Miele H Jdeaal Stofzuiger fl. 39.- OE IK GROEIDE to*#* Men emigreere niet naar Z. Afrika. de nieuwe groote Rijk moet Leerdam teleur stellen. DE KEIZERIN VAN ABESSYNIE DOET EEN BEROEP OP HET GEWETEN VAN EUROPA. 11 ZATERDAG 25 APRIL" 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 VAN NUL TOT ACTEUR Conflict. Wanneer gij in de dagen waarover ik nu spreek een eenigszins verwilderd jongmensch door Amsterdams straten hebt zien dolen, die in zichzelf sprak, af en toe een pathe tisch gebaar maakte, stil stond, de hand te gen het voorhoofd drukte of zich aan de verwarde haren trok en wanhopig rondkeek alvorens weer verder te loopen, wel, dan hebt ge mij gezien. De rol waarop ik studeerde, was langza merhand een obsessie geworden. Ik dacht nergens anders meer aan. 's Nachts droomde ik de afschuwelijkste dingen: ik stond op het tooneel; opeens was ik mijn tekst kwijt. Angstig keek ik naar het souffleurshok, maar daaruit grijnsde slechts het gelaat van mijn vader mij aan. Hij klapte het .-ouffleursboek dicht, keek mij honend aan en riep luid keels: Nul! Nul! Groote nul! Dan werd ik badend in het zweet wakker. Ik kon niet meer leeren. Thuis verbeeldde ik mij dat ik de heele rol kon droomen. Als ik een willekeurige bladzijde opsloeg, kon ik zonder een oogenblik te aarzelen doorgaan, desnoods tot het einde. Er viel eenvoudig niet meer te leeren. Maar zoocra ik in ons repetitie zaaltje binnen kwam. kreeg het gevoel of ik leeg liep. Woorden, zinnen, clausen, ze ontgleden me en ik stond te brabbelen als een schooljongen voor de klas. Mijn hart bonsde me Ir. de keel: ik moest telkens mijn voorhoofd afvegen en kreeg rillingen. Goddank zei mijn regisseur r.iet veel. Hij kende blijkbaar den toestand, waar in ik verkeerde en liet me maar een beetje gaan. Als de repetitie was afgeloopen en ik naar huis terug ging. kwam mijn rol met dezelfde snelheid in mijn geheugen terug, waarmee 79. mij even te voren ontsnapt was en het was of ik de woorden niet meer kon rem men. Ze welden met onweerstaanbare kracht in mij op en stroomden over mijn lippen. Misschien keken de menschen op straat wel verbaasd, maar daar lette ik niet op. Het is alles immers één groote vergis sing. zei ik. Een afschuwelijk misvers1 and. Ik heb mezelf maar wat wijs gemaal:1. Ik heb me voor mezelf verstopt Ik wilde de waarheid niet bekennen. Ik had me zoo vast voorgenomen, ik had gezworen Bijna kwam ik onder een tram en een. taxi tegelijk. Booze woorden werden mij 1'-^ge schreeuwd, maar ik reageerde nauwelijks. Ik had gezworen, murmelde ik, m:; al leen aan mijn werk te wijden. Maar hst is sterker dan ik. Het overweldigt me. het over stelpt me. Laat me je zeggen wat het is. Laat me je alles zeggen wat er in mij omgaat. Dan wachtte ik even en luisterde, alsof er iemand tegen me sprak. Ja. ik heb Je lief. hoorde ik mezelf ant woorden. Ik heb je zoo zielslief. Dwaas die ik was om mijn oogen te sluiten voor wat het meest nabij was. Dwaas, om niet te wil len zien wat het eer.ige is in. mijn leven: jij, jij alleen. Zoo ging het door: ik sprak van liefde, ik beleed mijn liefde, ik bezong mijn liefde in alle toonaarden. Mijn heele wezen ademde liefde en mijn rol ging er in verloren. En weer kwam een repetitie en weer ging het op precies dezelfde wijze. Ik stamelde, ik kon geen woord uitbrengen. Het is waarschijnlijk niet, noodig. dat ik een verklaring geeft van dit vreemde ver schijnsel. Voor het eerst in mijn leven had ik gemerkt dat er ook nog iets anders be staat dan oppervlakkige verliefdheidjes en een beetje flirt. Ik had het zoo hopeloos te pakken. Ze was neen, hoe ze was kan ik niet beschrijven. Ze was eenvoudig alles en eiken dag stond ik voor haar en zag hoe haar bruine krullen onder haar hoedje vandaan wipten en hoe zacht haar huid was en hoe lief haar oogen en ik moest praten, praten, de woorden van mijn tekst zeggen, haar miin liefde verklaren waar alle anderen bij zaten het was een onmogelijkheid Toen greep de regisseur in. Met een vol komen strak gezicht riep hij haar en mij na de repetitie apart. Het gaat wel met jullie, zei hij. Het gaat, maar meer ook niet. Je bent nog niet voldoende op elkaar ingespeeld. En nu de première al zoo gauw is. zou ik jullie wel aanraden, nog eens samen wat te repetee- ren. Je weet nu hoe ik het hebben wil en misschien zijn jullie dan wat losser. Probeer het eens. Het was me of de grond onder mijn voe ten wegzonk. Maar zij. eefi echte vrouw, zei met een effen gezichtje: Hè ja. dat is goed. Laten we dat doen. Zullen we maar meteen een tijd afspreken? Morgen? En ik wist, dat de volgende dag zou be slissen over mijn verdere leven. VERVORMÉN VERVEN STOOMEN VAN DA AA ES HOE DEN W1LHELMIN ASTRA AT 16. TEL I6884 HAARLEM (Adv. Ingez. Med Staking bij de werk- verschaffing in de. Wieringermeer. WTERINGEN. 24 April. Ongeveer 200 arbeiders uit de werkverschaffing in den Wie- ringermeerpolder zijn gistermiddag tegen twaalf uur in staking gegaan, uit protest te gen het rouleeringssysteem. Zij verzamelden zich. na een rondgang door Hippolytushoef. voor het gemeentehuis. Eenigen hunner hadden een onderhoud met den burgemeester, doch daar alles op Rijks voorschrift berust, kon de burgemeester geen enkele toezegging doen. In een gisteravond door de arbeiders be legde protestvergadering, waarin ook de burgemeester de heer L. C. Kolff het woord voerde, gaf deze in ernstige overweging het werk te hervatten. ..Het gemeentebestuur", zoo zeide hij, „zal alles in het wérk stellen om het rouleerings systeem. uit de wereld te helpen. Bij niet her vatting van het werk zal dit zeker belemme rend werken op de met het rijk te voeren on derhandelingen". Niettegenstaande deze raadgeving was he denmorgen te half twaalf het werk nog steeds niet hervat. Zeer zware straffen door Dusseldorfsche strafkamer opgelegd. Voor de groote strafkamer te Dusseldorf hebben wegens diverse smokkelarijen terecht gestaan de gebroeders J. B. en B. B. uit Venlo en de Duitscher H. S. Het drietal dreef te Elberfeld een groen ten handel. Hun is ten laste gelegd, op verschillende tijdstippen in 1935 belangrijke geldbedragen buiten het land te hebben gebracht en ongeoorloofde betalingen aan buitenlanders te hebben ge daan. J. B. had o.m. 15.000 Lire niet aan de Rijksbank aangeboden en voor een bedrag van 1900 Rijksmark betalingen aan buiten landers gedaan. De Duitscher had 2000 Zwit- sersche francs niet aangeboden aan de Rijksbank en eveneens op nog vele andere wijzen de deviezen-verordeningen overtreden. Tenslotte werden de drie verdachten er van beschuldigd, gezamenlijk 24.000 rijksmark in een vrachtauto over de Limburgsche grens te hebben gebracht. De strafkamer veroordeelde J. B. tot ne gen maanden gevangenisstraf en 21.500 R.M. boete. H. S. tot acht maanden gevangenis straf en 20.500 R.M. boete en B. B. tot zes maanden gevangenisstraf en 22.000 R.M. boete. Voorts werden alle drie verdachten ver oordeeld tot het betalen eener gezamenlijke geldboete van 24.000 R.M. Een in beslag ge nomen vrachtauto werd verbeurd verklaard. PARTIJ OPIUM IN BESLAG GÈNOMEN Een surveilleer end agent van politie te Rot terdam heeft een man, den 42-jarigen R. L. K. •uit Katendrecht, aangehouden, die een groot pak. gewikkeld in jute, met zich meevoerde. Op de politiepost aan den Linker Veer-dam kon K~ geen afdoende verklaring geven omtrent de herkomst van dit pak. Ter plaatse heeft men het toen uitgepakt. Er zaten dertig pak jes opium in, ter gezamenlijke waarde van ongeveer vijftienhonderd gulden. Tegen K. is procesverbaal opgemaakt. ZES JAAR TEGEN INBREKENDEN POOL GEëlSCHT Vrijdag had zich voor de Rechtbank te Zut- phen de 39-jarige Pool W. B. te verantwoor den wegens inbraak en diefstal in het ge meentehuis en in een particuliere woning te Gorssel. De officier van justitie eischte een gevange nisstraf van zes jaar. Waarschuwing aan bouwvak arbeiders. Bemiddeling van vereenigingen voor hen stopgezet. Men meldt ons: Naar aanleiding van schriftelijke en telegrafische mededee- lingen van den honorair vertegen woordiger te Johannesburg moeten de Nederlandsch Zuid-Afrikaansohe ver- eeniging te Amsterdam en de stichting Landverhuizing „Nederland" in Den Haag, timmerlieden, metselaars, stu- cadoors, electriciens en loodgieters ten sterkste afraden om in de ko mende maanden naar Zuid Afrika te gaan om werk te zoeken. De reden is, dat tegen Augustus diverse groote bouwwerken gereed komen en vele hon derden bouwvakarbeiders naar ander werk zullen moeten omzien. Nieuwelingen hebben derhalve onder deze omstandigheden niet de minste kans om spoedig werk te vinden. Op grond van bovenstaande hebben de Ne- derlandsche Zuid-Afrikaansche vereeniging en de stichting landverhuizing „Nederland" dan ook alle bemiddeling niet alleen aan timmer lieden, welke reeds weken was gestaakt, maar ook aan metselaars, stucadoors, loodgieters en electriciens ingetrokken en stopgezet. Men wordt verder gewaarschuwd om op eigen gelegenheid niet te vertrekken, aange zien men rekening zal moeten houden met sterke tegenwerking van de zijde van de vak bonden aldaar. Bezoek van Mr. Slingenberg aan onze provincie. Tocht langs werkverschaffing. De minister van sociale zaken, mr. Slingen berg, zal met de provinciale commissie voor werkverschaffing in Noord-Holland en den hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, den heer Meyer de Vries, Maandag 27 dezer ver schillende werkverschaffingen in Noord-Hol land bezoeken. Des morgens omstreeks 10 uur zal de mi nister te Beverwijk den nieuwen weg, welke aansluiting geeft met de haven en welke bei de v/erken in werkverschaffing zijn uitgevoerd officieel openen. Daarna zal, onder leiding van den hoofd opzichter der Ned. Heide Maatschappij, een gedeelte van de werkverschaffing, welke wordt georganiseerd door de N.V. Ontginningsmaat schappij Noord-Holland, onder Castricum worden bezócht. De tocht gaat daarna naar Egmond aan Zee, waar verschillende gemeentelijke werk verschaffingen zullen worden bezichtigd. In den namiddag bezoekt de minister de rijkswerk verschaffing in de boschwachter ij Camperduin te Schoorl, waar de houtvester, de heer Gerbranda, het gezelschap zal rond leiden. SCHOOLFONDS SCHUTTEVAER. Het bericht, dat het schoolfonds Schutte- vaer een gift van f 100 heeft ontvangen, waarbij navolging van dit voorbeeld werd aanbevolen, heeft reeds gunstige resultaten afgeworpen. Het bestuur ontving wederom een gift van honderd gulden afkomstig uit Haarlem en een van vijftig gulden uit Den Haag, terwijl nog meerdere kleinere bedra gen werden ontvangen. voorden laagsten prijs. (Adv. Ingez. Med.) Mr. F. J. Verschuur contact commissaris voor de Rijnvaart De belangstelling der regeering voor de moeilijkheden in de Rijnvaart heeft er toe geleid, dat zij een contactcommissaris bij de Nederlanasche particuliere Rijnvaartcentrale heeft benoemd. Deze heeft tot taak de regee ring voor te lichten over hetgeen tot verbete ring daarvan kan gedaan worden. Een der eerste bezigheden van den contact commissaris zal wezen, advies te geven over middelen, die tot versterking van de centrale kunnen strekken. De regeering heeft den oud-minister Mr. Dr. T. J. Verschuur bereid gevonden als con tact-commissaris cp te treden. Het kan geen bedrijfsverlies voor zijn rekening nemen. De Minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg, heeft op hun ver zoek een onderhoud toegestaan aan de bewindvoerders van de N.V. Glas fabriek Leerdam. Deze verzochten gedurende enkele maanden het be drijfsverlies voor rekening van het rijk te willen nemen, waardoor de onderneming zou kunnen blijven doorwerken. Op dit verzoek is afwijzend beslist met het oog op de consequenties te genover andere bedrijven. De minister voegde hieraan toe, dat de regeering het laatste voorstel tot .saneering van Leerdam, hetwelk minister Gelissen heeft gedaan, vol ledig handhaaft. TREINVERTRAGING DOOR „OVERBU FFERIN G". Vrijdagavond is het treinverkeer tusschen de hoofdstad en het gooi ernstig gestagneerd geweest, zoodat een groot aantal forensen veel te laat in hun woonplaats terugkeerden. De verkeersstremming werd veroorzaakt doordat de buffers van twee wagons van den trein, welke om 17.50 uur van het centraal station naar het gooi vertrekt, over elkaar waren geschoven. Wijziging opleiding reserve officieren. Vertraging in de aanstelling tot vaandrig. De Prov. Overijselscheen Zwolsche Crt. verneemt, dat het in het voornemen ligt van den minister van defensie een belangrijke wijziging te brengen in den eersten oefenings tijd en de bevordering van de dienstplichti gen, bestemd voor de opleiding tot reserve officier der infanterie en voor het dienstvak der militaire administratie. Tot dusver wer den de adspirant-reserve-officieren bij het einde van den cursus aan de S.R.O.I.. nadat aan de examens voor dien rang was voldaan, als vaandrig bij het regiment infanterie ge plaatst, waar in dien rang de eerste oefe- ningstijd werd voltooid, terwijl de benoe ming tot reserve tweede luitenant in het daaropvolgende jaar kon worden tegemoet- gezien. Te beginnen met de dienstplichtigen, welke op 20 April j.l. onder de wapenen zijn ge komen, zal van dezen regel worden afge weken, waardoor de adspiranten niet meer in den rang van vaandrig hun eersten oefe- ningstijd zullen voltooien, doch in den rang van dienstplichtig sergeant bij de korpsen hun verdere practische opleiding zullen krij gen. Zij zullen daarbij worden gedetacheerd tot de eerste oefening is volbracht. De be vordering tot vaandrig zou dan volgen op 1 Januari van het daaropvolgende kalender jaar. In dat jaar en in het daaropvolgende zal de adspirant-offioier telkens nog twin tig dagen voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, om op 1 Januari van het weer daaropvolgende jaar te worden benoemd tot reserve-officier. Tengevolge van deze re ling zullen zij, die op 20 April j.l. onder de» wapenen kwamen, dus eerst op 1 Januari I 1940 voor de benoeming tot reserve tweede luitenant in aanmerking komen. I Devièzensmokkelaars veroordeeld. DOOR PIET VAN DER HEM „Eene stem des roependen in de woestijn".

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5