H (pALMOLIVe) Noodlanding van Douglas bij Elburg. OE IK GROEIDE DINSDAG 21 APRIL 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 Moeilijke minuten boven het IJselmeer. Door radiodefect aan 't dwalen geraakt. Toestel ernstig beschadigd. Twee leden der bemanning licht gewond Het Douglas-toestel O.K.-A.LA. van de Tsjechische luchtvaartmaatschap pij C. L. S., van den nieuwen dienst Boedapest-Anisterdam, dat om tien minuten over zeven Maandagavond op Schiphol werd verwacht, heeft om streeks acht uur bij Elburg een nood landing moeten maken, waarbij het vliegtuig ernstig beschadigd werd. Een der leden van de bemanning werd licht gewond. De negen inzittende passagiers bleven ongedeerd. Zij zijn per autobus naar Amsterdam ver voerd. De oorzaak van deze noodlanding is het onklaar raken van de radio- installatie van het toestel, zoodat men geen verbinding meer met het vlieg tuig kon krijgen. De piloot van het vliegtuig, Balik, maakte voor de oriëntatie bij de noodlanding gebruik van een parachute-fakkel, die de omgeving goed verlichtte. De landing lukte vrij behoorlijk op een weiland nabij den weg Elburg-Epe, doch het toestel is in aanraking gekomen met een groep boomen, waardoor het ernstig werd be schadigd. De piloot en de radiotelegrafist heb ben lichte kwetsuren opgeloopen. Zij konden rich echter te voet naar het dorp begeven, waar zij door een geneesheer werden ver bonden. De passagiers hadden inmiddels het vlieg tuig verlaten en zich naar hotel Kleykamp begeven, waar de komst van een autobus uit Amsterdam werd afgewacht. Benauwde oogenblikken boven het IJselmeer. Terwijl de officieele openingsvlucht van den luchtdienst Amsterdam—Boedapest door de K. L. M. een vlot en opgewekt verloop heeft gehad is de eerste vlucht in omgekeerde rich ting, uitgevoerd door de Tsjecho-Slowaaksche luchtvaartmij C. L. S. op betreurenswaardige wijze gestrand in het gezicht van de haven, nadat het einddoel reeds was bereikt. Een ge lukkige omstandigheid bij dezen tegenslag mag het heeten dat het ongeluk goed is af- geloooen en dat alle passagiers er zonder kleerscheuren zijn afgekomen en slechts twee leden der bemanning betrekkelijk lichte en in elk geval ongevaarlijke verwondingen heb ben opgeloopen. Het Tsjechische toestel was Maandagmid dag te vier uit uit Praag vertrokken, nadat passagiers uit Boedapest en Weenen waren opgenomen. In totaal werd met negen pas sagiers de reis van Praag naar Amsterdam ge maakt. De machine, een Douglas D. C. 2, van het type dat ook door de K. L- M. op deze lij nen gebruikt wordt, werd bestuurd door den gezaavoerder Balik, een bekend Tsjechisch pi loot,"een ervaren vlieger, die ook op Schiphol een bekende gast is. Aan boord waren verder de mecanicien Stun, en de marconist Mica- Naarmate men de Nederlandsche grens na derde, werd het weer slechter en, boven Ne- derlandsch gebied gekomen, raakte men wel dra in een sneeuwjacht. Het toestel moest te 1'9.10 op Schiphol landen en was index-daad omstreeks zeven uur de hoofdstad genaderd. In een dichte sneeuwjacht kwam het boven Schiphol, waarmee het draadloos contact kreeg. Op dat oogenblik zag de bestuurder geen mogelijkheid te landen, waarvan hij Schiphol mededeeling deed. Ongelukkigerwij ze raakte omstreeks dezen tijd de draadlooze zendinstallat.ie van het Tsjechische vliegtuig defect, waardoor Schiphol het geen nadere me- dedeelingen omtrent betere landingsgelegen heid kon doen. Verdwaald in de sneeuwjacht. Het toestel keerde terug, vermoedelijk om in het oosten van het land of over de Duit- sche grens landingsgelegenheid te zoeken. De piloot bemerkte echter met schrik, dat de benzinevoorraad begon af te nemen en bovendien raakte hij, tengevolge van het missen van elke radio-aanwijzing in de sneeuwjacht, die toen boven het geheele westen van ons land heerschte. aan het dwalen. Het dreigende water. Toen de benzinevoorraad hoe langer hoe meer begon af te nemen, besloot de beman ning een lichtfakkel uit te werpen teneinde naar landingsgelegenheid uit te zien. Toen de eerste fakkel zijn licht verspreidde, be merkte m n tot zijn schrik, dat men boven water vloog. Meer fakkels werden uitgewor pen en steeds opnieuw zag men de water vlakte onder zich, zoodat men weldra be greep, boven het IJsselmeer verdwaald te zijn, en de piloot Balik slechts een doel had, zoo snel mogelijk land te bereiken, en ten koste van alles te landen, alvorens de ben zinevoorraad geheel uitgeput zou zijn. Een nieuwe lichtfakkel toonde toen plotse ling de kustlijn, en, nadat eenigen tijd in de richting van de kust was gevlogen, werd met behulp" van een der laatste lichtfakkels een tamelijk geschikt uitziend landingsterrein waargenomen niet ver van de kust. Het bleek te zijn een weiland, achter de gemeente Putten, dicht bij Elburg op het ge bied der gemeente Doornespijk. Op het laat ste oogenblik werd den passagiers, die zich in de cabine van geen gevaar bewust waren, medegedeeld, dat men een noodlanding zou gaan maken. Bijna op hetzelfde oogenblik daalde de machine in een glijvlucht boven het weiland en bijna zou de landing geheel gelukt zijn, indien men hierbij niet met de vleugels langs de toppen van een langs het weiland staande boomenrij had gescheerd. Het toestel kwam op de vleugels terecht, die als sleden fungeerden en de landingssnelheid braken. Door "den schok brak het onderge deelte van den rechtervleugel af en toen de machine tot stilstand was gekomen, bleek de rechtermotor uit de vleugel te zijn gebroken. Hij lag op ongeveer twintig meter afstand van het toestel. Ook de linkervleugel was zwaar beschadigd, terwijl de geheele fusil- lage in elkaar bleek te zijn gedrukt. De pas sagiers werden met een hevigen schok door elkaar geworpen, doch bleken overigens on gedeerd, alleen van de bemanning had de bestuurder Balik een tik tegen het hoofd ge kregen, waardoor hij een bloedende hoofd wonde opliep, terwijl de marconist Mika zijn been zoodanig bezeerde, dat hij naderhand op een brancard moest worden weggedragen en vermoedelijk een beenfractuur heeft opge loopen Paniek vermeden. Zonder dat een paniek ontstaan was, be gaven de passagiers zich uit het toestel. Eeix der inzittenden, een Engelschman, deel uit makende van de Britsche legatie te Praag, haalde hulp van een boer in de omgeving, met wien hij zich te voet naar Elburg begaf, waar via het postkantoor Schiphol en de be trokken autoriteiten werden gewaarschuwd. Onmiddellijk begaven zich ook menschen uit Elburg naar het gedeeltelijk vernielde vliegtuig, onder hen bevond zich de Elburgsche dokter S. P. Gualtery van Weezel. die de beide gewonden de eerste hulp verleende en een noodverband aanlegde. De gewonden zijn naar Zwolle vervoerd, waar zij in het Sophia- ziekenhuis werden opgenomen. Binnen twee uur nadat het bericht Am sterdam had bereikt, was reeds assistentie van de KLM ter plaatse. De passagiers werden met 'n KLM-bus naar de hoofdstad gebracht, waar zij tegen twee uur in den nacht aan kwamen en hun intrek namen in een der groote hotels. De passagiers bleken, ondanks den onder vonden tegenslag uiterst tevreden over de wijze, waarop de noodlanding is ten uitvoer gebracht. Geen oogenblik hebben zij zich on gerust gemaakt en bij den schok wisten zij op hetzelfde moment dat de landing goed was afgeloopen. Zij spraken met bewondering over de soliditeit van het vliegtuig, immers de cabine bleef onbeschadigd, bij onderzoek bleek alleen de neus eenige schade te heb ben opgeloopen Kan „Leerdam" aan het werk blijven? Minister Gelissen geeft wegen aan. Maandagmiddag werden onder leiding van minister Gelissen opnieuw besprekingen ge houden in verband met de moeilijkheden, waarin de glasfabriek te Leerdam geraakt is. Aan deze besprekingen namen deel vertegen woordigers van Leerdam, van de Maastricht- sche en Schiedamsche glasindustrie en van de arbeidersorganisaties. Door den minister werd aangegeven, op welke wijze behoud van een rendabele werk gelegenheid in Leerdam mogelijk zou kunnen zijn. De beraadslagingen hierover zullen wor den voortgezet. VIER INBREKERS TE ALMELO AAN GEHOUDEN. De politie te Almelo heeft drie personen aangehouden, die betrokken zijn bij een serie inbraken gepleegd in Maart 1935. Zij hebben daarbij bedragen van vele honderden guldens uit verschillende woningen ont vreemd. Zij zijn in verzekei'de bewaring ge steld, terwijl een vierde persoon eveneens wordt vastgehouden, die reeds onlangs teza men met acht andere personen, aan een ver hoor was onderworpen. JEUGDLUCHTV AARTORGANISATIE. In hotel „Terminus" te Utrecht is de jaar vergadering van de jeugdluchtvaartorganisa- tie, aangesloten bij de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, gehouden. De voorzitter, de heer H. Walaardt Sacré. voorzitter van de centrale jeugdcommissie van de K. N. L. V. V. L.. gaf in zijn openings rede een overzicht van het ledenverloop der jeugdbeweging, waaruit bleek, dat het leden tal sinds 1 Januari 1935 met 269 was geste gen. Het jaarverslag van den secretaris, be nevens het financieel verslag werden goed gekeurd. Besloten werd in de eerste helft van Augus tus eer. jeugdluchtvaartdag te Soesterberg te oi'ganiseeren, waarvoor de medewerking van de luchtvaartinstanties zal worden ingeroe pen. Het ligt in de bedoeling de gelegenheid tot deelneming aan dezen jeugdluchtvaartdag uitsluitend open te stellen voor jeugdleden der K. N. V. V. L. Reeds zomerdrukte op Schiphol Spitsuren van internationaal luchtverkeer. Terwijl gure najaarsvlagen over Schiphol joegen is Maandagmorgen de zomerdienst van de K. L. M. begonnen, evenals van de verschil lende buitenlandsche luchtvaartondernemin gen, wier vliegtuigen op hun doorreis Schiphol aandoen of de Amsterdamsche luchthaven als einddoel hebben. Al is de zomer dan nog niet ingetreden, de zomerdrukte heerschte reeds weer op het vlieg veld, in de bureaux en in hangers en werk plaatsen, waar de motoren daveren en ronken. Al heeft de drukte haar hoogtepunt nog niet bereikt, omdat onze zomertijd eenige weken later begint dan elders in West-Europa en om dat in Mei en Juni nog enkele diensten zullen worden uitgebreid, toch is het op de spitsuren een niet ongewoon schouwspel, dat vier, vijf of zes vliegtuigen gereed staan om in ver schillende richtingen uit te vliegen. Op deze uren blijkt nog weer eens duidelijk, hoe be langrijk Schiphol als knooppunt van inter nationale luchtlijnen is Adspirant-vliegers doen examen. En terwijl op Schiphol de drukte van den zomerdienst is begonnen, zitten in een der administratielokalen van de groote hanger C. ongeveer twintig jongelui in gespannen aan dacht gebogen over groote folio-vellen en zitten ingespannen te schrijven of laten van tijd tot tijd den blik verstrooid door een der ramen naar buiten dwalen, waar vliegtuigen dalen en opstijgen en het leven van allen dag op het groote vliegveld zijn gang gaat. Maandag is n.l. op Schiphol het schriftelijke gedeelte begonnen van het examen voor ver keersvlieger, ter verkrijging van het brevet B, en drie dagen lang zullen de candidaten de vragen moeten beantwoorden en de vraag stukken moeten oplossen, die hun schriftelijk worden gesteld om hun theoretische kennis op de proef te stellen. Als Woensdagmiddag het laatste deel van het schriftelijk examen beëindigd is, zal Don derdagmorgen begonnen worden met het practische examen, waarbij volgens de voor schriften van de regeling Rijkstoezïcht lucht vaart verschillende landingsproeven, glijvluch ten, hoogtevluchten en overlandvluchten ge maakt moeten worden. Financiëele steun van Neder land aan Indië. DEN HAAG. 20 April (R P D.) Naar aan- leiding van in enkele dagbladen verschenen berichten omtrent financieelen steun, welke door de Nederlandsche regeering in Indië zou worden verleend, vernemen wij van offi cieele zijde het volgende: Het hier te lande met den directeur van het departement van economische zaken te Ba tavia gevoerde mondeling overleg over de ook in de toekomst door Nederland en Indië te volgen gedragslijn inzake de wederzijdsche be langenbehartiging, heeft o-m. ertoe geleid dat de Nederlandsche regeering heeft besloten een bedrag van f 25 millioen, te besteden in 3 jaren, ter beschikking van de Indische regee ring te stellen ten behoeve van bepaalde maat regelen van we 1 vaar tc ver hooging. Geheel ten onrechte is in bedoelde persbe richten eenig verband gelegd tusschen boven genoemd bedrag en de Indische uitgaven voor de maritieme defensie UIT DE STAATSCOURANT. L ANDBOUW HOOGESCHOOL WAGENINGEN Bij Kon B,sluit is met ingang van den da tum waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot hoogleeraar aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, om onderwijs te geven in microbiologie dr. J. Smit te Amster dam. VISSCHERIJ. Bij Kon. Besluit van 4 April 1936 is be noemd tot inspecteur der visscherij en, te rekenen van 1 Januari 1936, de heer A. G. C. van Baren, thans visscherijconsulent met den persoonlijken titel van inspecteur der vissche rij en. VAN NUL TOT ACTEUR Affiche. Voor den schouwburgbezoeker is een aan plakbiljet niets anders dan een middel om zich op de hoogte te stellen van een bepaal de voorstelling: hij kijkt naar den titel van het stuk, naar de prijzen der plaatsen, naar de uren waarop hij bespreken kan. Soms gaat zijn belangstelling wat verder en leest hij ook de namen van schrijver en hoofdvertolkers. Hoe anders staan wij, acteurs, tegenover het affiche. Het is een ding van het grootste gewicht voor ons. Je naam staat er op. Zoo maar je naam, met je voornaam voluit. Het staat daar in fraaie drukletters op de borden voor den schouwburg, op de aanplakzui len, bij den sigarenwinkelier om den hoek. Als je over stx-aat loopt, zie je opeens het affiche van je eigen gezelschap hangen; er staat een meneer voor. Hij leest; hij leest ook je naam. Je zoudt eigenlijk willen, dat hij, zoodra hij die gelezen heeft, iedere gedachte aan zijn dagelijksche bezigheden vergeet, zijn beenen oppakt en naar het theater rent om zich een plaats te verzekeren voor het optreden van dien jongen ster. Maar de me neer doet dat niet. Hij haalt een sigarenko ker uit zijn zak en bijt het puntje van een zwarte Braziliaan af. Dan zoekt hij lucifers en loopt meteen weer verder. Heeft hij wel eens je naam gelezen? En als hij hem gelezen heeft, heeft die naam hem dan iets gezegd? Of heeft hij alleen gedacht: weer zoo'n vent van wien nooit een sterveling heeft gehoord; wat zetten ze tegenwoordig toch voor prullen op de planken- Als jonge acteur vind je het fijn bij een gezelschap te behooren, waar men. om alle ijverzucht en jaloezie te voorkomen, de na men op het affiche en het programma plaatst „in volgorde van opkomst". Dan heb je ten minste nog eens de kans nummer een of twee op de lijst te zijn. En dan voel je je stiekum als een prominent. Natuurlijk is er nog een methode mogelijk: dat is de alphabetische. Die past men meestal toe, wanneer men bij den aanvang van het nieuwe speelseizoen het tableau de la troupe bekend maakt. Alle Andringa's, Bakkers en Carelsens zijn er enthousiast over; alle Willemsens, IJzermans en Zevenhuyzens vin den het een belachelijke instelling. Maar het affiche is er nu eenmaal voor het publiek en niet voor den acteur. En het publiek komt graag op een beroemden naam af. Nieuw punt van geschil, van kleine hate lijkheden en stekelige opmei-kingenwelke na men zullen dik gedrukt bovenaan staan? Mijn rol is zeven bladzijden langer dan de zijne; waarom is zijn letter dan vetter dan de mijne? Het allei-hoogste wat je als acteur kunt bereiken is. dat je naam de eenige is op het biljet. De titel van het stuk in groot-kapitaal. De schrijver komt er minder op aan, die krijgt een bescheiden lettertype. De regisseur heeft gezorgd voor een stevig soort voor zijn persoon. En dan alleen maar: in de hoofd rolover de heele breedte van het vel. als het mogelijk is met een andere kleur, in olifanten van letters. Zoo bekijken wij tooneelspelers het affi che en we kunnen er heele drama's uit lezen, drama's die alle hun oorsprong vinden in hetzelfde: jacht naar de eerste plaats, ja loezie tegenover anderen, angst voor con currentie. Als je het zoo bekijkt, zit er iets armza ligs in dat je je plaats aan het tooneel af hankelijk stelt van de hoeveelheid inkt, die er aan je naam wordt besteed. En toch is niemand, ook buiten de theaterwei-eld, wer kelijk onverschillig voor de eer „zich ge drukt te zien". Er is iets onbegrijpelijk-fas- cineerends in den druk en wie ontkomt aan de verleiding zijn eerste vers, zijn eerste no velle, zijn eerste krantenartikel nog eens en nog eens in handen te nemen, het te herle zen en met welgevallen te staren naar de letters die zijn naam vormen? Aan wie is die klein-menschelijke ijdelheid vreemd? En de acteur is nu eenmaal ijdel. Hij moet ijdel zijn, omdat hij zelfbewust moet zijn en zeker van zichzelf. Dat is noodig, omdat hij de eenige kunstenaar is die avond aan avond alles moet inzetten wat hij bezit. Een beeldhouwer, een litterator, een musicus, een schilder, zij allen geven het schoonste wat in hen leeft: hun kunst. Maar die kunst is iets dat met hun persoon niets heeft te ma ken. De tooneelspeler alleen geeft behalve zijn ziel ook zijn lichaam. En hij weet met tragische zekerheid dat met zijn lichaam ook zijn kunst moet sterven. Noch gramofoon noch film kan hem rerdaen. En daarom klampt hij zich vast aan zijn jeugd en de menschen noemen hem ijdel. Maar de tra giek van zijn ijdelheid begrijpen zij niet. bewotid&cb de Palmolive zeep maakt Uw huid zachter, bekoorlijker! Denk niet„mijn teint kan ik tóch niet verbeteren Vele vrouwen op wier mooie- huid U jaloersch bent, hebben deze te danken aan de dagelijksche Palmolive-behandeling. Een van de beroemdste natuurlijke schoonheidsmiddelen is geraffineerde olijfolie, welke op lichaamstemperatuur „smelt". Cleopatra kende reeds haar cosmetische waarde. Doktoren gebruiken ze voor de teere huid der pas geborenen: en meer dan 20.000 schoonheidsspecia listen bevelen thans Palmolive aan, de zeep waarin olijf- en palmoliën op bizondere wijze vermengd zijn. Wasch Uw gezicht met Palmolive en gebruik Palmolive ook voor Uw bad. U zult zien hoe anders haar overvloedig, fluweelzacht schuim is. Palmolive maakt de huid zacht als satijn, bekoorlijk! Masseer Uw gezicht 's morgens en 's avonds met het verjongende schuim van Palmolive: de lieve- li ngszeep van iedere vrouw, die prijs stelt op haar uiterlijk, van hoofd tot voeten. Want ook de voeten hebben recht op regelmatige verzor ging. Neem daarom re gelmatig dagelijks een Palmolive voetbad! Dit houdt Uw voeten in goede conditie. En de kosten zijn zoo gering! (Adv. M'ie- wed.) Reorganisatie K. N. S. M. Overeenstemming over voorstellen bereikt. Naar wij vernemen is tusschen het bescher mingscomité voor obligatiehouders der Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij N.V. en het bestuur dier vennoot schap overeenstemming bereikt inzake de voor te stellen reorganisatie. Hierbij zullen obliga tiehouders voor elke obligatie groot 1000 gulden vierhonderd gulden in geld en vijfhonderd gulden in aandeelen ontvangen. Het bestaande aandeelenkapitaal wordt, op vijfduizend gulden preferente aandeelen na, geheel afgeschreven. De oude aandeelhouders ontvangen voor elk aandeel groot vijfhonderd gulden een amortisatiebewijs. hetwelk uit de overwinst aflosbaar is met vijftig gulden. De president van de rechtbank te Amster dam heeft de door de maatschappij gevraagde goedkeuring om een vergadering van houders van te haren laste uitstaande obligaties te hou den waar deze voorstellen in behandeling zul len komen, verleend. (A.N.P.). Prinses opent werkkamp voor jeugdige werkloozen. In stroomenden regen heeft Maandagmid dag te midden van hei en bosch de officieele opening plaats gehad van het werkkamp voor jeugdige werkloozen „Roden" een in stelling van de centrale voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den raad van Ne derlandsche kerken voor practisch christen dom. De aanwezigheid van Prinses Juliana gaf aan deze plechtigheid een bijzonder karak ter. De gemeente was in een feestelijke stem- imng. Bij den ingang van het werkkamp had een honderdtal kampjongens een eere haag gevormd, terwijl twee meisjes de Prin ses bij het uitstappen uit haar auto bloe men overhandigden. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Drenthe las vervolgens de openings rede van minister Slingenberg voor, die door dezen zelf ware uitgesproken indien hij niet de zitting van de Tweede Kamer had moe ten bijwonen in verband met het overlijden van Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. In deze rede werd de waardeering uitge sproken van de Nederlandsche regeering voor het veie en goede werk, dat door ver schillende centrales voor de werkloosheids bestrijding onder de jeugd wordt gedaan, terwijl de grootst mogelijke steun van de overheid werd toegezegd. In een stroomenden regen verrichtte prin ses Juliana de symbolische opening van het werkkamp door op het voorplein aan den grooten vlaggestok de nationale driekleur te hijschen. Lof voor den Gouverneur- Generaal. Van Eerste Kamerleden. Volgens het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de Indische begrooting voor 1936 brachten vele leden den gouverneur-generaal hulde voor zijn beleid, dat zij als onovertrof fen meenden te mogen kenschetsen. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat op het stuk van bezuiniging in Indië thans de uiterste grens is bereikt.. Zeer vele leden vestigden de aandacht op den onvoldoenden staat, waarin de weermacht, en met name de vloot, in Nederlandsch-Indie verkeert. Enkele leden brachten de houding ter sprake, welke de gouverneur-generaal aanneemt ten opzichte van de nationaal-socialistische be weging, welke houding wel zeer afwijkt van die, welke de regeering hier te lande tegenover die partij heeft aanvaard. Zonder aan het feit, dat de gouverneur- generaal aan Ir. Mussert twee keeren audiëntie heeft verleend, bijzonder gewicht te hechten, waren zij toch van oordeel, dat de landvoogd te dier zake niet juist had gehandeld. LANGS DE STRAAT. Voetbal in miniatuur. Tooneel: een straat in een der buitenwijken onzer stad. Medewerkenden: een achttal jeugdige inge- gezetenen, varieerende van zeven tot tien. vor mende twee elftallen; een uit bedaagde kran ten samengestelde voett'M; een pet; zes straatklinkers; een enkele voorbijganger figurant de Wet. Eerste bedrijf: Gejoel in de verte dringt door tot het vredige straatje. Het geluid komt nader. De acht wordt zichtbaar. De elftallen betre den het terrein. De discussies worden ver staanbaar. „Gooi op Rinus, net een fijn plekkie voor een p'rtijtje!" „Ja jonges, sjoete. „Bè jij gek, eerst effe inpeere.... fruit Ri nus, uit je hande maar „Denkt 'r an jonges, laag houwe, niet van die vuurpijledaar hè je niks as. Zestien voeten bewerken den bal, die aldra de gedaante van een verlaat Paaschei begint te krijgen. Strijdkreten weerkaatsen tusschen de huizerijen. De stemming is er in. Tweede bedrijf: Hein heeft als oudste der acht het intrappen beëindigd. Het terrein wordt in gereedheid gebracht. Zes straatklin kers worden aan den gemeentelijken bodem onttrokken om aan twee kanten tusschen stoep en het midden der straat als goalpalen te dienen. Hein en Nees sjoeten met stilzwij gende toestemming van de zes overigen. De ploegen stellen zich op. Eenige strubbeling bij de mannen van Nees. Rinus wil keepere, Ma- nussie wil keepere. Nees is een wijs man en beslist: „Rinus mot in de kool, die hep een pet." Hein duwt twee vingers van zijn rechter hand tot achter in zijn mond en blaast het beginsignaal. Derde bedrijf: De strijd om het inmiddels bruin geworden monster in vollen gang. Hein c.s. beheei-schen het spel over alle linies. Hot vijandelijke doel wordt omzwermd en be stookt. Maar Rinus is als een leeuw. Hein bul dert adviezen uit. „Niet te kort jonges lange poelegoed zoo, Karei, langs de lijn maar.... nou over de heele.... voor de kool met die knikker.... ja, mooi. ineene op je slofnee, niet met je hèt, kaffer Maar als de druk op Rinus heiligdom op z'n hoogst is doet zich het welbekende verschijnsel voor. Nees krijgt het „leer" onverwacht voor de voeten, passeert de heele, uit één man be staande middenlinie en achterhoede van dc tegenpartij en scoort, ondanks des keepers moedigen uitval op den stoeprand, onhoud baar in den hoek. Verwijten over en weer. Het moreel van Hein's troepen schijnt duchtig ge knakt. Er wordt weer afgetrapt. Vierde bedrijf: Manus heeft in een periode van hernieuwden druk een handsgeval ver oorzaakt. Pinantie! De vormlooze prop wordt naar de denkbeeldige witte stip gedirigeerd. Hein meet den afstand uit, gebaart de anderen weg. De gelijkmaker waart rond. Ze weten 't, een pinantie van Hein is een punt. Daar helpt niets aan. Zelfs Rinus niet met z'n pet. Een plotse stilte. Een aanloop Vijfde bedrijf: Achter Rinus duikt de Wet op. die alomtegenwoordig is. Woorden gebruikt zij niet. Het Gebaar is voldoende. De rechter duim van de rechterhand verricht de beruchte politioneele beweging, die het begrip „inruk ken" zoo kernachtig typeert, en de gelijk maker blijft ongeboren. Exit spelers, spel, pet. Exit de papieren substantie, die nog juist den wettelijken greep ontging. Alleen de zes klinkers, stille getuigen van den kamp, blijven in het strijdperk achter. En de rust keert weer in het straatje. J. H. V. AANRIJDING. Zondagmiddag 6 uur had op den Heerenweg bij de Adriana Pauwlaan te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een auto bestuurd door C. T., uit Heemstede, rijdende vair de Adriaan Pauwlaan over den Heerenweg naar de Laan van Rozenburg, zonder aan den be stuurder van een tweewielig motorrijtuig die op den Heerenweg uit de richting Haarlem kwam, voorrang te verleenen, waardoor een botsing ontstond. De motorrijder en de duo passagier vielen op den weg. doch bekwamen geen letsel. De auto en de motor werden beide beschadigd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5