Inbraak in het Belastingkantoor aan het Klein Heiligland. In den Echopul. Het BeêMtitwksU 53e Jaargang No. 16207 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 24 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: JP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOML UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72Va. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f*250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30— ongeschiktheid 12000.Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Opbrengst der belastingen. De hoofdinspecteur is nog pessimistisch. Raming voor 1936-1937 10 lager dan voor 1935-1936. Wij hadden hedenmorgen een onderhoud met den hoofdinspecteur der belastingen in de inspectie Haarlem (gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort) over de opbrengst der belastingen. Ik ben zoo zei de heer C. M. Moolenburgh nog steeds pessimistisch, omdat de feiten er mij toe dwingen. Ook voor het belastingjaar 1935/1936 hadden wij een vrij belangrijke da ling van de kohieren voorzien en nu wij de resultaten van de ontvangsten kunnen beoor- deelen, blijkt, dat wij juist gezien hebben. De belastingen zullen over dit loopende belasting jaar opbrengen wat wij geraamd hebben, maar ook niet meer. Voor het nieuwe belastingjaar (1936/1937) Zijn de vooruitzichten ook niet best. Juist de zer dagen heb ik met de inspecteurs en de accountants het onderwerp besproken, omdat wij tegen Mei een raming moeten maken. Una niem waren wij het er over eens dat de op brengst der belastingen voor het belasting jaar 1936/1937 lager geraamd moet worden dan 1935/1936. Ik meen die lagere raming op onge veer 10 pet te moeten stellen. ij Maar zoo vervolgde de hoofdinspecteur wie even nadenkt zal het kunnen begrijpen. Vrij algemeen gaan de inkomens nog naar beneden. De salarissen en loonen van het overheidspersoneel werden verlaagd en ook vele particulieren moeten met minder ver diensten genoegen nemen. De Middenstand heeft het niet best gehad, de industrie in het algemeen zeer slecht. Ook de land- en tuin bouw hadden reden tot klagen. Bovendien is het aantal werkloozen in den loop der laatste jaren steeds grooter geworden. Dan komt de belastingheffing altijd een jaar achteraan. Voor 1936/1937 wordt pas betaald over het inkomen van 1935. Er zijn wel eenige ondernemingen die nu weer wat dividend uit gekeerd hebben, maar dit komt nog niet in de aangifte van het belastingjaar 1936/1937 tot uiting. Hetzelfde geldt voor de winst die in den laatsten tijd op aandeelen en effecten ge maakt- is. Als de opleving die nu hier en daar gecon stateerd wordt zich inderdaad doorzet, iets wat wij natuurlijk van ganscher harte hopen, dan zal dat pas bescheiden tot ontwikkeling ko men in het belastingjaar 1937/1938, maar het zal voor een groot deel nog wel verschoven worden naar 1938/1939. Als wij de opbrengst der belastingen over het jaar 1936/1937 10 pet. la'gèr ramen, dan moet het inkomen der belastingbetalers met min der dan 10 pet. verminderd zijn, want 10 pet. vermindering van inkomen zou immers meer dan 10 pet. belastingvermindering tengevolge hebben in verband met het opklimmende ta rief. Vooral op hooge inkomens heeft dit zeer veel invloed. De opbrengst van de Personeele Belasting gaat ook geregeld achteruit, wat natuurlijk' een gevolg is van de waarde-vermindering der perceelen en een verlaging van de huren. Als men daarmee rekening houdt komt men al gauw aan een verminderde belastingopbrengst van 10 pet. Tenzij, natuurlijk de gemeenten de vermindering opvangen door een verhooging van het aantal opcenten. De brandstoffen-toeslag te Haarlem. Een nieuw verzoek aan B. en W. Steun gevraagd van particulieren. De werkloozen te Haarlem die zich in de eerste dagen der week bot B. en W. gewend hebben om in deze koude dagen alsnog den brandstoffen toeslag van een gulden per week aan de werkloozen te verstrekken, hebben thans een comité gevormd. Dit comité wendt zich, nu B. en W. mede gedeeld hebben, dat zij op hun verzoek aan den Minister om den brandstoffentoeslag nog te mogen uitbetalen een weigerend antwoord ontvangen hebben, tot de burgerij. Het schrijft daarin o.a.: „Reeds 3 weken is aan de werkloozen den kolentoeslag ingehouden en gedurende de koude dagen zitten zij en hun gezinnen om een koude kachel. Ten einde raad zijn de werkloozen bijeen geko men om hiertegen te protesteeren. Zij heb ben een deputatie naar den wethouder van de werkloozenzorg gezonden om met hem een onderhoud te hebben over deze aange legenheid. Voorloopig is een en ander zonder resultaat gebleven. Op een door B. en W. gezonden telegram aan den minister werd geantwoord, dat hij geen termen aanwezig achtte om alsnog toestemming te verleenen tot het uitbetalen van den kolentoeslag. Wij wenden ons thans tot de burgerij en tot alle arbeidersorganisaties met het verzoek de werkloozen in hun strijd om kolentoeslag te ondersteunen. Wij hopen dat al deze in stanties ons ter zijde zullen staan wanneer wij nogmaals een verzoek tot B. en W. van Haarlem richten om desnoods uit particu liere middelen aan de werkloozen een gulden kolentoeslag te verstrekken, evenals dit in verschillende plaatsen van ons land ds ge schied Vier beruchte inbrekers op heeterdaad betrapt. Met steekvlam een gat in de dikke kluisdeur gebrand. De Haarlemsche recherche is er in den afgeloopen nacht in samenwer king met de centrale recherche uit Amsterdam in geslaagd de hand te leggen op vier beruchte individuen, juist toen deze bezig waren de kluis te forceeren van het rijksbelasting- kantoor aan hot Klein Heiligland. De ongeveer 12 c.M. dikke deur was bij het slot al geheel doorgebrand. Donderdagavond is het weer eens geble ken. welke gunstige resultaten verkregen kunnen worden, als de politie van de groote steden samenwerkt. Aan de Amsterdamsche recherche was het reeds een paar maanden geleden bekend ge worden, dat vier beruchte inbrekers het voornemen hadden, een bezoek aan het Be lastingkantoor in Haarlem te brengen. Hun gangen werden reeds eenigen tijd bespied, omdat zij zich vermoedelijk ook schuldig hebben gemaakt aan de inbraak in het ge bouw van den Woningdienst aan de Stad houderskade te Amsterdam en in het ge meentebelastingkantoor aan de Heerengracht De Haarlemsche recherche, die door de Amsterdamsche collega's gewaarschuwd v^as. hield natuurlijk ook een wakend oogje in 't zeil. Jl. Maandag werden de inbrekers reeds in de omgeving van het Klein Heiligland ge signaleerd. Ze stelden blijkbaar een onder zoek in, op welke wiize zij het best in het gebouw van het Belastingkantoor konden komen en waren er zich niet van bewust dat ze werden gadegeslagen. Woensdagavond werden ze alle vier bij een te huur staande garage aan de Gasthuisvest gezien. Ze waren toen bezig met het passen van sleutels in het slot van de deur. Toen ze blijkbaar den juisten sleutel gevonden had den, vertrokken zij 's nachts half één per trein naar Amsterdam. De recherche begreep toen. dat nu wel gauw geprobeerd zou worden, den grooten slag te slaan. Rechercheurs stelden zich in den omtrek verdekt op. En inderdaad, Don derdagavond meenden de inbrekers hun kans schoon te zien. Geconstateerd werd. dat ze de deur van de garage openden en naar binnen gingen. Te half elf gingen eerst twee mannen naar binnen en een kwartier iater weer twee, die een pak droegen. Via de deur van een rijwielbergplaats, die ze met een valschen sleutel openden, konden ze in het gebouw komen. Onmiddellijk werd de omgeving van het Belastingkantoor afgezet door rechercheurs, die ook politiehonden bij zich hadden en ook werd terstond de Amsterdamsche recherche telefonisch gewaarschuwd, waarop inspec teur C. Roscher zich pijlsnel per auto naar Haarlem begaf. Onder leiding van dezen in specteur en van den' Haarlemschen hoofd inspecteur der recherche, den heer M. Woud werd te kwart over één een inval gedaan. In een kamer tusschen twee lokalen, na bij het loket waar de belastinggelden betaald moeten worden, werden de vier mannen aan getroffen. Zij hadden maatregelen genomen, dat geen licht naar buiten kon schijnen. Ze hadden geen licht ontstoken. Op een bijzon der gewiekste wijze waren zij te werk ge gaan. Een in de kamer staande tafel werd' omgekeerd en met de pooten tegen de kluis deur gezet- Daar. overheen legden zij een door hen meegebracht-zeil, waar één hunner zijn werk met een nieuw steekvlam-apparaat begon. De drie kameraden hielden in de kamer de wacht, zoodat zij dachten een rijken buit te zullen kunnen bemachtigen. Ze hadden echter niet op de waakzaam heid van de Amsterdamsche en Haarlemsche recherche gerekend. Zich van geen onheil bewust zagen ze plotseling de politiemannen met de revolvers in de vuist de kamer binnen komen. Onmid dellijk sprong een sterke, groote politiehond tusschen hen in, zoodat zij als door een pa- nischen schrik bevangen werden. Reeds uit eigen beweging staken ze dadelijk de beide handen in de hoogte De Amsterdamsche inspecteur Roscher, die de zonderlinge situatie bij de kluisdeur zag, lichtte het zeil een weinig op en zei: „Hier zit Piet zeker!" De man-van-de-steekvlam antwoordde la conic- - „Ja, hier ben ik!" Hij had een bril op om zijn oogen te beschermen. De schrik van de inbrekers was zóó groot, dat ze ook maar zonder eenig verzet te ple gen mee naar het politiebureau aan de Sme- destraat gebracht konden worden, waar ze werden opgesloten. Het bleek dat ze voor hun „werk" goed toe gerust waren. Ze hadden namelijk een koffer bij zich. waarin de modernste inbrekerswerk tuigen zaten. Het zuurstof-apparaat hadden ze in een kleed meegenomen. Doordat de inbrekers geen gerucht of licht naar buiten hadden willen laten komen, heerschte er in de kamer door de uitstroo- mende gassen een ondraaglijke lucht. In de kluisdeur, die een dikte heeft van twaalf c.M.. was het rechterslot reeds geheel door de steekvlam uitgebrand en van het linkerslot was het zoogenaamde bovendek verbrand. Verder waren ze, door de komst van de politie, niet kunnen komen. Hun buit zou trouwens niet groot zijn ge weest. want de politie had den belastingin specteur gewaarschuwd, er voor te zorgen, dat niet veel geld in de kluis gesloten moest worden. De vier inbrekers zijn de 49-jarige koop man P. de J„ de 32-jarige étaleur J. Ch. D„ de 39-jarige kok D. C. en de 34-jarige reizi ger G. P. A. van P., allen wonende te Am sterdam. Nog een handlanger gearresteerd. De vier inbrekers hadden zich per auto van Amsterdam naar Haarlem laten rijden. De politie begreep dus, dat ze wel op dezelfde manier weer naar Amsterdam zouden vertrek ken. De recherche bleef dus in den omtrek de wacht houden. Het mocht hedenmorgen vier uur aan den leider der politiehondenbri gade, den heer J. Doornbosch, gelukken, den chauffeur, die toen inderdaad van Amster dam kwam rijden, op de Gasthuisvest aan te houden. Het bleek te zijn de 2i3-jai'ige chauf feur B. te Amsterdam, in dienst van een par ticuliere garage. Hij verklaarde niet geweten te hebben, dat hij met inbrekers te doen had gehad. Hij dacht dat het ingenieurs waren, die werk in de rijksgebouwen moesten ver richten. Zijn auto werd. evenals alle inbrekers werktuigen in beslag genomen. Hedenmorgen vroeg werd al een onderzoek ingesteld door den substituut-officier van justitie mr. A. R. Andringa en door den rechter-commissaris Mr. E. H. F. W. van Schaecl: .Mathon. Ook de Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck, was den ge- heelen nacht op het terrein van de inbraak aanwezig. Er zijn dus weer eenige gevaarlijke indi viduen voor eenigen tijd onschadelijk ge maakt. Hoe gevaarlijk ook voor henzelf het werk De gaten die in de kluisdeur zijn gebrand. (Bij het schoonmaken van 'den Echoput bij Apeldoorn, bleek deze tot twee Meter hoog gevuld te zijn met tallooze voorwerpen w.o. be halve vuil, steenen en flesschen ook potlooden, vulpenhouders, horloges, lorgnetten, zakmessen, geld en zelfs een revolver waren.) De Echoput bij Apeldoorn, Waarin zoovelen jaren keken, Heeft dezer dagen op een hoorn Des schoonmaakovervloeds geleken. Er kwamen vreemde dingen uit, Horloges, vulpenhouders, messen En zelfs een geldelijke buit, Behalve steenen, vuil en flesschen. Er was zelfs een revolver bij En potlooden in ruime keuze, Lorgnetten ook, een prachtpartij, Gegleden van nieuwsgierige neuzen. De Echoput wordt schoongemaakt En als men zoover is gekomen, Wordt d'exploitatie niet gestaakt, Maar weer opnieuw ter hand genomen, 'k Weet niet, of men dan wederom Zoo dikwijls in den put zal raken, Door het verlies van eigendom, Of voor die kwade kans zal waken. Misschien wordt wel de les geleerd: Men moet zijn spullen goed bewaren, Nu zij zoo duidlijk x-esonneert, Als echo van vervlogen jaren. P. GASUS. EEN GEZELLIG INTERIEUR WENSCHT U? Gebruikt KROON-BEHANGSELS! ALLÉÉN GR. HOUTSTRAAT 179 TEL. 14269 (Adv. Ingez. Med.) van de inbrekers was, moge blijken uit het feit, dat hedenmorgen kwart voor zeven één der mannen als gevolg van de ingeademde gassen onwel was geworden, zoodat de hulp van den Ongevallendienst voor hem moest worden ingeroepen. Hij was echter weer spoe dig in orde. Wij vernemen dat er drie kluizen in het be lastingkantoor aan het Klein Heiligland zijn. Twee daarvan waren in gebruik; één bij den ontvanger der belastingen en één bij zijn col lega voor de invoerrechten en accijnzen. De kluis die de inbrekers hadden uitverkoren was die van de belastingen. Zij staat in een door loop tusschen twee lokalen nabij de loketten voor de betaling der belastingen. Nu waren daarin slechts eenige honderden guldens. Er is zeiden meer geld in, want eiken avond wor den groote bedragen aan het postkantoor ge stort. Er is in den regel evenwel meer geld in dan nu het geval was. Vermoedelijk hebben de inbrekers verondersteld, dat zij het beste hun slag konden slaan op een Dondei'dagnacht, want Donderdag is de laatste betaaldag van de week en dan offei'en velen aan den fiscus. De tweede kluis bevatte meer geld, want daar in waren de salarissen die heden, Vrijdag, zouden worden uitbetaald. De iixbrekers deden dus een slechte keus. Maarook al hadden zij de tweede kluis ge nomen, dan zouden zij het geld toch niet in handen hebben gekregen, want zij werden immers door de politie gadegeslagen, zoodat zij ingex-ekend zouden zijn voor zij het geld hadden kunnen aanraken. Onderwijzers en tuberculose. Het nut van de keuring Zooals wij indertijd hebben medegedeeld zijn van regeeringswege maatregelen genomen tegen hel besmettingsgevaar op de scholen dat veroorzaakt kan worden door' onderwijzers- lessen) diie aan tuberculose lijdeix. Aanleiding daartoe was het feit dat in enkele platte landsgemeenten schoolkinderen waren besmet geworden door een onderwijzer die aan de gevreesde, ziekte leed en wel dermate, dat hij gevaar opleverde. Exr is toen bepaald, dat alle onderwijskrach ten van het openbaai' en bijzonder onderwijs op de Consultatie-bureaux voor tuberculose gekeui'd moeten worden. Op het Consultatiebureau te Haarlem wordt het onderwijzend personeel uit Haarlem en omsti-eken gekeurd. Reeds vele honderden hebben zich aan dit ondei-zoek onderworpen, maar omdat de keuring naast het gewone werk verricht moet werden is er natuurlijk eenige tijd mee gemoeid. Naar wij vernemen is gebleken, dat de ge zondheidstoestand van de Haai'lemsche on derwijzers gunstig is. Er zijn wel enkele ge vallen waarin de dii'ecteur van het Consulta tiebureau het noodzakelijk acht, dat de men- schen onder zijn controle blijven. Minder goed is tot nu toe het onderzoek voor enkele buitengemeenten uitgevallen. Aan twee onderwijskrachten kan de dokter geen gezondheidsverklai-ing afgeven. In zoo'n ge val mag de ondei'wijzer(esï niet langer voor de klas staan, maar de wet stelt de moge lijkheid open van ziekteverlof, zoo noodig voor den duur van drie jaar. In dien tijd krijgt de patiënt dus gelegenheid om alles te doen wat mogelijk is om weer gezond te worden. Uit de praktijk blijkt dus dat de enquête haar nut heeft. Onder de twee hierboven be doelden was een onderwijzei'es uit een vacan- tie-kolonie. Natuurlijk zou het verblijf van deze iijdster in een omgeving van kinderen die een zwakke gezondheid hebben in het.bij zonder gevaar hebben kunnen opleveren. Het woord is aan.... Victor E. van Vriesland: Vrouwen huilen vaker dan mannen, maar haar tranen hebben minder zoutgehalte. De Nederlandsche Ambulance uit Addis Abeba vertrokken. Boodschap van Dr. Winckel aan het Nederlandsche volk. „Vier maanden van goed werk achter den rug." ADDIS ABEBA 24 April (A. N. P.) Dr. Winckel, de leider van de Neder landsche Roode Kruis-ambulance in Abessynië heeft tegenover den corres pondent van het A. N. P. te Addis Abeba voor het vertrek naar Dzjiboeti een boodschap voor het Nedei'land- sche volk overhandigd. Dr. Winck.e- verklaarde: „Wij heb ben vier maanden vol avontuur ach ter den rug, waarin wij veel goed werk hebben verricht. Wij zijn blij ge legenheid te hebben gehad hulp te verleenen en wij vinden het jammer, dat wij zoo overhaast moeten ver trekken". De ambulance heeft uit Den Haag een telegram ontvangen, waarin ver meid stond, dat zij zich naar Dzji boeti moet begeven, waar een Neder- landsch vrachtschip gereed ligt, dat de leden der ambulance naar het va derland zal terugbrengen. Vrijdagochtend heeft de ambulance de Abessynische hoofdstad verlaten- In den trein naar Dzjiboeti hadden behalve de leden der ambulance een groot aantal Europeanen plaats ge nomen. Toen het gezelschap zich ï-eeds op het station bevond, vloog een Ifca- liaansch vliegtuig boven de stad. Een enorme menigte bevond zich aan het station om getuige te zijn van het ver trek van den trein naar Dzjiboeti. De menigte bleef kalm en vertoonde geen enkel bewijs van ongeimstheid. IN DEN TREIN DOODGEBLEVEN. Donderdagavond half zeven is een 53-jarige dame uit Doorn in den trein van Amsterdam naar Haarlem plotseling dood gebleven. Zij had in Amsterdam met een familielid hard geloopen om den trein te halen. Het lijk werd per ziekenauto van de firma Mathot naar het Diaconessenhuis veirvoerd. OUDERAVOND SCHOOL 43 WELTEVREDENPLEIN. Dinsdagavond 28 April wordt een ouder vergadering gehouden in de school. De heer J. Over Azn., zal een lezing houden over „de School voorheen en thans". Vooruitzichten en cijfers voor de verkiezingen in Frankrijk. pag, 4 De oorlog in Oost-Afrika: Abessynië organi seert de verdediging van Addis Abeba. pag. 4 Wederom is een Belgisch vliegtuig veronge lukt. pag. 4 Te Haarlem zijn vier beruchte inbrekers aangehouden bij een inbraak in het Rijks belastingkantoor. pag. 1 De hoofdinspecteur der belastingen is nog pessimistisch. pag. 1 De Nederlandsche ambulance is bijna alle ba gage kwijt geraakt. pag. 3 Aan de glasfabriek „Leerdam" is voorloopig surséance van betaling verleend. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. F. A. Kampers: Amsterdam's vermaakscen trum verplaatst zich. pag. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Drie weken wapenstilstand. pag. 4 Per F 36 op de vlucht. pag. 6 Criticus: Een van Engeland's grootste sport evenementen. pag. 11 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1