SPORTFONDSENBAD De buitenlandsche handel van Sovjet Rusland V R IJ D A G 17 APRIL 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 6 IJN/T IN UITttt N Kunst aan het Volk. Voordrachtavond door mevr. Royaards- Sandberg en Ben Royaards. De laatste kunstavond van de vereeniging „Kunst aan het Volk" is gisteravond in het gebouw van den Protestantenbond gehouden. Het is een alleszins waardige afsluiting van het seizoen geworden, want de twee kunste raars, die dezen avond met hun voordracht verzorgden, mevr. Royaards-Sandberg en Ben Royaards eerstgenoemde verving Georgette Hagedoorn hebben den aanwezigen eenige genotvolle uren bezorgd. De fragmenten uit Vondel's Adam in Bal lingschap, nl. de verleiding van Adam door de slang en de verleiding van Adam door Eva, vormden een imposanten inzet van het pro gramma. Mevrouw Royaards gaf van de Eva- rol een vertolking, die sterk boeide en waar mede zij eens te meer bewees hoezeer zij in staat is VondePs kunst te herscheppen. Ont roerend was haar voordracht in de weeTgave van de gemoedsnuances, zooals de grootmees ter onzer dichters die zoo weergaloos schoon in zijn paradijsdrama heeft neergelegd. Ben Royaards' voordracht sloot zich hierbij prach tig aan. Hij vormde in de dialoog tezamen met zijn moeder een volkomen sluitend ensemble. De jonge Royaards beschikt over een fraai stemgeluid, en een uitnemende dictie en hij slaagde er in de schoonheid dezer klassieke kunst geheel en al tot haar recht te laten ko men. Na Adam in Ballingschap hoorden wij de beroemde Beatrijs-sproke van P. C. Bou- tens, door Ben Royaards talentvol voorgedra gen en door de zaal met merkbare spanning gevolgd. Op hoeveel programma's zal deze Beatrijs niet reeds zijn voorgekomen en toch, met* hoeveel intens genot hoort men steeds weer naar dit meesterwerkje uit onze moder ne literatuur, vooral wanneer het, zooals de zen avond, door een begaafd kunstenaar wordt verhaald, Dezelfde artist droeg vervolgens nog een gedeelte uit Gorter's Mei voor, waarvan de vertolking hem eveneens volkomen toever trouwd bleek. Na de pauze kwam mevr. Royaards nog een maal voor het voetlicht en wel met een typisch stuk sociale kunst van Henriëtte Roland Holst. Zij toonde zich ook hier kunstenaresse van de eerste orde. Het ontroerende, soms be spiegelende en altijd diep menschelijke ka rakter van de gedichten van Henriëtte Ro land Holst kwam bij de voordracht van mevr- Royaards in sterke mate tot uitdrukking. Het „In Memoriam" van J. W. P. Werumeus Buning vormde een schoon slot van den avond. Ben Royaards droeg het gevoelige, be zonken gedicht van dezen „Oudere onder de jongeren" voor op een wijze, die met de ge wijde rust welke in het geheele werk spreekt, in volledige harmonie was. Aan het eir.de van den avond zijn er na mens het bestuur waardeerende woorden tot beide artisten gesproken. Mevrouw Royaards ontving bovendien een bloemenhulde. HET TOONEEL Haarlem's Tooneel. Een avond van één-bedrijfsspelen. „Laat ons nu ook eens wat doen!" hebben de jongeren aan het bestuur van Haarlem's Tooneel gevraagd. „Goed", heeft het wijze bestuur gezegd, „wij zullen jullie graag de gelegenheid geven. Dan kan eens voor den dag komen, waar veel of weinig talent zit.... en dan kunnen jullie meteen eens merken, hoe moeilijk tooneelspe- len is! Wij hebben verleden jaar een „een- acter-avond" gegeven; dat zullen wij weer doen, maar nu zullen dan hoofdzakelijk de jongeren kunnen medewerken!" Dat was dus een „proef", die „een-acter- avond" in de turnzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. En nu gelooven wij toch hèusch te mogen zeggen, dat die proef het be stuur en allen die op dezen avond aanwezig waren, meegevallen is. Zeker, de jongeren zul len ondervonden hebben, dat tooneelspelen in derdaad niet gemakkelijk is, maar zij hebben, onder de regie van Wim Paauw. zich dapper door de moeilijkheden heengeslagen, zij heb ben hard en met toewijding gewerkt het was aan vele dingen te zien en de resulta ten doen ons met volle overtuiging tot de oudere leden van den werkenden kring van H. T. zeggen: „Weest niet bevreesd dat, als gij eens niet meer zult spelen, het met Haarlem's Tooneel bergafwaarts zal gaan: er staat een jonge garde klaar, om met geestdrift den fak kel over te nemen!" Omdat het een éénbedrijfsspel-avond was, begonnen wij met een blijspel in twéé bedrij ven van Willy Corsari: ..Een Reuze-Idée". En daarmede was het pleit meteen gewonnen, Dat ging al spoedig met een entrain en een vaart, dat het een lieve lust was om te zien. De heer Eggink speelde met levendigheid en zekerheid den 35-jarigen oom uit Amerika, mej. Abspoel was een lieve Annie, die steeds meer gebukt gaat onder den last der comedie die de familie, waar zij dienstbode is, voor den oom in elkaar heeft meen.en te moeten zetten en mej. van Roode gaf een geslaagd type van het onuitstaanbare „moderne" jonge meisje. (Dit onuitstaanbare moet den nadruk hebben, omdat er gelukkig ontelbare „uitstaanbare" types onder de moderne jonge dames zijn!) De heer de Vries beeldde den modernen jon gen man uitmuntend uit en de heer De Grauw moet genoemd worden als een goede geaffec teerde jongeling. Mevr. Bremer—Terhorst en de heer Stolk, onderscheidenlijk als de moeder en de grootvader van de brutale Kitty, vol deden natuurlijk zeer. Mej. Roosen toonde, in de kleine rol van mevr. van Dalen, voorloo- pig alleen, dat zij nog veel moet leeren. Het stukje, dat in een deel van het tweede bedrijf meer naar de klucht dan naar het blij spel helt (de figuur van den dooven grootva der is wat „goedkoop") had een groot en wel verdiend succes. Hulde voor het décor, waarin de „Mond- schein Sonate" van Broedelet hierna gespeeld werd. Op het kleine podium van de Tuinzaal waren hier werkelijk wonderen verricht er werd een buitengewoon aardig effect bereikt. Ook hulde voor het spel van mevr. Bolle en den heer Scheen, als „de geliefden" en voor dat van mevr. Horsmeyer en den heer van Feg, gelen (die vooral in de kijfscène goed los kwam) als de moeder en de vader van de „poëtische" Hillegonda. Een aardig ding was tenslotte ..Hun systeem" van Henk Bakker en G. Brinio, dat vlot werd gespeeld door mevrouw KoolbergenKuyper en de heeren J. Eggink en T. Hoogenbïjl. Vooral de heer Eggink gaf ook hier weer sterk en vlot spel te genieten. In de tweede pauze gaf Herman Teunissen met veel succes eenige accordeon-soli ten beste. De proef is uitmuntend geslaagd en geef; véél hoop voor de toekomst! H. T. kan weer tevreden zijn! (Adv. lngez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Het parkeeren op de Groote Markt. Een middel om parkeergeld te kunnen vorderen. Do bij raadsbesluit van 13 Februari 1935 vastgestelde verordening tot wijziging der verordening op de heffing van precariorech ten heeft bij den minister van Binnenland- scne Zaken eenig bezwaar ontmoet. Uit den brief van den minister kan blijken, dat het bezwaar zich alleen richt tegen de in art. 1, sub IV der verordening opgenomen bepaling! In deze bepaling komt blijkens de ziens wij zï van den minister niet voldoende tot uitdrukking, dat de tot parkeeren aangewe zen terreinen, i.e. het middengedeelte der Groote Markt en het gedeelte van het Sta tionsplein nabij het Kruisweg-viaduct, spe ciaal voor parkeerterrein zijn ingericht en de gemeente zich daartoe uitgaven heeft ge troost. Ten aanzien hiervan merken B. en W. op, dat genoemde parkeerterreinen aan de door den minister gestelde eischen voldoen. Immers, deze gedeelten van den openbaren grond zijn speciaal voor het parkeeren van motorrijtuigen of andere onbespannen rij- of voertuigen ingericht; de gemeente heeft zich daartoe, zoowel door het aanbrengen van klinkerbestrating, van op- en afritten en van extra verlichting als door plaatsing van par- keerborden, bijzondere uitgaven getroost, daargelaten nog het maken van kosten, die gepaard zullen gaan aan de toekomstige in richting eener parkeerplaats, opgenomen in het reorganisatieplan der Groote Markt, In verband met de omstandigheid, dat in de om geving dier parkeerterreinen, hetzij kosteloos en tot onbepaalden tijdsduur nl. op de Ge dempte Oude Gracht, dè Nassaulaari en Bo termarkt, hetzij voor oribeperkten tijd of ten hoogste gedurende een half uur in dë overige straten kan worden geparkeerd, ondervinden de automobilisten geen enkelen dwang, om van de speciaal tot parkeeren ingerichte ter reinen gebruik te'makèn;' een 'voorwaarde. die de minister tevens stelt, wil op redelijke gronden parkeergeld kunnen worden gevor derd. Ten einde zekerheid te verkrijgen, dat Gedeputeerde Staten de Koninklijke goed keuring der verordening zullen bevorderen, hebben B. en W. dit college alvorens den Raad een wijziging in den door den minister gewenschten zin voor te stellen onder mo- tiveering als bovenomschreven, verzocht te willen mededeelen, of zijnerzijds bezwaren bestaan tegen wijziging van de sub IV van art. 1 vermelde bepaling in dier voege, dat de aanhef ervan luidt: „Voor het innemen van daartoe ingerichten openbaren grond." B. en W. ontvingen van Gedeputeerde Sta ten bericht, dat zij zich met zoodanige wij ziging kunnen vereenigen. OVERPLAATSING. B. en W. doen den raad een voorstel tot overplaatsing van den heer M. A. van Heu- ven, als hoofd van School no. 3 (Tuchthuis straat) naar School no. 5 (Parklaan) en van den heer D. Leguit, als hoofd van Schooi no. 44 (Weltevredenplein naar School no. 34 (Overtonstraat) Werd bijna dol van de hoofdpijn. Nu is hij een ander mensch. Na eenige jaren in de tropen geweest te zijn, keerde de schrijver van onderstaanden brief terug, lijdende aan voortdurende hoofd pijn en constipatie, terwijl hij bovendien veel te zwaar was geworden 102 K.G. Hij zegt, dat Kruschen hem geheel veranderd heeft, „Ik was te zwaar en mijn geheele gezond heid was ondermijnd. Ik leed voortdurend aan hoofdpijn, die mij bijna dol maakte, en had bovendien steeds last van constipatie en voelde mij ellendig. Ik woog bijna 102 K.G. Ik begon toen Kruschen Salts te nemen en reeds na 10, 12 dagen voelde ik mij een ge heel ander mensch. De constipatie was ver dwenen en ik voelde mij jonger en fitter, mijn hoofdpijnen hielden op. In een maand ver minderde mijn gewicht tot 9512 K.G., terwijl ik gisteren tot mijn groote vreugde bemerkte dat mijn gewicht was gedaald tot 88 K.G. Vanzelfsprekend ben ik van plan met Kru schen door te gaan, nu ik er zooveel, baat bij gevonden heb". Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd doordat het bloed door in het lichaam opgehoopte af valstoffen verontreinigd is. Uit deze afvalstof fen ontstaat bovendien het gevaarlijke urine zuur, de oorzaak van de gevreesde rheumati- sche pijnen, zooals jicht en ischias/Zorg er voor, dat gij deze afvalstoffen kwijt raakt en zorg er tevens voor. dat zij zich niet meer kunnen ophoopen. Er bestaat hiervoor geen beter middel dan de dagelijksche dosis Kru schen Salts. Niet alleen dat bij regelmatig gebruik in korten tijd de pijnen zullen ver dwijnen, ook Uw geheele gezondheidstoestand zal verbeteren: gij zult U energieker en krachtiger voelen. Een Kruschen kuur maakt U inderdaad jaren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers "en erkende drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepèn. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Am sterdam, voorkomt. (Adv. ïiig.ez. Meel.) Hij voelde zich vroeger zoo moe en zoo mat Maar zie nü hoe hij dartelt en spartelt en spat En waar leerde hij dat? In hei (Adv. lngez. Med.) MERCURIUS. Woensdagavond hield de afdeeling Haarlem van Mercurius een zeer geanimeerde leden vergadering. De opkomst der leden, die weer verre het getal van vorige vergaderingen, mede door de opkomst der vrouwelijke col lega's overtrof, wettigt de meening, dat in deze bijeenkomsten inderdaad veel voor de leden valt op te steken. Mercurius is op den goeden weg. Met belangstelling werd kennis genomen van een mededeeling der vakcentale dat een neutraal verbond is opgericht voor winkel- en magazijnbedienden en wel op steun van de afdeeling gerekend mag wor den, wat betreft het verstrekken van adressen van ongeorganiseerden Van de branchegroe- pen was een rapport ingekomen van den af gevaardigde naar de vergadering te Utrecht voor de Metaalnijverheid. De perspectieven, die hier geopend werden beloven een prach tig stuk werk voor '36 en bevestigen de zegs wijze: waar een wil is daar is een weg. Een voorstel van het bestuur voor den Bondsver gadering. strekkende ter voorziening van uit- keering bij ziekte van werkloozen, werd door de vergadering goedgekeurd. De 10 minuten- speech werd ditmaal door collega Blom zeer litterair verzorgd en gaf de vergadering een wijle van onverdeeld zuiver taalgenot en geestelijke verdieping. Het bestuursvoorstel om van de binnen gekomen gelden voor de werkloozen-internaten eerst de reisonkosten der Haarlemsche deelnemers te bekostigen vond algemeene instemming, zoo ook wat voor 50 pt. de besteding der binnen gekomen boeten betreft. Vanuit de vergadering werd gecandideerd voor het bondsbestuur, collega S. J. Faber. De belangstelling voor de sport club Mercurius is onverflauwd gehandhaafd Na een discussie bij de rondvraag over in directe versterking van de neutrale vakorga nisatie werd deze vergadering besloten. PERSONALIA. Geslaagd voor het Ned, diploma voor heil gymnastiek en massage de heer H. J. K. Leeu werink te Haarlem. In- en uitvoercijfers wijzen over 1934 en '35 een opmerkelijke verschuiving aan. Nederlands leveranties in het afgeloopen jaar. Wanneer men de cijfers van de officieele Russische statistiek over 1935 raadpleegt, dan valt het op, dat de totale waarde wan den •buitenlandschen handel in 1935 lager was dan in 1934. Tegenover een waarde van 608.78 millioen roebel in het afgeloopen jaar was deze in 1934 circa 650.77 millioen roebel. De vermindering bedraagt ongeveer 6,5 procent. Deze achteruitgang komt op rekening van den uitvoer. Deze vertegenwoordigde in 1935 een waarde van 367.41 m'illioen, tegenover 418-34 millioen roebel in 1934. Daartegenover steeg de invoer van 232.43 millioen roebel in 1934 tot 241.37 millioen roebel in 1935- Uit deze jegevens volgt, dat de vermindering van den uitvoer (12-2 pCt.) beduidend hooger is dan ae vermeerdering van den invoer (3-9 pCt.). Her actief-saldo van- den buitenlandschen handel daalde van 185.92 millioen roebel (1934) tot 126,04 millioen roebel (1035). Er heeft in de beide jaren een opvallende verschuiving plaats gehad, wanneer men de in- en uitvoercijfers voor de verschillende lan den onder de loupe neemt. Beperkt men deze groep tot een 10-tal landen dan zijn de be langrijkste: Engeland, Duitschland, Ver. Sta ten van Amerika, Iran, Frankrijk, Nederland, België, Italië, Japan en Turkije. Slechts een drietal: Duitschland, Nederland en Italië hadden een uitwisseling van goederen met Sovjet-Rusland, die in waarde in 1935 kleiner was dan in 1934. Engeland neemt de eerste plaats in, niettegenstaande de invoer uit Engeland van 48-77 millioen roebel in 1934 tot 43.38 millioen roebel in 1935 daalde."De uit voer van Sovjet-Rusland naar Engeland steég evenwel aanzienlijk, van 78,62 tot 86,25 millioen roebel in 1935. De totale omzet van het Russisch-Engelsche handelsverkeer vermeerderde van 1934 op 1935 van 127.39 tot 129-63 millioen roebel. Als no. 2 op de lijst prijkt Duitschland. De uitvoer uit Sovjet-Rusland naar dit land ver minderde van 1934 cp 1935 met niet minder dan 33 procent; van 98.43 tot 66.05 millioen roebel. Ook de invoer uit Duitschland vermin derde aanzienlijk, nml. met 24.6 pCt. van 28,76 tot 2170 millioen roebel in 1935. Terwijl Engeland in 1934 en 1935 nog een totalen handelsomzet met Sovjet Rusland had boven 100 millioen roebel: Duitschland in overeenkomstige positie verkeerde in 1934, was de totale omzet tusschen beide landen in 1935 reeds geslonken tot 87-75 millioen roebel. Na Engeland en Duitschland volgen een drietal landen: de Vereenig.de Staten van Amerika, Iran en Frankrijk, de no's. 3, 4 en 5 in de reeds vermelde reeks, wier totale handelsbeweging met Sovjet Rusland in 1935 hooger was dan in 1934. De Vereenigde Staten van Amerika ne men daarbij de gunstigste positie in. Tegen over een totalen omzet van 32.15 millioen roe bel, in .1934. staat. niet. minder dan 56.02 mil lioen roebel iri 1935. Het is de moeite, waard daarbij op te merken, dat deze vermeerdering van circa 24 millioen roebel, voor de eene helft op rekening' komt van den invoer, voor de andere helft op rekening van den uitvoer. Ook voor Iran is de vermeerdering der han delsbeweging in 1935 beduidend grooter dan in 1934 en bedraagt circa lt) millioen roebel. Voor Frankrijk is het verschil beduidend klei ner. Tegenover een totalen omzet van 33-52 millioen roebel in 1934 staat 35,66 millioen roebel, in 1935. Dit land, als vijfde in de rij, heeft een handelsverkeer met Sovjet Rusland' gehad in 1935, hetwelk een waarde vertegen woordigde, die circa 94 millioen roebel minder was dan no. 1 op de lijst, Engeland. Als no. 6 volgt ons land. Na Duitschland als no. 2 is Nederland het eerste land', hetwelk in deze groepeering in 1934 een grooter totaal omzet had dan in 1935. Het verschil is wel niet groot, maar het afgeloopen jaar bleef toch 2.72 mil lioen roebel beneden 1934. Direct op ons volgt België-Luxemburg. De positie van onze Zui delijke buren was in 1935 gunstiger dan in 1934. De handelsbeweging met Sovjet Rusland steeg van 24.46 millioen tot 29.56 millioen roe bel in 1935. Verreweg den grootsten achter uitgang had Italië te boeken. Tegenover een totalen handelsomzet van bijna 31 millioen roebel in 1934 slonk deze in 1935 tot 17.76 mil lioen roebel. Ten slotte volgen als no. 9 en 10 Japan en Turkije. Beide landen kunnen in 1935 wijzen op een vermeerdering der handels beweging vergeleken bij 1934. Japan kwam van 12.68 millioen op 16.36 millioen roebel in 1935, Turkije van 8 31 millioen op 13 millioen roebel in 1935. Wanneer men de handelsverhouding Neder land-Sovjet Rusland nader onder de loupe neemt, dan bestaat er zeker aanleiding tot tevredenheid. Van de totale bestellingen, wel ke Sovjet-Rusland in 1935 in Nederland plaatste, komt een kleine vijftig procent op rekening van industrieele producten. Immers van de 22 033.700 gulden aan bestellingen in ons land in 1935 werden 9-965.000 gulden be steed aan industrieele projecten, tegenover 5.458.000 gulden in 1934. Tct dè belangrijkste opdrachten behoorden een drietal zeeschepen voor houtvervoer, zeven zeesleepbooten en twee baggermachines. Daarnaast werden en kele Nederlandsch schepen door Sovjet Rus land gekocht, welke onder Nederlandsche vlag voeren. Naast deze grootere machines kocht Sovjet-Rusland' verschillende machines, in strumenten van zeer uiteenloopenden aard, chemicaliën enz. Onder de koloniale waren, welke van Nederland werden betrokken, be- hooren thee, tin, rubber, specerijen en cacao- boonen. De waarde van die leveranties bedroeg in 1935 circa 11.518.600 gulden. 'Van de overige bestellingen zijn de haring-leveranties van be lang Tegenover een stijging van den uitvoer uit ons land naar Rusland staat een daling van den invoer uit Rusland in 1935. Bij een juiste beoordeeling van het verschil moet met verschillende omstandigheden rekening wor den gehouden. Belangrijke nog niet uitge voerde opdrachten aan het einde van het jaar komen niet in de gepubliceerde cijfers naar voren, terwijl in de Nederlandsche in- en uit- voerstatistiek belangrijke koloniale posten niet zijn opgenomen. De economische ontwikkeling van Sovjet- Rusland speelt bij de buitenlandsche handels politiek van dit land een belangrijke rol. Het eerste Vijfjarenplan is ten einde. De opbouw van de „zwaar-industrie", welke dit plan be oogde, is in staat geweest dit onmetelijke rijk met 180 millioen inwoners, hetwelk 1/6 der aardoppervlakte beslaat, in ruime mate on afhankelijk te maken van het buitenland. Daarop volgde het tweede Vijfjarenplan, het welk beoogde de lichte industrie te ontwikke len, waaronder de kleeding- en levensmidde lenindustrie een eerste plaats innamen. Het vervoervraagstuk en het landbouwprobleem koppelden zich daaraan onmiddellijk. De vervoersontwikkeling is zeker aanleiding geweest, dat in ons land opdrachten werden verstrekt voor den bouw van moderne sche pen. Het voedselprobleem was oorzaak, dat ons land kaas en haring kon leveren. Onze kclcmale producten vonden langzamerhand e<v. grooter afzetgebied in Sovjet-Rusland. De ontwikkeling der Russische blikindustrie, die in 1934 reeds bestellingen plaatste voor circa 4 millioen gulden aan tin, deed in 1935 onzen export van dit product nog vermeerderen. Ook is de afzet voor onze kini ne in Rusland van belang. Het is evenwel de vraag of de markten voor tin en kinine ginds behouden blijven, omdat Rusland eener zij ds eigen vindplaatsen van tin heeft, anderzijds voor kinine een surrogaat is gevonden. Het zelfde moet opgemerkt worden ten aanzien van onzen rubberuitvóer naar dit land. Naast rubberhoudende struiken, welke in Rusland gevonden worden, schijnt men er synthetische rubber te produceeren. Of deze eigen Russi sche ondernemingen zoo meteen in de be hoeften van dit land kunnen v ooi-zien is op dit oogenblik onmogelijk te zeggen. Ook de afztt van Indische thee was een belangrijke post voor ons land. Bij een bezoek, hetwelk ik bracht aan Rusland ten zuiden van de Kaukasus heb ik een der Russische theeolan- tages bezocht in de omgeving van Batoem. Het jaar daarvoor doorkruiste ik de Preanger regentschappen. De vergelijking van de thee plantages in Rusland en die in ons Indië valt zonder twijfel in het voordeel van laatstge noemde uit. Toch schijnt de theeproductie in Rusland toe te nemen en is het natuurlijk niet uitgesloten, dat in de toekomst Rusland voor een grooter of kleiner gedeelte in zijn eigen behoefte kan voorzien. Intusschen zullen wij goed doen zoo lang en zoo veel mogelijk te profiteeren gedurende den tijd dat het nog niet zoo ver is. Het zaken doen met Rusland blijft moeilijk. Wij hebben er te doen met het eenige land, waar de buitenlandsche handel staatszaak is. Het inschakelen van tusschenpersonen acht men ongewer.scht. Het aantal voorbeelden is legio waaruit kan blijken dat het ingaan op aanbiedingen van allerhande tusschenperso nen tot teleurstelling aanleiding heeft gege ven. Dat neemt niet weg. dat ginds een on metelijk afzetgebied ligt. Sovjet Rusland is in ookomst. Met eisen oogen heb ik gedurende een reis van ruim een maand kunnen vast stellen. dat er hard gewerkt wordt en dat men met verbazing staat tegenover een opbouw, zooals die daar tot stand is gebracht, Of die vooruitgang wel altijd gepaard is gegaan met inachtneming der zoo noodzakelijke economi sche principes, betwüfel ik. Maar tyoeerend is do opmerkncr Vs>n dat ik daarna vroes: wij (Ruslar-d) willen Europa evenaren, zoo mogelij k voorbij streven MOLLERÜS.' De brug over het Z. B. Spaarne Onteigening in de Esschilderstraat. Bij raadsbesluit van 30 October 1935, is overeenkomstig titel IV (art. 77, 4e) der Ont eigeningswet, voorloopig goedgekeurd het plan tot onteigening ten name van de ge meente Haarlem sectie K nos. 649 en 650. Een en ander houdt verband met het feit, dat de voornaamste toegangsweg naar de brug over het Zuider Buiten Spaarne, de Rustenburgerlaan. zoo spoedig" mogelijk dient te worden aangelegd, overeenkomstig het plan van uitbreiding. Inmiddels is reeds ingevolge het raadsbe sluit van 27 November 1935, het perceel aan de Esschilderstraat, kad. sectie K 110. 649, aan de gemeente in eigendom overgegaan. De door B. en W. nader aangewende po gingen om ten aanzien van de eigendoms overdracht van het kadastrale perceel sectie K no. 650 tot een redelijke oplossing zoo wel voor den eigenaar als voor de gemeente te geraken, hebben gefaald. Onteigening van dit perceel zal derhalve moeten volgen. Ten einde te bevorderen, dat de Rusten burgerlaan zoo spoedig mogelijk ter plaatse op de vereischte breedte wordt gebracht, stel len B. en W. voor, in de onteigeningsproce dure het feitelijk in het bezit stellen van de gemeente van genoemd kadastraal perceel, overeenkomstig de bepalingen in art. 54a en volgende der Onteigeningswet, te vorderen. S. Rijkes. 60 jaar. S. RIJKES. De heer S. Rijkes, raadslid te Heemstede, had stil gehouden, dat hij zestig jaar werd. Toch zijn verschillende vrienden en beken den alsook eenige besturen van de vele Heemsteedsche en Haarlemsche vereenigin- gen waaraan hij zijn krachten geeft, er ach ter gekomen. Zij zonden hem bloemen, schrif telijke gelukwenschen of kwamen hem zelf feliciteeren. Zoo kwam- inr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, voorzitter van de afdeeling Haarlem van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen den heer Rijlces danken voor het vele dat hij voor de reclas- seering doet. Het bestuur van den Vrijheids bond zona een schriftelijken gelukwenseh. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sab bath te 6.30 uur-. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avondddienst te 7.49 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 u. Middagdiensten te 7 uur. Avonddiensten b ijhet invallen van nacht. Talmoed Tor ah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen tusschen den middag- en den avonddienst. De Middag- en de Avonddiensten, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Ge meentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. Alle overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11. 40 JAAR IN GEMEENTEDIENST. Op 27 April a.s. zal de heer J. C. Timmer man, commies en waarnemend chef der afd. Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkiezin gen, 40 jaar in dienst der gemeente Haarlem werkzaam zijn. Op 27 April 1896 werd 'hij aangesteld als tijdelijk klerk der afd. Burg. Stand en Be volking. ontving een jaar later een defini tieve benoeming, werd 1 Jan. 1903 bevorderd tot hoofdklerk. 1 Jan. 1906 tot adj. commies en 1 Jan. 1914 tot commies. Inmiddels was hij op 16 Jan. 1907 benoemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand en is sedert 22 Febr. 1924 bovendien waarnemend chef der afdeeling. Aanvankelijk belast met bevolkingswerk zaamheden is hij later tal van jaren belast geweest met de behandeling der aangiften van geboorte en overlijden en met de admi nistratie der begraafplaats. Thans is hij ruim 10 jaar werkzaam aan huwelijkszaken, waar door hij bij de jongere generatie wei het meest bekend is geworden, vooral 'door het passeeren van de akten van ondertrouw. Het zal dezen welwillenden en plichtsge trouwen ambtenaar op den dag van zijn ju bileum zeker niet aan blijken van sympathie ontbreken GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie Smedestraat. uitslui tend tusschen 11 en 13 uur.) Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat: Kerkboekjes: Dieben, Timorstr. 46; Zeeuwsche broche: Wit, Iordensstraat 39; Bankbiljet: v. Breda, Pol 4, Spaamdam: Bril montuur: Politiebureau Smedestraat; Hond: Mulder, v. Olststraat 2; Hockeystick: Schab- bing, Schutterstraat 10: Hond: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Distributiekaart voor vleesch: Kuiper, Oranjestraat 94: Ketting van zakmes: v. d. Boon, Berkenrodestraat 12; Katten: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Kepi: Vrugt, Ged. Raamgracht 33 rd: Num merplaat: Smit. Eemstraat 16: Oorknopjes in doosje: v. d. Mije, Westeroarkstr. 5. Zand- voort; Plug van melkbuskraan: Spierings, Brouwersplein 37: Rozenkrans: Dieben. Timor- jtraat 46: Hondenriem: Feenstra. Oosterstr. 25; Rozenkrans: v. Latum, Siriusstraat 32; Idem: Pol.Bureau, Smedestr.; Rijwielplaatje: Idem: Idem: v. d. Peet, Heerensingel 95; Kinder- sehoentje: Vreenegoor, Acacïastraat 51; Sleu tels aan ketting: Logman. Tafelbergstraat 1; Ta^ch mc'1 bondscBannen: N^'ebnnm. Foaam- dammerdiik 84, Soaarndam: Tasch met sch-oi- gereedschap: Sprenger, Schotersingel 57; Buigtang: Hut, Berkenstraat 27; Vulpenhou der :Weij, Allanstraat 70.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10