Herziening van fiscaal strafrecht? Spaansche miniaturen. D0NDERDAG9SPRIE 1936 HASRDEM'S DAG BEAD 3 Verslag van Commissie verschenen. Croote beperking van aantal wetten mogelijk geacht. Bij de rijksuitgeverij is thans ver schenen het verslag van de commissie tot herziening van het fiscaal straf recht en stx-afprocesrecht. Zij heeft er naar gestreefd, het fiscale straf recht aan de algemeene bepalingen van het wetboek van strafrecht aan te passen en de strafvordering in rijksbelastingzaken over eenkomstig de bepalingen van het wetboek van strafvordering te doen geschieden. Voorts heeft zij er zich toe gezet, 'n sluitend stelsel van strafbepalingen te verkrijgen en ten slotte om vereenvoudiging aan te brengen. Aan de door haar ontworpen wetsvoorstellen legt zij het algemeene minimum voor de geldboete van vijftig cent en de facultatieve verbeurdverklaring ten grondslag. De commissie wil het instituut van den rijksadvocaat, belast met de vervolging in be lastingstrafzaken, niet behouden en de ver volging door het openbaar ministerie doen geschieden. Wel wil zij het bestuur der belastingen be voegd maken, de zaken buiten proces af te doen, enz. De commissie stelt voorop, dat eenerzijds het fiscale strafrecht buiten de codificatie moet blijven, maar dat anderzijds het uit hollen van de codificatie moet worden voor komen. De commissie heeft een nieuwe algemeene wet op de invoerrechten en accijnzen, een nieuwe wet op den alcoholaccijns en een nieuwe wet op den geslachtaccijns ontworpen. De bijlagen van het rapport bevatten tien wetsontwerpen. Bij totstandbrenging van de door de commissie voorgestelde herziening zou het aantal wetten nopens de desbetreffende belastingen van 51 tot 14, van beknopteren omvang dan de bestaande, worden vermin derd. WAARDEVOL GESCHENK. De heer R. C. Bakhuizen van den Brink, student in de biologie aan de rijksuniversi teit te Utrecht, heeft een schenking van groote wetenschappelijke waarde gedaan aan den Staat. Ten behoeve van het herbarium van de Utrechtsche universiteit heeft hij zijn ver zameling van ongeveer 4000 herbariumplan- ten. afkomstig van Java, ten geschenke ge geven. De planten zijn uitstekend geconserveerd, van uitvoerige aanteekeningen voorzien omtrent de vindplaats en alle gedetermineerd. De verzameling geeft een vrij compleet beeld van de Javaansche flora. En zijn tal van soorten in vertegenwoordigd, welke slechts enkele malen op Java zijn verzameld en dus tot de groote zeldzaamheden behooren. De regeering heeft met erkentelijkheid dit waardevol geschenk aanvaard en den schenker dank betuigd. VEELBELOVEND! De Groningsche politie is er in geslaagd drie jongelui van ongeveer 15 jaar te arresteeren, die in enkele maanden tijd voor honderden guldens goederen hebben gestolen. Een winke lier, die de gestolen goederen heeft opge kocht is eveneens gearresteerd. Christiaens vertrekt Zaterdag. Veel hartelijkheid ondervonden. De Belgische keeper Christiaens zal Za terdag a.s. uit het Wilhelminagasthuis ont slagen worden. Hij vertrekt dien dag weer naar huis, naar hij een redacteur van de Telegraaf verzekerde, met de beste herinne ringen aan zijn verblijf hier in Holland. Meer dan vijftig brieven heeft hij ontvan gen en menschen, die hem volslagen onbe kend waren brachten hem bloemen en fruit. Christiaens toonde zich zeer geestdriftig over de gastvrijheid die hij hier heeft geno ten. „Neen, ik had niet gedacht, dat de Hollan ders dermate gastvrij en hartelijk waren. Ik zal dat nooit vergeten!" verklaarde hij. Oude veete leidt tot een schietpartij. Man door revolverschoten getroffen. DEN HAAG, 8 April (A.N.P.) Gister avond even na negen uur werd de omgeving van Houtrust plotseling opgeschrikt door eenige revolverschoten. Vermoedelijk tengevolge van een ouden twist hadden de 36-jarige P. E. van G. uit Voorburg en zekere J. C. van K., wonende in de Pieter Bothstraat, een oneenigheid met elkaar gekregen, welke er toe leidde, dat van G. zijn revolver trok en eenige schoten op van K. loste. Dit geschiedde op den hoek van de Tulpenboomstraat en de Hanenburglaan. De aangevallene van K., vluchtte daarna maar hij werd achtervolgd door van G., die op den hoek van de Sportlaan en het Meezen- plein opnieuw eenige schoten loste. In totaal zijn er vier schoten gevallen, waavan één van K. in den linkeronderarm trof, welke daardoor brak. Voorts kreeg van K. een schampschot aan den rechter onderarm. Na de schietpartij nam de dader de vlucht, doch werd later in den avond door twee inspecteurs in zijn woning in Voorburg ge arresteerd en in het politiebureau ingeslo ten. Hedenochtend zal hij aan een verhoor wor den onderworpen. De getroffene is, na in het Roode Kruis ziekenhuis te zijn verbonden, door den ge neeskundigen dienst naar zijn woning ver- yoerd. Vier pakhuizen te Roermond afgebrand. Vlammen werden door den wind aangewakkerd. Schade loopt in de tienduizenden. Woensdagavond omstreeks acht uur brak een ernstige brand uit nabij het station van Roermond. De brand ont stond door tot nu toe onbekende oorzaak in de eierenopslagplaats van de firma JanssenDijcks. In enkele minuten tij ds stond het ge- heele gebouw in lichter laaie. Groote hoeveelheden eieren werden een prooi der vlammen. De aangrenzende meubel opslagplaats van de firma Beumer ging een kwartier na den aanvang van den brand eveneens in vlammen op, terwijl om kwart over negen het dak van „Land bouwbelang", welk gebouw tot den nok meta graan is gevuld, begon te branden. Later vatte nog een vierde perceel vlam. Te circa tien uur had de brand zijn hoogte punt bereikt. Het bleek toen, dat behalve de opslagplaats van de firma Janssen-Dijcks, de pakhuizen van de firma Beumer en het ge bouw van Landbouwbelang, ook het meubel magazijn van de firma Steyven volledig wa ren uitgebrand. Alleen de muren der pak huizen bleven overeind staan. Het felst brandde het pakhuis van Landbouwbelang, dat gevuld was met den inhoud van ongeveer vijfendertig wagons tarwe. Het pand van de firma Beumer was nagenoeg geheel gevuld met oude meubelen en dat van de firma Steyven met nieuwe meubelen, welke van zelfsprekend een gretig voedsel voor het vuur vormden. Te kwart voor elf was het gevaar voor uit breiding geweken, waarna tot de nablussching werd overgegaan. De wind was aanvankelijk noord-oost en daardoor ontstond groot ge vaar voor de panden van den Willem II- singel. Later draaide de wind naar het noor den, waardoor het gevaar verminderde. Het afgebrande complex ligt naast de spoorlijn Roermond—Maastricht, en begint bij het Stationplein, in het verlengde van den Willem n-singel. De toren van de Roermond- sche waterleiding maatschappij bevindt zich op enkele meters afstand van de afgebrande perceelen. Van de bovenverdieping van dit bouwwerk waren de ruiten gesprongen tenge volge van de geweldige hitte. De kantoorlokalen waren tijdig ontruimd, zoodat men op het ergste was voox-bereid, doch gelukkig heeft de toren geen vlam ge vat. Het woonhuis van dr. Droessen, lid van de Tweede Kamer, heeft een oogenblik aan de dakgoot gebrand, maar men heeft door krach tig ingrijpen tijdig het gevaar kunnen keeren Enkele goederenloodsen op het Stations emplacement werden voor de zekerheid nat gehouden, doch zij hebben geen enkel oogen blik gevaar geloopen. Het spoorwegverkeer heeft van den brand geen hinder ondervon den. Alle firma's waren tegen brandschade ver zekerd. Het bedrag der schade kon natuux-- lijk niet dadelijk worden vastgesteld, doch men mag aannemen, dat het in de tien duizenden loopt. De verwoeste panden waren uit steen opgetx-okken en het hoogste gebouw telde drie verdiepingen. Verzuimd de spoorboomen te sluiten. Seinhuiswachter veroordeeld. AMSTERDAM, 8 April. De rechtbank ver- oox-deelde den seinhuiswachter L. V. B. wegens het veroorzaken van gevaar op een spoorweg (art. 165 W. v. S.), tot een geldboete van f 35 subs 10 dagen hechtenis. De spoorwegarbeider J. B„ die voor het zelfde feit terechtstond, is vrijgesproken. Op Dinsdag 29 October zijn eenige men schen. die den overweg bij de Poulanusstraat wilden oversteken, ternauwex-nood aan den dood ontsnapt. De afsluitboom was nog niet neergelaten, toen een trein den ovexweg pas seerde. De seinhuiswachter had den arbeider bevel tot sluiting gegeven, doch deze had het niet begrepen. De rechtbank achtte den seinhuiswachter aansprakelijk. Paleis voor Volksvlijt-zaak voor het Hof. Dinsdag is het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep de behandeling begonnen van de strafzaak tegen den gewezen directeur van het Paleis voor Volksvlijt, den 62-jarigen L. M. en den 56-jarigen J. PI., leeraar voor lichame lijke opvoeding, gewezen commissaris van bovengenoemde naamlooze vennootschap. Bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank te Amsterdam had het O.M. tegen L. M., den gewezen directeur, drie jaar, en tegen PI., den gewezen commissaris, 2 jaar gevangenisstraf geëischt, wat den laatste betreft met aftrek van de helft van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht; een eix ander wegens de bekende knoeierijen, waar door de vennootschap voor een bedra van ongeveer f 123.000 benadeeld is. De rechtbank heeft toen L. M. veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden, Pl. tot 1 jaar en 9 maanden ge- vangenisstx'af. Ten aanzien van M. had zij bewezen ver- klaard het opzettelijk openbaar maken van een valsche balans en een valsche winst- en verliesrekening, tweemaal gepleegd; verder verduistering van een groot aantal obligaties welke hij uit hoofde van zijn betx-ekking als directeur onder zich had, obligaties die reeds waren uitbetaald en die hij zich opnieuw heeft laten uitbetalen; en bovendien verduistering van een aantal bedragen in geld. De veroordeelde Pl. had de rechtbank schuldig bevonden aan het vexdeenen van medewerking (o.m. het doen schrijven en al dan niet valsch onderteekenen of doen onder teekenen van brieven, waarin uitbetaling van reeds uitbetaalde obligaties gevraagd werd), en het mede voordeel trekken uit dit misdrijf. Ook voor het Hof hielden verd. hun on schuld vol. Alleen gaf M. publicatie van een oxrware balaxis toe. Na een uitvoerig verhoor werd de zitting ge schorst tot Donderdag. Elk Waarborg Costmim is gemaakt met het beroemde Waarborg "binnenwerk. Reeds vanaf (Adv. Ingez. Med.) Een Spaansch Paaschfeest. Alicante, Apx-il. Het is een oude gewoonte van het Spaan sche volk om het Paaschfeest, dat hier, om zoo te zeggen, den zomer ixxluidt, buiten in God's vrije natuur te vieren. Zoo komt het, dat men op dezen dag heele scharen van mannen en vrouwen, maar vooral van kleine, zingende, bontgekleede kinderen, over velden en wegen ziet trekken, beladen met groote marktmanden vol met alle mogelijke eetwa ren, waax*van de hoofdzaak het typische Paaschgebak vormt, de zoogenaamde „Mona", waar bovenop een hard gekookt ei prijkt. Minder plezierig is het nu, als men rustig ergens op zijn landhuis zit, genietende van den feestelijken lentedag en opeens in de ver te een groote menschenmenigte aan ziet ko men. die schijnbaar uw terrein als het ge schiktste voor hun pic-nic en verdere ont spanning heeft uitgekozen en u met het vriendelijkste gezicht van de wereld zonder een zweem van twijfel in hun oogen. komt vragen, of u nu niet dolblij bent zooveel visite tegelijk te krijgen. Met een zuux-zoet gezicht kxxikt gij van ja en stuuxt uwe verschillende familieleden naar de verder afgelegen pun ten van uw „finca" om een beetje toezicht te houden. Eveirwel: het volk heeft een natuur lijke beschaving.. Al kunt .gij niet ver mijden, dat ook uw kleine landhuis als het ware tot een mierenhoop wox*dt, zoo ge beurt dit toch alleen om u kort te begroeten, u Paaschgehak aan te bieden, of u hoogstens met een erg verlegen gezicht en veel vex-ont- schuldigingen om water te vragen, waarvan gij dan ook werkelijk nooit genoeg kunt heb ben. Gelukkig kent men geen glazen. Allen drinken uit dezelfde waterkruik, zonder deze met de lippen aan te raken, door met een handige zwaai de frissche waterstraal in hun mond te mikken. Zelfs de kleine bengels zijn van dit kunstje op de hoogte. Nu wox-dt er een of andere vrije plaats dicht voor uw huis als speelplaats uitgekozen en spoedig wox-den de jongere familieleden met geweld in den kring getrokken om met de vroolijke Spaansche meisjes, die op dezen dag allemaal in heele lichte japonnetjes en linnen schoentjes met gekleurde linten verschijnen, in het rond te springen en de vexdegen jonge lingen te plagen, die op een afstand verliefd staan toe te kijken. Ja, een Spaansche schoo- ne te veroveren, is nog lang niet altijd ge makkelijk. Het meisje is vlug, sierlijk en spot lustig. en toch daarbij echt vrouwelijk terug getrokken. en lang niet voor ieder gi-apje ont vankelijk. Maar ook de jongens zullen hun deel van het feest hebben, want het duurt niet lang of de schoonen trekken hxxn vrienden mee in den kring en. als er dan ook nog wat touwtje is gesprongen, waarbij de meisjes steeds vlug ger draaien dan de jongens in staat zijn te springen, worden de ridders in hun schoone, gesteven ovex-hemden met splinternieuwe hard-kleurige dassen, ieder apart door een of meerdere meisjes tot het eten van Paasch gebak geïnviteerd, en men ziet vele groepjes naar een klein, romantisch plekje zoeken om aldaar een uurtje in de schaduw door te brengen. Maar laat wordt 't daai'bij niet, dat duldt de Spaansche „Costumbre" niet en vóór het donker geheel is ingevallen zijn uw talrijke gasten in lange rijen alweer dorp- waarts gegaan, nog altijd weer zingend hun vandaag tallooze malen herhaalde liederen. En in- het dorp zelf zal het vanavond ook later dan gewoonlijk nog licht zijn. Stellig zal ook menig paartje nog wat na te praten heb ben. C. B. Nieuwe directeur-generaal van de Volksgezondheid. Bij Kon. Besluit is benoemd tot opvolger van mr. L. Lietaert Peex-bolte tot directeur- generaal van de Volksgezondheid dr. C. van den Berg. Dr. C. van den Berg is thans werkzaam als chef van de afd. Onderwijs ter gemeente secretarie te 's-Gravenhage. Daarvoor was hij adjunct-dix-ecteur van de Ver. van Nederlaxid- sche Gemeenten. De fraudes teAmbt-Harden- berg. Voor de Almelosche rechtbank is Dinsdag de strafzaak behandeld tegen den gewezen bur gemeester H. H. W. en den gewezen gemeente ontvanger H. B. van Ambt Hardenberg. Aan het eind van het vorige jaar waren verscheidene feiten voor den dag gekomen, waaruit bleek, dat de ontvanger allerlei on regelmatigheden had gepleegd en dat de bur gemeester hierbij betrokken was. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. B. werd gearresteerd en is in voorloopige hech tenis gehouden. De gemeenteraad heeft hem oneervol ontslagen. Later is den burgemeester op zijn vcGzoek eervol ontslag verleend. De laatste sti i terecht wegens heling en ver duistering, B. wegens verduistering. Den ontvanger is ten laste gelegd, dat hij zich f 16.000 wederrechtelijk heeft toege- eigend. Hij deelde ter terechtzitting mede niets van het geld ten eigen bate te hebben aangewend, doch alles aan den burgemeester te hebben gegeven. Hij verklaarde den burgemeester geen geld te hebben kunnen weigeren. De officier van justitie merkte in zijn re quisitoir op, dat verdachte, hoewel hij door zijn voorganger uitdrukkelijk was gewaar schuwd, toch aan den burgemeester geld had geleend. Hij eischte twee jaar gevangenis straf. De burgemeester, als verdachte gehoord geeft op een vraag van den president toe. dat hij het bedrag van f 16.000 heeft gebruikt, al weet hij niet meer waarvoor. Wel zegt hij, dat dit bedrag ter beschikking bleef. Toen de ont vanger in functie trad in 1923 had hij (verd.) reeds een schuld van f 10.000 die opliep tot f 13.000. Voorts was den burgemeester verduistering van twee bedragen, groot f 170 en f 75 ten laste gelegd. In zijn requisitoir zeide de Officier van Justitie, dat de burgemeester op ergerlijke wijze misbruik had gemaakt van zijn gezag tegenover een jongeren ambtenaar. Ook tegen dezen verdachte eischte het O.M. twee jaar gevangenisstraf. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1886. 9 April In tegenwoordigheid van het bestuur der hier gevestigde afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw legden de jongelieden, die geduren de dezen winter den cursus gevolgd hadden van den heer Van der Wal, luite nant-paardenarts alhier, proeven af van de door hen gemaakte vorderingen in het hoefbeslag. Een uur wex-d gewijd aan de theorie, een uur aan de praktijk. H. J. H. van der Borg, J. Hex-meling, S. Reinolda en J, Kooyman namen aan het examen deel. Zoowel theoretisch als practisch gaven de leerlingen dusdanige bewijzen van hun bekwaamheid in het vak, dat het bestuur niet aarzelde, ieder hunner een diploma te geven, hetwelk de voorzitter, de heer Jhx\ Ch. van de Poll, hun overreikte met een woord van lof voor hun betoonden ijver. Vervolgens richtte deze het woord tot den heer Van der Wal, op wiens initiatief deze eerste cursus voor hoefbeslag in Nederland was ingesteld. Hij dankte hem namens de afdeeling voor de zorgen, daaraan ge wijd; wenschte hem geluk met de ver kregen resultaten, en hoopte, dat hier mede de grond mocht zijn gelegd tot een verbetering van het hoefbeslag, dat in ons land over het algemeen nog zooveel te wenschen overliet. April voor den tuin de mooiste tijd! Het zal nog wel even duren, eer er weer zóó'n rijkdom aan kleuren is als nu. Kleine inzin- kingen zijn bijna niet te voorkomen in den loop van het tuinjaar, maar het zet na een bescheiden begin in Februari en Maart nu glorieus in met de Aprilbloeiers, zóó glorieus dat je je met bezorgdheid afvraagt: zal rn'n tuin later ooit nog zoo mooi kunnen worden? Blauw en geel zijn de hoofdtinten. Aan den schaduwkant bloeit welig het Longkruid (Pulmonaria) emt de vele kleine, helderblau we bloemen. Daartusschen staan bleekgele Narcissen, en fonkelen de gouden Sleutel bloemen. Blauwe Druifjes en Scilia sibirica zorgen voor groote plekken blauw en zoo doet de Sneeuwroem. De troosjes van Vogeltje- op-de-kruk vallen hier aan de noordzijde wat bleekrose uit, maar dat hindert niet. Allesbehalve bleek is Erica carnea, die door de regens van de laatste dagen zoo helder paarsfose van kleur is geworden. En aan den zonr.ekant bloeien de Narcis sen in wit en velschillende tinten geel. De groote. statige txxxmpetten, de vriendelijke ti-osnarcisjes. enkele en dubbele; de kleine wilde soorten, de donkergele hoepelrokjes van Narcis Bulbocodium en de bleekgele sier lijke klokjes van Narcis triandus albus. de Engelen tranen. Het parmantige zwavelgele trompetje van W. P. Milner, een gekweekte miniatuur-narcis, die zoo heerlijk ruikt. De latere soorten vouwen langzaam hun spitse gebogen knoppen opeix. De voorjaarswind stoeit met de bloemen. En tusschen al dat geel en wit staan groote plekken Dx-uifjes en Scilla, terwijl boven die lage bloeiexs de For sythia zijn takken vol goudgele klokjes heft. In den hoek begint de Ribes bleekrose te kleuren en dat rose herhaalt zich in de kleur van Vogeltje-op-de-kruk, die hier in de half schaduw heel wat donkerder is dan op het noorden. De wonderlijke witte Waterlelie- tulpen. Tulipa Kaufmanniana „Gaiety" van „Flora" welbekend staan wijd open en toonen hun donkergele hart en wat ver der zijn de plantjes van Anemone blanda ovex-dekt met blauwe en x~ose straatbloem pjes. De mooie lage Primula Juliana Tucker's vax\ is overdekt met helder karmijnrood® bloemen en het duux-t niet lang meer. of Pri mula denticulata (de zachtlila „bol op steel") bloeit. Ja. bij al die poëzie van Aprilbloei mo gen we het prozaische gedeelte van het tuin werk niet vergeten. Het allervoornaamste: hoe staat het met de slakken? Nu is het de goede tijd om ze te vangen! Over een maand hebben ze hun winterkwartieren definitief verlaten en zich mitsgaders hun nageslacht over uw planten verspreid. Nu zijn ze nog deels in den winterslaap en voor de rest goed zichtbaar doordat alles nog kaal is. En lokt zoo'n moordpartij u niet aan. denk dan eens aan de ravage, die deze glibberige kruipers verleden jaar aanxdchtten in uw Dahlia's, uw Zonnebloemen, uw Stokrozen en malsche jonge zaadplantjes. Dan komt u zeker in de vereischte stemming! L. S. Saneeringspogingen in het bakkersbedrijf. Waarom de aangeboden ondernemersover eenkomst wordt afgewezen. Naar van bevoegde zijde medegedeeld wordt, is het motief, waarom verbindendverklai'ing van de ondernemers-overeenkomst, voor het bakkersbedrijf ingediend door de N.V. „De Nederlandsche Bakkerij-Stichting" in den gestelden vorm niet in overweging kan worden genomen, dat de overeenkomst als zoodanig verstarrend werkt op de prijzen van de eerste levensbehoeften en dat de loonen. in de over eenkomst bepaald, niet elastisch zijn, zulks in den zin, dat er niet voldoende correlatie is gelegd tusschen de loonen in dit bedrijf en die in hiermee gelijk te stellen bedrijven. De rijkste man ter wereld. De Nizam van Hayderabad die onlangs zijn vijfentwintig jarig regeeringsjubileum vierde, wordt thans algemeen als de rijkste man ter wereld beschouwd. Zijn koninkrijk heeft een oppervlakte van 200.000 vierkante kilometer. Bij gelegenheid van zijn regeeringsjubileum heeft deze rijkaard voor zijn getrouwe onder danen 20.000 radiotoestellen gekocht die over alle streken van het land zoo eerlijk mogelijk verdeeld zijn. Men schat het vermogen van den Nizam op 160 millioen Pond sterling. Bovendien heeft deze vorst 10 weelderig ingerichte paleizen. Desondanks leeft hij uiterst sober. Ofschoon hij een vijftigtal luxe auto's heeft staan in zijn garage, rijdt hij toch bij voorkeur in een oud Fordje, model 1927! K. W. P.).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5