Hoe het surplus aan boter weg te werken? Hoe ik groeide PAASCHEIEREN 1936 ZATERDAG 11 APRIt 1936 HA ARE EM'S DAGBEAD 3 indien de margarine de, vergeleken bij haar grondstoffen, duurdere boter in haar pro duct gaat opnemen. Verstrekking van goedkoope melk. 0 VAN NUL TOT ACTEUR C. en K. Willem! Willem!! Of je nooit komt! Ja main heer. ik ben zoo gelijk bij u. 'k Sta al een uur op je te wachten. Willem! Kan je even komen? 'n Oogen blikje. Je moet even mijn haar bijkrullen. Ja mefrouw. Ein oogenbliekje. Willem!! Ach Kot ach Kot. iek kan waarhaftig niet sneller. Ik ijl main heer. En Willem, onze zenuwachtige Duitsche kapper stormt een kleedkamer binnen, waar eenige dames zich aan het kleeden zijn. Dat hindert niet. Een oude tooneeiwet zegt: een kapper is geen mensen. Willem luister nou eens. Als we beginnen heb ik nog een half uur tijd. Dan kom je me even bijkrullen, hoor. Ik ga morgen naar een fuifje en ik moet er goed uitzien. Ja mefrouw. lek zal u gelijk kappen. Maar main heer in kamer 2 staat zoo te schreien. lek kan nu niet langer pieiben. Ain oogenbliekje. En Willem rent weg. Hier krult hij een pruik bij. ginds kamt hij wilde haren uit; overal hoor je zijn tang klapperen en zijn hooge stem koeterwalen. Waar Willem niet is. daar is de costumier. Hij heeft voor onze nieuwe voorstelling de costumes geleverd, behalve die van de hoofd rollen die op maat gemaakt zijn door een beroemde firma op dat gebied in het buiten land. Wij mindere Goden doen het met bestaan de costumes af. Ieder van ons heeft zijn maatbriefje ingeleverd, daarna zijn we gaan uitzoeken en passen en nu we de boel aan de zaak krijgen, lijkt het of er niets van deugt. Daar liggen de kaplaarzen en de bandeliers de gepluimde hoeden en de kniebroeken, de langbeenige tricots en de handschoenen met kappen: de breede geplooide kragen en de fluweelen wambuizen, de korte capes die zoo zwierig achter je aan fladderen, en de degens, die je zoo in je bewegingen kunnen hinderen; de pofbroeken van zwart damast met de door inkepingen heenschijnende geelsatijnen voe ring: daar ligt alles wat we straks met zwier en staatsie op het tooneel zullen dragen en waar nu niemand raad mee weet. De gracieuse bevederde hoed van Don Cesare staat mal lotig te wiebelen boven op zijn hoofd hij heeft zich gemeten zonder pruik de beenenbroek van Antonio zit van boven tot beneden vol palingen, de laarzen van Lorenzo doen hem voortstrompelen als een kreupele; als Don Ricardo zijn koppel op het nauwste gaatje heeft, glijdt die hem nog langs zijn heupen. De costumier redt alles. Hij ruilt hoeden en sabels, wambuizen en broeken, schoenen en kragen. Hier brengt een veiligheidspeld red ding. ginds wordt een naadje gelegd, daar een losgetornd. Daar treedt, sabelrammelend en sporen- rinkelend een der grooten de kleedkamer bin nen. We zijn even beduusd en onze kostelijke gewaden van daareven lijken ons plotseling vaal en flets tegenover zijn pompeuze dracht, We voelen ons eigenlijk ontoonbaar, maar dan herinneren we ons, dat het voetlicht redding zal brengen, het voetlicht dat soms zoo on barmhartig kan zijn, maar ook zooveel ge breken verbergt. En uit den aard der zaak, hebben we den costumier aan onze zijde. Meneer, zegt hij, als we weer onder ons zijn, wat u draagt, dat heeft om 't zoo eens te zeggen, de vuurproef doorstaan. Dat zijn costumes, mijnheer, die zijn op het voetlicht gemaakt. Die andere, 't is mooi goed. dat moet ik als vakman zijnde, toegeven. Maar nou moet u vanavond eens kijken. Dan ligt 't nieuwe er nog zoo op, dat men er, om 't zoo eens uit te drukken, er uit zal zien als de Gelaarsde Kat. Nu is dat wel een beetje erg, maar 't troost ons toch. Dat is nu eenmaal zoo in ons vak: we moeten allemaal samenwerken om een voorstelling te doen slagen. Ieder van ons is als het ware aansprakelijk voor het geheel. En toch kunnen we niet nalaten elkaar dwars te zitten en elkaar te benijden. Maar in welk vak is het dan ook zoo duidelijk dat de fouten de gebreken en tekortkomingen van anderen de sporten zijn van de ladder waarop je zelf klimmen moet? Zes arbeiderswoningen afgebrand. Te Snakkerburen bij Leeuwarden. De prijs van de boter. Een ander bezwaar, dat men ten aanzien van de crisiszuiverpolitiek vaak hoort oppe ren. betreft den prijs van de boter in ons land. Dikwijls wordt de raad gegeven om de zen prijs, die op het oogenblik in den groot handel ongeveer f 1.50 bedraagt (plus minus 50 ets. noteering plus ongeveer f 1.hef fing) beduidend te verlagen. Het is velen een doorn in het oog. dat de Nederlandsche ver bruiker de boter zoo duur moet betalen, ter wijl er een zoodanige overvloed aan boter is, dat deze tegen zeer lagen prijs naar Enge land wordt uitgevoerd. De heffing is noodzakelijk om de gelden bijeen te brengen, die noodig zijn om het veehouderijbedrijf voor den ondergang te be waren. Zou men bv. den prijs van de boter in den groothandel van f 1.50 op 1 "willen brengen, dan zou men de heffing van f 1 tot f 0.50 moeten reduceeren. Dit zou beiee- kenen. dat voor het veehouderijbedrijf niet meer de gelden beschikbaar zijn die het als steun noodig heeft om in stand te blijven. Er wordt hiertegen aangevoerd dat bij een lazeren boterprijs zooveel meer boter zal worden gegeten en dat de lagere heffing per kilogram zal worden goed gemaakt- door het grootere aantal kilogram boter, dat zal wor den verbruikt. Deze redeneering is mei- juist-. Vooreerst is het zeer de vraag of de afzet van boter door een prijsverlaging van 50 ets. zoozeer zal toenemen, dat de grootere omzet de lagere heffing per kilogram goed maakt. Men bedenke, dat de afzet dan ongeveer zou moeten verdubbelen, zonder dat zulks gaat ten koste van margarine, oliën en vetten. Iedere Nederlander zou voor elk pond boter twee pond moeten gaan eten. Een dergelijke verruiming van den boterafzet is in Neder land ondenkbaar. Maar al ware dit anders, en al zou de af zet van boter zulk een ongekende uitbreiding Vrijdagmiddag om twee uur is een blok van zes arbeiderswoningen, ge legen in de buurtschap Snakkerburen bij Leeuwarden in de gemeente Leeuwarderadeel in brand geraakt doordat een van de bewoonsters een petroleumstel omstootte. Het blok, bewoond door vijf arbeidersgezinnen en een weduwe, stond binnen zeer korten tijd in lichte laaie. De brandweeer 'uit Huizum, Leeuwardera deel en die uit Leeuwarden waren spoedig aanwezig, maar konden niet verhinderen, dat de panden vrijwel geheel zijn uitgebrand. Een klein gedeelte van het meubilair was intus- schen nog in veiligheid gebracht. Tegen drie uur was men het vuur meester. De woningen waren geheel de inboedels ten deele verzekerd. Van de verbrande panden behoorden drie aan de bewoners. TENTOONSTELLING VAN AZIATISCHE KUNST IN PARTICULIERE EN OPENBARE COLLECTIES IN NEDERLAND. In het stedelijk museum te Amsterdam zal gedurende de maanden Juli. Augustus en September door de ..Vereeniging van vrien den der Aziatische kunst" een omvangrijke tentoonstelling van Aziatische kunst worden gehouden in de expositiezalen van het Ste delijk Museum, aansluitende bij het ..Mu seum van Aziatische kunst" der vereeniging. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagmiddag te ongeveer half zes is op den Rijksstraatweg te Rijsoord, gemeente Ridder kerk. het vierjarig kind van de familie L. Kuiper bij het oversteken door een bestelauto overreden en op slag gedood. Volksmargarine en Verschillende raadgevingen besproken. Teeltbeperking pas over eenige jaren merkbaar. Onze export naar Engeland. In den laatsten tijd wordt herhaaldelijk critiek uitgeoefend op de crisismaatregelen ten aanzien van de boter. Ten einde omtrent deze maatregelen een beter inzicht, te ver krijgen heeft het A.N.P. bij een ter zake des kundige inlichtingen gevraagd. Het vernam in verband daarmede het volgende: De groote moeilijkheid, waarvoor men staat, is 'het beperken van de melkproductie. Eenige jaren geleden is een teelt-beperking van rundvee ingevoerd. Dat deze nog nier. tot voldoende inperking van den melkstroom aanleiding gegeven heeft, is een gevolg van het feit, dat de teeltbeperking van rundvee in tegenstelling b.v. met die van pluimvee en varkens veel langzamer doorwerkt om dat het rundvee een veel langeren levens duur heeft. Wanneer men de uitkomsten van de rund veetellingen nagaat, dan blijkt dat onder het jongere rundvee een sterke teeltbeper king is toegepast. Daarentegen is nog een stijging te oenstateeren van het aantal melk en kalfkoeien, die 2 en 3 keer gekalfd hebben. De toegepaste teeltbepex-king krijgt dus ieder jaar meer beteekenis, naarmate de oudere koeien afvallen. Over eenige jaren, wanneer de teeltbeperking voldoende heeft doorge werkt. zal een aanpassing aan den vermin derden melkafzet kunnen worden verkregen. De uitvoer naar Engeland. Ontkend kan dus niet worden, dat op dit oogenblik de melkproductie nog veel te ruim is. Een groot deel van deze melk wordt tot boter verwerkt, waarvan een belangrijk ge deelte tegen lage prijzen naar Engeland /wordt geëxporteerd. Deze export vooral heeft tot heel wat cri tiek aanleiding gegeven. De vraag rijst al dadelijk: waarom worden milike groote kwantiteiten naar Engeland uitgevoerd? Het antwoord is zeer eenvoudig. De uitvoer naar andere landen, met name naar Duitschland, is zooveel geringer ge worden. Een groot deel van het surplus wordt naar Engeland uitgevoerd, omdat dit land nog een vrije markt heeft. Maar. zoo wordt gezegd, waarom brengt deze lboter dan zulk een lagen prijs op? Hier bij spelen verschillende factoren een rol. In de eerste plaats is de Deensche boter in En geland meer gediefd dan de Hollandsche. Vandaar, dat de prijs van de Deensche boter in Engeland altijd ligt boven den prijs van de Hollandsche boter. Een tweede oorzaak, dat de Nederlandsche boter in Engeland een relatief lagen prijs opbrengt, spruit voort uit onzen zeer onge- regelden export. Nederland is voor Engeland tot op zekere hoogte een gelegenheidsverkoo- per. die nog te weinig geregeld zijn klanten bedient en aan zich bindt. Alleen in het voorjaar en in den zomer, wanneer wij een zeer groote melkproductie hebben, heeft de export van boter naar Engeland een groote beteekenis. Met het gevolg, dat Nederland den Engelschen verbruiker niet aan zich heeft gebonden zooals Denemarken dit heeft 'gedaan. De export wordt zoo onregelmatig be oefend omdat zulks samenhangt met de structuur van het geheele Nederlandsche vee houderijibedrijf. In Nederland worden de kalveren voor het overgroote deel geboren ini het voorjaar. Vandaar, dat de groote melk productie juist in het voorjaar en in den zo mer valt. Wil amen een geregelden export naar Engeland onderhouden, dan zou men de productie van wintermeik moeten aanmoe digen. Een oplossing van de moeilijkheid zou worden verkregen, wanneer de kalverenge- boorte meer regelmatig over het geheele jaar plaats had. Men begrijpt welk een algeheele omwenteling het voor het veehouderijbedrijf zou beteekenen, indien daartoe krachtige maatregelen zouden worden genomen. Het is zelfs de vraag of een en ander doorvoerbaar is omdat de veehouder in de zuivere weide streken zoozeer op het gras is aangewezen, dat hij het kalven niet naar het najaar kan versohuiven. Bovendien zou de betrekkelijk dure wintermeik veel meer dan thans moe ten worden gebruikt voor het opfokken van kalveren, wat het opfokken duurder maakt. Wie dit alles rustig overweegt, zal moeten toestemmen, dat het vraagstuk van den ex port van boter naar Engeland zeer moeilijk is en dat het wel begrijpelijk is, dat een af doende maatregel hier nog niet is gevonden. Intussohen rneenen wij te weten, dat de be trokken instanties ernstig nagaan wat kan worden gedaan om dit probleem op te lossen. ondergaan, dan nog zou men financieel vast loopen. Er ligt immers voor het verkrijgen van de benoodigde steungelden niet alleen een heffing op boter, maar ook op marga rine. Zou derhalve de heffing op de boter met f 0.50 worden verlaagd, dan zal de hef fing op de margarine een evenredige verla ging moeten ondergaan. Doet men dit niet, dan zou de margarine-industrie worden ver moord. Handel, scheepvaart, havenbedrijf, enz. zouden daarvan de ernstige nadeelige ge volgen ondervinden. Het landbouwcrisis-fonds zou ook tenmin ste 15 millioen gulden aan inkomsten der ven. En dan spreken wij nog niet van de mindere inkomsten, die het gevolg zouden zijn van de verlaging van de heffing op oliën en vetten, die als gevolg van bovenstaande verlaging van de heffing op de margarine noodzakelijk zou zijn. Het bedrag, noodig om den veehouder voor ondergang te bewaren, zou ten eenenmale gaan ontbreken Het mengen. Er zijn nog andere middelen aangeprezen om de overtollige boter op te ruimen. Een middel, dat reeds wordt toegepast, is het mengen van de boter in de margarine. Op dit oogenblik bedraagt het mengpercentage 10 pet. Met de verhooging van dit percen tage moet men evenwel voorzichtig zijn. Ieder, die den landbouw kent, weet, dat tus- schen de boter en. de margarine een ernsti- gen strijd wordt gevoerd. Bij de zuivel be staat de niet geheel ongegronde vrees, dat naax-mate men het mengpercentage opvoert, de belangstelling van het pxibliek voor de zuivel zal verminderen, hoe geringer der halve het mengpex-centage, hoe minder de regeering zich mengt in den strijd tusschen boter en max-garine. Bovendien moet niet worden vex-geten, dat het mengen van boter in de margarine voor het landbouwcrisis- fonds financieel nadeelig is, omdat de hef fing op de margarine moet worden verlaagd, volksboter. Een ander middel, dat is aangeprezen om van het surplus aan boter af te koxnen.is, dat men goedkoope boter aan de werkloozen gaat verstx-ekken. Op dit oogenblik wordt z.g. volksmargarine (dit is margarine zonder heffing, welke en gros 40 ets. kost), verstrekt aan de werkloozen met gezinnen van vier of meer kinderen. In de eerste plaats is de verleiding voor de wei'kloozen om fx-aude te plegen en het product te vexkoopen tegen een hoogeren prijs, bij boter gx-ooter dan bij margarine, omdat boter genxakkelijker afzet vindt en meer opbrengt. Nu heeft men voorgesteld de volksboter te kleuren, maar de minister van landbouw en visscherij heeft een dergelijk middel als weerzinwekkend verworpen. Een bezwaar is verder, dat de volksboter in den zomer niet duurder zou zijn dan de volksmargarine, maar in den winter wel. Tenslotte is nog een belangrijk argument tegen volksboter dat Nederland in den win ter in het geheel geen surplus aan boter heeft. De mogelijkheid om in de wintermaanden volksboter voor werkloozen beschikbaar te stellen, ontbreekt dan ook. Nog geen bloeiende Betuwe. Bloesem door de koude verlaat. Door de koude nachten der laatste week is er met de Paschen in de Betuwe nog niets te zien. Bij de kers is zelfs nog geen neiging om te gaan bloeien. De bloesem-Zondagen zullen dus wel vallen op 19 en 26 April en 3 Mei. Op de Zondagen staaxx aan de vei'en. V V. V.'ei's die alle inlichtingen verstrekken, ter wijl de veren met dubbele ponten varen. De V. V. V. te Tiel geeft op aanvrage alle moge lijke inlichtingen. Verzoek van het N. V. V. Het Ned. Verbond van Vakvereenigingen heeft aan den minister van sociale zaken een adres gericht, waarin vei'zocht worclt de ver strekking van goedkoope levensmiddelen uit te breiden door beschikbaai'stelling van melk. Dit zou o.m. bereikt kunnen worden door ver- sti'ekking van melk aan kinderen op de open bare en de bijzondere lagere scholen. NOODLANDING VAN ENGELSCH VLIEGTUIG. Vrijdag landde te Bargeroosterveld (gern. Emmen een Engelsche tweedekker, gemerkt GA-AAA, waarvan de bestuurder, de heer Steffenson. den koers was k\vijtgei-aakt. Het vliegtuig maakte zijn noodlanding op een weiland en raakte daarbij eexx omheining van prikkeldraad als gevolg waarvan lichte ave rij aan een der vleugels ontstond. De heer Steffexison en zijn echtgenoote, die de eenige inzittenden waren, werden niet gewond. Het vliegtuig was op weg van Schiphol naar Berlijn. Het zal zoo' spoedig mogelijk ter voortzetting van den reis, worden hersteld. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. Algemeene Bondsvergadering te Utrecht. De Koninkl. Nederl. Middenstandsbond zal op Woensdag 6 Mei a.s. in hotel-.café-res- taurant .Nooi"d-Brabant" te Utrecht zijn jaaxfljjksche algemeene bondsvex-gadering houden.. Behalve de huishoudelijke onderwerpen zal de versterking van de bondsfinanciën een der belangrijkste agendapunten zijn. Te dien aanzien zijn voox*ste!len ingediend door de gezamenlijke af deelingen, behoorende tot het district Twenthe. alsmede door het hoofdbestuur. DOOR PIET VAN DER HEM

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5