De eeuwige trek. Zweefvliegen. KROON BEHANGSELS Het Haarlemsche Gemeentepersoneel. Hel tfbstt 53e Jaargang No. 16201 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 17 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEKEBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25. franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75. elke regel meer I 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1400.-, Duim 250.-, Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Dienstplichtigen hoeven niet langer te dienen. Maatregel ingetrokken. Op 18 April klein-verlof. De minister van Defensie heeft be paald, dat de dienstplichtigen, die na het einde van de eerste oefening in werkelijken dienst zijn gebleven, op Zaterdag 18 April a.s. in het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld, voor zooveel zij het zelf wenschen en niet om een bijzondere reden bij den troep aanwezig dienen te blijven. Bij dezen maatregel kan het volgende wor den aangeteekend: De dienstplichtigen van de regimenten in fanterie en het regiment wielrijders, die op 14 Maart met groot verlof zouden gaan, doch door het besluit der regeering in dienst moes ten blijven, opdat de sterkte aan geoefende militairen niet zou verminderen, kunnen dus nu, wanneer zij dit wenschen, Zaterdag naar huis gaan. Daar zij echter slechts klein verlof krijgen, blijven zij in werkelijken dienst, het geen niet het geval zou zijn als zij met groot verlof zouden worden gezonden. De regeering is nu blijkbaar van oordeel, dat de factoren, welke in Maart geleid hebben tot het langer in dienst houden van genoemde regimenten, n.l. de gespannen internationale toestand, niet meer van dusdanig belang zijn, dat het noodig is over een troepenmacht te beschikken dan anders het geval is. Boven dien zal vermoedelijk ook wel van belang ge weest zijn, dat velen van hun, die onder de wapenen moesten blijven, zeer slecht bij den arbeid thuis gemist kunnen worden. Door het klein verlof blijven de miliciens, die nu naar huis gaan, theoretisch ïn wer kelijken dienst. Hun is de verplichting opge legd on het eerste sein, zelfs zonder formeele oproeping, naar de troep terug te keeren. De verlofgangers mogen burgerkleeding dragen, doch zij blijven militair, d.w.z. onderworpen aan de bepalingen, die voor den militair gelden'. Rijksmiddelen in Maart. Omzetbelasting brengt meer op dan de raming. De opbrengst der indirecte belastingen over de maand Maart kan de regeering niet teleurgesteld hebben, daar deze zoowel boven die van Maart 1935 als boven de raming is gebleven. Dit jaar is n.l. een bedrag van f 31.103.224 binnengekomen tegen f 30.653.189 in Maart 1935 terwijl de raming was f 30.960.416. Wat de omzetbelasting betreft, deze schijnt eindelijk te zullen gaan beantwoorden aan de verwachtingen welke men daaromtrent in Den Haag heeft gehad. Zij heeft in Maart opge bracht f 6.285.395, dat is f 784.898.67 meer dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Motorrijtuigbelasting is heneden de ra ming gebleven. In de maand Maart is het op kohier ge brachte bedrag aan Inkomstenbelasting ver hoogd met f 986.641, zoodat van deze belas ting waarvan de raming bedraagt f 74.600.000 voor het geheele belastingjaar, thans op kohier is gebracht f 23.687.333.11, hetgeen mede ten gevolge van de verhooging der op centen een opbrengst van f 4.538.721.99 meer dan het vorige jaar beteekent. De toestand der directe belasting is thans zoo, dat. volgens de op kohier gebrachte be dragen de grondbelasting voor'36 f 1.810.170.77 minder opbrengt, de Verdedigingsbelasting I f 105.171.28 minder en de Vermogensbelasting f 43.481.62 meer. Verschillende accijnzen zijn onder de ra ming gebleven. Berucht automobilist aangehouden. Den ddor Pijnenburg en Slaats achtervolgde. Te Arnhem is Donderdag gearresteerd de garagehouder J. A. van der C. uit Nijmegen. Zooals men weet, heeft van der C. Zondag avond j.l. op den rijksstraatweg te 's Herto- genbosch een wielrijder, die rechts van den weg reed, aangereden. De wielrenners Pijnen burg en Slaats haden het ongeluk zien ge beuren en wisten beide mannen, die in de auto zaten en onder den invloed van sterken drank verkeerden te bewegen, naar de plaats van het ongeluk terug te rijden. Op den terugweg ging van der C. er echter met zijn auto van door. Het autonummer was evenwel door Pij nenburg genoteerd. Donderdag moest van der C. voor het ge rechtshof te Arnhem terecht staan wegens een aanrijding, welke hij op 28 Juli van hét vorige jaar te Malden had veroorzaakt, door met zijn auto een ijscoventer, die op een bakfiets reed, aan te rijden. Ook hier had hij zich niets aan getrokken van het slachtoffer, dat met ernsti ge inwendige kneuzingen op den weg bleef liggen. In verband met dit feit was hij door de Arnhemsche rechtbank tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Na de behandeling van deze zaak is de man gearresteerd wegens de aanrijding van Zon dagavond. (De N ederlandsche zxoeefvlieg sport zal uit het Nationaal Luchtvaart- fo7ids een subsidie ontvangen van 15000 gulden, later misschien nog eens met dit bedrag te verhoogen.) Ik schiet in menig ding te kort, Dat zij volmondig toegegeven, Een van die dingen is de sport, Die ook een kunst is, van het zweven. En daarbij geef ik tevens toe, Wanneer u daar soms naar mocht vragen, Eén reden, dat ik het niet doe, Is, dat ik het niet durf te wagen. Er is een dosis koele lef Voor noodig, om te leeren zweven, Die mij, naar ik heel goed besef, Nu eenmaal niet is meegegeven. Persoonlijk hebt u zelf misschien. Alvorens 't in de lucht zou stijgen, Zoo'n zweefvliegtuig weieens gezien, En kon u zelf een rilling krijgen. Maar dat belet niet, dat ik vind, Dat weinig schooner is in 't leven, Dan. om op vleuglen van den wind. Een mensch door 't luchtruim te zien zweven. Zonder motorisch rauw gerucht, Zoo'n toestel te zien gaan en keeren, Gedragen slechts door ijle lucht. Lijkt waarlijk beeld van hooger sferen. En als men dus van hoogerhand Tot geldlijk steunen kon besluiten, Der zweefsport in ons vaderland, Ondanks de crisis in de duiten: Dan vind ik dat een heuglijk feit, En 'k wil den dappren jongen menschen, Vol frissche onverschrokkenheid. Bij 't zweven al het beste wenschen. P. GASUS. Smaakvol... en toch goedkoop... Alléén Gr. Houtstraat 179, Tel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) Felle brand in het Westland. Drie gebouwen te De Lier een prooi der vlammen. Hedenochtend te ongeveer half negen is te De Lier een felle brand uitgebro ken, die, naar het zich bij het afzen den van dit bericht liet aanzien, een drietal gebouwen zal verwoesten. De brand is door tot nu toe onbekende oor zaak uitgebroken in het zoogenaamde oude veilingsgebouw Westerlee. in de opslagplaats van den groentenexporteur J. de Jong. In deze opslagplaats was een groote hoeveelheid papier, stroo en kratten voor het verpakken van groente en fruit opgeslagen. Het vuur vond in dit materiaal gretig voedsel en spoe dig sloegen de vlammen naar alle kanten uit. Toen de brandweer van De Lier ongeveer een kwartier na het uitbreken van den brand ter plaatse verscheen, stond het geheele oude vei lingsgebouw in lichter laaie. Aangewakkerd door den wind, sloeg het vuur over naar de groote pakloods van den heer C. Disselkoen en naar het gebouw van de aankoop-vereeniging „De Lier". Het blusschingswerk werd onder leiding van den burgemeester, den heer C. J. van der Hoeven, krachtig ter hand genomen. De weg langs de brandende gebouwen, die geheel aan het vuur ten offer zullen vallen, is door de politie afgezet. Daar de brandweer van De Lier vreesde, dat zij verdere uitbreiding van den brand niet zou kunnen voorkomen, heeft de burgemeester assistentie gevraagd aan de brandweer te Delft. Wind wakkerde het vuur aan. Omtrent den brand te De Lier vernemen wij nog het volgende: Om 9 uur hedenmorgen werd de brand ontdekt in het oude veilingsgebouw Wester lee, in de opslagplaats van den groentenex porteur J. de Jong aan den Hoefweg. Vijf minuten voor het uitbreken van den brand was een knecht van den heer De Jong in het gebouw geweest, dooh had van den brand niets bemerkt. Toen de brand ontdekt werd, trachtte men dezen met emmers water te blusschen, doch aangewakkerd door den fei len wind. nam het vuur spoedig een groo- ten omvang aan. De brandweer, onder leiding van den bur gemeester van De Lier, den lieer C. J. van der Hoeven, stond machteloos tegenover de vuurzee en in korten tijd stond het geheele veilingsgebouw in lichter laaie, dat dan ook spoedig met den grond gelijk gemaakt was. De loodsen besloegen een oppervlakte van 800 vierkante meter. De voorraden kunst mest, glas en andere tuinbouwbenoodigdhe- den gingen mede verloren. Het vuur zette zijn vernielend werk voort en tastte spoedig de naastliggende gebouwen aan. De pakloods van den heer C. Disselkoen, waarin zich een auto, groote voorraden pak papier, eenige balen houtwol en honderden veilingkisten bevonden, moest het eveneens ontgelden en is totaal uitgebrand. Juist, gis teren had de heer Dissel'koen drieduizend le dige veilingkisten weggebracht. In deze loods waren eveneens twee veiling-lorries onder gebracht. Tenslotte sloeg het vuur over naar het gebouw der aankoopvereeniging „De Lier", dat ook spoedig met den geheelen in ventaris een prooi der vlammen werd. Men had spoedig assistentie van de Delftsche brandweer. Om kwart over tien waren alle gebouwen afgebrand. Van werkloozen van het platteland naar de steden. Ook Haarlem ondervindt daarvan de financieele nadeelen. De bevolking van Haarlem breidt zich ge durig uit. In 1935 is de bevolking gestegen van 129.127 tot 131.258, een toeneming dus van 2130. Ook in het eerste kwartaal van 1936 is ons inwoner-aantal weer naar boven geloopen en wel met 317. Dit is echter belangrijk min der dan in de eerste 3 maanden van 1935, toen de toeneming niet minder dan 689 bedroeg. Daaruit mag nog niet geconcludeerd worden, dat er vermindering in den trek gekomen is, want het gebeurt vaker dat de eerste 3 maan den van een jaar in verhouding het laagst zijn. April is immers de groote verhuismaaud. Natuurlijk is het toe te juichen als een ge meente in zielental toeneemt, want dat is in den regel een bewijs van bloei. Iets anders wordt het natuurlijk als er in verhouding veel nieuwe ingezetenen in een stad komen die de algemeene financieele draagkracht ongunstig beïnvloeden. Dat is het geval als er veel werk loozen uit het platteland naar de steden trekken. Uit Amsterdam komt juist heden het be richt, dat het gemeentebestuur opdracht heeft gegeven om een enquête in te stellen omtrent de vestiging van werkloozen uit plattelands gemeenten afkomstig. De trek van arbeiders van 't platteland heeft steeds bestaan, maar die is, wat de groote steden in ons land betreft, in de laatste jaren zeer sterk toege nomen. Haarlem maakt daarop geen uit zondering. Tot voor kort bestond de bepaling, dat een werklooze dit uit een andere gemeente kwam pas den gewonen steun na een jaar kreeg. Ais er in dat jaar niet aar. ontkomen kon worden om eenigen onderstand te geven, geschiedde dit door Maatschappelijk Hulpbetoon in den vorm van Armenzorg. Die bepaling is evenwel opgeheven, omdat dit voor de gemeente finan cieel te onvoordeelig was. daar het rijk im mers wel bijdraagt in de gemeentelijke steun- uitgaven, maar niet in de kosten van Armen zorg. Maar toch wordt bij het geven van steun aan pas gevestigde werkloozen schroomval lig opgetreden, om daardoor nog eenigszins een rem te hebben tegen te veel vestigingen en zoo mogelijk te bewerken dat de werkloo zen weer terugkeeren naar de gemeente waar uit zij gekomen zijn. Hebben de menschen zich evenwel eenmaal hier definitief gevestigd, dan is de gemeeente volgens de Armenwet wel ver plicht om te zorgen dat het gezin niet tot ge brek vervalt. Kan dus niet ontkomen worden aan dit geven van steun, dan wordt den eersten tijd niet meer aan steun gegeven dan de werkloozen hadden in de gemeeente waar zij het laatst woonden. Meermalen is dan gebleken, dat de werkloozen er achteraf spijt van hadden dat zij naar de stad gekomen waren. Als zij alles van te voren geweten hadden, zouden zij niet verhuisd zijn. Natuurlijk wordt na eenigen tijd de ge wone steunregeling op de nieuw gevestigden toegepast. Er zijn dan ook velen die uit een plattelandsgemeente komen die zeggen: „ik zal in vredesnaam wel zien, dat ik dien eer sten tijd door kom". Die trek van werkloozen naar de steden is voor een groot gedeelte een gevolg van de slechte steun-maatregelen in vele platte landsgemeenten. De menschen krijgen daar zoo weinig steun, dat zij zeggen: ..al zal ik het eerst slecht in de stad hebben, ik kan het er toch niet veel sleohter hebben dan op het platteland". Natuurlijk hopen de werkloozen natuurlijk ook in de stad waar ook wel veel werk loozen zijn. maar waar toch ook zeer vele ar beiders nog werk vinden aan den slag te komen. In de wet is geregeld, dat de eene gemeente zijn armen niet mag afschuiven op een an deer gemeente. Dit was een maatregel die pok als een rem kon wei-ken. Het college van Ged. Staten van Noord-I-Iolland heeft steeds de houding aangenomen, dat alleen een ver huizing gewettigd was als er een redelijke grond aanwezig was voor den werklooze om te veronderstellen, dat hij in zijn nieuwe gemeente werk zou kunnen krijgen. De colleges van Ged. Staten in andere provincies hebben die beperking niet toe gepast. Het zal ook de vraag zijn of Noord- Holland dit standpunt kan blijven innemen, omdat de Kroon den laatsten tijd herhaal delijk beslissingen heeft genomen die deze beperking negeerden. Interessant is het in dit verband kennis te nemen van een artikel dat verschenen is in ..Maatschappelijk Hulpbetoon", het offi- cieele orgaan van de Vereeniging van direc teuren van Maatschappelijk Hulpbetoon in Nederland. Het artikel draagt tot opschrift: „Het hek van den dam...." Wij lezen daarin oa.: „Wij kunnen niet ophouden met onze ern stige bedenking te laten hooren tegen de ju risprudentie van de Kroon nopens artikel 40 der Armenwet, te weten de afschuiving van armlastigen. De laatste ons bekende uit spraak is van 30 Januari 1936. waarin deze, min of meer steriotype overwegingen voor komen: „..dat aan A. S. bij wien reeds gerui- men tijd het voornemen bestond om naar H. te verhuizen, door (de plaats van vertrek) een bedrag van f 100 voor zijn verhuizing, is verstrekt op diens uitdrukkelijk verzoek, waarbij hij opgaf te H., waar zijn familie woonde, meer kans te hebben werk te vinden; „dat onder deze omstandigheden niet ge zegd kan worden, dat door of vanwege (de plaats van vertrek) op de wilsvorming van A. S. van naar H. te trekken, invloed is uit geoefend." Dit laatste willen wij nog wel aannemen, maar dit is ook niet het criterium, op grond waarvan volgens artikel 40 der Armenwet af schuiving kan worden ten laste gelegd. Daar voor is het noodig, dat.eenige invloed van de oude gemeente heeft medegewerkt. Nie mand zal toch willen ontkennen, dat de fi nancieele medewerking invloed heeft gehad op de verhuizing van den betrokkene. Sterker, zonder die medewerking had de verhuizing zeker niet plaats gehad. De wet spreekt niet van geestelijken invloed, zooals uit de over wegingen van het koninklijk besluit zou zijn af te leiden, die enkel als afschuivingsgrond zou kunnen worden aangevoerd. Dat ook met dien invloed wordt rekening gehouden ligt voor de hand, maar eenige andere, in het bij zonder financieele invloed, mag toch zeker niet buiten beschouwing blijven. Zoolang de Kroon zich op dit, o.i. onjuiste en op verschillende gronden verwerpelijk stand' punt stelt, zouden de besturen van de Armen zorgorganen in de centrum-gemeenten zich moeten blijven wapenen tegen den ongemoti- veerden trek van maatschappelijk hulpbehoe venden van het platteland, respectievelijk uit gemeenten met minder goede sociale voor zorgsmaatregelen." Tot zoover dit orgaan van de directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat er verschillende gemeenten zijn die onderling een gentleman-agree ment hebben aangegaan om afschui ving van armlastigen onderling tegen te gaan en als verhuizingen toch plaats hebben een deel der kosten te dragen. Haarlem heeft o.a. zoo'n overeenkomst met Amsterdam ge troffen. Ook worden er pogingen aange- gewend om met andere gemeenten tot zoo'n regeling te komen. o.a. met Hillegom en Haarlemmermeer, beide gemeenten waaruit nog al eens werkloozen naar Haarlem trekken. OE TORNADO IN HET ZUIDEN DER VEREENIGDE STATEN heeft vooral de industriestad Gainsville geteisterd, waar bijna de geheele zakenwijk, eenige icholen en tallooze woonhuizen vernield werden. Ook braken op verschillende plaatsen in de stad branden uit. Eenige honderden personen kwamen om het bleven. Een foto van de aangerichte ravage. Het woord is aan. La Bailly: Het goede, heden verricht, maakt het geluk van mor gen. Den Haag heeft geen bezwaar tegen toepassing van het voorstel Roodenburg. Zooals men weet hebben B. en W. van Haarlem in hun vergadering van Dinsdag middag gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de Kroon om de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel te bi'engen overeen komstig de door den Minister van Binnen- lanüsche Zaken gegeven richtlijnen (korting van 5 pet. op de salarissen der ambtenaren en verlaging van de loonen der werklieden op de basis van de loonen der rijkswerklie den) B. en W. hebben daartoe overgenomen het bekende voorstel van den heer W. Roo denburg. wethouder van financiën, dat ge baseerd is op een soepele toepassing van die voorgeschreven kortingen, eenige overgangs bepalingen en volledig herstel van den kin dertoeslag. Naar wij vernemen is de regeering met dit besluit in kennis gesteld. Ons werd verzekerd, dat in den Haag geen bezwaar gemaakt werd tegen het besluit van B. en W. zoodat dit thans zonder meer kan worden uitgevoerd. Ned. Ambulance einde Juni naar huis. Telegram van Dr. Winckel. Blijkens een telegram van den leider der Nederlandsche ambulance in Abessinië. dr. Winckel, 14 April verzonden aan een familielid te Nijmegen, zal, zoo meldt het Alg. Hanrielsbl. de ambulance einde Juni naar Nederland te rugkeeren. Nieuwe kleuren voor de gevangenisk)°arl:ng in Dnitsch- land. De eerekleur bruin afgeschaft. Op grond van een verordening van het Duit- sche rijksministerie van justitie, aldus een be richt uit Berlijn in de Prager Presse. is de tot dusverre gebruikelijke bruine kleur voor de ge vangeniskleding afgeschaft, op grond van de overweging, dat bruin de „eerekleur" van de nationaal-socialistische beweging is. De nieuwe kleur zal zijn grijs met zwarte strepen. Abessynië verlangt toepassing van alle sanc ties tegen Italië. Het verwerpt de Italiaan- sche voorwaarden. pag, 4 Het Britsche schip Ranpura dat met Chinee- sche schatten bij Gibraltar strandde, is vlotgekomen. pag. 4 Te Ammerzoden heeft een zware brand ge woed pag. 3 Jeugdige Amsterdamsche inbrekers blijken nog meer op hun kerfstok te hebben. pag. 3 De regeering wensclit, dat den Haag de loo nen der gemeentewerklieden verlaagt. pag. 3 Den Haag heeft geen bezwaar tegen toepas sing van het voorstel Roodenburg voor het Haarlemsche gemeente-personeel. pag. 1 De trek van de werkloozen naar de groote stad: ook Haarlem ondervindt financieel nadeel. Pag. 1 De dienstplichtigen, die langer in dienst moesten blijven, krijgen klein verlof. pag. 1 Dr. Winckel over de moeilijkheden der am- bulajvce in Abessynië. pag. 15 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: En- geland's houding in de Abessynisclie kwestie pae 4 Vr. S.: De in Engeland verboden vrcdesfilm. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De buitenlandsche handel van Sovjet-Rusland. pag. 6 Voordrachtavond van Kunst aan het Volk. pag. 6 E.: Een avond van één-bedrijfsspelen van Haarlem's Tooneel. pag. 6 Uit de Groote Stad: J. C. E. Uitgestelde Oude- jaarsavondvïering. pag. 3 Sport in 't kort. pag. 11 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1