0 DINSDAG 21 APRir 1936 HAARDE M'S DAGBLAD 6 Aanwas van de volkstuinen schade voor den groenten- handel? Artikel in „De Volkstuin". In het orgaan van het Algemeen Verbond van Volkstuindersvereenigingen in Neder land ..De Volkstuin" schrijft de heer J. Vroegop, de voorzitter, een hoofdartikel, waarvan wij eenige passages overnemen. ,.De minister van binnenlandse he zaken heeft een circulaire gericht aan de gemeen tebesturen. waarin hij mededeelt, dat, naar de minister van landbouw en visscherij hem heeft bericht, in het bijzonder door de klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit, in toenemende mate klachten worden geuit omtrent de aanwas van het aantal en de grootte der z.g. volkstuinen", zoo begint het artikel. Door die aanwas zou de handel zijn debiet vooral in volksbuurten niet onaanzienlijk zien dalen. De minister herinnert aan zijn circulaire van 25 Februari 1935 waarin word verzocht de oppervlakte der als volkstuin uit te geven perceelen te beperken tot drie are per per ceel. De minister vraagt in de circulaire om gegevens over deze kwestie. „In algemeenen zin doet het ons wat vreemd aan", zegt het artikel. „Laten wij in de eerste plaats mogen ver onderstellen. dat hun 'klacht niet gaat te gen die volkstuinen, die in hoofdzaak bloe men, sierplanten, fruit en een enkel bedje groenten op hun tuin kweeken. De opbrengst van die tuinen is zoo luttel, dat een groentehandelaar van Mei tot Oc tober op de tuingroen dage^iks een stand plaats inneemt, om aan volkstuinders zijn waren te verkoopen en daarvoor nog eenige pacht, voor het recht om een standplaats in te nemen, graag betaalt. Toch zijn er wel handelaars, die de volks tuinders op de bovengenoemde tuingroenen niet sympathiek zijn gezind. Wij bedoelen de handelaren, die in den tijd toen de kweekers zich over de afzet in het binnen land niet warm maakten, het uitschot op kochten. waarvoor de toen in opkomst zijn de volkstuinen, een goed afzetgebied boden. Dit is thans uit. Toch blijft het waar. dat al die volkstuin ders oorspronkelijk van voornemen waren, om alle kosten aan grondhuur, bemesting en inrichting te bestrijden door de opbrengst van hun tuin aan groenten. Het meerendeel kwam daarvan snoedig terug, op de tijdstippen dat zij over de hoe veelheid uit hun tuin konden beschikken, was deze groente voor een bagatel te koon. Zij hadden meer genoegen van de bloeiende bloem of plant in perk. bordes of rotspartij. Maar de crisis en de daardoor ontstane werkloosheid grijpt ten onzent al dieper om zich heen. Men begint veel dat het leven veraange naamt prijs te geven, en wat men vroeger liet doen zelf te doen. Zoo is het ook met den groenten handel. De werklooze, die bij het groote aanbod van braak liggenden grond de gelegenheid aangrijpt om te probeeren wat voedsel te wmnen voor zijn gezin, doet niets meer dan zijn plicht en het is een maatschappelijk belang, dat hij dat doet. In de eerste plaats geeft het bezigheid en afleiding in zijn ge dwongen lediggang: er komt in zijn gezin een belangstelling voor het hoekie grond en de verandering die het ondergaat en er komt wellicht een tijd van oogsten. Zoo ruim, dat zij een lotgenoot zonder stukje grond wat mede kunnen laten deelen. En nu moet de hulp van de regeering worden in geroepen, om te voorkomen dat zij langs dien weg de gevolgen van de werkloosheid voor hen en hun gezin verzachten. Die menschen ziin niet de afnemers van de producten als weleer. Er is maar één middel dat redding kan brengen en dat is arbeid, die de koon^Ro.ht verhoogt. Dan geven duizenden het op om een stukje grond te bewerken. Onname in het nroductie-proces heeft ten gevolge uit breiding van de consumptie en daar zal ook distributie wel bij varen, al dient opge merkt te worden, dat de omstandigheid, dat de distributie grooter offers van den consu me-.;. eischt dan de productie, niet verant woord is. Het kan zijn nut hebben als de reeeering zich pens op de hoogte stelt van het volks tuinen. zooals het was in normale tiiden en zoo het groeit in abnormale tijden. Wij zien met gerustheid het door de regeering be volen onderzoek tegemoet, niet alleen voor de volkstuinders (bezitters van familietui- nen). maar ook voor de zwaarst gedupeerden van onzen tijd". NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Maandag 27 April zal de afdeeling Haar lem van de vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" de jaarlijksche algemeene ledenver gadering houden in café-restaurant Brïnk- mann. Groote Markt. De vergadering begint te 3.30 uur. NOG EEN OPVOERING VAN ..ELISABETH DE VROUW ZONDER MAN" De Tooneelgroep „Het Masker", Dir. Ko Ar- noldi, zal in dit seizoen Vrijdag 24 April voor de laatste maal optreden in den Stadsschouw burg en wel met het tooneelwerk „Elisabeth, de vrouw zonder man", naar het Fransch be werkt door André Josset, met mevr. Else Mauhs, Georgette Reyewsky, Ko Arnoldi. John Gobau, Cruys Voorbergh en Louis Gimberg in de hoofdrollen. De décors zijn vervaardigd door prof. H. Rosse, die ook de costumes ontwierp, welke door mevr. Else Mauhs in dit stuk gedragen worden. De regie is van Ko Arnoldi. Het is een uit muntende voorstelling, die algemeen een enorm succes had. VOETGANGERS EN VEILIGHEID Voor grootere veiligheid ook der voet gangers zelf stellen B. en W. voor, de Alg. Politieverordening met een drietal artikelen aan te vullen, waarbij het aan voetgangers verboden zal zijn op den openbaren weg te gaan of zich daarop te bevinden op zoodanige wijze dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar ge bracht en op kruispunten, waar één of meer blijkbaar voor voetgangers bestemde overwe gen aanwezig zijn, zonder noodzaak anders den openbaren rijweg over te steken dan met ge bruikmaking van die overgangen. Onverminderd deze bepaling is het aan voet gangers verboden bij het elders dan op de in het eerste lid genoemde kruispunten overste ken van den openbaren rijweg, daarop zonder noodzaak anders dan den kortst mogelijken weg te kiezen. Het in het eerste en tweede lid vervatte ver bod geldt niet tusschen des voormiddags 1 en 8 uur. Bestuurder van motorrijtuigen, rijwielen of andere rij- of voertuigen zullen bij het nade ren van een kruispunt dat voor een of meer voetgangers wordt gebruikt, langzamer moeten rijden of zoo noodig stoppen. (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN- -KANTONRECHTER Zonder rijbewijs op een motorfiets. Een Duitscher, hier woonachtig, was op den Zeeweg aangehouden omdat hij zonder rijbe wijs op een motor zat. Hij had wel een Duitsch rijbewijs gehad. Zijn bedoeling was een motor fiets te koopen en daarmee waren de hande laar en hijzelf op den stillen Zeeweg gaan rij den. Thans toonde de Duitscher een Neder- landsch rijbewijs, dat hij inmiddels had ont vangen. De ambtenaar van het O.M. hield daarmee rekening en vroeg f 5 of 3 dagen, waarvan de kantonrechter f 2 afdeed. Brandde de lantaarn Een 28-jarig havenarbeider uit Wijk aan Duin was met een stuk of zeven anderen in den vroegen morgen, toen het nog donker was, naar huis gereden. Zijn jas had over den lin kerkant van het stuur gehangen, niet over zijn lamp. Die had een zee van licht gegeven, naar hij en drie andere getuigen verklaarden. Zij hadden er speciaal op gelet omdat zij reeds eenigen tijd door een veldwachter werden ge controleerd en omdat verd. reeds eerder bekeu ringen had gekregen. De bewuste veldwachter had echter tegen verd. proces-verbaal opge maakt, omdat zijn lamp geen licht had gege ven. De ambtenaar kon zich niet voorstellen dat door den veldwachter proces-verbaal zou zijn opgemaakt als de lamp werkelijk goed zicht baar licht had gegeven. Hij vroeg f 4 of 2 dagen hechtenis, doch de kantonrechter achtte het feit niet bewezen en sprak verd. vrij. Kwakzalverij in Beverwijk. Een juffrouw uit Beverwijk stond terecht terzake dat zij onbevoegd het beroep van ge neeskundige had uitgeoefend. Zij had een fleschje met bruin vocht en een doos met poeders aan een andere Beverwij ksche over handigd, welke .medicijnen" haar zouden ge nezen en aansterken. De patiente had haar f 1 gegeven. De verdachte verklaarde voor den kantonrechter, dat zij alleen maar het fleschje en de poeders voor de zieke had gehaald, om dat deze geen tijd had gehad. Dit laatste werd bevestigd door een 38-jarigen grondwerker. De vrouw werk er opmerkzaam op gemaakt, dat de verbalisant verdekt in het huis van de patiente was opgesteld geweest en dat hij het gesprek woordelijk had opgenomen. Dat wilde verd. dan wel eens hooren. De griffier las hier op een niet oversmakeiijk verhaal voor, waas- in een der aanwezigen bij de overhandiging van de geneesmiddelen had opgemerkt, dat de verd. toch wel erg gezond bloed moest hebben als zij zooveel bloed kon afstaan om anderen ie genezen. (Het fleschje had dus blijkbaar bloed moeten bevatten), waarop verd. had ge antwoord, dat dat zoo was en dat zij soms wel een liter per dag afstond. De kosten ervan wa ren voor de betrokkene extra laag geweest. De ambtenaar zei tot de verd.: „U moest met die hokuspokus maar eens uitscheiden. Anders wordt U over een poos ook nog vervolgd we gens oplichting. U verkoopt allerlei praatjes. Als U zooveel bloed werd afgetapt als U be weert stond U hier allang niet meer." Hij eischte f 15 of 10 dagen. De kantonrechter ver oordeelde de vrouw tot f 10. Ernstige aanrijding op de tramrails in Hillegom. Op den laatste van de maand Januari van dit jaar is om kwart voor tien 's morgens op den Rijksstraatweg even buiten Hillegom aan den kant van Lisse een auto-ongeluk gebeurd. Een Amsterdamsch houthandelaar slipte, komende uit Haarlem met zijn auto op de tramrails, slingerde naar den anderen weg kant en kwam juist voor een taxi uit Den Haag terecht, waarna een botsing volgde, waarbij eenige personen werden gewond. Maandagmiddag moesten de twee bestuur ders. de houthandelaar en een 55-jarige taxi chauffeur uit Den Haag. voor den kanton rechter verschijnen, omdat zij allebei in de eerste plaats harder zouden hebben gereden dan maximaal is toegestaan in de kom der gemeente Hillegom en omdat zij roekeloos en onvoorzichtig zouden hebben gereden. Eerst kwam de Amsterdammer voor het hekje. Hij kon niet zeggen hoe hard hij ver moedelijk had gereden, waarschijnlijk niet met te groote vaart. „Ik ben al 33 jaar auto mobilist", zei hij. „En de wilde haren zijn er al uit". „Je hoeft anders geen wilde haren te heb ben om harder dan 25 K.M. te rijden, dat is niet veel", meende de kantonrechter. Van het ongeluk wist verd. niets. Hij had er drie dagen later, toen hij in een Haarlemsch ziekenhuis bijkwam, van vernomen. Op de vraag van den kantonrechter zei hij wel een bordje „Tramrails-slipgevaar" te hebben gezien. - Een rijksveldwachter uit Amsterdam had achter de Ford V 8 van verd. gereden, doch door de bocht de aanrijding niet kunnen zien Hij en zijn collega hadden hem bewusteloos op de plaats naast het stuur gevonden. Het was nat weer, men had noch rem- noch wiel sporen gevonden. De zwaar gehavende auto was door hen onderzocht en niettegenstaande de schade hadden zij den indruk gekregen dat alles in orde was geweest. Bij het afsnijden van de bocht was verd. nog niet op de linker weghelft gekomen, doch wel op de tramrails. Een 15-jarige loopjongen had het ongeluk zien gebeuren. De wagen van verd. had een groote zwaai gemaakt, haast een halven slag om, en direct daarop was de auto uit Den Haag er bovenop gevlogen. Verder wist de jongen niet veel, hij was niet gaan kijken omdat hij het akelig vond. Een andere ooggetuige wist niet of verd. te voren al op de rails had gereden. Daarna wercl de chauffeur uit de andere auto gehoord. „Naast u zat een dame, hebt u daarmee zitten praten?", vroeg de kanton rechter. „Zij praatte tegen mij en toen was ik wel verplicht af en toe eens te antwoorden", zei de chauffeur. Hij had zeker meer dan 25 K.M. gereden, ongeveer 60. Hij had gezien dat verd. eerst met één wiel op een rail had ge reden en later met alle wielen op beide rails. Get. had niet meer kunnen remmen. Een der gedagvaarde getuigen was nog onder medische behandeling en daarom werd deze zaak op verzoek van den ambtenaar mr. KI eerekoper, voor onbepaalden tijd aan- [ehouden. Thans kwam de getuige in de eerste zaak, de Haagsche chauffeur, als verdachte voor. Bij 't onderzoek van zijn wagen was gebleken dat de fusées ingesleten waren, en dat aan dp spoorstangen ook eenige slijtage was. Verd. erkende nogmaals ongeveer 60 K.M. snelheid te hebben gehad, doch dat vond hij niet gevaarlijk of roekeloos, want zijn weghelft was met klinkers bestraat en 't was erg stil op den weg. Van afwijkingen in de stuurinrichting van den wagen, die net in reparatie was geweest, had. hij niets gemerkt. Dat hoefde volgens den rijksveldwachter ook niet. Een 13-jarig meisje, dat in de taxi had ge zeten, vertelde dat de dame die naast den chauffeur had gezeten voortdurend had ge praat over een auto-ongeluk, dat zij in Indië had gehad. „De chauffeur keek af en toe ook wel naar voren', verklaarde ze waarmee ze bedoelde, dat hij ook af en toe naar de dame had gekeken. De verklaring van een 11-jarig zusje was ongeveer gelijk. Een verzekeringsagent ge loofde niet dat speling in het stuur mede oor zaak was. De ambtenaar geloofde dat het tweede deel van het ten laste gelegde roekeloos rijden bewezen zou kunnen worden, terwijl het eer ste deel bewezen was. Wegens overtreding van de maximum-snelheid eischte hij f 15 of 8 dagen en vroeg vrijspraak van het tweede tenlaste gelegde. Verdachte's raadsman, mr. F. v. cl. Goot, vond het rijden van z,ijn cliënt die al 20 jaar chauffeert, niet gevaarlijk onder de gegeven omstandigheden. Hij refereerde zich ove rigens aan het oordeel van den kantonrech ter, dat luidde: f 10 of 5 dagen wegens de snelheidsovertreding en verder vrijspraak. - da 2wnornisch& Een enkele toto kan U geen goeden indruk geven van de prachtige lijnen, de schitterende afwerking, het groote laadvermo. gen en degeriefelijke cabineder O. D, Germaan Bestelwagens. Vraag eens een demonstratie en proefrit aan en U zult begrij pen waarom wij van de N.V. A. T. O. een belangrijke order ontvingen. De O D. Germaan is reeds verkrijgbaar vanaf f 750 en geeft alle voordeeien van een be* stelauto, dochisveelgoedkooper. Vraagt geïllustreerde prijscour. N.V. Rijwielind. F. J. van Werven, Meppel (Adv. Ingez. Med.) e Cultuurvereeniging voor Filmkunst hield Maandagavond in gebouw St.-Bavo een feestavond. Het programma werd na de opening, dooi den voorzitter den heer Schweitzer, die de aanwezigen opwekte het vereenigingswerk te steunen, begonnen met enkele zangnummers, die door het vocaal kwartet „Euphonia" on der leiding van den directeur Nicer Hooger- werf ten gehoore werden gebracht. Het wa ren de liederen „Vale Carissima" van Sim Breu, „Moeder en kind" van Wierts en „Sterrennacht" van Schülben die op buiten gewone wijze werden gezongen. Op dit vocale volgde een instrumentaal gedeelte, dat werd verzorgd door „The Dutch Melody Kings", die verschillende van de nieuwste jazz-melodieën speelden. Hierna volgden weer eenige zang nummers van het „Euphonia"-kwaTtet. Aller eerst zongen zij „Die Vesper" van Beetho ven. Als tweede lied volgde het door Keere- weer gecomponeerde „Als d'avond daalt". Tot slot werd door het kwartet gezongen een In disch Wiegelied (Hesier). Een hartelijk applaus beloonde de vier zan gers voor deze drie liederen, een applaus dat den zangers nog als extra-nummer een Ti- roo)sch lied afdwong, getiteld „Unser Heimat- land". Na een pauze kwam men allereerst aan een journaal, dat beelden gaf van het werk van volwassenen en kinderen in de Sovjet Unie en de Oekraine.' Verder werden een teekenfilm en een filmpje over een jeugdpaleis vertoond. Het hoofdnummer van den avond was de film „Gelukkige jeugd". Deze film, als propaganda voor het sport leven in Sovjet-Rusland bedoeld, gaf een over zicht van massale sportdemonstraties op het Roode Plein in Moskou. Groep na groep zag men de afdeelingen der diverse takken van sport, groote wagens met symbolische voor stellingen meevoerend, defileerend langs een tribune, waarop figuren als Maxim Gorki. Stalin en Romain Rolland stonden, die door het publiek in de zaal herhaaldelijk met ap plaus werden begroet. Met enkele woorden werd de bijeenkomst jesloten. GEEN DANSINSTITUUT IN DE WESTER HOUTSTRAAT. B. en W. stellen den Raad voor, den heer O. E. Schmid, te Haarlem, niet ontvankelijk te yerklaren in zijn verzoek, hem ontheffing te verleenen van het verbod, om de bestemming van het perceel aan de Westerhoutstraat no. 26 te veranderen van ëénsgezinswoning in die van dansinstituut. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te krijgen bij: handschoenen, en ceinturen, rij wiel plaatje, ring (gouden), Po litiebureau. Smedestraat, Zeeuwsche broche. Brouwer, Kruisstraat 19, bewijzen van toe gang voor een zangkoor, Velsen, Dubbele Buurt 31rd„ bril, Steenkist, Jansstr. 39, wol len das, de Beer, Kruistochtstraat 56. ge wichten, Meijer, Ted. v. Berkhoutstr. 114r„ hond, v. Harem. Reigerstr. 140, hond, Hop man, Amsterdamsche Vaart 170d, jas, Brou wer. Kruisstraat 19, kist, inh. rabarber, Warle Bankastraat 7, sportkous, v. Sprakelaar. Burgwal 87, alpinomuts, Koene, Oranjestr. 72, medaillon, Burgers, Schagchelstraat 40, rijwieiplaatje: Hus, Schalkburgergr. 3b. Kuijk Zuiderstraat 8, Nijssen, Botermarkt 1. v. Marle, Zomervaart 181, Beudeker, Ged. Schalkburgergracht 56, Antonisse, Korte Houtstraat 14, Liesker, Wagenweg 154-, sleu tels aan ring, Pel, Bakenessergr&cht 55, tasch met inhoud: Weber, Lindenstraat 24, de Rooy de Witstr. 39, Wijtvliet, Staringstr. 37, trui, Dokter, Kritzingerstraat 15. Cultuurvereeniging voor filmkunst. De film „Gelukkige Jeugd" in St. Bavo. COMMISSIE VOOR DE ONTWIKKELING EN BLOEI VAN HAARLEM Naar aanleiding van het voorstel van dén heer Van Tetering, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd, een permanente commissie uit de burgerij te vormen, welke B. en W. zal ad- viseeren omtrent de bevordering der ontwik keling en den bloei van Haarlem als woon- en industriestad, hebben B. en W. het voornemen, een zoodanige commissie in het leven te roe pen onder voorzitterschap van een lid van B. en W-, met als leden vertegenwoordigers van de in genoemd voorstel vermelde corporaties en instellingen. ADRESSEN AAN DEN RAAD Bij den Haarlemschen gemeenteraad zijn in gekomen: een verzoekschrift van M. S. Gaarkeuken om niet in te gaan op het adres van de Markt en Straatkoopliedenvereeniging D. E. S., de Lompenventersvereeniging D. E. S. en de Vischhandelaren vereeniging E. M. M. omtrent het uitreiken van ventvergunningen; een verzoekschrift van den Nederlandsehen Bond van Luxe Verhuur- en Taxi Ondernemers om te bevorderen, dat alhier een geregeld en behoorlijk functioneerend huurauto- en taxi bedrijf tot stand komt. EINDEXAMEN H.B.S. A. Tot gecommitteerden bij het dit jaar te hou den eind-examen aan de Hoogere Burger school A met 5-jarigen cursus zijn benoemd: de heer Dr. S. Elzinga, Inspecteur van het Gymn. en M.O. in de 3e Inspectie, te Haarlem; de heer Mr. A. R. Baas, directeur der Alg. Noord-Hollandsche Maatschappij v. Levens verzekering, te Heemstede: de heer Ir. F. C. Dufour, directeur der Haarlemsche Machine fabriek v.h. Gebr. Figee, te Haarlem; de heer J. Lucassen, oud-Ontvanger van den Waar borg enz. te Haarlem; de heer Mr. K. A. F. J. Pliester, advocaat en procureur, te Heemstede; de heer Mi-. J. W. van der Vlugt, lid der firma Guépin en v. d. Vlugt te Aerdenhout; de heer W. van Waveren, directeur der N.V. van Wa- veren's Graanhandel, te Aerdenhout; de heer Mr. Th. Westerwoudt, directeur der Spaarne- bank, te Aerdenhout; de heer D. Winkel, pro curatiehouder der Incassobank te Amsterdam, te Haarlem. De ziel van Bretagne. Leziug van Lode van Gent. Mr. C. BLANKEVOORT. Toen ik in deze serie mevrouw Mr. E. A. J. ScheltemaConradi besprak, heb ik reeds ge wezen op het eenigszins eigenaardige ver schijnsel, dat een vrouw de leiding van de fractie van den Vrijheidsbond heeft, temeer nu Mr. C. Blankevoort, die toch ook zijn woord best kan doen, het tweede lid van die fractie geworden is. Voelt u zoo vroeg ik Mr. Blanke voort met de bedoeling hem uit zijn tent te lokken daarin niet iets dat de eer der man nen te na komt? „Neen zoo luidde het antwoord zoo moet u de zaak niet stellen. Toen ik in 1933 in den raad kwam. was mevrouw Scheltema reeds leidster onzer fractie. Zij had bewezen, dat die taak haar uitstekend is toevertrouwd. Het eischt bovendien zeer veel tijd om zich zóó goed in te werken in de politieke vraagstuk ken als zij doet. Zooveel tijd zou ik er niet aan kunnen geven. Daarom vond ik den toestand zooals die thans is uitstekend. De samenwer king tusschen ons laat niets te wenschen over. Natuurlijk ben ik geheel vrij, maar ik heb niet vaak behoefte om ook namens onze fractie het woord te voeren, omdat ik het meestal met mevrouw Scheltema volkomen eens ben en de wijze waarop zij het gezegd heeft moeilijk zou kunnen verbeteren. Zelfs op de wijze waarop ik nu het raadslid maatschap waarneem eischt het vrij veel tijd, want wil men er zelf voldoening in kunnen vinden dan moet men toch van alle onderwer pen, die aan de orde komen, kennis nemen. Een enkelen keer als een quaestie mijn bijzondere aandacht vraagt eischt de voorbereiding na tuurlijk nog meer studie, want wil men in den raad iets bereiken, dan moet men beslagen ten ijs komen. Ik zit nu ruim 2Yz jaar in den raad. Ik kan zeggen ook tot eigen tevredenheid, want het geeft ongetwijfeld voldoening als men met zijn bescheiden krachten mag medewerken aan het bevorderen van de belangen der stad -die men tot woonplaats gekozen heeft." Tot zoover de heer Blankevoort. Als mevrouw Scheltema verhinderd is om in den raad te zijn en Mr. Blankevoort voor den Vrijheidsbond voor het front komt, doet hij dit op waardige wijze. Dit is o.a. nog in de laat ste zitting gebleken toen hij een belangrijk aandeel had in de debatten over de verhouding tusschen de Kroon en Gemeente inzake de sa larissen van het gemeentepersoneel. De onder werpen die hij behandelt is hij machtig en hij weet zijn gedachten daarover in een kort en duidelijk betoog te belichamen. Een enkelen keer komt hij met een eigen voorstel. In behandeling is thans nog zijn voor stel om nu de toonkamer van het G.E.B. is af geschaft, ook de toonkamer van het gasbedrijf op te heffen. De heer Blankevoort, Monnikendammer van geboorte ,is thans 44 jaar. Toen hij in 1918 zijn studie in de rechten voltooid had, heeft hij een jaar te Amsterdam op een advocatenkan toor stage geloopen. Daarop vestigde hij zich in 1919 als advocaat en procureur te Haarlem. 7 jaar geleden sloot hij zich aan bij de Haar lemsche afdeeling van den Vrijheidsbond, in het dagelijksch bestuur was hij eerst penning meester., later secretaris en tenslotte voor zitter. Van 1927 tot 1929 heeft hij in de advocaten praktijk samengewerkt met wijlen Mr. J". Gerritsz. dien hij, toen hij in 1933 in den raad kwam, daar terugvond als wethouder. Toen Mr. Gerritsz in 1929, na zijn benoeming tot wethouder, geen praktijk meer uitoefende ging Mr. Blankevoort samenwerken met Mr. G. W. C. Pliester, totdat deze wegens ouderdom zijn kantoor overgaf aan zijn zoon Mr. K. A. F. J. Pliester. Mr. Blankevoort zit in verschillende raads commissies, o.a. in die voor de financiën, de bedrijven en de lichtfabrieken. Verder is hij voorzitter van de onder-centrale Haarlem van den Vrijheidsbond en ook voorzitter van den kring van liberale gemeenteraadsleden in Kennemerland. Ook is hij voorzitter van de Gemeentelijke Blindencommissie. C. J. VAN T. Lode van Gent sprak Maandagavond voor de afdeeling Haarlem van de Bestuurdersbond over Bretagne, niet, zooals hij reeds dadelijk aankondigde, als zou ik u voeren in een auto bus langs kerken en pleinen. Ik wil u niet ver lagen tot kuddetouristen. Ik wil u voeren in de ziel van den Breton. Diep is die ziel, soms somber, steeds melancholiek en steeds groot en krachtig als de zee. Men kan de Breton- sche ziel kenschetsen met drie woorden: droo- men, inkeer en liefde. Naief is dat alles meestal, omdat dit land nog vrijwel buiten de zegeningen van onze beschaving is gebleven. In die naiveteit zal het ons veelal vreemd aandoen. Wat in Bre tagne geldt als diep relegieus zal men in Holland profaan vinden. Als daar de prediker zijn kleed opschort en op het spreekgestoelte een dans uitvoert, om te waarschuwen tegen de moderne dansen, dan zal men daarover geen schande spreken. Naief is de Bretonsche geest ook in de schil derijen als daa-r zijn „Jezus die de Bretons onderwijst". De ziel van de zee en de ziel van het land. Dat zijn de twee verschillende karakters. Die van de zee is somberder. De zee is meer over- heerschend, hij is geweldig en vreeselijk en hij heeft volledig bezit van aller zielen. De zee is de jaloersche verloofde, de verderfelijke minnares. De ziel van het land is lieflijker. Doch bei den zijn onafhankelijk. Wel komt Bretagne in 1532 onder Fransch bewind, doch slechts be perkt en het zal tot de revolutie duren voor deze streek haar zelfstandigheid verliest. Zelfs in 1918 trachtte men Bretagne weel een nieuwe onafhankelijkheid te geven. De spreker vertelde nog veel over dit land, over de reusachtige monolithen, over de cal varies en de beenderhuizen, over de prach tige kleederdrachten en over het innige ge loof. Voor de leden van den Bestuurdersbond was het een leerzamen avond, waarvoor men met een hartelijk applaus dankte. Mevr. DroogDeckers jubileert. Donderdag 23 April a.s. hoopt mevr. Is. DroogDeckers, presidente der Sint Martha Vereeniging, afdeeling Haarlem der Neder- landsche R.K. Vereeniging tot bescherming van meisjes den dag te herdenken, waarop zij 25 jaar geleden een bestuursfunctie in deze vereeniging aanvaardde. Gedurende 25 jaar is de jubilaresse eerst als secretaresse en daarna als presidente van de Haarlemsche afdeeling niet alleen de stuwende kracht van deze af deeling geweest, doch heeft zich ook door hare werkzaamheden in Diocesaan- en Federatiebe stuur der landelijke vereeniging en andere in stellingen op charitatief en maatschappelijk gebie.d een eerste plaats in het katholiek so ciaal leven weten te verwerven. Naar wij vernemen heeft de Sint Martha Vereeniging gemeend dezen dag tot een feest dag voor hare jubileerende presidente te moe ten maken. Des morgens om 9 uur zal er een H. Mis worden opgedragen in de R.K. Kerk in de Amsterdamstraat alhier, waarna om 11 uur in het Tehuis Bloemhofstraat 1 een feestver- gadering zal worden gehouden. Des namiddags van 3.30 tot 4.30 zal er in het Tehuis Konin ginneweg 8a voor belangstellenden gelegen heid zijn de jubilaresse te complimenteeren. Ongetwijfeld zullen velen, die met. haar mochten samenwerken en de talloozen, welke zij in deze 25 jaar steeds met welwillendheid mocht terzijde staan, deze gelegenheid aan grijpen om van hunne genegenheid voor de jubilaresse te doen blijken. LEZING DS. B. E. J. BIK. Op veler verzoek zal Ds. B. E. J. Bik. Lu- thersch predikant te Enkhuizen een spreek beurt vervullen op een der wekelijksche Op- wekkingssamenkomsten in de kerk der Broe dergemeente aan de Parklaan en wel op Don derdagavond 23 April.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10