Nadenken en oplossen. I FINANCIEELE KRONIEK. INCASSO-BANK N.V. CREDIETEN INCASSO'S SAFE-DEPOSIT 1 ZATERDAG 11 APRIL 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Onze wekelijksche puzzle-rubriek- Met prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden De oplossing van puzzle no. 28. De oplossing van deze puzzle was: „HEDENAVOND VERGADERING VAN ONS GENOOTSCHAP BIJ JIMCO VAN LUREN." Intusschen, deze opgave was heusch niet zoo moeilijk als zij er wel op 't eerste gezicht uitzag. Dat de gewone lettervolgorde van het alphabet hierin gevolgd is, blijkt al vrij spoedig. Daarna gaat 't alleen nog maar om samenvoeging van twee cijfers tot getallen. De nullen geven al gauw de sleutel. Voegt men het eerste en het laatste cijfer van elk getal bij elkaar, dan vindt men de oplossing, als boven vermeld. BELOONDE SPEURDERSDIENSTEN. ONZE HOOFDPRIJS VIJF GULDEN zendt de Administratie aan: J. de Vries, Hen drik Roozenlaan 7, Haarlem. De TWEEDE PRIJS TWEE GULDEN: J. C. P. Crandel, Oranje Nassaulaan 122, Överveen. De vijf TROOSTPRIJZEN: elk een bedrag van EEN GULDEN: Mevr. M. de Wintervan der Stijlen, Tooropkade 3, Heemstede. Fam. Leistra, Geweerstraat 46. Haarlem. Mej. J. I. R. Teeven, Badhuisstraat 30 zw., Haarlem. J. C. Koer, Javastraat 43, Haarlem. P. J. Lourenburg, Linschotenstraat 42, Haarlem. De Administratie zal de prijzen een dezer dagen verzenden. Onze nieuwe puzzle no. 29. Morgen is het Paschen, en vandaag wil ik u hieraan herinneren door een Paasch-puzzle (kruiswoord) te geven, waaraan ieder morgen of overmorgen zijn krachten eens bestede! De verschillende omschrijvingen voor deze opgave luiden als volgt: HORIZONTAAL. maat. 3 onmeetbaar getal. 4 deel v. d. mat. 5 koor. 7 samentrekking van „edel". 10 priem. 11 lengtemaat. '15 familienaam. 16 soort papegaai. 19 .voorzetsel, 21 voorwerp van min of meer ronden vorm. 24 dichtbij. 25 ziet men dikwijls op enveloppen staan. 27 zwemvogel. 28 maand van het jaar. 31 weg, middel. 32 onbepaald voornaamwoord. 37 knaagdier. 40 boezemwater in Zuid-Holland. 41 mag men nimmer schenden! 43 ontkenning. 44 'proper. 46 gespuis (fig.)" 50 voertuig. 52 als hor. 4. 54 rivier in Siberië. 56 als hor. 52. 57 pers. voornaamwoord. 59 als hor. 50 60 voorzetsel. 63 meisjeshaam. 64 als hor. 7. 65 radio-omroepvereeniging in Nederland (afk.) 66 voorzetsel. 68 maat. VERTICAAL. 1 maand van het jaar. 2 meisjesnaam (afk.) 5 muzieknoot. 6 water in Friesland. 8 rivier in Italië. 9 bergplaats. 12 als hoi". 63. 13 bepaalde gewichtshoeveelheid. 14 meisjesnaam. 17 als hor. 68. 18 als hor. 4. 20 als hor. 54. 22 gewichtshoeveelheid. 23 iets niet veranderen. 29 riviertje in Gelderland. 30 gegroet (Lat.) 33 pers. voornaamwoord. 34 onmisbaar iets voor iedereen! 35 in het jaar onzes Heeren (Lat. afk.) 36 een „Paaschvoorwerp". 37 zuiveren van rag. 38 rivier in Pas de Calais (Fr.) 39 deel van een trapje. 42 als vert. 6. 44 naaml. vennootschap (afk.) 45 dorp in Friesland. 47 jaargetijde. 48 een der groote rivieren in Nederland. 49 gemeente in het Gooi. 51 als hor. 4. 53 graan. 55 uitroep van afkeer. 58 gemeente ten W. van Amersfoort. 60 een soort van mijt. 61 zich bewegende verder van de zelfstan digheid. 62 bewijs aan couponblad. 67 vlies of huid, waarmee iets omgeven is. OPMERKING. Hor. 40 en 54 rivieren. Vert. 6, 8, 20, 29 38, 42 en 48 zijn eveneens rivieren. TWEEDE PAASCHOPGAVE. Als tweede Paaschopgave nog het naam kaartje van den heer Van Schaap. Dit kaartje heeft betrekking op de Paaschvacantie. Méér mag ik er u niet van zeggen, .want dan zou ik het geheele kaartje al ontcijferd hebben.... Wat wordt hier bedoeld? C. I. A. VAN* SCHAAP. GOES EEN GENT. Men zende de oplossingen aan: Mr. Na- denker van Haarlem's Dagblad te Haar lem. vóór a.s. Woensdagmiddag 4 uur. Met 't oog op de vele andere correspondentie voor ons blad bestemd, gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Iedere abonné kan slechts één oplossing Mm. inzenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits plaatje" P 29 Puzzle fi no. 29) moet aan de op- BBB7 lossing worden gehecht of er op geplakt worden. jjT^ Niet op de envelop BlJm van inzending, maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij wederom beschik baar een bedrag van vijf gulden, als tweeden prijs twee gulden, bene vens vijf troostprijzen van één gulden, welke zoo snel mogelijk per postchèque aan de prijswinners worden toegezonden. Oplossing en uitslag worden geplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post; dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over de puzzle-rubriëk kan. alleen gevoerd worden, als postzegel voor antwoord ingesloten is. MR. NADENKER. ».O.SËN£VEa iROOD-EN ZWART MERK. (Adv. Ingez. Med.) TELEF. 11972 TELEF. 12953 CARACE „BLUE STAR" Gebr. van Gilse, Wagenweg 132 Official Paugeot Dealers Luxe verhuur met en zonder chauffeur (Adv. Ingez. Med.) BARTELJORISSTRAAT-VEREENIGING. Dezer dagen hield deze Vereeniging haar jaarl. algem. vergadering. Na zijn welkomst woord memoreerde de voorzitter in het kort de besprekingen die het bestuur in het afge- loopen jaar had gehouden met verschillende instanties en het succes wat daardoor ver kregen was voor de bewoners en hun straat. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat door verschillende mutaties eenige leden waren afgevallen; door de aanwinst van en kele nieuwe leden werd het evenwicht echter hersteld. Uitvoerig maakte het verslag gewag van de geslaagde straatversiering tijdens de Bloemententoonstelling in Heemstede. De straatstraat genoot op den dag zoowel als 's avonds de volle aandacht van het publiek. Een woord van dank ontvingen degenen, die door hun geldelijke bijdragen het Bestuur in staat stelden een waardige versiering aan te brengen en in het bijzonder de Commissie leden voor hun groote activiteit. 't Was dan ook niet te verwonderen dat de penningmeester de baten tegenover de uit gaven stelde en nadat de kascommissi, be staande uit 2 leden, de boeken gecontroleerd en in orde bevonden had, werd den penning meester dank gebracht voor z'n accuraat en zuinig beheer. De 2 periodiek aftredende bestuursleden werden herkozen. De daarop volgende agenda punten lokten uitvoerige besprekingen uit. Deze zullen nader uitgewerkt en t.z.t. aan de leden bekend gemaakt worden. Het bestuur zal een bevredigende oplossing trachten te vin den voor de wenschen bij de rondvraag ge uit. Kruisweg 59 HAARLEM TEGEN ZAKELIJKE OF PERSOONLIJKE ZEKERHEID OP BINNEN-EN BUI TENLAND (farieven op aanvraag verkrijg baar). LOKETTEN TE HUUR van f 5.en hooger (Adv. Ingez. Med.) Fantastisch Amerikaansch plan voor ouden van dagen. Amerika is en blijft voor ons bezadigde Europeanen, altijd nog het land, waar de on mogelijkheden toch nog mogelijk zijn, het land, waar duizenden dollars aan de grootste dwaasheden werden en nog worden wegge gooid. Amerika is nu eenmaal het land, waar men altijd iets anders dan anders heeft. Thans is er weer een nieuwe demagoog ten tooneele verschenen in de persoon van den Californischen geneesheer Dr. Townsend. Deze nieuwe profeet verkondigt een leer, die lederen dag steeds meer ontevredenen, verdrukten en ongeletterden aanlokt. De man is zeer humaan want hij heeft het plan opgevat om alle bur gers boven 60 jaren 'n rustigen ouden dag te bezorgen door hen een maandelijks inkomen te verzekeren van 200 dollar. Als een loopend vuurtje verspreidde zich deze paradijselijke belofte over het land, en terwijl meer nadenkende menschen dit uto pistisch plan alsmede zijn ontwerper niet ,.aux serieux" namen, heeft het juist aan den vooravond der verkiezingen bij een groot aantal republikeinen en democraten groote verslagenheid teweeggebracht. In alle openbare vergaderingen werden de propagan disten met de vraag bestormd: „Zijt gij voor het plan Townsendof niet?" De Canadeesche arts heeft het voordeel, dat zijn aanhangers een contributie betalen, wat bij de volgelingen van Long en Coughlin niet het geval was. Natuurlijk heeft Townsend een propaganda-commissie ingesteld met het oog op de komende verkiezingen en deze kan zich erop beroepen, dat zij binnenkort 4 millioen dollar per jaar voor reclame-doel einden ter beschikking heeft. Towsend be legde onlangs een congres ;in Chicago, dat natuurlijk weer grootsch-Amerikaansch was opgezet. Maar hij had succes: 7000 afgevaar digden uit alle staten van Noord-Amerika waren aanwezig. En de vergaderingen eindigden mét den roep: „Wanneer wij de stemmeji bezitten, dan bezitten wij ook d&jmkcht". Deze zeer zeldzame paftijdié geen enkel punt op haar programma heeft, mobiliseert thans haar duizenden aanhangers. In de meeste steden zijn bureaux opgericht; in New York is het gebouw versierd met een 'groote triptiek, waarboven de inscriptie is aange bracht: De Emancipators". In het eerste luik is een portret aangebracht van Georg Washington, „die het larfd bevrijdde van de tyramiie", in het tweede luik prijkt Abraham Lincoln, die „het land bevrijdde van de sla vernij" en in het derde DivTownsend, die „het land bevrijden zal van. de armoede". Doch waar zal het geld vandaan komen? Aan acht millioen mannén en vrouwen zou op die manier per jaar 16 milliard dollar moe ten worden uitgekeerd, hetgeen vijfmaal zoo veel is als de totale inkomsten van de Fede rale regeering gedurende het afgeloopen jaar, hetgeen gelijk staat met 50 procent van de totale inkomsten van het Amerikaansche volk. Wagner „geciviliseerd". Alle opera's van Wagner moeten, naar Reuter aan de Manchester Guardian meldt, worden „gecorrigeerd" om ze in overeenstem ming te brengen met de Nationaal-Socialisti- sche opvatting van de geschiedenis. In München is bekend gemaakt dat de correctie van „Götterdammerung" reeds vol tooid is. Vroeger bracht de tweede acte van deze opera een pittoreske menigte acteurs op de planken. Overeenkomstig de aanwijzingen van Wagner zelf hebben zij altijd als costu- meering berenhuiden gedragen en helmen met hoorns, knotsen en steenen bijlen in de hand houdend. Nu, op hoog bevel zullen zij artistieke mantels aaii hebben en schilden en lansen van zeer fraai makelij meevoeren. De bedoeling is dat zij niet langer den in druk van barbaren maken, maar van be schaafde Duitsche edelen. De directeur van de Opera te München, Kurt Barre gaf hiervan de verklaring. Sinds 1933 is er een diepgaand historisch onderzoek gaande. Dit heeft aan het licht gebracht dat onze Teutonische voorouders op een zeer hoog cultureel peil stonden. Tot nu toe hebben wij ons streng aan Wagner's aanwijzigingen ge geven maar deze waren gebaseerd op de ge gevens van Tacitus. Tegenwoordig kan men dezen Romeinschen geschiedschrijver moeilijk meer voor een autoriteit op het gebied der Germaansche cultuur houden. Van nu af zal de opera alle pogingen in het werk stellen om mee te werken tot de verbreeding van de kennis omtrent de hooge Germaansche bescha ving Verder wordt medegedeeld dat de geheele „Ring" op deze wijze gecorrigeerd zal worden Ook Bayreuth zal het stempel dragen van de nieuwste „vondsten" op historisch gebied. De restauratie van het gebouw der internationale betrekkingen. Goede bedrijfsberichten uit de Vereenigde Staten. De wisselmarkt weder rustig. Bevredigende afloop van de eerste Sumatra-tabaksveilipg. Verhooging van het Rubberuit voerrecht. Uitvoercijfers van radio-artikelen en gloeilampen. De Nederlandsclie handel. Belangrijk betere jaarcijfers van de Ned. Indische Escompto Mij. Beleggingsmarkt een prijs houdend verloop. Hitler's ..vredesboodschap" is deze week door een Fransehe editie gevolgd, die er echter wel wat anders uitziet en tusschen welke beide plannen de Engelsche diploma ten nu zullen moeten trachten overeen stemming te brengen. Er zal ongetwijfeld een zeer moeilijke wijs op gaan. maar het is voorloopig veel gewonnen, dat de pogin gen, om een nieuwen Europeeschen oorlog te voorkomen, kunnen worden voortgezet en dat tegelijkertijd gestreefd wordt naar eco nomische samenwerking, monetaire stabili teit en uitwisseling van grondstoffen en goederen tusschen de voornaamste staten. Keulen en Aken zijn niet in één dag ge-, bouwd en ook het herstel van het zoo zwaar gehavende gebouw der internationale be trekkingen moet zijn tijd hebben, doch zoo langzamerhand wordt dan toch met de restauratie begnonen en begint het inzicht te rijpen, dat men hiermee moet voortgaan. De vroegere president van de Bank voor Internationale Betalingen, de heer Fraser, •heeft onlangs met grooien nadruk op de noodzakelijkheid van stabilisatie der valuta gewezen en als zijn meening uitgesproken, dat het thans gemakkelijker is de belemme ringen van den internationalen handel weg te nemen door een monetaire stabilisatie, dan een omgekeerde operatie tot stand te brengen. Zooals we reeds eerder hebben me degedeeld is een commissie uit de Interna tionale Kamer van Koophandel bezig dit vraagstuk te bes&udeeren en daarover rap port uit te brengen en het verlangen van de Fransehe regeering. thans in haar antwoord op Hitler's vredesplannen tot uiting geko men. gaat blijkbaar in dezelfde richting. De staatslieden der Europeesche staten hebben thans de grootste taak de economische toe nadering der volken in onze wereld mogelijk te maken en al naarmate ze op dien weg vorderingen maken, zal de fondsenmarkt den opmarsch naar een hooger niveau kun nen hervatten. Het is verklaarbaar dat de beurzèn. met een reeks vacantiedagen in het zicht, weinig capriolen op het slappe koord hebben willen maken. Zelfs de New-Yorksche beurs, waar de stemming de laatste dagen weer vast is, geeft •geen groote koersverschillen te zien. dan alleen voor Staalwaarden. die onder den in vloed staan van de aanhoudende berichten over de toenemende bedrijvigheid in de staalindustrie, waarvan de capaciteit thans tot 66 pet. is gestegen, een nieuw hoogte record. Ook, de automobielenindustrie publi ceert een hoogere productie, met name de General Motors, terwijl ook de Petroleum- maatschappijen over het eerste kwartaal, naar verwacht wondt, hoogere winsten zullen publiceeren. Deze bedrijfsberichten uit de Unie zijn daarom van zooveel beteekenis, omdat zij de mogelijkheid openen dat 'het bedrijfsleven de aanmerkelijke verzwaring van lasten, waartoe de regeerïng moet overgaan, zal kunnen dragen, zonder dat de winsten al te zeer dalen. Uit de cijfers over 1935 is reeds gebleken, dat de fiscus met een grooter deel van de industrieele winsten is gaan strijken en in ,1936 zal dat nog erger moeten worden. Alleen als het bedrijfsleven zich in opgaande richting kan blijven bewegen, zal de Ameri kaansche regeering met haar thans meer conservatieve financieele politiek met de beurzen vrede kunnen houden. De Europeesche beurzen hebben in de af geloopen week geen ongunstig verloop ge had, waartoe de teruggekeerde rust op de Wisselmarkt krachtig heeft bijgedragen. De valuta der 'goudlanden kunnen zich goed handhaven en al blijft de toekomst van den Fransohen Franc vooralsnog onzeker, vooral zoolang de verkiezingen niet hebben plaats gehad, 'het is een groote geruststelling, dat •de aandrang tot devaluatie van den Franc buiten Frankrijk minder groot is dan eenige •maanden geleden. Op de Fransöhe Staatsfondsenmarkt is deze gang van zaken uiteraard van invloed geweest, zoomede op de Amsterdamsche beurs, die ook een toevluchtsoord is voor het bevreesde Fransehe 'kapitaal. Zoodra de on rust- mindert, minderen ook de buitenland- sche aankoopen in onze prima Nederland- sche aandeelen. als Koninklijke. Amsterdam Rubber, Handelsvereen. Amsterdam etc. Overigens waren er deze week voor de beurs weinig impulsen. De confrontatie dei- sterk in koers gestegen Tabaksaandeelen met de eerste Sumatra-inschrijving leverde geen verrassingen op. Op de werkelijk zeer bevredigende resultaten was anen reeds voor- uitgeloopen. De tabak ziet er ditmaal goed uit en de drie voornaamste groepen van koopers. de Amerikanen, de Duitschers en de Nederlandsclie industrie bleken alle met een beter gevulden buidel ter markt te zijn ge komen dan het vorig jaar. Ook deze week zijn er weer goede prijzen besteed, maar als gezegd, de koersen der Tabaksaandeelen verdisconteeren reeds belangrijk betere fi nancieele resultaten. Sinds de laatste dagen is de afdeeling der Rubberwaarden weer iets vaster geworden. De fantastische verhalen over den grooten omvang der inlandsche rubberproductie zijn uitgewerkt, nadat ze nog eens door Mr. Hart, den directeur van Economische Zaken, in hun dwaasheid aan de kaak waren gesteld. De Nederl. Indische regeering heeft opnieuw het rubberuitvoerrecht, nu tot 34 cent p?r K.G., verhoogd om de inlandsche rubberex port in toom te houden, zulks in verhand met de grootere export in Februari. De rub- berprijs was de laatste dagen vast. terwijl ook de Engelsche voorraden langzaam maar zeker dalen. Ook deze week zijn voorberei dingen voor groote verschepingen getroffen, zoodat weer een belangrijke daling verwacht wordt. Op de afdeeling der Indust-rieelen trokken deze week de aandeelen Philips weder_de aandacht-. De koers brokkelde af tot IQlVz, waarna weder een kleine verbetering intrad. Begin Januari van dit jaar noteerde dit fonds nog 231 pet-, terwijl de thans geldende koers c.a. 100 pet. beneden den hoogsten koers van 1935 ligt. Neg steeds tast mer. in het onzekere omtrent de besprekingen van het concern met Den Haag, terwijl ook de uitvoercijfers over Maart van gloeilampen en radio-artikelen den koers niet stimuleer den. Sedert October jl. is de export van ra dio-ar t-ikelen in waarde van f 4.238.000 in die maand tot f 1.669 000 in Maart- teruggelooperr de zloeilampenexport van f 613.000 tot f 420.000. Aandeelen Unilever waren vast gestemd ini verband met de aanmerkelijk betere resul taten over 1935 van de Engelsche ondermaat schappijen. De cijfers van den Nederlandschen handel vertoonen in vergelijking met Februari een stijging, zoowel wat den invoer als wat den uitvoer betreft. Ingevoerd werd voor f 79 millioen (Febr. f 74 millioenterwijl de uit- voer f 55 millioen bedroeg (Febr. f 50 mil lioen V De invoer van de eerste drie maan den bleef echter belangrijk beneden die van dezelfde periode van 1935 (f 156 millioen te gen f 160 millioenh terwijl daarentegen de invoer van f 226 millioen tot f 233 millioen toenam. Voor zoover de verslagen van onze bank instellingen verschenen zijn. vallen deze niet mee. Alleen dat der Nederlandsch-Indische Escompto Mij. was verrassend, wegens de belangrijk hoogere nettowinst, welke in 1935 kon worden behaald, ml. f 488.626 tegeni f 168.905 in 1934, hetgeen mede verklaard' wordt door de verliezen bij de pepercrisis, welke in 1934 moesten worden afgeschreven. De divldenduitkeering wordt thans her/at met 3 pet. De aandeelen Amsterdam Tapanoeli zijn teruggekeerd van hun uitstapje naar hoogere regionen. Na opdrijving van den koers tot 50 pet, zijn ze thans weer op him oude ni veau van 1520 pet. aangeland. De beleggingsmarkt kenmerkte zich deze week doorheen rustige stemming. Vieren Nederland werden een fractie hooger ver handeld. Geld op Prolongatie 1 1/4 pet. HOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Bijkantoor Haarlem Kruisweg 74 Tel. 13890 VREEMD GELD (Adv. Ingez. Med.) BEKRONINGEN ZESDE PRIMAVERA. Op de in de Nenijto-hal te Rotterdam ge organiseerde Primavera zijn de volgende eere- prijzen toegekend aan kweekers te Haarlem en omgeving. Zilveren medaille der gem. Rotterdam, aan collectie Amaryllis, inz. W. S. Warmenhoven, Hillegom. Zilveren medaille v. d. Kamer v. Koophan del, R'dam, aan groep freesia's, tulipa's en narcissen, inz. n.v. C. G. van Tubergen, Haar lem. Groote Primavera medaille, aan groep be gonia's en cyclamen, inz. D. Baardse Dzn., Aalsmeer. Bronzen medaille ider gem. Rotterdam aan groep Cineraria's, inz. der N.V. Handelskwee- kerij v.h. firma J. C. Maarse, Aalsmeer. Bronzen medaille der gem. Rotterdam, aan groote leiboom perzik, inz. fa. W. Keessen Jr. en Zonen, Kon. kweekerij „Terra Nova", Aals meer. Als extra-prijs werd toegekend een bronzen medaille van J. Rusman Hzn., Hillegom, aan groep cyclamen, inz. N.V. Handelskweekerij v.h. fa. J. C. Maarse, Aalsmeer. Gouden medailles werden toegekend aan decoratieve groep Cyclamen, inz. N.V. Han delskweekerij v.h. Firma J. C. Maarse, Aals meer; aan decor, groep Cyclamen, Begonia's Baai'dse's Wonder. Favorite, Oranjezon, Eyes Favorite. C. J. Augustijn, Altrichem Puik, Hor tensia's de Vries, Hartlieb en La France, inz. D. Baardse Dzn., Aalsmeer; aan groep Free sia's. Tulipa's en Narcissen, inz. N.V. C. G. van Tubergen, Haarlem; (met lof der Jury voor cultuurwijze) aan groep bloeiende Amaryllis, (voortgekweekt op negatieve wijze), inz. W. S. Warmenhoven, Hillegom. Voorts werd nog een kleine gouden medaille toegekend aan groep Cacteeën, inz. Handels kweekerij Succulenta, Aalsmeer en aan decor, groep Hortensia's en Azalea's, inz. D. Baardse Dzn., Aalsmeer. Een groep Anemonen Ranonkels, inz. J. Rus man Hzn. te Hillegom werd onderscheiden met een zilveren medaille. Een Fresia Climax van de fa. C. G. van Tu bergen te Haarlem verwierf een getuigschrift eerste klasse. Dezelfde firma kreeg voor een Fresia Marion een getuigschrift van verdienste, evenals K. v. Bourgondiën en Zn. te Hillegom. De fa. van Tubergen kreeg voorts nog getuigschriften van verdienste voor Fresia Golden Wonder, Fresia Albatre en Fresia Cöte d'Azur. Getuigschrif ten van verdienste kreeg W. S. Warmenhoven te Hillegom voor Amaryllis en een eervolle vermelding C. Kapitein te Hillegom voor een groep afgesneden Anemonen de Caen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9