Uit het Land van de Coligny. VERTELLING hADN) P&UERAMMA Van cacaoboon tot Paaschei. ZATERDAG 11 A" P R T c 1936 H A A R E E M'S DAGEE A D 14 Het graf monument" van den grooten admiraal (Van onzen Parijschen correspondent) Een park-ingang, een oprijlaan en we staan voor een landhuis, dat dateert van een vijftig jaar her. Maar nauwelijks zijn de deuren ge opend door een plechtstatigen majordomus of we bevinden ons in een interieur, waar héél het roemrijk verleden herleeft, dank zij de statige familieportretten en vitrines vol souvenirs, geschenken van de Fransche ko ningen aan de bewoners van het domein Chatellon-Coligny. Van de groote huiskamer uit hebben we een uitzicht over enorme ter rassen en een heerlijk zonnige vallei. Het poovere graf monumentje voor admiraal De Coligny. Het landhuis is gebouwd op een terras, waar onder Gaspard de Coligny's vader, Jean, een prachtige oranjerie liet bouwen. De admiraal voltooide het enorme werk en toen we een wandeling maakten, zagen we daar, temidden van een schat van bloemen, sinaasappel- en mandarijnboomen, die volle vrucht droegen. De enorme gewelven, waaronder deze planten- weelde wordt opgekweekt zijn nog onver anderd als in den tijd van de stichters. Daar vóór ligt het tweede terras. Een oude prent, langs één van de trappen in 't landhuis, heeft ons getoond, dat de huidige eigenaar er naar heeft gestreefd om ook de tuinen precies zoo te doen aanleggen als Gaspard ze liet ont werpen. En daartoe bestond des te meer reden, waar men hier nog een prachtig beeldhouw werk vindt, een put, een waterput, gebeeld houwd door den beroemden bourgondischen kunstenaar, Jean Goujon. Een uitgestrekt veld daar beneden was eens een lusttuin, maar het veld is nu onderling verdeeld tusschen boeren en de aankoop daar van om ook dat terrein weer te hervormen in zijn oorspronkelijken toestand zou zulke enorme financieele offers eischen, dat er voor 't oogenblik van moest worden afgezien. Maar ook zonder dat (en vooral wanneer op mijn verzoek, en hetgeen werd toegezegd, een lee- lijk hekje werd afgebroken) blijven de terras sen van Chatillon-Coligny een prachtig stuk architectonische kunst en getrouwe getuigen van het verleden. Nog ziet men de trappen welke de bewoner volgens overlevering te paard besteeg nadat hij een veldslag had geleverd en in een van de treden kan men u nog den afdruk toonen van een paarden hoef. Alvorens u nu te verhalen van de kunst schatten welke zich in het landhuis bevinden, wilde ik met u eerst de wandeling voorzetten over het derde terras. Want 't is daar, nadat we eerst over een enorm grasperk (de plaats waar in het feodale slot de eere-hof was) en dan tusschen hooge boomen zijn voortgegaan, een open terreintje vinden, dat nu nog „le champs des Protestants" heet. Het is de plaats waar in de zestiende eeuw de gesneuvelde protestanten werden begraven. Hoevelen? 't Zou moeilijk zijn het té zeggen en uit piëteit waagt ook niemand het daar de aarde om te woelen, want onmiddelijk stuit men op beenderen en doods hoofden. Zooals gezegd: de donjon, de honderd meter hooge slottoren, staat daar nog in al zijn pracht. De sloopers hebben getracht hem te ondermijnen, en waar er geen deuren waren, misschien zelfs in de verwachting schatten te vinden, slaagden ze er eerst na maanden in een gat te boren in de dikke muren. Toen zagen ze maar van verder afbreken af, besef fende dat er toch iets sterker was dan hun revolutionnaire vernielzucht. La Gloire du Passé. Eerst veel, veel later heeft men in den grond den toegangsweg tot den majestueusen toren gevondenhet is een breede ingang, zoo breed dat men er te paard in kan gaan, voor een gang welke vijftien kilometers lang is en naar het kasteel van Chateaurenard voert, het lustslot van Louise de Coligny, waarover we in een vervolg-artikel zullen verhalen. De donjon staat nog in verbinding met de oude kasteelmuren. Men hoeft niet senti menteel te zijn om todh een hevige emotie te gevoelen, wanneer men daar voor den muur staat, welke, zooals de oude plannen aanduiden, eens de kamer was waar de no bele admiraal Gaspard de Coligny het le venslicht aanschouwde. En daar ook. in den muur, heeft men het kistje gemetseld, waar in het afschuwelijk verminkte overschot van het slachtoffer van den Bartholomeusnacht. (Augustus 1572) van de Parijsche bloed bruiloft, werd geborgen. Op een marmeren plaatje staat uitvoerig vermeld hoe tenslotte, na véle omzwervingen, het stoffelijk over schot hier eindelijk kon worden bijgezet. Daaronder (vertaald): ..Hier rust het overschot van Gaspard de Coligny. admiraal van Frankrijk, Gedood in den Bartholomeus-nacht, 24 Augustus 1572". Een armzalig verveloos hekje daarom, wat wilde wingerd.... en dat is alles. Het is triest! Het is het hooge woord moet er uit het is Nederland onwaardig! Ik weet dat men enkele jaren geleden een Franschman heeft afgevaardigd om ter plaatse na te gaan. of het graf van Gaspard de Coligny den admiraal waardig was. Het rapport luid de: c'est propehet is netjes. Maar wij, uit respect voor den grooten admiraal en uit diepen eerbied voor zijn illustre afstam melingen, uit vaderlandsliefde, in dankbare herdenking voor den vader van Louise, Wil lem de Zwijger's edele gemalin, zeggen hier: neen, er moet hier iets worden gedaan. De huidige eigenaar heeft mij de toezeg ging gedaan, dat hij bereid is' terrein af te staan, het werk te veroorloven, een nabij zijnd afschuwelijk tuinhuisje te laten af breken, wanneer men iets zou willen doen een waardig graf-monument op te richten voor Gaspard de Coligny. Het gaat niet aan zoo'n toestand te laten voortduren: het magnifieke monument voor l'Orat-oire in de Parijsche Rue de Rivoli is niet voldoende, vergoedt althans niet het feit, dat Gaspard de Coligny hier begraven ligt ,„als van de armen". In de letteren (Henriade) vindt men nog deze schoone regels: Ce héros malheureux, sans arme et sans défense, Voyant qu'il faut périr, et périr sans veugeanee, Voulut mourir du moins comme il avait vécu, Avec toute sa gloire et toute sa vertu, (Deze ongelukkige held. die zonder wapens en zonder verdediging was en zag dat hij moest sterven, en nog wel zonder wraakne ming. wilde althans sterven zooa'.s hij ge leefd had. met al zijn glorie en al zijn deugd). En er bestaat nog in het archief deze La- tijnsohe epitaphe: Magnï illius Franciae admiralis Gasparis a Colinaco hujusce loei domini ossa, in spem resurrection is hie sunt deposits, anima an tem apud Deum. pro quo constantissime pugnavit, recepta est. En wanneer men. zcoals wij daarna in het familie-archief, leest hoe er gesold is met het gebeente, dan voelt men. afgescheiden "an elke overweging, hoe noodig het is dat voor goed aan deze grove miskenning een einde komt! HENRY A. TH. LESTURGEON. Een nieuwe Gracie Fields. In „Queen of Hearts" blijkt weer haar veelzijdigheid. Onze correspondent te Londen schrijft: De roem van het jonge meisje uit Lanca shire, dat zangerig neuriet in het hooge re gister is over de heele wereld gegaan. De gramofoonplaten zorgden voor de eerste ver spreiding, de film ging al gauw meedoen. Maar Engeland, Lancashire en Londen, ken den Gracie Fields al lang voordat de wereld haar kende. Reeds tien jaar geleden, toen zij in Londen haar eigen revue, „The Show is the Thing", voor het voetlicht bracht en zij nog bezig was haar naam te maken, bleek ons dat zij meer in haar mars had dan een klare schrille stem, den tongval van het graafschap van haar geboorte, de voor het gansche volk altijd aantrékkelijke kalver achtigheid van haar bewegingen en de grootst denkbare hoeveelheid warmhartig heid die haar de aanhankelijkheid moest ver zekeren van het overgroote deel van een een voudig revue-auditorium en daarom ook van al het volk van de wereld. Gracie toonde zich ook toen reeds een voortreffelijke actrice. „Queen of Hearts" is een nieuwe Gracie Fields-film die tevens een nieuwe Gracie Fields laat zien want zij heeft er gelegenheid in gekregen, voor het eerst, te laten zien hoé goed zij acteeren kan. De bekoring van haar persoon heeft er niet bij ingeboet; en de oude Gracie, onweerstaanbaar in haar koddigheid, neemt vaak genoeg de plaats in van de nieuwe Gracie van meer beheerschten humor. In „Queen of Hearts" begint zij als een win kelmeisje en eindigt zij als de luisterrijkste ster in een grootsch spectakelstuk. Het ge lukkige einde, het huwelijk met den held van haar hart, mogen wij verwachten al geeft de film er geen vorostelling van. Het winkel meisje is romantisch dol op een jong acteur die optreedt in een schouwburg, gelegen tegen over het emporium van haar arbeid. De jonge acteur is niet bewust schuldig want hij kent zijn bewonderaarster niet. Maar Gracie heeft een vriendin die lid is van een danstroep aan den overkant. En de liefde die list ge bruikt brengt haar op het tooneel pronkend in de veeren van de vriendin. De theateron dernemer houdt haar voor de rijke dame die haar geld moet geven voor een volgend stuk. Grace wordt dus met onderscheiding overla dentotdat het bedrog uitkomt. Maar dat komt niet uit voordat zij een rol heeft ge kregen met haar held en haar talent glorieus aan den dag is getreden. Bedrog heeft een zeldzaam talent doen ontdekken en Grace op weg geholpen naar tooneelroem. Het geval is niet bijster oorspronkelijk: maar zooals reeds is gezegd verschaft het Gracie Fields gelegenheid een nieuwen en aantrekkelijken kant van haar veelzijdig heid te laten zien. „Our Gracie", zooals haar landgenooten haar liefhebbend en bezitver- zekerend noemen, is nu nog wat „onverge- lijkelijker" geworden dan zij reeds was. ^ÊÊÊP-WKmmm De oorzaak. door J. P. BALJé. Bijna te moe om zich nog voort te sleepen, vrijwel zonder gedachten, wankelde ze langs de donkere huizenrij. Haar hoofd was leeg, evenals haar maag. Dit was nu al de tweede dag, dat ze zoo goed als niets gegeten had, maar des te meer gedacht. Ze was nu uitge dacht, zag nergens meer uitkomst. En ze be> sefte het: ze had den hopeloozen strijd ver loren! Haar laatste geld had ze twee dagen gele den uitgegeven, zelfs een trammetje kon ze toen niet meer betalen, en met de krant in de hand, die andere medelijdende werkloozen haar gegeven hadden, nadat ze er de adver tenties uit hadden nagepluisd, had ze toen maar alle adressen afgeloopen. Nu was haar laatste reserve aan kracht en moed verbruikt. Hoe trotsch en koppig was ze destijds het huis uitgegaan, met hoeveel bravour had ze iedereen getrotseerd, gehoond op dat kleine gat, waar ze woonde, en waar iemand, die wat wilde bereiken in de wereld het toch nooit kon uithouden. Naar Amsterdam ging ze, en ze zou eens laten zien, dat ze haar eigen weg kón gaan, dat ze niemand noodig had. Het was haar gelukt, een betrekking te krij gen, maar na drie maanden werd ze ontsla gen. Bezuiniginghet liedje, dat in dezen crisistijd overal klonk, ze was er het slacht offer van geworden. Maar met een hautain lachje had ze haar lot aanvaard, en dapper was ze begonnen, naar wat anders te sollici- teeren. Meestal had ze niet eens antwoord ge kregen, en als ze antwoord kreeg, en ze zich presenteerde, werd haar zoo'n loon geboden, dat ze daar nauwelijks een week van had kun nen leven, laat staan een maand. Toch was ze te trotsch geweest, naar huis te schrijven. En steeds maar weer opnieuw had ze gepro beerd Totdat de wanhoop haar in z'n klauwen had, en ze met honger kennis maakte. Toen accep teerde ze alles wat ze krijgen kon, zelfs als werkster had ze getracht wat te verdienen, maar dat was haar te zwaar geweest, en had haar tè veel geknauwd. Ze begon er slordiger uit te zien, en op kantoren, waar ze zich aan meldde, hadden ze slechts een onverschilli gen of spottenden blik voor haar. Werk nee, voor haar niet. Er waren zooveel andere, betere krachten, enmannen gingen voor. Nergens ontmoette ze wat medegevoel. Ze leunde tegen een deurpost, het hoofd ge steund tegen haar arm, en langzaam zakte ze zoo neer, tot ze zat. Het was leeg in haar hoofd, en haar maag knaagdeZachtjes begon het te regenen, en ze merkte niet eens, hoe nat ze werd. Een heer kwam langs. Even bleef hij staan, en keek naar de zonderling in elkaar gedoken gestalte. Dan trad hij langzaam nader, en hij schudde haar zacht bij den schouder. „Bent U ziek?" hoorde ze z'n stem. Ze wist zelf niet hoe zielig en hulpeloos ze hem aankeek. Het was het gezicht van een wanhopige, die niets meer verwachtte. Resoluut hielp hij haar op. „Kom", zei hij. „tracht U een eindje te loopen". Met zijn hulp slaagde ze daar in. „Hoe komt U in dezen toestand?" vroeg hij haar. Ze haalde de schouders op. „Werkeloos"! „Helpen Uw vrienden U dan niet, Uw ouders. „Ik heb geen vrienden", zei ze dof. Over haar ouders zweeg ze. Ze kón niet vertellen, hoe koppig ze was weggeloopen. Even beraadde hij zich. Toen bracht hij haar naar een restaurant, bestelde wat eten. Zij at, en onderwijl bestudeerde hij haar. Hij huiverde van haar wanhopige oogen! Toen ze klaar was met eten, kwam er een klein blosje op haar wangen. Ondanks alles zag ze er niet onaardig uit. Luistert U eens", zei hij ernstig, „hebt U een beetje verstand van kantoorwerk?'" Ze knikte. „Kunt U typen?" „Ja". „Heeft U talen geleerd?" „Fransch. Duitsch, Engelsch Hij dacht even na. „Goed", zei hij dan alleen. Toen betaalde hij, en ze stonden op. Buiten gekomen liepen ze zwijgend een eindje voort. Nog steeds was ze apathisch. Ze had geen fiducie meer in de wereld, ze was te ve'el neergekwakt, bespot Hij pakte haar plots bij den arm, en zijn hartelijke stem deed haar een klein beetje op leven. ..Hoor eens, beste meid, je gaat nu naar huis. Vast beloven kan ik niets, maar er be staat een kleine mogelijkheid, dat ik je op ons kantoor een baantje bezorg. Kom daarom morgen eens aanloopen. Je gaat nu naar huis, om flink uit te slapen, en er morgen wat beter uit te zien." Hij grabbeldé in z'n zak, drukte haar een kaartje in de hand. „Dit is het adres van onze firma, waar ik reiziger ben. En nu kop omhoog, meid. Je hand er op?" Ze knikte en drukte hem de hand. Een flauw straaltje hoop gloorde Toen hij den volgenden ochtend naar zijn werk liep, werd zijn aandacht getrokken door een oploopje. De menschen stonden langs een kant van de kade. Door een onbestemd gevoel gedreven ging hij erheen, „Iets gebeurd?" infonheerde hij bij één dei- omstanders. „Vrouw verdronken", klonk het lakoniek, „ze hebben haar juist opgehaald." Hij drong zich verder naar voren. Een eigenaardig voorgevoel zei hem, dat het het meisje van den vorigen avond moest zijn. Toen hij haar gezicht zag, verbleekte hij. Hoe had ze dat kunnen doen? Terwijl hij haar toch bijna zeker een betrekking beloofd had „Ze heeft wat in haar hand", riep één der nieuwsgierigen. „Misschien blijkt daaruit, wie ze is". Een agent, die wachtte, tot de ziekenauto arriveerde, trok voorzichtig een stukje papier uit haar hand. Het. was een kaartje. Het kaartje, dat de reiziger haar den vorigen avond had gegeven! Minachtend haalde de agent de schouders op. „Het adres van een helderziende", zei hij. Als in een visioen zag de reiziger toen de oorzaak van haar wanhoopsdaad. Van tusschen de vele firma-naamkaartjes had hij juist dat gene opgevischt, dat hem in de Kalverstraat in de hand was gedrukt, en dat hij in ge dachten in zijn zak had laten glijden En de arme meid had het natuurlijk gevoeld als een nieuwe bespotting. ZONDAG 12 APRIL. HILVERSUM I, 1875 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Carillonconcert. 8.45 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonpl. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Orgelspel. 12.15 KRO- orkest en lezing. 2.00 Koorconcert, 2.40 Voor dracht. 2.55 Gramofoonpl. 3.00 Koorconcert. 3.40 Gramofoonpl. 4.15 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Geref. Kerkdienst. Gewijde mu ziek. 7.45 Gramofoonpl. 7.50 Paaschliturgie. 8.10 Berichten. 8.20 KRO-Symphonie-orkest en solist. 9.10 Zang en piano. 9.30 Gramofoonpl. 9.40 KRO-symphonie-orkest en soliste. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.4011.00 Epi loog. HILVERSUM II, 301 M, 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Voetbalnieuws. Tuin- bouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.45 Lezing. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Kerkdienst. 12,00 Fiim- praatje. 12,30 Carillon. 1.00 Aeolian orkest. 1,40 Gramofoonpl. 2,00 Boekbespreking. 2.30 Piano recital. 3,00 Omroeporkest en gramofoonpl. 4.30 Olympisch nieuws. 4,45 Sport en gramofoonpl. 5,00 Gramofoonpl. 5,40 Letterkundige cause rie. 6,05 Orgelspel. 6,30 Radiotooneel. 7,00 De Dicky Stars en solisten. 8.00 Berichten. 8.15 Gevarieerd programma. 11.00 Berichten. Gra- mofoonpi. 11.1512.00 Kovacs Lajos' orkest. DROITWICH, 1500 M. 12.50 BBC-Militair orkest. 1.35 Het Victor Olof Sextet en soliste. 2.20 Het BBC-Ncrthern Ireland orkest. 320 Gramofoonpl. 4.05 Manto- vani's Tipica-orkest. 4.50 Kinderkerkdienst. 5.20 en 5.50 Radiotooneel. 7.50 Pianorecital. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 Leslie Jeffries' orkest en solist. 10.20 Causerie. 10.35 Troise's mandoline orkest. 11.05 Epiloog. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 10.25 Gewijd con cert. 11.50 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Orkestconcert. 3.05 Nationaal orkest. 5.20 Andolfi-orkest. 7.50 Zang. 8.20 Radiotooneel. 9.05 dito. 11.051.05 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert." 9.20 Omroepstrijkkwar- tet en solisten. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Hans Bund's orkest. 3.20 Omroepkleinorkest, mmv. kinderkoor en solisten. 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Operaconcert, mmv. orkest, koor en solisten. 9.5011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 323 M. 9.20 en 10.20 Gramofoonpl. 11.20 Zigeuner muziek. 12.20 Populair concert en reportage. I.30 Vervolg concert. 2.20 Orgelconcert. 3,05 Kamermuziek. 4.05 Gramofoonpl. en reportage. 5.20 Klein-orkest. 6.20 Gramofoonpl. 6.35 Klein-orkest. 7.20 Pianorecital. 8.20 en 9.20 Omroeporkest. 10.30 Dansmuziek. 11.2012.20 Gramofoonpl. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gramofoonpl. 10.20 Relig. muziek. 11.50 en 12.20 Gramofoonpl. 12.50 Klein-orkest en reportage. 1.50 en 2.35 Gramofoonpl. 3.05 Om roeporkest. 4.05 Gramofoonpl. en reportage. 5.20 Zigeunermuziek. 6.25 Plechtig lof. 7.05 Gramofoonpl. 3.20 Symphonieconcert. 10.30 en II.20 Gramofoonpl. 11.3512.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Populair concert door solisten, koor en orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Gramofoonpl. 10.05 Weerbericht. 10.2011.50 Gramofoonpl. RADIO MOORS N.V. KONINGSTRAAT 27, TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR (Adv. Inqez. Med.) De waterput van Jean Goujon. MAANDAG 13 APRIL 1936. HILVERSUM I 1875 M. 8.30 NCRV., 9.30 KRO., 12.15—12.00 NCRV. 8.30 Morgenwijding, 9.30 Hoogmis, 11.00 Gram.platen; 12.15 dito; 12.30 Orgelconcert; 2.00 Gram.platen; 3.00 Viool en piano; 4.00 Concert door Vrouwenkoor; 5.00 Gram.pla ten; 5.30 NCRV-orkest; 7.30 Declamatie; 8.00 Berichten; 8.05 Oratoriumconcert. (Om 9.45 Gram.platen en 10.00 Berichten)11.00 Gra mofoonplaten HILVERSUM II 301 M. 9.00 VARA, 10.00 VPRO., 12.00 VARA. 9.00 Gram platen en pianospel: 10.00 Ned. Herv. Kerkdienst; 12,00 Gram.platen; 1.00 De Notenkrakers; 2.C0 Gram.platen; 2.30 E. Walls' orkest; 3.00 Saxofoon en piano; 3.10 Vervolg E. Walis' orkest; 3.40 Voordracht; 4.00 Gram.platen; 4.45 Zang; 5.00 Voor de kinderen; 5.30 Orgelspel; 6.05 Ensemble Fan tasia; 6.40 Causerie; 7.00 De Bohemians; 140 Lezing; 8.00 Berichten; 8.10 R'damsch Fhilh. orkest en Mannenkoor „Apollo"; 10.00 Be richten; 10.05 VARA-orkest; 11.00 Gram.pl. en pianospel. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Gram .platen; 11.35 Orgelconcert; 12.20 Orkestconcert m.m.v. solist; 1.20 Het Walker-Octet en soliste; 2.20 Gram.platen; 3.05 Het Garriok Theater-orkest; 4.05 Voor dracht; 4.20 Gram.platen; 4.50 Fluit en harp, 5.35 Dansmuziek; 6.20 Berichten: 6.50 Viool- en cembalo-recital; 7.10 Lezingen; 7.50 Het Bridgewater kwintet. 8.20 Lezing; 8.35 Operette-uitzending; 9.50 Berichten; 10.20 Lezinig; 10.35 BBC-orkest en soliste; 11.35 Dansmuziek. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.platen; 11.20 Orkest concert; 2.20 Zang; 3 20 Gram.platen; 4.50 Gram.platen; 5.50 Orkestconcert; 9.05 Saxo foonkwartet en solisten; 11.05 Dansmuziek en populair concert. KEULEN. 456 M. 5.20 Havenconcert; 7.20 Mannenkoorcon cert; 9.50 Concert; 11.20 Nedersaks. Sympho- nie-orkest en solisten: 12.50 Poni'^ir concert 7.20 Omroeporkest; 9.50 Dansmuziek. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Klein-orkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Zigeunermuziek; 6.50 en nze kinderen aanvaarden hun paascn- eieren zonder naar verdere bijzon derheden te vragen. Wij volwassenen echter, willen wel eens iets meer weten, betreffende de fabricage van deze eieren, die hetzij van chocolade, hetzij van suiker vervaardigd zijn. Paschen zonder paascheieren komt ons heden ten dage als iets ondenkbaars voor. Slechts weinigen van ons geven zich rekenschap er van, dat voor vierhonderd jaar cacao en chocola/de in Euro pa nog zco goed als niet bekend waren. De cacaoboon kwam voor het eerst in Europa in 1520. Het waren de Spanjaarden, die deze van hun ontdeklcings- en veroveringsreizen in Europa importeerden. Pas in de tweede helft van de achttiende eeuw werdén fabrie ken voor de bewerking van cacaoboonen op gericht en sindsdien dateeren de paascheie ren van chocolade. Heden ten dage zijn Paschen en paasch eieren één begrip geworden. Reeds ongeveer een maand van te voren ziet men in banket bakkerswinkels een prachtige collectie paascheieren geëtaleerd, Groote, sierlijk be werkte chocolade eieren, somtijds gevuld met kleine suikereitjes, kleinere eieren, in mand jes of in netjes verpakt of ook wel heel kleine eitjes, met fondant of nougat gevuld. Deze laatste zijn in kleurig gespikkeld zilverpapier verpakt en hebben de grootte van een dui venei. De andere, van gewone chocolade ver vaardigd, zijn onverpakt en hebben de grootte van een kippen- of eenclenei, soms zijn deze zelfs abnormaal groot. Men heeft tal van experimenten moeten nemen, voor de chocolade-industrie er in ge slaagd is deze verfijnde eierensoorten op de markt te brengen. Vele waren de moeilijk heden en bezwaren, die overwonnen moesten worden, vooral wat het rationeele gebruik der grondstoffen betreft. Lang en moeilijk is de weg, die de cacaoboon af te leggen heeft, voordat deze in een paaschei getransfor meerd is. Om te beginnen bij de cacaoboon zelf. Deze heeft een harde bast en de smaak er van is bitter. Dit is het gevolg van de aanwezig heid van looistoffen. Pas na een meervoudig gistingsproces verdwijnt deze bittere bij smaak, om plaats te maken voor een voor ons gehemelte aangenamen smaak. De grootste waarde van de cacaoboon is vanzelfsprekend de kern. Teneinde deze te kunnen gebruiken, moet de bast eerst ver wijderd worden. Om te voorkomen, dat aan de schil te veel van de boon blijft zitten of omgekeerd, dat aan de boon te veel van de schaal blijft kleven, hetgeen natuurlijk aan d'e kwaliteit afbreuk doet, wcardt aan het pellen van de boon de grootste zorg besteedt. Reeds geruimen tijd heeft de industrie appa raten tot haar beschikking, waarmede dit pellen uiterst zorgvuldig geschiedt. Is de boon eenmaal gepeld, dan wordt deze met behulp van verschillende machines fijn gemalen, want pas door dit procédé verkrijgt de chocolade zijn heerlijken smaak. Daarna vindt, eveneens machinaal, de toevoeging van boter, melk, suiker enz. plaats en wordt de cacao tot een dikke vloeibare massa gemaakt. De aldus bereide chocolade wordt aan een langdurig roerproces onderworpen. Vervolgens wordt het mengsel verwarmd en wanneer het de vereischte warmtegraad verkregen heeft, in blikken vormen gegoten; bij gewone paascheieren, m-a-w. de -massa-fabricatie gaat alles machinaal. De duurdere soorten worden met de hand gemaakt, want deze worden zeer vaak ook nog met suiker be spoten. Een geoefend' werkman kan per dag ongeveer duizend paascheieren maken, een quantum, waar een kip niet tegen op kan! 7.20 Gram.platen; 8.20 Zigeunermuziek; 8.35 Zang en Gram.platen; 9.20 Dansmuziek; 9.45 Zang en dansmuziek; 10.30 Gra-mofoonmu- ziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Omroeporkest; 1.30 dito; 5.20 Klein- orkest; 6.35 Omroeporkest; 8.20 Oratorium- concert; 10.30 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Gevar. programma; 9.20 Berichten;' 9.50 Cello en cembalo; 10.05 Weerbericht; 10.20 Dansmuziek. DINSDAG 14 APRIL 1936. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzendlng. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en K.R.O.- Boys. 2.Vrouwenuur. 3.Modecursus. 4. Gram.pl. 4.15 KRO-Boys. 5.Koorconcert. 5.30 KRO-orkest, 6.40 Lezingen. 7.35 Sport. 8.Berichten. 8.10 Gram.pl. 8.30 KRO-orkest reportage en de Broadway Serenaders. 10.15 Gram.pl. 10.30 Berichten. 10.35 Zigeunermu ziek. 11.1512.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. AVRO-uitzending. 8.Gram.pl. 9.Ensemble Lismonde 10. Morgenwijding. Gram.pl. 10.30 Ensemble Lis- monde. 11.Kookpraatje. 11.30 Orgel en tenor 12.30 R-entmeester's orkest. 2.Omroeporkest en solist. 3 Knipcursus. 4.Reportage. 4.30 Viool en piano. 5.Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en Gram.pl. (Om 7. voor de kinderen). 7.30 Engelsche les. 8. Berichten. 11.1012.00 Majo Marco's orkest. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gram.pl. 11.50 Orgelspel. 12.20 BBC- Midland-orkest. 1.20 Het Dulay kwintet. 2,05 Gram.pl. 2.35 Orke-stconcert. 3.35 Het Stanley- Sextet. 4.20 Causerie. 4.40 Sopraan en Trio. 5.35 Het Wethmartrio en solist. 6.20 Berichten 6.50 Viool en cembalo. 7.15 Fransche les. 7.50 Lezing. 8.20 Het Boyd Neel strijkorkest. 9.20 Filmmuziek. 9.50 Berichten. 10.20 Lezing. 10.40 Het Walford Hyden-Zigeuner-orkest en soliste 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkest-concert. 2.50 Gram.pl. 4.20 Gram.pl. 5.50 Oi'kestoon- cert. 8.35 Opera-uitzending. 11.50—12.35 Cha- pelier-orkest. KEULEN, 456 M. 5.20 Orkestconcert. 11.20 Verzoekprogramma 12.35 Dresdensch Phiih. orkest. 1.40 Gram.pl. 3.20 Voordracht en concert. 5.20 Gram.pl. 7.309.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Dansmuziek. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Klein-orkest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Zigeunermuziek en zang. 9.20 Dansmuziek en hoorspel. 10.3011.20 Gram. platen. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Zigeunermuziek. 1.50 2.20 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. 7.20 Piano recital. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Popu lair concert. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Populair concert. 8.20 Dansmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Pianorecital. 10.05 Weerbe richt. 10.20 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 16