DE GOUDEN BRUG. De proefvaart van den „De Ruyter". Minister Slingenberg te Beverwijk. FEUILLETON ROMAN VAN HANNO PLESSEN. .(Nadruk verboden) „Het is goed, dat je dat inziet. Johanna. Je zult dat besef noodig hebben. Het huwelijk met een kunstenaar beteekent geen eeuwigen Zondag. Het kent, als geen ander, naast on vergelijkelijk mooie uren ook tallooze, die slechts van strijd vervuld zijn. Het stelt, vóór alles, zeer hooge eischen aan het zielsbegrip van de vrouw". In een plotselinge impuls werpt Johanna zich aan Renate's hals. Zacht streelen de vingers van de vrouw het blonde hoofd aan haar schouder. Dan zegt ze: „Maar je bent zelf immers ook kunstenares" en overgaande in een losseren toon, welke al leen in staat is de wat verlegen stemming te verbreken, laat ze er op volgen: „Maar één ding verlang ik persé van je: dat je morgen je lessen bij professor Schumacher hervat. Je hebt nu lang genoeg geluierd. Waarvoor denk je eigenlijk, dat je je stem hebt gekregen..?" „Laat tante Sophie het maar niet hooren!" lacht Johanna. „Tante SophieTante Sophie is een engel", antwoordt Renate, „maar van kunst heeft ze geen verstand. Overigens't is goed, dat je me er aan herinnertIk heb nu eindelijk tijd om haar eens te gaan op zoekenZeg haar, dat ik morgen kom, Steeds weer opnieuw leest Sylvester Von- berg de regels op het ivoorkleurige papier, dat in den rechterbovenhoek het naamcliché van Hotel Imperial te Weenen draagt: Lieve Sylvester! Nu je, dank zij de goede zorgen van zuster Elisabeth, weer hersteld bent, is het oogen- blik gekomen om te starten. Ja, ja, want dit is nu de start van je leven, dat op 1 Janu ari 1936 begon en waarin ik nu eenmaal zoo'n belangrijk aandeel heb gehad. Daarom heb ik dan ook min of meer de voorzienigheid gespeeld en je symphonie voor het juiste forum gebracht. En daar heeft je werk ten slotte voor zichzelf gesproken. Het Weensch Philharmonisch orkest zal het in zijn Meiconcert als feestelijk besluit van het seizoen ten gehoore brengen. De dili gent, Julius Seeger, verwacht je zoo spoedig mogelijk. Pak dus je koffer en ga naar Weenen. Mij zul je hier niet meer aantref fen. Ik reis verder en verdwijn voor een paar weken uit je leven tot je concert. Dat zal een mooi weerzien worden, niet al leen met jou, maar ook met je lieve, jonge verloofde. Johanna verwacht je. Zij ver wacht je in een grenzelooze, alles begrij pende liefde. Ja, Sylvester, lieve vriend, ik heb je ver leden begraven. Ik moest dat wel doen, want anders ware de levensredding in den Oudejaarsnacht slechts half werk gebleven. Ja, zelfs nog minder dan dat! Want men neemt de groote verantwoordelijkheid op zich in het oogenblik, waarop men een mensch het leven schenkt. De voornaamste plicht is daarom die der ouders tegenover hun kin deren. Betreed nu rustig den weg, dien ik je bereid heb. Hij is veilig en overzichtelijk. Leef bewust, dan zal je goed leven in den besten zin. Je bent een van God begenadigd kunstenaar en ook te dezen opzichte gelat dus het „Noblesse oblige"! Vergeet dat nooit! Wanneer je alles met Seeger hebt bespro ken, gan dan met Johanna naar Gronin gen. Je ouders verlangen naar hun jongen, uit wien een mensch is gegroeid en die nu op weg is beroemd te worden! Voordien echter moet je in Weenen nog twee be zoeken afleggen en wel bij mijn oom Graaf Royter in de Beatrixgasse 5 en bij baron Berlingen, den intendant van de Staats- opera. Deze beide muziekliefhebbers waren het, die je werk bij het Philharmonisch or kest introduceeren. Daarvóór heb ik me evenwel ook verzekerd van een zeer loffe lijke critiek van Ernst Rung in Dresden. Deze, zoowel als kapelmeester Stiler te Leipzig voorspellen je talent het meest mo gelijke succes. Vele goede wenschen voor je toekomst, moet ik je ook overbrengen van prof. Rehberger uit Hamburg. Het zelfde geldt voor Margot Sellert en Gertrud Breda. Emma Koch behoeft niet meer te naaien. Zij wordt binnenkort de vrouw van Maximiliaan Goll. wien ze een klein kapi taaltje mee ten huwelijk brengt, dat hem in staat zal stellen tot een uitbreiding en verplaatsing naar een betere omgeving van zijn antiquariaat. Dat is wel heel wat nieuws in eens, beste Sylvester, maar vóór je in Weenen bent, zullen nog heel wat uren verloopen en in dien tijd zal je al wel lang tot het besef zijn gekomen, dat het alles niets bijzonders is en het eigenlijk alleen zoo en niet anders kon worden. En nu: Een voorspoedige reis! En veel goeds! Een luid kloppen op de deur belet Sylvester Vonberg den brief voor de zoo veels te maal opnieuw te lezen. „Wat is er?" vraagt hij ongeduldig en af wezig. „De auto wacht", meldt zuster Elisabeth. „De koffer is al ingeladen", voegt Therese er aan toe. „Wat voor auto.Wat voor koffer. „Nou voor de reis natuurlijkWij zijn met alles precies op tijd klaarAls u niet voortmaakt, missen we den trein nog Therese wordt bijna handtastelijk bij zooveel onbegrijpelijke passieviteit van den man, die er totaal verbluft en wat hulpeloos bijstaat. „Het is goed Therese: ga jij intusschen maar naar beneden. Ik zal hier wel helpen", besluit zuster Elisabeth. En als het meisje vertrok ken is, zegt ze tot Sylvester: „Ik heb m:n instructie van mevrouw Lien en breng u zelf nog naar den trein. Daar kan ik u gerust aan uw lot overlaten. U bent nu weer volkomen hersteld". Daarmee helpt ze Sylvester met rustige beslistheid in de bontjas, welke over haar arm hangt. „Mevrouw von Lien Duidelijk den klemtoon leggend op het, door hem zelf er aan toegevoegde adellijke praedicaat, herhaalt de portier van Hotel Imperial te Weenen Stefan Szartossy's vraag. „Tjadie had kamer 86, maar ik weet niet, of ze er nog isde kof fers zijn tenminste al afgehaaldde reke ning is ook al betaaldmaar ik zal eens even laten informeeren"en hij wenkt zijn protégé, liftboy no. 5. Stefan Szartossy volgt den geuniformden jongeling den trap op naar de eerste verdie ping en stuurt hem met §en respêst&helA looi weg, als op zijn kloppen op de deur van kamer 86 Renate's stem antwoordt. Zij staat geheel reisvaardig voor den grooten toiletspiegel en trekt juist haar handschoenen aan. Zonder zich om te keeren, zegt ze den bin nentredende, in wien ze niemand anders dan een lid van het personeel vermoedt: „Als er nog iemand naar me mocht vragen wilt u wel zeggen.... dat ik juist ver trokken ben „Renate. Snel draait ze zich om en een diepe blos kleurt haar wangen. „Oh...." „Ik kon eenvoudig niet langer braaf en gehoorzaam wachtenRustig en vastbe raden treedt hij op haar toe. Renate glimlacht en strekt beide armen naar hem uit: „Wat heerlijk, dat je op het juiste moment ookongehoorzaam kunt zijn.... Stefan". „Joy istenem", roept Stefan Szartossy's trouwen Andor, oppasser b.d., thans major- domus, uit volle borst, terwijl tranen van blijdschap hem over de dikke wangen rollen. Dat is toch waarlijk een onverwacht geluk'. Zijn oude kapitein is eindelijk getrouwd en keert met zijn jonge vrouw terug in het fraaie huis in de Andrassy ut. Triomfantelijk zwaait hij het telegram uit Londen boven zijn hoofd, terwijl hij het geheele dienstpersoneel bijeen roept: „JulczlEtelkaImrekom vlug. Koop alle bloemen bij elkaar, die er in Boe dapest te krijgen zijn Einde, De internationale hockeywedstrijd der B-ploegen België-Nederland te Brussel, werd door de Nederlandsche ploeg gewonnen. Een spelmoment De Belgische scholieren, die ons land bezoeken, maakten Maandag een tocht naar Amsterdam, waar hun in het A.M.Y.J.-gebouw een diner werd aangeboden. Ook de koks hielpen mede, om de 450 gasten te bedienen Het carillon in den Zuider- of St. Pan- crastoren te Enkhuizen, een der oudste carillons van ons land, wordt gerestau reerd. De oude klokken worden ge demonteerd Op het oude terrein der American Petroleum Cy. aan den Sluisjesdijk te Rotterdam is Maandag een groote loods door feilen brand geheel vernield. Een overzicht van de ruïne De nieuwe kruiser .De Ruyter" is Maandag naar de Noordzee vertrokken om daar ge durende een week proef te varen. De kruiser op de Maas Minister Slingenberg heeft Maandag de in werkverschaffing uitgevoerde havenwerken en industrie-terreinen te Beverwijk in gebruik gesteld en de nieuwe verbindingsweg van den Wijkerstraatweg te Velsen-Noord naar de haven alsmede de nieuwe brug naar de Slachthuis straat officieel voor het verkeer geopend De voorbereiding der tentoonstelling „Nederlandsch Fabrikaat 1936", die Donderdag in de Apollohal te Am sterdam geopend wordt, is in vollen gang -Moederaarde", een beeld van de Goudkust (West Afrika) in het Volkenkundig Missiemuseum te Tilburg

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9