D T X S D A G 28 A P R I L 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Gregoriaansche Kerkmuziek, Lezing door Pater Vollaerts. In de R.-K. Openbare Leeszaal aan de Nieuwe Gracht, is een tentoonstelling inge richt van muziekwerken en boeken over pro fane en religieuze muziek. Behalve een groote collectie courante uitgaven, wij noemen slechts de Groene Pe ters edities van Bach e.a.. en een keurcol- lectie muziektijdschriften vindt men er een aantal werken der Nederlandsche katholieke componisten als Diepenbrock en Hendrik Andriessen. Doch bovenal is deze tentoon stelling belangrijk omdat er te zien zijn ma nuscripten van Dïepenbrocks grootste schep pingen „Electra", Vondel's „Vaart naar Agrippina" en de groote Mis van dezen com ponist. en omdat en de zoo buitengewone, zij het voor leeken niet bijzonder begrijpelijke uitgave „Paleographie musicale" is te zien facsimile's van oud nèmenschrift. Voor de opening van deze tentoonstelling en dus tevens voor de daaraan verbonden lezing van der. zeer eerwaarden heer J. W. A. Vollaerts S.J., bestond groote belangstel ling. Pater Vollaerts sprak over de katholieke kerkmuziek in haar voornaamsten vorm. het Gregoriaansch. De voornaamste, althans een zeer voornaam verschijnsel van de Christe lijke cultuur noemde de spreker de Grego riaansche muziek, die hij later op den avond definieerde als: eenstemmige, diatonische en vrij rythmische muziek, ontstaan in de 4e tot 6e eeuw na Chr., en door Gregorius den Groote geregeld en misschien gedeeltelijk gecomponeerd. Het is goed, aldus Pater Vollaerts. dat wii katholieken ons eens nu en dan bezinnen op dit cultureele bezit, dat zoo een grooten rijkdom uitmaakt. Het is nog maar kort ge leden dat deze zelfde Gregoriaansche muziek zoo ver van de menschen afstond. Dit nauwere contact, dat reeds ontstaan is en dat wij moeten handhaven, is te danken aan Z. H. Paus Pius X. Deze heeft er naar gestreefd dat de plichten door de katholieken niet slechts zakelijk en dus formeei-volledig werden vervuld, doch dat ook de uiterlijke glans, de schoonheid in den eeredienst wordt hersteld, „opdat er niets zij. dat van het be leven van den eeredienst afhoudt". Het verval van de Gregoriaansche muziek d" eert van de 11de eeuw en hield pas in de 19de op. Wanneer men dan bedenkt dat de bronnen die men bezit dateeren van de 10e eeuw, doch dat de Gregoriaansche muziek van veel ouder dateert Gregorius stierf in 604. dan ziet men dat er wel veel schakels ui: de keten verloren gingen. Hst wordt de vraag of Inderdaad ooit het drel van Paus Pius X. het herstel van het Gregoriaansch „volgens de oudste bronnen", we1 tot eenstemmigheid zal leiden. Pater Vollaerts leidde de verschillende kwesties kort in en gaf enkele voorbeelden. W: ..neer men echter, gelnk velen iesenwoor- d:'- doen. zoo zei hii. achter de huidige Gre- gcri'ansche zangwijze zoekt naar een tijd. waarin nog wel de rythmiek een levend deel van de lithurgie was. in de Gregoriaan- sc.hen stijl valt het rythme weg dan zal men allicht nog op tal van kwesties-van- smaak botsen. Doch. zonder op deze zaken vooruit te loo- pnherhaalt spreker dan de woorden van Paus Pius X: „volgens de oudste bronnen". Een dankbaar applaus beloonde den spre ker voor ziin belangwekkende lezing. Namens het bestuur leidde Dr. H. J. M. Janzen den spreker in, waarbij hii nog even voor de bereidwilligheid waarmede de familie D:enenbrock, Pat-er Vollaerts en den boekhan del Hattink voor de tentoonstelling materiaal beschikbaar hadden gesteld, dankte. De voorzitter van de leeszaal, de heer Weu tink. was verhinderd. Ook wethouder Boes h-d bericht tot zijn spijt niet aanwezig te kunnen zijn. R.K. LYCEUM TE HAARLEM Op voordracht van het bestuur zijn door den "Minister van Onderwijs bij schrijven van 6 A"ril jl benoemd tot gecommitteerden bij 't eindexamen H. B. S. A de navolgende heeren: Prof. Dr. A. M. A. A. Steger, lid van de Eerste Kamer; H v. d. Weyer, Inspecteur van het L. O.; Mr. A. J. L. Liesker, Griffier bij het Kantongerecht, en J. M. B. van Vlijmen, Di recteur van de Boldootfabrieken. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur.) Terug te krijgen bij; Politiebureau Smedestraat: handschoenen en ceinturen: Meelker, Spaarndamscheweg 530: broche; Politiebureau Smedestraat: hee- renhoed; Heilo, Kinderhuisvest 25 A: dames hoed: Wilmer, Emmalaan 2: houten kisten: v. d. Loo, Da Costastraat 6: stormlantaarn; Blok: Steenbokstraat 29: pakje met gereed schappen; Vermeer, v. Zeggelenstraat 83: pakje met gereedschappen; Drupsteen, Gen. Cronjéstraat 78: portemonnaie met inhoud: v. Dijk, Ridderstraat 10: portemonnaie met inhoud: Weert, A. L. Dyserinckstraat 126: rij wielplaatje; Vervooren, Timorstraat 48: tasch, inh. kousen; De Waal, Zomervaart 24: bos touw: Ruijg, Z. Buitenspaarne 114 rood, boot; v. d. Hoek, L. Poellaan 15 b: duiven; Gies- berts. Slachthuisstraat 27 zw.: flesschen melk; De Vos. L. Wijngaardstraat 30: gebit; v. Oei, Kloosterstraat 131: heerenarmbandhorloge; v. Wijk, Klarenbeekstraat 52 rd.: hondje; Po litiebureau Smedestraat: regenjas; De Vries, Spaarnhovenstraat 5: regenjas; v. d. Linden, Terrein Firma Figee, N. B. Spaarnetoe gangskaarten van zangkoor; Timmers, Krit- zingerstraat 1: alpinomuts; v. Beek, Adr. Loos- jesstraat 32: moer van handwagen; Grosze, Veenburgplein 29: zakmes; De Koning, Dr. Leydsstr. 22: muts; Fluitsma, Zaanenlaan 23: hondenpenning; Jansen de Vogel, Leeghwa- terstraat 21: hondenpenning; Fransen, le Zuidpolderstraat 95: portemonnaie met inh.; Zoes, N. Kruisstraat 152 zw.: pakje, inh. lap stof; v. d. Kamp, Slaperdijk 30: penning; Uilenberg, Neptunusstr. 52rd.: portemonnaie met inh.; Plukker, Oost-Indiëstr. 136: porte monnaie met inh.; IJzerman, Gierstr. 40rd.: portemonnaie met inh.; Hendriks, Amsterd. Vaart 226: portemonnaie met inh.; Bos. Tet terodestraat 107: parapluie; Steggink, Luzac- straat 15: rijwielplaatje; Matzinger, Leidsche- vaart 550: rijwielplaatje; Vermeulen, Ted. v. Berkhoutstr. 37: gouden ring; Schweitzer, Borskistraat 5: autosleutels: v. Dekker. Rijks straatweg 308: schroevendraaier: Verdam, Spiegelstraat 7: damestasch met inh.: Wil- lemsen. Joh. Vermeerstraat 2. te Heemstede; vulpenhouder; Overwelde. Atjehstraat 7: vo gel: De Veluwe. Leidschevaart 258: zok met turf: L-eijh. Pieter Kiesstraat 50rood: zakje met. zijde": Snruijt, Kampersingel 54: zak, inh. koffie en suiker voor den1 lfolitierechterJ Na 25 jaar Dit betreft geen jubileum; ook is het niet de ontknooping van een roman, die 25 jaar geleden een aanvang had genomen, maar toch speurt men eenig verband tusschen nu en een kwart eeuw terug, welk tijdvak er als het ware als een kloof tusschen ligt. Vijf-en- twintig jaar geleden toch was het mannetje voor wederspann igheid veroordeeld tot 45 da gen gevangenisstraf. Dat lijkt erg, maar ver geet niet, dat er nu een heel andere maatstaf wordt aangelegd dan vroeger, toen men nog niet wist van voorwaardelijke veroordeelingen en reclasseeringsrapporten. Verzet tegen de politie dat gaf 6 weken, z-oo vast als wat. We mogen dus niet zeggen dat het mannetje 25 jaar geieden zoo veel erger had gezondigd dan nu, toen hij weer voor wederspannigheid terechtstond en hem 14 dagen werden opge legd. We zouden eigenlijk over die oude zonde niet geesproken hebben, ware het niet, dat ze min of meer ter verklaring diende van de nu begane. Wat toch was het geval? Vijf-en-twintig jaar geleden had het mannetje een vriend en die verdween uit zijn gezichtsveld, om nu plotseling voor hem op te duiken als een welgestelde Amsterdammer; de ander had niet zooveel geluk gehad en was nog even gesjochten als vóór den oorlog. Dat weerzien van den ouden vriend deed beiden de kloof van 25 jaar in gedachten over springen, zoodat ze in een tijdperk belandden, dat er biertjes en borreltjes gedronken wer den en met de politie gevochten. Helaas werd die verbeelding tot werkelijk heid, dank zij de welvoorziene portemonnaie van den Amsterdammer en het mannetje dat de matigheid zelf was geworden, werd opeens onmatig en dronken. In dien toestand ont moette hij in de Groote Houtstraat een agent, die hem eigenlijk als een redder werd gezon den, want het was een zeer verstandig en menschiievend agent, die maar niet direct be gon den man in den kraag te pakken en naar het bureau te sleepen, maar die den bebier- den gast naar diens woning bracht, waarvoor de rechter hem een goedkeuring gaf. Hier kon het punctum staan., als de bier drinker met het overschrijden van zijn drem pel ook weer over de kloof van 25 jaar was ge stapt tot in 1936. Dat deed hij niet. maar hij kwam weer uit zijn huis en ging met den agent vechten als in 1911 en we vernamen zelfs dat hij zijn boozen geest, den Amsterdammer, la ter nog weer had gezien; dat hij weer biertjes met hem had gedronken en dat hij weer had gevochten, zoodat hij nogmaals zal moeten terecht staan. Gelukkig stond hij nu weer met beide bee- nen in 1936. maar die onderbreking van zijn rustigen levensloop nam hij toch wel wat al te licht op „Ja, mijnheer de rechter", zei hij met een glimlach van één, die een kwajongensstreek vertelt, ,'t is zoo maar het zal niet weer ge beuren!". De Amsterdammer had zijn pad gekruist; dat was nu eenmaal het noodlot en wat kon hij daartegen doen? Een biertje, nog een bier tje daar ggi je! Hij vroeg een geldboete, maar de Politie rechter voelde daar niet voor, vooral niet om dat de agent een helpende hand had uitge stoken, wat met ondank was beloond en ook, omdat er nog iets in het vet was. De 14 dagen, door den Officier geeischt, wer den toegewezen. Stroopers Er is een aannemer, die ergens in Sant poort höiut, steenen, ijzer, kortom: bouwma terialen' heeft liggen om er huizen van te bouwen, maar als de politie niet gewaakt had, zouden de huizen nooit zijn verrezen, omdat zoo langzamerhand alles gestolen zou zijn. Er waren een stuk of wat Haarlemmers, die ge regeld met bakfietsen naar Santpoort trokken om daar ijzer te laden, looden pijpen weg te sloopen en zoo meer, terwijl dan weer anderen, die de afbraak zagen, hielpen in het weghalen van steenen, om er straatjes van te maken en hout om er kippenhokken van te timmeren. Zoodoende had het kunnen gebeuren, dat de aannemer op een goeden dag een geheel leeg terrein had gevonden in plaats van een huis. Hij had nog'wel gepoogd met prikkeldraad versperringen de aanvallers te keeren, maar dit moge in een oorlog van nut zijn, tegen die ven helpt dat niets, want die stelen ook het prikkeldraad. Als gezegd, tot een algeheele opruiming is het nog niet gekomen, dank zij de politie, maar er verdween toch aardig wat en zoo hadden er zich weer twee te verantwoorden, die 25 hoekijzers, elk een 25 K.G. wegende, hadden weggesleept. De eene was al herhaaldelijk vóór geweest, de ander nog niet, zoodat de Officier van oor deel was dat de recidivist ook maar eens een behoorlijk tijdje van de vlakte moest; intus- schen kunnen de huizen gebouwd worden. Eisch 1 maanden; tegen den ander, die min der op zijn boekje heeft; 6 weken De Politie- rechtèr gaf 2 maanden en 1 maand. Een ruitentikker Als men naar iemand toe gaat om hem een gunst of hulp te vragen, is het dan noodig, dat men een hamer in zijn zak steekt? Neen, niet waar. En als zoo'n hulpvrager het wel doet, wekt dat het vermoeden, dat bij weige ring van het gevraagde of ter verkrijging er van de hamer een woordje moest meespre ken. Zoo is het vrij duidelijk, dat de steuntrek ker. die in het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon met een hamer een paar ruiten had ingeslagen, daartoe dien hamer expres- selijlc had meegenomen. Dat wou de Politierechter graag uit 's mans mond hooren, maar als de rechter vroeg: .Waarvoor had je dien hamer meegenomen?" kwamen daarop allerlei antwoorden, als: „De schuld ligt bij Maatschappelijk Hulpbetoon", of: „Ik zat met mijn kinderen zonder water", dan v/eer; „Ik heb maar elf gulden steun", of Ik ben bij den commissaris geweest" maar waarccn hij den hamer had meegenomen, dat zei hij niet De rechter zei het dus maar voor hem en gaf twee weken gevangenisstraf, om dat hij de ruiten had ingeslagen met een ha mer, dien hij van huis had meegenomen. Haarlemsch Vacantie Kinderfeest. Men schrijft ons: In zeer veel Haarlemsche scholen is de jeugd weer druk aan het sparen, om de schoolreis plannen te kunnen verwezenlijken. Sommige kinderen hebben het vastgestelde bedrag, va- rieerend zoo ongeveer van 1 tot 3 gld.. be trekkelijk gauw bij elkaar, waarna enkelen van hen dan zelfs nog mogen doorsparen, om minder gefortuneerde klassegenooten te hel pen. Maar bij velen zal het weer tobben geven en zal 't blijven bij e enpoover begin. In vele klassen zal de zoo moedig begonnen poging moeten worden opgegeven, het gespaarde worden teruggegeven en het reisplan onuit voerbaar worden verklaard. Wat wil nu de Commissie voor het Haar lemsch Vacantie-Kinderfeest? Alle schoolkinderen eenmaal een school reis, die er zijn mag! Drie dagen naar bui ten, drie dagen zorgeloos genieten, drie da gen spelen, stoeien, wandelen en luieren in bosch en op de hei. drie dagen uit met de klas. Hoeveel zesde klassen zullen dit jaar de boodschap krijgen, dat hun spaarpot in die mate wordt aangevuld, dat een driedaagsch uitstapje kan worden gemaakt? Geheel hangt dit af van de beschikbare gelden. Het giro nummer van onzen penningmeester is nog steeds 295000. Begrijpt U de bedoeling? Even bericht aan onderstaand adres is ook reeds voldoende. Stelt niet uit. Het is voor de jeugd des zesde klassen, voor veien het laatste schooljaar. Aan de koopers(sters) van onze loten (a 10 cent) wordt nog gemeld, dat de trekking is uitgesteld tot vóór 20 Mei a.s. Er is dus nog kans eenige loten te bemachtigen. A. L. VAN LOHUIZEN. secretaris, Marnixstraat 23. Als een rijwielacrobaat vliegt hij door de drukste straat. Hoe dat altijd goed blijft gaan? Wel, hij rijdt op een Germaan. Ook bij zware belasting ligt een Germaan transportfiets vast op den weg. Prijzen vanaf f 37.- - Olympia vansl f 29.75 (Adv. lngez. Med.) Jaarvergadering „Neder- landsch Fabrikaat". Ledental iets afgenomen. De afd. Haarlem en Omstreken van de Ver eeniging Nederlandsch; Fabrikaat heeft gister avond haar jaarvergadering gehouden in een der zalen van café-restaurant Brinkmann. De voorzitter, de heer H. P. Deinum, gaf bij de opening der vergadering, mede als lid van het Hoofdbestuur, een kort overzicht van het werk der Vereeniging in het algemeen. De belangstelling voor het doel der vereeni ging neemt steeds toe. Er werden vele brochu res, wandplaten en sluitzegels verspreid. De oplage van de maandbladen in Nederland en Indië bedroeg 80.000 exemplaren. Vele film bijeenkomsten werden georganiseerd en in sa menwerking met plaatselijke Middenstands- Vereenigingen verscheidene winkelweken tot stand gebracht. Zeer veel belangstelling werd ondervonden van onderwijs-autoriteiten. Een groot aantal Nederlandsche Fabrikanten en afnemers werden met elkaar in verbinding ge bracht. De daadwerkelijke belangstelling van de zijde van de Nederlandsche Industrie voor het contrölemerk bleef zich op bevredigende wijze uitbreiden. De Vereeniging heeft steeds bij de regeering er op aangedrongen tegen misleiding bij de aanduiding „Nederlandsch Fabrikaat" krach tig op te komen en thans is dan ook een wets ontwerp ter voorkoming van de misleiding in voorbereiding. Over dit ontwerp werd advies door het Hoofdbestuur aan de regeering uitge bracht. Tevens werd de wijze aangegeven, waarop zou kunnen worden gehandeld, zon der dat daardoor andere belangen worden ge schaad. Ingesteld werd verder een Nationale Propa ganda Commissie voor Ned. Fabrikaat onder leiding van den heer Ir. M. H. Damme, Direc teur-Generaal van de P.T.T. terwijl minister Gelissen het eere-voorzitterschap daarvan aanvaardde. Sinds Januari 1936 treedt ir. Dam me op als algemeen voorzitter der Vereeni ging. Een Ned. Fabrikaat-loterij werd georgani seerd. In voorbereiding zijn 5 Ned. Fabrikaat- tentoonstellingen. Het hoofdbestuur bleef zich steeds stellen op het standpunt, dat elk streven naar autar kie en boycot in strijd is met de beginselen der Vereeniging. De secretaris der afdeeling de heer Mr. L. L. F. André de la Porte bracht vervolgens het jaarverslag der afdeeling uit. Wij ontleenen daaraan, dat het ledental iets is afgenomen. De financieele toestand is niet ongunstig. Veel aandacht werd besteed aan de Flora-Feestweek gehouden van 813 April 1935. Een openlucht-filmvoorstelling en een étalagewedstrijd werden georganiseerd. Het organiseeren van een reclame-lichtstoet ge lukte niet. Verschillende correspondentie werd gevoerd o.a. met het hoofdbestuur over de loyale concurrentie uit het buitenland. De penningmeester, de heer Dr. J. van Heerde bracht het financieel verslag uit. Hieruit bleek dat het saldo over het afge- loopen jaar f 230,23 bedraagt. Tot leden van de kascommissie voor 1936 werden benoemd de heeren Torley Duwel en mr. de Jongh. Tot lid van het bestuur in de vacature Jkvr. C. v. d. Wyck werd bij acclamatie gekozen mej. Mr. M. J. Kluitman. Het Bestuur der afdeeling is thans samengesteld als volgt: H. P. Deinum, voorzitter; Mr. L. L. F. André de la Porte. secre taris; Dr. J. van Heerde, penningmeester; Mevr. BeundersVroesom de Haan, Mej. Mr. M. J. Kluitman, P. Kaptijn, C. Hin en A. van Weerden. Bij de rondvraag deelde de heer Maas het een en ander mede over de werkzaamheden van de contactcommissie. Voorts beraadde de vergadering zich over middelen om het bezoek aan de vergaderingen te stimuleeren. Sommige leden wenschten feestavonden te organiseeren om de propa- - -_ft ganda voor Nederlandsch Fabrikaat in bree- uit angvan 441.872 te constateeren. Ds pro- der kring te voeren. Aan het bestuur werd op- ductie bedroeg n.l. 3A11.169 terwijl door al- I gedragen, hiertoe nader plannen uit te wer- lerlei oorzaken 3.369.297 werd uitgekeerd, Iken, Vrouwen Vredesgang 1936. Comités gevormd. Het Plaatselijk Comité voor den „Vrouwen Vredes Gang" bestaat uti de dames: Henr. de Kruyff, presidente, Crayennester- laan 57. Haarlem: M. v. d. ColkSchmidt, vice-presidente, Molijnstraat 20; J. W. Dei numBuys, secretaresse, van Hogendorp- straat 3; Sj. StraubSchmidt, secretaresse, Joh. Verhulstweg 29, Santpoort St.; K. C. W. Buis—Plantenga, penningm., Wagenweg 68. Haarlem. Gironummer 65154. Iedere gift is welkom! C. M. Top, Fiihropstraat 3, Haarlem- Noord; J. van PuttenVlieland, Begastraat 15, Haarlem N.; A. F. von Wolzogen Kiihr Borel, Sterreboschlaan 27, Bloemendaal; A. E. van Marselis Hartsinck—Schuyt van Castri- cum, Floraplein 23, Haarlem; Mej. M. Eiken hout, Tamerindestraat 6, Haarlem N.; C. Stemler—Tjaden, v. 't Hoffstraat 35, Haarlem W.; C. P. Bal, Rustenburgerweg 8, Bloemen daal; J. S. en J. A. Heydeman, Kleverlaan 200, Haarlem; J. M. FabelRee, Raadhuisplein 1, Haarlem N.; J. FrevelNanninga, Prinsenbol- werk, Haarlem; L. Verheus—v. d. Roer, Garen- kokerskade 3, (Perscommissie). Aan de adressen kan men zich voor deel name aan deze stille, waardige betooging op geven en spoorbons ontvangen. Ook is er dit jaar weer een fonds voor kostelooze deelname voor minvermogenden. Voor slecht-loopenden zijn auto's ter be schikking. Overigens zie men de aanplakbil jetten en nadere berichten in de plaatselijke bladen. In het Plaatselijk Comité van Aanbeveling hebben zitting genomen (alphabetisch) Mevr. Dr. J. van den Bergh van Eysinga- Elias, Santpoort; mevr. W. BloembergZee man, Haarlem; mej. Dra. C. M. Burger, Haar lem; mevr. C. J. Cohen TervaertKoch, Over- veen; mevr. N. Dyserinckvan Gilse van der Pais, Aerdenhout; mevr. Prof. A. D. Fokker Kessler. Santpoort; mej. N. G. Faber, arts, Haarlem; mevr. A. M. HazevoetRenout, arcs, Haarlem; mej. C. M. M. Hissink, Haarlem; mevr. B. LangeveldHebbenaar. Haarlem; mevr. Ds. J. M. LeendertzWaardenburg, Haarlem; mevr. J. W. M. Maarschalk van Eg- mond en Rinnegom—Coppenaal, Haarlem: mevr. M. MaarschalKomin, Haarlem; mevr. M. NienhuysVersteegh, Bloemendaal mevr. A. A. Peereboom—Buys, Hsemstede mevr. G. H. PeereboomChambers, Haarlem, mevr. E. CohenPolak, Haarlem; mevr. Henr. Roland Holstv. der Schalk. Bloemendaal; mevr. J. RoordaHouwing, Haarlem; mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi, Haarlem; mevr. A. Sillevis SmitBlokhuis, Haarlem; mevr. J. C. H. Slingenberg—Wessels, Haarlem; mevr. C. SnellenTen Bosch, Bloemendaal; mevr. Th. ThielWehrbein, Haarlem; mevr. S. W. Teding van Berkhout—van Taack Trak ranen, Aerdenhout; mevr. A. de Vletter, Bloe mendaal; mevr. J. F. van der VoetJanssen van Raay, Haarlem; mevr. A. Voorzangerde Graaf. Haarlem; mevr. Ingr. M. Waardenburg -Lindeyer, Haarlem. Het Plaatselijk Comité hoopt, met het oog op den ernst der tijden, op een grootere deel neming dan vorige jaren. Werkgevers worden vriendelijk verzocht, zoo mogelijk, het vrouwelijk personeel op Maan dagmiddag 18 Mei voor enkele uren vrijaf te geven. Vrouwen van Haarlem, wij rekenen op U! LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ OPGERICHT DOOR HET N.O.G. Aan het jaarverslag over 1935 ontleenen wij het volgende: Na een inleidend woord als hulde aan Mr. J. H. Thiel, den voorzitter der Commissie van deelhebbers verklaart de directie, dat 1935 gunstig is geweest voor de instelling. Het totale winstsaldo over de vijfjarige periode is door het batig saldo van 271.655.47 gestegen tot 1.236.715.64, welke bedrag dit jaar onder de verzekerden verdeeld wordt. Gemiddeld is in 1935 een rente gekweekt van 4.46%. Het Waarborgfonds A stijgt tot 850.123.25; het Waarborgfonds B tot f 574.332.07. De reserve voor geldbelegging tot 505.876.401.2- Dit is samen 1.930.33L72'2 aan zichtbare extra-reserves, of bijna 10.7% van de wiskundige reserve, die op 31 December 1935 gestegen was tot f 13.059.670. Ondanks de moei like tijdsomstend'gheden viel een voor- NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De algemeene jaarvergadering van bovenge- noemden Bond werd Zondag gehouden in Hotel „Noordbrabant" te Utrecht. De voorzit ter, de heer A. A. Bierlee, sprak een woord van welkom tot de vele afgevaardigden der Red dingsbrigades, hield een korten terugblik over het afgeloopen jaar, constateerde groei en bloei van den Bond, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden en herdacht in gevoel volle woorden hen, die in het afgeloopen jaar den Bond door den dood ontvielen. De verslagen van secretaresse, penningmees ter, Medische ep Technische commissie en hoofdconsuls werden goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de secretaresse, mej. A. Claus en de heeren J. D. Timmermans en P. A. Schwippert werden herkozen. De penningmeester a. Mr. A. Th. E. Kastein, werd door deze vergadering defi nitief benoemd. Te 1 uur werd een bezoek gebracht aan het zeer interessante Spoorwegmuseum, waartoe de Utrechtsche Brigade de gasten uitnoodigde. Na heropening der vergadering werd het voorstel aangenomen, het land in districten te verdeelen, wat het werk der Technische commissie betreft, teneinde te komen tot ver eenvoudiging van het werk en tot verminde ring van kosten. Het voorstel der Haarlemsche Brigade, over te gaan tot kringvorming voor het geheele Bondswerk, blijft de volle aandacht van het bestuur houden; eerst zal echter worden af gewacht, hoe op den duur de verdeeling in districten voor de T.C. blijkt te voldoen. De redactiecommissie, bestaande uit de hee ren Ph. J. van Veen, Joh. M. Schmidt en J. C. de Keulenaar werd herbenoemd, evenais de administrateur, de heer P. E. van der Veen. In de Medische commissie werden benoemd de doktoren: W. H. A. van Oppenraay, Arts te Schijndel, H. van der Made. arts te Tilburg en Dr. P. Floor te Haarlem. Als plaats voor de volgende jaarvergadering werd weder Utrecht aangewezen; de strand- dag (demonstraties in zee) zal waarschijnlijk te Katwijk aan Zee of te Bloemendaal gehou den worden. De filmcommissie kreeg een pluim voor het vervaardigen en propageeren van de leerzame Bondsfilm, die al in vele afdeelingen gedraaid werd. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. „ES WAR EINMAL EIN MUSIKUS Zaterdag 2 Mei a.s. zal het gezelschap van Fritz Hirsch zijn voorjaarsoperette in den Stadsschouwburg komen vertoonen. In deze operette, met muziek van Leo Fail, spelen de tulpenvelden een zeer voorname rol. Hel libretto schreven Rudolf Bernauer en Ernst Welisch. Es war einmal ein Musikusis een echte Weensche operette zij het dan ook, dat zij zich afspeelt in een denkbeeldig vorstendom, Thessalië genaamd, dat best ergens op den Balkan zou kunnen liggen. Zij houdt zich aan de onbezorgde vroolijkheid van omstreeks 1900. Paul Harden is na een lange afwezig heid weer van de partij. In de gedaante'van een piano-leerar die door iedereen „Liebe Augustin" wordt genoemd. Marta Wagner is een lieve jonge prinses, een rol zooals zij die met veel succes heeft vervuld in Ein Walzer- traum. Walter Triebei verschijnt als vorst Bogumil van Thessalië. Leo Reicher is een brave tulpenkweeker. De lange Gustav Pretsch treedt op als een advocaat met een vasten wil. Dat Fritz Hirsch na zijn herstel weer ten tooneele zal verschijnen, staat vast. Hij stelt voor een kamerdienaar die zich de positie bij zijn voornamen meester zeer wel bewust is. Dan dient nog te worden genoemd: Eman Silten als een uitermate strenge minister president en Hans Blume als een zeker niet minder strenge deurwaarder. Als een bijzondere attractie kan nog wor- W. J. H. Bartels. De heer Bartels is een der nieuwe leden van de sociaal-democratische raadsfractie. Hoewel hij al een half jaar in onze raadszaal zit, is hij weinig op den voorgrond gekomen. Als ik mij goed herinner heeft hij nog slechts één keer het woord gevoerd bij 't opwinden, de debat over de afscheidingsbalk in de zwem inrichting aan de Kleverlaan. Hij bleek daar bij een goed en vlot spreker te zijn. Ongetwij feld zou hij meer het woord vragen als er on derwerpen aan de orde kwamen waarbij de fractie hem een taak had opgedragen. Het zelfde verschijnsel doet zich voor bij nog enkele nieuwe leden der sociaal-democrati sche fractie. Een hunner heeft na zijn instal latie nog niet meer gezegd dan „voor" of „tegen" bij de stemmingen. Zooiets krijgt men natuurlijk in een goed gedisciplineerde fractie van niet minder dan 14 leden, waar slechts aan een beperkt aantal leden een bepaalde taak kan worden opgedra gen. De overige kunnen voor het raadslid maatschap uitstekende kwaliteiten hebben, maar zij krijgen in den regel weinig gelegen heid om dit te bewijzen. Daarom verwondert het mij, dat eenige groote partijen niet de gelegenheid aangrijpen bij het opstellen der candidaten-lijsten wat meer rekening te houden met de wenschelijk- heid dat er specialiteiten in den raad komen. Meesters in de rechten zitten er niet minder dan vijf, maar er zijn daar toch verschillende andere academisch gevqrmden die in den raad ook een dankbare taak zouden kunnen vervullen. Na het overlijden van dr. Adrian zit er bijvoorbeeld geen enkele medicus in onzen raad. En toch komen er vele onderwerpen ter sprake waarbij de raad het op prijs zou stellen uit eigen kring een deskundig advies te ver nemen. In den ouden tijd was de raad kleiner en toch zaten er toen wel drie of vier midici in. Geen der raadsleden schrijft Ir. voor zijn naam. Als er een zou zijn, dan zou de raad bij vele onderwerpen ongetwijfeld naar zijn ad vies luisteren. Met het maken van deze opmerking bedoel ik natuurlijk, niets onaangenaams aan het adres van den heer Bartels. De kiezers hebben hem afgevaardigd en ik ben overtuigd, dat hij in de toekomst bewijzen zal. dat hij zijn plaats waardig is. Alleen wees ik op deze om standigheid omdat het voor de betrokkenen ook iets onvoldaans moet hebben zoo weinig gelegenheid te krijgen te bewijzen wie en wat ze zijn. De heer Bartels is in organisatiekringen der moderne vakbeweging een goede bekende. Reeds in zijn jonge jaren nam hij deel aan de sociaal-democratische jeugdorganisatie. In 1920 werd hij benoemd tot chef de bureau van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Hij bleef evenwel te Haarlem wonen. Van 1921 tot 1922 nam hij deel aan de lei ding van de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedien den, die juist toen een actie voerde voor ver vroegde winkelsluiting en een vrijen middag voor het winkelpersoneel. In 1932 werd de. heer Bartels benoemd tot secretaris van de afdeeling Haarlem Noord der S.D.A.P., sedert 1934 is hij voorzitter van de afdeeling II dier partij en lid van het federatiebestuur. C. J. VAN T. den medegedeeld, dat een tweetal nieuwe krachten optreden. Het zijn de Praagsche dans-soubrette Liesl Frank en Otto Aurich van het Johann Strauss Theater te Weenen. Regie van Paul Harden, muzikale leiding van Hans Lichtenstein. Gerard Vroom heeft de décors ontworpen. De costuums zijn vervaar digd onder leiding van Sophie Degenhardt. Artistieke visie van Fritz Hirsch. De Nieuwe Rott. Crt. schreef over deze uit voering o.m.: Een modelvoorstelling! Het nieuwe dans paar Liesl Frank en Otto Aurich zijn geboren voor de operette. Applaus bij open doek. Voor de oud-militairen. De Burgemeester van Haarlem deelt mede, dat van 11 tot en met 16 Mei 1936 binnen deze gemeente zal worden gehouden de collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden (Fonds voor Oud-Militairen van Land- en Zeemacht). Hij beveelt die col lecte aan in de milddadigheid der ingezetenen. Met nadruk wordt er door hem op gewezen, dat de opvatting van hen, die de roeping van het fonds niet kennen en dit fonds beschou wen al.s een soort van armenbedeeling voor oud-militairen, geheel onjuist is. Geen aal moes wordt den gewezen krijgsman gegeven, maar een jaarlijksche gratificatie nevens mili tair pensioen of gagement, door de natie aan den oud-soldaat aangeboden als een stoffelijk blijk van waardeering zijner diensten, als een genaste hulde voor hem, die haar heeft ver diend. Een ruime opbrengst der jaarlijksche col lecte is tot aanvulling van dit fonds zeer noo dig. omdat het daardoor alleen mogelijk zal zijn om óf nieuwe categorieën van deelgerech- tigden te vormen óf wel de voorwaarden van opneming in de bestaande categorieën te ver gemakkelijken, want dikwijls komt de pijnlijke noodzakelijkheid voor. dat niet kan worden voldaan aan aanvragen van verdienstelijke oud-militairen, omdat de voorwaarden van opneming in het fonds zoo moeilijk zijn ge maakt

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10