uWEERBERICHT BALLET JOOSS. M AAMDAG 27 A PR It 1936 HAARLE M'S DAGBEAB 2 (tN/T IN IIIIIKIN Kurt Jooss heeft op zijn tweede tournee door ons land in dit seizoen enkele oude nummers gegeven en wij beklagen er ons allerminst over. De Groene Tafel blijft voor mij nog ai- tijd het meest ontroerende en grootscne dans drama van dit ensemble. Prachtig is het van Uitvoering, nooit verstarrend, diep van ge dachten, dramatisch in den sterksten zin van het woord. En het is in dezen tijd van her haalde conferenties, waarin heel Europa vlak bij den afgrond danst, actueeler dan ooit. Kurt Jooss heeft zich als de dood doen ver vangen door Rudolf Pescht. Het leek mij toe, dat Jooss hem krachtiger, feller en demoni- scher danste. Maar wat mij gisteren meer trof dan vroeger was de wijze, waarop men dit keer met het licht werkte. Dat was wel zeldzaam suggestief. Het programma werd geopend met De Ver loren Zoon en ook nu maakte deze choreogra fische legende een diepen indruk. Het gege ven biedt Jooss de gelegenheid tot superieure dansmanifestaties. Treffend is het contrast tusschen den innerlijken vrede in het ouder lijke huis, waarmee dit ballet inzet en eindigt en de onrust in het bonte gewemel van de we reld daar buiten. Hoe fascineerend en mee- sleepend is het dansduo van Rudolf Pescht en Er;:Uthoff na de eerste ontmoeting van den zoor. met den raadselachtigen reisgenoot, dat gezamenlijk rondtrekken over het tooneel met dien uitwaaienden mantel in zijn forschheid en zwier. Het feest aan het Hof is steeds weer een festijn voor het oog. Welk een elan in dat dansen der mannen, welk een lichte bevalligheid in de bewegingen van de vrouwen en welk een eenheid in het geheel! Onze landgenoote Atty van den Berg was thwas de Koningin. Met haar verschijning in hei wit trof zij onmiddellijk door haar nobele allure en vorstelijke gratie en haar dansen w?.s e.l.cloor van een voorname distinctie en vol maakte techniek. Maar het meest ontroerend war ook nu weer Elsa Kahl als de moeder. Hoe mooi dat gebaar vol deernis en liefde, als tic zoon moe en gebroken terugkeert in het ov eerlijke huis en vooral die verlatenheid en «mart in heel haar houding, wanneer zij als een mater dolorosa neerzinkt tegen den witten muur op het oogenblik, dat de zoon het ouder lijk huis verlaten heeft. E:n prettige afwisseling in dit wel z?eer som bere en zware programma vormde het Bal in Oud Weenen. Hoe volkomen deze dansers in den stijl blijven, bleek wel uit de wijze waar op Hans Zuellig de waterkruik, die bij vergis sing na De Verloren Zoon op het tooneel voor het doek was blijven staan, weg droeg achter de coulissen, alsof het een kostbaar kleinood was. Hij deed het met een elegance en een lichtheid, alsof het er zoo bij be hoorde. Het ensemble danste dit nummer met een „Tanz-Freudigkeit", die de toeschouwers tot enthousiasme opvoerde. Otto Struiler verving dit keer Kurt Jooss als de dansmeester en wij zagen, ook hierin, dat de leerling bij den leer meester achterbleef. Joos was nog sterker de centrale figuur in het ballet en beheerschte meer het geheel dan Struiler. Onze Stadsschouwburg was ook gisteren zeer cnooi bezet, al was de opkomst van het pu bliek minder groot dan den vorïgen keer. In geestdriftige bewondering hebben de Haar lemmers Kurt Jooss en zijn ensemble weer herhaalde malen teruggeroepen, En thans trekken deze kunstenaars verder de wereld rond en het zal minstens twee jaar duren voordat wij ze hier terug zullen zien. J. B. SCHUIL. HET TOONEEL Haarlemsche Tooneel-Club. DE MENSCH WIKT... Het is. dunkt mij, wel buiten kijf dat Chet- ham Strode met „Man proposes" een zwak tooneelwerk heeft geschreven. De gedachte, die duidelijk verwant is aan die van de Bridge of San Luis Rev, was uitermate geschikt om er een stuk op te bouwen. Maar technisch schiet de auteur tekort. Niet alleen dat hij de zonder lingste motieven gebruikt om zijn personen van het tooneel weg te werken en ze tot in het oneindige hoeden en mantels laat halen, maar hij schrijft zoo kwam het mij in deze aller minst vlekkelooze vertaling althans voor een onbelangrijke, slappe dialoog en ontwijkt iedere gelegenheid een groote scène a faire te maken. En dat is nog niet het ergste; veel zwaarder wegen voor mij de fouten tegen de logica. Het is toch volkomen absurd dat iemand die een feest geeft ter eere van een verloving, de partij kalm laat doorgaan als de feestvarkens allebei schetteren door afwezig heid. De mogelijkheid van uitstel komt bij niemand op en mócht ook niet opkomen, want het vliegtuig waarmee het uitstapje wordt ondernomen, moet vallen en de verloofden mogen niet tot de slachtoffers behooren. Er is namelijk een Voorzienigheid die op een be paald oogenblik in het leven van deze indivi duen ingrijpt en hen in den dood stuurt, deels om hun slechtheid Audry en Guy deels om hen voor leed te sparen Rose, Mary en Dermot De ongelukkige aviateur vindt slechts einde, omdat een vliegtuig nu eenmaal bestuurd moet worden en omdat hij na den dood van zijn vrouw geen vreugde meer in het leven heeft. Eduard Verkade, wien de H.T.C. ditmaal de regie had toevertrouwd, heeft van dit spel een voorstelling gegeven, waarin veel te waardee- ren viel. Jammer dat het tempo niet vlotter was en dat de duidelijkheid af en toe te wen- schen overliet. Maar het detail was zeer ver zorgd. De H.T.C. beschikt over krachten, die deze rollen gemakkelijk aankunnen en het valt slechts te betreuren, dat zij zoo weinig gelegenheid kregen te laten zien waartoe zij in staat zijn. Eén oogenblik was er hoop: toen stonden de heeren Roest van Limburg en Nyenbandring de Boer tegenover elkaar op de planken en de situatie leende zich bij uistek tot een forsche scène, daar de een zich verloofd heeft met het meisje, dat alles beteekent in het leven van den ander. Maar de auteur laat haastig het doek zakken en onze hoop ver vliegt ln rook. Dat desondanks deze beide di lettanten wisten te boeien en hun figuren leven inbliezen is geen gering compliment. Roest van Limburg is wel de beste speler dien de H.T.C. bezit en zelfs in deze rol wist hij den lichten toon te bewaren die zijn grootste charme uitmaakt en hier een absolute noodza kelijkheid is. Hoe gemakkelijk wordt deze Dermot een saaie zeurkous op jaren en daar van was hier geen sprake. Nyenbandring de Beer is wat zwaarder van toon; ik zie hem het liefst in ernstig werk, want „fleurig" is hij niet. Daardoor werd de liefdesscène in het derde bedrijf ook minder dan ze wezen kon. Maar hij beschikt over tal van tooneelkwaü- teiten. hij beweegt zich gemakkelijk, he'eft routine en een mooi geluid. Mag ik hem waar schuwen voor het leelijke gewoontegebaar: de duimen in de broekzakken? De vrouwelijke hoofdrollen waren wat min der gunstig.verdeeld. Het was een genoegen mej. Serphos en Mej. Heerkens Thijssen na langen tijd weer eens op de planken te zien. De rol van Mary Raïlton is heel dankbaar, maar dat verkleint de verdienste van mej. Serphos niet, die de aardige tekst ook werke lijk alleraardigst lanceerde. Evenveel bewon dering en bij de ter zake kundige dames in de zaal zelfs verbazing, verwekten haar breicapa- citeiten. Voor Rose Norton is Mej. Heerkens Thijssen te jong. Een vrouw van omstreeks veertig is zij geenszins en het deed wat komisch aan haar te hooren spreken over haar twee-en- twintig jarig huwelijk. Maar zij brengt iets sprankelends mee op het tooneel, iets innigs vaak en iets liefs altijd. Het is levend en be wogen en steeds aantrekkelijk. Het kwam mij voor dat Mevrouw Wijsmuller meer kan dan zij in de rol van Nonie Watson toonde. Had de regie deze rol niet erg gedempt en daardoor vervlakt? Het maakte den indruk of Mevrouw Wijsmuller meer wilde geven dan zij mocht. Pas in het derde bedrijf kwam zij los en toen was het dadelijk goed en overtuig de zij in de scène met Toby van haar talent. Audrey Spencer, de verbitterde vrouw, van wie we hooren dat ze godsdienstig is, maar wier handelingen daarmee niet geheel in over eenstemming zijn, werd goed getypeerd door Mevrouw Borren, rustig en resoluut. In het tooneel met Nonie had ik haar graag wat fel ler gezien, maar ik vermoed dat ook hier de regie heeft gematigd. Mej. Dyserinck was een lieve Shirley, van wie men zich echter moeilijk kon voorstellen dat ze iets kon voelen voor den onuitstaan- baren, caricaturalen Guy, door den heer Van Leeuwen met de noodige laatdunkendheid uit gebeeld. Kleine rollen waren opgedragen aan den heer Rutgers van der Loeff, in wien mij altijd weer het eenvoudige menschelijke treft, aan de heeren Wijsmuller en S. Nyenbandring de Boei en aan Jkvr, L. van Riemsdijk, die van Kate, het dienstmeisje, iets grappigs wist te maken. En nu verwachten we voor het lustrum een goed, belangrijk werk. De H.T.C. heeft er waar lijk de krachten voor. P. H. SCHRÖDER. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Noorde lijke tot Oostelijke richtingen. Half tot zwaarbewolkt of betrokken. Weinig of geen regen. Weinig verandering in tem peratuur. BAROMETERS TAND Hoogste 773.9 m.M. te La Coruna. Laagste 755.9 m.M. te Reykjavik. THERMOMETERSTAND Laagste hedennacht 45 F. Hoogste heden 50 F. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Oostelijke wind verwacht. De diepe depressie in het Noordwesten trok naar de Poolzee af. De volgende ligt nog ver weg ten Zuidwesten van IJsland. De hooge- druk in het Zuiden nam af en maakt plaats voor een secundaire depressie, die gisteren in den nacht zware regens gaf ten Zuiden van ons land en naar Italië trok. De hoogedruk herstelde zich in het Noord oosten, die in het Zuidwesten neemt snel toe. Er vormt zich een verbinding tusschen deze gebieden over de Noordzee, waardoor de wind door het Noorden naar het Oosten zal draaien en föhnachtige droge luchtmassa's in de bo venlucht de vochtige luchtmassa's, die thans nog uit het Noordwesten worden aangevoerd, zullen vervangen.. In de bovenlucht is thans alle koude gewe ken en de temperatuur van het vriespunt wordt eerst op 2500 meter hoogte aangetrof fen. BAROMETERSTAND. Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 767 m.M. Stilstand. Opgave van:. Fa. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 7.55 uur; n.m. 20.35 uur. Strand berijdbaar van 13.000—18,30- uur. Woensdag v.m. 9.08 uur; n.m. 21.49 uur. Strand berijdbaar van 14.00—19.45 uur. LIJDT NIET AAN RUGPI1N<> Het leven wordt ondraaglijk, .als gij voortr durend lijdt aan rugpijn, duizeligheid, pijn in de gewrichten, hoofdpijn, iheumatlek of Ischias. Het gestel behoeft dan onmiddellijk verzorging. Immers de organen voor het filtreeren van het bloed kunnen verstopt zijn en dit wordt het 'oest hersteld door een dluretisch middel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen alleen voor dit doel. Gedurende 50 Jaren hebben zy duizenden dankbare gebruikers van hun pyn bevrijd. 1.i 1.75 en 3-per doos. (Adv. Ingez. Med.) HEEMSTEDE Brand aan den Bennebroeker- dijk. Bij de „Geruischlooze". Zondagavond om even 11 uur werd de Heemsteedsche brandweer gewaarschuwd dat het restaurant van de Heemsteedsche Sportparken in brand stond. Direct rukte de brandweer uit met motor spuit en ladderwagen, doch op de Sportpark-: laan aangekomen, bleek door een hevig vuur en zware rookwolken dat er wel een groote brand was, maar dan aan den overkant der Ringvaart, dus in de Haarlemmermeer. Er bestaat een wederzïjdsche overeenkomst tus schen de gemeenten Haarlemmermeer en Heemstede om in geval van brand elkander te helpen, dus waren de wagens spoedig ge keerd en enkele minuten later op het terrein van den brand te zijn, nl. op de terreinen der Maatschappij ,,De Geruischlooze Weg", waar bleek dat een ketel, inhoudende 4000 L. teer in volle vlam stond. Hoewel de brandweer over voldoende wa ter beschikte, was spuiten toch niet mogelijk op deze vuurmassa, daar dit juist een ver spreiding van het vuur ten gevolge zou heb ben. Het eerste werk der brandweer was, het dak boven de machines, dat reeds brandde te verwijderen met brandhaken, om te voorkomen dat ook een tweede, kleinere teer- ketel vlam zou vatten, terwijl zij zich verder bepaalde tot het nathouden van een kostbare mengmachine. Toen tenslotte de vuurzee iets afnam trachtte men, door zeilen over het vuur te wei-pen, later nog aangevuld met zakken, die met 2 stralen werden natgehouden, het vuur te dooven, wat tenslotte tegen 1 uur in den nacht gelukte. Voor zoover men kan nagaan zal de kost bare mengmachine geen noemenswaardige schade gekregen hebben, alleen de teerketel is onbruikbaar, doch de kleinere heeft niets geleden. Pas om kwart over 12 hoorde de politie in Hoofddorp van den brand, .welke om kwart vóór 1 met de motorspuit verscheen, doch niet meer behoefde dienst te doen. Om 1 uur rukte de Heemsteedsche brand weer in, die van Haarlemmermeer bleef nog even de wacht houder- Op het terrein van den brand was aanwe zig de burgemeester van Heemstede. Jhr. J. P. W. van Doorn, en de staf der brandweer. Naar wij vernemen is ae brand vermoede lijk ontstaan door een vonk uit den schoor steen. Verzekering dekt de schade. HAARLEMMERMEER .TULIANA-AV ON D. In verband met de viering van den verjaar dag van H. K. H-, Prinses Juliana, wordt door „Pro Rege" te Vijfhuizen een feestelijke her denkingsavond georganiseerd in de Geref. Kerk aldaar op Donderdag 30 April a.s. Als spreker is uitgenoodigd Drs. Kok. van Am sterdam, terwijl de heer H. Boot als declama tor en de Chr. Zangvereeniging te Vijfhuizen, medewerking zullen verleenen. Ook te Nieuw Vennep zal in de Geref. Kerk op 30 April een Juiiana-avond gehouden wor den, waarin als spreker zal optreden Ds. Heerma van Aalsmeer met het onderwerp „Nog toekomst voor Nederland en Oranje". VERDRONKEN. Het 3-jarig dochtertje van den heer Dege- naars, wonende aan den Venneperweg te Nieuwvennep, is Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur in een onbewaakt oogenblik in de bij de ouderlijke woning gelegen moddersloot geraakt en verdronken, De ontboden genees heer kon ook slechts den dood constateeren. VEERTIGJARIG JUBILEUM J. C. TIMMERMAN Zooals wij meldden, was het heden, Maan dag', 40 jaar geleden, dat de heer J. C, Tim merman, commies en waarnemend chef der afd. Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkie zingen, in dienst der gemeente Haarlem trad. Naar aanleiding van dit feit heerschte he denmorgen een hoogst feestelijke stemming in genoemde afdeeling. Door de goede zorgen van Den Hout en de Plantsoenen was het kantoor fraai versierd. De jubilaris werd hedenmorgen per auto met zijn familie van zijn woning gehaald en ten kantore namens alle ambtenaren van Burg. Stand, Bevolking en Verkiezingen har telijk en waardeerend toegesproken door den chef der afdeeling, den heer W. Fehres Jr., die hem gelukwenschte en hem een voorbeeld van nauwgezette plichtsbetrachting noemde. Uit naam der ambtenaren bood spr. den heer Timmerman een vulpenhouder en vul potlood' aan en bloomen. Dit geschenk ging gepaard met de aanbie ding van een gecalligrafeerde opdracht, ver vaardigd door den heer Luiting, ambtenaar van de afdeeling Burgerlijke Stand, Bevol king en verkiezingen. De heer I-L A. van Abs, chef der 8e afd-, voerde het woord namens de ambtenaren van de andere afdeelingen der Gemeente-Secre tarie, die der. jubilaris een rooktafel aanboden, waarna tenslotte Ir. R. G. Veenenbos den heer Timmex'man gelukwenschte, als voorzitter der afd. Haarlem van het Nat. Verbond van Ge meente-ambtenaren, waarvan de jubilaris lid is. Nog kwamen de gemeente-secretaris, mr- Th. A. Wesstra en vele ambtenaren den heer Timmerman persoonlijk hun gelukwenschen aanbieden. In het college van B. en W. werd de heer Timmerman door den burgemeester gecom plimenteerd, die hem het gebruikelijk ge schenk, een gouden horloge met inscriptie, aanbood. Hedenmiddag zou de jubilaris receptie hou den te zijnen huize, Jansstraat 61. BLOEMENDAAL BEGRAFENIS J. W. H. HOLGEN. Zaterdagmiddag is op Algemeene Begraaf plaats aan den Bergweg te Bloemendaal wij len de heer J. W. H. Holgen ter aarde be steld, die in den leeftijd van 65 jaren is over leden en voor zijn pensionneering procuratie houder was van de Haarlemsche Machinefa briek v.h. Gebr. Figée. Behalve vrienden en bekenden waren verschil lende hoofden van afdeelingen der fabriek tegenwoordig. De heer Ir. Dufour directeur der fabriek, voerde in de aula het woord. Wij zijn diep onder den indruk, zeide de heer Dufour, dat we onzen Holgen gaan be graven. Onzen, want hij hoorde aan ons en wij aan hem. De heer Holgen kwam in 1900 aan de fabriek en in 1903 bij de administratie en heeft sinds dien de geheele administratie en boekhouding- geleid. Ook verzorgde hij met groote bekwaamheid, dank zij zijn groote talenten de afdeeling re clame. Verder prees de heer Dufour de hulpvaar digheid van den overledene, waardoor hij aller vriend werd. Hoewel hij eenige jaren geleden de fabriek vaarwel zegde, bleef hij er mee, in contact en bleef hij onze raadsman. Zoo iemand dit verdiende, dan komt het hem toe: Rust in vrede. Ds. Duivendak las Psalm 90 en prees in den overledene den goeden Christen, die zich niet gemakkelijk gaf, maar die, als hij een maal zijn vriendschap schonk, dit deed met groote trouw en steeds klaar' stond met raad en daad en hulp. Spr. troost de achterblijvenden hiermede, dat den overledene veel leed is bepaard geble ven door steeds minder te worden, en wijst er op dat het heengaan van hem die bereid is om te sterven, en het loon van God door Jezus Christus te ontvangen, geen verlies, maar winst is. Na de beaarding zei Ds. Duivendak het Onze Vader. Een familielid dankte voor de belangstel ling. EEN GIFT VAN f 2000. Prof. dr. H. H. Kuijper te Bloemendaal, ont ving van een onbekenden gever ten behoeve van de Vrije Universiteit een gift van twee duizend gulden. SANTPOORT Prof. dl'. G. A. v. d. Bei'gh v. Eysinga. Afscheid prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Onder overweldigende belangstelling nam Zondagmiddag Prof. v. d. Bergh van Eysinga officieel afscheid van zijn kerkelijke ge meente. Tot tekst had de scheidende leeraar ge kozen Joh. 1, vers 42 b: „Wij hebben gevon den den Messias, hetwelk is, overgezet zijnde, de Christus". In verband met dezen tekst sprak Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga zijn gemeente als volgt toe: „Overge zet zijnde, dat be teekent niet, dat het een-en-hetzelfde is. „Messias" en „Chris tus" beteekenen bei de „Gezalfde", maar de „Gezalfde" van 't Oude Testament is niet dezelfde als die van het Nieuwe. En toch ook wèl de zelfde. Dit zou men een paradox kunnen noemen, al ben ik bang voor dat woord, omdat de para dox mode-artikel schijnt geworden in Chris telijke kringen. Overzetten in een andere taal de moderne taal-psychologie kan het ons leeren is altijd wijziging, omdat de gevoelswaarde der woorden verschilt. Dit „overzetten", waarin de 4de Evangelist voorgaat, is de leidende gedachte bij mijn Evangelie-prediking geweest. Gelijk hij het oude Joodsche Messiasschap heeft durven vertolken er er de Christelijke waarheid in heeft teruggevonden, zoo ik het oud-Chris telijke Christusbegrip. Dat ls het goed recht van eiken levenden godsdienst. Toer. ik 35 jaar geleden mijn predikants loopbaan begon, streden orthodox en modern tegen elkaar. Onder de modernen was een scherpe tegenstelling: Oudmodernen en mal contenten. Beiden stonden mij ver: zij waren mij te rationalistisch, te verstandelijk. Eerst- genoemden met een moraliseerenden, de laatsten met een sentlmenteelen inslag. De wijsgeerige basis ontbrak. Godsdienst is ze ker geen wijsgeerte, maar de theoloog kan niet zondei wijsgeerige vorming. Sedert 1901 zijn de modernen steeds recht- scher geworden. Het zijn menschen gewor den, die de groote ideeën van het Christen dom voor en na zijn kwijtgeraakt. Men wil het allereerste Christendom weer het ware Christendom voor onzen tijd maken. Dat oud ste Christendom had echter reeds zeer ver schillende Christusbeelden, volgens Allard Pierson. Sedert hebben wij bijv.' die van Augustinus. van Thomas, Franciscus, Luther en Tolstoï gehad. Wij behoeven geen keus te doen: Zij be hooren ons allen, al geldt geen hunner uit sluitend. Veelvormig is de Christus. De in carnatie van den Logos is heden ten dage in- zekeren zin zijn secularisatie; hij wordt we reldlijk. maatschappelijk, soms onmaat schappelijk. Hij is tegen den oorlog, den al cohol, gewetenloos imperialisme en kapitalis me. Ik heb onder de roode vrijdenkers vaak meer liefde en geestdrift voor de waarheid en het recht gevonden dan onder belijdende Christenen Maar tot een politieke partij heb ik nooit behoord, al heb ik mij wel partij ge steld tegenover alles wat mij onchristelijk leek. Het begin en het slot van het vierde Evan gelie zijn als een sprookje. Sprookjes zijn evenals gelijkenissen, meer waar dan zoo genaamde historische gebeurtenissen. De vleeschwording van den Logos heeft in het centrum van sprekers prediking gestaan. Dit is goddelijke geschiedenis: eeuwig verwer kelijkt zich het goddelijke denken in de rea liteit. Hebben wij met elkander den Christus ge vonden? Niet den Joodschen Messias, die aan het kruis is gestorven, maar den uit den dood verrezene ki den geest des levens? Geen Christus van het vrome gevoel alleen, maar ook het beeld van het goddelijk denken. Als God mensch wordt, dan wordt Goddelijk den ken toch ook menschelijk denken. Het Evangelie is niet voor de wijzen en ver- standigen, die met tale Kanaans en spitsvon dige bijbelverklaring, met ingewikkelde for mules en particuliere bevindingen komen aandragen; het is den kinderen Gods geopen baard, den diepgangers naar den geest." Toespraken wenschte de scheidende predi kant niet te ontvanggen. Een uitzondering werd gemaakt voor den consulent, Ds. J. C. v. Dijk uit Bloemendaal. Deze wenschte in de allereerste plaats prof. Van den Bergh v. Eysinga geluk met zijn benoeming namens het klassikaal bestuur en den kring Haar lem. Dan sprak hij namens den kerkeraad. Na mens dezen dankte hij den scheidende har telijk voor alles, wat hij voor de gemeente was geweest. En tenslotte sprak Ds. Van Dijk nog een persoonlijk woord. We zijn vele jaren eikaars buren geweest en toch hebben we niet veel van elkaar gemerkt", aldus spr. „Het heeft mij altijd getroffen, dat, terwijl gij zoo'n bij zonderen aanleg hadt voor de wetenschap, gij u toch zoo goed gegeven hebt aan uw predikantswerk. Thans gaat gij Santpoort ver laten en een werk aanvaarden, dat met uw aard en aanleg strookt. God geleide u op uw nieuwen weg en zegene u met uw vrouw!" Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga dankte Ds. Van Dijk hartelijk en ontroerd. „Gij zijt een vriendelijk ambtgenoot geweest, die mij nooit in mijn ziel heeft gegrepen", zoo zei hij. „Velen had ik hier nog kunnen toespreken, zoo vervolgde hij, maar gij wilt mij dit spa ren en vooral deze gewijde plek, die zich voor persoonsverheerlijking niet eigent. Een uit zondering wil ik maken voor den Kerkeraad en mijn gemeente. Twee uwer waren, toen ik hier kwam, reeds lid van den kerkeraad. Broe der Va^n Wort, wij hebben samen veel door leefd. Samen' hebben wij uw vader, uw vrouw en uw zoon ten grave gedragen. Ge zijt nu 71 jaar, maar ge zijt een man met een jong voorkomen en bovenal een jong, warmklop- pend hart voor onze kerk. Mijn laatste woord geldt u allen, in de allereerste plaats hen, die geregeld hier kwa men en die het mij daardoor mogelijk maakt iets te geven. Hierna maakten honderden van de gelegen heid gebruik den scheidenden predikant en zijn echtgenoote in de consistorie de hand te drukken. HAARLEMMERLIEDE RAADSVERGADERING. Sluitingsuur, straataanleg, afschei ding van schoolterrein, kasgeldlee- ning en kohier straatbelasting be handeld. Vergadering van den Raad van Haarlem- merliede op Zaterdag 25 April jl. Aanwezig alle leden. Voorzitter burgemeester L. H. Si mons. Bij de ingekomen stukken liggen de K. B. tot goedkeuring van de invoering der straat- belasting en tot verhooging der opcenten op de personeele belasting van 50 op 70. Een adres van den Ned. Bond van Luxe Verhuur- en Taxiondernemers om maatrege len voor een goed geregeld en behoorlijk func- tionneerend huurauto- en taxibedrijf wordt aan B. en W. overgedragen voor advies. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich gewend hebben tot het P. E. N. om verlaging van het percentage, berekend voor de straat verlichting. Plet P. E. N. heeft hierop afwij zend beschikt. Het bestuur van de afd. Haarlem en om streken van den Ned. Bond van Koffiehuis houders en slijters heeft verzocht het slui tingsuur te bepalen op 12 uur. B. en W. stel len voor, dit adres in handen te stellen van den burgemeester ter afdoening. De voorzitter zegt, dat het zijn bedoeling is in Juli het slui tingsuur voor den Zondag op 12 uur te stel len en in Augustus voor alle dagen op 12 uur. De heer Tabak zou ook de maand Juni er onder willen laten vallen met het oog op de Pinksterdagen. De heer De Graaff zou het niet al te ruim willen geven met het oog op de buren der ca féhouders. De voorzitter zou het eerst eens willen aan zien. Wat de Pinksterdagen betreft, dit zal spr. nader overwegen, E>e heer Biesheuvel heeft geen bezwaar 'te gen verlenging van het sluitingsuur op werk dagen, doch aan verlenging daarvan op Zon dag wil hij in geen geval medewerken. De heer Polderman sluit zich hierbij aan. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. In 1929 heeft de Raad aan de Burgerlijke Maatschappij „Houtrijk en Polanen" vergun ning verleend tot het aanleggen van een grintweg aan de westzijde van de Duiker- sloot te Halfweg. Na onderhandelingen zijn B. en W. thans met de maatschappij tot over eenstemming gekomen, dat zij de geraamde kosten van de grindverharding in de gemeen tekas stort en de gemeente een klinkerbe strating aanbrengt. Zonder hoofdelijke stemming kan de Raad er zich mede vereenigen. dat het besluit van 1929 in dien zin wordt veranderd. De voorzitter zegt, dat hij zich in het col lege van B. en W. tegen dit besluit heeft ver klaard, omdat beide partijen niet accoord gingen met het besluit van 1929. Men had thans dat besluit óf moeten uitvoeren zooals het er ligt, óf door een ander moeten ver vangen. t De heer Van Duynhoven zegt, dat er nu niets meer op tegen is. De voorzitter zegt, dat men zich in de toekomst nooit op dit be sluit mag beroepen. In den nazomer van 1935 is een muurtje tusschen de soeelplaats van de R.K. School te Houtrakpolder en den openbaren weg omge waaid. Het schoolbestuur heeft daarna een houten schutting aangebracht en vraagt de gemeente de kosten te betalen krachtens art. 72 der L. O. wet. v. B. en W. stellen voor het verzoek af te wij zen omdat niet aan de bepalingen, van het goedgekeurde plan is voldaan. Verschillende raadsleden vragen, wie die afwijking heeft toegestaan en wie voor de ge volgen daarvan verantwoordelijk is. De voorzitter zegt, dat voor de afwijking geen toestemming is verleend. Het schoolbe stuur is verantwoordelijk. De heer Van Esen meent dat de verbinding van dit muurtje met de muur van de school onvoldoende was. Het omwaaien had men al lang kunnen zien aankomen. Conform het voorstel wordt afwijzend be slist; de heer Van Duynhoven alleen ver klaarde er zich vóór. Kasgelüleening en straatbelasting. Op voorstel van B. en W. wordt besloten machtiging te verleenen tot het aangaan van een kasgeldleenïng van ten hoogste f 30.000, rentende maximaal 5 pet. Ten slotte wordt vastgesteld het kohier straatbelasting groot f 5300. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten en overgegaan in een besloten zitting!

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2