DE BUITENRUSTBRUG. Gesneden koek. STIENS GEDIPL. OPTICIEN BRILLEN KLEERMAKERIJ Hei Betokfeijkste 53e Jaargang No. 16208 Verschijnt dagelijics, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 25 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week /0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maahden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerü: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. AD VERTEN TlëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlie6 van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 April. Botsing. De Britsche minister van oorlog, Duff Cooper, heeft verklaringen afgelegd die in botsing komen met de inzichten van de meerderheid van zijn landgënooten en met recente uitlatingen zelfs van zijn ambtge- nooten. Maar men komt in vreemde situaties als men voor de internationale toenadering strijdt, zooals Engeland in den laatsten tijd werkelijk gedaan heeft, en dan plotseling tot groote verhooging van bewapeningsuitga ven overgaat omdat Frankrijk, in zijn angst voor Duitschland, niet mee wil. Minister Duff Cooper acht het blijkbaar noodzakelijk, om zijn bewapeningsplannen te kunnen verwezenlijken, dat hij er de massa geestdriftig voor maakt. De massa in Enge land is volstrekt niet geestdriftig, hetgeen o.a. bewezen wordt door het feit dat men het leger maar niet op vredes-sterkte kan krij gen. Er is geen conscriptie in Engeland, en het leger op vredes-sterkte moet uit 182.000 vrijwilligers bestaan, maar men komt 12000 man te kort ien de recruteeringspogingen hebben weinig resultaat ofschoon er twee millioen werkloozen zijn. Daarom spreekt de minister van oorlog nu „recruteerings-ver- gaderingen" toe, en het was in een van die vergaderingen dat hij deze week zulke krasse dingen zei. Volgens hem is het oorlogsgevaar voor Europa, en ook voor Engeland, grooter dan in 1914. Dit vond hij voldoenden grond om hetgeen hij noemde „de verraderlijke leer van het pacifisme" (the insidious doctrine of pacifism) aan de kaak te stellen, en de leiders van de Engelsche Staatskerk daar om aan te vallen. Leiders van de Engelsche Staatskerk zijn de Primaat (de Aartsbisschop van Canterbury) de bisschoppen van York, Ely, Londen enz. Volgens den minister van oorlog prediken zij een verraderlijke leer. „Mij werd medegedeeld," zei de minister Ö.a., „dat de leer van het pacifisme snel veld wint in den lande, en dat zij gedeeltelijk ver antwoordelijk is voor het mislukken van de recruteering. Deze leer is een gevolg van gebrek aan logica en aan werkelijkheidszin, ën ook in zekere mate van gebrek aan leider schap en verkeerde voorlichting. Men heeft gepropageerd dat het „in strijd met den Christelijken godsdienst is om, voor welk doel ook, oorlog te voeren. Ik kan geen bevestiging voor die theorie in den Bijbel vinden, en zij Is direct in strijd met de gansche historie van de Kerk. Deze leer moet bestreden worden als ketterij. De leiders van de Kerk behoorden te verklaren dat het de plicht van een man is zijn land en de idealen waarin hij is opge voed te verdedigen, en dat er in de gansche historie van het Christendom geen edeler helden zijn dan soldaten." Zoo ziet men dus in Engeland den minister van Oorlog met de Kerk in botsing komen, omdat hij zijn vrijwilligers-leger recruteeren moet en omdat de Engelsche Staatskerk sinds den wereldoorlog op pacifictisch standpunt is gekomen. Bestond er conscriptie in Engeland, dan zou hij zijn leger natuurlijk door wette- lijken dwang bijeen krijgen. Deze botsing is een hoogst belangrijk ver schijnsel van dezen tijd. Men is verplicht er bij op te merken, omdat het Engeland betreft, dat deze machige mogendheid niet veel kans loopt om aangevallen te worden. Dit beseft de bevolking natuurlijk zeer goed. Engeland is in 1914 ook niet aangevallen: het ging in den oorlog omdat België aangevallen was en omdat het zich door zijn verdrag met Frankrijk ver plicht had in een dergelijk geval ten strijde te gaan. Sinds de oorlog' in Europa tot den coalitie-vorm is overgegaan, doen dergelijke mogelijkheden zich telkens weer voor. Er is practisch geen kans dat Engeland wordt aan gevallen. Er is wèl kans dat het in een nieuw conflict tusschen andere mogendheden op nieuw een zijde zou kiezen. Maar wil het Engelsche volk dat nog? Is het nog tot zoo iets bereid? Men mag het betwijfelen. Het coninct tusschen de oude oorlogsbegrip- pen en het nieuwe pacifisme, da. zich op het christendom beroept vindt men overal in de wereld. Twee stroomingen botsen hevig. Daar bij ziet men in een land ais het onze veront waardiging ook jegens gematigde pacifisten, omdat hun leer de uitbreiding der bewape ning, noodig geacht voor c-e verdediging des lands, zou hinderen. Wij staan niet aan een aanval Moot. Maar de gematigde pacifist, die do noodfaak van de verdediging des vader lands beaamt, antwoordt: Wat eiseht gij dan? Wilt gij da1- ik mijn streven naar een oetere samenleving, naar een internationale toenade ring en ontwapening, nu maar opgeef? En er niets meer aan doe? Dat laat mijn geweten r.iet toe, dat laat mijn gevoel van plicht tegen over mijn kinderen niet toe, dat kan ik niet. Het is de groote botsing der stroomingen van dezen tijd. Het Engelsche conflict tusschen mi nister vQr| Oorloe en Staatskerk'teekent haar scherp. R. P, (De organisatie van Nederlandsche koekfabrikanten vraagt de regee ring om verlichting der zware heffingen op grondstoffen, die de koekindustrie ernstig bedreigen en op den duur tot sluiting der be drijven dwingen.) Het is in deze droeve tijden Koekoek één zang geschiedenis, Er blijkt nu dat het crisislijden Ook voor den koekenbakker is. 't Is uiteraard' in die bedrijven Noodzakelijk wel koek en ei, Maar dat kan op den duur niet blijven, Er komen teveel lasten bij. Men kan geen goedie koeken maken, Als ze te zwaar zijn van „beslag", Ze zouden onverteerbaar raken En wie betaalt dan het gelag? Het hoeft per slot in deze tijden Wel ©een gesneden koek te zijn, Maar als men zoo de koek gaat snijden, Dan wordt de kans op winst te klein. Wanneer de staat teveel gaat roeren In 't deeg, dan leidt dat tot een strop, Dan moet de bakker koekeloeren En raakt de koek tenslotte op. P. GASUS VOOR LEVERANCIER ALLER ZIEKENFONDSEN GIERSTRAAT 27 TELEFOON 18764 (Adv. Ingez. Med.) MET PENSIOEN. Naar wij vernemen, zal op 1 Mei a.s. de heer C. Mook, procuratie-houder bij de N. Z. H. T. M., den dienst met pensioen verlaten wegens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd. voor beter maatwerk, groote voorraad Engelsche en Schot- sche stoffen. Nieuwste dessins. J. TH. MÜHLSCHLEGEL Leidschevaart 242, tel. 11668 (Adv. Ingez. Med.) De Vlieger Viruly neemt ontslag als Reserve-Officier. ,,Op grond van een duidelijk Christelijk beginsel, zijn be langrijkste levenservaring en menschelijk eergevoel De bekende K. L. M.-vlieger A. Viruly, te vens reserve-officier bij de luchtmacht, deelt in de Groene Amsterdammer mede dat hij den volgenden brief verzonden heeft: Aan Zijne Excellentie den Minis- nister van Staat, den Minister van Defensie ad Interim. Excellentie. In de Groene Amsterdammer van 19 Octo ber 1935 schreef ik een artikel ..Boven de oorlogsgedachte uit", naar aanleiding waar van U mij door den commandant der lucht- vaartafdeeling de vraag deed stellen, of op mij, met het oog op de mij toegedachte oor logsbestemming, ten volle zou kunnen wor den gerekend en mij werd opgedragen, mijn zonder commentaar gevraagd bevestigend standpunt in hetzelfde blad te publiceeren. Ik heb er mij toen rekenschap van- gegeven, dat Uwe Excellentie hiermede van mij vroeg een openlijk getuigenis van bereidheid, in ge val van oorlog een Nederlandsch belang te dienen in strijd met een Christelijk gebod en een persoonlijk eergevoel, maar ik heb deze bereidverklaring, om in de huidige oorlogs omstandigheden menschen te gaan dooden. toch gegeven, op grond van een op jongen leeftijd eenmaal gedane officiers-eed en in de overweging, dat iemand zich in dezen tijd niet aan de ordegevende wetten van zijn volksgemeenschap moest onttrekken. Het is mij echter duidelijk geworden, dat ik mij aan deze verklaring in feite niet zal kun nen houden en dat, juist in deze tijd, het zwaarste het zwaarst moet wegen. Voor de daad staande, zou ik toch nimmer een na tionaal belang willen of kunnen dienen, in dien dit moest wezen door willekeurige, niet schuldige menschen te gaan dooden. met ver loochening van een duidelijk Christelijk be ginsel. mijn belangrijkste levenservaring en menschelijk eergevoel. Daar Uwe Excelentie mij destijds publieke bekendmaking van mijn standpunt heeft op gedragen stel ik er prijs op, in hetzelfde blad mede kennis te geven van het feit, dat ik mij verplicht gevoel, U bij deze te verzoeken om ontslag als reserve-officier-vlieger. Ik kan mij namelijk niet meer beschikbaar stellen voor eenige bestemming tot militaire oorlogswerk zaamheid, doch ik verklaar mij bereid tot de uitvoering van andere staatsdiensten, als be doeld in de desbetreffende wet van 15 Juli 1923 (w.g.) A. Viruly. Schiphol, 22 April 1936. Officieele opening. Hedenmorgen 11 uur had de officieele ope ning van de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne plaats, die geschiedde dooi den burgemeester den heer C. Maarschalk. Zooals men weet is de nieuwe brug ge bouwd met medewerking van het Werk fonds. Het gemeentebestuur had verschillende autoriteiten tot deze plechtigheid uitge- noodigd. Burgemeester C. MAARSCHALK. De 'opening geschiedde door den burge meester den heer C. Maarschalk Aanwezig waren de wethouders W. Rooden- burg, W. J. B. van Liemt, A. G. Boes en M. A. Reinalda en de gemeente-secretaris Mr. Th. A. Wesstra. Ook vele raadsleden hadden aan de uitnoo- diging gevolg gegeven. Van den dienst van Openbare Werken waren behalve de directeur Ir. M. H. Maas verschillende hoofdambtenaren aanwezig. Ook het Werkfonds was vertegen woordigd. Verder merkten wij op de commis saris van Politie den heer E. H. Tenckinck en vele directeuren van gemeentebedrijven en takken van dienst. Het Werkfonds was vertegenwoordigd door Ir. Hacke, Ir. Vetter en Mr. de Graaff. Rede burgemeester. Dames en Heeren. Het oogenblik is aangebroken, waarop de Buitenrustbrug bij U allen waarschijnlijk maar ten onrechte nog beter bekend ais de Magere brug voor het verkeer kan wor den opgengesteld. Reeds lang werd de behoefte aan een brug in het zuiden der stad gevoeld. Het in snel tempo toenemende rij verkeer en de uitbrei ding der stad aan de oostzijde van het Spaar ne waren- oorzaak, dat de bestaande bruggen niet langer meer genoegzaam konden worden geacht. Wel bracht de verbreeding der Lange burg verbetering, doch niet afdoende. De lig ging der bestaande bruggen was bovendien oorzaak, dat al het rijverkeer ook het door gaande door de binnenstad moest, die op verschillende plaatsen op een dergelijk toege nomen en nog steeds toenemend verkeer niet was berekend. Hierin kon alleen verbetering worden ge bracht door den bouw van een brug te dezer plaatse, zoodat het doorgaand verkeer buiten de binnenstad om zou kunnen worden geleid en vooral de Lange brug ten deele van net plaatselijk verkeer van en met het Amster- damsche- en Slachthuiskwartier zou worden ontlast. Bovendien zou voor de bewoners van die kwartieren onze mooie Haarlemmerhout groo- tere beteekenis verkrijgen. Wei heeft gedurende dertien jaren de pont op de voor haar beste wijze het publiek- belang gediend, doch het tegenwoordige druk ke verkeer stelt te dezer plaatse eischen waar aan bezwaarlijk met een veerdienst kan wor den voldaan. Alle bij elkaar argumenten te over om tot den bouw van bedoelde brug te besluiten. Maar met de beste argumenten bouwt men nog geen brug, zelfs geen magere. Daarom moest getracht worden een voor de gemeente aanvaardbare financiering te verkrijgen. Door de ijverige bemoeiingen van den hfe laas te vroeg ontslapen wethouder, Mr. Ger- ritsz, werd de medewerking van het Werk fonds verkregen. Deze brug behoorde dan ook tot de eerste objecten die te Haarlem met me dewerking van het Werkfonds zijn en worden tot stand gebracht, maar dat niet alleen, het behoorde ook tot de eerste voor gemeenten uit te voeren openbare werken in ons land, die door genoemd fonds werden gefinancierd. Aan allen, die hiertoe hun medewerking ver leenden betuig ik hier gaarne den dank der gemeente Haarlem. In de laatste helft van Juni 1935 werd met den bouw der brug aangevangen onder direc tie van Openbare Werken. De onderbouw werd uitgevoerd door den aannemer J. P. A. Ne- lissen, terwijl de bovenbouw werd geleverd en gemonteerd door de N.V. Machinefabriek voor heen Gebrs. Figee, beide welbekende Haar- lemsche ondernemers. De brug zou tusschen de oevers een lengte verkrijgen van 70 M., ter wijl er 4 overspanningen zouden zijn, 2 vaste van 71/2 M., 1 vaste van 10 M. en 1 beweegbare van 10 M. De breedte der brug zou bedragen 9ZA M., n.l. 61/0 M. rijweg en trottoirs, ieder breed V/2 M. De doorvaarthoogte onder de vaste overspanning van 10 M. is bij gemiddelden waterstand 2.40 M., dat is 20 centimeter hoo- ger dan die der Lange brug. In de wijze van bouw is er op gerekend, dat, zoo de omstan digheden het noodig mochten maken, tegen de zuidzijde nog een gelijke brug kan worden bijgebouwd. En thans, dus na ongeveer 10 maanden, is het werk gereed! In prettige onderlinge sa menwerking van allen, die er bij betrokken waren, is het werk tot stand gebracht op een wijze, die waardeering verdient. Haarlem is met deze brug een bouwwerk rijker geworden, dat gezien mag worden, zoowel wat de vorm geving als de constructie en afwerking be treft. Hierom breng ik gaarne een woord van dank aan den directeur van Openbare Wer ken, den heer Ir. Maas, aan de aannemers, de Directie van Gebr. Figee en den heer J. P. A. Nelissen, aan den inspecteur Van de Gruiter. die als dagelij ksch opzichter fungeerde, en verder aan allen die aan den bouw medewerk ten. In het bijzonder wil ik hier ook dank bren gen aan den heer Ir. Vetter, die. optredende voor het Werkfonds, steeds op zakelijke maar daarom niet minder aangename wijze den gang van het werk bevorderde. Voor u. mijnheer Maas, moet het wel een dag van groote voldoening zijn. nu het eerste onder uw directie en volgens uw plannen uit- ge"certie groote werk te Haarlem, wordt in gebruik genomen. En die voldoening is ge rechtvaardigd. want het is een goed stuk werk, met de voltooiing waarvan ik u dan ook van heeler harte gelukwensch. Ik hoop van ganscher harte, dat de ontwik keling van Haarlem zóó zal zijn, dat de Bui- tenrustbrug. ten onrechte de magere brug. al ziet men het haaf dan ook thans niet aan, in derdaad te mager wordt en dat dan nog onder uw Directie de zusterbrug zal tot stand ko men. Ook de directie van de Haarlemsche Ma chinefabriek v.h. Gebr. Figee en den heer Ne lissen wensch ik geluk met den voltooiden arbeid! Eij de verbreeding der Lange brug hadt gij beiden reeds getoond dat ook derge lijke werken met gerustheid aan u ter uitvoe ring kunnen worden toevertrouwd. Het was het Gemeentebestuur dan ook aangenaam u dit werk te kunnen opdragen, overtuigd als wij waren dan van een goede, vlotte uitvoe- Het woord is aan. Vineh De eerste plicht is aan den plicht te gelooven. ring verzekerd te zijn. Wij zijn hierin niet teleurgesteld. Ik voel mij dan ook verplicht zoowel den heer Dufour als den heer Nelissen een woord van bijzonderen dank te bren gen voor hetgeen zij ook hier weer hebben tot stand gebracht. Wat de gemeente betreft voor haar hoop ik dat een voortdurende ontwikkeling, niet al leen het groote nut dezer brug zal bevesti gen. maar ook de verbreeding binnen afzien- baren tijd zal noodig maken. Ik hoop echter tevens. dat die ontwikkeling zoodanig zal zijn dat Haarlem bij dien groei ook kerngezond biijve. Groeien alleen is niet voldoende, 't kan zelfs gevaarlijk zijn, de groei dient harmo nisch te geschieden opdat de kracht van Haarlem beantwoorde aan haar inwonertal! Moge deze brug dan spoedig het centrum vormen van een in dien geest harmonisch ontwikkeld zuid-oosten der stad. En thans dames en heeren noodig ik u uit onzen officieelen openingstocht over de brug te gaan maken. Na de rede van den burgemeester maakten de genoodigden een wandeling over de brug. Tenslotte werden In de Buitenrustschool vei- verschingen aangeboden. Na het aanbieden der ververschingen werd nog het woord gevoerd door ir. F. C. Dufour. directeur van de Haarlemsche Machinefabriek, die dank bracht voor de aan zijn onderneming gegeven opdracht, waardoor het mogelijk was in dezen tijd de arbeiders aan den gang te houden. Hij roemde de prettige samenwerking met Openbare Werken. Ir. Hacke van het Werkfonds verklaarde dat het heden voor dit fonds ook een prettige dag is nu een van de eerste werken door het fonds gefinancierd officieel in gebruik genomen wordt. Hierop gingen de genoodigden naar de pont aan het Zuider Buitenspaarne om hier mee de laatste vaart te maken. Met de pont werd onder de nieuwe brug doorgevaren, waar voor de brug dus voor den eersten keer offi cieel geopend moest worden. Radiodistributie Haarlem. Wees een mensch met eigen oordeel, Praat niet met een ander mee. Neem een proef met distributie, Dan bent U ai lid in spé. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe lente, nieuw geluid, Nieuw costuum, en 't oude uit. Nieuwe lente, nieuwe kleeren, Van het leven profiteeren Nieuwe lente, feest natuur. Nieuw costuum, verjongingskuur, Nieuwe lente, goed getroffen. Nieuwe keuze voorjaarsstoffen. Een costuum naar maat voor 15 riks, Dat is toch bijna niks. M. DOUWMA ZOON, GEN. CRONJéSTRAAT 42—44. Vraagt onze abonnementsvoorwaarden voor alle soorten Heerenkleeding vanaf ƒ8.- p. m. (Adv. Ingez. Med.) De „Buitenrustbrug" die hedenmorgen werd geopend. De breede verkeersweg op den voorgrond is de weg langs den Oostkant van het Spaarne, die aan sluiting geeft op de Slachthuisstraat. Daarlangs zal dus in het vervolg het snelverkeer AmsterdamLeidenDen Haag gaan. Op de Volkenbondsraadszitting van 11 Mei zullen vermoedelijk het Duitsche antwoord op de Britsche vragen en de'rijnlandkwes tie ter sprake komen. pag. 4 De oorlog in Abessynië: De toestand aan het front nog weinig gewijzigd. pag. 4 Voor bouwvakarbeiders is voorloopig geen plaats meer in Zuid-Afrika. pag. 3 Glasfabriek „Leerdam" wensclite, dat liet Rijk bedrijfsverliezen voor zijn rekening zou nemen. pag. 3 De vlieger Viruly heeft ontslag gevraagd als reserve-officier. pag. 1 De Buitenrustbrug te Haarlem is heden offi cieel geopend. pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Botsing. pag. 1 Hoe ik groeide: Conflict. pag. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De Nederlandsch- Poolsche handelsrelaties. pag, 4 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 4 K. de Jong: Propaganda-avond voor „De Lichthoeve". pag. 8 Financieele Kroniek: Onrustverschijnselen. pag. 9 P. v. d. Hem: De keizerin van Abessynië doet een beroep op het geweten van Europa. pag 3 Brieven van een controleur B. B. pag. 7 Willy van der Tak: Het buitenlandsche boek van deze maand. pag. 7 II. D. Vertelling: Bartholomeus heeft een koe gekocht. pag. 7 Een bezoek aan het Olympisch Stadion tc Berlijn. pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1