Een sterfgeval. 53e Jaargang No. 16209 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 27 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72#. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabennemer.ten op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30 - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 27 April. De Fransche Kamer- verkiezingen. De eerste ronde voor de Fransche Kamer verkiezingen is gisteren gestemd. 4800 candi- daten verschenen aan de start voor de ver overing van 615 zetels. Het aantal concurren ten was wel erg groot. Men moet in Frankrijk de volstrekte meerderheid van het totaal uit gebrachte geldige stemmen behalen om bij eerste stemming gekozen te worden, en bij zulk een geweldig aantal candidaten is het geen wonder dat deze eerste verkiezingsdag niet veel definitieve resultaten opleverde. Blijkens de tot dusver ontvangen uitslagen zijn slechts 179 leden gisteren gekozen, van 7 districten waren de cijfers nog niet bekend en in 432 districten moet a.s. Zondag herstemming plaats hebben. In deze omstandigheden kan men geen al te groote beteekenis aan de cijfers hechten. De beslissende slag moet eigenlijk nog gestreden worden; pas dertig procent van de Kamer is gekozen. En de electorale samen: werking van de linksche partijen, vereenigd in het Front Populaire, treedt pas bij de her stemming in werking. Gisteren hebben zij leder nog met eigen candidaten gestreden. Niettemin staat vast dat de eerste stem mingsdag de verwachting van een aanmerke lijke verschuiving naar links heeft gelogen straft. De linkerzijde heeft zelfs eenig verlies aan rechts geleden en de grootste partij, de radicaal-socialistische (overeenkomend zoo ongeveer met de vrij zinnig-democraten ons land) boekt bij 21 veroverde zetels een verlies van 4. Dat is ongetwijfeld een ge vol; van haar voortdurende verdeeldheid tijdens het bewind van het kabinet-Laval en zelfs bij deze verkiezingen. Het zeldzame geval doet zich daarbij voor dat Edouard Herriot, de bur gemeester van Lyon, in zijn eigen stad in her stemming is gekomen. De vorige maal werd hij onmiddellijk gekozen. De links-republikeinen hebben tot dusver 23 zetels veroverd zonder winst en zonder ver lies, de onafhankelijke radicalen 19 met een verlies van 2, de groote socialistische partij (Blum) 23 met een verlies van 4, de onafhan kelijke socialisten 3 met een verlies van 3, de onafhankelijke radicalen 19 met een verlies van 2. De rechtsclie republikeinen (57) hebben daarentegen een winst van 10 zetels. Erg in drukwekkend zijn deze cijfers niet, gezien het groote aantal Kamerzetels dat bezet moet worden en de linksche samenwerking die nog in actie moet komen, maar dat van een „link sche vloedgolf" geen sprake meer kan zijn is toch wel duidelijk geworden. Voor ons Nederlanders, evenals voor alle an dere volken, is de groote vraag natuurlijk wel ke internationale gevolgen deze verkiezingen zullen hebben. Veel meer dan ernaar gissen kan men niet. De politieke verdeeldheid in Frankrijk is zóó gecompliceerd, dat men ge woonlijk den indruk krijgt dat de Fransche politici zelf niet weten wat de gevolgen zullen zijn. Ten aanzien van de bereidheid om met Duitschland te onderhandelen kan men slechts constateeren dat de rechterzijde de anti-Duitsche opvatting belichaamt, aiaar dat de uiterste linkerzijde fel anti-Hitler is. Mis schien zitten de beste mogelijkheden nog wel in een succes van de gematigde midden partijen. Het is natuurlijk mogelijk dat het eind resultaat weinig verandering in de sterkte- verhoudingen der aftredende Kamer zal (brengen. De linksche verliezen zouden straks, bij de herstemming, weer gecompenseerd kun nen worden door de samenwerking van het Front Populaire. In dat geval zal de regeering- Sarraut wel aan het bewind kunnen blijven. Het is opvallend dat d:e minister van Buiten- landsche zaken Flandin bij de eerste stem ming meteen herkozen is. R. P. (Te Casablanca is dezer dagen een Moor overleden, die 140 jaar oud is geworden.) Er sterven zooveel menschen ieder jaar Op deze aarde, Maar ach, wij weten weinig van elkaar, Weinig van waarde. Wij strijden allen op ons klein terrein Den strijd van 't leven, En kunnen hun, die verre van ons zijn, Geen aandacht geven. Wat weten wij van menschen uit Japan, Of van Chineezen, Behalve hetgeen wij zoo nu en dan Eens van hen lezen. Kan ons het leven van een Argentijn, Een Rus iets schelen? Een Peruaan mag vol van zorgen zijn, Kunt u ze deelen? Wanneer men het bericht leest, dat een Moor Is overleden, Dan geven wij geen enklen traan ervoor, En geen gebeden. Wij hadden zelfs van zijn verblijf op aard, Naar is te vreezen. Was hij niet zoo uitzonderlijk bejaard, Nooit iets gelezen. Wij denken slechts, er heeft een Moor bestaan Sinds lang gelejen, Der Mohr hat seine Schuldigkeit getan, Der Mohr kann gehen. P. GASUS. Radiodistributie Haarlem. Met een kleine variatie Op wat Caesar zeggen kon, Roept de radiodistributie ,,'k Kwam, ik gaf en overwon!" NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. ingez. Med.) Verbod tot zouten van ansjovis te wachten? Een maximum van 15.000 ankers zou worden gesteld. Gezien de vooruitzichten voor de vlsscherij op ansjovis, die beheerscht worden door het aantal ankers, dat hier te lande in voorraad door den te verwachten uitvoer en den )rijs voor het artikel, bij uitvoer te bedingen, igt het, naar wij van bevoegde zijde verne men, in het voornemen, het zouten van ansjovis te verbieden, zoodra er in totaal een hoeveelheid groene visch, noodig voor pl.m- 15.000 ankers boven water zal zijn gebracht (ongeveu 12.0U0 ankers afkomstig van de vis- scherij in de Waddenzee en ong. 3 000 ankers, afkomstig uit de Zeeuwsche- c.q. Zuid-Hol- landsche stroomen. WERKLOOZEN VRAGEN WEER KOLEN- BIJSLAG. Het kolen-comité van werkloozen heeft op nieuw tot- B. en W. het verzoek gericht, alsnog een kolenbijslag uit te keeren in deze koude dagen. Verzocht wordt, stappen te willen doen om. hetzij uit particuliere middelen, of anderszins evenals dit in verschillende andere gemeen ten van ons land is geschied, een kolenbijslag of brandstoffen te verstrekken. A. A. HEISTERKAMP f. Op 76-jarigen leeftijd is overleden de heer A. A. Heisterkamp, gep. luit.-kol. inf. alhier. Van 1910 tot 1917 was luit.-kol. Heisterkamp provinciaal adjudant in Noord-Holland. De begrafenis is vastgesteld op Woensdag a.s. te half 12 op de Alg. Begraafplaats aan de Kleverlaan. Wandelirfg door „Meerenberg" Excursie Natuurhistorische Vereeniging. Ondanks den steeds door stroomenden re gen waren er Zondagmorgen nog 11 enthou siasten, die een wandeling door het oude bui ten van de heeren van Lennep prefereerden boven thuis blijven. De leider, de heer L. van 't Sant vestigde de aandacht op de vele zeer oude loof- en naaldboomen, op de mooie mosvegetatie, op de ruine, speciaal als ruine gebouwd door den schrijver Jacob van Len nep en op het eigenlijk voor zulk een groote buitenplaats gpring aantal vogelsoorten in vergelijking bijv. met het vlak er naast ge legen Groenendaal, waar 32 soorten broed- vogels voorkomen. Als verklaring voor dit laatste meende hij gevonden te hebben het teveel aan eierroovers als gaaien en eekhoorns het minder aanwezig zijn van dicht struikge was en het ontbreken van een actieve vogel bescherming in den vorm van nestkastjes voor in holen broedende vogels. STEUNFONDS PERSONEEL PROV. BEDRIJVEN. Het Steunfonds voor personeel der bedrij ven van de provincie Noord-Holland te Bloe- mendaal hield op Zaterdag zijn algemeene le denvergadering in hotel-restaurant „Roozen- daal" te Overveen. Naar aanleiding van het feit, dat het juist dezer dagen 12Vz jaar geleden is, dat deze ver eeniging werd opgericht, sierde een tweetal mooie bloemstukken, respectievelijk van den directeur der Provinciale Bedrijven, den heer J. van Oldenborgh, (vergezeld van een van er kentelijkheid voor het werk der vereeniging getuigenden brief,) en van de leden der be stuurstafel. De heer J. Horsmeier Jr., sprekende namens de kascommissie, huldigde het bestuur voor de belangelooze toewijding gedurende het achter liggend tijdvak betoond, voor de wijze, waarop het Steunfonds in alle stilte tot heil van zijn leden werkzaam is en de behulpzame hand biedt aan hen, die deze behoeven, terwijl de heer D. J. Wirtz namens de leden woorden van dank en appreciatie sprak. De voorzitter, de heer C. C. van Ees, die bij acclamatie herko zen werd, betuigde namens het bestuur zijn dank voor de blijken van hulde in den vorm van bloemen, speeches en telegrammen en wees op de uitbreiding der bemoeienissen der ver eeniging in verband met den noodtoestand, waarin zich vele ambtenaren der Provinciale Bedrijven als gevolg der herhaalde salariskor tingen, welke hen tot de zwaarste offers heb ben genoopt, bevinden. De secretaris, de hoer D. J. Poptie, legde hierop ook nog eens den nadruk, naar aanleiding van cijfers en feiten in zijn verslag over het jaar 1935. In ons nummer van Zaterdag gaven wij reeds een verslag van de of^iciëele opening van de Buitenrustbrug over het Zuider Buiten Spaarne. Hierboven een foto gemaakt op het oogenblik, dat de genoodigden de eerste wandeling over de nieuwe brug gingen maken. Engelsche begrootings- geheimen uitgelekt. Lloyds verliest. Van onzen Londenschen correspondent) Londen, 26 April Het vermoeden dat bijzonderheden van de begrcoting, die eerst bekend worden in de re devoering welke de Kanselier van de Schatkist in den laten middag van den begrootingsdag houdt, reeds vroeger ter kennis waren geko men van eenige personen, is de laatste dagen zekerheid geworden. De personen voornoemd gingen eenige uren voordat Neville Chamber lain in het Lag-erhuis opstond om zijn rede aan te vangen, verzekeringen aan bij Lloyds tegen het risico van een verhoogin? van de theebelasting en de inkomstenbelasting. De assuradeuren van Lloyds maken er altijd werk van zulke risico's te dekken indien er vraag naar is. Men kan zich in de City van Londen even goed verzekeren tegen een verhooging van de theeaccijns als tegen het risico van regen of de komst van tweelingen. Het bedrag van de premie wordt uiteraard door de ver zekeraars bepaald naar de mate van waar schijnlijkheid waarmede het eene of het an dere kan worden verwacht. Maar polissen die even voor de begroótingsrede werden genomen waren, naar men thans beseft, geen verzeke ringen tegen risico. En de zaak is een groot openbaar schandaal geworden. De premies die in dit geval werden betaald, waren bui tengewoon hoog, hetgeen bewijst dat de per sonen, die de verzekering aangingen, er ten- naastenbij zeker van waren dat de thee- en inkomstenbelasting zouden worden verhoogd. Zij hadden particuliere en naar bleek juiste inlichtingen ontvangen over Begrootingsgehei- men. De heeren van Lloyds hadden er geen vermoeden van dat de drukke zaken die zij eenige uren voor het indienen der Begrooting te behandelenkregen, niet zuiver waren. Zoo als gewoonlijk in zulke gevallen meenden zij te doen te hebben met een normale dekking van risico door hen die zakelijk belang stellen in de voornemens van den Kanselier van de Schatkist. Weliswaar rees de premie-prijs snel toen bleek dat de verzekerde bedragen zeer hoog waren, maar de assuradeurs beseften eerst dat de transacties in zuiverheid tekort schoten toen zij ontdekten dat alleen verze keringen waren aangegaan voor de eenige twee risico's, waarop zij schadevergoeding zouden moeten betalen. Lloyds heeft terstond de na men opgespoord van hen, die deze verzeke ringen op het laatste oogenblik hadden aange gaan. Dat is waarschijnlijk gedaan op verzoek der reigeering, die de zaak zeer ernstig opvat. Het uitlekken van begrootingsgeheimen is dan ook een veel ernstiger zaak dan het bedriegen van assuradeurs, hoezeer ook dit laatste, als alle 'bedriegerij, hevig moet worden veroor deeld. Men tracht nu te weten te komen hoe de geheimen zijn uitgelekt. Begrootingsgehei men worden altijd nauwgezet bewaard, juist om een schandaal als zich thans heeft voor gedaan, onmogelijk te maken. Alleen perso nen in hooge ambtelijke posten kennen deze geheimen. De menschen die het meest recht streeks door de lekkage zijn benadeeld, zijn uiteraard de verzekeraars. Zij leden ernstig financieel verlies als gevolg van het feit dat hun klanten staatsgeheimen hadden leeren kennen. Maar een algemeen belang staat op het spel met de eerlijkheid van den staat en zijn ambtenaren. Indien een tot geheimhou ding verplicht ambtenaar inlichtingen geeft die een persoon, die de inlichtingen ontvangt, in staat stellen een boel geld te verdienen is daarmee de onkreukbaarheid van den staat aangetast. Indien het straffeloos kan ge schieden zal het publiek gauw corruptie gaan zien in elke daad van een landsdienaar. MOOI BEHANG Dan moet U bij BAKKER zijn. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. Vakkundig personeel beschikbaar. Behangt U zelt? Wij snijden gratis randjes af. (Adv. Ingez. Med.) Opmarsch naar Addis Abeba begonnen. Italiaansche troepen op 100 K.M. van de hoofdstad. In strooibiljetten wordt de bevolking tot overgave aangespoord. DESSIé 27 April (Reuter-A. N. P.). De Itaiiaansche opmarsch naar Addis Abeba is thans begonnen. De voorhoe de, bestaande uit. inheemsche troepen cffider leiding van blanke officieren, is reeds tot op 100 K.M. van de hoofd stad genaderd, zonder tegenstand te ontmoeten. Vanmorgen heeft een Italiaansch vliegtuig tien minuten lang boven de hoofdstad ge vlogen en strooibiljetten uitgeworpen, waarin de Abessyniërs werden uitgenoodigd, zich aan de zijde der Italianen te scharen, aangezien verdere tegenstand thans nutteloos is. De be volking van de provincie Sjoa, waarin de hoofd stad is gelegen, wordt aangeraden geen wan orde uit te lokken en niet de wegen te vernie len of zich tegen den Italiaanschen opmarsch te verzetten. Indien de bewoners gehoorza men, zoo wordt verder gezegd, zullen hun le ven en bezittingen gespaard worden, zoo niet, dan zal de Italiaansche luchtmacht hen doo- den en hun haardsteden wegvagen. N. S. B. In een vergadering van de N. S. B., op 1 Mei a.s. te houden in den Schouwburg aan den Jansweg, zal de heer G. F. Vlekke als spreker optreden. BLOEMPJESDAG. De bloempjesverkoop voor Vacantiebezig- heden op Zaterdag bracht een netot op brengst van ongeveer f 600. Nadat de brug geopend was werd de pont „begraven". Voor het laatst werd de overtocht gemaakt, ook werd nog door de geopende brug gevaren. De pont zal nu naar het Noorder Buiten Spaarne overgebracht worden om daar de oude kettingpont te vervangen. I 7 Het woord is aan.... James Montgomery: V/aar rechtvaardigheid heerscht is gehoorzamen vrijheid. Ledenvergadering der Ver. van jz. Hervormden. Vrijz Van de algemeene ledenvergadering onder voorzitterschap van Mr. B. Bouman kunnen wij het volgende mededeelen: In de vaacture J. J. Klimbie werd gekozen mej. J. D. A. Hellema, in de vac. Mr. L. V. Hoog. Ds. F. de Boer. terwijl de heer Mr. A. Klein het penningmeesterschap op zich nam. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden thans ongeveer 1200 bedraagt. Velen hebben gevolg gegeven aan den oproep van het bestuur, hun contributie te verhoogen. Een begin is gemaakt met het vormen van een predikantenfonds, waarvoor de eerste vrijwillige bijdragen reeds zijn ibnnengeko- men. De commissie „Tot Steun" verricht nog steeds haar dankbaar werk ten behoeve der noodlijdende geestverwanten, echter ver minderen de inkomsten, waartegenover sterk vermeerderde uitgaven staan. Het godsdienst onderwijs kon zich op hetzelfde peil handha ven, terwijl het kerkbezoek niet onbevredi gend was. De vrouw?""'ub hield gedurende den geheelen winter haar wekelyks'che bij eenkomst: tal van goederen en enkele gif ten in geld werden ontvangen en vele kle dingstukken konden worden uitgereikt. Het „Eigen Blaadje" bleef goede dienster, ver richten door de gemeenteleden van alle we tenswaardigs op de hoogte te houden. De kosten der uitgave werden echter nog niet geheel door vrijwillige bijdragen gedekt. In verband met den financieelen toestand werd het aantal collecten voor Ver. buiten Haarlem beperkt. Het bestuur hoopt, dat de financiën der vereeniging het binnen niet te langen tijd zullen toelaten een nieuwen predikant te kunnen beroepen: zaak der le den is echter, dat ieder naar zijn krachten het belangrijke werk der Vereeniging blijft steunen. De betrekking met geestverwante kerkgenootschappen of vereenigingen bleef van den meest vriendschapDelijken aard. In het jaarverslag was het slotwoord gewijd aan D.s. Kastein. die naar zijn beste krachten getracht heeft te komen tot opbouw onzer vereeniging. Vele teekenen wezen op een zich vernieuwende belangstelling in het kerkelijk leven. Velen hebben hem met leedwezen zien vertrekken, namens die velen zij hem dank gebracht voor zijn arbeid onder ons. De vergadering toonde odor een hartelijk applaüs dat ze instemde met de woorden van dank bij monde van mevr. Anema en den heer Spoon en voorzitter Mr. Bouman gebracht voor zijn voortreffelijke leiding. Verbreeden Leidschevaartweg aanbesteed. Hedenmorgen is door Openbare Werken aanbesteed het verbreeden van den weg langs de Leidsche Vaart bij den oprit van de tram lijn over een lengte van pl.m. 210 M2 en het sloopen van een teri-einsafscheidlng voor de remise der N. Z. H. T M. Er waren vijftien biljetten ingekomen. Het laagst werd ingeschreven door Joh. v. d. Walle. Heemstede voor f 9777; het hoogst door Joh. A. Fens te Zaandam voor f 14773. LEESGENOT? Een bril van K E I P Gr. Houtstraat naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) ileé Be£m$ti\ksU Op den eersten verkiezingsdag in Frankrijk behaalden de rechtsche Republikeinen en de Communisten winst pag. 4 De oorlog in Abessynië: Voorbereiding voor den opmarsch naar Addis Abeba. pag. 4 In de moordzaak te Wildervank is weer le venslang geëischt. pag. 3 Bij verkeersongelukken zijn twee menschen om het leven gekomen. pag. 3 Het Nederlandsch Elftal is samengesteld. pag. 6 De voetbalwedstrijden om het Kampioen schap van Nederland. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Fransche Kamerverkiezingen. pag. 1 Jhr. dr. J. N. van der Does: De tocht der Ne derlanders naar Kworam. pag 3 P. H. Schroder over: De mensch wikt. pag. 2 J. B. Schuil: Ballet Jooss. pag. 2 G. J. Kalt: Concert „Onderling Genoegen". Pag- u G. J. Kalt: Nationaal Muziekconcours. pag 11 \an onzen Londenschen correspondent: En gelsche begrootingsgeheimen uitgelekt. pag. l Criticus over den wedstrijd Kennemers-Zand- voort. pag. 6 Langs de Straat: Het concours. De Burgerlijke Stand van Haarlem isPopge- nomen op pag. lh

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1