X Kaasgerechten: Gezond - Gemakkelijk - Goedkoop f MAANDAG 27 APRIL 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 12 STADSNIEUWS Haarl. Vereeniging tot bestrijding der t. b. c. Financiëele resultaten aanzienlijk slechter dan verleden jaar. In de Vrijdag gehouden ledenvergadering der Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose werden de aftredende be stuursleden, Dr. A. A. G. Land en de heer E. S. Frank, arts. als bestuurslid herkozen. Als bestuurslid, aan te wijzen door de ge meente Haarlem, werd in de plaats van Mr. M. Slingenberg. aangewezen de heer W. Rooden- burg, Wethouder van Financiën. Het jaarverslag en het financieel verslag werden onveranderd goedgekeurd. „Stri.jd tegen de tuberculose", het orgaan van de Haarl. Vereen, tot bestrijding der tuber culose, opent met een welgelijkend portret van den heer G. van Waard, administrateur der vereeniging. die op 4 Mei a.s. zijn zilveren jubileum zal vieren. Dr. L. C. Kersbergen schrijft een zeer waardeerend artikel over den heer van Waard. Genoemd orgaan bevat ook de jaarversla gen. waaraan wij het volgende ontleenen. Een lang gekoesterde wensch ging in ver vulling voor de plaatsing van een Röntgen toestel in bruikleen ontvangen van de Noord Hollandsche Vereeniging! in het Consultatie bureau. Tevens werden een donkere kamer en een eenvoudig laboratorium ingericht. Dank zij een legaat kon in 1936 begonnen worden met den bouw van een gebouw voor arbeidstherapie in ..Brederodeduin". Het aantal donateurs, leden en begunsti gers der Vereeniging bedroeg 3729 (vorig jaar 431^), dat van het Lighalfonds 854 (9141. Het aantal personen, die in het afgeloooen Jaar voor de eerste maal het Consultatiebu reau bezochten steeg van 699 in 1934 tot 760 in 3935. Het aantal personen op het consultatie bureau onderzocht. b?droe°: 2793 2729). ter wijl het bureau nog bemoeienis had met 201 (395) personen, die door een verblijf in een ziekenhuis of om andere redenen het C. B. niet konden bezoeken Totaal dus 2994 (2924) personen, 230 (229) per 10.000 der gemiddelde bevolking, aan wie 5076 (4868) consulten wer den verstrekt. In het verslagjaar overleden te Haarlem 69 53) personen aan tuberculose, van welks 19 '10) elders woonachtig waren. Het sterfte cijfer van de te Haarlem overleden inwoners dezer stad bedroeg 4.38 voor alle vormen van tuberculose tegenover 3 86 in 1934. Deze stij ging werd veroorzaakt door de grootere sterfte In de groen lonetubev.-uilcse. A-gevoerd werden 908 (679) personen: 649 (448) omdat zri niet lijdende waren aan tu berculose; 69 (36) wegens vertrek uit de ge meente: 15 (22i op verzoek: 33 (28) wegens onv.51 en 89 (95) wegens herhaald verzuim. Met de toepassing der vaccinatie van zui gelingen volgens Calmette-Guérin werd voort gegaan. Dit jaar werd aan 10 (14) zuigelingen B. C. G. toegediend, n.l. 7 (8) maal in een ziekenhuis en 3 (6) maal thuis. De entstof was afkomstig uit het Rijks In- sti'uut voor de Volksgezondheid te Utrecht. In totaal zijn te Haarlem thans 56 kinde ren door tusschenkomst van het Consultatie- bureau gevaccineerd Op 1 Januari 1936 hadden huisbezoek 1222 (1295) gezinnen met 2172 r2?.59) patiënten. De woningtoestand in de gezinnen was onvol doende in 73 (108) gevallen en slecht in 13 (9i gevallen. Over „Brederodeduin" het volgende: In nachtverblijf waren op 1 Januari 1935 aanwezig 2 (9) mannen en 10 (10) vrouwen. Opgenomen werden in den loop van het jaar 16 (15) mannen en 18 (15) vrouwen, ontsla gen 9(22) mannen en 21 (15) vrouwen,-zoodat op 1 Januari 1935 aanwezig waren 9 (2) man nen en 7 10) vrouwen. Vernleegd werden dus 46 (49) patiënten mot 53'12 (3666) verpleegdagen. In het dagverblijf waren op 1 Januari 1935 aanwezig 5 (2) mannen en 7 (7) vrouwen. Opgenomen werden 9 '11) mannen en 16 <15i vrouwen, ontslagen 7 (8) mannen en 12 (15) vrouwen, zcodat op 1 Januari 1936 aanwezig we ■•en 7 (5) mannen en 11 (7) vrouwen. Verpleegd werden dus 37 (35) patiënten met 4963 (3656) verpleegdagen. In het kindernachtverblijf werden verpleegd 38 (40) kinderen met 4313 (4345) verpleegda gen en in het kinderdagverblijf 6ï (62) kin deren met 2487 (2296) verpleegdagen. Het financieel resultaat der vereeniging was over 1035 aanzienlijk slechter dan over 1936. Dit komt slechts voor pl.m. 500.in het ealdo der Winst- en Verliesrekening tot uiting, welke thans een verliescijfer aantoont van 417.28,— tegen een vcordeelig saldo van 68.13 per ultimo '34. Dat dit verschil tct een ■bedrag van enkele honderden guldens beperkt ■bleef is uitsluitend te danken aan het feit, dat op Vaste Goederen Brederodeduin in plaats van 3500.— slechts f 1000 werd af geschreven en op den inventaris niets, tegen f 500 in het vorig jaar. WAALSCHE KERK. De voor Vrijdag 1 Mei aangekondigde lezing ln de Waalsche Kerk van pasteur Pons, is uit gesteld tot Zondag 3 Mei a.s. In plaats van die lezing zal Vrijdag een gewone dienst gehouden worden, geleid door pasteur Krafft. Donderdag 30 April a.s. te half 12 wordt in de Waalsche Kerk een bijzondere dienst ge houden ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. Het Bridge-seizoen gesloten. Dezen winter zijn er groote evenementen geweest op bridge-gebied; de Nederlandsche Bridge Bond heeft voor het eerst een gere gelde competitie ingesteld met onderverdee ling in klassen. De spelers moesten zich in dit eerste seizoen zelf indeelen in de klassen waarin ze meenden thuis te behooren: de wedstrijden gedurende den winter hebben wel uitgewezen of hun keuze juist was, of niet. Zooals bij iedere competitie is er ook bij deze bridge-competitie degradatie en promo tie en op deze manier krijgt men langzamer hand een juiste selectie en een goed beeld over de capaciteiten van de spelers. Het groote voordeel hiervan is b.v. dat men als introducee van een of andere club direct een passende partij vindt, daar men slechts zijn eigen klasse behoeft te noemen, om gelijk waardige tegenspelers te krijgen. Oorspron kelijk waren er vier klassen ontworpen: meesterklasse, hoofdklasse, eerste klasse en tweede klasse. Voor de tweede klasse waren echter te weinig inschrijvers, zoodat deze verviel en slechts de drie andere klassen overbleven. De vorige week werd in Utrecht de laatste slag geleverd om het kampio-vi- schap van de meesterklasse, de crème de la crème dus, en het is prettig om te kunnen vermelden dat dit kampioenspaar, de heer en mevrouw Spruyt. lid is van de afdeeling Haarlem van den Ned. Bridge Bond. Maar niet alleen deze competitie werd in Haarlem verspeeld, er werd op initiatief van de heeren Schalken (voorz. afd. Haarlem Ned. Bridge Bond) en van der Willigen (Ind. Ver.) een competitie uitgeschreven voor alle bridgeclubs in Haarlem en omgeving. On middellijk stelde de Rotterdamsche Lloyd een beker beschikbaar voor den winnaar van dezen strijd: Zaterdagavond werd deze be ker aan de Alkmaarsche Bridge Club uitge reikt. De acht clubs die aan dezen strijd hebben deelgenomen. Alkmaarsche Bridgeclub. Be- verwiiksche B. C„ Bloemendaalsche B. C Haarlemsche B. C.. Indische Vereeniging. Ne derlandsche B. B. afd. Haarlem. Playwell en Sociëteit de Vereeniging. hebben in een reeks van zeer interessante drives getracht elkaar de trofee af te snoepen en het aardige van deze competitie was juist, dat de SDanning ex- in bleef en dat zelfs op het laatst, toen als mededingers alleen nog maar de Alkmaar sche Bridgeclub en de Indische Vereeniging in aanmerking kwamen, ook de andere clubs onverminderd fel hun best deden. Door deze reeks van wedstrijden, die een groot deel van het winter bridge-programma vulden, 'hebben de spelers der verschillende clubs elkaar beter leeren kennen en waardeeren en de geest onder de vereenigingen is er een geworden van allergenoegelijkste vriend schappelijkheid. Als besluit van deze kring-competitie was op Zaterdagavond een drive georganiseerd waarin alle deelnemers aan de wedstrijden in groepen waren ondergebracht. zooveel mogelijk van gelijke speelsterkte. Deze drive mag wel een unicum genoemd worden. Niet minder dan 168 spelers hadden ingeschre ven en in zeven ploegen verdeeld zat men hier spel voor spel uit te knobelen, want er werd gespeeld volgens het Howell systeem en daarbij is ieder spel opnieuw van groot, be lang. Hoe het mogelijk is. dat de heer Van der Willigen een zoo volmaakte orde kon bewaren en aan de ingewikkeldheden van een zevenvoudige howell drive op sublieme wijze het hoofd kon bieden, is onbegrijpelijk en een warm woord van hulde komt hem daarvoor stellig .toe. Trouwens lieten de spe lers zich na afloop van den avond niet on betuigd, toen het gold den heer v. d. Willigen met een warm hoera hun dank te 'betuigen. Een heele staf van helpers dwarrelde dooi de zaal rond, om de uitslagen van ieder spel op te halen en naar beneden te expedieeren, waar de administratie werd verricht. Ook de heer Oswald van den Rotterdamschen Lloyd was aanwezig om een helpende hand te bieden. Maar hiermede had de heer Os wald blijkbaar nog niet voldoende gedaan om zijn ingenomenheid met de bridge-sport te betoonen. als extra verrassing werd nog medegedeeld dat niemand der aanwezigen zonder prijs naar huis zou gaan. want de eersie. tweede en derde prijzen waren aan gevuld met portefeuilles, leeren kalender- bloes en derg.. daartoe door den Rotterdam- schen Lloyd beschikbaar gesteld. Het was reeds twee uur. voor de administra tie alle gegevens had ontvangen en men met het uitrekenen der match points kon begin nen en het mag wel een record heeten, dat reeds drie kwartier later de uitslagen konden worden bekend gemaakt. De voorzitter van de Bloemendaalsche Bridgeclub sprak eenige woorden van dank tot den heer Schalken, die het initiatief 'had genomen en zei het verder met fruit, dade lijk gevolgd door den voorzitter van de Alk maarsche Bridgeclub die den leider, den heer Van der Willigen dankte en het met kaas zei. Tenslotte sprak de heer Schalken nog eenige waardeerende woorden over het werk van den heer v. d. Willigen, die niet alleen dezen avond had geleid, doch ook de zeer omvangrijke administratie van de geheele competitie voei'de: de heer Schalken eindig de door het met een ets te zeggen. Te drie uur werd begonnen met de uitrei king der prijzen. De uitslag volgt hieronder: Groep wit. Eerste prijs de 'heeren Davidson en de Kadt 64.5 M.P.; tweede prijs de heeren Van Gulik en Voort62 M.P.: derde prijs de heeren Sieliakus en Lamour 62 M.P. Groep rood. Eerste prijs heer en mevrouw Kluit 64.5 M.P tweede pi-ijs de heeren van Dijk en Lazet 64 M.P.: derde prijs de heeren Sluizer en Brandse 60.5 M.P. Groep blauw: Eerste prijs heer en mevrouw Burger 69.5 M.P.; tweede prijs mevrouw van Goot en de heer Krabshuis 68 M.P.; derde prijs dames Veniet en de Balbian Verster 67 M.P. Groep geel. Eerste prijs mejuffrouw Wiener met den heer Menist 73 M.P.; tweede prijs dames van Dijk en Guldemond 66 M.P.; derde prijs heer en mevrouw Logtens 64.5 M.P. Groep grijs: Eerste prijs heeren Govers en Burger 69.5 M.P.; tweede prijs heer en me vrouw Göranson 65.5 M.P.: derde prijs me juffrouw Elzas en de heer Bing 59.5 M.P. Groep groen: Eerste prijs mevrouw Evers met den heer Cohen 69 M.P.; tweede prijs heeren Wiert en Smits 66.5 M.P.: derde prijs heer en mevrouw Hoepermans 65 M.P. Groep oranje: Eerste prijs heer en me vrouw de Groot 68.5 M.P.; tweede prijs me vrouw Plugge met den heer Clarkson 63 M.P derde prijs heer en mevr. Hartkamp 60 MP. CONCERT IN BETHESDA SAREPTA. Het Remonstrantsch Zangkoor, dirigente mej. H. Smith, geeft a.s. Woensdagavond 29 April een concert in Bethesda Sarepta, nv;t welwillende medewerking van mej. C. Teves (piano) en den heer W. K. Kraak (cello). Tooneel-en Revue-gezelschap^De Kern' Revue „Dat is getroffen" Nog niet zoo lang geleden is alhier opge richt het Tooneel- en Revuegezelschap „De Kern", met de bedoeling dat de leden op se- rieuse wijze muziek, zang en dans en tooneel zullen beoefenen,-hetzij afzonderlijk, hetzij in combinatie als revue of cabaret. Zaterdagavond gaf dit gezelschap in den Schouwburg aan den Jansweg een eerste proe ve van zijn kunnen. De heer F. Hesmerg, een der leiders van het gezelschap, sprak een kort openingswoord. Hij deelde mede, dat de meeste leden oud-leerlin gen zijn van middelbare scholen te Haarlem, die actieve leden geweest zijn van Schoolver- eenigingen. Het is volstrekt niet de bedoeling, die Schoolvereenigingen „concurrentie" aan te doen, integendeel: gaarne zal samenwerking aanvaard worden. Intusschen moet wel in het oog worden gehouden dat „De Kern" niet een vereeniging. maar een gezelschap is. De liedjes die in de revue gezongen worden zijn van P. Gasus van Haarlem's Dagblad en F. Hesmerg. Het deed spr. leed, dat P. Gasus verhinderd was, dezen avond aanwezig te zijn. Onder de meisjes-medewerkenden waren eenige leerlin gen van scholen, omdat er, wat de vrouwelijke krachten betrof, geen voldoend aantal onder de oud-leerlingen gevonden kan worden. En thousiaste leden worden daarom nog gevraagd. Het gezelschap zou ook gaarne de beschikking krijgen over een goed orkest; op dezen avond nam voor de begeleiding nog een der leden aan den vleugel plaats. Een der leiders, de heer G. H. Oberink, was door ziekte verhinderd geweest aan deze revue me te werken; de rol van Jochem was nu in handen vaix den heer A. van 't Hoff. Meestal zullen de uitvoeringen worden ge geven voor liefdadigde doeleinden. De op brengst van dezen avond kwam ten goede aan „Kunst in Nood". Wij hebben, zoo zeide spr. nog, deze revue met elkaar gemaakt. Een auteur kan dus on mogelijk genoemd worden. Hierna begon de revue, genaamd „Dat is ge troffen". omdatin twee van de liedjes de uitdrukking ,,'t Is weer getroffen", voorkomt. Maar zoo plegen revues nu eenmaal aan een naam te komen. What 's in a name? Op de daad komt het aan en dan kunnen wij zeker constateeren dat het publiek uiteraard hoofdzakelijk bestaande uit jongeren en be langstellende ouders en familieleden het met dit eerste optreden van „De Kern" in het publiek „getroffen" heeft. Geestdriftige sa menwerking heeft hief werkelijk iets heel aar digs tot stand gebracht. Alleen ontbraken de gang en de vaart, die de revue moeten ken merken. Alles ging watwij zouden willen zeggen; wat Hollandsch-langzaam, maar dit kan met oefening en routine beter worden. Wij weten natuurlijk niet, hoe de heer Oberink het er als Jochem afgebracht zou heb ben, maar dat de heer Van 't Hoff uitstekend voldeed en zich een uitmuntende komische kracht toonde, staat vast. En zijn „partner", de heer C. Meyerink, als „de baron", deed waarlijk niet voor hem onder. Zij waren de pijlers, op wie de revue rustte en zij toonden meer dan voldoende stevigheid. Overigens wisselden aardige tooneeltjes, mooie muziek- en zangnummers, goede dans- nummers (het eene wat minder, het andere wat beter) elkander af en een hartelijk en verdiend applaus viel den medewerkenden telkens ten deel. Een avond van beschaafd amusement, van goed dilettantisme, heeft het gezelschap met dit eerste optreden geleverd. Alleen, dames en heeren van „De Kern": Tempo, tempo! Tot vier uur werd nog gedanst. E. (Adv. Ingez. Med.i Propaganda-avond voor de t. b. c.-bestrijding. In de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw heeft de afdeeling Haarlem van de vereeni ging tot bevordering der belangen van t. b. c.- patiënten in Nederland Zaterdag een propa ganda-avond gehouden. De heer C. A. Bergh, lid van het hoofdbe stuur der vereeniging, heeft op dezen avond het woord gevoerd. In groote lagen der bevol king is de tuberculose als ziekte nagenoeg on bekend en beseft men niet de gevaren ervan, zoo zeide hij. Het is nu ongeveer 50 jaar gele den. dat de tuberkelbacil werd ontdekt door dr. Koch. Toen eerst werd het mogelijk den strijd tegen de gevreesde ziekte aan te binden. Deze strijd blijft moeilijk, omdat men nog steeds geen serum tegen de tuberculose heeft ge vonden. In ons land bestaat een vereeniging tot be strijding der tuberculose, die wel nuttig werk verricht, zoo vervolgde spr. Overal in den lande zijn consultatiebureaux gevestigd waar de pa tiënten zich geregeld kunnen laten onderzoe ken. Er zijn echter nog veel te weinig van deze bureaux, die van zulk een groot belang zijn. omdat bij een spoedig ingrijpen de ziekte te bedwingen is. Dat t. b. c.-bestrijding nog altijd dringend noodig is, blijkt wel uit het feit, dat er in ons land 60 a 70.000 lijders aan tubercu lose zijn met een aantal sterfgevallen van on geveer 6000 per jaar. Het spreekt vanzelf, dat een intensieve t. b. c.-bestrijding veel geld kost. De steun van de regeering, die tot voor kort nog f 1,300.000 'sjaars bedroeg en thans met f 300.000 is ver minderd, is bij lange na niet toereikend. Het is daarom noodzakelijk, dat ieder, die maar eenszins helpen kan, ook en vooral in dezen moeilijken tijd. de t. b. c.-bestrijding moot steunen. De patiënten moeten niet alleen wor den uitgezonden, maar er moet ook voor hun gezinnen worden gezorgd. Slechte voeding en huisvesting moeten verbeterd worden. Boven dien moet men voor den patiënt zorgen, wan neer hij het sanatorium verlaten heeft, opdat hij niet weer instort. De nazorg is absoluut noodzakelijk. Het steunfonds van de vereeniging tot be vordering der belangen van t. b. c.-patiënten, dat in 1930 is opgericht, heeft reeds veel daad werkelijke hulp verleend. Het verstrekt lig- tenten, zorgt voor beroepsverandering en ver betering van woningtoestanden en bevordert de nazorg. De Leer Bergh deed een beroep op allen, naar vermogen de vereeniging te steunen, zoo dat zij haar heilzamen arbeid kan voortzetten en uitbreiden. Voorts werd op dezen avond dc film „De brug naar nieuw leven" van den heer J. H. Stiemens uit Gennep vertoond. Het gemengde dubbel-kwartet J. S. Bach onder leiding van den heer P. M, Germes bracht'eenige liederen ten gehoore. De Kennemer Boys verleenden eveneens muzikale medewerking. LIBERTAIR-SOCIALISTISCH 1 MEI COMITé Bovengenoemd Comité, gevormd door de Syndicalistische Vrouwenbeweging, Syndica listisch Arbeidssecretariaat, Vrije Socialisti sche vereeniging en Vereeniging Nieuwe Cul tuur, belegt op 1 Mei 's avonds om 8 uur een openbare vergadering in het gebouw Caecilia Jansstraat. Tevens gaan de kinderen van de leden-aangesloten bij deze vereenigingen dezen dag naar buiten. EXAMEN VOOR ONDERWIJZER (ES). De minister van onderwijs heeft in de com- missiën, welke in 1936 belast zijn met het af nemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77a der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), be noemd te Amsterdam: a. tot lid en' voorzitter: dr. H. B. F. Wes- terouen van Meeteren, te Midden-Beemster; b. tot lid en ondervoorzitter: W. Jansen, te Amsterdam; c. tot leden: P. J. Ahlers te Amsterdam; mej. H. J. M. Boots, te Amsterdam: L. Dorsman Czn., te A'dam; C. van Dijl te A'dam; H. H. J. J, Goris. te Haarlem; W. Kooiman, te Hilversum; Mej. J. Oostmeijer, te A'dam; J. van de Rotte, te Amersfoort; II. Thijs te Amersfoort; I. van der Velde te Amsterdam; J. Vermaas, te Utrecht; S. van der Werff, te Amsterdam; I. A. J. de Wilde, te Amsterdam. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek) NIEUWE AANWINSTEN. Nederl. en in het Nederl. vert. romans. Maurois, Atmosferen. Schaik-Willing, van, Uitstel van executie. Traven, Het doodenschip. Bock- öa Bibliotheekwezen. Schottenloher, Der Buchdrueker als neuer Berufsstand des 15. und 16. Jahrhunderts. Wijsbegeerte; Zede- en Zielkunde. Carrel, L'homme, eet inconnu. Espallier, d'. Methoden voor verstandson- derzoek. Sociale wetenschappen. Groot, Het plan van den arbeid. 3 dln. Jaarboekje, Cultureel, voor 1936 ten dienste van de leden der Nederlandsche arbeidersbe weging. Matthysen. In het jaar XIV; dertien jaren ervaring met fascisme en dictatuur. Open brief aan Ds. J. L. Snethlage te Oyen N. Br. door een gewezen communist. (G. Over steegen). Schaper. Een halve eeuw van strijd. 2 dln. Huishoudkunde; Huisvlijt. Hertog, den. IJzerarbeid voor scholen, jeugd cursussen en zelfoefening. Ik maak alles; encyclopaedie voor het huis gezin. Lotgermg-Hillebrand. Ieder z'n meugy smulboek vair Nederlandsche volksgerechten. Taalkunde. Schönfeld. Historische grammatika van het Nederlands. 3 dr. Vries, de. Topografiese namen in en by Duurswold. Beeldende kunsten. Ameublement, Het, van de straat. Colin. L'art flamand (da Van Eyck a Brue« ghel). Jordaan. De film en haar mogelijkheden» Redslob. Alt-Danemai"k. W'TT.E 'NÜGGET' geeft niet «fop Uwe koas«r> (Adv. Ingez. Med.J AGENDA Heden: MAANDAG 27 APRIL Haarlemsche Manege, Groot Hippisch Feest/ N.V. Haarl. Hotel Mij. Lion d'Or. Jaarl. Alg. vergad. van aandeelh, 5 uur. Ten kantore der Maatschappij. Luxor Sound Theater: „De roekelooze"» 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Michael Strogoff, de koerier van den tsaar". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Hans Albers in „Savoy Hotel". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater; Annabella in „Eer loos". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 28 APRIL Gebouw KegelbondN.V. Mij De Eendracht. Verg. v. Aandeelhouders. 3 uur. N.V. Electr. Luxe Broodfabriek v. h. „De Zeeuw", verg. aandeelhouders. 7 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. f NEER LANDS ZUIVEL VOEDT U GOED! (Adv. Ingez. Med.) FEUILLETON DE GOUDEN BRUG. ROMAN VAN HANNO 1 '/.ESSEN. (Nadruk verboden) 52) Renate's bezoek aan de woning van de fa- familie Royter duurt veel langer dan den buiten in de kou wachtenden Gabriel Schwarzer hef is. En juist hier, in deze deftige wijki bevindt zich geen enkele van die gezel lige Weensche café's, welke zich zoo bij uit stek leenen om degeen, die hij volgt, in het oog te houden. Hij steekt juist min of meer wanhopig zijn achtste sigaret op, als mevrouw Lien eindelijk verschijnt. Lachend steekt zij de straat oveT, loopt regelrecht op den detective toe en reikt hem stralend de hand. „Dag meneer Schwarzer De aangesprokene weet niet, wat hem overkomt. Hij laat zijn sigaret vallen en staart Renate aan, te verbaasd om een woord over zijn lippen te brengen. Deze echter zegt vroo- lijk: „Ik stel voor om den terugweg samen te doen. U hebt moeite genoeg gehad om me op de hielen te blijven. Ik meen uw zware taak, waarvan u zich zoo trouw hebt gekweten, nu wel wat te mogen verlichten". Schwarzer drukt Renate's hand met dezelfde emphase, waarmee hij verzekert: „Ik heb van het begin af gezien, dat u de voortreffelijkste vrouw van de wereld bent". „Daarvoor bent u ook de beroemde detective met den scherpen blik", plaagt Renate, terwijl ze opgewekt vervolgt: „En nu gaan we naar Sacher. Daat laten we ons een uitstekend maal klaar maken. Dat hebben we toch wel ver diend, nietwaar?" Schwarzer knikt enthousiast, zooals hij trouwens alles zonder tegenspraak bevestigt, wat Renate in haar uitgelaten stemming be weert of voorstelt. Als dan na het middagmaal de koffie ge serveerd is, zegt Renate, plotseling ernstig: „U kunt uw vriend Szartossy het volgende meedeelen: Ik heb via mijn oom, graaf Roy ter en door bemiddeling van diens vriend, baron Berlinger, die intendant van de Staats- opera is, Vonberg's symphonie het bestuur van het Philharmonisch Orkest doen toekomen. Daaiwóór echter heb ik mij in Dresden op de hoogte gesteld van het oordeel van den bekenden dirigent, Ernst Rung en deze was een en al lof. Nu is de symphonie aangenomen. Ik zal meneer Vonberg van een en ander in kennis stellen...." „Mevrouw, ik voel me werkelijk verlegen De wijze, waarop u mij te verstaan gaf, dat u reeds lang van mijn taak op de hoogte was, doet mij weliswaar de hoop koesteren, dat vriend Szartossy's goede bedoelingen ten op zichte van u niet in twijfel worden getrok ken, maar desondanks weet ik nu niet of u geen aanstoot neemt aan mijn noodzakelijk geworden inmenging, alsik bedoel, om dat „Maar u zich daarover maar niet ongerust, meneer Schwarzer. Laat het u genoeg zijn, als ik u verzeker, dat ik Stefan Szartossy's be zorgdheid voor mij op de juiste waarde weet te schatten. En dat ik mij uw achtervolging als die van een trouwe beschermengel, gaarne heb laten welgevallen, heb ik immers be wezen. Het is noodig. dat u een en ander weeten als ik bepaalde details voor u verborgen wilde houden, zou dat dom en kinderachtig zijn. Ik ben tenslotte een vrouw, die het leven kent, oud en ervaren genoeg om te weten wat nuttig en noodig is, een vrouw van over de veertig „Een koningin bent uontglipt het Gabriel Schwarzer. En nu hij dit eenmaal gezegd heeft, is er ook geen houden meer aan. Hij moet zijn vereering onder woorden bren gen, zijn vereering voor de vrouw in haar meest idealen vorm. Zijn beroep heeft hem meestal in aanraking gebracht met den zelf kant van het leven. Voor het eerst ontmoet hij hier den zielenadel in zijn smettelooze reinheid. Renate laat hem rustig uitspreken. Als hij eindelijk een pauze maakt in zijn huldebe- tuiging zegt ze met een fijn glimlachje: „Een koningin ben ik toch heusch niet. Slechts een zeer eenvoudige bruggenbouwster, die een brug van wederzijds begrijpen slaat van mensch tot mensch. Eix aangezien men nu eenmaal niet kan bouwen, zoolang het puin niet is weggeruimd, was deze reis, waarop u mijn trouwen beschermer bent geweest, noodzakelijk. Ik dank u daarvoor. En nog maals: schrijft u vooral aan Stefan Szartossy. Schrijf hem alles. Ook dat en hoe wij elkaar hebben ontmoet en ons hebben uitgesproken". „Ik zal het hem liever telefoneeren". „Net zoo u wilt.maar nu is mijn tijd helaas om. Ik moet teurg naar mijn hotel". „Mag ik u vergezellen ..Neeliever niet.... ik verwacht name lijk bezoekeen familielid, de jonge baro nes Geitler-Hattorf Gabriel Schwarzer weet genoeg en Renate Lien verlaat het restaurant om aan de brug, die zij voor Sylvester Vonberg bouwt, den sluitsteen toe te voegen. Den sluitsteen, waar door zij eerst haar draagkracht zal verkrij gen Den geheelen middag brengen Johanna en Renate tezamen door; zij zeggen elkaar die dingen, welke men slechts met z'n beiden kan bespreken en ook dan nog maar met halve woorden. Zoo komt het, dat de beide vrouwen ook eigenlijk niet zoo heel veel pra ten. Korte aanduidingen zijn reeds voldoende een enkel gebaaraf en toe een blik. Zij begrijpen elkaar onmiddellijk tot in de kleinste bijzonderheden. De avond is reeds gevallen, als Johanna eindelijk van de lage couch, waarop zij heeft plaats genomen, opstaat. „Hartelijk dank, Renate „DankWaarvoor „Wat je voor me gedaan hebt, is „Nee, nee Johanna, je vergist je. Ik heb niets voor je gedaanook voor mezelf niet. Wat ik gedaan heb, was vanzelfsprekend... dat moest ik doenvan binnen uit.... eenvoudig volgens het gebod van m'n na tuur „Ra, Renate.Jij bent, zooals je zijn moet. Dat is het. Eenvoudig noem je het mij schijnt het wonderbaarlijk. Maar ik geloof, dat er eigenlijk geen woord bestaat, dat ooit het wezen van den mensch volkomen kan weergevenIn zulke gevallen is onze taal armNoem het 't hart of noem het de ziel, dat wat zich binnen in den mensch bevindt, dat, wat pijn doetdaardoor leeft men immers eerst, of dringt het althans tot het bewustzijn door, dat men leeft...." (Slot yolgt$

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8