Haarlem's Kunstbezit. Vrouwenhanden P1IRQL Hout van den boom des levens... WOENSDAG 22 APRIL 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER. HERDENKING Jhr. RUYS DE BEERENBROUCK. De Eerste Kamer heeft Dinsdagavond het overlijden van jhr. Ruys de Beerenbrouck her dacht. De vooriztter: Mr W. L. baron de Vos van Steenwijk hield de volgende rede, welke de aanwezigen staande aanhoorden: Met ontroering is de mededeeling door ons ontvangen van het zoo plotseling verscheiden van den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Want, al maakte de overledene nimmer deel uit van ons staatslichaam, gedurende verschei dene jaren had hij, als hoofd van een ministe rieel departement, in ons midden zitting. Zoon van een hoogst verdienstelijken va der, den oud-minister van justitie in het kabi- net-Mackay, later Commissaris der Koningin in Limburg, leidden de politieke omstandig heden en de verhoudingen in de Roomsch Ka tholieke Staatspartij er toe, dat Jonkheer Ruys de Beerenbrouck, bij het heengaan van het kabinet-Gort van der Linden in 1918, als for mateur van het nieuwe ministerie optrad. Een ministerie, dat zich reeds spoedig, in November van dat jaar, voor groote moeilijk heden zag geplaatst, welke, dank zij kloek en vast beleid, werden overwonnen. Zeker, de toenmalige premier heeft in die zorgvolle dagen en in zijn kabinet, waarin o.a. een man als Idenburg zat en daarbuiten in den overleden de Savornïn Lohman en in onzen huidigen minister-president, onschatbaren steun gevonden, maar ten slotte droeg hij de hoogste verantwoordelijkheid in dat zoo be- teekenisvol tijdsgewricht. In 1925, als lid, naar de Tweede Kamer te ruggekeerd, werd hij door zijne medeleden aan de Kroon voorgedragen als voorzitter, een functie welke hij, door Hare Majesteit de Koningin daartoe geroepen, tot 1929 en daarna van 1933 tot aan zijn sterven bekleedde. Doch niet alleen als verantwoordelijk raads man van de Kroon en president van de Tweede Kamer heeft de overledene eene vooraan staande plaats ingenomen. Ook in de Staat kundige Partij, waartoe hij behoorde, heeft Jonkheer Ruys de Beerenbrouck eene belang rijke rol vervuld. De Eerste Kamer der Staten-Generaal deelt In het verlies, dat de andere tak der volks vertegenwoordiging heeft geleden, en bidt den achtergebleven verwanten Godes rijkste ver troostingen toe. WERKSTER VAN LADDER GEVALLEN. Na korten tijd overleden. Dinsdagmddag is de 62-jarige werkster mej. N. Koppenol bij het verrichten van werk zaamheden in de Gereformeerde kerk te Naaldwijk van een hoogen ladder gevallen. Zij werd met een ernstige hersenschudding en een schedelbasisfractuur opgenomen. Korten tijd 'later is de vrouw overleden. De „Haan" vliegt naar Boedapest. De roofmoord te Hassum. Verdachte blijft ontkennen. De Bossche rechtbank behandelde gisteren In een buitengewone zitting de strafzaak te gen den dertigjarigen boekhouder M. V. uit Gennep, verdacht van roofmoord, gepleegd in den nacht van 17 op 18 Mei 1935 in het Duit- sche grensplaatsje Hassum bij Goch op den postkantoorhouder H. Janssen, waarbij een bedrag van ongeveer 4000 mark werd gestolen. Janssen, die alleen in het kantoor woonde, werd daar in den morgen van Zaterdag 18 Mei met ingeslagen schedel dood gevonden; er werden twee portefeuilles en een beurs met samen 4.300 mark vermist. De moord moest den avond te voren ongeveer elf uur gebeurd zijn. Waarschijnlijk heeft de kantoorhouder zelf den dader binnengelaten, maar het was zijn gewoonte daarmede voorzichtig te zijn, omdat hij ook als peningmeester van een crediet- en spaarbank meestal vrij veel geld onder zijn hoede had. Men vermoedde dus, dat een bekende toegang had verzocht. Ondanks enkele bezwarende getuigenverkla ringen bleef verd. ontkennen Na beëindiging van het getuigenverhoor werd de zitting tot heden geschorst. „Joodsche Invalide" jubileert. Belangrijke gift van de Koningin ontvangen. Ter gelegenheid van het 25-jarig jublieum der vereeniging is Dinsdagmiddag in het ge bouw van ,,De Joodsche Invalide" aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam een druk bezochte receptie gehouden, waar zeer velen het bestuur hebben gelukgewenscht. en met tal van bloemstukken en geschenken uiting hebben gegeven aan hun waardeering voor het werk. door het bestuur der vereeniging verricht. Bij den aanvang der receptie deed de voor zitter, de arts A. Keesing, mededeeling van een ontvangen schrijven van den secretaris van H.M. de Koningin meldende, dat het de Koningin behaagd had een belangrijk bedrag beschikbaar te stellen als jubileumgift voor „De Joodsche Invalide". Dinsdagmorgen heeft dr. W. de Vlugt, bur gemeester van Amsterdam den eersten steen gelegd voor de groote uitbreiding van het centraal gesticht van de J. I. op den hoek van Weesperplein en Nieuwe Achtergracht. Ver schillende sprekers hebben hierbij het woord gevoerd, 's Avonds is een buitengewone bijeen komst gehouden in het Koloniaal Instituut. Zwager met een mes dood gestoken. K. L. M. neemt tijdelijk dienst van beschadigd Tsjechisch toestel over. Het Tsjechische verkeersvliegtuig O. K.- A.I.A. dat Maandag bij zijn eerste vlucht van Praag naar Amsterdam op de lijn Boedapest- Amsterdam nabij Elburg zoo ongelukkig be schadigd werd. had de bestemming om Dins dag van Amsterdam naar Praag terug te vlie gen. aangezien de „Blauwe Donau-express" in wisselaienst door K.L.M. en C.L.S. bevlo gen wordt. Natuurlijk kon de Tsjechische machine geen dienst doen en aangezien de normale dienstregeling toch voortgang moet hebben, heeft de K. L. M. tijdelijk den dienst der Tsjechische Maatschappij overgenomen. Der halve is Dinsdagmorgen de Douglasmachine der K.L M„ de „Haan" bestuurd door gezag voerder Van Weyrother. van Schiphol vertrok ken, Zoodra de Tsjechen hun materiaal heb ben aangevuld, en den dienst weer kunnen overnemen zal de „Haan" als extra machine weer naar Amsterdam terugkomen of zoo noodig nog enkele dagen den dienst Amster damPraag vliegen. Pacifistische Ronde Tafel- Conferentie. Op 25 en 26 April a.s. te Amsterdam. Op 25 en 26 April a.s. zal te Amsterdam de derde z.g. Ronde tafel conferentie van de anti-oorlogsbeweging in Nederland worden gehouden. De deelname van ongeveer een twintigtal groepen staat vast, evenals die van tal van vooraanstaande personen in de Ne- derlandsche pacifistische en anti-militaristi sche beweging. Zaterdag komt in bespreking een referaat over de psychische en economische positie van de jeugd in verband met de militaristische beïnvloeding van dezen tijd. Daarnaast wordt besproken de beïnvloeding van de jeugd van de zijde der anti-oorlogs-beweging. Besturen van tal van jeugd-, jongeren-, on derwijzers- en opvoedingsorganisaties zijn uitgenoodigd bij deze besprekingen aanwezig te zijn. De Zondagmiddagzitting zal de rapporten behandelen, uitgebracht door de commissies voor de voorlichting en scholing in de vredes beweging en voor tentoonstelling en film in dienst van de propaganda, welke benoemd zijn door de tweede conferentie. Tegen dader acht jaar geëischt. De Rotterdamsche rechtbank behandelde Dinsdag de zaak tegen den 55-jarigen opper man T. de F., die op 1 November j.l. zijn zwa ger in hun gemeenschappelijke woning aan de Marnixstraat te Rotterdam met een mes zoodanig verwond heeft dat deze onmiddellijk daarna is overleden. Het O.M. eischte acht jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de re geering. Zeeman tot 5 jaar veroordeeld. ..De 36-jarige zeeman, J. B., is door de Rot terdamsche rechtbank veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Op 11 Januari heeft verdachte de 36-jarige vrouw E. G. Brakxhoofde in haar woning op den Schiedamsche Dijk uit jaloezie met een scheermes in den hals gesneden, waar door zij vrijwel onmiddellijk is doodgebloed. De eisch was 12 jaar. DE AUTOBOTSING MET VIJF DOODEN TE WIERINGEN. Bestuurder staat terecht. Wegens het veroorzaken van dood door schuld heeft Dinsdagmiddag voor de Arron- dissements-Rechtbank te Alkmaar terecht gestaan de heer H. Gerver uit Zeist. Op 7 December van het vorige jaar was hij op den betonweg te Wieringen met zijn auto tegen een uit Sloten (Friesland) komende auto gebotst, met het gevolg, dat vijf perso nen gedood werden. Als getuige-deskundige werden gehoord dr. Hulst uit Leiden, die de sectie op de lijken had verricht en luitenant W. van Huist, van het corps motorrijders uit Haarlem, terwijl voorts als deskundige-ge- tuige a décharge gehoord werd de heer A. J. Peppink van den A.N.W.B. Aangezien de deskundigen het niet eens konden worden was de officier van Justitie van oordeel, dat geen straf kon worden op gelegd. Uitspraak over acht dagen. Een riviergezicht door Simon de Vlieger (Uit de verzameling Her- warth von Bittc-nfeld te Heemste de) thans in het Frans Halsmu seum op de expositie van het Kunstverbond te zien. Tot de mooiste kleine schilderijen die door de tentoonstelling van het Kunstverbond voor eenigen tijd voor het publiek te bezichtigen zijn behoort wel dit bekoorlijke riviergezicht van den buitengewoon knappen meester Si mon do Vlieger, die, hoewel hij landschap, genre en portret even goed schilderde, toch bovenal als schilder van water- en rivierge zichten zijn faam verdiende. In ons verslag der expositie hebben wij reeds op dit paneel tje dat men op het achterste schot in de zaal vinden kan, gewezen. Het is prachtig dun en transparant geschil derd, in fijnen grijzen en lichtgroenen toon aard, is zeer gedecideerd van teekening zon der daarom scherp te zijn en is atmosphe- risch zeldzaam klaar. Het is niet vreemd, dat zoowat honderd jaar geleden Immerzeel van De Vlieger noteerde dat hij „zoowel om d'e fraaiheid van schildering, als om het helder en zilverachtige van den toon, geacht en ge zocht" was. Als wij dit schilderijtje hier bekij ken, kunnen wij het met die oude waardeering roerend eens zijn. Het komt mij zelfs voor dat Immerzeel's tijdgenooten, d'e Hollandsche romantici van 1850, op een artist als De Vlie ger veel gestudeerd hebben: de linkerhelft met de bedrijvigheid der vele lieden op de schuit, die in het kalme water weerspiegelt, de vorm van het afhangend zeil, ja het ge- heele geval kon later zóó door een Waldorp, een Louis Meyer of een Heemskerk van Beest overgenomen worden. Ook zij hebben op de Zuid-Hollandsche stroomen hunne gegevens verzameld, want dat ons schilderijtje van vandaag wel uit de buurt van Dordrecht zijn ontstaan dankt lijkt wel zeker. Al was dan in Immerzeel's tijd de waardëe- ring voor het werk van De Vlieger groot wat ook blijkt uit de prijzen die er voor be taald werden; duizend en veertienhonderd gulden was voor dien tijd zeker een groote som van den man zelf wist men niet zoo heel veel af. En dat beetje was bovendien nog onjuist, zooals dadelijk blijken zal „Het is zonderling zegt Immerzeel dat men van dezen meester geene andere levens bijzonderheden weet, dan dat hij in 1612 te Amsterdam ter wereld kwam, en aldaar ge bloeid heeft in 1630-1640". Nu is het schilderijtje waarover wij praten, gesigneerd en gedateerd 1626. Als Immerzeel juist was zou hij het dus op zijn veertiende jaar geschilderd hebben en daar ziet het niet naar uit. Het is ook niet zoo Latere bronnen- en archiefstudie der veel ten onrechte gesma de kunsthistorici hebben do~n vact~(°llen dat De Vlieger van 1601-53 leefde H noct dit werk dus op zijn vijf en twintir ste jaar ge schilderd hebben, en dat klopt beter. Mis- blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door (Adv. lngez. Med.) Tentoonstellingsplannen te Amsterdam. Rapport door Commissie uitgebracht. Men zal in elk geval op een tekort moeten rekenen. De vraag, of te Amsterdam in een der eerst volgende jaren een tentoonstelling van groot formaat kan worden gehouden, is onder het oog gezien door een commissie welke in haar rapport, dat thans is verschenen, tegenover elkaar stelt de mogelijkheid van een nationale en van een internationale tentoonstelling, deze laatste algemeen in den zin van het ten toonstellingsverdrag van Parijs 1928, maar niettemin beperkt tot enkele belangrijke on derdeden van het economische en cultureele leven als verkeer, koloniën, toegepaste kunst, waarbij zich folklore en sport aansluiten. Er wordt op gewezen, dat een tentoonstel ling, nationaal of internationaal opgezet, op zich zelf beschouwd en ongeacht daar tegenover staande indirecte voordeden, onver mijdelijk een tekort zal aanwijzen, waarvoor van te voren dekking moet worden gezocht. De commissie geeft hieromtrent enkele denkbeel den ter overweging, ten aanzien waarvan de overheid aan de hand van het rapport thans haar standpunt zal kunnen bepalen. Werkverschaffingen in ons land Uitbreiding van cultuurgrond. 9 De Betuwe bloeit. In de Betuwe bloeien de pere-, kerse- en pruimeboomen. Bij warm weer zal komen de week een bezoek aan deze streek zeer ze ker aanbeveling verdienen. In Zuid-Beve land staan appel- en pereboomen in bloei. Nieuwe fase in conflict Buma- Bioscoopbond. Beslag op een deel der recetten gelegd. Het conflict tusschen het Buma en den Bioscoopbond betreffende de auteursrechten op klankfilms behoort nog steeds niet tot het verleden. Het Buma stelt zich reeds drie en een half jaar op het standpunt dat auteursrecht op muziek van geluidsfilms door de bioscopen betaald moet worden. Thans wordt sinds eenigen tijd in het Rembrandt.theater te Amsterdam een Ufa- film vertoond, waarin Hans Albers een hoofd rol vervult en voor welke film de muziek is vervaardigd door den componist Walther Gronostay. Het Buma stelt zich op het standpunt, dat voor muziek in een geluidsfilm op dezelfde wijze auteursrecht moet worden betaald als voor muziek, die in een restaurant of café ten gehoore wordt gebracht. Het bureau grondt deze opvatting op zijn uitleg van een arrest van den hoogen raad. Het Buma heeft thans bij het Rembrandt- theater beslag doen leggen op een derde deel van de recette met deze film gemaakt. Ook in theaters te Rotterdam en Den Haag is beslag gelegd. Dit beslag is gegrond op art. 28 van de Auteurswet. De bioscoopbond stelt zich op het tegen overgestelde standpunt en is van meening, dat geen auteursrechten verschuldigd zijn. Indertijd is door den Hoogen Raad een ar rest gewezen, aldus het standpunt van den Bond. waarbij in principe is uitgemaakt, dat voor een geluidsfilm auteursrecht verschul digd is. wanneer daaromtrent tusschen com ponist en filmmaatschappij geen overeen komst is getroffen. In dit geval bestaat er wel een overeenkomst tusschen de Ufa en den componist. De Bioscoopbond heeft thans een kort ge ding aanhangig gemaakt, waarin opheffing van het beslag wordt geëischt. Uit de pogingen, gedaan in de eerste crisis jaren, om productief werk te vinden voor de werkloozen in Nederland, wier aantal steeds grooter werd en wier werkloosheid een per manent karakter dreigde te krijgen, is in den loop der crisisjaren onder leiding van den hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, den heer Meier de Vries, een uitgebreide en goed-geoutilleerde organisatie gegroeid, die zich uitstrekt over het geheele land en het probleem der werkverschaffing systematisch ter hand heeft genomen. De dienst der werkverschaffing en steun- verleening is ondergebracht bij het departe ment van Sociale Zaken en het land is ver deeld in 13 inspecties, in de laatste jaren is deze dienst erin geslaagd, jaarlijks 60 a 70 duizend werkloozen tewerk te stellen. Naast het algemeen toezicht op de uitvoe ring der werken, op het naleven der verschil lende bepalingen en op de loonen en arbeids voorwaarden, behoort tot het belangrijkste gedeelte van de taak der inspecteurs, het op sporen van objecten, die voor werkverschaf fing in aanmerking kunnen komen of het onderzoeken van de geschiktheid van objec ten. die als zoodanig door anderen worden- voorgedragen. Terecht wordt bij beschouwingen over de werkverschaffing de nadruk gelegd op de be- teekenis van het feit, dat per jaar 60 a 70 duizend werkloozen, die anders op den steun zouden zijn aangewezen, gelegenheid krijgen met productief werk een loon te verdienen, dat toch nog altijd boven de steunbedragen ligt en deze in vele gevallen zelfs aanzienlijk overschrijdt. Na een aantal jaren begint nu echter een ander resultaat van de werkverschaffing zicht baar te worden, dat van niet minder betee- kenis is, n.l. de geweldige verbeteringen op verschillend gebied, waarvan in de eerste plaats het agrarische deel van onze bevolking profiteert, en die in verscheidene streken van het land zijn ontstaan, waar men zelfs in tij den van voorspoed niet licht eraan gedacht zou hebben, dergelijke werken ter hand te nemen. Thans, nu men voor werkverschaffingsdoel einden zoekt naar werken, waarbij vooral een groot deel der kosten vertoond kan worden, worden allerwege gronden ontgonnen, afwa teringen verbeterd, wegen aangelegd, die wel iswaar niet onontbeerlijk waren maar niette min groote verbeteringen zijn. wordt stede- schoon verhoogd, nieuw natuurschoon gescha pen en bestaande cultuurgrond verbeterd. Als men een tocht maakt door de streken, waar dergelijke groote werken in de laatste jaren zijn uitgevoerd, of nog in uitvoering zijn. staat men telkens weer verbaasd over de ingrijpende veranderingen, die zich hier heb ben voltrokken en merkt men steeds weer met verwondering, in hoe geringe mate dit tot de publieke opinie is doorgedrongen en hoe wei nig men in het land bijv. weet van de groote ontginningen, die een reusachtige aanwinst aan cultuurgrond hebben gebracht. Een geschikt centraal punt voor een derge- lijken tocht is Zwolle, de hoofdstad van de provincie Overijsel. waar men nog zeer veel woeste en onontgonnen gronden vindt, die dankbare werkverschaffingsobjecten bleken te zijn. Daar is ook een der voornaamste in specties gevestigd, onder leiding van de Rijks inspecteurs ir. J. Th. Westhoff en ir. J. Nysingh. In tegenstelling met de meeste an dere deelen van het land. waar de burge meester van een der in de inspectie gelegen gemeenten als rijksinspecteur optreedt, zijn deze beide functionarissen speciaal in deze functie aangestelde vaklieden, die evenals hun beide adjuncten ir. G. P. J. E. H. van Weezenbeek en ir. J. A. Markvoort een Wage- ningsche opleiding achter den rug hebben. (A. N. P.) Nederlandsche ambulance te Addis Abeba. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede. Dinsdagmiddag te- legraphisch bericht te hebben ontvangen van Dr. Winckel. dat alle leden der Neder landsche ambulance behouden in Addis Abeba zijn aangekomen. Hiermede wordt dus het Dinsdag door ons gepubliceerde Reuter-telegram bevestigd. schien wel in den gelukkigsten tijd van zijn leven, want in Januari van het volgend jaar trouwt hij met Anna Gerritsdochter van Wil lige. Knap, nietwaar, om dat alles uit oude acten en paperassen op te visschen! Maar de kunsthistorici kunnen ons thans nog meer vertellen: In het Gildeboek der schilders van Delft wordt hij in 1634 genoemd en uit Rot terdamsche rekeningen is gebleken dat hij daar, in 1642. twee vleugels van het orgel in de Groote Kerk beschilderd heeft en daar twee duizend guldens voor ontving, wat toch zeker wel een bewijs is dat hij als kunstenaar hoog aangeschreven stond. En weer een jaar later verkrijgt hij het Amsterdamsch burger recht, waarvan hij dus nog een tiental jaren genieten zal. Vermoedelijk is de schilderes van bloemstillevens die zijn naam draagt, zijn dochter. Wij v/eten dus nu inderdaad al heel wat meer over het particuliere leven van den kunstenaar. Ook is komen vast te staan hoe de artistieke familierelatie van onzen De Vlieger er uitziet, wat voor ons van zeker niet minder belang is. Het bleek dan dat hij een leerling van Willem van de Velde den Ouden geweest is, en ook bij den zeeschilder Dub bels in de leer was, terwijl hij op zijn beurt weer den jongen Van de Velde tot leerling er Zoo werd. in die d^gen, en nog later, het scheone ambacht van den een op den an der overgedragen en het resultaat van die on- getwijfeld strenge opvoeding en afgesloten j heid van den eigen kring was in ieder geval I een ambachtelijke vaardigheid die zelfs den kunstenaars van het derde plan eigen bleef. Onze problemen van het dilettantisme wer den op eenvoudige wijze opgelost door het gildewezen. Toen de tijd er rijp voor was. dat met het gildewezen gebroken werd. omdat een teveeL aan traditie licht tot verstarring leidt, ging misschien een deel dier vaardigheid ver foren, doch werd aan den anderen kant aan frisscher en nieuwer inzichten kans tot uit- i botting gegeven. Die dan weer, nadat de eer ste revolutionaire excessen geluwd zijn, tot de bezadigdheid der voorgangers zich wendden om daardoor gestimuleerd weer een schrede verder in de kunstontwikkeling te doen. De oude wijn in nieuwe zakken, die zijn aroma niet verloren heeft. I Dat Simon de Vlieger in het begin der vo rige eeuw nog immer in groot aanzien stond, bleek, als gezegd, reeds uit de prijzen die men er voor gaf en niet minder uit de beroemde namen der verzamelaars, die zijn werk opge spoord hadden. De collecties De Vos, Goll, en Van der Linden van Slingeland waren om hun uitgebreidheid en qualiteit van het verzamel de cok in het buitenland beroemd. En groot is de reeks der buiten^ndsche musea waar werken van onzen artist van vandaag be waard worden. J. H. DE BOIS Daar waar men het pakt, is 't interessant. Het leven. Dat goeie, gekke leven van ons. Dat uiteenvalt in allemaal kleine stukjes, wanneer we er maar lang genoeg naar kijken. Is 't leven van den éénen mensch belang rijker dan dat van den anderen? Ik geloof er niets van. Zelfs Casanova, dunkt me. heeft zijn eigen leven niet romantisch gevonden. Stel u voor. dat alle vrouwen idolaat naar je zitten te kijken; dat je. als man zijnde, in iedere tram. in elke noenzaal. aan iedere cafétaria- toonbank oogen op je ziet gericht, die zeg gen: „dag aardige meneer, en of je 'ns een kopje thee met me gaat drinken, en of je 'ns een bioscoopje met me maken gaat...." Dan wordt dat zelfs voor Casanova kinder werk om de succesrijke meneer te zijn en beestenwerk om al die kopjes thee op te drinken, om van het betalen maar niets te zeggen. Nee.... en bovendien zou Casanova bui ten den band van zijn mémoires een akelig manneke zijn. een lady-killer, veracht door alle kranige, ijverige, verantwoordelijke man nen. En zélf zou 'hij snakken naar alleen zijn op z'n bachelor-kamers met een gezel lig boek, waarin in 's hemels naam niets over liefde voor mag komen. Blijft er iets over van kleur en grilligheid, wanneer wij de stukjes van onze levons-leg- puzzle afzonderlijk opnemen en onder het lamolicht bekijken? Zijn het dan niet allemaal vrij goedkoope stukjes slordig-beschilderd hout? Door de hartstochtelijk-roode. sereen- blauwe. giftig-gele. argeloos-groene verfjes héén loopen de naden en nerven en kwasten van het naakte hout. hetzelfde waarvan ze doodkisten en ontzettend-moderne meubels maken. Zoo is bij mij vandaag het dagmeisje niet gekomen. En wie moet nu den hond uitla ten? En voor alle kwitanties open doen? En de schoenen poetsen? Mag de man van zijn trouwe gade eischen. dat zij. wanneer hij een bad genomen heeft, het bad schoonmaakt en de handdoeken op het rekje hangt? Of moet de man dat nu maar eens zélf doen? Mag de man. gegeven: het dienst meisje is ziek. zijn lieve vrouw verwijten, dat om negen uur het eten op tafel komt en dat zij vergeten heeft de borden te warmen? En mag deze zelfde man schampere opmerkin gen maken over het zichtbare feit. dat de vaat ongereinigd opeengestapeld staat, ter afdoening door Aaltje, wanneer die morgen, zoo Allah wil. weer gezond te ontzent komt? Ik bedoel: Zijn deze vraagstukken in het menschenleven niet even belangrijk als vele andere vraagstukken, die belangrijker lijken? Gij litteratuur-minnaar, zoeker naar schoonheid in boeken, rustige wieder in den hof der muzen, wat is, op den duur. voor u belangrijker: de meening van Du Perron over Dirk Coster, of die van uw schoonmama over Wat zou u méér aan het hart gaan. meneer Albarda, dat al uw sokken in de wasch zoek raakten, of dat de uiterste noodzaak van me neer Aalberse zoek raakte? Ik denk. dat ge zonder sokken veel meer onthand, kribbiger en zenuwachtiger zoudt worden dan zonder En gij. Anthony Eden. drager van gewel dige verantwoordelijkheden voor menschheid en wereld, wanneer ge voor de keuze gesteld werd: kiespijn en geen vouwen In uw pan talon zoolang ge leeft, of Mussolini aan het Tsanameer tot in lengte van dagen.zoudt ge dan vol overtuiging en zonder er een se conde over na te denken de kiespijn en de slobberpijpen kiezen, gesteld dat nooit iemand te weten zou komen, dat ge voor de keus gesteld waart? Ik ben ervan overtuigd, dat deze mijne overpeinzingen op het randje van het banale zijn en dat"Nietzsche. Kant en Bergson me allang vóór zijn geweest, zij het dan met dui zend haken en oogen, maar het moet maar eens overkomen, dat u pas om kwart over negen gegeten hebt en den hond moet bor stelen en hem iets in den voortuin van de overburen moet laten doen en in het donker kolen moet scheppen en de centrale verwar ming moet regelen en mééhelpen om half twaalf de tafel af te ruimen, dan zou ik wel eens willen weten, of u óók niet wijsgeerig werd. En wanneer u dan tienmaal hebt moeten antwoorden op de tienmaal gestelde vraag, of de zieke Aaltje nu wérkelijk ziek zou zijn. of dat 't maar een smoes van haar geweest is. alléén uit wraak, omdat de menschen, die gisteren bij ons gegeten hebben, hebben „vergeten" aan Aaltje te denken, dan zou ik wel eens willen weten, of u dan óók niet de kleurige stukjes van de groote leg-puzzle, die leven heet. om en om draaien zoudt en onder het licht van de nuchtere werkelijkheid hou den en constateeren zoudt. dat het rose bijna heelemaal er-af gesleten is en dat het. naak te hout te voorschijn komt. groezelig-geel, spot-goedkoop en slecht-geschaafd. Het hout van den dikken boom des levens, die in ons aller tuintje staat, bloesems draagt en sterft, of dit tuintje nu van den Radjah van Lahore is of van E. ELIAS. Sloopen van opgelegde vaartuigen. Hoe slooppremies te verkrijgen zijn. Gelijk bekend is kunnen opgelegde zee- en kustvisschersvaartuigen met steun uit het landbouwcrisisfonds worden gesloopt. Omtrent de gedragslijn, welke gevolgd moet worden, teneinde ir. aanmerking te kunnen komen voor een slooppremie vernemen wij thans van bevoegde zijde het volgende. De eigenaars van schepen, welke voor sloop bestemd kunnen worden, stellen zich in ver binding met sloopers en trachten met dezen tot overeenstemming te komen inzake den sloopprijs. Indien geen overeenstemming wordt be reikt. kunnen beide partijen gezamenlijk bij den minister van landbouw en visscherij een verzoekschrift indienen, door beide te onder- leekenen. om een bedrag beschikbaar te stel len ter overbrugging van het verschil tusschen vraag- en biedprijs. Spoedshalve kunnen de verzoekschriften worden ingediend bij de sloopcommissie der Nederlandsche Visscherijcentrale, Juliana van Stolberglaan 34 te 's-Gravenhage. Wanneer de minister een toeslag voor het doopen heeft toegekend geschiedt de uitbe taling aan den slooper. zoodra de scheep vaartinspectie heeft verklaard, dat het be treffende schip en met name het casco daarvan te haren genoege is gesloopt.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5