Schaakmatch Spielmann-van den Bosch. Doodelijk ongeluk in kerk. Vliegende politie. BETER ZSEM? 53e Jaargang No. 16215 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 4 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.1214- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij': Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkery: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 Mei. De Vlucht van den Negus. Volkomen onverwacht is de Abessinische keizerlijke faanilie het land ontvlucht en heeft, door zich naar Dzjiboeti te begeven, zich on der Fransche bescherming gesteld. Een dag tevoren had keizer Haile Selassie nog ver klaard dat de aanstaande val van zijn hoofd stadje Addis Abeba geenszins het einde van den Abessinrschen tegenstand zou beteekenen, en dat hij zou doorvechten tot zijn laatsten ademtocht. Onmiddellijk daarna gaf hijzelf den strijd op. Hij vluchtte met zijn igezin, de regeering is blijkbaar ook gevlucht, in Addis Abeba heerscht wilde anarchie en men kan zich het verdere Albessinische verzet niet anders meer voorstellen dan als een guerilla- oorlog die sommige stammen tegen de Italia nen zullen blijven voeren. Dat dit gebeuren zal schijnt zeker; de Italianen zullen nog jaren noodig hebben om het enorme gebied te pa- cificeeren en daaraan zoowel als aan de voor bereiding eener exploitatie enorme bedragen moeten blijven uitgeven. Wie daarvoor het geld verschaffen moet is niet al te duidelijk. Hoe de Italiaiansehe financiën, die vóór den oorlog al in slechten staat waren, gesaneerd moeten worden 'is nog minder duidelijk. De Negus heeft tot dusver geen verklaringen afgelegd. Het eerste bericht: dat hij aan boord van een Engelschen torpedojager uit Dzji boeti naar Aden zou vertrekken, is niet. be waarheid. Het latere bericht, „dat hij den strijd verder alleen op diplomatiek terrein zou voortzetten" lijkt nogal mal. Een gevlucht Staatshoofd van een veroverd land heeft niet veel diplomatieke troeven meer in handen. Wat zijn trouwens diplomatieke troeven. Ka nonnen, bombardementsvliegtuigen, gifgassen. Hij had alleen kanonnen, en die is hij nu ook kwijt. De bombardementsvliegtuigen en de 'gifgassen, die de Abessyhiërs niet hadden en de' Italianen wel, hebben den strijd beslist. Zij zullen ook wel verder als beslissende di plomatieke argumenten blijven gelden. En in Rome zullen zij gelden als de belichaming van heldenmoed. „Met Gods hulp", zal men daar Straks zeggen, „hebben wij de zege op deze wilden behaald". Welke redenen hebben den Negus tot zijn plotseling vertrek genoopt? Zij zijn niet be kend,! Moeilijk kan men zich ontveinzen dat er de een or andere buitenlandsche invloed bij hem aangewend moet zijn. Fransche invloed? Qf Engelsche? Italiaansche misschien? Heeft men hem wellicht toezeggingen gedaan, waar door een verder uitmoorden van zijn volk zou kunnen worden'voorkomen? Men kan zich van dezen vorst, die gedurende het gansche ver loop van den rampzaligen oorlog door zijn op treden en uitlatingen respect heeft afgedwon gen, zeer wel voorstellen dat hij alleen op grond van dergelijke motieven het veld zou ruimen. En die motieven zelf zouden zeer be grijpelijk zijn en hem meer eer en, als Christen en als mensch, dan een dolzinnige en hopelooze voortzetting van een strijd tegen de duivelsche oorlogsmiddelen van het zoo bui tengewoon beschaafde Europa. De figuur van den Abessinischen keizer kan men in de huidige omstandigheden niet an- de/rs zien dan als diep-tragisoh. In strijd met ieder recht, zonder ultimatum of oorlogsver klaring zelfs, heeft m.en dezen vorst overval len, zijn legers uitgemoord met verboden strijdmiddelen die men zelf had helpen afzwe ren, zijn gewonde soldaten in ambulances cruet luchtbommen lafhartig afgemaakt. In de hem •opgelegde ontzettende beproevingen heeft de keizer van Abessinië een zelfbeheersching en een vorstelijke waardigheid getoond die aan de beste tradities van de monarchie in baar edtel- sten vorm herinneren. Laat men zich eens even voorstellen hoe men zich zelf zou gedra gen als men op een dergelijke wijze werd aangevallen, en het slachtoffer moeten zijn van een dergelijke ten hemel schreiende on rechtvaardigheid en verkrachting van alle rechtsbegrippen. Tegenover dït negervolk en zijn zwarten heersclier, die beiden zich met den moed dei- wanhoop tegen een mechanische overmacht verweerd hebben, past Europeanen zeker geen hoon omdat zij de onvermijdelijke verliezers zijn geworden. Wel schaamte, en verdriet om het treurige bankroet van de Europeesche be schaving. R. P. DE EERSTE DAG "VAN HET VERKEERS- EXAMEN. Hedenochtend trad op hét Rozenhagen Plein de eerste ploeg jongens en meisjes aan voor het verkeersexamen. Allereerst de fietsers, die wandelend denzelfden weg terug moeten. Op verschillende kruispunten staan controle posten opgesteld. Het schijnt zoo eenvoudig, doch oplettendheid is toch voor de kinderen geboden; ze worden wel niet in de war ge bracht, doch moeten hun gedachte toch con- centreeren. Want de strafpunten kunnen aanleiding geven tot onvoldoende cijfers. Verschillende bewoners zetten stoelen op de controleposten en schonken een kop koffie yoor de controleurs. G rezondheid, niet te koop met S chenkt TARVO Brood aan jon (Adv. Ingez. Med.) 4de partij onder auspiciën van Haarlem's Dagblad a.s. Donderdag avond in de Sociëteit Vereeniging. Het afhalen der toegangskaarten. Zooals wij reeds medegedeeld hebben zal a.s. Donderdagavond de 4de partij van de schaakmatch tusschen den Oosteairijkschen schaakmeester Rudolf Spielmann en den Nederlandschen meester Jhr. Mi-. J. H. O. van den Bosch, onder auspiciën van Haarlem's Dagblad plaats hebben. De partij wordt gespeeld in het gebouw van de sociëteit Vereeniging, Zijlweg bij den Kinderhuissingel. De partij begint om half acht. De toegang is kosteloos. Daar de zaal slechts een beperkt aantal plaatsen biedt niet meer dan 180 kunnen lezers van ons blad en leden van Haarlemsche schaakver- eenigingen kaarten afhalen bij den opzich ter van de Tijdingzaal van Haarlem's Dag blad, Groote Houtstraat 93. De uitreiking der kaarten begint Dinsdag morgen om. 10 uur. Onze Tijdingzaal is ge opend tot 's smiddags 6 uur. Daar het aantal kaarten beperkt is, ra den wij gegadigden aan niet te lang te wach ten met het afhalen. JULIANAFEEST. Niet de Oranje-Garde, maar de Nationale Jeugdstorm werkte mee aan den fakkelop tocht in Haarlem N. op Julianadag. Dame te Meppel door haar dienstbode aangevallen. Slachtoffer zeer ernstig gewond. MEPPEL, 4 Mei, Gistermorgen heeft te Meppel de 26-jarige dienstbode IJke Vink haar werkgeefster, mevrouw B. Stern, ver moedelijk in een aanval van drift, met een hamer aangevallen en haar daarmede een titental slagen op het hoofd toegebracht, met het gevolg, dat het slachtoffer badend in haar bloed en levensgevaarlijk gewond ineenzakte. Mevrouw Stem werd pas des avonds door haar man gevonden. Deze was naar Amster dam geweest en keerde 's avonds in zijn wo ning terug. Toen hij zijn vrouw ernstig ge wond zag liggen, snelde de man vol ontzet ting naar de buren, die de politie en dr. Christiaanse waarschuwden. Deze laatste con stateerde een ernstige schedelbreuk. Hij achtte overbrenging naar het Sophia-zie- kenhuis te Zwolle noodzakelijk. Het parket te Assen weid daarop gewaar schuwd. De verhooren, welke afgenomen werden, bleven zonder resultaat. In de woning van mevrouw Stern werd echter een dienstbodenschortje gevonden, waarop éenige bloedvlekken zaten. Dit was aanleiding om de dienstbode va,n haar bed te lichten, Na een verhoor bekende het meis je den aanslag te hebben gepleegd. Zij had, na de daad te hebben gepleegd, de woning verlaten en was naar huis gegaan. Ook in haar schoenen werden bloedvlekken gevon den. Het meisje is hedenmorgen naar het huis van bewaring te Assen overgebracht. Ver moedelijk heeft zij de daad in zeer over spannen toestand gepleegd. De toestand van mevrouw Stern was he denmorgen zeer ernstig. Arbeider door 30 ton ijzer bedolven. ïn de oude Hervormde kerk aan de Jansstraat is Zaterdagmiddag een vreeseiijk ongeluk gebeurd, waarbij de 33-jarige arbeider W. P. L. Kastri- cum op slag werd gedood. Een proef- last van 30 ton ijzer, welke op een be tonnen heipaal was gestapeld, kapseis de en K. werd hieronder bedolven. Hij was op slag dood. Het Parket heeft de zaak in onderzoek. De werkzaamheden in de oude Hervormde kerk worden verricht omdat het gebouw be< stenid is om als gemeente-archief dienst te doen. Tot deze werkzaamheden behoort ook het gieten van een betonnen vloer. De fundeering hiervoor bestaat uit een aan tal betonnen palen. Om de draagkracht hier van te kunnen bepalen had men een proefpaal geslagen. Hierop werd een last van tramrails tot een gewicht van 30 ton gestapeld. Tijdens het opstapelen had men de stellage door hou ten balken in evenwicht gehouden. De aanne mer wilde van deze proef een foto maken, doch de steunbalken stonden daarbij in den weg. Om een duidelijke foto te verkrijgen liet de aannemer toen de balken wegnemen, doch daar hij zich van het gevaar zeer wel bewust was, had hij alle arbeiders gewaarschuwd zich niet in de buurt van den zoo zwaar belasten heipaal te 'wagen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de stapel tramrails, die aanvanke lijk in labiel evenwicht op den heipaal bleef liggen, gekapseisd. De arbeider K. schijnt zich niet voldoende in veiligheid gebracht te heb ben. Hij werd door het vallende ijzer getroffen en gedood. Tot nu toe staat men omtrent de volledige toedracht van de zaak voor een raadsel. De Officier van Justitie en de Rechter-commissa- ris hebben dadelijk een onderzoek ingesteld. Er is echter nog een deskundige benoemd om de oorzaak van dit op frettende ongeluk op te sporen, n.l. Lr. PI. T. Zxviers, architect. De werkzaamheden zijn tijdelijk stopgezet. Op de arbeiders maakte het ongeluk natuurlijk diepen indruk. Niemand van hen is echter in staat opheldering te gevén. Algemeen was men van oordeel dat alle voorzorgsmaatregelen ge nomen waren. EEN KRANIGE REDDING. Dezer dagen zat het gezin van de familie Beukenkamp, N. Spaarne 490 aan den maal tijd, toen het werd opgeschrikt door het ge roep: „een kind te water". De zoon W. C. B. rende de trap af en sprong van den aanlegsteiger gekleed te wa ter. Hij wist het kind dat reeds in zinkenden toestand verkeerde te grijpen en behouden aan den wal te brengen. De broer van den redder bracht het slacht offer naar de moeder, waarbij de goede raad werd gegeven het kind direct te bed te bren gen en den dokter te waarschuwen. HET JUBILEUM VAN DEN HEER G. VAN WAARD. De heer G. van Waard, die vandaag zijn 25- jarig jubileum viert als administrateur van de Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, heeft in de morgenuren reeds vele blijken van belangstelling ont vangen. Tevens werd aan het consultatiebu reau een groot aantal bloemstukken voor den jubilaris bezorgd. Vanmiddag is er in hotel Lion d'Or gele genheid den heer Van Waard geluk te wen- schen. EEN BINNENBRANDJE. Zaterdagavond was het gegil van sirenes van eenige brandweerauto's voor talloozen een aanleiding om zich te spoeden in de richting Zijlweg. Inderdaad vond men hier het groote materieel voor, perceel 79 doch tot optreden kwam men niet, daar eenige emmers water reeds hét dreigend onheil haddën bezworen. Spoedig rukten de brandweerlieden weer in om zich naar het feest te begeven van hun commandant. De vlieger Drouillet; die naar Abessynië wilde vliegen, doch in Italië een noodlanding moest maken, werd in Rome geïnterviewd en gekiekt voor een filmj ournaal, (Zooioel Amsterdam als den Haag hebben een politieagent, die het brevet van sportvlieger heeft be haald.) Het is wel waar, agenten van politie Krijgen heel dikwijls ergens van „de lucht", Maar zij gaan dan, reeds krachtens hun positie, Natuurlijk nooit en nimmerop de Vlucht. Doch anderzijds kan ik het goed begrijpen, Dat het verleidelijk is voor een agent, Om ook eens van de aarde uit te knijpen, Die hij als poel van vele zonden kent. Er valt daarboven niets te arresteeren. Hij boeit eens niet, hij wordt er zelf geboeid Plij kan eens zonder voorschriften verkeeren, Zonder dat iemand zich met hem bemoeit. Zijn vaardigheid komt hem strak ook te stade, Ook voor ons land breekt eens het tijdstip aan Der stichting van een vliegende brigade, Als boeven letterlijk op vluchten slaan. Gun een agent ook eens een zalig zweven, In hooger sferen, schuldeloos en rein, Een vogel kan hij geen bekeuring geven, Zelfs als het nog zoo gladde vogels zijn. P. GASTJS. Radiodistributie Haarlem. Schoonmaaktijd, of wel vernieuwing Van hetgeen versleten is. Distributie kan niet slijten, Die is daag'iijks nieuw en frisch. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) Rome verwacht vandaag den val van Addis Abeba. „Donker Addis Abeba" viert hoogtij. (Men zie ook pag. 4) ROME, 4 Mei (Reuter-A.N.P.) Men verwacht hier dat Addis Abeba heden zal vallen. Volgens een D. N. B. bei'icht uit Ro me zou de voorhoede van het Italiaan sche leger Addis Abeba reeds hebben bereikt. Nu de Negus Addis Abeba in den nacht op Zaterdag heeft veriaten en de inheemsche bevolking vrijwel zonder eenige leiding achter ia gebleven, is de situatie in de stad een chaos gelijk- Uit de verschillende berichten, welke te Londen zijn ontvangen blijkt, dat de stad is prijsgegeven aan roof en plundering. De Ne gus heeft bij zijn vertrek de deuren van zijn paleis laten openen en de daar aanwezige voorraden ter beschikking gesteld van de be volking. Ongure elementen voeren er thans den boventoon. „Donker" Addis Abeba heeft de warenhuizen geplunderd en is zich te bui ten gegaan aan alcoholische dranken, waar van het nimmer het bestaan heeft gekend.. •Op deze wijze kon het dan ook gebeuren, d'at inboorlingen, getooid met hooge hoeden en met Europeesche kleeding aan,, zwaaiend door de straat trokken. Herhaaldelijk is het daar bij tot botsingen met andere groepen gekomen, terwijl de rustige burgers der stad in vele ge vallen hun verzet met den dood hebben moe ten bekoopen. Meer dan twintig Grieken en Armeniërs zijn om het leven gekomen, even als zooals gemeld de vrouw van den Ame- rikaanschen zendeling Sladin. Negus vroeg een britsch oor logsschip voor hem gereed te honden. LONDEN, 4 Mei. (Reuter-ANP) Naar thans vernomen wordt heeft de negus, alvorens uit de hoofdstad te vertrekken, den britschen ge zant verzocht een Britsche oorlogsbodem voor hem te reserveeren om hem uit Djiboeti weg te voeren. De Britsche regeering heeft nog geen beslissing dienaangaande genomen, doch twee torpedojagers zijn op weg naar Djiboeti. Het is geen gewoonte een oorlogs schip ter beschikking te stellen voor een chef van een oorlogvoerend land, doch thans bestaan bijzondere omstandigheden. De oor log tusschen Italië en Abessynië is niet ver klaard en aangezien de Volkenbond zich met de kwestie heeft bemoeid, zou Engeland kun nen optreden als lid van den Bond. Verder ge looft men, dat Italië geen bezwaar zal heb ben tegen het ter beschikking stellen van een oorlogsschip voor den negus, aangezien Italië hem gaarne ziet vertrekken. De negus heeft verder den Britschen ge zant medegedeeld, dat hij „zijn macht in han den van de regeering heeft gelegd". Dit be- teekent niet, dat hij afstand heeft gedaan, doch dat hij heeft opgehouden actief de re geering te leiden. De toestand wordt thans besproken tus schen den Britschen ambassadeur te Parijs en Quai d'Orsai, In verband met de aanval op de Fransche legatie te Addis Abeba, waarbij drie protégés van Frankrijk werden gedood, heeft de Fransche regeering aan Italië verzocht, zoo spoedig mogelijk na de bezetting van de stad op de hoogte te worden gebracht met de maatregelen, welke genomen zullen worden ter bescherming van de Fransche le gatie. De Fransche gezant te Addis Abeba heeft zijn regeering medegedeeld, dat de leider van de Britsche medische missie, dr. Melly, ern stig werd gewond, toen hij een gewonde Abes- syniër op straat hielp, Het woord is aan. Virgilius Het eenige heil der over wonnenen is, op geen heil meer te hopen. GOUDEN JUBILEUM VAN BROEDER STEPHANUS. Zooals gemeld, hield Broeder Stephanus, broeder-overste van het ziekenhuis St. Joan nes de Deo, die Zaterdag den dag herdacht, waarop hij 50 jaar geleden het religieuze kleed ontving, des middags een algemeene receptie. Deze receptie was zeer druk bezocht. Daar na werden kerkelijke plechtigheden gehou den. Des avonds gaf de tooneelverec-niging Al- berdingk Thijm een tooneelvoorstelling in het gebouw. Opgevoerd werd „De Nar", voor Broeders en genoodigden, onder wie vele doktoren, aan de inrichting verbonden, Met een bioscoopvoorstelling in een der zalen voor de inwonenden en het leekenper- soneel worden de feestelijkheden hedenavond besloten. NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Onder begunstiging van prachtig weer heb ben ongeveer 60 leden van bovengenoemde vereeniging, onder leiding van den voorzitter, den heer Van Schaik, een voorjaarswandeling gemaakt door de duin terreinen van de Am- sterdamsche Waterleiding. Hoewel de lang aanhoudende koude van den laatsten tijd van duidelijk remmenden invloed bleek geweest te zijn op de ontluiking van het jonge groen, bloeiden toch reeds de meeste voorjaars- planten. In de grazige duinvalletjes werd enthousiast gebotaniseerd. Bij de voorjaarsvroegeling werd het een en ander verteld over het soort begrip in de botanie: het verschil tusschen de abeel en de andere populieren werd even op gehaald; kruipend zenegroen werd zeer veel, maar nog niet bloeiend, gevonden, De pluim- hyacinth van de oude storthoopen en de wilde hyacinth uit 't bosch werden met elkaar ver geleken; de fraaie voorjaarsganzerik werd rijk bloeiend aangetroffen en zoo was er veel meer. Nachtegaal en fitis zongen om het hardst; en ook wulp, kievit en scholekster lieten zich niet onbetuigd. GEESTELIJK HOOFD VAN INDISCHE SECTE GAAT OP REIS Sri Jagatguru Sankaracharya Virupaksha Hampi, het. hoofd van een Hindoesche secte in Indië gaat binnenkort op bezoek naar Assam. Op deze reis neemt hij mede een zilveren draagstoel, vijf olifanten, twee kameelen, twin tig paarden, twaalf koeien, zestig stieren, der tig wagens en 250 bedienden. De regeering van Assam heeft opdracht ge geven het gezelschap zooveel mogelijk facili teiten te willen verleenen. EEN BRIL VAN KEIP! GROOTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) Hêt f§è§ks&$ De negus heeft Zaterdag Abessynië verlaten en is te Djiboeti aangekomen. In Addis Abeba kwam het tot ernstige wanordelijk heden. pag. 4 De verkiezingen in Frankrijk hebben een linksche overwinning opgeleverd. pag. 4 Van een V. D. medewerker: De man die drie weken achtereen danste. Bij een ongeluk in de oude Herv. Kerk in de 'Jansstraat te Haarlem is een arbeider om het leven gekomen. pa,g. 1 Bij verkeersongelukken zijn drie personen ge dood. pag. 3 De crematie van dl'. F. A T. Wibaut op Wester- veld. pag. 3 Het Nederlandsche voetbalelftal speelt tegen België gelijk. pag. 6 De Nederlandsche hockeyspeelsters winnen van Frankrijk. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P. De vlucht van den Negus. pag. 1 J. B. Schuil over het feest van de brandweer. pag, 10 K. de Jong: Fritz Hirsch Operette. pag. 10 G. Smits: Het standbeeld van Lourens Coster. pag 13 Helen de Balbian Verstel": M'n Tuin. pag. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1