Nadenken en oplossen. Vanaf f 1460. GARAGE DEN HOUT ZATERDAG 25 APRIL 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Onze wekelijksche puzzle-rubriek Met prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden De oplossing van puzzle no. 30. Via 't paard naar den hond! Merkwaardig, dat het springen van „een paard'' nocdig was om „de hond" te krijgen! M. a. w. via het paard naar den hond. Men is er in vrij grooten getale gekomen, hoe wei sommige puzzelaars er neg wel eenige moeite mee gehad hebben. Maar volgehouden tot het „bittere einde", en men kreeg deze oplossing: DE HOND. Een hond is vermaard Om zijn gezelligen aart En 't kwispelen van zijn staart. Zijn neus, doorgaans rond, Staat gewoonlijk in 't front, En zoo lang die maar nat en frisch is, Is 't een bewijs, dat menheer zoo gezond als een visch is. (Gerrit v. d. Limde: De Schoolmeester). Onze HOOFDPRIJS VIJF GULDEN; G. P. Heitlager, Potgieterstraat 14, Haarlem. De TWEEDE PRIJS TWEE GULDENme vrouw A. Gravendaal-Aarsé, Lijsterlaan 4, IJnruiden (O.). De VIJF TROOSTPRIJZEN elk een be drag van EEN GULDEN: J. H. van Waveren, Weeresteinstraat 100, Hillegom; Loes Versteeg, p. a. van Dijk, Linschoten- straat 6 zwart, Haarlem: G. A. Bakker, Saenredaanstraat 50 rood, Haarlem: mej. W. Ch. Meynink, Heerenweg 7, Noord- "Wijkerhout; j. Bouwman, Groote Houtstraat 108 rood, Haarlem. Ten slotte de „Mr. NADENKER"-PRIJS: het boek van Henri van Wermeskerken„De As senhoeve", zal worden gelezen door; A J. Röben, Schalkwijkerweg 21, Haarlem. De Administratie zal de prijzen aan de prijswinnaars verzenden. En thans: lest best! Ik reken op U alle maal. Ik dien even een kleine verbetering te ge ven van de oplossing van het naamkaartje Van de vorige week Zaterdag". Een slip of the pen maakte dat er als oplossing kwam te staan: Paaschverrassingen". Men zal begre pen hebben (ik merkte dit ook uit vele vragen ter zake;, da"b hier bedoeld was: Paaschvacan- tiegenoegens. Onze nieuwe puzzlé no. 31. EEN NUTTIG POSTSTEMPEL Sedert eenige weken wordt er op verschil lende postkantoren van ons land een post stempel gebruikt, dat niet anders dan „nuttig" genoemd kan worden, zelfs zéér nuttig. Dit poststempel, dat een rijmpje bevat, heb ik verwerkt in een lettergreep puzzle. Iedereen trachte van deze opgave de oplossing eens te vinden! a - bo - bral - breed - ces - de - de - de - de - del - dienst - dienst - dig - dy - eens - eer - ein - en - fa - ge - gros - haar - han - heid - hoo - i - i - ke - klaps - kwee - lar - lem - len - len - ling - lijk - lijk - maak - mi - misch - mo - na - na - 011 - on - ra.- rein - riet - rig - rij - sie - ste - steen - ta - tie - vaar - ve - vo - voe - wijk Met behulp van deze 60 lettergrepen moeten 22 woorden gevormd worden, waarvan de be- teekenis hier nader omschreven is. Bij juiste samenstelling dezer worden geven de eerste en de vierde letters beade van boven naar beneden gelezen een kort rijmpje, dat een ieder zich in de komende maanden steeds her inner©, als hij zich in de natuur bevindt. HOE LUIDT DIT VEELZEGGENDE RIJMPJE? (Opgemerkt wordt, dat sub 22 irade; de 3 lettergrepen van dit woord zijn in de op somming van het aantal lettergrepen mede vermeld) OMSCHRIJVINGEN 1' onverwachts, plotseling. 2 vorm na de ontwikkeling uit het ei vóór de volledige ontwikkeling. 31 de plaats van het kweeken. 4 grossierderij 5 snoeven, bluffen 6 slechte dienst 7 stadje in Overijsel 8 afstanddoening, overdracht 9 hoogmoedig, trotsch 10 niet mogelijk, stellig niet 11 gunsteling, lieveling 12 groote stad in Noord-Holland 13 eerste vrucht, eerstgeborene 14 navolging, namaak 15 de krachtenleer betreffend. 16 ten laatste 17 omstandig, uitvoerig 18 het rein-zijn 19 in den adelstand verheffen 20 nabootsing; dat wat lijkt op het echte, maar het niet is. 21 gehuurde helpster van een gezin, inz. meid. 82 Turksch keizerlijk decreet Men zende de oplossing aan Mr. Na- denker van Haarlem's Dagblad te Haar lem, vóór a.s. Woensdagmiddag 4 uur. Met 't oog op de vele andere correspondentie voor ons blad bestemd, gebruike men andere adresaanduiding. Iedere abonné .u.b. géén kan slechts één oplossing inzenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits plaatje" P 31' puzzle no. 31) moet aan de op lossing worden gehecht of er op geplakt worden. Niet op de envelop van inzending, maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij wederom beschik baar een bedrag van vijf gulden, als tweeden prijs twee gulden, bene vens vijf troostprijzen van één gulden, welke zoo snel mogelijk per postchèque aan de prijswinners worden toegezonden. Oplossing en uitslag worden geplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden, als postzegel voor antwoord ingesloten is. MR. NADENKER. Julianafeest in Haarlem-Oost. Het bestuur van de Vereeniging „Koningin nedag" afd. Haarlem-Oost; genaamd Oran- jebond „Prinses Juliana" heeft weder een mooi programma samengesteld voor a.s. Donderdag 30 April, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. Des morgens 9 uur vertrekken de kinderen der leden in optotcht van het Teylerplein, begeleid door de muziek van „De Spaarne- bazuin", naar het Rembrandt-Theater. De route is als volgt: Teylerplein, A. L. D>se- rinckstraat. Amsterdamstraat, Spaarnwou- derstraat, Wijdesteeg, Spaarne (stille zijde). Melkbrug, Korte- en Lange Veerstraat. Klok huisplein, Riviervischmarkt. Groote Markt. Direct na aankomst zullen sprekende-, zingende- en musiceerende films worden ver toond. o.a. de film „Hartedief" met Shirley Temple, zoodat het al zeker is. dat de kin deren een paar genotvolle uren krijgen. Bo vendien zullen eenige versnaperingen worden rondgedeeld. Aan het einde der voorstelling te half 12. gaan de kinderen op eigen gele genheid naar huis. Zij verlaten de zaal langs den uitgang aan de Smedestraat. Reeds zijn de benoodigde kaartjes bij de leden thuis bezorgd. Als ook voor een ijsco, en voor een gratis rit voor één der volgende attracties: draaimolen, fietsmolen, cake walk. Wald-Idvlle. of Deensche Hoogvaart. Deze attracties zullen alle geplaatst zijn aan de Zomervaart, waar ook een groot bal- champêtre zal worden gehouden van 512 uur n.m. Hiervoor zal een groote balvloer van 120 M2. worden gelegd, die des avonds verlicht wordt door groote schijnwerpers in diverse kleuren, en illuminatie. Deze verlichting (als mede de dansmuziek, door luidspreker-in stallatie) wordt geleverd door het Technisch- bureau Fibbe. Des middags van 24 uur zullen wieler wedstrijden plaats hebben in de Pladella- en Kruistochtstraat. Hieraan zullen ongeveer 70 renners (allen lid van „de Kampioen" of „AchiUes") deelnemen. Te kwart voor 2 zullen de deelnemers met muziek worden gehaald van de Amsterdam- sche Poort. Muzikale opluistering der wed strijden door de Eerste Haarlem-sche Harmo nie-kapel. De prijzen zijn tentoongesteld in de étalage van B. van Odijk. Amsterdamstraat 12. De attracties en kramen aan de Zomer vaart zullen geopend zijn van 9 uur v.m. tot 12 uur 's nachts. Het zal weder een enorme drukte zijn in Haarlem-Oost. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. De eerste gewone zitting der Staten zal ge opend worden op Dinsdag 30 Juni e.k., des voormiddags te half twaalf. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie. Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur). Terug te bekomen bijPolitiebureau, Smede straat, handschoenen en ceinturen; Duitsche pas; Koegler, K, v. Manderstraat 114, notitie - beokje; Donkerlo, Tempeliersstraat 53 rd., bril in étui; Sandorp, v. Berensteijnstraat 19, horloge; v. Huis, Oranjestraat 135, honden halsband; Ipenburg, Her. v. Alphenstraat 20. hond; v. d. Heijde, Beukenstraat 33, jongens jas; Hoenderdos, Schotersingel 149, gummi laars; Rol, Soendastraat 14, alpinomuts; de Bruin, Pres. Steijnstraat 14, nummerplaat; Alkema, Junoplantsoen 68, jongenspet; v. d. Meij, Spaansche Vaartstraat 21, passer; v. d. Putten, Voorzorgstraat 35. hondenpenning; Koning, Rijksstraatweg 103, rijwielplaatje; Antonnijser, Plataanstraat 44, rijwielplaatje; Blok (plantsoenwachter), af te halen Herten kamp, ijzeren steun voor laadwagen; Bonke, Frankenstraat 41, steeksleutel; v. Leeuwen, Magdalenasteeg 3. actentasch met inhoud, Betjes, Papentorenvest 14 rd., onderdeel met schroefdraad van ventvergunning; v. d. Kroft, Zonnebloemstraat 21, vulpen; de Vries, Es- senstraat 24 x, vogel (zwart). Van Bodegraven, Schneevoogdstraat 11 rd autoslinger; Zoet, Nieuwe Kruisstraat 15: autodop: v. d. Linde, Teylerplein 21: etui met inhoud: Slagter, Molenstraat 14, Santpoort: ïond; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt: hond; Steenbergen. Preangerstraat 32: hond; De Wit, Steenbokstraat 3: kaart (Brockway-bus) Spook, Floresstraat 93: zakmes; De Haan, Floresstraat 104: alpinomuts; Koedijker, Drappenierstraat 4: parapluie; Wit, Iordens- straat 39: passer; Luiten, Beelslaan 9: riem; Brenninkmeijer, Anegang: gouden ring; Van Schaik, Bakkerstraat 36 zw.: regenpijpen; Van Ulden, Haitsma Mulierstraat 15; sleutel; Brendel, Stuyvesantstraat 14: kinderspeel goed; Vroom Dreesmann, Gr. Houtstraat: sleutel; Nutsspaarbank, Jansstraat 19: ring met sleutels; Huig, Scheepmakersdijk 35: schoen; Vroom Dreesmann, Gr. Houtstr.: boodschappentasch; Hansen, Lange Heeren straat 80 c.: zak, inh. turf; Hoffies, Pieter Maritzstraat 23: zakje, inh. badhanddoek, badmutsen e. d. Z.O.SENEVER (COO-cN ZWART MERK. (Adv. Ingez. Med.) R.-K. Oratoriumvereeniging. Uitvoering van twee belangrijke onbekende Verdi-werken. De R.K. Oratoriumvereeniging stelt zich voor, Dinsdag 5 Mei een concert te geven in de Gem. Concertzaal alhier. Deze uitvoering zal de eerste zijn, die staat onder leiding van den nieuwen dirigent, den heer Eduard van Beinum en belooft een uit voering te worden, die op zeer hoog peil zal staan. Uitgevoerd zullep worden: het „Halleluja" uit de „Messias" van Handel; de Cantate van J. S. Bach: „Selig ist der Mann", „Stabat Mater" en „Te Deum" van Verdi. Medewerking zullen verleenen het volledig Utrechtsch Stedelijk orkest en de solisten To van der Sluys 'sopraan) en Laurens Bogt- man (bas). Verdi heeft een wereldnaam als componist van talrijke opera's en van één, van het Re quiem. Wat er ook na Verdi's dood moge zijn ontstaan, hoeveel moderner werken er ook reeds een blijvende plaats op het repertoire hebben verkregen (men denke slechts aan Puccini's opera's), de voornaamste werken van Verdi handhaven zich nog altijd. Kan. men zich een operagezelschap voorstellen zonder Verdi-werken. een groote koorvereeniging zon der het Requiem op het répertoire? Men zou de vraag nog anders kunnen stel len: zijn er dergelijke gezelschappen en vereenigingen denkbaar met een sluitend budget zonder Verdi-werk? Terecht worden die werken „kas"-stukken genoemd. Het pu bliek, zoowel dat van opera als dat van ora torium. is er op belust en vult dientengevolge de zalen. Was het Verdi-repertoir voor een groot koor wel erg beknopt, thans wordt plotseling de aandacht gevraagd voor andere werken dan het Requiem, namelijk voor een Stabat Mater en een Te Deum. Twee werken van klei neren omvang, doch van groote waarde.. Slechts enkele jaren voor zijn dood („Fal- staff", het op 80-jarigen leeftijd geschreven onvergankelijk meesterwerk had reeds een tri omftocht door Eu.ropa gemaakt), toondichtte Verdi nogmaals iets buiten het opera-genre, namelijk een serie geestelijke gezangen. Deze serie omvat: „Ave Maria" voor gemengd koor a cappella. „Laudi alia Vergine Maria" voor vrouwenkoor a cappella en twee werken voor gemengd koor met groot orkest: „Stabat Ma ter" en „Te Deum Laudamus". Van deze gezangen, welke geen bepaalde cyclus vormen, hoorde men tot nu toe in ons land slechts de „Laudi", en dat nog wel spo radisch. De twee werken met orkest zijn met de beide a capella-werken hier slechts een maal uitgevoerd, en wel in Januari j.l. door de Toonkunstafdeeling te Utrecht onder directie van dirigent van Goudoever. Onbegrijpelijk, want de beide werken met orkest zijn niet al leen prachtig van klank, maar bovendien zeer diepzinnig van gedachte. Bij de uitvoering van het Requiem in 1932 schreven we o.a.: „maar al is Verdi's muziek dieper van gedachte dan die zijner vorgangers, toch draagt ze de kenmerken van het tijdvak der 19de-eeuwsche overgevoelige, gedeeltelijk op effect berekende kunst". Dit Is echter geenszins van toepassing op de serie Geeste lijke Gezangen. Het is en blijft wel Verdi-muziek. De melo dieën zijn zoet-vloeiend, lyrische passages vor men feile contrasten met meer dramatische uitbeeldingen (in het Te Deum worden de contrasten verkregen door legato- en mar- catozang, daarenboven ;door wisselend en ge lijktijdig" optreden van twee koren) en het orkest verschaft ook hier glans aan het ge heel. Maar hier voelt men tevens een veel sterkere innerlijke verdieping, de muziek staat in zeer nauw verband met den tekst. Het in nerlijke domineert en van effect-berekening is in veel mindere mate sprake. De muziek doet daarom niet alleen weldadig aan, ze spreekt sterk tot ons, boeit ons, ja, mits goed uitgevoerd, kan ze ons diep ont roeren. En al is het geen zuivere kerkmuziek, vooral niet van ons. Noordelingen, wereldsch doet 2e ook niet aan. Ze kan terecht worden ge rangschikt onder gewijde .muziek voor uitvoe ring in kerk en concertzaal. Dientengevolge zijn deze twee werken nog geschikter voor het répertoire van een Oratorium-vereeniging dan het Requiem. Het trekt de aandacht, dat beide werken uitsluitend voor koor zijn geschreven. Alleen aan het slot van het „Te Deum" heft de so praansoliste het „In te, Domine, speravi". aan. Alles gaat als het ware in één breede, onstuit bare strooming door. Hierop wijst ook het constant vasthouden aan het eerste tempo. Verdi zelf merkt hieromtrent op: „het geheele werk moet in één en hetzelfde, het voorge schreven, tempo'worden uitgevoerd. Waar ook uitdrukking en toonkleur verbreeding of ver snelling vorderen, men keere toch steeds terug- naar het eerste tempo". Vermeldenswaard is dat Verdi in het „Te Deum" het aloude twee korige stelsel volgt, de Gregoriaansche aanhef op (mensuralistische wijze) behoudt en deze op dezelfde wijze af sluit (Te Dominum is ook Gregoriaansch, echter plaatste Verdi de melodie een kwart hooger). Dat aanvankelijk alleen'het mannen koor in p.p.-zang optreedt, waarna het Sanc- tus door beide koren wordt uitgejubeld, bij „Te per orbem" de melodie in de baspartij ligt. terwijl de andere stemmen er licht boven zweven, bij „Tu Rex gloriae" Gregoriaansche motieven worden aangewend, het orkest bij ..Te ergo" de „Te per orbem"-melodie als tegenpartij speelt, na het hoogopgevoerde „Et laudamus" het .Dignare, Domine" senza accenti is voorgeschreven en na het laat ste, stralende „In te", het orkest in zachte, sereene klanken afsluit. Wat het Stabat Mater aangaat, kunnen we volstaan met op te merken, dat deze tekst over het lijden van de Moeder der Smarten in zijn geheel op aangrijpende, diepschokkende wijze is verklankt. Het is één groote tragedie, die haar bekroning vindt in het „paradisi gloria". Maar ook hier maakt het orkest na dezen laat- sten, breeden forte-zang een overgang naar een p.p.-slot in bijna kerkelijken trant. De orkestbezetting is bij beide werken om vangrijk. Verdi schrijft buiten het strijkorkest voor: een 13-stemmig koper, o.a. 4 bazuinen, en bij het Stabat Mater ook harp. De langdurige, serieuze, hoogst deskundige instudeering onder leidingvan den dirigent Eduard van Beinum doet een modeluitvoering van deze onbekende, belangrijke werken ver wachten. Het programma wordt gecompleteerd met een Each-cantate, waarin de solo's worden vervuld door To van der Sluys, sopraan, en Laurens Bogtman, bas. Een belangwekkend programma dus, dat aller aandacht verdient. De badhuizen van Het Witte Kruis. Goedkoope dagen. Het vorig jaar kwam in den gemeenteraad eenige malen het tarief van de badhuizen welke door de vereeniging „Het Witte Kruis'" worden geëxploiteerd, ter sprake, waarbij door het raadslid A. Mars een voorstel werd ingediend waarin B. en W. werden uitgenoo- digd cverleg te plegen met het bestuur van het- Witte Kruis, teneinde eenige dagen per week het tarief goedkooper te doen zijn. Naar aanleiding van deze motie, welke door B. en W. werd overgenomen, heeft het overleg plaats gevonden met als resultaat dat met ingang van 4 Mei voor de dagen Maandag, Dinsdag en Woensdag het tarief inplaats van 15 cent dan 10 cent zal zijn. Alg. Nederl. Bakkersgezellen- bond. 40-jarig bestaan. De afdeeïing Haarlem van den Algem. Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-. Chocolade en Suikerbewerkingsbedrijf zal 3 Mei het. feit herdenken, dat voor veertig jaar deze organisatie werd opgericht. Het bestuur heeft besloten op Zaterdag 9 Mei een feest avond te organiseeren in het Gemeentelijk Concei-tgebouw. Door den Bondsvoorzitter den heer A. Hiilebregt zal een feestrede worden uitgesproken, verder zal medewerking wor den verleend door het Haarlems Tooneel- en Revuegezelschap onder leiding van Mart. van Delden Voorts zal het bestuur een receptie houden eveneens op Zaterdag 9 Mei des namiddags van 35 uur in het Concertgebouw. Jaarvergadering Bloemen- daal's Bloei. De Vereeniging BloemendaaPs Bloei hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in het ge bouw D. O. M. I. aan het Zandvoorterpad te Overveen. De voorzitter Mr. F. J. D. Theijse wees er in zijn inleiding op, dat blijkens de begrootings- debatten in den gemeenteraad van Haarlem de annexatiegedachte nog steeds sluimert. Voor BI. Bloei zal het devies van de Padvinders gelden: „Weest Paraat". De voorzitter memoreerde de bemoeiingen van het bestuur om de wereldjamboree voor Padvinders in Bloemendaal te krijgen. Daarvoor heeft het dagelij ksch bestuur contact gezocht met de besturen van de Pad vindersorganisaties en een schema opgesteld in verband met de financieele bezwaren. Dat de jamboree in Bloemendaal wordt ge houden is voor een groot deel te danken aan de bemoeiingen van BI. Bloei, waarbij spr. hulde wil brengen aan het Gemeentebestuur van Bloemendaal en den hoofdverkenner, Staatsraad Rambonnet. Spr. is dankbaar, dat dit belangrijke gebeu ren in deze gemeente zal plaats vinden. Op voorstel van het bestuur werd besloten om voor f.1000 garant te blijven voor de huur van Teylirigerbosch. Het jaarverslag van den secretaris, den heer C. J. Bruyn, memoreerde de vele werkzaam heden van het bestuur. De vereeniging telt 167 leden, die een goede kern vormen voor uitbreiding als straks be tere tijden aanbreken. In het verslag werd wijlen Ir. A. Stoop her dacht, het 70 jaar worden van Dr. Jac. P. Thijsse en verder de bemoeiingen inzake de jamboree en behoud van het station Overveen en de lezing over de uitbreiding van Bloemen daal aan Zee. Het verslag eindigde met de opwekking om nieuwe leden te werven. De wone kas sluit met f 731,48, de reservekas met f2605,22. De aftredende bestuursleden, de h.h. C. W. de Visser, Mr. A. J. Enschede en J. A. Bos kamp werden bij acclamatie herbenoemd. De heer Boskamp diende de begrooting in, waarin de subsidie aan Euphonia en Sursum teruggebracht is tot f 60. Bij de rondvraag werd hulde gebracht voor den aanleg van het fietspad door de Erven v. d. Vliet langs de Elswoutslaan. Mr. P. Tideman. Na deze vergadering volgde een causerie met lichtbeelden over Oud-Bloemendaal van het eere-lid Mr. P. Tideman. De heer Tideman. een historicus bij uitne mendheid en een goed kenner van Haarlem en omgeving had geput uit de archieven in Haarlem en Bloemendaal en vertoonde uit onze omgeving een groot aantal beelden, waarbij hij talrijke bijzonderheden vermeldde. Naast reproducties van oude gravures van Haarlem, Overveen, enz. zagen wij plaatjes van de laatste 50 jaren, de oude Engelsehe diligence, de wagen van Koolhoven, de pas in gewijde tram, de tol te Overveen en aan de Kleverlaan. Wonderlijk is het te constateeren, hoeveel veranderingen er in deze jaren tot stand zijn gekomen, zoodat men het oude nauwelijks kan herkennen. Het was een interessante voordracht, waar van de aanwezigen zeer genoten hebben. Werkloozensteun. Maatregelen tegen fraude. In verband met een toeneming van het aantal gevallen van fraude van ondersteun den. waarvan eenige aan de Justitie zijn doorgegeven, werd door den Dienst der Werk loosheidsbestrijding en door Maatschappelijk Hulpbetoon een circulaire tot de besturen van de organisaties gericht om de controle zoo goed mogelijk te doen zijn. PERSONALLA. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het voorloopig machinisten-diploma de heer H. J. F. M. A. Sauter, te Haarlem. ADLER SEDAN,1 Liter opUK.M. (Adv. Ingez. Med.) De psychologie van de oorlogsbestrijding. Lezing van dr. A. Groeneveld voor den Vredesraad Haarlem. De Vredesraad Haarlem heeft gisteravond in de bovenzaal van café-restaurant Brink- mann een openbare bijeenkomst gehouden, waar het woord werd gevoerd door dr. A. Groeneveld. zenuwarts te Amsterdam over „De psychologie der oorlogsbestrijding." De belangstelling was zoo groot, dat men in allerijl naar een ruimere zaal moest ver huizen. Bij ontstentenis van den voorzitter werd de vergadering geopend door mej. dr. M. A. Thiel. De oorlogsbestrijding en haar psychologie is geen eenvoudige zaak, zoo ving dr. Groe neveld zijn rede aan. De psychologie in het algemeen maakt soms den indruk kwetsend te zijn. Men bedenke echter dat de psycho loog geen ander doel heeft dan de realiteit te doorgronden. Veel strijd tegen den oorlog is hinderlijk, wanneer wij in onze bewuste oogenblikken gaan merken dat wij het vraagstuk te een voudig zien, aldus spr. Er is een pacifisme, dat de naïveteit met 't militairisme gemeen, heeft. Men moet het probleem van den oor log benaderen met een aantal concrete vra gen. In militaire kringen vat men soms den oorlog op als een middel om met zoo weinig mogelijk leed zoo veel mogelijk vijanden uit den weg te ruimen. In deze zienswijze wordt de oorlog een eeredienst. Zoo is het mogelijk, dat de officieren van de verliezende partij, eer bewijzen aan die van het overwinnende leger. In het militairisme kan, psychologisch begrijpelijk, de paradox van het ontbreken van wederzijdsche haat ontstaan. In dezen tijd ziet men nog hoe paarden en postduiven uit den wereldoorlog geëerd wor den met medailles en monumenten. Schril is het contrast hiervan met de behandeling van den soldaat in den oorlog. Spr. haalde gru welijke voorbeelden aan van „decimeering" en executie van absoluut willekeurige strij ders. De oorlog, hoe hij ook als „eeredienst" be schouwd moge worden, wendt toch ook de menschelijke instincten op psychologisch tac tische wijze aan. De oorlog speculeert op de moordlust van de soldaten. Het onmiddellijke doel van den strijd is niet de overwinning in uitzicht te stellen, maar de bloeddorst van den soldaat aan te wakkeren. De diensten van de militaire psychiaters in een een oorlog zijn dan ook van groote waarde. Die oorlog wordt veelal aanvaard als de bandelooze uiting van een eentonig men- schenleven. De bloeddorst van den krijg sluit aan bij de donkerste roerselen van de menschelijke ziel. Het militairisme aanvaardt den oorlog in al zijn diepte- en hoogtepun ten. De militairist beschouwt den oorlog dik- wels als waanzin, maar tevens meent hij, dat „het zoo moet zijn". Deze opvatting beteekent evenwel de ver nietiging van onze cultuur. Dr. Groeneveld achtte het militairisme niet oorlogszuchtig. Militairisme is de levensvorm van het agressieve instinct, dat den oorlog mogelijk maakt, maar het staat in zekeren zin afwijzend tegenover den oorlog, die de uiting is van dat vernietigingsinstinct. Wij moeten het militairisme kennen om den oorlog te kunnen bestrijden, zoo vervolgde dr. Groeneveld. En wij moeten de crisis ken nen, waarin de oorlogsbereidheid verkeert. Men staat anders tegenover de mogelijkhe den van den modernen oorlog. Zoo weet het militairisme geen weg met verschillende vraagstukken. De „eeredienst" van den oor log zal men niet kunnen volhouden. In den modernen oorlog moet men de leugen aan vaarden. Maar het zal moeilijk zijn, de be volking hiervan te overtuigen. Steeds meer heeft men de wettig toegestane strijdmidde len uitgebreid. Alles weet de moderne oor logsvoering te gebruiken. Maar er is aarze ling, want dit alles moet voorbereid worden. Zal de massa nog alles van de leiding aan nemen? zoo vraagt het militairisme zich af. Bovendien zal men, bij de toegenomen intel lectualiteit, zeer systematisch leugen-raseo- logie moeten voeren in plaats van het uitslui tend aanwakkeren van bloeddorst. Het na tionale sentiment is. eveneens een moeilijke factor in een modernen coalitie-oorlog. Al deze problemen baren het huidige militairisme groote zorg. Tegenover de gewelddadigheid van den oorlog moet men de realiteit van den arbeid stellen, aldus dr. Groeneveld. Bij het volgen van den arbeidzamen weg moet men bereid zijn de dingen in hun ge heel te zien. De menschheid moet als één ge heel beschouwd worden. Men moet zich wij den aan de groote wereldvraagstukken. Het leven moet men beschouwen als een groote taak. Hoe veel belangrijker is dit dan onder ling krakeelen en oorlogvoeren. De arbeid zaamheid weet. zich aan te passen zonder haar souvereiniteit prijst e geven,. Daarom moet in het pacifisme de samenwerking toe nemen. De arbeidzame methode beteekent diepe waakzaamheid tegen de oorlogsdreiging en beteekent ook afkeer van den oorlog. De psychologie stelt de vraag, of wij de moed zullen hebben den oorlog te verhinde ren. Slechts de arbeidzame houding, die den oorlog in al zijn verschijnselen en onder al zijn maskers bestrijdt, zal succes hebben. De psychologie kan hierbij van bescheiden en toch van wezenlijke beteekenis zijn, zoo- be sloot dr. Groeneveld zijn interesante en diep gaande rede.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9