Edelweiss Geneefsche indrukken over Hitler's Vredesplan. SITTERS,".KOR DONDERDXGSSfiRTE Ï936 H A" A"KEE SïrS" Ö'A'GSEAÖ I? De toekomst, niet het verleden, behoort thans aller aan dacht te verkrijgen. Duitschland's bereidwilligheid weder in den Volkenbond terug te keeren. Tweezijdige nlet- aanvals-verdragen behoeven niet in strijd te zijn met de Volkenbondsgedachte van collectieve veiligheid. Het voorgestelde internationale hof van arbitrage. Genève, 4 April 1936 (Van onzen oorrespondent) Wanneer enen met eenigen van de ongeveer zes honderd ambtenaren van het Volken bondssecretariaat over het vredesplan van Hitier spreekt, dan krijgt men heel uiteen- loopende oordeelvellingen te hooren. Ondanks de toewijding van het geheele ambtenaren korps aan de gedachte van vrede en interna tionale samenwerking bestaat er toch nog steeds een groot meeningsverschil onder hen over de vraag langs welke methode men het best den wereldvrede zal kunnen verzekeren en de internationale samenwerking bevorde ren. Gelukkig zou echter, indien onder de Vol- kenbondsambtenaren een referendum zou ge houden worden over de vraag aan welk ge deelte van het Duitsche memorandum van 31 Maart de grootste aandacht behoort besteed te worden, de overweldigende meerderheid zich uitspreken ten gunste van een zorgvuldi ge overweging van het opbouwende gedeelte ervan, Hitler's voorstellen voor een dfuurza- men vrede. Men is hier algemeen den strijd over de zonden der verschillende regee ringen in het verleden hartelijk beu! Niet het verleden, doch de opbouw van een betere toe komst behoort thans alier aandacht in be slag te nemen. Het ligt wel voor de hand dat men in de Volkenbondskringen bijzondere belangstelling heeft voor Hitler's bereidwilligheid tot terug keer in den Volkenbond. Bij menigeen in an dere landen bestaat nog een misverstand hieromtrent. Menigeen gelooft dat Hitier den terugkeer van Duitschland in den Volkenbond afhankelijk heeft gesteld van twee voorwaar den: regeling van het koloniale vraagstuk en losmaking van het Volkenbondsverdrag van het verdrag van Versailles. Dit is niet juist. Hitler is bereid tot een „onmiddellijken" te rugkeer naar Genève. Hij „verwacht" slechts, dat de twee bovengenoemde kwesties daarna binnen redelijken tijd een voor Duitschland •bevredigende regeling zullen verkrijgen. De terugkeer van Duitschland tot den 'Volkenbond zal echter hierop niet behoeven te wachten. Het is natuurlijk niet te ontkennen, dat deze „verw-achting" van Hitier het gevaar in zich houdt, dat Duitschland den Volkenbond weder verlaten zou. indien aan de verwach ting niet binnen redelijken tijd zou worden voldaan. En evenmin is het te ontkennen, dat Duitschland's terugkeer naar Genève geenerlei waarborg voor een langen duur van de nieuwe periode van Duitschland's lidmaat schap van den Volkenbond zou inhouden, zelfs indien de koloniale kwestie tijdig gere geld zou kunnen worden en het Volkenbonds verdrag los wordt gemaakt van het verdrag van Versailles. Er kunnen steeds nog genoeg nieuwe moeilijkheden ontstaan, die een nieu we breuk tusschen den Volkenbond en Ber lijn veroorzaken kunnen! Dit neemt niet weg, dat ondanks deze risico's inzake de duur zaamheid van Duitschland's terugkeer naar Genève de in dezen door Hitier uitgesproken bereidwilligheid van groot belang geacht wordt en, dat men het hier zeer betreuren zou. indien Frankrijk, de Kleine Entente en Sovjet-Rusland aan de snelle verwezenlijking van dit gedeelte van Hitler's vredesplan moei lijkheden in den weg zouden leggen, Een ander misverstand omtrent de betee- kenis der Duitsche voorstellen schijnt te be staan met betrekking tot Hitler's aandringen op tweezijdige nièt-aanvals-vsrdragen. Men hoort menigmaal de critielc hiertegen, dat dergelijke tweezijdige verdragen in strijd zou den zijn met de Volkenbondsgedachte van collectie-,'e veiligheid. Deze critiek is echter even onjuist als het boven weersproken mis verstand, dat Hitier Duitschland's terugkeer tot den Volkenbond afhankelijk zou hebben geteld van twee voorwaarden, die niet ter stond vervuld kunnen worden. De tegenstan ders van tweezijdige niet-aanvals-verdragen wijzen erop, dat Duitschland zich aldus de vrije hand tegen Oostenrijk of Tsjecho-Slo- wakije zou verzekeren, omdat geen der an dere staten, met wie Duitschland een tweezij dig niet-aanvalsverdrag zou gesloten hebben, dan Duitschland zou miogen aanvallen en Oostenrijk of Tsjecho Slowakije in geval van een Duitsehen 'aanval tegen een dier twee landen zooi mogen te hulp komen! Deze op vatting is echter onhoudbaar. De verplich tingen, die voor Frankrijk en andere Volken- bondsstaten uit een tweezijdig niet-aanvals verdrag met Duitschland zouden voortvloeien, zouden ophouden te gelden, indien deze Vol kenbondsstaten daardoor in strijd zouden ge raken met hun verplichtingen uit het Vol ken bendsverdrag. Bij de besprekingen in de Coördinatiecommissie over de sanctiemaatre gelen tegen Italië hebben de Volkenbondssta ten zich eenstemmig met het advies der ju ristencommissie vereenigd, dat de verplich tingen van bet Volkenbondsverdrag den voor rang hebben boven alle andere internationale verdragsverplichtingen. Het Volkenbondsver drag legt echter allen Volkenbondsstaten de verplichting op hulp aan een aangevallen imede-Volkenbondsstaat te verleenen. Een Fransch-Duitsch niet-aanvals-verdrag zou Frankrijk zeker niet het recht, ja zelfs den plicht, ontnemen, om een door Duitschland aangevallen Oostenrijk of Tsjecho Slowakije te hulp te snellen. China en Abessynië heb ben helaas in de practijk moeten bemerken, hoe zwak de bereidwilligheid der Volkenbonds staten is een slachtoffer van den aanval wer kelijk afdoende bijstand te verleenen. Deze beschamende practijk kan echter juridisch het recht van Frankrijk, om in de hier be sproken veronderstelling Oostenrijk of Tsje cho Slowakije hulp tegen Duitschland te ver leenen, niet. verzwakken!). Een derde punt van Hitler's vredesplan, waaraan hier groote beteekenls wordt toege kend, is zijn voorstel tot schepping van een nieuw internationaal scheidsgerecht voor de beoordeeling van alle strijdvragen over de na leving der tweezijdige niet-aanvals-verdragen, die Duitschland met al zijn naburen, die dit wenschen, zou willen sluiten. Dit is een groo te verbetering in vergelijking tot het Duit sche standpunt, zooals dit juist thans met be trekking tot het verdrag van Locarno tot uiting kwam. Hitier beschouwde het verdrag van Locarno als vervallen op grond van het Fransch-Russische bijstandsverdrag en wei gerde de vraag, of zijn opvatting inderdaad juist is, aan eenig internationaal orgaan voor te leggen. Dit uit internationaal oogpunt zeer verontrustende standpunt geeft Hitier thans voor d'e verdere toekomst op. Hij stelt zelf voor, dat een nieuw te scheppen internatio naal hof van arbitrage over alle geschillen betreffende de nieuwe niet-aanvals-verdragen van dit scheidsgerecht voor alle partijen bin dend zullen zijn. Men moge zich met eenig te oordeelen za! hebben en dat de beslissingen recht kunnen vragen, of het noodig is voor deze taak het bestaande Haagsche Interna tionale Gerechthof uit te schakelen. Ander zijds moet echter aan Hitier worden toegege ven, dat zich in verband met deze niet- aanvals-verdragen politieke meeningsver schil len kunnen voordo-en waarover beter de beslissing van een onpartijdig politiek orgaan dan die van een hof van juristen kan worden ingeroepen. Ten slotte nog een enkele opmerking over Hitler's voorstellen ten aanzien van het be wapeningsvraagstuk. Heel sympathiek en logisch doet het niet aan, dat in een vredes plan. dat de bedoeling heeft Europa voor minstens 25 jaren den vrede te verzekeren, tevens voorstellen gedaan worden over een herziening van het oorlogsrecht en tot „hu maniseering" van den oorlog! Hitier schijnt in de doeltreffendheid van zijn eigen vredes plan niet ai te groot vertrouwen te hebben! De tegenwoordige omstandigheden zijn echter helaas niet van dien aard, dat men Hitier hieromtrent in vollen ernst verwijten kan doen. De oorlog in Afrika leert helaas, dat ver boden oorlogen nog niet ondenkbaar zijn Het is dan ook kenteekenend voor de toenemende bezorgdheid over het in Europa bestaande oor logsgevaar, dat juist dit gedeelte van Hitler's vredesplan, dat in theorie een der zwakste onderdeëlén ervan is, tot dusverre de minste bedenkingen heeft ontmoet. De wereld schijnt zich meer en meer bij de gedachte, dat neg verdere oorlogen mogelijk zijn, neer te leg gen! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) Als de bollen bloeien. De propaganda voor Vreemdelingenverkeer. Men schrijft ons "uit Hillegom: Woensdag hield de Centrale Commissie voor het Vreemdelingenverkeer In de Bloem bollenstreek onder groote belangstelling een vergadering in Hotel Sis,termans te Hillegom. In zijn welkomstwoord gaf de voorzitter, de heer C. Joh. Bakker, een overzicht van het resultaat der voorbereidende werkzaam heden. Hij bracht dank aan 'het dageilijksch bestuur voor het enorme werk dat tot stand is gebracht. Plet koude weder der laatste dagen komt de actie zeer ten goede; het bloeiseizoen wordt daardoor verlengd en de commissie heeft daardoor den tijd de voor bereidende werkzaamheden te voleindigen. Uit het programma van actie vernemen wij. dat via de microfoons der N.C.R.V. en K.R.O. door de heeren B. Rijnveld en C. J. Bakker een propaganda-woord zal worden gesproken. Er zijn 100.000 folders en 2000 offiches ver vaardigd, die niet alleen over de groote ste den. doch ook in de provincies zullen worden verspreid. Met medewerking der directie van de N. Z. H. T. M., die wagens en personeel beschik baar stelde, zullen voor Paschen in de 7 aan gesloten gemeenten de bordjes worden aan gebracht, die den weg aange'ven voor diverse wandelingen door de mooiste gedeelten van de bloembollenstreek. Dank brengende aan die gemeenten welke financieelen steun hadden verleend en de hoop 'uitsprekende dat deze actie een vol komen succes moge worden sloot de voor zitter de vergadering. LOTERIJ HARMONIE CRESCENDO UITGESTELD. Naar wij -vernemen is door B. en W. aan Harmonie Crescendo vergunning verleend, de trekking der loterij die oorspronkelijk 31 Maart jl. had moeten plaats hebben, te hou den op 29 Juni a.s. HERHALING VAN „ELISABETH". De directie van den Stadsschouwburg deelt ons mede, dat in dit seizoen nog een enkele herhaling gegeven zal worden en wél op Zaterdag 11 April 8 uur, van het interessante en voortreffelijke tooneelspel van And ré Jos- set, „Elisabeth, de vrouw zonder man", door de tooneelgroep „Het Masker", art. leider Ko Arnolöi. Mevr. Else Mauhs vertolkt hierin de titel rol. Het is een van de meest grootsehe crea ties van deze tragedienne. De verdere hoofd rollen worden gespeeld door Ko Arnoldi, John Gobau, Cruys Voorbergh, Georgette Reyewsky. DE 1-MEI RAG. Op de gewone voorwaarden die ieder jaar gelden, heeft naar wij vernemen de burge meester toestemming verleend voor het houden van de reeds door ons aangekondigde demonstraties op den 1 Mei-dag. AANBESTEDING. Ged. Staten van Noord-Holland hebben heden. Donderdagmorgen, aanbesteed het aanbrengen van een gewalste fundeering en een deklaag van teersteenslag of een ander gelijkwaardig materiaal, voor de rijbaan in de aard-en baan van een gedeelte van -den provincialen weg Het Schouw-Furmerend ten westen van ïlpendacm, het verbreeden van de bestaande verharding in het gedeelte tusschen de tramkruising ten noorden van Hpendam en het viaduct in de spoorbaan on der Purmerend, benevens het onder profiel brengen van de deklaag op dit wegvak. met bijkomende werken, in de gemeente Upen ds m. Laagste inschrjjfster was de N.V. Asphalt- en Wegenbouwbedrijf „Neuchatel" te Am sterdam voor f 29140. en haar oog niet over alles gaat is 't net of het huis houden tweemaal zoo duur is. Maar voor de wasch be hoeft ze geen zorg te heb ben. Wij doen het net als zij met Edelweiss zeeppoe der. Vlug, helder en goed. N.V.Zeepfabriek v/h. De Haas Sv. Braro, Apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) Zaken van verschillenden aard voor de rechtbank. Koeiendiefstal, oplichting en toebrenging van lichamelijk letsel. Voor de rechtbank stond hedenmorgen te recht een 29-jarige expediteur uit Nieuwe Wetering die verdacht werd van diefstal van drie koeien van een -landbouwer uit de Haar lemmermeer in den nacht van 25 op 26 Jan., welke koeien f 700 waard waren. De verdachte, die bekende, had geld noo dig gehad en daarom eerst twee koeien en daarna nog een gestolen, die hij in 's-Herto- genbosch had verkocht. Doordat de politie onmiddellijk den man en de koeien achterna ging konden de koeien al gauw in beslag worden genomen. De officier eischte, rekening houdend met het gunstige reclasseeringsrapport, zes maan den voorwaardelijke gevangenisstraf en zes maanden onvoorwaardelijk. De verdediger sprak over de moeilijke om standigheden van verd. en vroeg een voor waardelijke straf. Inkoopen zonder betaling. Een bloemenhandelaar uit Wijk aan Zee en Duin stond terecht verdacht van oplichting. Hij zou einde Januari en begin Februari in Beverwijk en Wijk aan Zee en andere plaat sen verschillende personen hebben opgelicht door goederen en levensmiddelen te koopen. Hij zou de leveranciers hebben verteld, dat hij f 340 op een Haarlemsche bank had staan, waar hij in verband met zijn bedrijf niet aan wilde komen. Van dit saldo had hij een gefingeerd ge zegeld stuk getoond en zoodoende had hij den. indruk weten te vestigen, dat het met de betaling wel in orde zou komen. Verschillende getuigen bevestigden de fei ten in de dagvaarding genoemd. Zoo was er een slager, die f 5.23 van verd. had te vorderen; bij een ander had verd. een keukeninrichting van f 35.05 gekocht, .bij een lampen leverancier lampen en ornamenten voor f 31.40. Hij had hun het zoogenaamde bewijs van de bank laten -zien, waardoor zij hem vertrouwden. Eerst ontkende de ver dachte gezegd te hebben dat het geld van hem was; hij had slechts gesproken van een relatie met de bank. Doch van de volgende getuigeverklaringen erkende hij de waarheid. Een kolenhandelaar had f 4.65 te vorde ren; een loodgieter f 5.50 voor een gasstel en een schoenenwinkelier f 10.50 voor een paar schoenen. Nogal prijzig, vond de president, doch verd. zei, dat hij goede schoenen noo dig -had. Pres.: „Ach ja, u betaalt het toch niet, dan kun je net zoo goed dure schoenen koo pen". Aan een koopman uit Amsterdam, aan wien de f 340 eigenlijk toebehoorden, zou verdachte bloemen sturen. Hij had voor de emballage f 60 van den koopman ontvangen, doch dit geld had hij besteed aan wor.ing- huur en andere dingen. Het afsluiten van het contract achtte de president ook niet juist, omdat, naar de koopman bevestigde, het bedrijf tamelijk ris kant -was. Er kwam nog bij, dat verd. het rijwiel van den koopman heeft beleend, terwijl de eige naar het niet wist. De Officier van Justitie achtte de ten laste gelegde oplichting bewezen. Men heeft hier te doen met een samenweefsel van verdicht selen en met listige kunstgrepen. Van fles- schen trekker ij maakte verdachte een ge woonte. Hij heeft vele winkeliers afgezet. In dezen onzekeren tijd is hij niet voorzichtig genoeg geweest. Het was voor hem niet noo dig om zooveel goederen te koopen. Hij is vele malen gemaand, maar betaling was nooit te verkrijgen. Verduistering staat óók vast. Hij heeft zich daar twee maal aan schuldig gemaakt. Deze verdachte is ook reeds vier maal veroordeeld. Eind Augustus van het vorig jaar is hij weer op vrije voe ten gekomen. Helaas is hij spoedig weer tot zijn oude zwakheid vervallen. Uit een reeds eerder uitgebracht psychiatrisch rapport is reeds gebleken, dat verdachte toerekenbaar geacht -moet worden. Het aanvragen van een nieuw psychiatrisch rapport acht de Officier dan ook niet noodig. Men kan eigenlijk niet een-s veel -medelijden met 'hem hebben, want van het onrechtmatig verkregen geld heeft hij ook alcohol gekocht, zoodat wegens dron kenschap proces-verbaal opgemaakt moest worden. Voor alle feiten te zamen eischte spreker een jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. De verdediger, Mr. W. Briët. was van oor deel, dat hier niet gesproken kon worden van een samenweefsel van verdichtselen en van listige kunstgrepen. Hij heeft zich van een leugen bediend door te beweren, dat hij geld op de spaarbank had. De winkeliers zijn onvoorzichtig geweest, door de goederen zon der onderzoek af te geven. Men ano-et de fei ten uit één geheel beschouwen. Verdachte -heeft gelogen. Pleiter meent dan ook. dat verdachte niet wegens oplichting veroordeeld kan worden. -Ook niet voor flesschentrekkerij, want daar maakte hij geen gewoonte v?.n. Voor die twee feiten zal dan ook vrijsoraak of ontslag van rechtsvervolging moeien vol gen. De verduistering is wel bewezen. Pleiter verzocht echter aan de rechtbank anet aan- drang, met de omstandigheden rekening te willen houden bij -het bepalen van de straf. Uitspraak over veertien -dagen. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Vervolgens had zich te -verantwoorden een chauffeur uit Nieuw Vennep. Hij werd er van beschuldigd in Januari zóó roekeloos bij een kruispunt van wegen aan den Schipholweg in Haarlemmermeer met een vierwielig motor rijtuig te hebben gereden, dat hij een auto, die voorrang moest hebben, heeft aangereden met het gevolg dat de bestuurder van laatst genoemden wagen en een passagier uit Leer dam kwetsuren aan het hoofd en een lichte hersenschudding hebben gekregen, waar door de passagier eenige weken zijn werk niet heeft kunnen verrichten. De officier van Justitie zei, dat verdachte, die van links kwam, niet voldoende heeft uitgekeken. Hij achtte zijn schuld bewezen, maar hield er rekening mede, dat verdachte na het ongeluk een gunstige houding heeft aangenomen en hij heeft ook geen alcohol gedronken. Rekening houdende met de ver schillende omstandigheden, merkte hij op dat er geen aanleiding is, om dezen man in de gevangenis op te sluiten en ook niet om hem het rijbewijs teontnemen. Wel moet hij een flinke waarschuwing hebben, opdat hij voortaan beter zal opletten. Een chauffeur moet niet te gemoedelijk rijden, maar con stant opletten. Hij moet zich zooveel mogelijk aan zijn beroep wijden en zich niet door ge sprekken laten afleiden. Spreker eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van drie jaar en f 100 boete of twintig dagen hechtenis. De verdediger Mr. Veenhoven, pleitte ver zachtende omstandigheden. Men heeft hier niet te doen met een wilden rijder, maar met een heel voorzichtig man, die nog nimmer een bekeuring heeft gehad. Hij heeft blijk baar een oogenblikje van onoplettendheid ge had en daar komt hij rond voor uit. Pleiter vroeg aan de Rechtbank een milde straf tes willen opleggen en het bij de twee weken voorV.",ye hechtenis te laten. Uitspraak over veertien dagen. Melklevering. Aan leden van Coöperaties. Ter aanvulling van het bericht over melk levering aan leden van coöperaties in ons nummer van Woensdag, kunnen wij thans het volgende melden: De coöperaties waren van plan aan de leden de melk 1 a 2 cent goedkooper te leve ren en daarvoor werd eèn belangengemeen schap gesloten met ,.De Nieuwe Melkweg". Nu is wel vergunning gegeven voor de melk- distributie, doch men moet leveren tegen den zelfden prijs als de Haarlemsche melk handel en er mag over deze leverantie ook geen dividend uitgekeerd worden. KORPS MOTORDIENST. De reserve tweede luitenant A. J. van Hul- sen van 'het 16e regiment infanterie wordt met- ingang van 15 April overgeplaatst bij het korps Motordienst. De reserve kapitein A. G. Everts van het korps Motordienst wordt met ingang van 1 Mei 1936 bevorderd tot reserve majoor bij -het korps. HET TOONEEL Rotterdamsch-Hofstad Tooneel DE GEHEIME DEUR. Als een stuk De Spooktrein heet of De Roode Divan of De Geheime Deur, dan weet je, wat je te wachten staat. Je gaat dan naar aen schouwburg om eens lekker te griezelen. In De Geheim Deur, de nieuwe thriller, waarmee Het Rotterdamsch Hofstad Tooneel op den eersten Paaschdag te Haarlem komt, is het natuurlijk niet anders. De auteurs de heeren D. en C. Christie zorgen er voor, dat er in het laatste bedrijf drie dooden val len en er in n nog een lijk van een niet in het programma vermeld persoon wordt bin nengedragen. Wanneer het in hetzelfde tem po was doorgegaan, hadden zij het gordijn -na eenige minuten moeten sluiten „faute de combattants", want dan was er van de zeven spelers geen een meer overgebleven. Maar laat U dit vooral niet weerhouden de voorstelling van De Geheime Deur bij te wo nen, want elke doode werd door 't publiek met gelach begroet, -Eerstens zorgden de schrijvers er voor, datalleen de schurken en boeven om zeep gingen, en dan was het hun blijkbare bedoeling, dat wij het niet al te veel au se- rieux zouden nemen. En als wij nog even mochten twijfelen, waren er daar ook de ac teurs, die geen oogenblik vergaten, dat De Ge heime Deur een blijspel is, zoodat met eiken nieuwen aoode de pret in de zaal steeg. Theo Frenkel gaf den toon aan. Hij is in deze thriller een journalist op jacht naar fortuin. Als hem dit op de rennen is mislukt, doordat hij steeds op het verkeerde paard wedt, en hij ook al geen geluk met zijn ko nijnenfokkerij heeft gehad, besluit hij een moord in scène te zetten, van zijn bloed-eigen zuster nog wel. O, niet in ernst, alleen maar in schijn. Waarom zou de sensatiepers, die duizenden dollars in Amerika over heeft voor levensbeschrijvingen van misdadigers, ook geen goud betalen voor kopij van een jour nalist. die ter dood wordt veroordeeld wegens moord op zijn zuster, vooral als die znster in levenden lijve verschijnt, juist op 't mo ment, dat hij het schavot zal betreden. Maar als Ronnie zoo heet de journalist bezig is de justitie om des. tuin te leiden, worden zijn plannen gekruist dcor echte mis dadigers, die achter een geheime deur nee nee, verder ga ik niet. Hier sluit de deur zich langzaam en onhoorbaar dicht, omdat je bij een thriller den eigenlijken inhoud geheim moet houden. Het duurt nog al lang, voordat de schrijvers in dit stuk op dreef komen en het eerste be drijf, waarin Ronnie zijn fantastisch plan voor zijn zuster, zijn vriënd en ons na tuurlijk ontvouwt, is nog al langdradig en ook niet overmatig geestig. Maar zoodra de echte boeven verschijnen, wordt het aar diger en een groote verdienste van de auteurs is, dat zij met het voortschrijden der hande ling, ook stijging in de spanning en het ver maak weten te brengen. Het was duidelijk, dat het publiek deze boevenhistorie met genoegen volgde, vooral omdat het bij de ergste gangster-methodes toch aldoor vroolijk blijft. En vooral ook, omdat het kwaad gestraft en zooals het behoort in een goed detective-blijspel de deugd beloond wordt. Theo Frenkel speelde den fantast met prettigen humor en heeft de zaal dikwijls doen schateren van den lach ook al dreigde de' dood hem uit 20 hoeken tegen. Piet Leon was een boef om van te droo- men en Dirk Verbeek een schurk, die voor vijand nummer één in aanmerking zou ko men. Paul Steenbeigen -had blijkbaar plezier in zijn rol van den op de zuster van Ronnie verliefden vriend en Enn-y Meunier speelde deze eenige vrouwenrol opgewekt en jong. Dan was er nog een politie-inspecteur, die. nee, nee, laat ik oppassen, en niet verder gaan, want dan zou ik onwillekeurig de ge heime deur open duwen en zouden mijn le zers begrijpen, wat daar achter verborgen ligt. U moet dit Zondagavond maar zelf gaan zien in onzen Stadsschouwburg, wan neer Ronnie aan het werk tijgt om zijn zuster om zeep te brengen en daarbij zoo veel copy opdoet, dat hij voor jaren genoeg heeft. J. B. SCHUIL. TEGEN VERSTOPPING zijn Leopillen een mild en prompt werkend laxeermiddel, dat uit zuiver plantaardige bestanddeelen is samengesteld. Leopillen hebben, zelfs in chronische gevallen, sedert 20 jaar tot uitstekende resultaten geleid. Leopillen in doosjes vanaf 20 ct. Bij alle apothekers en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK. Muziekschool van,.Toonkunst." Uitvoering door leerlingen. A. de Vogeldirecteur der Muziekschool. Men kan de smettelooze uitvoering van het werk van Hindemith voor strijkorkest veilig als het hoogtepunt van dezen avond beschou wen. Men kan het evengoed doen wat het spelen van de nauwelijks vijfjarige betreft, aanvankelijk te jong geacht om als leerlin ge te worden aangenomen, maar aangeno men toch omdat thuis de piano geen dag met rust werd gelaten. Dit is het mooie der leerlingenuitvoering, dat elke prestatie be langrijk kan zijn op zichzelf. De leerares, die de kleine handjes de toetsen leerde drukken en het zieltje ontvankelijk maakte voor kleur en rytbme, doet niet anders dan de leeraar, die de bovenmatig moeilijke muziek van Hin demith wist te maken tot een veeflibegeerd' goed. Waarover moet ik schrijven? Over de Popjeswals, het Schommelliedje of Menuetje, waaruit men duidelijk het 'kinderstemmetje hoort? Of over Hindemith, waar elk der le den van het veelhoofdig orkest kon omge vormd worden tot enthousiast vereerder van- deze in hoofdzaak welhaast cerebrale mu ziek? 't Is om het even. als men maar aan voelt, wat hier beteekent de taak van den leeraar, die zoovéél wist te bereiken. Leerlin gen tenslotte zijn zoowel -de verst gevorder den als de heel kleinen Leerlingen zijn het, die in het strijkorkest de problemen der harmonie en van het rytihm-e, de fraseering en de dynamiek zóó glansrijk overwonnen, dat men kon wanen, een orkest van vakmusici te hooren. Voor zulken arbeid van den leider én instructeur Jos. de Clerck past wanmgestem.de lofbetui- ging. Leerlingen ook zijn het, die in klare door zichtigheid en met de vereïschte agiliteit een Mozartconcert voordragen (aan den tweeden vleugel secundeerde de leeraar de heer De Jong), of die in goed verzorgd samenspel voor viool en alt een stuk van Mozart laten opklinken. Wat was er veel, waarnaar met belangstelling viel te luisteren. De pianoleer lingen van de heeren Lüvsen (in Chopin), P. Vincent (idem), Jac. Zwaan (in Gretchani- no-ff), de directeur de heer A. de Vogel (in Beethoven) konden met succes naast zich verdragen de leerlingen voor klarinet (in Bu- soni, leeraar de heer Adam), voor violoncel (in Marcello en Mich. Haydn, leeraar de heer De Wilde). En wat den jongeren leer lingen aangaat: die van den heer Althuizen voor viool en van de dames Korteweg en Bekkers lieten zich evenmin onbetuigd. Met de opsomming van dit alles kan ik echter nog niet volstaan. Want aan Gabr. Pïerné hebben wij weer herinneringen kun nen opfrisschen door het mooie stuk voor vrouwenstemmen ..Dans les blés", dat door de jongedames uitstekend werd voorgedra gen onder de uitnemende leiding van Jac. Zwaan, die mej. Proost verving. Ook het werk van Bargiël had leven en kleur. Voorts kwam mej. Broekman ditmaal met twee zangsolisten, waarvan de eerste door stern- kwaliteit, de tweede door mooi doorvoelde voordracht interesseerde. Alleen verdraagt de sopraanstem der laatste een lied in hoo- gere ligging dan thans ibij Kuiler en Saint- Saëns het geval was. Een woord van hulde tenslotte aan de deel hebbers der orkestklasse, die door groote volgzaamheid d-eze eerste uitvoering in Haar lem van het werk van Paul Hindemith mo gelijk maakten. G J. KALT.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 16