wit. Leidschestraat 148; gouden hee- renring, De Jager, Minahassastraat 8; rij- wielbel.plaatje, Willegers, Söhouwtjeslaan 66. idem ixx étui. Gros. Altenastraat 18' idem. Boever. Leeuwerikstraat 49; rijwielstandaard. Steenanan. Frinsessekade 14; tasch met thermoflesch enz.. De Wit. Leidschestraat 148, zweep. Bakker, Middenweg 96 B. De moeilijkheden in het hypotheekwezen. Aan het jaarverslag oxxtleenen wij: Hoewel tengevolge van de waardedaling van onroerende goederen het hypotheekwe zen reeds sinds geruimen tijd voor bijzondere moeilijkheden staat, zoo was de toestaixd ge durende de eerste maanden van 1935 nog vrij normaal en ontving de bank nog zij het ook in mindere mate dan anders van haar relaties regelmatig gelden ter belegging ixx hypothekexx. Tengevolge vaix de onrust exx onzekex'heid. voornamelijk ontstaaix door de indiening van het Vaste Lasten Ontwerp exx andere wetsontwerpen betrekking hebbende op het hypothecair crediet, moest ook de bank er varen, dat er practisch geen geld meer voor hypotheken beschikbaar gesteld wordt. Naai de overtuiging der directie is het niet zoo zeer de inhoud van deze wetsontwerpen, die de geldgevers terughoudend maakt, doch veeleer is de oorzaak van de moeilijkheden gelegen in de omstandigheid, dat de tot standkoming van deze wettexx ln zoo traag tempo geschiedt. Gedurende het geheele jaar heeft deze terughoudendheid van de geld gevers onverminderd voortgeduurd. Deze schaa-rschte aan beschikbaar kapitaal heeft vooi-ts ten gevolge gehad, dat het vei lingwezen geheel ontwiicht raakte en de op de veilingen gemaakte prijzen ver beneden de intrinsieke waarde van de panden daal den. Het is te hopen, dat wanneer tenslotte ten aanzien van het Vaste Lasten Ontwerp een beslissing in welken z-in dan ook ge vallen zal zijn, de verhoudingen op de hypo theek- en huizenmarkt weer een minder ab normaal aspect zullen vertoonen. Inmiddels heeft de stilstand van zaken voor het bedrijf tengevolge gehad, dat zoo wel afsluiten van nieuwe leeningen, als ook vervroegde aflossingen in veel geringer mate dan normaal plaats vonden, zoodat de bank een veel lager cijfer aan afsluitcomnxissie en vergoeding voor vervroegde aflossing boekte, dan in andere jaren. Daar voorts de xentemarge geringer is dan bij de meeste hypotheekbanken en de winst-bron bestaan de uit inkoop van pandbrieven beneden pari voor de bank niet bestaat, sluit de winst- en verliesrekening tengevolge van de omstan digheid dat bij verscheidene executies verlie zen geleden werdexx. die de bank, krachtens haar gai-antie aan de betreffende geldgevers vergoedden, ditmaal niet een nadeelig saldo. Van de achterstallige hypotheeklente zijn ten tijde van het uitbrengen van dit verslag nog 15 saldi, tezamen f 4.420.30 verschuldigd. Van vorige jaien is niets achterstallig. Vijfmaal was de bank in 1935 genoodzaakt gebruik te maken van de verleende onher roepelijke volmacht tot verkoop van het ver bondene. Verder verleende de bank in vijf gevallen van in gebreke blijven haar mede werking bij onderhandsche overdracht van het verbonden perceel. Op 31 December 1934 stonden er 608 lee rlingen uit, tot een gezamenlijk bedrag van f 4.001.620.— In 1935 werden 34 leeningen gesloten tot eeix bedrag van f 168,885. Samen 642 leeningen, gezamenlijk bedra gende f 4.170.505. Ixx 1935 wer-den er 41 leeningen afgelost tot een bedrag van f 225.237. Terwijl aan periodieke en extra aflossin gen in 1935 ontvangen werd f 124.807.50. Totaal f 350 044.50. Zoodat op 31 December 1935 uitstonden 601 leeningen. waai-bii de bank risico draagt te zamen groot f 3.320.460.50. en wel ten name van dei-den f 3.716,815.50 en ten name der bank 103.645. f 3.820.460.50 Het nadeelig saldo van f 2.440 wordt afge schreven op de reserve, die dan nog f 27.726 bedraagt. MARIASCHOLEN KONINGSTRAAT. Voor het diploma coupeuse is geslaagd: S. Schreurs. Voor costumière: T. v. d. Valk, M. IJsel- muiden, A. Verlaan, R. v. d. Voort exx S. v. Schooten. Twentsche Bank. Aan het jaarverslag der Twentsche Bank. waarvan wij Donderdag reeds een uitvoerig resumé hebben opgenomen, kunnen wij nog de volgende cijfers per 31 December 1935 toe voegen: Activa. Aandeelhoudei-s nog te storten 90 pCt. op aandeelen B waarvoor effecten gedeponeerd f 338.400: Effecten van Aandeelhouders ten eigen gebruike f 17.857.700: Kassa, Kassiers en De Nederlandsche Bank f 7.997.161.63: Wis sels, Coupons en Gemeentepapier f 24.448.722.81 Nederlandsche Schatkistbiljetten en -promes sen f 23.658.692.03: Daggeldleeniiigen f 1.200.000 Bankiers in binnen- en buitenland f 20.718.810.71; Effectexx genoteerd te Amster dam f 1.868.384.16; xxiet geixoteerd te Amster dam f 46.821.07; Syndicaten en diverse Waar den genoteerd te Amsterdam f 536.667.36; niet jenoteerd te Amsterdam f 615.343.61; Effecten van het Pensioenfonds geixoteerd te Amster dam f 5.510.838,75; Voorschotten op Prolonga- tiëxx en in Rekening-Courant gedekt door Ef fecten f 28.283.833,29; Debiteuren in Rekening- Courant f 82.130.143.28, af: loopende promessen f 11.022.000: Deelnemingen in diverse Onder- nemingen f 3.064.483,34; Gebouwen en Safe- Deposit f 6.750.000. Totaal f 214.004.002,04. Passiva. Kapitaal f 40.000.000; Reservefonds f 9.000.000: Aandeelhouders voor gedeponeerde Effecten: als waarborg voor 90 PCt. storting op aaix- deelen B f 338.400: in Leendepot f 17.519.300: Pensioenfoixds f 7.688.739.44; Deposito's f 51.857.099,51; Saldo te oixtvangen en te leveren Effecten f 713.135.97; Crediteuren f 69.168.004,03; Idem in vreemde valuta f 15.015.261,13; Traites geaccepteerd f 771.882 67 Traites geaccepteerd door derden f 233.426,49; Saldo Winst f 1.698.752,80. Totaal f 214.004.002.04. Verstrekte garanties f 10.966,843 56. Geopende credieten f 851.751.12. De winst- en verliesrekening sluit met een bedrag van f 9.933.366. GELOOF EN WETENSCHAP. Op de dertiende bijeenkomst en sluit.ings- avond van dit seizoen, op Vrijdag 17 April zal door het Nieuw-Schouwtooneel te Amster dam, in den Stadsschouwburg worden opge voerd:: „De Familie Kegge". Blijspel in drie bedrijven, naar de vermaarde xxovelle uit de Camera Obscura van Hildebrand, door Cor Hermus. Ax-tistieke leiding: Ko van Dijk en Frits Bouwmeester. TWAALF JAAR WEGENS DOODSLAG GEëlSCHT. Voor de Rotterdamsche rechtbank is tegen den varensgezel J. B. die 11 Januari j.l. in het pand Schiedamschedijk 106 te Rotterdam de 36-jarige vrouw E. G. Braxhoofde den hals heeft afgesneden wegens doodslag 12 jaar ge vangenisstraf geëisent. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad ivorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antivoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve tien vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. DIEREN VRAAG: Zoodra het wat warmer In de na tuur wordt, heb ik last van mieren in mijn pro visiekast. Wat is hiertegen te doen? (Wij wo nen in een benedenhuis en de mieren komen in.J. onder den vloer vandaan). ANTWOORD: TT moet wat schoteltjes met ho ning en versche biel-gist neerzetten. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe kan men het beste een wollen deken wasschen. zoodat krimpen én geel wor den voorkomen wordt? 2. Hoe kan ik het beste een zolder schuren (het is een oude vloer, dien ik altijd boen met sodawater en dan nadweil met schoon water of bleekwater. Toch trekt de vloer altijd grauw op). 3. Ik heb zuiver wollen camisoles die door het wasschen de rose kleur hebben verloren. Zou ik die weer rose kunnen verven, zonder dat ze dan weer spoedig hun kleur verliezen? ANTWOORD: 1. In lauw-warm neutraal zeep- bad wasschen en kneden. In warm water na spoelen en buiten glad ophangen te drogen. 2. Maak het bleekwater wat sterker en warmer en laat het eens een nacht er op staan en dweil den volgenden dag na. 3. De camisole 5 minuten behandelen in warm water, waarin een weinig zwavelzuur is gedaan, daarna in schoon koud water 2 maal spoelen. VRAAGHoe krijg ik roest- en vetvlekken uit een overjas? Hoe moet een lichtblauw (niet ver kleurd) mantelpak gewasschen en hoe moet het jasje behandeld worden? ANTWOORD: Roestvlekken uit gekleurde goe deren zijn in de meeste gevallen niet te verwij deren zonder de kleur aan te tasten. Vetvlekken verwijdert men met dotje watten gedrenkt in perchlooraethyleen. Het beste is het costuum te wasschen in waschbenzine. Daarin flink wasschen gedurende 5 minuten. 1-Iet jasje ook in benzine wasschen. Doch vooral geen vuur of vlammetje in de na bijheid. .Ais het pakje droog is aan den linker kant strijken. VRAAG: 1. Hoe krijg 11c een vuil geworden granieten plaat weer schoon? (Een schuurmid del heeft niet geholpen). 2. Hoe krijg ik verf uit een gabardine regen mantel en een velours de laine mantel? (Benzine helpt niet). 3. Is er een middel om tegen te gaan dat de revers van een peau de peche manteltje steeds omkrullen? (Oppersen heeft niet geholpen). ANTWOORD: 1. De plaat eerst stevig af schrobben met sterke soda-oplossing. naspoelen met heet water. Daarna met koud water, waar in een scheutje zoutzuur gedaan is, weer met heet water naspoelen. 2. De vlek insmeren met boter en tusschen de nagels der duimen goed kneden, een nacht zoo met de boter erop laten liggen. Den volgenden dag de vlek met perchlooraethyleen goed af borstelen. 3. 1-Iet eenige zou zijn een balijntje er achter in te naaien. VRAAG: Hoe verwijder ik verfvlekken uit een blauwe regenjas? ANTWOORD: Als de vlekken oud en hard zijn eerst stevig insmeren met boter en tusschen de nagels goed kneden om de vlek zacht te ma- Een nacht met de boter er op laten staan. Den volgenden dag met perchlooraethyleen ste vig afborstelen. VRAAG: Hoe bereid men wittebrood op oen gasoven? ANTWOORD: Wittebrood: 500 gram bloem. 15 gram gist, 12 gram zout. pl.m, 4 dl. melk. Zet de bloem in een verwarmde kom op een lauw warme plaats. Strooi het zout boven op de bloem. Maak een kuiltje midden in de bloem en kruimel daarin de gist. Voeg hierbij zooveel lauwe melk dat er een deegje gevormd wordt midden In de bloem. Laat dit zetsel pl.m. 20 minuten op een uw-warme plaats rijzen. Meng de overige lauwe melk door de bloem, zoodat deze niet te droog en niet te vochtig is. Kneed met een hand het deeg goed door. Neem het daarna op beide handen, kneed en werk het deeg door elkaar totdat 't vanzelf van de han den loslaat. Leg het deeg in de met wat bloem bestrooide deegkom, bedek het met een vochtig doekje en zet het op een lauw-warme plaats pl.m. 1 uur te rijzen. Kneed het deeg daarna weer door elkaar, geef er den vorm aan, die in het brood- blikje past en leg het in het met wat olie of bo ter besmeerde broodvormpje. Laat het deeg pl.m. 1/2 uur rijzen en bak het in een heeten oven van hoven mooi bruin, maar vooral gaar. Bestrijk den bruinen korst van het brood, zoodra het klaar ls met water, laat de korst nog even in den oven pdrogen en glimmend worden, Stort het brood daarna uit den vorm. en laat het goed uitdampen en koud worden, voordat het wordt aangesneden. VRAAG: Hoe verwijder ik een schroeivlek uit een wollen japon? ANTWOORD: Is de vlek diep. dan is er niets aan te doen. Probeert u het door de vlek met een neutraal zeepsopje met hard schuiertje goed af te schuieren. Met warm water nasponsen. Als de vlek goed droog is met puimsteentje luchtig afwrijven. VRAAG: Hoe kan ik mijn leeren motorjas het best opbergen tót a.s winter? ANTWOORD: De jas heel dun met slaolie in wrijven en giad ophangen in donkere, droge kast,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 15