Uemqü iKftUUtkU ^WEERBERICHT VERTELLING WOENSDAG 22 APR It 1936 H A A R t E M'S DAGEEAD 2 Unilever heeft bevredigenden omzet in 1935. Geconsolideerde winst Unilever N.V. 13.568.879. Aan het verslag van het bestuur der Uni lever N.V. over het boekjaar 1935 ontleenen wij het volgende: In het verslag is opgenomen een overzicht van de geconsolideerde winsten der beide Unilever Maatschappijen voor het jaar 1935, met inbegrip van haar aandeel in de geza menlijke netto winst van alle ondernemin gen, welke deel van het Unilever Concern ■uitmaken, doch onder aftrek van alle prefe rente lasten en dividenden, verschuldigd aan buitenlandsche aandeelhouders dier onderne mingen. Deze geconsolideerde winsten bedra gen voor: Unilever N.V. f 13.568.879 (14.684.846) en voor de Unilever Limited 2.432.156 (1.805.533). Van deze winsten zijn f 918.326 en 960.192 door onderhoorige en gelieerde maatschappijen behouden en derhalve niet opgenomen in de winst- en verliesrekeningen der beide Unilever Maatschappijen. Verder werd aan de reserve' eener onder hoorige maatschappij van Unilever N.V. toe gevoegd een bedrag van f 624.455. Voorts werd aan de reserve eener onder hoorige maatschappij van Unilever Limited toegevoegd een bedrag van 90.000. Hoewel in enkele landen ten gevolge van contingenteeringsmaatregelen de verkoop van margarine niet is toegenomen, vertoont de omzet van het concern in zijn geheel, zoowel van margarine als van zeep, een be vredigende stijging, waarbij de margarine- omzet werd gestimuleerd door de stijging van de boter- en reuzelprijzen tot een meer nor maal peil. Als gevolg van de hóogere grond stof fenprijzen zijn de winsten op margarine en zeep tegenover het jaar 1934 gedaald Bij Unilever beloopt het beschikbare winstsaldo f 10.842.468 (9.T08190). Voorge steld wordt hieruit een bedrag van f 809.437 over te brengen naar de algemeene re serve, waardoor deze wordt verhoogd tot f 101.000.000. .Verder wordt voorgesteld om f 2.500.000 (onv.) over te brengen naar de reserve diverse belangen en zooals gemeld, een slotdividena uit te keeren op het gewone aanaeelenkapitaal op basis van 24 Holland- sche centen per f 12 (onv.) zijnde 2 pet waarna een bedrag van f 4.127.761 naar het boekjaar 1936 zal worden overgebracht, het geen een vermeerdering van f 324.841 tegen over het vorige jaar beteekent. Bij Unilever Limited wordt voorgesteld uit het beschikbare winstsaldo van 1.162.202 (776.889) een bedrag" van 417.547 over te brengen naar de algemeene reserve, die daardoor wordt verhoogd tot 6.500.000, en een slotdividend uit te keeren op het gewone kapitaal ten beloope van het sterling-equi valent van 24 (onv.) Hollandsche centen per 1 aandeel (hetwelk bij een koers van f 7.20 1 zou uitmaken 8 d. per 1 aandeel), waarna een bedrag van 367.363 naar het boekjaar 1936 zal worden overgebracht, het geen een vermeerdering van 67.786 tegen over het vorige jaar beteekent. INBRAAK TE AERDENHOUT. Dinsdagavond is ingebroken in een perceel aan de Catalaan te Aerdenhout. 's Middags hadden de bewoners het huis verlaten. Toen zij 's avonds om ongeveer 12 uur thuis kwa men, zagen zij, dat verschillende kamers overhoop gehaald waren. Van de tuindeuren In de achterkamer was een ruit vernield. Een partij tafelzilver.was verdwenen. De heer des huizes kwam bovendien tot.de ontdekking, dat men zijn voorraad overhemden en boor den aanzienlijk had gedund. De politie stelt een onderzoek in. „DE GROOT-NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845". In de algemeene jaarvergadering werden als bestuursleden herkozen: de heeren Jhr. Mr. Dr. N. C. tie Gijselaar te Wassenaar en A. de Bij31 Nachenius, lid van de firma Nachenius Zoon te Amsterdam, te Aerdenhout. „DE PSYCHOLOGIE DER OORLOGS- BESTRIJDING. A.s. Vrijdagavond hout Dr. A. Groene veld, zenuwarts te Amsterdam, voor de leden dei- bij den Vredesraad Haarlem aangesloten ver- eenigingen en belangstellenden in de boven zaal van Café-Restaurant Gebr. Brinkmann, Groote Markt, een lezing over „De Psychologie der Oorlogsbestrijding". COÖP. CENTRALE EIERVEILING. PURMEREND, 21 April 1936. 200.000 Eendeneieren 2.25 a 2.40 p. 100. 110.000 Kinpeneieren. 70—80 K.G. /2.80 a ƒ4.35. 65—66 K.G. ƒ2.60 a ƒ2.65. 63—64 K.G. ƒ2.55 a ƒ2.60. 60—62 K.G. ƒ2.45 a ƒ2.60. 58—59 K.G. ƒ2.40 a ƒ2.50. 56—57 K.G. f 2.30 a 2.40. 53—55 K.G. ƒ2.20 a ƒ2.35. 50—52 K.G. ƒ2.— a ƒ2.15. Oude Kippen ƒ0.65 a ƒ1.25 per stuk. Jonge Hanen ƒ0.50 a ƒ1.per stuk. Oude kippen ƒ0.45 a 0.50 per K.G. Jonge hanen f 0.55 a 0.65 per K.G. AGENDA Heden- WOENSDAG 22 APRIL Gem. Concertgebouw: Lustrumconcert „Die Spaernesanghers" H. K. B.-gebouw, Tempeliersstraat: Haar lem's Salon Orkest. 8.30 uur. Gebouw De Nijverheid: Pscyhometrische séance, 8 uur. Cinema Palace: „Duivels der lucht". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Modern Times" met Charlie Chaplin, geprolongeerd. 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Begeerte" geprolon geerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Schots en Scheef" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 23 APRIL Gebouw De Nijverheid: Psychometrische avond Ned. Ver. van Spiritisten Harmonia. 8.15 uur. Broederkerk: Spreker ds. B. E. J. Bik, 8 u. Gebouw Twentsche Bank: Jaarl. alg. ver gadering Mij. tot Exploitatie van natuurlijke Bronnen N.V. 5 uur. Bloemen daal: Jeugdhuis Donkere Laan. Anne de Vries over „Bartje". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Verkeersstilte wordt nagestreefd. Tweede anti-lawaaicongres. Hoe een automobilist over het vraagstuk denkt. In het laboratorium voor Technische Physica te Delft hebben Dinsdagmiddag K. N. A. C. en Geluidsstichting een anti-lawaaicongres ge houden. Ir. C. Boot van den Loonmeetdienst van de Geluidsstichting heeft belangwekken de gegevens verstrekt over de resultaten van de anti-lawaai-actie, die in Den Haag en Rotterdam is gevoerd. Eerste spreker was Mr. A. Baron Schimmel- penninck van der Oye, voorzitter van het Ver bond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer, over het onderwerp: „Het signaalgeven en de Verkeersveiligheid". Teneinde te geraken tot een geordend ver keer, zonder het hulpmiddel der signalen zul len alle categorieën van weggebruikers tot het besef moeten komen, dat hunne medewerking noodzaklijk is. Hiertoe is volgens de meening van den heer Schimmelpenninck opleiding van het publiek, voorlichting met als gevolg daarvan aankwee king van het verantwoordelijkheidsbesef noodig. Ir. J. M. de Casseres sprak over: Streekplan en Uitbreidingsplan als hulpmiddel in den strijd om de stilte. Vervolgens hield Ir. C. Boot, zijn voordracht over de „Resultaten van de anti-lawaai-actie in Den Haag en Rotterdam". Na een korte inleiding vestigde de heer Boot de aandacht op het feit, dat de ontwik keling van het verkeer zoodanig is geweest, dat men met het signaal geven opgroeide en daardoor ging voor de bestuurders het drukken op de claxon van een bewuste handeling over in een mechanische. Wil men het verkeer in de steden signaalvrij krijgen, dan zal derhalve het mechanisch signaaigeven weer moeten overgaan in een doelbewuste handeling, en dit kan slechts ver kregen worden door er regelmatig op te wij zen. of door drastische maatregelen. Bij de stilte-actie in Den Haag is uitgegaan van de idee dat zooveel mogelijk propaganda gemaakt moest worden. Hiernaast is echter tevens een controle ingesteld om na te gaan in hoeverre er resultaat bereikt is. Uit de resultaten van de tweede telling bleek reeds, dat er pl.m. een vermindering van 50 pet. op het aantal signalen was verkregen. Na een theepauze sprak, na een kort woord van den voorzitter der Geluidsstichting Ir. M. E. H. Tjaden, Jhr. Mr. J. C. Schorer, ter ver vanging van den voorzitter der K. N, A. C. Mr. J. Linthorst Homan, die door plotselinge on gesteldheid verhinderd was aan het congres deel te nemen, diens rede uit over den „Strijd tegen het verkeerslawaai, bezien van het standpunt van het automobielverkeer". Wil men het doel van minder lawaai berei ken, aldus concludeerde spr„ dan vindt men op zijn weg de volgende moeilijkheden: lo. ge brek aan systeem in het wegverkeer wat be- treft het langzame verkeer. Dit gebrek aan systeem is te wijten aan de onvolledigheid en soms zelfs ondoelmatigheid der voorschriften, en voorts aan onwetendheid, onnadenkend heid en onwil der weggebruikers; 2o. gebrek aan zelfbeheersching bij automobilisten, zoo wel ten aanzien van"hunne wijze van rijden als ten aanzien van het geven van geluidssigna len; 3o. verwarring, gesticht door onverwachte verkeersgevaren als bijv. trams: 4o. te veel aan lawaai door de diverse voertuigen Zélve. Afdoende verbetering kan nu worden be reikt door tegelijkertijd de verkeerswetgeving te perfectioneeren, de verkeersopvoeding dei- weggebruikers nog intensiever, ook op de scho len, ter hand te nemen, voort te gaan met be strijding der overtollige geluidssignalen, het tramvraagstuk kordaat aan te vatten en het lawaai der voertuigen zelve te beperken. Men kan de vraag stellen, of men niet reeds met betere verkeersregels en betere verkeersopvoe ding tot een stil verkeer kan komen en men kan ook de vraag stellen of een gedwongen stil verkeer niet vanzelf veilig zal worden, het zal toch ontegenzeggelijk het beste zijn op alle fronten tegelijk te strijden. Immers, een ge dwongen stil verkeer kan in den huïdigen stand van verkeersreglementeering en ver- keerskennis der weggebruikers niet anders worden dan een uiterst gevaarlijk iets. MOTORRIJD5TER BIJ SLIPPEN GEDOOD. Op den Rijksstraatweg onder de gemeente Diemen is de 28-jarige motorrijdster mej. van S. uit Amsterdam bij het afrijden van den Westelijken oprit van de brug over het Mer- wedekanaal met haar motorrijwiel dusdanig komen te vallen, waarschijnlijk doordat dit slipte, dat zij na eenige oogenblikken is over leden. Arbeidsvoorwaarden bakkers bedrijf. Vergadering van bakkersgezellen neemt motie aan. Het bestuur der afd. Haarlem van den Al- gem. Ned. Bond van arbeiders (sters) in hét bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingsbe- drijf deelt ons het volgende mede: In een zeer goed bezochte vergadering van den Algem. Bakkersgezellenbond op Dinsdag gehouden werd behalve verschillende andere belangrijke punten de quaestie behandeld van het afsluiten van een nieuwe Collectieve Ar beidsovereenkomst voor het Haarlemsche bakkersbedrijf. Na een uitvoerige bespreking van den toestand in de bedrijven en de ar beidsvoorwaarden. werd de volgende motie met bijna algemeene stemmen aangenomen: De ledenvergadering enz., gehoord de besprekingen over den toestand in het bakkersbedrijf in het algemeen en dien in Haarlem in het bijzonder; van oordeel, dat de contractlooze toestand ten spoedigste moet eindigen; van oordeel tevens, dat afbrokkeling en ondergraving van het bone-fide bedrijf be- hooren te worden tegengegaan en behoorlijke loonen en redelijke arbeidsvoorwaarden in het algemeen toepassing dienen te vinden; van oordeel ook, dat slechte prijzen met in ferieure kwaliteiten het aanzien van het be drijf schaden en verhoudingen scheppen, waardoor noch voor patx-oon noch voor ai*bei- der een redelijk bestaan overblijft; besluit: Ie in overleg en samenwei'king met de twee andere organisaties van arbeiders in het bakkersbedrijf een ernstige poging te onder nemen om tot afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst te komen, waarin zooals voorheen de arbeidswaarden wor den geregeld en opnieuw regelen worden ge steld, waardoor xxitwassen. die gevaar en schade voor het bedrijf en zijn beoefenaren kunnen opleveren, onmogelijk worden ge maakt; 2e daartoe alle dienstige, organisatorische middelen te baat te zullen nemen. JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen, later afnemen- den wind uit Noordelijke richtingen. Af nemende bewolking, Wellicht nog enkele regen- of hagelbuien. Aanvankelijk kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 762.6 m.M. te La Coruna. Laagste 743.9 m.M. te Karlsruhe. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Opklarend, maar guur De laatste depressie, die gistereix over Frankx-ijk snel dieper werd. verspreidde zich over Frankrijk en Duitschland. De kern ligt ten z.uid-Oosten van ons iand, zoodat de wind geheel naar Noord-Oost liep en de regen tot het Zuiden van ons land beperkt bleef. De depressies in Scandinavië nemen in diepte af, in het Westen en Zuid-Westen is de barometer geweldig gestegen, zoodat opnieuw een koude Noordelijke luchtstroom zich over onze omge ving gaat uitbreiden. In Scandinavië houdt de dooi aan zonder dat het veel zachter wordt. Krachtige winden komen er alleen nog in de Oostzee en in het hooge Noorden voor. Op de Britsche eilanden klaart de lucht op en ver dween de vorst uit Schotland, maar de Noor delijke winden zijn guur. In Frankrijk zijn weer zware regens gevallen, zoowel in het Zuiden als in het Noorden (Biarritz had 34, Calais 14 m.M. en de regen duurt in het Zuid- en Noord-Oosten nog voort.) De tem peratuur is er gestegen. In de Golf van Bis- caye waait een Noordwester storm. In Duitsch land. werd het onder den invloed van de Oos telijke winden kouder. Er valt plaatselijk sneeuw en in het Zuiden regen, welke regens zich vermoedelijk over Noord-Duitschland zullen uitbreiden. Voorloopig is opklarend, maai- guur weer met enkele regen- of hagelbuitjes te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 756 m.M. Stand van heden 753 m.M. Neiging vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Dr. Van Schelven dementeert. In interview onjuiste gezegden venneld. In het interview, dat hij aan een vertegen woordiger van het A.N.P. toestond, zijn dr.-Van Schelven de volgende' zift&nedèniiï den'/hioiid. 'gelegd'toen hij sprak over'zijn indruk van het Abessynische volk: „Het is een vrijgevochten, tuchtelooze be volking. Italiaansch protectoraat zal zonder twijfel zegenrijk zijn voor dit volk, maar aan den anderen kant gun ik niemand, dat hij zijn vrijheid verliest". Het Handelsblad heeft, daar deze uitlating aanleiding gaf tot protest, zich gewend tot ör. Van Schelven en hem verzocht de bedoeling nader te willen aangeven. Dr. Van Schelven, waar zoo vriendelijk den correspondent van het blad te ontvangen. Mevr. Van Schelven, die bij het onderhoud tegenwoordig was, merkte op „Het intervieuw heeft door deze zin snede al tot heel wat vex-keerde uitlegging aanleiding gegeven. We krijgen telkens kran ten toegezonden, waarin die regel met de po litiek in verband wordt gebracht en uitgebuit. Alsof het een dokter iets kon schelen, wiexi hij hielp. Zij waren voor hem allen gelijk, Abessyniër of Italiaan". „Die regels in het interview heb ik absoluut niet zoo gezegd, ik heb op den voorgrond ge steld", verklaarde dr. Van Schelven, „dat er niets over politiek in mocht komen. Ik heb er dan ook alle politiek buiten gehouden en zeker heb ik niet gezegd, dat ik een Italiaansch protectoraat zegenrijk zou achten. Wel zei ik, dat de Abessyniërs leiding noodig hebben, omdat hun organisatie ontbreekt. Leiding van Exxropeanen zou goed voor hen zijn, wanneer de Abessyniërs geciviliseerd werden, want het ontbx-eekt hun nog aan tucht en orde. Wan neer ik mijn escorte het uur van vertrek opgaf, dan werd niet vertrokken op dat uur, maar op het tijdstip dat de Abessyniërs goed achtten. Zij doen eenvoudig hun eigen zin. Wat de Negxis in eexx paar jaar tijd overigexxs gepres teerd heeft, is eenvoudig woxidex'baarlijk. Ik hoorde dit van geloofwaardige menschen, als de directeur van de bank van Ethiopië. Op het gebied van wegenaanleg is er veel gebeurd. Ook de bestuursorganisatie Is er aanmerkelijk verbeterd". Met nadruk herhaalde dr. Van Schelven zijn verzoek om categorisch den bovenaangehaal- den zin tegen te sprekexi. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Pandpoort, Koningstraat. Het mes snijdt van twee kaxiten, Gij ruimt op. wij nemen aan, Alles is bruikbaar, Er gaat niets naar de maan. Postgiro 212793, telefoon 11855 of 15445. „DENNENHEUVEL". Onder leiding van den heer Jac. F. Vogel had dezer dagen te Rotterdam de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van „Dennen heuvel", vereeniging tot het exploiteeren van herstellingsoorden en sanatoria voor handels- en kantoox'bedienden, handelsreizigers en handelsagenten. Het aantal contribuanten liep iets achter uit en daalde tot 2877 leden. 1089 begunsti gers en 225 donateurs. De winst- en verliesrekening sluit met een verlies van f 6213.12 De aftredende bestuursleden, de heeren Jae. F. Vogel, voorzitter, D. J. J. Flik, penning meester en W. H. Semeyn werden bij accla matie herkozexx. In een vacature, ontstaan door tusschentijdsche aftreding van den heer J. M. Rijnaard. werd voorzien door bij accla- mate verkiezing van den heer A. P. Zwager te Santpoort.. H.D.* llillllllBÏ lllJI«lllilillMllill!IJ!lll]l8!iiMi Het goede oogenblik. door J. P. BAL Jé. Langzaam stapten ze over den mooien Vlis- singschexx Boulevard, waar het na den war men, broeiheetexx dag, nu de avond de Schelde in haar donkere schaduwexi hul'de, en uit het Westen een koel zeewindje werd aangevoerd, heerlijk was. Nu exi dan stonden ze even stil exi luisterden naar het kabbelen der golfjes te-gen de s-teenen zeewering of keken geïnte- x-esseerd xiaar het fosforiseeren van de zee. In de verte zagen zij zoo nu en daxi de lichten van een schip, terwijl dicht onder den wal de kleine, typische visschersvaartuigen uitvoe- rexx en men liet rythmisch geplas van de rie men, die gebruikt moesten worden, nu het windje het water nauwelijks vermocht te rim pelen. kon hooren. Romantisch wiexp de maan haar bescheiden licht op het breede water. Ver weg, op een vooruitstekend punt, stond als een trouw'wachter het kleine vuurtorentje De beide waixdelaai-s spraken niet. De mooie avond had hen zwijgzaam gemaakt en meer dan anders voelden "zij, dat een band van sympathie hen bond, het was of onzichtbare golven een contact tusschen hen tot staxxd brachten, dat er anders niet was. In stille tevredenheid sponnen zij hun gedachten, en zij voelden, dat de x-oxnantische avond hen tot elkaar bracht Tilly Vermeer zag er aardiger uit dan ooit. Nu en dan keek Otto haar van terzijde aan, exx hij bewondex'de haar slanke, aardige ge stalte, welke door het luchtige zomex-sche kleedje ten volle tot haar recht kwam. Wer kelijk, zooals zij nu was, leek ze hem een ideaal vrouwtje toe. Telkens wanneer zij een Iaxitaaxm passeex-dexx, zag hij even, als in een flits, haar mooi profiel, het fijne lieve mondje, de heldere oogen, die nu droomerig stonden. En hij bewonderde haar matte teint, die haar zoo goed stond. Zóó terwijl ze zwijgend voortliepen, genietend van het romantisch schoone, de sfeer niet verbrekend door banale praatjes zóó kon hij van haar houden, zóó was er niet de twijfel, die hem in die weken van hun samenzijn telkens weer bevangen had, óf zij wel het ware meisje voor hem zou kunnen zijn. Of ze niet was als de rest, wuft, oppervlakkig, vermaken najagend met de ziekelijke zucht naar genot, dezen verdwaas den tijd eigen. Bijrxa hadden ze het stilste gedeelte van den Boulevard achter den rug, dichtbij zagen zij reeds de lichtplekken, die de darxeings over den Boulevard wierpen, flauwtjes drongen de tonen der muziek al tot hen door. Nóg lang zamer begon Otto te loopen, en een vreemde ontroering krampte in zijn borst. Misschien, misschien kwam tenslotte tóch nog het geluk, óók voor hem, den melancholicusMis schien was zij toch de vrouw, die hij noodig had! Zacht greep hij het koele handje, en zijn stem klonk wonderlijk schril, toen hij haar naam uitsprak: Tilly...." Het hart klopte haar in de keel. Bijna had zij den moed al opgegeven, had ze gevreesd, dat, ook deze avoxid zou zijn als alle andere, dat hij wèèr niet zou spreken. Alles, alles had ze gedaan om hem te winnen, totdat ze er hopeloos onder werd. Maar dezen avoxid had ze direct geweld, dat hij anders was. Ze had het gemerkt aan de manier, waarop hij haar telkens weer had aangekeken, en ditdit was het „moment suprème"! Hoe hield ze van hem, en hoe bad ze hierop gehoopt! Nu nog even wachten, ovex-legde ze snel, niet direct iets zeggen, een paar seconden la ten voorbijgaan, om niet dé triomf in haar stem te doen klinken Doch op hetzelfde oogenblik hoorden ze luidruchtige stemmen achter zich, die de spanning braken. Ze merkte, dat Otto bruusk zijn hand terugtrok, direct verkilde „Hallo boys, wat loopen jullie daar te dx-oomen? Aan het tortelen? Hahaha". Een hand klopte Otto op den schouder, Tilly voelde een meisjesarm langs den haren ge schoven, en giebelend nam Miep haar in be slag. „Ga mee zeg, naar Britanxiia, laten we nog een d'ansje doen." Beduusd voelde O'tbo zich meegenomen, ze namen plaats aan een tafeltje, het felle licht prikte hem in de oogen, hij zag als in een waas de dansenden, hooxde weer de dwaze, kluchtige geluiden, die de saxofooxx uitstiet, en werktuigelijk kwam het gezelschapsglimlachje om zijn mond, het glimlachje, waarmee hij zich wapende tegen een wereld, die niet de zijne was, doch waarin -hij zich nu eenmaal ivertoonen moest. Zij dansten, en hij neuriede de muziek mee, hoewel hij het wijsje afgezaagd en vexvelend vond. Een oogenblik waren ze toexi alleen aan hun tafeltje. En Tilly poogde het verbroken con tact te hex-stellen. Ze legde haar blanke handje op de zijne en haar oogen stx-eelden hem, toen ze vroeg: „Otto, wat wou je me zooeven zeggen?" Het stereotiepe glimlachje verdween niet van zijn lippen, toen hij haar aankeek. Och, ze was wel aardig, die Tilly, niet kwaad, een lief vx-ouwtje. Maar* höè had hij zich zooeven toch kunnen voorstellen, dat zijen hijZijn lachje wexd breeder. ,,'k Wou je vragen, Til, of je toch vooral niet zal vergeten, die grappige jazzdeun voor me over te schrijven bij gelegenheid. Je weet wel, die nieuwste schlager, die je me beloofd had, met die krankzinnig komische woox-den. Nog een likeurtje Buiten glansde de Schelde poëtisch in het zilveren maanlicht Spoorwegontvangsten gedaald. De geschatte ontvangsten der Nederland- sche Spoorwegen over de maand Maart 1936 (inclusief die der geëxploiteerde spoor-en tramwegen) bedragen f 7.031.000, als volgt gespecificeerd: reizigers f 3.664.000, bagage f 45.600 brief- en pakketpost f 235.000, goe deren f 2.922.400, levende dieren en lijken f 27.500, diversen f 136,500. De totale ontvangst van 1 Januari 1936 af bedi'oeg f 21.452.600 tegen f 24.169.119.80 (de finitief) in de overeenkomstige periode van 1935 Het gemiddelde aantal kilometex-s in ex ploitatie van 1 Januari 1936 af bedroeg 3.431 tegen 3.575 irx de overeenkomstige periode van 1935, d.i. resp. f 68.71 en f 75.12 per dag kilometer. PERSONALLY Voor het diploma voor ad spirant-inspec teur van politie slaagden de heeren I. B. Brauckmann te Haaxdem, D. C. Molenaar te IJmuiden, L. H. Molenaar te Assendelft, en W. Sepp, te Haarlem. De Heerschende Koude. Delegatie vraagt Kolentoeslag namens Honderden Haarlem sche Werkloozen. Onder dagteekening van Dinsdag 21 April is het volgende schriftelijke verzoek tot B. en W. gericht: Hooggeacht College, Hedenmorgexi is namens honderden werk loozen van Haarlem eexx delegatie van afge vaardigden ten Raadhuize ontvangen, ten ein de een onderhoud met den Wethouder van Werkloozenzorg te hebben t.a.z. van een ko lentoeslag, alsnog aan de werkloozen van Haarlem uit te keeren. De gezinnen der werk loozen verkeerexx in deze koude dagen in de grootste ellende, de kinderen exx vrouwen ver kleumen bij de koude kachel. Onze delegatie werd toen heen gezonden, met de boodschap hedenmiddag te 3 ure terug te keeren, daar inmiddels telegrafisch bericht aan den Mi nister zou worden gezonden. Wij verzoeken alsnog aan Uw geacht College, in dezen zelf handelend op te treden. De gemeenten Krom menie en Deventer leverden het bewijs van de mogelijkheid, doordat zij aan hun werkloozen een kolentoeslag hebben verstrekt gedurexide deze koude dagen. De nood is hoog gestegen! Met vertrouwen op een gunstige beslissing reikt onze delegatie, ter ondersteuning van haar mondeling verzoek, Uw College dit schrif telijk verzoek, xiamexis voornoemde werkloozen over. Hoogachtend, DE DELEGATIE. Dinsdagmiddag om dx-ie uur werd dit schrij ven aangeboden aan het stadhuis, doch men kreeg ten antwoord dat uit Den Haag nog geen bericht was ontvaxxgen. Gedurende eenigen tijd blevexx zij, die de delegatie xiaar het Raadhuis hadden vergezeld, texi getale van ruim hoxxderd, de zaak nog bespreken, daar na g'ixxg ieder zijns weegs. Hedenmorgen is de deputatie van de werk loozen weer naar het Stadhuis getrokken. Daar werd haar medegedeeld, dat er nog geen antwoord uit Den Haag was ontvangen. De Commissaris van Politie, waartoe de deputatie zich wendde, beloofde dat hij hedenmiddag bij het gemeentebestuur zou aandringen op het geven van een antwoord. De deputatie deelde aan ons nog mede, dat achter de actie geen exxkele organisatie zit. Wij zijn zoo zeidexi de woordvoerders, werkloozen zonder meer. Eenige honderden lotgenootexx hebben zich achter oxis gesteld. Wij willen geen ongeregeldheden verwekken maar trachten langs ordelievenden weg te bereiken dat wij in dezen kouden tijd nog den toeslag voor de brandstoffen oxxtvangen. O.i. zoo zeiden de werkloozen behoeft het gemeentebestuur op geen toestemming uit Den Haag te wachten. Niet alleen geven de gemeenten Krommenie en Deventer nog brandstoffentoeslag, xnaar ook Leiden en Alk maar. Naar wij veimemexi is ixi deze kwestie van den brandstoffentoeslag het volgende verzoek gericht aan B. en W. door het Plaatselijk Arbeids Secretariaat te Haarlem: „Onderget." dringen bij Uw College aan, ge durende de thans heerschende koude, de steuxx 1.per week te verhoogen. Toelichting Waar in de meeste gezinnen de brandstof fen nu niet gemist kunnen worden, doet ons P. A. S.-bestuur een beroep op Uw College te willen bevorderen,, dat bovengexxoemd verzoek kaxi worden, ingewilligd. HEEMSTEDE VERGADERING „ARJA-CLUB". Ter gelegenheid van het tweejarig be staan der Anti-revolutionnaire Jongere Actie Club ,_A. W. F. Iaenburg" werd Woensdag avond in het vergaderlokaal bij de Geref. kerk in de Koediefslaan een openbare ver gadering gehouden waar mr. G. A. Diepen horst, lid van Ged. Staten van Utrecht, een rede hield over het onderwerp: „Niet revo- lutionnair maar anti-revolutionnair". De voorzitter, mr. A. Hoekema, sprak een welkomstwooi-d. In eexi uitvoerig jaarverslag gaf de secre taris een beeld van het wex'k der organisatie. Het jaarverslag van den penningmeester gaf een voordeelig saldo van f 2.43 aan, Mx\ Diepexxhorst zeide o.m. dat wij thans staan voor een algeheele omvorming. De christelijke grondslagen wordexi bedreigd exi er staan valsche profeten op. Het ergste is wel, aldus spr., dat er intel- lectxxeelen, zelfs predikanten zijn die in woord en geschrift het bolsjewisme en com munisme voorstaan. En de feiten! Het 5 ja renplan van Lenin had tot gevolg dat 3 mil- lioen menschen uit de groote steden naar het platteland trokken om er te verhoneeren. En wat bracht het 3-jarenplan van Hitler? Dat Göring verklaart dat een rechtgeaard Duitscher meer voor een granaat over moet hebben dan voor boter. De S.D.A.P. heeft steeds aangestuurd op revolutie, betoogde spr. Dat er thans bij hen een toontje lager gezongen wordt, aldus spr. danken wij aan den sterkexi arai, die zeker zal toeslaan, als de roode arm wat te veel naar boven zal gaan. Zich meer richtend tegen de NS.B., maak te spr. een vergelijking tusschen den Ro- meinschen tijd en dien van nu. Ook nu wordt o.a. in Duitschland de dictator gehuldigd, ook al moeten velen vallen. Maar hij die zich van God afkeert, zal bedwongen wor den door een mensch. Spr. kan in den toestand van voorheen en thans in landen als Duitschland en Rusland geen verandering zien. alleen een omzettixig der macht. Txxsschen het nat. socialisme en het oude libex-alisme ziet spr. geen verschil. Ook bij het oude liberalisme wordt het christendom gewaardeex-d. maar terug gedrongen naar de huiskamer, waar tegenover de A.-R. pax-tij stelt, dat er niets is op aarde, van den vlin der tot de machtigsten op den troon die niet afhankelijk is van de regelen van Gods be stel. In de woelingen dezer onrustige tijden hebben groote partijen haar programma's moeten herzien, de A.-R. partij echter haxxd- haaft haar program, en zal tooxien dat haar scheepje op de woeligste golven zeewaardig is. Spr. besloot zijn rede met een beroep op allen om zich aaneen te sluiten, opdat de A.-R. partij de plaats zal innemen die haar toekomt. BURGERLIJKE STAND. Ondertx*ouwd: D. Raar en J. C. Bakker; J. v. Zadel en N. de Carpentïer; H. Kleibrink en A. W. Post ma. Getrouwd: F. H. Boting en B. E. Schoo; J. C. Wisse en A. E. Verhorst; F. Hartstang en E. H. Micklieh. Bevallen: J. W. HendrichsIvens z., C. J. FreseBraxxder z. en d.. H. A. M. Cuypers Smitd„ E. M. NeeskensDuivenvoorden z.. M. MedenblikEvertse z. Overleden J. F. Zegwaard 82 j., J. K. G. Mel- chers 66 j., geh. met B. G Fruithof, S. vaxi Oorde 42 j.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2