Him Het Industrieel Wereldherstel. KOUSEN Paaschvreugd. KROON BEHANGSELS! Engelsche Censuur Op Vredes-Film. 53e Jaargang No. 16196 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 10 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: X'. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag eis aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Mr. Th. Maassen raadsheer. Mr. TH. MAASSEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer in 'het gerechtshof te Arnhem mr. Th. Maas sen, thans vice-president van de arrondisse- ments-recht'oank te Haarlem. Mr. Tli. Maassen werd 14 September 1886 ln Friesland, geboren. Hij studeerde te Groningen en te Leiden, waar hij in 1908 promoveerde. Zijn eerste functie Ibij de rechterlijke macht was die van sulbst. 'griffier Ibij 'heit Kantongerecht te Rotterdam (1 Januari 1911). In 1913 werd hij subst. griffier ibij de Arr. Rechtbank te Alkmaar en in 1919 kreeg hij zitting als rechter in dezelfde Rechtbank. In December 1925 volgde de benoeming van Mr. Maassen tot rechter te Haarlem en in November 1930 zag hij zich benoemd tot vice-president der Arr. Rechtbank alhier. Mr. Maassen is voorzitter van het Scheids gerecht voor gemeente-ambtenaren te Haar lem en is ook lid geweest van den thans op geheven Raad van Beroep voor de directe belastingen. De promotie van mr. Th. Maassen heeft ten gevolge dat de Haarlemsche Rechtbank een harer kundigste leden verliest. Gedurende de ruim tien jaren van zijn werkzaamheid in onze stad heeft hij zoowel in de kringen van de rechterlijke macht en van de balie als daar buiten den naam verworven van een buiten gewoon knap jurist. Op 1 Januari 1936 was hij 25 jaar aan de rechterlijke macht verbon den. Aan een viering van dit jubileum heeft mr. Maassen zich in de bescheidenheid, die hem kenmerkt, onttrokken. Hem zal bij zijn afscheid van Haarlem ongetwijfeld blijken hoezeer men hier zijn arbeid gewaardeerd heeft en niet minder zijn vriendelijke, rustige persoonlijkheid en hooge karakter-eigenschap pen, die gezamenlijk hem stempelen tot een voortreffelijk rechter. Met voldoening zal hij aan zijn tien Haarlemsche jaTen kunnen te rugdenken, en de beste wenschen van allen die hem persoonlijk kenden zullen hem ver gezellen. WIE ZAG DIE AANRIJDING? Donderdagmorgen te kwart over elf is op den Jansweg bij de Parklaan een wielrijdster tegen een vrachtauto gereden, waarbij zij zóó gewond werd, dat zij voorloopig niet in staat is te werken. Aan hen. die dit ongeluk gezien hebben, wordt verzocht zich voor het ver strekken van inlichtingen aan het Politiebu reau Smedestraat te willen aanmelden. De opvolger van Mr. Raedt. Mr. C. G. Bijleveld. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Haarlem Mr. C. G. Bijleveld. thans rechter in de ar rondissements-rechtbank te Almelo. Mr. Bijleveld, die in 1896 geboren werd, is een zoon van den oud-president van het Ge rechtshof te Amsterdam. Hij studeerde te Utrecht, waar hij ook promoveerde. Na zijn promotie werd hij subst. griffier bij de Rechtbank te Amsterdam en in 1931 zag 'hij zich benoemd tot rechter in de Arr.- Rechtbank te Almelo. Mr. Bijleveld, die te Almelo lid is van de Rotary Club, bewoog zich daar o.m. veel op het gebied van het veilig verkeer. Moedgevende statistieken van den Volkenbond. Waarom het tempo in Nederland en Zwitserland nog traag is. Tot de meest volledige statistische over zichten, welke ons ter beschikking staan be- hooren ongetwijfeld de maandelijksche pu blicaties van den Volkenbond. In het laatst verschenen „Bulletin Mensuel de Statistique de la Société des Nations" zijn in 't bijzonder gegevens te vinden over de voortbrenging aan industrieele producten, over de bedrij vigheid in de bouwvakken en over het ver loop van de goudprijzen van een aantal grondstoffen. Overziet men deze groote reeksen van cijfers dan moet ieder daaruit concludeeren, dat de grootste diepte dei- wereldcrisis overschreden is. Helaas moet daaraan onmiddellijk worden toegevoegd, dat deze gunstige conclusie niet geldt voor Zwitserland en Nederland. Het is een schrale troost, wanneer men opmerkt, dat in deze landen de crisis eerst later tot volle uiting is gekomen en het herstel zich dus ook later zal manifesteeren. Intusschen is het hoop vol. dat de Industrieele bedrijvigheid in het laatste kwartaal van 1935 in ons land groo- ter was dan in de overeenkomstige periode van 1934. Vergelijkt men de gegevens uit verschillende andere landen dan blijven wij nog in bedenkelijke mate achter. Zoo was de industrieele voortbrenging in de Ver eenigde Staten van Amerika in het laatste kwartaal van 1935 circa 28 procent groo'ter dan in de laatste drie maanden van het jaar 1934, voor België, Duitschlanid en Tsjeeho- Slowakije bedroeg dit percentage 20 en voor Canada en Oostenrijk 15, voor Engeland en Japan 3, voor Denemarken 6, voor Chili 5 en voor Frankrijk en Nederland slechts 2 pro cent. Als direct gevolg van de zich uitbrei dende industrieele voortbrenging is de in dustrieele wereldvoortbrenging gunstig be ïnvloed. Laatstgenoemde heeft het peil van 1929 overschreden. Daarbij dient natuurlijk wel bedacht te worden, dat hetzelfde niet gezegd mag worden voor alle landen indivi dueel. Er zijn er verschillende, die het voort- brengingspeil van 1929 nog niet. hebben kun nen evenaren. Tot die groep van landen be- hooren in de eerste plaats Nederland, Polen, Frankrijk en Tsjecho Slowakije. De achter stand in deze landen bedroeg in 1935 verge leken bij 1929 ongeveer 30 procent. Maar ook de Vereenigde Staten van Amerika, Oosten rijk, Italië, België, Spanje Duitschland en Canada hebben nog een achterstand, al was deze ook geringer, nl. tusschen 10 en 25 pro cent. Er moeten dus landen zijn, die de ba lans naar de andere zijde hebben doen over slaan, anders zou de industrieele wereld voortbrenging van 1935 die van 1929 nooit hebben kunnen overschrijden. In hoofdzaak is dat te danken aan Japan, Chili, Sovjet- Rusland, Roemenië, Griekenland, Hongarije, Denemarken, Estland, Finland, Zweden. Noorwegen en Engeland. Wat de bedrijvigheid in de bouwvakken betreft ondervindt Nederland nog in hooge mate de nadeelige gevolgen der crisis. Het Volkenibonds-builletin van Maart geeft intus schen eenige aanleiding tot optimisme. Dit mag geput worden uit de gegeven bouwver gunningen. Het aantal blijkt nl. in het laat ste kwartaal van 1935 beduidend hooger te zijn dan in. de overeenkomstige periode van 1934. De conclusie, dat de vooruitzichten op dit terrein gunstiger zijn, is gerechtvaardigd. Ook hier staan de Vereenigde Staten van Amerika op de eerste plaats. Daarna volgen Duitschland, Australië, België, Canada, Zuid- Afrika, Engeland, Polen, Finland en Argen tinië. Daartegenover is de toestand van het bouwbedrijf in Zweden, Frankrijk, Neder land en Zwitserland nog slecht. Van eenige opleving valt daar niets te bemerken en het is zeer de vraag of de verscherping van den toestand hier reeds tot stilstand is gekomen. Tenslotte nog enkele opmerkingen over het verloop der goudprijzen van eenige be langrijke grondstoffen. Deze prijzen zijn, blijkens het Maart-bulletin, vrijwel over de getheele linie gestegen. Op zich zelf was dat. te verwachten, aangezien reeds uit de in Februari gepubliceerde gegevens bleek, dat de goudwaarde van den wereldhandel in 1935 voor het eerst na 1929 grootér was dan in 1934. Daarvoor kunnen twee oorzaken worden aangewezen. De omvang van den wereldhandel kan vergroot zijn, daarnaast kan een stijging der goudprijzen hebben plaats gehad Reeds had men het vermoe den, dat de opgetreden vermeerdering van de goudwaarde van den wereldhandel ook een gevolg moest zijn van een stijging der goudprijzen. Thans blijkt dit uit de in Maart verschepen publicaties. Inderdaad is de in het laatste kwartaal van 1935 ingetreden vermeerdering van de goudwaarde van den wereldhandel, een vermeerdering van 6-6 procent, vergeleken bij hetzelfde tijdvak van 1934, ongeveer voor de helft een gevolg van vermeerdering van den omvang van den wereldhandel en voor de helft door de stij ging van de goudprijzen der grondstoffen en industrieele producten. Zoo zijn de prijzen der levensmiddelen, waaronder die van bo ter, graan, rijst en rundvleesch nog aanzien lijk gestegen. Hetzelfde geldt voor textiel producten, zooals wol en zijde. Ook de goud prijzen van koffie en thee zijn omhoog ge gaan. Toch zijn er ook uitzonderingen op dezen regel. Van een algemeene stijging der goudprijzen voor alle grondstoffen is geen sprake. Dit is bijv. niet het geval voor hout, steenkolen, kunstzijde, staal en tin.. Uit ale deze gevens is wel als vaststaand te concludeeren. dat de industrieele wereldbe- drijvigheid zeer sterk is toegenomen. Sedert Juli 1932, toen het dieptepunt was bereikt, is een toeneming opgetreden van ongeveer 50 procent. De Vereenigde Staten van Amerika kunnen in die periode wijzen op een stijging van niet minder dan 77 procent. Dergelijke verblijdende cijfers verliezen wat van hunne waarde, wanneer men bedenkt, dat de werk loosheid in de wereld onvoldoende vermin dert. Tegenover 11.3 millioen werkloozen in de Vereenigde Staten in 1932 staan er 9.6 millioen in 1935. Ook Engeland vertoonde een te geringen achteruitgang. In 1932 was het aantal werkloozen 2.84 millioen. welk aantal in 1935 nog altijd 2.03 millioen bedroeg. In tusschen kunnen deze landen op een aan zienlijke vermindering wijzen, waartegen over Nederland, Frankrijk en Zwitserland helaas nog niet in een dergelijke positie Mij ken te verkeeren. MOLLERUS. Twee motoren van de „Hindenburg" defect. Het luchtschip vliegt over het Rhönedal LE BOURGET, 10 April (Reuter A. N. P.) Om 8 uur G. M. T. ('3.20 Amst. tijd) gaf het luchtschip „Hindenburg" als zijn positie op 70 mijl ten Zuidoosten van Barcelona. De com mandant deelde mede dat twee van de vier motoren wegens een defect gestopt waren, en dat het luchtschip met een feilen tegen wind te kampen had. Hij voegde hier nog aan toe, dat het moeilijkwas hooger dan 3.000 me ter te stijgen, teneinde over de Alpen te kun nen vliegen en dat hij derhalve zijn weg door het Rhónedal moest kiezen. Om 10.15 uur Amsterdamsche tijd meldde ■het luchtschip, dat het de Fransche kust na derde. Om 3-55 G.M-T. (9.15 Amst. tijd) vloog de „Hindenburg" over Cabo de Creus. Het laatste door Reuter-A. N. P. ontvangen bericht luidt: Het luchtschip „Hindenburg" vloog om 10,18 (Amst. tijd) over St.-Marie de la mer. Alles was wel aan boord. Het luchtschip zal het Rhóne-dal vol gen en zijn weg nemen over Valence en Bazel. Uit Montélimar wordt gemeld, dat het luchtschip om 11,40 (Amst. tijd) over deze stad vloog. Von Hoesch plotseling overleden. De Duitsche ambassadeur te Londen. VON HOESCH. LONDEN, 10 April (Reuter-A.N.P.) De Duitsche ambassadeur te Londen Von Hoesch is plotseling overleden. Leopold Gustav Alexander von Hoesch, de Duitsche diplomaat, werd in 1881 geboren. Hij genoot zijn opleiding te Genua, Heidelberg, Muenchen en Leipzig. In 1907 werd hij benoemd tot attaché bij het gezantschap te Peking, in 1909 werd hij overgeplaatst naar Parijs. Na eenigen tijd te Madrid werkzaam te zijn geweest, volgde in 1911 zijn benoeming aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Van 1912'14 verbleef hij te Londen, in 1915 te Sofia en in 1916 te Constantinopel. In 1917 werd hij particulier secretaris van den minister van buitenlandsche zaken, waarna hij in 1918 tot kanselier te Oslo werd be noemd. Het volgend jaar ging hij als zaak gelastigde naar Madrid tot hij in 1921 be noemd werd tot kanselier aan de ambassade te Parijs, waar hij in 1923 werd bevorderd tot zaakgelastigde en het volgend jaar tot am bassadeur. Sedert 1932 was Von Hoesch ambassadeur te Londen als opvolger van baron Von Neurath, den tegen woord igen rijksminister van bui tenlandsche zaken. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld bij de jongste Locamo-pnderhandelingen. 'k Wensch u, met uw Pa 's best jasje, Of uw Ma 's best jurkje aan, Dat het, ijs en weder dienend, U voor 't Paaschwindje mag gaan. 't Zou natuurlijk prettig wezen, Als men 't zoo bestellen kon.: Voor en na desnoods wat regen, Maar met Paschen louter zon. 't Is ons lot om af te wachten, Wat je op je Paaschbrood krijgt, Maar nu niet te gauw versagen, Als het eens een beetje dreigt. Een klein tikje optimisme, Blij gezicht en goed humeur, Wat bescheidenheid van eischen, Dan stelt Paschen nooit teleur. Even alle zorg vergeten, Werkelijk, gelooft u mij, Dat is heel 't Paascheieren-eten, Dat 's het Paasch-Columbus-ei. Zoek verstrooiing van gedachten, Rust voor den beproefden geest, Requiescat dus in Paschen, Dan wordt Paschen tot een feest. P. GASUS. IETS MOOIS IN UW KAMERS? ALLÉÉN GR. HOUTSTRAAT 179. TEL. 14269 (Adv. Ingez. Med.) Wat was de reden LONDEN, 8 April. Na de publicatie van het Engelsche bewape ningsprogramma in het Witboek enkele weken geleden, gebeurde er iets zeer verheugends: een kleine groep van personen in de film industrie, die zich voor de vredesgedachte in teresseeren, besloot een drie-minuten-film te maken in de vorm van een oproep aan het Engelsche publiek om van hun Parlements leden te eischen, dat zij vollen steun zullen geven aan het beginsel van collectieve veiligheid. Een verheugende activiteit in krin gen, waarin velen dit allerminst hadden ver wacht. De film zou niet commercieel worden ge ëxploiteerd. maar aan verschillende theaters ter vertooning worden aangeboden. Het be- vicodigde kapitaal werd spoedig door een aan tal bekende persoonlijkheden bijeengebracht, de korte film werd gemaakt en honderden cinema's meldden zich, die de film in hun programma's op wilden nemen. De Engelsche Volkenbonds-Vereeniging lichtte er haar af- deelingen over in er was veel belangstel ling en het plan „dreigde" een succes te worden. Zoo dacht de Engelsche Censuur er althans blijkbaar over. Want nadat de keuring van de film ge- ruimen tijd was opgehouden werd aan de vervaardigers bericht op vage en niet of- ficieele wijze dat de Keurings-Commissie meende, dat de film geschilpunten bevatte en van plan was haar aan het Ministerie van Oorlog voor te leggen. De oorlogs-scènes in de film, waarover het oordeel van het Ministerie van Oorlog ge vraagd zou kunnen worden, zijn alle ontleend aan de film „Thunder in the Air", van de Vol kenbonds-Vereeniging, die eeniigen tijd ge leden door de Censuur werd goedgekeurd. De film is voorzien van uitstekende titels, waaraan de regeering echter volgens geen enkele wet bij mogelijkheid aanstoot kan nemen. Het begint met een mededeeling „aan het Engelsche Volk", dat de wereld her-be wapent. Daarop volgt een fascimile van een passage in het Witboek, waarin wordt toege geven, dat „een verhooging van de standaard van bewapening in alle landen geen verzeke ring voor den vrede vormt". Er wordt op ge wezen, dat Engeland de laatste 15 jaar 26i per minuut (dag en nacht) aan bewapening heeft uitgegeven. Tegen een achtergrond van marcheerende troepen, bombardementsvlieg tuigen, vurende machinegeweren en vervaar lijke tanks herhaalt een stem plechtig: „Tegen lucht-aanvallen bestaat geen ver dediging". De film brengt dan enkele een voudige mannen en vrouwen op het doek, die op gewone manier over vrede en de gevaren van een massa-moord praten, om tenslotte te eindigen met de woorden: „Schrijft aan uw Kamerlid: Vraagt om vrede tot stand te brengen door redelijkheid". De eenige reden, die de vervaardigers van deze film voor het gedrag van de overheid kunnen vinden, is dat het Ministerie van Oorlog op het oogenbiik in de bioscopen over het heele land een campagne voor het winnen van soldaten (Engeland kent, geen dienstplicht) heeft ingezet, waarin Mr. Duff Cooper, de Minister van Oorlog, met bemin nelijke stem tot de Jonge Mannen van Enge land spreekt over bet grootsche leven, dat hun in het leger wacht. Men vraagt zich af of het Ministerie van Oorlog kans zal zien om deze vredesfilm op te I Het woord is aan.... Emil Flusser: Dat ziekelijke geldzucht zioaarder weegt dan het lewi van millioenen vien- schen. dat deze meer schade aanricht dan icelke epidemie ook, moest niet alleen in de medische leerboeken staati maar het moest ook in de vele populaire geschriften over volksgezondheid, aan de- hand van voorbeelden zooals de beioapeningsindustrie, in breeden kring bekend ge maakt worden. (Uit: „Krieg als Krankheit" houden, tot dat deze campagne achter de rug is. Inmiddels zitten de vervaardigers van deze film niet stil. Gisteren vond een pers voorstelling plaats en parlementsleden en Ministers zijn uitgenoodigd om hedenmorgen een vertooning van de-film bij te wonen. Op de vraag, of de film naar zijn meening een publiek gevaar vormde, antwoordde de heex-H. G. Wells, dat de film „niet gevaar lijk genoeg" was. „Het is onbegrijpelijk, dat een dergelijke film onderdrukt zou worden", voegde hij er aan toe. „Hoe kunnen we vrede in de wereld tot stand brengen, als we niet over vrede mogen praten!" Vr. S. FAILLISSEMENTEN. Faillissement, uitgesproken door de Arron- aissements-Rechtbank te Haarlem, op Don derdag 9 April. Th. G. v. d. Asdonk, winkelier in ijzerwaren en rijwielhandelaar, wonende te Heemstede, Binnenweg 1. Curator: Mr. J. H. J. Simons, to Haarlem. Rechter-commissaris in dit faillissement: Mr. M. A. van Rijn van Alkemade te Haar lem. DE ACTIE TEGEN DE GEVAARLIJKE AUTO'S De motorbrigade van de Haarlemsche po litie maakte Donderdagmorgen proces-verbaal op tegen een expediteur uit Schiedam, die over den Wagenweg reed met een vrachtauto, waar van de stuurinrichting een speling van 120 graden had. Ook de voetrem deugde niet. Bij een snelheid van 27 K-M. was een afstand van 21 M. noodig om den wagen tot stilstand te brengen. De "auto moest voor herstel naar een garage gebracht worden. DAMES-, BAKVISCH-, KINDER-, DRIE KWARTS-, SPORT- In fil d'ecosse, zijde, macco, wol-met zijde, fil-met-zijde en katoen. (jen. Ceaniéstcaal 129 Telefoon 11385 (Adv. Ingez. Med.) De Commissie van Dertien heeft opnieuw een beroep gedaan op de beide oorlogvoe rende landen. pag 4 Het luchtschip „Hindenburg" heeft op dc te rugreis naar Europa met motorpech te kampen. pag, 4 De oorlog in Abessynië: Italiaansche op- marsch in de richting van Dessie. pag, 4 De heffing op boter wordt met 10 cent per K.G. verlaagd. pag 3 De Nedeidandsclie ambulance is nog te Dessie. pag. 3 Met Polen is een nieuw tarief verdrag en een nieuwe contingenteerïngsovcreenkomst ge sloten. pag. 3 De Duitsche gezant te Londen Von Hoesch is plotseling overleden. pag. 1 Mr. Th. Maassen is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het industrieel we reldherstel. pag. 1 Van onzen Berlijnschen correspondent: Over het vangen en dooden van vogels. pag, 4 Vr. S. Engelsche censuur op vredesfilm. pag. 1 Mr. J. II. van Gelderen: Voorrangswegen. pag, 3 L. S. Prima vera 1936. pag. 7 J. B. Schuil over: Een vreemdeling te Jeru zalem. pag 13 J. H. de Bois: Gooische schilders in de kunst- zaal Reeker. pag. 13 Voor de Jeugd. pag. 9 en 10 Sport in 't kort. pag. 11 De burgerlijke stand van Haarlem is opge* nomen op pag. 2,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1