Frankrijke vredesvoorstellen. Kobbo door de Italianen bezet. [)e verbouwing van de Bank van Engeland. ZATERDAG 11 APR It 1936 HAARLEM'S DAGBLAD' Herinnering aan vroegere plannen. Op de internationale en in het bijzonder op de Europeesche politieke beurs is het aan bod van plannen en voorstellen, die verbete ring der onderlinge betrekkingen en handha ving van den vrede beoogen, thans wel zeer groot. Op 7 Maart j.l. begon dit aanbod met de Duitsche voorstellen, die gepaard gingen met de behandeling van het Rijn-pact van Lo carno als een vodje papier. Daarp broeid- den de overige Locarmsten een twaalf dagen later te Londen een reeks tegenvoorstellen uit. Vervolgens kwam er dan weer in het antwoord van Berlijn een nadere detailleering van de op 7 Maart aan de hand gedane denk beelden. En nu ligt er, als bewijs, dat men ook in Parijs de kunst verstaat breed opge zette plannen te ontwerpen, het Fransche constructieplan van actie voor den vrede ter tafc-, dat 25 artikelen bevat, in 5 hoofd stukken verdeeld. Waarom men er niet 26 artikelen van ge maakt heeft, om aldus het aantal bepalingen, die het Volkenbondshandvest telt, precies te verdubbelen, is mij met duidelijk. Dat ware toch bepaald nog eleganter geweest, iets waarvoor men anders in het land van Ma rianne niet ongevoelig pleegt te zijn! Intusschen, alle gekheid op een stokje: tus- schen wat de Franschen zoo juist hebben op- gedischt en het grondverdrag van den Vol kenbond bestaat een nauw verband. De over weging, dat de droeve praktijk helaas geleerd heeft, dat men er met het Handvest alleen niet meer komt, heeft in belangrijke mate tot de indiening van dit Fransche plan geleid. Er dient echter onmiddellijk op gewezen, dat ook met 51, ja met nóg onnoemelijk veel meer artikelen niets te bereiken zal zijn. wanneer de oprechte wil om zich aan de op papier ge zette verplichtingen te houden, ontbreekt. Daar ligt 'm, wel beschouwd, bovenal de grootste moeilijkheid. Want hadden niet vele staten, en daaronder in het bijzonder de groote mogendheden, elk op hun beurt ge toond onvoldoende doordrongen te zijn van den geest, die noodig was om het Bondshand- vest tot een steeds sterker wapen te doen wor den in dienst van een vreedzame op recht gebaseerde staten-samenleving, dan had al deze plannenmakerij volkomen achterwege kunnen blijven. Onwil of (en) onvermogen van menig Bondslid om trouw te zijn en te blijven aan wat in 1919 ten behoeve der vol kerengemeenschap geschapen was, veroor zaakte meer en meer een zich, al dan niet openlijk, onttrekken aan de op de leden rus tende verplichtingen. En dit heeft o.m, ver oorzaakt, dat men allengs tal van hoogst be langrijke bepalingen van het Handvest kapot is gaan interpreteeren. Daardoor is de situatie in de wereld er steeds slechter op geworden en groeide het verlangen om tenslotte te herstellen wat men kaoot had gemaakt, of ten minste had stuk laten maken. Tegelijkertijd wil men dan te vens onontbeerlijk geachte leemten ophef fen. Dit laatste geldt ongetwijfeld in zeker op zicht voor Frankrijk's hernieuwde poging de collectieve veiligheid te bevestigen. Erkend dient, dat immers de Franschen van den be ginne af. d.w.z. reeds toen men zich te Parijs- in den aanvang van 1919. bezig hield met het ontwerpen van een Volkenbond, er op uit zijn geweest hiervoor zorg te dragen. Zoo voerde met name een eerlijk willende en meenende figuur als Léon Bourgeois een hevigen strijd voor het denkbeeld, om den Volkenbond meteen te doen beschikken over een instru ment, dat eventueele beslissingen van den Bond met de noodige kracht, ten uitvoer zou den kunnen worden gelegd. Hij toch kwam op voor het organiseeren van een internatio nale gewapende macht, in dienst van den Bond. Doch tegenover de Fransche opvatting, dat het heil vooral te vinden was in nauw keurige omschrijving, niet slechts van de op de Bondsleden rustende verplichtingen, maar ook en vooral in vastlegging van wat de ge meenschap tegen den enkeling, die zijn ver plichtingen mocht schenden, zou moeten on dernemen. alsmede in het daartoe ter be schikking stellen eener politiemacht, stond de Angel-Saksische meening. Deze kwam hierop neer dat men het juist niet zoo-zeer moest zoe ken in een dergelijke straffe reglementeering Deze typisch Britsche zienswijze nu, die uit gaat van het „wait and see", van het voor elk geval op zichzelf beoordeelen of en wat er dient te gebeuren en van den gedachtengang, dat aanwending van overleg, van common sense enz. tenslotte de beste middelen zijn om verstoring der rechtsorde tegen te gaan, triomfeerde. Zoo zag Frankrijk zich wel ge noodzaakt langs anderen weg de in de oogen van dat land nog geenszins genoeg bevei ligde orde van zaken te behartigen, nl. met behulp van allerlei speciale bondgenoot schappen. Even scheen het, in 1924, alsof de Fransche denkbeelden toch door en binnen het Volkenbondskader verwezenlijkt zouden worden. Maar luttele maanden reeds nadat onder leiding van Herriot—Ramsay Macdo- nald het protocol van Genève, dat de beden kelijk geachte gaten in het Handvest zou stoppen, het levenslicht aanschouwde, ging het alweeT ter ziele. Niet in de laatste plaats dank zi.i Britsch verzet. Eindelijk gelukte het op minder afdoende wijze en voor een beperk ter gebied in 1925 wat meer ten behoeve dei- gegarandeerde veiligheid te bereiken: Lo carno. Sedert dien kwam echter toch weer meer dan eens de perfectionneering van de veilig heid en in verband daarmee schepping van een Bondspolitiemacht ter sprake. Belangrijke sporen hiervan trof men aan in Briand's plan voor een Europeesche Unie en voorts in een tweetal door Frankrijk op de tafel der ont wapeningsconferentie gedeponeerde voorstel len. Het jongste Fransche plan roept ongetwij feld in verschillende opzichten de herinnering aan die vroegere plannen weer op. Vooral dat van de Europeesche Unie vindt men er op meer dan een punt in terug, zij het ook hier en daar al weer wat nader uitgewerkt. Toch laat het meteen zien, dat men ook te Parijs beseft, dat het niet mogelijk is zich louter tot Europa te bepalen. Daarvan getuigt immers het artikel over de koloniën, waarin het o.a. heet, dat er noodzakelijkheid bestaat (wegens het scheppen van een gemeenschap pelijk reservoir van primaire grondstoffen èn met het oog op afzetmogelijkheid van het overschot van Europeesche voortbrengselen) over te gaan tot een herziening van zekere koloniale toestanden. Om echter vermoedelijk in de eerste plaats de Engelsche vrienden, en verder ook anderen niet onmiddellijk van een dergelijke bepaling te doen opschrikken, is er meteen aan toege voegd. dat er geen wijziging in de bestaande politiek souvereinitelt over de koloniën hoeft te komen. Er is .alleen maar" herziening noo dig t.o.v. een gelijkheid van economische rech ten, ln welk verband dan ook nog van een ver andering in samenwerking met betrekking tot het credietwezen gewag wordt gemaakt. Uit een volgend artikel blijkt dan. dat be handeling dezer problemen zal moeten ge schieden door een speciale afdeeling der in het Volkenbondsorganisme in te schakelen Europeesche commissie! Want het heele Fran sche plan wordt beheerscht door het beginsel, dat alles binnen dat kader zal moeten ge schieden. Zoo zal ook die Europeesche commissie of eenig ander hiertoe door den Volkenbonds raad aan te wijzen college met 2/3 meerder heid omtrent de bewapeningsvermindering van lederen staat bindende beslissingen hebben te geven, waarvan beroep op een met het oog hierop in te stellen arbitrage-hof zou open staan. Nog daargelaten, dat hier plots een wel hoogst belangrijke uitzondering op den regel der eenstemmigheid zou ontstaan ik stip dit alleen aan, zonder hiermee te kennen te geven of straffe handhaving van het eenstemmigheidssysteem al dan niet ge- wenseht ware valt voorts op. dat dit artikel dus ook een radicale wijziging van art. 8 van het Bondshandvest beoogt. Ontwapening of vermindering van bewapening zal immers niet van de toestemming van alle betrokkenen afhankelijk zijn, doch van een besluit van een Bondsorgaan. Bepaald bedenkelijk is intusschen in den bouw van het Fransche plan, dat in tegen stelling met wat ten dien aanzien het Pro tocol van Genève voorschreef, de regeling dei- collectieve veiligheid, d.w.z. aanvaarding van verplichtingen t.o.v: onderlinge bijstands- verleening tegen den staat-schender der rechtsorde, aan vermindering van bewapening vooraf zou moeten gaan. Op zijn minst ware het toch zaak tusschen beiden een onver brekelijk verband te leggen. Want uitbreiding der bijstandsverplichtingen, wat wil zeggen, toeneming van het risfeo, dat men in een internationaal conflict betrokken wordt, is alleen aanvaardbaar indien aan den anderen kant, tengevolge van belangrijke verminde ring van bewapening de kansen op een gewa pende botsing aanmerkelijk zouden afnemen. En dus behoort die vermindering van be wapening conditio sine qua non, een absolute voorwaarde te zijn voor de regeling Inzake de collectieve veiligheid. Niet in de laatste plaats is dit ook noodig in verband met wat het plan bevat met betrekking tot de vorming van een Bondspolitiemacht. Alles tezamen genomen kan hetgeen Frank rijk nu aan de hand doet tot verbetering der internationale orde leiden. Daartoe zal echter niet alleen noodig zijn, dat het van alle kan ten ter dege worde bekeken, juist waar het in tal van opzichten feitelijk tot aanmerke lijke verandering van het Volkenbondshand vest strekt. Ook en niet in de laatste plaats komt het er op aan, dat de volkeren inder daad bereid zijn leven te blazen in wat men op het nu eenmaal zeer geduldige papier zet. Want nog eens, de wereld is geenszins gebaat bij papieren recht, zij heeft behoefte aan werkelijk, aan levend recht. Dr. E. v. RAALTE. Een Rembrandt en vier Duerers gestolen. Reupter-A.N.P. meldt uit Segovia: Het schilderij van Rembrandt „De afname van het Kruis" en vier schilderijen van Al- brecht Duerer werden uit het Provinciale Mu seum gestólen. Het schijnt, dat een bezoeker, die in gezelschap van den concieTge Zondag het museum bezocht, de sleutels van het hangslot, dat de voordeur afsloot, bij een tweede bezoek heeft verwisseld. Daar het hangslot automatisch sluit heeft de concierge niets van dit feit bemerkt. Het onderzoek is in vollen gang. Verschillende bezoekers had den reeds den wensch te kennen gegeven het schilderij van Rembrandt voor een belangrijk bedrag te koopen. Stelsel van „Landbouw en Maatschappij" afgewezen. Enkele leden van de commissie-Van Loon, welke commissie moet onderzoeken of wijzi ging van het stelsel der landbouwsteunver- leening wenschelijk en mogelijk is, hebben zich bezig gehouden met de bestudeering van het door den Boerenbond „Landbouw en Maatschappij" aanbevolen stelsel, hetwelk gebaseerd is op hooge invoerrechten en com pensaties aan de landbouwers. De Tel. verneemt, dat de door deze leden gevormde subcommissie tot de conclusie is ge komen aat het geen aanbeveling verdient, het stelsel van „Landbouw en Maatschappij" over te nemen. Te verwachten is, dat de commissie-Van Loon deze conclusie zal overnemen en den minister in haar rapport zal adviseeren het stelsel van „Landbouw en Maatschappij" niet uit t,e voeren. Lijfgarde van den negus vernietigd. ASMARA, 11 April (D.N.B-A.NP.) (Radio gram van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureu)De Italiaansche troe pen hebben in den nacht op Vrijdag Kobbo bezet. De troepen hebben geen tegenstand ontmoet. Oofficieel werd Vrijdagavond be vestigd, dat de streek van Kobbo, dat op ongeveer 40 K.M. ten Zuiden van Kworam ligt bezet was. De activiteit der vliegers in de buurt van Dessie is weer zeer groot. Vijan delijke troepenconcentraties zijn niet te ver melden. Asbo-Galla-Krijgers melden interessante bijzonderheden over de vlucht van den negus na den slag bij het Asjangimeer. De negus zou zich, volgens deze mededeelingen, nog op 3 April in het gebied ten Noorden van Kworam, waar slag geleverd werd, hebben bevonden. In den nacht op 4 April zou hij naar Kworam zijn gegaan, vanwaar hij, twee uren later, per muildier vergezeld van eenige honderden manschappen van zijn garde verder naar het Zuiden trok. Den ochtend van den 5den April bevond hij zich te Maroea ten Zuiden van Kworam. Den volgenden ochtend ontdekten Asbo-Galla-krijgers zijn spoor, doch later heeft men niets meer van hem gezien. De negeus zou baard hebben laten afscheren, ten einde zich onherkenbaar te maken jegens hem vijandige stemmen. Het bericht over de vernietiging der garde van den negus heeft zich snel verspreid en een verpletterenden indruk bij de bevolkin) nagelaten. Verder verneemt de Reutel-correspondent te Asmara, dat de kuerrilla, die de Azebo Galla tegen de resten van het keizerlijke leger voe ren voortduurt. Bij de gevechten van eergiste ren zijn 400 man gesneuveld. Situatie van den negus hopeloos? PARIJS, 11 April (Havas-A.N.P.) Naar me vrouw Tabouis in de Oeuvre schrijft, zou ae Britsche regeering een telegram van den Negus hebben ontvangen, waarin deze ver klaart, dat zijn persoonlijke situatie hopeloos is en dat hij nog slechts over een leger van 5.500 man kan beschikken. De Engelschen zouden hun diplomatieke taktiek jegens Italië gebaseerd hebben op het feit, dat de Abessy- nische legers ongeveer een jaar stand zouden moeten houden. Naar de meening van Brit sche deskundigen heeft het gebruik van gif gassen hun berekeningen evenwel omver ge worpen. CELLULOID SNIPPERS Na het succes van „Een Midzavnernachts- droom", naar Shakespeare's tooneelstuk, heeft de Metro Goldwyn-Mayer besloten ook een fil-m naar het stuk „Romeo en Julia" te ver vaardigen. Aan de productie is al een begin gemaakt. Leslie Howard is gekozen als partner van Norma Shearer. John Barrymore speelt de rol van Mercutio. Frank Lawton die van Benvolio. Aubrey Smith en Violet Kemble- Cooper ziïn Lord en Lady Capulet, Basil Rath- benè is Tybalt en Edna May Oliver vervult de rol van gouvernante. 'Ook zal „As you like it" verfilmd worden. London Film Productions, waaraan Alexan der Korda is verbonden, zal definitief over gaan tot het produceeren van een film, welke ook voor ons land van groote beteekenis is, n.l. „Rembrandt", naar het scenario van Carl Zuckmayer. Korda zal zelf de productie leiden. De hoofdrol wordt gespeeld door Charles Laughton. Voor adviezen bij de regie en de samenstel ling van scenario en draaiboek werd geënga geerd Johan de Meester, die ook werkte aan de film „Rubber". „China Clipper". Warner Bros zullen binnenkort „China Clip per" verfilmen, gebaseerd op de Pacïfic-vlucht van de vliegboot, die denzelfden naam draagt. Het scenario is van gezagvoerder Frank Wead. Eerste vertooningen „Rubber" eind Augustus. Nadat de atelieropnamen van de Rutten-de Meester-film der Tobis „Rubber" klaar waren, hebben de technische werkzaamheden meer tijd in beslag genomen, dan berekend was. Vermoedelijk zullen de eerste vertooningen van ..Rubber" in de laatste helft van Augus tus plaatsvinden. Na-haar terugkeer uit Hollywood is Marta Eggerth aan een nieuwe film begonnen, dit maal voor de Tobis-Magna. Voor de overige hoofdrollen werden geëngageerd: Paul Hart- mann, Georg Alexander en Hilde Weissner. Greta Keller in „Confetti' De maatschappij van dr. Szekely te Weenen heeft haar tweede Weensche film. onder regie van den tooneelregisseur Marischka, voltooid. In de rolbezetting van deze film, „Confetti' geheeten, treft men, naast het komische trio, Hans Moser, Leo Slezak en Richard Roma- novsky, Friedl Czepa aan, die reeds kleinere rollen vervulde o.a. in „Episode". De voor „Confetti" gecomponeerde muziek van Stolz wordt voorgedragen door Greta Keller. De film „Angst" gereed. De Weensche Standard-film heeft zich met de Fransche firma Procine geassocieerd. De eerste film uit deze productie is „Angst", naar het bekende boek van Stefan Zweig, met in de hoofdrollen Gaby Morlay en Charles Vanel. De regie was van den Rus Tourjansky. De Italianen hebben vijfduizend ploegen laten maken voor het veroverd Abessynisch gebied, welke zij „wapens van den vrede" noemen. Intusschen houden zij daarmee, blijkens het opschrift, toch ook de herinnering aan Adoea levendig. Een langdurig en kostbaar karwei. (Van onzen Londenschen correspondent.) Twaalf jaar geleden was de Bank van Enge land een geheel gelijkvloersch gebouw. Het was toen 136 jaar oud. Het had de architec tuur van een vesting. Het perceel, waarop het zich bevond, was omgeven, aan vier zij den, door een muur van bijna 10 M. hoog. Het was een blinde muur, blind niet door ouder dom maar bij bestemming. Roet en stof en andere ongerechtigheden van de Londensche lucht hadden er zich in dikke lagen van 136 jaar groei aan vastgehecht. De muur was dus niet alleen blind maar ook zwart. Meer dan dezen muur kon een bezoeker aan het hart van de City van Londen van de Bank van Engeland niet zien. Er was een ingang tot de Bank aan den kant van Threadneedle Street. Men kon er door een deur het inwendige van het bankgebouw bereiken, alleen het inwen dige, dat voor openbaar verkeer bestemd was. Het was zeer beperkt. Men kon er geen blik werpen achter de schermen waar bankpapier werd gedrukt en goud in baren werd gewo gen. In 1924 begon het publiek te beseffen dat er gesloopt, gegraven, gebouwd en verbouwd werd op het duurste stuk grond van de we reld binnen den blinden, zwarten muur. „The Old Lady of Threadneedle Street", zooals de circulatiebank van Groot Brittannië vaak werd genoemd, was aan het einde van haar dagen gekomen en een „New Lady" begon haar opwachting te maken. Tot nu toe heeft zij een dozijn jaren aan de voorbereiding van die opwachting besteed en waarschijnlijk zal zij nog eens een dozijn jaren noodig hebben, voordat zij geheel met haar toilet gereed is. Intusschen is er sedert 1924 heel wat ge beurd. De blinde, zwarte muur heeft al lang opgehouden te beproeven het bankgebouw aan het oog van het openbaar te onttrekken. Wat eens een gelijkvloersch gebouw was is nu het hoogste gebouw van zijn naaste omgeving. Dat zou vroeger niet veel hebben gezegd. Maar toen de Bank van Engeland zich een nieuw huis ging bouwen wilden de andere banken van Princes Street, Lothbury en Bartholomew Lane (straten die om het perceel van de Bank van Engeland loopen) niet achter blij ven. Haar nieuwe gebouwen rezen veel hooger dan de vroegere en ze verrezen veel sneller dan dat van de moederbank. Maar tenslotte werd het laatste het hoogste van allemaal en het eenige in de City, dat misschien aan spraak kan doen gelden op de aanduiding wolkenkrabber. Toen de Bank zoo gloednieuw, blank en pyramidaal boven den ouden zwar ten muur begon uit te steken moeten de heer Montagu Norman en zijn medebestuurders pas goed hebben kunnen waarnemen hoe vuil de oude muur wel was. Het contrast was pijnlijk en beschamend. De muur wordt nu gewasschen en waar dit proces geëindigd is kan men waarnemen, dat de Portlandsteen van 136 jaar geleden er even blank en dege lijk uitziet als de Portlandsteen van gisteren, waarmede de gevels van het nieuwe gebouw zijn bedekt. Ingewijden vertellen, dat de verbouwing van de Bank van Engeland 'het grootste kar wei is dat ooit in de City van Londen is on dernomen, In degelijkheid van constructie 'heeft men de pyramide-n van Egypte willen ovenaren. Men kan in Londen bouwgrond in erfpac'ht krijgen voor een tijdperk van 999 jaren. Wat op zul'ken igrond wordt gebouwd is in bet algemeen niet bestemd het 10 eeuwen minus een jaar uit te houden. Maar als de Bank van Engeland op grond van zulk een langen erfpacht-tijd was gebouwd (ze is het niet) dan zou ze aan het einde er van nog even hecht zijn, even stevig in haar erondvesten. even gaaf in haar aanzien als thans. Het bestuur van de Bank van Enge land doet niet mee aan publiciteit en het heeft nooit laten weten hoeveel het wenk, dat thans op zijn last wordt ondernomen, zal kosten. Men slaat er een slag naar en spreekt van 6.000.000 pdAt. Het werk onder den be- iganen grond kan weinig minder omvangrijk zijn dan dat er boven. Het werk achter de blinde en nu grootendeels blanke muren gaat onophoudelijk voort, hoewel men al jaren lang heeft kunnen zien, dat de boven/bouw vrijwel voltooid is. Straks moet de Bank van Engeland ondergrondsche kamers hebben die goud in baren ter waarde van 150.000-.000 pd.st. zullen moeten bergen. Hoe de kamers en de gangen er heen worden gebouwd en waar precies, is een geheim dat verborgen blijft in de hoofden van Mr. Norman en zijn mede-bestuurders en in die van de betrouw bare personen, die het werk verrichten. Het geheim en andere geheimen van den bouw van de Bank worden goed bewaard. De con trole op de 700 werklieden binnen de blinde muren is nauwgezet. Men mag geen foto's nemen van bD,aeen er binnen de muren om gaat. De rr.- -liiküieid om dit te doen bestaat. Men zou hel. kunnen doen van hooge pun ten- in de naaste omgeving. Maar fotografen mo gen die hooge punten niet beklimmen. Vlieg tuigen mogen niet boven de B-ank van Enge land verschijnen. Hier en daar in den blin den muur zijn poorten gemaakt Voor de HET OVERLIJDEN VAN AMBASSADEUR VON HOESCH. LONDEN. 11 April (Reuter-A.N.P.) De kanselier der Duitsche ambassade te Londen, Von Bismarck, heeft verklaard, dat ambas sadeur Von Hoesch de laatste jaren een hart kwaal heeft gehad. Verleden jaar heeft deze hartaandoening aanleiding gegeven tot eenige ongerustheid. Von Hoesch weigerde toen evenwel er al te groote waarde aan toe te kennen en drong er op aan hard te blijven werken. Donderdagavond zeide Von Hoesch zich niet heelemaal wel te voelen. Vrijdagochtend, ter wijl de ambassadeur zich kleedde, voelde hij zich duizelig. Hij riep zijn bediende, die hem naar bed bracht. Een arts werd ijlings ont boden, De ambassadeur was evenwel niet meer in het leven te behouden. Kort daarop blies de diplomaat den laatsten adem uit. Het stoffelijk overschot van Von Hoesch zal in Duitschland worden teraarde besteld. vrachtwagens, die bouwmateriaal aanbren gen. Maar aan den binnenkant zijn groote schermen geplaatst, die het pulbliek belet-ten een goed kijkje naar binnen te nemen. Maar veel belangstelling in het nieuwe bankgebouw kan worden bevredigd in aan schouwing van het uiterlijk. De oude toe gang in Threadneedle Streef is er nog. Hij is echter veel aantrekkelijker geworden van aanblik. Een stel prachtige bronzen deuren sluit hem af. De grootste deur in het mid den is versierd met een decoratief paneel, dat twee Britsche leeuwen van igestyleer-de vormen, min of meer heraldisch in houding, voorstelt. Zij slaan de machtige' klauwen in een stapel geldstukken. De moraal ligt voor de hand. Het goud in de gewelven, dat men door deze deuren eventueel zou kunnen be reiken. is er even veilig als werd het bewaakt door zulke koningen der woestijn. Hoog bo ven deze deur met de geldstukken bewaken de leeuwen is het schouwspel liefelijker. Daar zit in het fronton van den voorgevel een steenen dame op een steenen bol. Haar mantel is overgeleverd aan den speelschen wind en vormt een achtergrond voor 'haar fiksche volle figuur, een figuur die zeer zeker „lak" heeft aan de slanke lijn, die de vrouwelijke bedienden in de City alsnog too- nen. Het vrouwenbeeld hoog in den voorge vel van de Bank heeft gauw den naam ge kregen van „New Lady of Threadneedle Street". Zij schijnt in haar omtrekken de stevigheid en de degelijkheid van de Bank van Engeland als instelling te symboliseer en. En haar lijfwacht, de steenen mannen van, Eric Gill (den rood ge achten beeldhouwer, die deze veste van het Kapitaal heeft mo gen versieren), doet dat op haar beurt niet minder. iA. K. VAN R. S. D. A. P.-Paaschcongres geopend. Rede van den heer Vorrink. AMY MOLLISON VIA BRUSSEL NAAR ENGELAND. De Engelsche aviatrice Amy Mollison, die bij haar poging om het record Londen Kaapstad te breken te Or an is blijven steken, is Vrijdagmiddag te half vier te Brussel aangekomen, met het Belgische vliegtuig van den Congo-dienst. Met het particuliere vlieg tuig ivan den Engelschen piloot Reiss is zij naar Gr avesend doorgevlogen. Mevrouw Mollison heeft het plan voor een nieuwe recordvlucht niet opgegeven. Vandaag is te Rotterdam het Paaschcongres der Sociaal Democratische Arbeiderspartij aangevangen. De partijvoorzitter, de heer Koos Vorrink opende het congres met een rede, waarin hij o.m. zeide, dat twee groepen van verschijnselen en gebeurtenissen zich als kenmerken voor de huidige situatie aan ons opdringen. Daar is in de eerste plaats de gevaarlijke toename van de spanning in de internationale politiek, waardoor de mogelijkheid van een nieuwen wereldoorlog beangstigend en be schamend naderbij is gekomen. Tegenover het fascisme, in welken vorm en onder welke omstandigheden ook, verliezen alle maatstaven van moraal en recht en men- schelijkheid hun bruikbaarheid. Het vertegen woordigt de principieele en consequente ver loochening van alle regels van moraal en recht en menschelijkheid. In het huidige tijdsgewricht kan slechts een systeem van collectieve veiligheid op den grondslag, van het Volkcnbondspact den weg openhouden naar de vervulling van de roe ping der moderne menschheid: de organisatie van den wereldvrede. Daar is in de tweede plaats het feit, dat de verlamming van het Nederlandsche economi sche leven onverminderd voortduurt en onze volkswelvaart met vernietiging bedreigt. Het cijfer der werkloosheid stijgt ononder broken en heeft een nog nooit gekende hoogte bereikt. In steeds breeder kring dringt het bewust zijn door, dat de eenzijdige deflatiepolitiek der huidige regeering de noodlotscirkel der steeds toenemende ellende niet vermag te door breken. Een ernstige waarschuwing voor de regeerins- partijen vormden de uitslagen van de ver kiezingen voor de provinciale staten en de gemeenteraden. Als een verheugend voorteeken voor de ko mende kamerverkiezingen mag de S.D.A.P. beschouwen den uitslag van de gemeente raadsverkiezingen. De groeiende ontevredenheid komt vooral tot uitdrukking in de aarzelende houding, ja, den onverholen tegenzin ten opzichte van den koers der regeering bij sommige politieke groepen, vooral bij de R.K.S.P. op wier steun in het parlement de regeering is aangewezen en waarvan de regeeringscrisis van den zomer van 1935 het gevolg geweest. De S.D.A.P. heeft niet nagelaten de R.K.S.P. er telkens weer op te wijzen, dat zij ondanks haar critische hou ding tegenover het kabinet-Colijn de volle verantwoordelijkheid meedraagt voor de voortzetting van de ook door haar in menig opzicht bedenkelijk geachte politiek. De partij leiding en haar organen hebben zich onom wonden bereid verklaard met de R.K. en met andere politieke groepen te onderzoeken, welke mogelijkheden er zijn om tot een andere en betere politiek te komen. Met het Plan van den Arbeid heeft de partij de leiding genomen in de groeiende oppositie tegen het regeeringsbcleid en deze oppositie een positieve doelstelling gegeven. Een eerbiedwaardige reeks rapporten, vanaf het socialisatie-rapport tot het rapport over het Plan van den Arbeid legt getuigenis af van het krachtige geestelijke leven in de partij. Van sommige kanten meent men verschijnse len van verwatering der beginselen bij de S.D.A.P. te kunnen aanwijzen. Laat men zich niet vergissen, aldus spr.. Er is sprake van een natuurlijk groei- en ontwikkelingsproces in de beweging, dat in verband staat eenerzijds met de toenemende omvang en kracht en dus met grooter wordende verantwoordelijkheid der beweging en anderzijds parallel loopt met de ingrijpende veranderingen, die zich op eco nomisch, politiek en geestelijk gebied vol trekken. Sedert op 27 en 28 October in Utrecht het groote plancongres werd gehouden, is een ononderbroken actie voor het plan gevoerd, een actie, die in den loop van dit jaar nog be duidend aan kracht en intensiteit zal winnen. Na te hebben stilgestaan bij de gevoerde actie voor het Plan van den Arbeid, herdacht de partijvoorzitter de in het afgeloopen jaar overleden partijgenoo ten, waarbij hij ook woorden aan de nagedachtenis van Arthur Henderson wijdde. Mogen wij vervolgens bedenken, zoo zeide de heer Vorrink o.m. nog, dat ook een klein land door de kracht van zijn geestelijk leven een grooten invloed in het wereldgebeuren kan uitoefenen. En mogen wij er ons ten slotte van bewust zijn, dat de taak, die wij te vervullen hebben, niet afhankelijk kan worden gesteld van de meer of mindere kans op oogenblikkelijk succes, maar slechts van wat inzicht en geweten ons voorschrijven.. Hierna verklaarde de heer Vorrink het 42e congres der "partij voor geopend.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 12