Hoe de bollenvelden er voor staan. Dertien. GROOT BADHUIS 53e Jaargang No. 16197 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 11 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendapïein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTKNTlëN 15 regels J 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame® ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zié hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 11 April. U itgaansdagen. Er is genoeg zon vandaag, en genoeg blauw in de lucht, om de Paaschdagen tot een ge weldigen uittocht-uit-de-steden te maken, Jammer dat wij bollenstrekers nog niet ons volledige kleurenfeest kunnen aanbieden. Maar er zijn al veel bloemen, en de verras sing van plotseling opdagende kleurtapij ten tusschen reeksen velden-die-alleen maar groen zijn is haast nog blijder dan de over daad van een volledigen, erkenden, onmis- kerrbaren bollen-Zondag. Er is ook de nabloei van de Flora, op Groe nendaal, die duizenden, bewonderaars zal trekken. Wij hebben onlangs met zekere hui vering de aandacht op dit schoons gevestigd, dat zulk een prettige herinnering opwekt aan de onvergetelijke bloemententoonstelling van een jaar geleden. Maar dank zij toezicht van de Heemsteedsche politie is de Flora-herleving 1936 niet weggeplukt en heeft de publicatie van haar aanwezigheid kunnen doorstaan. De oudste Fordjes word®n nu weer uit hun holen gehaald, en tot de ontwikkeling hunner vaak allerlaatste enertgie bewogen. Moeizaam, kreunend en rammelend, de verweerde voor stevens uitbundig bekranst met gele bloemen weelde, zullen zij hun maximum van |30, soms imaar 20 ikilometer pogen te halen op tie overvolle wegen en weghes van het bollen land. Wie zich Louis Davids' olieman-van- 't pleintje herinnert, zal hem in velerlei ge daanten ontmoeten, met naast hem Ma, die „haar meer dan ongewone dikte étappes- gewijze, deel na deel, in 't wrak vehikel wrik te". En „met korte sprongen zal hij zich voortreppen langs de straten!"tob ont zetting van de gelukkige (bezitters van mo derner wagens, die met achterdocht het ge val beschouwen en er kilometers-ver achter moeten Iblijven eer zij de veilige kans tot passeeren krijgen Er zullen een paar' dagen geen kranten zijn. Ik geloof niet dat dit erg is. Ik spreek niet alleen uiteigenbelang. Iedereen heeft recht op een paar dagen Paaschivreugde zon der opgeschrikt te worden door de ontstel lende uitspraken van heeren, die den vrede- in-Europa uitsluitend zien als de voorberei dingsperiode voor een volgenden oorlog. Wij vermelden die dingen trouwens ook niet voor onis plezier. Wie dat meenen mocht slaat de plank ver mis. En de verslagen van rede voeringen over gifgas zouden we niet alleen op de Paaschdagen maar ten aften tijde dol graag willen inruilen voor kopij, doortrokken van [bloemengeur en fonkelend van zonne stralen. Helaas, terecht eischt u van ons dat wij u beriohten hoe zot en lichtvaardig de menschheid-als-geheel met het kostbare Leven en de kostbare Schoonheid omspringt. Het eeuwige verjongings-feest der Lente wordt haar niettemin telfcenjare weer ge schonken. Laat zij er van genieten pp deze Paaschdagen. Laat zij de Commissie van Dertien vergeten en de roemruchtige zege pralen van maarschalk Badoglio op de ne gers van Abessynië, en mijnheer Von RiJb- bentrop en mijnheer Flahdin die elkaar di plomatieke vliegen zitten af te vangen. Het is, in dit kleine hoekje van den aard bol, morgen en overmogen veel belangwek kender dat de zon schijnt, dat er veel bloe men op de velden zijn, dat H.F.C. en Haarlem eindelijk weer eens tegen elkaar voetballen,, dat de zorgen van den slechten tijd voor minstens 43 uur vergeten worden, dat er veel gelachen kan worden en veel plezier ge maakt. Dat er echt jolijt heerscht. R. P. De Post- en Telegraafdienst Op de x'aaschdagen. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de dienst op den len Paaschdag geheel zal worden uitgevoerd als op Zondagen. Op den 2en Paaschdag is de openstelling- van het hoofdpostkantoor geregeld als op Zondagen niet dien verstande, dat van 8.30 tot 9.30 tevens gelegenheid bestaat tot het aanbieden van aangeteekende stukken. Op den 2en Paaschdag zal één brief- en één pakketpostbestelling in de morgenuren wor den uitgevoerd. In de eerstgenoemde bestel ling zullen ook aangeteekende stukken wor den opgenomen. In verband hiermede wordt op den 2en Paaschdag geen gelegenheid gegeven, tot het afhalen van gewone correspondentie uitge zonderd aan busrechthouders. De openstelling van de bijkantoren Bloe- mendaal, Overveen en Heemstede, van de hulpkantoren Bennebroek, Santpoortdorp, Santpoortstation en Spaarndam is op den 2en Paaschdag gelijk aan die op Zondagen. De bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat, het poststation Vogelen zang en alle postagentschappen- zijn op dien dag gesloten. Met de Paaschdagen is reeds veel te zien. Een hyacintenveld aan de Veenenburgerlaan te Hillegom. Te Hillegom. De tijd voor het tradition'eele bezoek aan de bollenvelden is weder aangebroken en gedu rende de Paaschdagen zullen ontelbaar velen zich opmaken om te genieten van hun kleuren en geuren. Om onzen lezers ten gerieve te zijn hebben Wij de tallooze velden rondom Hillegom eens geïnspecteerd ten einde een overzicht te krij gen van wat er al zoo te bewonderen is en wij kunnen hun in volle gerustheid aanbevelen een bezoek aan deze gemeente te brengen. Langs alle wegen staan vroege hyacinten en de narcissen in v-ollen bloei, terwijl op verschil lende plaatsen reeds mooie tulpenhoekjes te zien zijn. Voor hen die gaarne een wandeling langs en door de velden maken zouden wij willen aan bevelen bijvoorbeeld uit de tram te stappen aan de halte HaarlemmerstraatWeerestein- straat en dan den Nieuwen Weg te volgen. Bi.i den onbewaakte n spoorwegovergang- beeft men dan naar beide zijden een prachtig vergezicht over de kleurrijke velden. Bij het schuurtje der firma Van Tubergen het aardige hoekje met scilla's en blauwe druifjes niet ver geten. Wanneer men dan den Loosterweg I volgt heeft men bij den spoorwegovergang de keuze: langs de Pastoorslaan terug naar den straatweg of voor verdere wandelaars den Loosterweg II. Aan het einde daarvan heeft men weder de keuze via Wilhelminalaan naar het dorp (tramhalte Hotel Het Wapen van Friesland) of verder via Loosterweg II naar de Veenenburgerlaan. Op laatstgenoemde laan heeft men doordat zij veel hooger ligt dan de omliggende velden een wondermooi uitzicht. Men kan dan deze laan volgen: links terug naar het dorp of rechts naar de Hyacinten laan. Hier heeft men de keuze rechtuit naar Lisse of via" laatstgenoemde naar den straatweg. Op de Veenenburgerlaan zagen wij nog een ouderwetsche kraam bijeen geplant: verschillende kleine partijtjes hyacinten in diverse kleuren, wat een fraai effect maakte. Ook de weg door de Zilk, die men van Vogelen zang uit bereikt en die naar Noordwijkerhout en Noordwijk voert is alleszins de moeite waard. Langs al-deze wegen ziet men de bloeiende bollen in bonte mengeling naast elkaar. Het heeft onze aandacht getrokken, dat men over het algemeen niet die uitgestrekte lappen ziet van één enkele kleur; zeer waarschijnlijk houdt dit verband met de toegepaste sanee- ringsmaatregelen. Nog lang niet alles staat in bloei, waaraan het koude weder van de afgeloopen weel schuld heeft. Aan de andere zijde heeft dii voor, dat in de komende week ook nog zeer veel te zien zal zijn wanneer de bloemenpracht van heden weder verdwenen is. Want reeds is men begonnen met het af'stroopen en koppen, waardoor menig veld zich voordoet als een regiment stokjes. Van de tulpen bloeien reeds de Due van Tholl-soorten, Proserpme, Kei zerskroon en Gele Prins die met hun heldere kleuren een vroolijke afwisseling vormen met de meer compacte kleuren der hyacinten. Na tuurlijk kan men zijn wandeling ook zeer goed beginnen bij de halte dorp (Wapen van Fries land) en dan naar keuze in beide richtingen via de Wilhelminalaan, die men bereikt dooi de Molenstraat. Alle genoemde wegen zijn na tuurlijk ook geschikt voor automobielen en rijwielen. Indien het Paaschzonnetje nu maar wil medewerken kunnen het dagen worden van stralende schoonheid; Hillegom is gereed zijn j aarlijksche gasten te ontvangen. De Centrale Commissie tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer in de bloembollen streek te Hillegom deelt ons nog mede, dat allerwege in den bloembollenstreek de velden thans beginnen te kleuren. De narcissen staan in vollen bloei, terwijl ook de hyacinten reeds veel schoons laten zien. Met wat zonnig weer zullen deze met Paschen volop bloeien. Zoo de Paaschdagen nog niet- de bloemendagen zijn, het zullen in elk geval dagen zijn, waarop men veel bloe menweelde genieten kan. Te Overveen. Met de Paaschdagen belooft het een echt bloemenfeest te worden. Overal staan de vel den in vollen bloei. Ook in de omgeving van Haarlem zijn nog bekoorlijke plekjes vol bloe men, geur en kleuren te vinden. Voor de liefhebbers, die de voorkeur gevelb aan een rustige wandeling, zelfs tusschen de velden door, is de volgende route te verkiezen. Met de bus der N. Z. H. T. M. van station of Groote Markt naar het eindpunt, de Ramplaan uit, langs de Marcelisvaart en langs de Hout vaart terug naar Haarlem. Hier zijn de oude bekende velden te vinden, die ieder jaar dui zenden bezoekers trekken en die hier volop komen genieten van de pracht, die Flora's kinderen -hier ten toon spreiden. Bovendien loopt het jonge groen al uit en geeft de omgeving van -Elswout al een voor proefje van den komenden zomer. Te Heemstede. Zag het er een week geleden naar uit, dat met de Paaschdagen de bloemenvelden en dan vooral de hyacintenvelden zich in haar vollen pracht zouden tooien, de koude Noordenwind is hier wel wat spelbreker geweest. Toch zal er al genoeg zijn, om al vast van de eerste kleurenpracht te genieten. Ouderen herinneren zich nog wel die prach tige velden langs Bronsteeweg, Koedieflaan en Zandvoortschelaan. Dat- is nu alles villapark. Maar Heemstede is vooral dit jaar nog wel in staat velen, en dan 'vooral hun die geen groote reizen kun nen maken, bollenvelden te laten zien. Groenendaal is vooral dit jaar bijzonder aantrekkelijk, nu vrijwel alles wat het vorige jaar onder het houtgewas heeft gestaan, bloeit. Het is een kleurenspel, dat bijzonder mooi aandoet, omdat alles zoo in de vrije natuur staat, zonder afscheiding van heggen en slooten. Voor hen die met hun kinderen een bezoek aan Groenendaal willen brengen, zij vermeld dat de fraaie speeltuin, in Groenendaal reeds met de Paaschdagen geopend zal zijn. Behalve in Groenendaal is er nog wel iets van de bloemenvelden te zien. Allereerst nog de velden achter het politiebureau en langs de van Merlenlaan. Bezoekers van Groenen daal kunnen een wandeling maken van den uitgang aan den Heerenweg af. Tegenover den uitgang staat een aardig veldje vroege tulpen van de nieuwste soorten. Voorbij Huize Manpad gaat men links over den Kadijk waar de hyacinten beginnen te kleuren, evenals aan de Prinsenlaan. (De Commissie van Dertien .voert te Genève weder gewichtige be sprekingen.) Als dertien waarlijk wijze mannen In vriendschap een probleem bekijken, En 't zelfde wenschen te bereiken, Moet de conclusie logisch lijken: Dat komt in kruiken en in kannen. Als dertien slimme diplomaten Tezamen een probleem beschouwen, Met weinig onderling vertrouwen In wat zij samen zullen brouwen, Kan 't resultaat te wenschen laten. Intusschen blijven wij maar hopen, Want hoop doet toch tenslotte leven, Dat zelfs in zulk een moeizaam streven, De naaste toekomst blijk zal geven, Dat alles toch wel goed gaat locipen. Dat koel verstand het pleit zal winnen, Tot heil der levende geslachten, En dat opbouwende gedachten, Waarop wij nu zoo lang reeds wachten, Haar zegetocht kunnen beginnen. Wanneer dat eenmaal het geval is, Dan zullen w' onzen kindren leeren. Wat men ook eeuwen mocht beweren, Dat zij steeds dertien moeten eeren. Omdat d'at het geluksgetal is. Radiodistributie Haarlem. Hij, die moeite heeft met kauwen, Koopt subiet een nieuw gebit. Hij, die zit met toestelweeën, Wordt vlug distributielid. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f4600.- RINKE MA-ROOSDORP inlichtingen o. h. werk OVERVEEN, ook tel, 26429 Huurprijs vanaf f 32.50 p. mnd. (Adv. Ingez. Med.) In verband met het Paasch- teest zal het eerstvolgende nummer van dit blad a.s. Dinsdagavond verschijnen. Twee locomotieven bij Olden- zaal in botsüig. OLDENZAAiL, 11 April Vanmorgen om 6 uur is op het stationsemplacement te Olden- zaal de locomotief van een ijlgoederentrein in botsing gekomen met een losse locomotief Deze laatste was bestemd voor den D-trein naar Amsterdam en werd juist gerangeerd om voor den .trein gekoppeld te worden. Hierbij heeft de machinist de locomotief te ver over den wissel laten rijden. Toen hij bemerkte dat er een goederen trein in aantocht was heeft hij de machine snel achteruit laten rijden, doch een botsing was niet meer te voorkomen. Beide locomotieven, alsmede een bagagewagen van den goederentrein, werden ernstig beschadigd, terwijl de wissel, waarover geranfeerd werd, gedeeltelijk vernield en de rails omgebogen werden. Het verkeer over twee lijnen was hierdoor gestremd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ITALIAANSCHE CITROENEN IN NEDERLAND INGEVOERD? ROTTERDAM, 11 April. Dezer dagen zijn door een Grieksch schip in de Rotterdamsche haven ongeveer 1500 kisten citroenen aangevoerd. Hoewel het certificaat van oorsprong als plaats van herkomst Pele- ponesos opgaf, bestaat het vermoeden, dat deze citroenen uit Italië afkomstig zijn. In verband hiermede is de lading voorloopig niet vrij gegeven. I Het woord is aan. Inayat Khan: De ontwikkeling van de persoonlijkheid is het wer kelijk doel van het mensche- lijk leven De loonen van het gemeente- personeel. Het advies van het Gcorg. Overleg. In de Vrijdagmiddag in de raadszaal on der presidium van wethouder Reinalda ge houden vergadering van het georganiseerd overleg voor het 'onderwijzend personeel, ambtenaren, werklieden en politie, werd be sloten aan Burgemeester en Wethouders te adviseeren het bekende voorstel van wethou der Roodenburg te aanvaarden. Dit voorstel komt aan den wensch van den minister van Binnenlandsche Zaken voor het grootste gedeelte tegemoet, maar opent de mogelijkheid van herstel van het bedrag, dat vóór de korting aan kinder suppletieloon werd genoten. B. en W. zullen nu Dinsdagmiddag een beslissing nemen. ONDERZOEK NAAR DE SABOTAGE- GEVALLEN BIJ DE BRITSCHE MARINE. LONDEN, 11 April (D. N. B.—A. N. P.). De geheime dienst te Plymouth heeft op dracht gekregen, een onderzoek in te stellen naar een geval van sabotage, dat op de onder zeeboot L. 54 heeft plaats gehad. De onderzee boot bevond zich voor reparatie in het dok te Devonport en bij het onderzoek der scheeps motoren werd ontdekt, dat zich een moer- sleutel in de machines bevond, zoodat het niet mogelijk was, den motor te starten. Bij minstens vier van de in den laatsten tijd geconstateerde zes gevallen van machineschade bij de Engelscfhe marine,, is volgens een offi- cieele mededeeling sprake van sabotage, die gepleegd werd, terwijl de schepen ln het dok lagen. ZANDVOORT lederen Zondag Thé dansant THE BONZONIANS OPENING Hotel en Restaurant EINDE MEI (Adv. Ingez. Med.) Bgêê4t$£&iks&ê De Loearnostaten hebben besloten, dat Eden zich met de Duitsche regeering in verbin ding zal stellen. pag. 4 De Madariaga zal zich Dinsdag met de ver tegenwoordigers van Italië en Abessynië in verbinding stellen, pag. 4 Calles, de vroegere president van Mexico, is gearresteerd en verbannen, pag. 4 Het luchtschip „Hindenburg" is gisteren vei lig te Friedrichshafen geland. pag, 4 Verschillende raadgevingen om het botersur- plus weg te werken besproken. pag. 3 Te Snakkerburen bij Leeuwarden zijn zes ar beiderswoningen afgebrand. pag. 3 pag. 15 Vroege tulpen op een land tegenover „Groenendaal" aan den Heerenweg te Heemstede. Bioscopen. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Uitgaansdagen. pag. 1 Dr. Georg Bernhardt Dr. Eckener en het Derde Rijk. pag, 4 Dr. E. van Raalte: Frankrijk's vredesvoor stellen. pag. 12 Van onzen Londenschen correspondent: De verbouwing van de Bank van Engeland. pag. 12 Van onzen Parijschen correspondent: Uit het land van de Coligny. pag. 14 Hoe ik groeide: C. en K. pag. 3 Financieele Kroniek: De restauratie van het gebouw der internationale betrekkingen. pag. 7 Dr. W. G. N. van der Sleen: Jodpliur-Bagdad- Amsterdam. pag. 13 S. Vollinga: Het Paaschei. pag 13 Het graf van Christus. pag 13 II. D. Vertelling. J. P. Bal jé: De oorzaak. pag, 14 P. v. d. Hem: Paascheieren 1936. pag. 3 pag 14 pag. 7 pag. 2 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11, Van cacaoboon tot Paaschei. Puzzlerubriek. Damrubriek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1