v. Amerongen's Nieuwe Modellen voor het Voorjaar. D0NDERDAG9XPRIE 1936 H A A R L E M'S DAG BEAD 17 le pen: 1 r. omslaan, 2 tezamen omslaan, enz, Terugbreien, en deze twee pennen 1 x herhalen. 5e pen: van le st. 2 maken. 1 r., omslaan, 1 r., omslaan, 2 tezamen, omslaan, 2 tezamen, omslaan, en dit laatste herhalen tot er nog 2 st. op de pen zijn en dan 1 r. omslaan 1 recht. Terugbreien. Nr. 625 japon van diagonaal gestreepte dunne wollen stof. Ingezette banen geven de rok de noodige ruimte, Opgestikte borstzak jes, halflange mouwen en een schootje ge ven de japon een sportief cachet. Benoodigd materiaal: 4 meter stof van 100 centimeter breedte. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het verlangde patroon op te geven en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te vermelden. Men voorkomt daar door vertraging in de verzending. WAT ETEN WIJ MET PASCHEN. Bij Paschen Mo oren vanouds krentenbrood, eieren en sla, en in gedachten zien we volle schalen met gesmeerd krentenbrood op een vroolijk gedekte Paaschtafel staan; hardge kookte eieren in felle kleuren staan klaar in de dopjes of vormen met elkaar een bonte menigte in een kom en de frissche jonge sla noodigt letterlijk uit tot toetasten. Door de open ramen klinkt het vroolijke gekwinkeleer van de vogels en de tuin zendt zijn heerlijk ste voorjaarsgeuren naar binnen. Zonder echter van eenig pessimisme ver dacht te kunnen worden, moeten wij toch er kennen, dat dit beeld maar al te vaak een illusie blijkt te zijn, en dat de werkelijkheid wel wat anders is: gure noordenwinden, hagel en sneeuwbuien en daardoor de behoefte aan een snorrend vuurtje. Op het oogenblik ziet het er ook naar dit laatste beeld het meest uit, hoewel natuurlijk de willekeur van de Aprilmaand best in staat kan worden geacht, om ons op warm Paaschweer te tracteeren. Toch is het wel-geraden om met de menu's voor de Paaschdagen er rekening mee te hou den dat zij zooveel mogelijk warm moeten zijn: een koud maal op een killen dag is heel wat minder smakelijk dan een warm maal op een zoelen lentedag. Voor de koffietafel kunnen wij eieren in alle mogelijke vormen verwerken; roereieren met of zonder ham, eieren met peterseliesaus, met. tomatensaus, met kerriesaus, enz. Gepo cheerde eieren op geroosterd brood, spiegel eieren, gekookte eieren, alle mogelijke varia ties zijn denkbaar. Een eenvoudig en smake lijk schoteltje is ook het volgende: schil een pond tomaten, snijd ze in plakjes en schik ze in een beboterden vuurvasten schotel. Breek hierop drie eieren en bestrooi deze dik met geraspte kaas. Laat er in den oven een korstje op komen. Tomaten kunnen ook met eieren gevuld worden. Wasch daartoe de tomaten, snijd er een klein kapje af en hol de vrucht goed uit zonder de schil stuk te stooten. Wrijf de to maten van binnen in met wat peper en zout en breek-in iedere vrucht voorzichtig een ei. Zet ze in een beboterd vuurvast schoteltje, voeg er nog wat boter bij en laat de eieren stollen. On diezelfde manier kunnen ook ge kookte, gepelde eieren in de tomaat worden gezet en met wat peterselie worden bestrooid. Voor het middagmaal kunnen wij een tul band bakken van de volgende ingrediënten: 250 gr. bloem, 20 gr. gist, 75 gr. boter. 50 gr. suiker, ongeveer lJ/2 d.L. lauwe melk, 2 eieren, 50 gr. rozijnen, 50 gr. krenten, 50 g-r. sucade, 10-gr. snippers, geraspte schil van een halve citroen, wat zout. Doe de bloem in een kom, maak er een kuiltje in, leg hierin de gist, voeg er wat melk bij -eri roer een deel van de bloem mee. Laat dit-zetsel rijzen, besla het dan met de rest van de melk, eieren, suiker, zout en gesmolten boter.-Voeg er dan de- mélange bij, doe het deeg-in-een-met boter en paneermeel bestrooi den tulbandvorm, laat het daarin een uur rijzen en bak den tulband in een heeten oven gedurende drie kwartier. Bestrooi het gebak na afkoeling dik met poedersuiker. Maar nu zijn we begonnen bij het dessert dat niet warm is: daarom nemen wij een warm voorgerecht zooals bij voorbeeld garnalen- ragout of garnalencroquetten, vleeschpanne- koekjes of nier-ragout. Daarna volgt de soep en het hoofdgerecht kan dan heel goed een of andere vleesch- of vischschotel zijn met sla. Gestoofde paling, vleeschpie, gehakt in een schoteltje. Maak voor de vleeschpie een deeg van 100 gr. bloem, 50 gr. boter, 1 ei, peper en zout, wat water. Rol dit deeg uit en maak daarna een ragout van: 3 d.L. bouillon, boter en bloem, 300 gr. vleeschresten of poulet met balletjes gehakt, kruiden. Doe de ragout in een beboterden vuurvasten schotel, leg de lap deeg er overheen op den rand van den schotel, bestrijk hem met eigeel, prik er een paar gaatjes in en laat het gerecht gaar en mooi bruin worden in een_ vrij war men oven gedurende drie kwartier a een uur. Neem voor den gehaktschotel half runder-, half varkensgehakt, maak het op de gewone wijze aan met peper, zout, een stukje oud brood zonder korst, een ei, geraspte nootmus kaat en vorm er balletjes van ter grootte van een ping-pong balletje. Fruit in een platten vuurvasten schotel een gesnipperd uitje licht bruin, maak deze saus af met tomatenpuree naar smaak, wat Maggi- aroma en desgewenscht wat bouillon. Laat de gehaktballetjes gaar stoven in den gesloten schotel onder af en toe bedruipen, in een niet te warmen oven. Presenteer er spaghetti bij en kropsla. Nu heb ik u wel allemaal warme gerechten aangeraden, maar in mijn hart hoop ik, dat het met Paschen zóó warm zal zijn, dat we van de gerechten van het begin van dit ar tikeltje zullen kunnen smullen. En zelfs het gezeur van de kinderen om zomerkleeren want het is zóo snikheet, en Pietje en Ccrrie van de buren mogen ook van hun moeder en om een ijsje zal de lentestemming niet kun nen bederven. E. E. J.—P. RECEPTEN. Spinazieschotel. Wasdh de spinazie eenige malen in ruim water, kook ze met het aanhangende water gaar zonder deksel op de pan, doe ze op een vergiet, hak ze, en stoof ze met wat boter, wat. zout, en broodkruim. Neem voor de eiercroquetten: 3 hard gekookte eieren. 2 rauwe eieren, een stukje-- oud brood zonder "korst ee.n eetlepel fijn gehakte peterselie een eetlepel boter peper en zout. Maak de harde eieren fijn, vermeng ze met een rauw ei, de gesmolten boter, peper, .zout, fijngewreven brood, de peterselie en desge wenscht wat Maggi-aroma. Vorm hiervan ronde croquetjes, paneer ze dubbel en bak ze i-n het heete frituurvet bruin. Bak driehoekige stukjes oud brood zonder korst in boter bruin, doe de spinazie goed HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ZONDAG. Eerste Paaschdag. Kalfvleeschragout Bruine ragoutsoep Gekookte tongfilets met botersaus en kleine aardappelen. Versche spinazie met eiercroquetjes en gebakken brood. Witte wijnvla. MAANDAG. Tweede Paaschdag. Eieren met kerriesaus. Blinde -vinken Snijboonen Aardappelen Charoltte au café. DINSDAG. Groentesoep. Flensjes met rhabanber. WOENSDAG. Runderlappen Raapstelen Aardappelen Rijst met pruimen. DONDERDAG. Gebakken saucijsjes. Bloemkool Aardappelen Griesmeel met bessensap VRIJDAG. Gekookte kabeljauw Sla. Gekoekte aardappelen Rijst uit melk. ZATERDAG Jachtschotel Warme beschuitpudding. heet op een verwarmden schotel en schik de croquetjes en de croutons er om en om omheen. Dien de schotel dadelijk, en presenteer er citroensap bij. Flensjes met rhabarber. Bak op de bekende wijze flensjes Van een beslag van: 150 gram bloem. Vz L. melk 2 eieren wat zout boter om te bakken. Maak intüsschén bhabarbermoes door de stelen, na ze. zoo min mogelijk geschild te hebben, in stukjes te snijden, met weinig water op te zetten, tot moes te koken met sui ker naar smaak af te maken en zoo noodig met wat aangemengde sago te binden. Leg de gebakken flensjes op een glazen schotel, bestrooi ze met wat poedersuiker en bestrijd elk gebak met een dunne laag rha- barbermoes. Bovenop moet weer een flensje liggen. Laat dit gerecht, koud worden, be strooi het dik met poedersuiker en snijd het als een taart in punten. (Adv. Ingez. Med.) moderne Sporthoeden in alle MODE TEINTEN. waarvan wij U hier boven enkele modellen toonen. 1. Chique vorm van froselïne, met o qc zeer aparte garneering 2. Sportief model uit soepele stroo- ty stof, In effen en gemêleerde kleuren 3. Een bijzonder elegante kap met o qe fraai fantasie garnituur A.ÏJO DAMES HOEDEN MAGAZIJNEN ANEGANG 24 FRANKESTRAAT 3—5 Ons Wekelijksch Knippatroon. De beide onderstaande japonnen zijn in één maat tegen den prijs van 22\'z ets. per stuk te verkrijgen bij het bureau van dit blad. Deze maat is de volgende: bovenwijdte: 102 c.M. taillewijdte: 87 cM. heupwijdte: 107 c.M. Het knippen met deze patronen behoeft geen moeilijkheden op te leveren, daar men door het al of niet aanknippen van naden het patroon passend kan maken voor het eigen figuur. Nr. 624: mooie japon van donkerblauwe matte crêpe. Schootje en raglanmouwen ge ven deze eenvoudige japon iets gedistin geerds. Benoodigd materiaal: 4 meter zijde van 100 centimeter breedte. Voor een vrouw met smaak zal het niet moeilijk zijn dit voorjaar en den komenden zomer goed gekleed te gaan; want voor ieder type heeft Mevrouw Mode gezorgd. Daar zijn b.v. allereerst de hoeden. Zoowel de diep- in-het-gezicht-getrokken soldatenmutsjes, als de kinderhoedjes met opgeslagen randje zijn modern. Groote en kleine modellen doen hun best zich een plaats in de garderobe der moderne vrouw te veroveren. En -de costuums? Het een al mooier en practischer dan het andere. Zeer gewild blijven de complets. Deze bestaan óf uit rok en drie-kwart langen mantel, óf uit japon en drie-kwart langen mantel; maar ook korte jasjes verheugen zich wederom in de gunst der dames. Dit is wel hoofdzakelijk doordat ze op warme dagen niet te warm zitten en toch gekleed staan. We zullen eerst de modellen op onze af beelding bekijken. Van links haar rechts: Complet, bestaande uit tweekleurige japon, waarop een jasje, dat tot de taille reikt. De japon is vervaardigd van doffe crêpe. Het bovenstuk van ivoorkleurige satijn, is met een -punt op: de rok gezet. Ook de mouwen Deze 6 pennen herhalen we telkens tot er 31 st. op de pen zijn. Nu gaan we elke heen gaande pen breien als de 5e pen, zoodat de meerdering om de pen geschiedt tot er 62 st. op de. pen staan. Om de pofmouw in het mid den nog wijder te maken, meerderen we door resp. na 20 en na 40 st. na de omslag géén twee tezamen te breien, maar 2 x 1 r. omsl. Dit herhalen we elke heengaande pen tot er 84 st. opstaan. Dan breien we nog 10 pennen zonder meerderen en kanten af zonder om te slaan dus alleen 1 r., twee tezamen, overha len, 1 r., twee tezamen overhalen enz. Het boordje wordt dwars gebreid en er later aan gezet. Hiervoor zetten we 10 st. op en breien 32 ribbels. Op de gewone manier een knoops gat maken en afkanten. De halsboord die bij de omgeslagen punt be gint bestaat natuurlijk uit twee stukken en sluit achter ook met knoop en knoopsgat. We zetten hiervoor 8 st. op en meerderen om de vier pennen aan 't begin van de pen. Na 20 ribbels maken we het knoopsgat, waarna we nog 4 ribbels breien. Het boordje wordt zóó op de jumper genaaid dat de oploopende kant bovenaan komt. De mouwen worden nu dichtgenaaid, het boordje er onder aangezet met knoop en knoopsgat boven en de mou wen egoed rekbaar in de jumper gezet.De om geslagen punt wordt omgehaakt met vasten, waarna er heel korte franje aangeknoopt, wordt. Vier aardige knoopen in de kleur van uw rokeauw Jumper is klaar, JUMPER MET KORTE MOUWEN. Deze origineele jumper is gebreid van steenroode frotté wol, de jumper gewoon recht of „ribbels", de mouw in open patroon. Benoodigdheden zijn 250 Gram wol en 2 pen nen no. 31/2. Voor het voorpand zetten we 90 st. op en breien 3&,t. 4 r. i a.. Daarna, breien wé 90 t. recht. Om de schuine naad, noodig voor de raglanmouw te krijgen breien we van elke pen de eerste en laatste 2 st. te samen tot er 80 st. op staan, daarna ditzelfde om de an dere pen tot er 30 st. opstaan. Nu zijn we bij de hals maar we breiën het voorpand uit tot een punt, die later omgeslagen wordt en als versiering dient. In de punt komt een knoopsgat, door, als er nog 8 st. op de pen zijn, 2 st. te breien. 4 afkanten, 2 breien. Te rug gaande worden de afgekante st. weer op gezet en de pen uitgebreid. Het achterpand is gelijk aan het voorpand, alleen krijgt het een splitje als er nog 40 st. op de pen zijn en als er dan aan weerszijden van het split nog maar 15 st. zijn, afkanten. De mouw is wel het moeilijkste aan deze jumper. Het patroon hiervan is omslaan, 2 te zamen, omsl. 2 tezamen en recht terugbreien. Men moet er bij het meerderen zorg voor dra gen dat het patroon recht boven elkaar komt, dus omslag boven omslag. We beginnen aan de hals en zetten 10 st. op. Een schitterende collectie zijn van dit materiaal. Het zeer korte jasje is van glanzende zijde. Ruim ingezette mou wen en breede revers verleenen het geheel iets bekoorlijks. Daarnaast een elegant wandelcostuumpje .van donkerblauwe taftzijde. Het jasje, dat precies tot de heup reikt, is zeer eenvoudig van coupe. Een keurig middag ensemble voor oudere dames is het derde van links. Het is samen gesteld uit zwart en wit satijn. Over een zwart satijnen, tot op de enkels vallende rok wordt een kazak van wit satijn gedragen. De halsopening is gedrapeerd en wordt afgeslo ten door bloemen van hetzelfde materiaal. Het wijd vallende jasje heeft breede revers, die uitgevoerd zijn met wit satijn. Zeer apart is de mouw van het manteltje. Bijzonder geschikt voor slanke figuurtjes is de japon van donkerblauwe crêpe. De japon is zeer aangesloten geknipt en aan de voor zijde opgehaald onder een smalle bies, waar op similiknoopen. De wijdvallende mouwen zijn van blauw -met grijs geruite crêpe georgette. De rok heeft van voren een klokkende baan, terwijl ook de halsafwerking origineel en toch gedistingeerd is. Voor jonge meisjes is het japonnetje ge nopte tweed. Zeer eenvoudig model met half- lage raglanmouwen. De japon heeft geen ceintuur. Een openspringende plooi in de voorbaan verleent de noodige bewegingvrij- heid. Tenslotte nog een elegante wandeljapon van goudbruine zijde. De smalle geplisseerde voorbaan wordt van boven bij elkaar gehou den door drie patten; maar springt in do rok vrij uit. Eenzelfde garneer-ing herhaalt zich aan de mouwen. Een breede plat lig gende kraag in een iets lichter nuance werkt de japon op. Iets zeer nieuws is, op de hoedjes een voiletje van tule te dragen, in den vorm van een strik. Inplaats van de voiletjes in effen kleuren ziet men nu ook voiles in de kleu ren van het hoedje. Zoo had een mutsje van Schotsche geruite wollen stof, een voiletje, dat eveneens geruit was in dezelfde kleuren. Over het algemeen geven wij'echter de voor keur aan effen voiles, die Met gezidht meer- flattee-ren,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 19