Wereldwegen. Het rioleeringsvraagstuk te Haarlem en te Heemstede. 53e Jaargang No. 16195 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 9 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13062 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14625 Postgiro 36819 Bijkantoor: Soetidaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk i 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 9 April. Europa's Ordening. De Engelsche minister Lord Halifax heeft gisteren in het Hoogerhuis gezegd: „Ik zie weinig hoop voor den vrede in Europa, zelfs als wij in staat zijn om de naties tot onder handelen te bewegen, tenzij de betrokkenen hierbij de eigenschap ontwikkelen, het beste en niet het slechtste te zien in hetgeen ieder tot het gemeenschappelijk doel kan bijdra gen". Wie over deze nuchtere woorden nadenkt gaat vanzelf een stapje verder en zegt: „Er zit ook geen toekomst in verdragen als zij niet gesloten worden met den oprechten wil gemeenschappelijk iets op te bouwen, en als zij geen gemeenschappelijk belang belicha men". Het wordt steeds moeilijker voor de regee ringen, de openbare meening in hun landen met conferenties en verdragen te.imponeeren. De blijvende waarde van dergelijke samen spraken en hun schriftelijke resultaten is uiterst gering geworden. Duitschlands schen ding van het Pact van Locarno is 'heelemaal geen novum. Er zijn sinds den oorlog velerlei verdragen geschonden, en als onze correspon dent in Genève schrijft dat men in Volken bondskringen beu is van het geruzie over schuld in het verleden, dan geloof ik dat de volksmeening in alle landen die beuheid zal deelen. De tijd voor nieuwe samenwerking is rijp, zooals nu opnieuw bewezen wordt door de Fransche voorstellen voor Europeesche or dening. Maar als de naderende onderhande lingen eenig blijvend resultaat willen hebben zal men ze op een basis van werkelijk gemeen schappelijk belang dienen te brenger- Hebben de Europeesche staten geen ge meenschappelijke belangen? Wie deze vraag aan een Amerikaan of aan een Aziaat stelt heeft meer kans op een krachtig bevestigend antwoord dan wie haar tot een Europeaan richt. In Amerika ziet men een groep van 48 Vereenigde Staten, die door hun eendracht- maakt-macht zoo afdoend op de wereldmarkt tegen Europa concurreeren, dat het huidige economische herstel daar tweemaal zoo snel is als aan deze zijde van den Oceaan. Wij zullen morgen op deze pagina een artikel ge ven van onzen economischen medewerker, jhr. dr. J. C. Mollerus, waain hij op grond' van de internationale statistieken ook dit verschil aantoont. In Japan ziet men een groeiende imperialistische macht die onmiskenbaar de Engelsche, Fransche en Nederlandsche kolo niale bezittingen in Azië bedreigt. Men praat daar in Europa veel over, en daar blijft het bij. Slechts heel weinigen schijnen te besef fen dat Europa-zonder-Rusland maar een heel klein deeltje van de wereld ïfc; datydoor zijn onderlinge verdeeldheden en ruzies bezig is zijn leidende positie in de wereld zoowel in cultureel opzicht als in economischen zin te verspelen. De Japanner en de Ameri kaan begrijpen dat goed genoeg. De Euro peaan heeft blijkbaar geen tijd erover na te denken. Zijn visie is te beperkt. Hij is kort zichtig geworden. Waarschuwende stemmen, al zijn het ook die van mede-Europeanen, klinken niet tot hem door. Hij vindt het be langrijker dat er een corridor van Dantzig is, en of de Duitschers nou gelijk hebben als zij daar af willen of niet. Hij vindt de Duitsche aspiraties inzake den „Anschluss" van Oostenrijk een vervaarlijk vraagstuk. En het Fransche gelamenteer over sécurité, geen Duitsche versterkingen in het Rijnland en zoo, hoort hij aandachtig aan. Maar de sécurité; de veiligheid, van geheel Europa wordt op cultureel, op economisch, op koloniaal gebied steeds verder ondermijnd door Europa's eigen domme ruzies en mate- looze bewapeningsuitgaven voor „binnenland- schen" strijd. En dat ziet hij niet. Dat zien ze in Azië en Amerika wèl. Het is evenmin een wonder dat de Vereenigde Staten nooit lid van den Volkenbond .hebben willen worden als dat Japan eruit gewandeld is. De vraag bij de komende onderïianldelm- gen zal zijn, of er verandering in deze Euro peesche verblinding-voor-de-werkelijkheid is ge-komen, of niet. Is er geen nieuwe geest merkbaar, begint men niet dadelijk in den Europeeschen stijl, op grond dus van de ge meenschappelijke belangen die gediend moe ten worden, dan zal het weinig baten en wordt het resultaat op zijn best een of ander kunstig verdrag, dat bepaalde netelige kwes ties maar liever onopgelost laat en over wei nige jaren geschonden zal worden. Het zal geschonden worden op het mament dat een staat daar belang bij heeft en er machtig genoeg voor is. Dat weten we nu uit erva ring toch wel. Wordt daarentegen het groote gemeenschap pelijke Europeesche belang als basis aange nomen, ook in economischen zin en met rege ling van economische belangen, wordt het kenmerk, van Briand's Europeesche Federatie (Volgens statistische gegevens van de K.N.A.C. is de lengte van het wegennet der wereld 17 mïllioen kilometer, alle straten in steden buiten beschouwing gelaten.) Onze tijd zoekt nieuwe wegen, In en uit zijn zorg en nood, En al zoekt men ook terdege, 't Gaat niet zonder slag of stoot. Ik bedoel dit dan natuurlijk. Zooals elk begrijpen zal, In den strictsten zin figuurlijk, Letterlijk is het geval, Dat wij nu statistisch weten, Dat het wereldwegennet, In de lengte uitgemeten, Ons voor duizelingen zet. Welgeteld in kilometers, Is het zeventien millioen, D' ergste kilometervreters Kunnen daar hun maal mee doen. Is het dan nog overdreven, Als ik van de mensehen zeg: Waarom kunnen zi;i in 't leven. Met eikaar niet.overweg? Voorjaarsstemming. Een bril van KEIP Groote Houtstraat naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) aan de onderhandelingen verbonden, dan ontstaat een geheel andei-e uitkomst. Dan zijn niet zooals in vorige verdragen, alleen maar „tegenstellingen overbrugd" en militaire de fensieve verbonden binnen Europa gesloten, maar dan heeft men een gemeenschappelijke basis gelegd. Het vertrouwen op een wending in deze laatste richting behoeft men nog niet ten volle te bezitten, als men toch erkent dat de kans erop toeneemt. Een Economische Raad voor geheel Europa zou met vrucht in de plaats kunnen treden van de internationale bedrijfsconferenties van de wapenindustrie. Europa kan produceeren voor eigen welvaart inplaats van voor eigen vernietiging, als het de werkelijkheid durft zien en verouderde tegenstellingen los laten. Het heeft één grooten stimulus: het gebaar dat het in zijn geheel bedreigt. R. P. Ontheffing Winkelsluiting. Op de bollen-Zondagen en Tweeden Paasch- B. en W. van Haarlem hebben besloten, met het oog op den stand der bloemenvel den algemeene ontheffing te verleenen van alle verbodsbepalingen van bovengenoemde wet op Zondag 12, 19 en 26 April en op den 2en Paaschdag 13 April, op welke dagen al hier een talrijk bezoek van elders te ver wachten is BENOEMING DIR.-GEN. WERKVERSCHAF FING SPOEDIG VERWACHT. DEN HAAG, 8 April. Naar wij vernemen is een dezer dagen ae benoeming te verwach ten van een nieuwen directeur-generaal der werkverschaffing en steunverleening in de plaats, opengevallen door het overlijden van den heer A. van Geelen. PROEFVAART „JAN VAN BRAKEL" GESLAAGD. De nieuwe mijnenlegger „Jan van Brakel" heeft Woensdag met goed gevolg een proef tocht gemaakt. Verschillende marine-autori teiten en ook de directie der Koninklijke Maat schappij „De Schelde" waren aan boord. Ver moedelijk zal het schip nog deze week aan de marine worden overgedragen. Bezwaren van Rijnland" om in het Spaarne te blijven loozen. Naar wij vernemen maakt het rioleerings vraagstuk zoowel te Haarlem als te Heem stede thans een punt van ernstige studie uit voor de gemeentebesturen. Reeds eenige ja ren is er bij de regeering en ook bij de hoog heemraadschappen een streven, een einde Ie maken aan de ioozing van afvalwater in de openbare wateren, omdat dit niet in het be lang der volksgezondheid wordt geacht. Dit heeft geleid tot oprichting van het Rijks Instituut voor zuivering van afvalwater (R.I.Z.A.) In onze omgeving heeft men te maken met het hoogheemraadschap „Rijnland" Te Heemstede. Naar wij van het Heemsteedsche gemeen tebestuur vernamen was daar reeds jaren het vraagstuk der rioleering in studie. Thans is dit zoover gevorderd, dat te verwachten is, dat binnenkort stappen gedaan zullen wor den om tot een oplossing te komen. Indertijd is gebleken dat ..Rijnland" bezwaar maakt om het hoofdriool van Heemstede te laten uitmonden in het Spaarne als het afvalwater niet van te voren gereinigd wordt. Om tot een project voor die reiniging te komen is de gemeente thans in onderhandeling met de R.I.Z.A. In het algemeen wordt gesproken van biologische reiniging, maar daarvoor zijn bevloeiingsvelden -noodig. Dit zou voor Heem stede zeer ernstige bezwaren opleveren, om dat die velden niet te vin-den zijn. Er zijn evenwel verschillende andere systeemen die hetzelfde resultaat bereiken. Daarbij wosrit gewerkt met zoogenaamde reinwaterkelders. In die richting worden dan ook voor Heem stede de zaken voorbereid. Met den aanleg; van verschillende rioleeringswerken is daar mede reeds rekening gehouden. Ongetwijfeld zal dit voor Heemstede een belangrijke financieele uitgave met zich me debrengen. Wij ha-diden een bedrag van V/2 ton hooren noemen, -maar ter bevoegder plaatse -kon men ons dit niet bevestigen. Het is zoo werd ons verklaard nog op geen f 20.000 na precies te zeggen, maar in elk geval staat wel vast, dat het werk zeker meer dan f 100.000 za-1 kosten. Wij vroegen nog: is al te zeggen wanneer met het werk -begonnen zal worden. Daarop luidde het antwoord: Nog niet, wel hebben wij de overtuiging, dat de uitvoering van dit werk niet achterwege kan blijven. Te Haarlem. Te Haarlem Is men weet dit uit onze vroegere publicaties het rioleeringsvraag stuk niet nieuw. Wij herinneren aan een onderhoud dat wij verleden jaar over deze zaak gehad hebben met den Inspecteur van de Volksgezondheid dr. E. C. M. J. Hollmann, die er oök reeds op wees. dat het voor Haarlem steeds dringender wordt om maatregelen te nemen om een ein de te maken aan de „open riolen" (Nu loozen die riolen uit in de vaarten en singels, die in verbinding staan met het Spaarne, zoodat men aangewezen is op het spuien van „Rijnland" om te voorkomen, dat er al te veel onwelrie kende geuren in de stad verspreid worden. Op dit oogenblik is bij het Haarlemsche gemeentebestuur nog wel is waar geen eisch van „Rijnland" ingekomen om maatregelen te nemen, maar onze deskundige zegsman was er van overtuigd, dat het voor de gemeente noodzakelijk is om maatregelen voor te berei den, want alles wijst er op, dat het in de toe komst noodzakelijk zal worden. In Haarlem is het niet alleen de quaestie van het loozen in het Spaarne, maar ook het maken van een groot rioleeringsnet. Als men alleen het afvalwater zou reinigen voor het in het Spaarne loost, zou wel voldaan worden aan een eventueel verlangen van „Rijnland", maar daarmee zijn wij nog niet bevrijd van de on welriekende singels en vaarten. Een goede op lossing van het vraagstuk is te bereiken als overal rioleeringen worden aangelegd en men het afvalwater op een goede manier kan kwijtraken. Hiexbij komen wij op een voor Haarlem moeilijk punt. Er zijn twee systeemen mo gelijk. Het eerste zou zijn reiniging van het afvalwater als het uit. de gesloten riolen komt voor het in 't Spaarne gestort wordt, 't tweede afvoer van het afvalwater naar zee. Eenigen tijd geleden heeft de gemeenteraad goedgekeurd, dat aan Openbare Werken een ingenieur werd aangesteld voor het riolee ringsvraagstuk. Allereerst was noodig de be staande rioleeringen in kaart te brengen. Daarna moest de vraag beantwoord worden hoe het bestaande het best kan worden ge bruikt in een nieuw op te stellen rioleerings- plan. Op dit oogenblik is nog niet uitgemaakt welk systeem voor Haarlem in de toekomst ge kozen zou worden: reiniging of afvoer naar zee. Maar welk systeem ook gekozen zal worden, zeker is, dat met uitvoering van zoo'n groot werfk een uitgaaf van eenige millioenen ge paard zal gaan. Toen wij aan onzen zegsman de vraag stel den of het mogelijk zou zijn voor de uitvoering van dit werk, dat toch een zeer belangrijk object zou zij nvoor werkverruiming in onze cmeente, medewerking te vragen van het l'erkfonds, plooide een glimlach zijn mond en zei hij: „Ik zeg niets meer." MARTINEZ BARRIO, die, nu Alcala Zamora afgetreden is, tot vóorloopig président van Spanje benoemd werd. Ludendorff heeft critiek op het Nazibewind. Vrije Ariërs hebben in Duitschland nog minder rechten dan Joden De Daily Telegraph meldt uit Muenchen. dat de vroegere chef van den Duitschen genera- len staf, generaal Ludendorff, die thans lei der is van de Anti-Christelijke beweging in Duitschland. zijn volgelingen heeft medege deeld, dat hij zijn 71sten verjaardag, op 19 April, niet wenscht te vieren. Verleden jaar was zijn verjaardag gevierd als een nationale feestdag. In zijn anti-christelijke periodiek: „De hei lige bron van de Duitsche macht" becriti- seert de generaal het gebrek aan vrijheid, dat thans in Duitschland bestaat. „Ik wensch diegenen onder mijn vrienden die denken mij op mijn verjaardag met een bezoek te vereeren, er voor te waarschuwen, dat zij omringd zullen zijn door de politieke politie, indien zij in mijn nabijheid komen. Het is een buitengewone stand van zaken in het tegenwoordige Duitschland, dat een vrije Ariër er minder rechten heeft dan een Jood. De Joden kunnen nog steeds in hun loges van Zion bijeenkomen, maar vrije Ger manen zijn direct verdacht indien zij blijken vrienden van mij te zijn. De verjaardagsgeschenken van den staat zijn dit jaar politie-onderzoeken bij en ar restaties van mijn vrienden. Naar mijn mee ning bewijst-mij dat meer eer dan de offï- cieele viering van het vorige jaar. I Het woord is aan.. Shelley De poëzie maakt onsterfe lijk dat wat het beste en schoonste in de wereld is. Britsche pers weinig enthousiast over de Fransche voorstellen. „Voor een deel onuitvoerbaar". Operaties in Abessynië worden niet vóór 14 April gestaakt. Verontwaardiging in Italië over de Commissie van Dertien. ROME, 9 April (Havas-ANP.) Niets laat voorzien, dat Italië voor 14 April zal aan nemen een einde te maken aan de militaire operaties in Oost-Afrika, zooals de Commissie van Dertien heeft verzocht. De activiteit dei- Commissie van Dertien wordt hier met ver bittering en verontwaardiging beoordeeld. De Messagero schrijft, dat Eden de Ita- liaansche overwinning zou willen kleineeren. „Het is een ellendige onderneming". De Popoio di Roma bevestigt, dat Badoglio niet zal ophouden. Er zijn chirurgische opera ties, welke niet voor de helft kunnen worden gedaan op gevaar af van een infectie. De gisteren door Mussolini afgelegde ver klaringen worden beschouwd als een ant- woord-bij-voorbaat- aan de Commissie van Dertien. Overigens blijft men algemeen zeer scep tisch gestemd over de mogelijkheid van nieuwe sancties. Men gelooft niet, dat Enge land op die gebied zal worden gevolgd. Overi gens kan men als zeker aannemen, dat. in dien tot nieuwe sancties mocht worden be sloten. Italië met- politieke tegen-maatregelen zou antwoorden. LONDEN 9 April (Reuter-A.N.P.l Het Fran sche vredesplan wordt in de Britsche pers lauw ontvangen, en algemeen dringen de bladen er bij de Britsche regeering op aan, dat zij haar pogingen zal hervatten om de landen tot elkaar te brengen, teneinde een regeling in Europa tot stand te brengen. Naar de „Daily Telegraph" verklaart, zijn de Fransche voorstellen voor een gedeelte totaal onuitvoerbaar. Het Fransche antwoord wen telt de taak den weg te effenen voor onder handelingen, af op de Britsche regeering. De „Daily Herald" schrijft, dat de eerste vereischte thans is, een collectieve poging te doen om de Fransche en Duitsche plannen en de voorstellen van andere landen onder te brengen in een practisch en algemeen aan vaardbaar geheel. Volgens de „Times" kan er aan getwijfeld worden of alle Fransche voorstellen practisch uitvoerbaar zijn. De voorstellen in hun ge heel vormen een veelomvattend en verstrek kend plan. dat niet met zuiver afbrekende critiek mag worden ontvangen, doch tezamen met de Duitsche voorstellen moet worden be studeerd. MINISTER SLINGENBERG ZAL WERKKAMP TE RODEN OPENEN. DEN HAAG, 8 April. De minister van so ciale zaken, mr. Slingenberg, zal Maandag 20 April a.s.. des namiddags 3 uur. het werkkamp te Roden, uitgaande van de centrale commissie voor werkloozenzorg. gesticht op initiatief van den Raad der Nederlandsche kerken voor practisch Christendom, met een korte toe spraak openen. Zooals gemeld, zal deze opening worden bij gewoond door prinses Juliana. EEN DER STICHTERS VAN DE DUITSCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ OVERLEDEN. Uit Moskou: Een van de oprichters van de Duitsche communistische partij en lid van het uitvoerend comité van het Komintern, secretaris van de communistische vakver- eenigings-internatianale, Fritz Heckert, is hier plotseling overleden aan een bloeduit storting in de hersenen. Heckert was lid van het Politiebureau, het hoogste orgaan van de Duitsche communisti sche partij en was een van de eerste Duit schers, wien Hitier het staatsburgerschap ontnam. Hij was 52 jaar oud en steenzetter van be roep. (Reuter-A N.P.) Economische en industriëele voorbereiding van de lands verdediging. De samenstelling der commissie. DEN HAAG. 9 April. Naar wij vernemen zal de interdepartementale commissie voor de economische en industrieele voorbei'eiding van de landsverdediging, waarvan de instelling dezer dagen to verwachten is. onder voorzit terschap staan van den hoofdofficier van ad ministratie 1ste klasse P. H. Sluyter van de afdeehng marinestaf van het departement van defensie. Voorts zal het Departement van Financiën in deze commissie vertegenwoordigd worden door den heer J. C. Roelofsen, hoofdinspecteur bij de generale thesaurie, het Departement van Binnenlandsche zaken door Mr. A. J. Ros- man, commies bij de af deeling binnenlandsch bestuur, het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart door Dr. W. L. Groene- veld Meijer, administrateur, regeeringscom- missaris voor de industrie, het departement van landbouw en visscherij door Ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den ak kerbouw en de veehouderij, terwijl een drietal vertegenwoordigers van het departement van defensie in de commissie zitting zullen nemen. België wil ook bollen gaan kweeken. De Brusselsche correspondent van de Msb. meldt: België gaat zich thans ook toeleggen op het kweeken van bloembollen. In Santvliet bij Antwerpen is de kweekerij begonnen van tulpen en hyacinthen, welke een oppervlakte van vijftien hectare in beslag neemt. Het is de bedoeling der kweekers daar geleidelijk op groote schaal deze cultuur te bevorderen eenerzijds om de werkloosheid te bestrijden en anderzijds om zooveel mogelijk den in voer van bloemen en bollen uit Nederland te doen verminderen. Htl De Commissie van Dertien beraadslaagt over liet beëindigen van den Abessynischen Oorlog. pag, 4 In het Britsche Hoogerhuis werd critiek ge leverd op de bespreking der militaire staven pag, 4 De oorlog in Oost-Afrika: Duizenden slacht offers van het mosterdgas? pag. 4 Hel verslag der Commissie tot herziening van het fiscaal strafrecht en strafrechtproces is verschenen. pag. 3 Bij een zwaren brand te Roermond zijn vier pakhuizen geheel vernield. pag. 3 In den Helder is op een verpleegster een moordaanslag gepleegd. pag. 2 Het „Rijnland" heeft bezwaren om in het Spaarne te blijven loozen. pag. 1 Hoe slaan de kansen van onze athleten te Berlijn? pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Europa's ordening. pag. 1 Van onzen correspondent te Genève: Ge- neefsche indrukken over Hitler's vredes plan. pag 14 Henry A. Th. Lesturgeon: Uit het Land van de Coligny. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: En- geland's belangen bij het Tsana-meer. pag. 4 E. P. Schuvt: Zorg en nazorg voor geeste lijk- en lichamelijk misdeelden. Dag 13 J. B. Schuil over De Geheime Deur. pag 14 G. J Kalt: Leerlingenuitvoering „Toonkunst" pag. 14 C. B. Spaansche miniaturen. pag 3 L. S. April in den tuin. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 17 De burgerlijke stand va» Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1