De tocht der Nederlanders naar Kworam Instantine MAANDAG 27 APRIL 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 Brieven van de Nederlandsche Roode Kruis Ambulance in Ethiopië. Hulpverleening aan een gebombardeerd dorp. By de Engelschen in Waldia. Een escorte voor een horloge. Na geruimen tijd ben ik thans weder in de gelegenheid het stilzwijgen te verbreken en u bericht te doen toekomen over de lot gevallen van de amibulance van het Neder landsche Roede Kruis, of tenminste over de wetenswaardigheden betreffende een der voorposten. In een vorigen brief meldde ik reeds, dat in de eerste dagen van Februari het hospi taal. ingericht in de hiervoor zeer geschikte gebouwen van de Fransche Missie, een half uur buiten het stadje Dessie. geopend was en van de Engelsche ambulance uit Waldia een 30-tal patiënten had overgenomen. Na het bezoek van den Keizer aan het hospitaal op 4 Februari verliepen eenige dagen van betrekkelijke rust. De Keizer had muildieren toegezegd voor het vertrek naar het noorden van de beide voorposten, welke achtereenvolgens zouden vertrekken in noor delijke richting. Dessie is zeer geschikt voor de vestiging van een basishospitaal, maar het ligt meer dan 300 K.M. achter het front en hulp was in het noorden dringend noodig. Wel was de groote ingerichte Engelsche Ambulance in Waldia gevestigd, een 120 K.M. ten noorden van Dessie, maar ook deze.was nog te ver van de 'plaats waar hulp noodig was en zij had de handen vol met de gevolgen van de dagelijksolie bombardementen dezer plaats, welke in d'ie dagen het mikpunt dei- Italianen was. Om redenen van internen aard was het den Engelschen onmogelijk voorposten ruit te zenden, zoodat wij Hol landers, die, gezien onze zeer goede uitrus ting aan materiaal en personeel, dit wel kon den doen, besloten aan dit verzoek van het Internationale Roode Kruis te voldoen. In- tusschen duurde het tot 11 Februari alvorens (inderdaad de eerste groep met 66 muil dieren kon vertrekken. Het wachten viel lang. Nog steeds waren wij te Eurbpeesch „ingesteld" en wilden wij vlug vooruit, tot ^verwondering, bijna tot wantrouwen toe, van hen, die door den keizer met de regeling van het transport waren belast. De prooi der vliegtuigen. Zondag 9 Februari verschenen de Ita- liaansche bombardementsvliegtuigen boven Dessie, en ofschoon toen nog ver trouwende op bescherming van een Roode Kruisvlag van voldoende grootte, sloegen wij dit denkende aan het lot der Zweedsahe Ambulance toch maar uit onze loopgraven en bomvrije onder komens gade. Na het verdwijnen dei- vliegtuigen trokken wij met reddings expedities uit. In een dorpje in de buurt hoog in de bergen troffen wij drie zwaar gewonde 'kinderen van een jaar of 8 aan en twee licht ga wonde vrouwen. Onze transportcolonnist (Hagestein improvi seerde uit takken eenige brancards en de mannen van het dorp droegen de pa tiëntjes naar beneden. Helaas overleed ds nachts één der kinderen. In Dessie zelve waren geen gewonden, slechts enkele do oden, lieden, die op weg iwaren naar op last van den keizer gegraven holen in den rotswand, maar de laat waren De keizer zelve had, telefonisch gewaar schuwd. tijdig den Gébi, zijn woonplaats ver laten en was in een willekeurige toekoel in den omtrek een onderdak gaan zoeken. Een op het moment zelve gekozen plaats, wat voor hem de beste beschutting geeft tegen den ongelooflijk goed ingerichte Italiaanschen spionnagedienst, die gelijk uit bovenstaande blijkt, nauwkeurig bleek ingelicht over de ingerichte schuilplaatsen. De kans, dat een willekeurige toekoel getroffen zal worden.is, uiterst gering. Van het afweergeschut op de bergen kregen wij geen zeer hoogen dunk. Op weg naar Kworam. Eindelijk, nadat een week lang geantwoord was „ischi, naga!" (ja, morgen), konden wij, collega Lainpe en ondergeteekende, Dinsdag 11 Februari laat in den middag vertrekken, na een dag van schreeuwen en razen, gelijk dit bij het verdeelen der lasten den eersten dag gebruikelijk is en ieder miuildierdrijver tracht weg te komen met een klein licht kistje op zijn dier, inplaats van twee zware. Collega Veeneklaas kon ons ditmaal niet ver gezellen, daar hij nog niet geheel hersteld was van een dysenterie. Hij zou collega van Schelven met de tweede karavaan vergezel len. Onder welke omstandigheden wij hem in Kworam terug zagen, zal u inmiddels al wel bekend zijn. Welgemoed trokken wij wederom op weg. Eerst later zou blijken, hoe veel moeilijkheden voor ons waren wegge legd. Het bleek namelijk, dat men slechte muildieren had gegeven, en wat nog onaan genamer was, slechts 11 werkelijke nagadi's /(muildierdrijvers) en voor het overige onzen lijfwacht van 26 sabanja's de „zorg" voor de andere muildieren! van het gouvernement.) had opgedragen, iets waardoor zij zich, (in dit land van Kasten) diep gekrenkt gevoel den. Reeds na enkele dagen bleek dan ook al, dat de zorg voor de dieren, ook die dei- werkelijke nagadi's. die de dieren niet in eigendom hadden, alles te wenschen over liet. De hoop. dat de dieren spoedig bezwij ken zouden, werd zelfs hier en daar geuit. Het ,feit, dat het hier hulp voor het eigen leger (betreft. zegt den primitieve thans nog niets Eerst later, wanneer zichtbaar en tastbaar bij het helpen van gewonden de inhoud der kisten zich als het ware gaat materialiseer en .verandert hun houding. Thans is dit alles (nog een vaag begrip. Het gezag van den hoofdman Ato Dzji- gouti moge voor dit wat ordelooze land be hoorlijk zijn, voor onze begrippen is het een aanfluiting van het begrip discipline. Tot overmaat van rainp blijkt de kleine regen periode nog een nasleep te hebben en iede- ren middag om een uur of 3 of 4 breken hef tige onweders los. welke ons noodzaken vroeg het kamp te maken, willen we door de tropi sche regens niet met alle bagage, bedden enz. door en doornat worden. De Abessyniërs mo gen hier voortreffelijk tegen bestand zijn, wij Europenanen zijn van wat ander maak sel. Des morgens is het steeds goed weer5 maar het land is één groote modderpoel en lederen morgen verschijnen er Italiaansche vliegtuigen, die hier en daar een bom laten vallen, om paniek onder de bevolking te scheppen. Gelukkig biedt het geaccentueerde en overal met boomen, cactussen, en struik gewassen begroeide terrein met zijn tallooze diep ingesneden rivierbeddingen, de meest ideale schuilplaatsen, zelfs voor een heele karavaan, want het uitleggen van een Roode Kruisvlag bij een over kilometers verstrooide karavaan is nutteloos en trekt slechts de aandacht Gastvrije ontvangst bij de Britsche ambulance. Afgezien van den regen is het trekken 's nachts of in de vroege ochtenduren ook onmogelijk, daar van alles ingepakt moet worden, zonder ook maar even in de mor genzon gedroogd te zijn. Moeizaam trekken wij Noordwaarts en zijn blij na een week Waldia bereikt te hebben, waar wij uiterst gastvrij door de Engelschen worden opgeno men. De enorme Roode Kruisvlaggen van 18 M2 en de geïsoleerde ligging in een vlakte ge ven ons een veilig gevoel voor de vliegtui gen. Hoe onjuist dit gevoel is geweest, bleek later in Kworam! Wij reorganiseeren zoo goed mogelijk onze karavaan. Laten onze persoonlijke zaken bij de beste groep nagadi's samenbrengen in de hoop niet weer zoo nu en dan 's nachts maar één tent of één matras voor ons beiden te hebben; of zonder keukenkisten te zitten (waarvan er inmiddels twee weggeraakt blij ken te zijn) en gaan ons beklag doen bij het plaatselijk opperhoofd, den een of anderen Keniatzmach. We vinden hier een telefoon post en zendien bericht aan collega Winckel. dat evenwel ondanks alle toezeggingen der regeering gelijk vele andere berichten nim mer ls overgekomen. Door onveilige streken. Na Waldia, meer in het hart van Tigre, wordt het landschap anders. Geen weiden meer, bijna geen bebouwde velden. De bevol king armoediger, in vuile lappen gehuld. On der de boy's en de verplegers heerscht een zekere onrust voor roovers. Bij iedere kamp plaats schieten de Sabanja's, zoodra het don ker wordt, eenige malen in de lucht, om te doen welen, dat onze karavaan goed bewa pend is. De eerste maal schrokken we ons een ongeluk, maar alles wendt spoedig en thans is een schor in Abessynië voor ons hetzelfde als het geluid van een claxon in Holland. Bij bei den moet je even opletten of het niet in je baan komt. We weten niet wat te gelooven van al deze rooversverhalen. Overdreven zijn ze zeker en iedere verschrikte Tigreaansche inwoner wordt door de Amharen als een ,schifta"-roover aangezien, maar.... men kan nooit weten, en zeker is, dat deze streek niet veilig is. Een wonder is dit ook niet. Het eene leger (of legerhorde) na het andere is hier op weg naar het noorden (naar Ma- kalle. zooals de Ethiopiër.? ietwat voorbarig zeggen) gepasseerd, sinds maanden geen soldij, dus levende van wat zij „vinden". Geen wonder, dat de uitgeplunderde bevolking op andere wijze aan inkomsten zoekt te komen. Wij trekken daarom sneller dan tevoren, vooral daar de regen heeft opgehouden. Den 21sten komen wij in Kobbo en verbinden vele slachtoffers van de bombardementen van deze plaats. Van een opperhoofd en een horloge. Wij brengen een bezoek aan het plaatse lijk opperhoofd en zetten het doel van onzen komst uiteen, wat hem doet ontdooien en hij laat 1 etch (honingwijn) en ingera's (eensoort inlandsch brood) aanrukken, dat wij veror beren met een gezicht of het lekker is. Hij laat oiij vragen of wij een glas voor een hor loge vo.ir hem hebben. Waarschijnlijk beduidt dit of wij geen horloge aan hem kunnen ge ven. Gelukkig heeft de N.V. Hema ons voor ons vertrek van een heele serie nuttige voor werpen voorzien, waaronder horloges, en wij kunnen antwoorden, dat wij wel een re serve-horloge hebben, maar dat dit niet van een dergelijke kwaliteit is, dat wij dit aan een hoofd van Kobbo kunnen aanbieden. Hoogstens zou het dienst kunnen doen, tot hij een nieuw glas voor zijn eigen uurwerk uit Addis heeft laten komen. Dit voorstel neemt hij gaarne aan, en een uur later komt hij, op zijn met een rood-zijden dekkleed behangen muildier en omstuwd door al zijn krijgers op tegenbezoek in ons kamp. Gelukkig bleek ree,ds het eerste het beste horloge te loopen en werd hem dit (binnen in de tent, zoodat niemand het zag) aangeboden. De uitleggin gen, noodzakelijk om hem te leeren hoe het te verzetten, versterkten ten zeerste onze twijfel aan het bestaan van het „eigen horlo ge zonder glas". Intusschen verzochten wij meteen aan hem ons eenige krijgslieden uit de streek zelve te geven, waaraan hij gaarne voldeed. Den volgenden dag passeerden wij de Alamata. de vlakte welke ons nog van het gebergte voor Kworam scheidde. Een onher bergzame streek. In deze streek is later onze tweede karavaan overvallen. Wij zijn er ge lukkig doorgerold, misschien dank zij ons es corte van inwoners a raison van 1 Hema- horloge. Wie weet? Er is ergens eenige be roering en eenig geschiet geweest, waarbij het extra-escorte" in de struiken verdween. Aan het slot schijnt de staart van onze karavaan ock aangevallen te zijn (met het oog op de vliegtuigen moest in groepen gemarcheerd worden), maar de schade beperkte zich tot verlies van 1 ezel, helaas beladen met onze kist met blikjes groenten. Of het horloge lang is blijven loopen? Mo gelijk heeft het hoofd het spoedig stuk ge draaid cn heeft hij onze tweede karavaan een minder goed hart toegedragen als ons en hebban wij misschien onbewust bijgedragen aan de ramt) hun overkomen. Dit zal wel nimmer blijken. J. N. VAN DER DOES. CELLULOIDSNIPPERS. Mary C. McCall Jr. is thans met het ma nuscript „Green Light", „Het groene licht", dat ontleend is aan den bekenden roman van den Amerikaanschen schrijver Lloyd C. Dou glas, gereed gekomen. Het lag in de bedoe ling van Warner Bros, dat met de verfilming zal worden begonnen. Leslie Ho ward zal in „Green Light" dc hoofdrol ver tolken. Jjüdt li daw 0 fieoize pijnen f Probeer! het toch eens met Instantine. U zult zien; Instan- fine is werkelijk hef middel tegen allerlei pijnen en daaren boven volkomen onschadelijk Prijs per doosje slechts 50 ets. (Adv. Ingez. Med.) Voor luchtvaart zal propa ganda worden gemaakt. De vlieger Hondong gehuldigd Voor zijn tocht met „De Snip". De Koninklijke Nederlandsche vereeniging voor luchtvaart heeft in Pulchri Studio te 's Gravenhage een algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van ir. J. F. de Vogel. De secretaris, kolonel H. Walaerdt Sacre. las het jaarverslag voor, dat goedgekeurd werd. Besloten werd een permanent luchtvaart- propagandabureau, bestaande uit vertegen woordigers van alle luchtvaartinstanties, in het leven te roepen De voorzitter huldigde den in de vergade ring aanwezigen vlieger J. Hondong, die de Snip over den Oceaan naar Suriname voerde in December 1934, en bood hem de gouden medaille der vereeniging aan. De heer Jhr. van den Berch van Heemstede, hoofdbe stuurslid, sprak tot den aftredenden voor zitter, ir. de Vogel, woorden van hulde, welke de secretaris, de heer Walaerdt Sacre, onder streepte. De scheidende voorzitter heeft hierna een woord van dank en afscheid gesproken en medegedeeld, dat ir. ,T. E. F. de Kok bereid is gevonden, het presidium der vereeniging op zich te nemen. Dr. H. G. Cannegieter, adjunct-directeur van het Koninklijk Nederlandsch Meteoroli- gisch instituut, heeft aan het einde der ver gadering een voordracht gehouden over het onderwerp: „25 jaar aerologie in Neder land". Kind door rook gestikt. Een ander heeft men in het leven kunnen houden. In pand 36 aan de Breedestraat te Rotter dam is Zondagavond kwart over ac.ht brand ontstaan op de tweede etage, waar mej. B. C. Schunlau woont met drie kinderen. Zij was met het oudste jongetje op visite in de buurt, terwijl twee jongens van twee en vijf jaar in de bedstee lagen te slapen. Buren ontdekten, dat er rook uit het pand kwam. In allerijl werd de brandweer gewaarschuwd. Met rook- maskers gewapend zijn drie mannen van de afdeeling brandbluschmiddelen erin geslaagd door te dringen in de achterkamer, waar de bedstee was. Beide kinderen waren reeds be wusteloos. Door den G G. D. zijn zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Reeds onderweg werd zuurstof toegediend. Het jongste kind is daar in den loop van den avond aan de gevolgen overleden. De toe stand van het oudste kind is redelijk wel. De brand was spoedig gebluscht. De oor zaak ervan is onbekend. Twee dooden op den weg. Tevens twee menschen zwaar gewond. Op den provincialen weg tusschen Oirschot en Best. onder de gemeente Best, is een auto komende uit de richting Oirschot in snelle vaart tegen 'n wielrijder aangereden, die achter een afslaande vrachtauto vandaan kwam. De wielrijder H. van der Sande, boekhandelaar te Best, kreeg.zeer ernstige verwondingen. Hij werd door een passeerenden dokter verbonden en daarna naar het ziekenhuis te Best ver voerd, waar hij enkele uren later overleed. Auto geslipt. Een auto bestuurd door een heer uit Wil lemstad is bij Oudenbosch geslipt en in een sloot langs den weg terecht gekomen. Van de inzittenden, twee dames, twee heeren, een kind en de chauffeur, werden de twee dames het ernstigst verwond, beide kregen hoofd wonden. een van haar ook een schedelfrac tuur. De andere inzittenden kwamen er won der boven wonder vrijwel zonder letsel af. De toestand van een der dames is zorgwekkend. Voorvorkbreuk kost een menschen- leven. Het breken van de voorvork van zijn fiets is een achttien jarigen jongen, die in de Nieuw- dammerstraat te Amsterdam fietste noodlot tig geworden. Vlak achter hem reed een electrische auto van den gemeente-i'einigingsdienst. De be stuurder daarvan trachtte, door krachtig remmen nog een aanrijding te voorkomen, doch de wagen ging over den jongen heen, die aan- de gevolgen is overleden. Jongeman door auto overreden. Te Zaandam is op de Westzijde bij de meisjesvakschool de 20 jarige M. Timmer woonachtig in de Tuinstraat, door een achter- oprijdende vrachtauto gegrepen, waardoor hij kwam te vallen en door het rechtervoorwiel werd overreden. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het gemeente zieken huis overgebracht. Het gaat de AVRO goed. Bedrijfsoverschot over 1935 ruim f 600.000. Jaarverslag verschenen. Verschenen is het jaarverslag 1935 van de A.V.R.O., uitgebracht door den directeur van het omroepbedrijf, den heer W. Vogt, aan het algemeen bestuur. Er wordt in gecon stateerd, dat de A.V.R.O., niettegenstaande de ongunstige tijdsomstandigheden, een goed jaar heeft gehad. Het aantal leden, ten opzichte van dat van 1934. bleek zich vrijwel gehandhaafd te hebben. Bij de telling op 1 October 1935 bleek dit te zijn 198.127. Dit beteekent slechts een teruggang van 60 leden. De vrij willig door de leden bijeengebrachte contri butie bedroeg f 660.547.65 of nog geen 10 pet. minder dan in 1934. De „Radio Bode", het weekblad van de A.V.R.O. wist zich uitstekend te handhaven. De oplaag" is ongeveer 1(4 millioen exempla ren per week. Mede dank zij de baten uit de exploitatie van de Radio Bode, kon het bedrijfs-over- schot over 1935 ruim 600.000 bedragen. Het kapitaal van de A.V.R.O. kwam daardoor na afschrijving tot op f 1 van alle bezittingen (met uitzondering van het effectenbezit) op ruim 2\'z millioen gulden. Aan de omroep programma's werd bijna 671.000 gulden ten koste gelegd. De voltooiing van de nieuwe studio te Hilversum wordt binnen enkele maanden tegemoetgezien. Een uitgebreid overzicht over de programma's van 1935 en een uiteenzet ting van de programma-politiek besluit het boekwerkje, dat ook typografisch aantrek kelijk is verzorgd. LANGS DE STRAAT. Dieseltractie weer uitgebreid. Met ingang van heden is de diesel-electri- sche tractie uitgebreid van 200.000 tot 235.000 treinstelkilometer per maand. Het Concours. Het- is Zondag en terwijl de wandelaars bij kleine plukjes de glimmende straten stof- feeren, breekt heel in de verte het oorverdoo- vend geraas los van veel te veel muziek in een veel te nauwe straat. Het kolkt ver over de hoofden van de vooroprijdende politieagenten, ver tusschen de enge gevelspleten door. het zet uit bij iedere zijsteeg en zijstraat en wringt zich verder en verder en zet de heele buurt in geschetter van feest-koper. Voorop gaan twee agenten, achter hen schrijdt statig de tamboer majoor, draagt r.og fier den staf, laatste teeken van vergane glorie. Wie gooit hem thans nog wervelend hoog de lucht in, wie roept nu nog luid zijn bevelen en grijpt zijn hoorn, om er een ratelende fan fare aan te ontlokken? Bevelen doen de twee mannen voorop, niet donkere uniformen en glimmende knoopen. Achter hen loopt het mu ziekcorps, blaast wangen op, toeteren warm en de straat vol dat het davert en dendert. Wat zij spelen? Dat grootsche Nederlandsche muziekstuk, onze nationale hymne „Sarie Marijs". Er ligt een heel stil steegje. De lucht is strak en grijs en het schijnt dat de druppels, die nog van goten en boomen lekken, feilloos diep vailen uit dien drogen hemel, die toch heusch heeft opgehouden te lekken. Het steegje is smal, het loopt aan weerskanten weg van een klein pleintje, waar een eenzame kastanjeboom reeds groene, frissche bladeren uitspreidt. Dan wordt hier langzaam aan de stilte ver broken. Eerst is het één klein krielstemmelje, dat roept door de vochtige morgenlucht van het pleintje: „Jongès!" met een scherpen uit haal. Dan gaat er hier en daar een deur open en duiken meer van die krielstemmetjes op. De kinderen kwetteren en schreeuwen en ravot ten in hun Zondags-beste pakjes, gelapte buisjes die na vijf minuten vuil zijn. „Jongès, we gaan meziek make!" Hij zegt het en dus gebeurt het. In een oogwenk zijn er doozen. stokken, blikken en kartonnen toe ters te voorschijn getooverd en onder india- nengekrijsch trekt het orkest om de eenzame kastanje heen. Luid beuken ze op de doozen en blikken en luid krijschen zij door de toe ters hun lied: „Sarie Marijs". Het wordt onhoudbaar in de steeg. Meer deuren gaan open en meer omwoners verschij nen, geheel of gedeeltelijk op zijn Zondags, en dreigend wijzen zij het plein-orkest weg. De musici gaan. bang voor de harde handen die zij maar al te goed kennen en zij naderen de groote straat. Dan. op het oogenblik, dat zij, eerst aarze lend, dan flink-voor-elkaar. den hoek omslaan, staan zij voor die elndelooze rij glanzend nik kel en fluweelen vaandels, voor de echte mu ziek. Zij hebben zoo geschreeuwd dat zij niets hebben gehoord, maar nu staan zij vis a vis met dit droombeeld, met „de muziek". Zij zijn stil, met open mond en verrukte oogen kijken de krielmenschen naar den voor- bijschuivenden stoet van nikkel en uniformen. Een oogenblik later liggen trommels en toeters op een hoop in het steegje en broederlijk ge armd stapt het orkest achter de muziek aan. Zacht aan verklinkt „Sarie Marijs" in de verte, verdwijnen de krielmenschjes in hun muziek- golf. De stilte komt terug in de straat en de steeg. Werkeloos en nutteloos liggen er de doozen en de stokken. Het is al laat als een kluitje glundere kin dergezichtjes weer de steeg binnenschuifelt. De doozen en toeters kijken ze niet meer aan. Thuis wacht het eten en terwijl een trotsch fanfarecorps zich een eersten prijs blaast, daalt een fijne regen neer en weekt een hoopje karton tot pap. De moord te Wildervank. Weer levenslang geëischt. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroeD behandeld de zaak tegen den 27-jarigen arbeider B'ouwe B. en den 34-jari gen arbeider Klaas S.. beiden te Wildervank en thans gedetineerd, verdacht van moord met voorbedachten rade op Jacob Kroeze te Wildervank, in den avond van 12 Juni 1935. De mannen hebben Kroeze in zijn woning aangevallen en hem de keel dicht geknepen. Daarna heeft een der verdachten een zak doek van S in den mond van Kroeze gestopt, vervolgens dezen de voeten en handen ge bonden en hem zoo laten liggen. Na eenigen tijd hebben zij gezamenlijk een zwaar stuk ijzer dat zij even tevoren hadden gestolen op een nabij gelegen fabrieksterrein, aan het lijk van Krc-eze gebonden, hem naar buiten gebracht en in het Oosterdiep neergelaten, waar hij is gezonken. Onmiddellijk voor af na het plegen van deze onmenscheliike daad hebben zij een brandkast opengebroken en daaruit 710 gestolen. Bij vonnis van de rechtbank te Groningen van 14 November 1935 werden beide verdach ten terzake van moord veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis. AFSCHEID VAN MR. G. G. VAN DER HOEVEN ALS HOOFDREDACTEUR VAN DE NIEUWE ROTTERDAMSCHE COURANT. ROTTERDAM, 25 April Op zijn ver zoek is met ingang van 30 April aan mr. G. G. van der Hoeven eervol ontslag verleend als hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamschc Courant. Met ingang van 1 Mei is als zoodanig benoemd mr. P. C. Swart, adjunct-hoofdre dacteur. In een Vrijdagmiddag gehouden commissa- rissenvergadering heeft mr. Van der Hoeven zijn taak aan zijn opvolger overgedragen. In zijn rede zeide de hoofdredacteur? dat hij met gemengde gevoelens afscheid neemt van de krant, waarvan hij 26 jaar de redactioneele leiding heeft gehad. Met vertrouwen draagt hij zijn werk over aan mr. Swart. Spr. dankte directie, commissarissen en re dactie voor de aangename samenwerking tij dens zijn hoofdredacteurschap. Dr. J. van der Hoeven, president-commis saris,- prees den scheidenden hoofdredac teur. De heer H. Nijgh, directeur, sprak een per soonlijk afscheidswoord; hij dankte mr. Van der Hoeven voor de samenwerking en vriend schap tijdens de afgeloopen 26 jaar onder vonden en bood hem namens de courant een persoonlijk aandenken aan. Mr. P. C. Swart heeft zijn voorganger lof toegewaaid voor zijn hooge opvattingen van de journalistiek en voor zijn voorbeeld voor de redactie. Uit naam van de redactie heeft de heer A. C. de Neeve gewaagd van den weemoed, die alle leden van de redactie bij dit afscheid vervult. Spr. bood eveneens een aandenken aan. Hij begroette mr. Swart van harte als den nieuwen leider, onder wien men zich met vreugde zal scharen. Incasso-Bank N.V. Dividend 3'/i procent. Aan het verslag der Incasso-Bank over 1935 ontleenen wij het volgende: Wij meenen de resultaten van ons bedrijf over 1935, de tijdsomstandigheden in aanmer king nemende, niet onbevredigend te mogen noemen. Na afschrijving van 400 000 (onv.) op de rekeningen „gebouwen" en ..meubilair" be draagt de winst 2.071.205 tegen f 2.214.731 over 1934. Voorgesteld wordt tegen dubieuze vorderingen 500.000 (onv.) te reserveeren en de onder het hoofd „Crediteuren" voorkomen de rekening „Bijzondere reserve voor eventu- eele risico's" te doteeren met 400.205(155.731) waarna een dividend van 3V2(onv. kan wor den uitgekeerd. Deposit o's. Deze rekening wijst een be drag aan van f 27.6U 507 tegen 33.219.778 op 31 December 1934. Een bedrag van f 14.636.067 is direct opvraagbaar, 1.664.337 loopt met een opzeggingstermijn van 10 dagen tot een maand, 3.317.088 van drie tot zes maanden, terwijl 7.994.013 met een opzeg gingstermijn van één jaar of langer is gegeven. De vermindering van het bedrag der direct opvraagbare deposito's is mede het gevolg van het overbrengen van een aantal rekeningen naar het hoofd Crediteuren, daar bedoelde rekeningen meer het karakter van rekening courant hadden aangenomen. C r e d i te ur e n. Deze rekening bedraagt 43.290.297 tegen 42.730.450 op 31 Decem ber 1934. Hierin is begrepen een bedrag van 7.523.453, dat onze relaties in vreemde munt van ons te vorderen hebben. De omrekening is geschied tegen de laatste wisselkoersen in 1935. De onkostenrekening wijst aan 3.482.933 tegen 3.393.772 in 1934. De stijging houdt verband met den overgang van het personeel ten gevolge van de overneming van het bedrijf der Disconto-Maatschappij N.V. De bruto-winst bedraagt 6.068.859 tegen 6.116.669 in 1934. De vorderingen en verplichtingen wegens op termijn verkochte resp. gekochte vreemde munt bedroegen op 31 Dec. 1935 37.217.852 resD. 35.849.778. FROEFTOCHT VAN HET S.S. ..RENATA". Een nieuwe tanker voor de „Koninklijke Shell" In Augustus 1935 droeg de ..Koninklijke Shell" ten behoeve van de Cura?aosche Scheepvaartmaatschappij te Emmastad. Cu racao. aan de N.V. Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam, den bouw op van een stoomtankschip van 4000 ton draagvermogen bij 4 M. diepgang. Dit schip, de ..Renata" werd op 7 Maart j.l. te water gelaten en is na een op de Noordzee gehouden volkomen geslaagden proeftocht, waarbij het in alle opzichten aan de door de „Koninklijke Shell" gestelde eischen bleek te voldoen, door de vertegenwoordigers der ree- derij overgenomen en terstond daarop naar Curacao vertrokken, waar het deel zal gaan uitmaken van de groote vloot der reederij, die het transport verzorgt van de ruwe produc ten van de haven van Maracaibo naar de raffinade"ij op Curasao.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5