HOMMEN Co. ia! Crematie Dr. F. M. Wibaut, Drie dooden bij verkeers ongelukken. [MU Serie? Angora Georgette Rayé Speciaaüiuis in Damesstoffen M'n Tuin. Hebt Gij Lendenpijn? MKER.CACHETS E MAANDAG 4 MEI 1936 HAAREEM'S DAG BEAD 3 Indrukwekkende en grootsche plechtigheid op Westerveld. Ben uit duizenden bestaande menigte is ge tuige geweest van de uitvaart van Dr. F. M- Wibaut, welke plechtigheid Zaterdagmiddag op Westerveld geschiedde. Reeds ge-ruimen tijd' voordat de rouwstoet den weg naar het Cre matorium beklom, hadden de belangstellenden het voor hen gereserveerde gedeelte ingeno men. Dank zij de uitnemende politiemaatre gelen kon de stoet rustig naar het Cremato rium optrekken. De stoet werd voorafgegaan door een aan tal vaandeldragers van verschillende organi saties uit IJmuiden en Velsen, die toen de met de vlag der S. D. A. P. bedekte lijkkist den stoep van het Crematorium werd opgedragen, een vaandelgroet aan den overledene brach ten. Terwijl de organist op verzoek „Aan de Strijders' van Dirk Troelstra speelde, werd de •kist op de katafalk geplaatst, te midden van een ontelbaar aantal kransen en bloemstuk ken. Vermeld dient njog te worden, dat als slippendragers hadden gefungeerd de dames Mr. E. Ribbius Pelletier, Dora Smit, mevr. C. Pothuis-Smit. en Suze Groeneweg en de hee- ren J. W. Albarda, voorzitter van de Tweede- Kamerfractie der S. D. A. P., Mr. M. Mendels, voorzitter der Eerste Kamerfractie, Koos Vor- rink, voorzitter der S. D. A. P., W. H. Vliegen ien C. Woudenberg, leden van het Partijbe stuur E. Kupers, voorzitter van het N. V. V., IJ. G. van der Veen, directeur van de Arbei derspers, J. Peters, voorzitter van de A. J. C., L. Onderdijk, voorzitter van het Gewest Zee land te Middelburg en Ed. Polak. Onder de aanwezigen merkten wij verder nog op de heeren Mr. Dr. A. Röell, Commissa ris der Koningin in de Provincie Noord-Hol land, J. van der Kieft, en Dr. W. Banning, le den van het Partijbestuur der S.. D. A. P., Prof. R. N. Roland Holst, J. W. Oudegeest, oud-voor zitter der S D. A. P., G. C. Cramer, lid van de Tweede Kamer, Henri Polak, H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam, W. A. Michels, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, M. A. Reinalda, wethou der van Haarlem, Louis de Vries, Ed. Verkade, M.. Vrijenhoek, wethouder van den Haag, E. Boekman en Jac. Rustige, wethouders van Amsterdam, Mr. J. S. van Lier,- gemeentesecre taris van Amsterdam, Mr. H. W. Vliegen, G. H. de Marez Oyens, namens het bestuur van het Concertgebouw. Amsterdam, M. H. de Beau fort namens den Kon. Holl. Lloyd, Da*. L. Heyermans, directeur van den Gem. Genees kundigen en Gezondheidsdienst, Amsterdam, Mr. J. D. Verbroek, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, S. J. Pothuis, Prof. Dr. D. van Embden, lid van de Eerste Kamer enz. In d'e aula sprak eerst de heer J. Rustige, die namens het gemeentebestuur van Amster dam een woord van dank sprak voor het vele, dat de overledene voor de gemeente had ge daan en waardoor hij lang zal voortleven in de geschiedenis van de hoofdstad. Jarenlang, aldus spreker, heeft hij zijn stempel gedrukt op de belangrijkste vraagstukken, die in Amsterdam leefden en die een richtsnoer wa ren voor vele gemeenten in het land. De hoofdstad heeft zijn verdiensten erkend door hem te vereeren met de gouden medaille dier Stad Amsterdam. Hij heeft zijn stad met groo- te trouw en opoffering gediend. Ten slotte richtte spreker eenige woorden tot mevrouw Wibaut. „We hebben zooeven een van de allergroot sten onzer beweging uitgedragen", aldus be gon de tweede spreker de heer Koos V o r- r i n k. Spreker herinnerde aan de grootsche hulde, den overledene zoo juist door de ar beiders van Amsterdam gebracht, waaruit bleek, welke groote liefde hij genoot. Zijn le ven is een mooi leven geweest. Hij had gezag in onze kringen, zooals gezag gegeven wordt aan vrije menschen dicor de gaafheid van de kracht, waarover hij beschikte. Hij heeft het socialisme gediend en is een steun geweest voor ons in het verleden en in het heden en zal het ook in de toekomst zijn. Tot mevrouw Wibaut zeid-e spreker, dat het leven van haai man niet tevergeefs is geweest. Senator V i n c. k uit Brussel sprak namens den Internationalen Stedebond en namens de Internationale Wo-ningbouwveree- niging. Het beste van zijn leven en zijn ziels kracht heeft Wibaut aan de gemeentebe langen gewijd, aidus de heer Vinck. Op het Internationaal Stedebondcongres zal de figuur van Wibaut blijven als een symbool van het begrip „gemeente" in onze. samenleving. De heer Hesseling sprak als vriend eeni ge woorden, waarbij hij er aan herinnerde, dat een vriendschap van 60 jaar hem aan den overledene bond. Vervolgens werd gesproken door den heer Brevet namens de aangetrouwde zusters en broers en door den .heer Berdenis van B e r 1 e o m namens directie en commis sarissen van den I-Iouthandel Alberts te Mid delburg en van de N.V. Bontekoning en Aultes te Amsterdam, De heer Berdenis van E'erlekom herinnerde er aan, dat op 'initiatief Van den overledene laatstgenoemde firma werd omgezet in een N.V., die de eerste N.V. in den Nederlandsehen houthandel was. Mevrouw A. de V 1' i e s-B ruins hul digde den overledene voor 1 etgeen hij had' gedaan voor de vrouwenbeweging. Zijn over tuiging, dat het recht altijd overwint, maakte, dat van hem zooveel kracht en bekoring uit ging. Mevrouw Tilanus bracht den overle dene buide als beschermer van de vrouwen, die afzonderlijk wilden werken voor de propa ganda in de partij. De zoon van den overledene dankte allen, in het bijzonder de sprekers voor de aan zijn vader gebrachte laatste hulde. Onder de indrukwekkende tonen van het Largo van Handel verliet men de aula. Dé menigte beeft door middel van op de begraafplaats aangebrachte luidsprekers de in de aula gehouden toespraken uitstekend kunnen volgen. Te Haarlem heeft, vóór de crematie op Westerveld. nog een kleine plechtigheid pHats gehad. Omstreeks half drie hadden zich honderden belangstellenden op de Friesche Varkenmarkt verzameld, waarlangs de begrafenisstoet, van dr. F. M. Wibaut zou trekken. Ruim twintig vaandels van verschillende organisaties, waar bij ook die van de Haarlemsche federatie der S.D.A.P., en van den Bestuurdersbond, waren aan weerszijden van den weg opgesteld, ter wijl verschillende bekende figuren uit de Haarlemsche S.D.A.P. aanwezig waren. Nadat reeds eenige auto's met bloemstuk ken waren gepasseerd kwam even over drie de stoet langs. Even werd stilgehouden en de heer S. P. Doek, voorzitter van de Haarlemsche federatie der S.D.A.P. hechtte aan een bloemenauto de 'krans, die de afdeeling den voorman van het socialisme op zijn laatsten tocht meegaf. Daarna zette de stoet zich onder eerbiedig zwijgen van de menigte, die tot, een paar duizend menschen was aangegroeid, in be weging om naar Driehuis-Westerveld te rijden. Tevens drie ernstig gewonden. Auto rijdt trottoir op- Zondagochtend is de heer Van P. uit Leiden met zijn auto op de Breestraat ter hoogte van het, voormalig stadhuis het trottoir opgei'eden Het echtpaar Verhoeven geraakte bekneld tusschen de auto van den heer P. en den gevel van èen bloemenmagazijn. De 61-jarige me vrouw Verhoeven is korten tijd na aankomst in het Academisch Ziekenhuis overleden. Haar 62-jarige echtgenoot, de heer J. Verhoeven kon Zondagavond het Ziekenhuis verlaten. Verkeersagent aangereden. Zondagmiddag is de agent S. M„ die op het kruispunt Benoordenhoutscheweg—Leid- schestraatweg te 's-Gravenhage het verkeer regelde, dat daar ter plaatse zeer druk was in verband met het bezoek aan de bollen velden, door een auto uit Utrecht aangereden. De chauffeur, de 31-jarige S. R. H., ver klaarde, dat hij, om een botsing met een andere auto te vermijden, plotseling moest uitwijken, waarbij hij den agent aanreed. Deze werd vrij ernstig gewond. Het bleek, dat hij een hersenschudding had en dat zijn linkerbeen gebroken was. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis Bronovo. De remmen van de auto werkten niet vol doende. Man door tram gedood. In het Langerak te Nieuweroord (bij Hooge- veen) is de 27-jarige landbouwer Koob Ber kenbosch Rzn. uit Hoogeveen, die zich aldaar met paard en wagen bevond, waarschijnlijk tengevolge van het schrikken van het paard, onder de tram van de E.D.S.M. geraakt en vermorzeld Snijden kost een menschenleven. Het elkaar snijden van auto's heeft op den Boschdijk bij Eindhoven wederom een slacht offer geëischt. De 23-jarige W. A. Henriks uit Aarle-Rixel reed met zijn motor met zij span in de richting Best, toen hem twee auto's tegenkwamen, welker bestuurders elkaar trachtten te passeeren. Op het oogenblik dat dit gelukte, kwam de achterste auto in bot sing met den motorrijder, die over den weg werd geslingerd en ernstig gewond bleef lig gen. Hij ls later overleden. Twee ernstig gewonden. Op den Dordtschen straatweg, ongeveer op de grens tusschen de gemeente Rotterdam en IJselmonde, hééft een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij twee jongemannen ernstig werden gewond. Achter op de groentenauto van den 24-jarigen M. B. v. d. Heuvel, groenten koopman te Barendrecht, die zelf aan het stuur zat en zich naar de groentemarkt te Rotterdam begaf, reden drie mannen mee, die met hun ruggen tegen de kisten zaten aange leund. Ter plaatse is de weg opgebroken en de kuil was daar met planken overdekt. De chauffeur moet met een snelheid van ongeveer 80 K.M. over de planken zijn gereden, waardoor hij een plank miste en het achter wiel in een kuil terecht kwam. Door den schok werden twee mannen, de tuindersknechten M. Sellman, 19 j. en H. P. Rijsdijk, 21 j., respec tievelijk uit Barendrecht en Rijsoord, van de auto geslingerd. Hevig bloedend bleven zij met inwendige kneuzingen en een hersenschudding aan den kant van den weg liggen. De derde man slaagde er in, op den wagen te blijven zitten. Men vreest voor het leven der gewon den. Auto maakt een duikeling. Maar de inzittenden bleven ongedeerd. Op den Rijksweg VelsenHaarlem op ca. 100 M. vóór den weg naar Amstnrdam heeft. Zaterdagmiddag 4 uur een auto. komende van de richting Haarlem, vermoedelijk door een kort oogenblik van onoplettendheid van den bestuurder eenige vreemde capriolen ge maakt, die een aantal ooggetuigen de hand naar het hart deden grijpen. De auto, waarin gezeten de bestuurder, een inwoner uit Santpoort en een passagier week plotseling van den weg af, zonder dat daar toe eenige aanleiding bestond. De auto botste tegen een langs den weg staand boompje, dat zich tegen dezen onverwachten aanval sterk verzette, waartoe het, door eenige jaren van gezonden groei in staat was. Het boompje ving den schok op, met het gevolg, dat de auto er als 't ware inklom. Door de vaart duikelde de wagen op zij en sloeg vervolgens over den kop, om op een afstand van ca. 7 M. van de plaats van de botsing aan den voet van een anderen boom langs den weg te blijven liggen. Men vreesde natuurlijk het ergste voor de inzittenden, doch het bleek, dat deze vrees ongegrond was. Want geheel ongedeerd doken zij uit den auto op," Slechts eenige kleine wondjes aan het hoofd hadden zij.bij hun duikelpartij opgeloopen. De auto en de aangereden boom waren er minder goed afgekomen. (Adv. ingez. Med.) De inbraak bij het bedrijf. Hoogoven- Duidelijk signalement van een der inbrekers. In verband met de inbraak in het kantoor van het Hoogovenbedrijf vernemen wij van niet-officieele zijde nog nader, dat de door de beide inbrekers achtergelaten snij installatie, bestaande uit brander, zuurstof en acetyleencylinders door hen waren ont vreemd van een trawler, liggende in de Vis- schershaven. Met een „geleende" roeiboot hebben zij hun zware installatie naar het ter rein van hun werkzaamheden vervoerd. Verder deelde men ons nog mede, dat de heer van W. van de terreinpolitie een duide lijk signalement van een der inbrekers heeft kunnen opnemen, zoodat de kans op althans één arrestatie vrij groot genoemd mag worden, De instorting in de Cunera- kerk te Rbenen. Solide constructie betonnen zoldering heeft catastrofe voorkomen. Wat de instorting in de Cunerakerk be treft, vernemen wij, dat de solide constructie der betonnen zoldering, welke boven de ge welven in nieuw metselwerk is aangebracht, heeft voorkomen, dat de gevolgen der instor ting catastrofaal zijn geworden. Was het be- tondek, toen de vloer instortte, gaan verzak ken, dan zouden de muren der kerk naar bin nen zijn ingestort. Er wordt thans ijverig, gewerkt aan nieuwe steunpunten. Men hoopt deze voor a.s. Woensdag klaar te hebben. Doen zich in den tusschentijd geen nieuwe complicaties voor. dan heeft men het geheele werk in handen. Zoekende naar de oorzaak van de instor ting kan men het volgende in aanmerking nemen: het metselwerk heeft reeds twee branden te doortsaan gekregen. Het roetwater heeft bij deze gelegenheid ingewerkt op de specie en deze is gedeeltelijk opgelost. Ook kan moeheid van den steen de oorzaak zijn Hiervoor zou pleiten, het feit, dat in Januari het betonwerk op de gewelven werd gebracnt en het metselwerk de heele zware slappe massa kreeg te dragen. Er deden zich toen geen complicaties voor. Dit gebeurde pas na vier maanden, toen de beton verhard was. Thans blijkt, dat het betonwerk geen streep is geweken. Van overbelasting kan dus geen sprake zijn Voor Japonnen en Complets 130 c.M. breed. ANEGANG 38 40 We wachten op een hoekje Paradijs, De heer S. Dock, voowooer van de -Federal e 1-ia^-iem der S. D. A. P., hecht namens de Haarlemsche arbeidersbeweging een krans aan de baar van dr. Wibaut. De voorjaarszon had om een hoekje ge gluurd en hier en daar zag je over de heesters een groen waasje liggen; m'n zoon had ..ergens op een land" katjes geplukt en m'n dochter was verrukt over die doddige crocusjes die bij alle buren in de voortuintjes stonden te bloeien, terwijl er bij ons natuurlijk weer geen kleurtje in den tuin was. Dat was onredelijk, want toen we hier het vorig jaar kwamen wo nen, was de tijd van crocussen voorbij en wie denkt er nu in den zomer aan de crocussen van het voorjaar? Daar heb ik pas aan ge dacht, toen we netjes turfmolm rond de plan ten strooiden voor den winter en toen scheen het weer te laat te zijn. Toch vond ik toen al dat ik over groote tuinmanscapaciteiten be schikte, als ik over het bruine strooisel tuurde, waar geen sprietje onkruid onder zat en keek naar de rozen die ik op goed geluk had gekort wiekt. Dat rozensnoeien zou niemand me ver beteren, want op twee na groeien ze dan toch maar allemaal weer uit! Maar ja, kleuren heb ik nu niet in m'n tuin, noch zullen er veel bloemen bloeien, want er is niets gezaaid en niets gepoot en het is waar, dat de flagstones een beetje zielig temidden van een enkel plukje mos liggen. Op een goeien dag, de zon scheen net op z'n allerverrukkelijkst en het was echt weer om in een tuin te wroeten, lag er een brochure in m'n bus. De ideaalste tuinen waren er op af gebeeld met kleurenweeldes niet te beschrij ven! Van muurstukjes drupten gele trossen naar beneden schuil gaand achter een over vloed van bloemen, om van te watertanden. Dit was een assortiment van f 4.50 dat iederen tuin gegarandeerd tot een hoekje paradijs be loofde te maken. Niet goed, geld terug. In mijn tuin is geen brokkelig muurtje, maar aan den overkant bouwen ze en daar zouden we wel wat steenen kunnen vragen om dan zelf zoo iets te bouwen. Maar het schijnt dat mijn tuin niet geschikt is voor paradijshoekje, want m'n zoon zei, dat hij zich een „rotje" lachte, waar bij ik hem voor deze uitdrukking berispte en hij ging verder „nou jaMaar zeg Mams, waar wil je die bloemen hebben als we in dat pruts tuintje een muur bouwen?" „Ai Mams!" riep m'n dochter „kijk eens! Wat een knallige tuin hè? Zoo eentje moet U nemen!" „Och kind, je lijkt wel gek!" vond m'n be leefde zoon „wie heeft er nou zoo'n tuin vol rozen? Dat is toch zeker antiek!" „Antiek! Och joch, hou jij je d'r nou buiten! Jij altijd met je eigenwijzigheid! Wat weet jij nou van een tuin af,!" „Nee jij!" hoonde hij terug en vreezend voor een burgeroorlog deed ik tactisch ,,we weten er geen van allen wat van, en dat is nu juist het leuke. En wie hier ruzie maakt gaat schof felen!" „Dat doe ik zóó wel!" bood m'n zoon aan en vijf minuten later ontwortelde hij grondig het beetje dat er nog in den tuin stond, terwijl m'n dochter en ik samen de brochure bestu deerden. „Laten we nu iets nemen, dat blijft, anders hebben we ieder jaar dat gescharrel." „Hè nee, ik vind het juist zoo leuk, als we telkens wat nieuws hebben." „Vind je dit geen dot van een tuin? Kijk, hij is een beetje uitgehold, dat kunnen wij ook best doen, dan laten we hem tegen het huis aan oploopen en op die helling zetten we dan al die planten. Wat kost dat heele geval? Goedkoop hè? Maar f 4.75! Moet je zien wat ze er van schrijven: dit assortiment maakt van Uw tuin een waren lusthof van bloemen. Planten die niet voldoen, worden door ons door andere vervangen. Zullen we dat maar ne men?" „Ja! Eenig? En waar zetten we die katte- staarten? Tegen den huismuur?" „Dat is geloof ik het leukste. Ga mee eens kijken buiten?" „Maar jong, wat heb j ij nou gedaan? Je hebt al die flagstones losgehaald! „Ze lagen zoo slordig! Zeker 1-osgeregend van 't winter!" „Nou ja, maar dan hoef jij ze toch niet nog losser te maken! Kijk nu eens wat een bende!" „We konden nu wel meteen den tuin wat uitgraven" vond m'n practische dochter, „dan zijn we klaar als die planten komen." Dat was lang geen gek idee en even latei- stonden we te scheppen of ons leven er van af hing, de een met een geleende schop van de buren, de ander met een Zandvoort-artikel en ik met de schoffel. Dat ging niet gemakke lijk, zoodat ik het maar opgaf en de jeugd iiet werken onder mijn aanwijzingen. Al gauw hadden we een allerliefste ruïne, de tuin zag eruit of we rioleeringsbuizen wilden leggen en op ons keurige paadje lagen de rozen en mosplanten op een hoopje, geflankeerd door de flagstones. Hoe we ook werkten, een be hoorlijke helling met een lief dal, zooals op de afbeelding, konden we niet krijgen en eindelijk zijn we warm en kwaad naar binnen gegaan om thee' te drinken, ons vleiend met de hoop dat het er wel anders uit zou zien, als we maar eerst de planten hadden. Mijn zoon was de eerste die op het idee kwam, dat we ze moesten bestellen ais we ze wilden hebben en dat verzuim heb ik dien avond meteen ingehaald. Den volgenden mor gen vond ik dat de rozen en rotsplanten er zie lig uitzagen, zoo slap en net of ze dood zouden gaan. Een welwillende buur vertelde, dat ze daar ook niet zoo mochten liggen en toen ben ik in arrenmoede aan het planten getogen met veel emmers water, wat onbegonnen werk was, want 's middags goot het. bij stralen. Ruim drie weken na de bestelling kreeg ik bericht dat m'n planten zouden komen binnen zes weken! De kinderen waren woe dend, want die hadden niet het geduld om te wachten en die geneerden zich voor hun vrien den over m'n tuin. Maar ik voor mij. ik vond het uitstel niet zoo heel erg: om het U eerlijk te vertellen, ik zag tegen die planterij op als een huis! Wat er van onzen tuin terecht zal komen weet ik niet, maar als U hier in de buurt een lusthof van bloemen en geuren ziet, dan heeft eens één keer een catalogus gelijk ge- bad en als U geniet van dien bloemenpracht, gedenkt dan mijn armen rug, die na dien eenen dag" nog steeds niet weer heelemaal recht is geworden. I HELEN DE BALBIAN VERSTER. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 4 Mei: Nadat per telegram het bericht was ontvangen dat bij het concours te Delft aan de Gymnastiekvereeniging „Kracht- door Volharding" iconcourswerkers de heeren A. J, Robin, J. W. Mentel en E. P. Thai Larsen) de 2de prijs, en daaren boven aan eenige harer leden (de heeren A. J. Robin, C. M. Visser en E. Smit) nog drie personeele prijzen waren ten deel gevallen, en tevens dat die prijswinners te 4 uur zouden terugkeeren, haastten zich de te Haarlem gebleven leden om voor zoover de weinige beschikbare tijd dat toeliet de bekroonden te ver welkomen. Vele leden, zoowel van de hoofd- als van de aspiranten-afdeeling. waren dan ook op het perron aanwezig. Namens de hier geblevenen werden met een korte toespraak 2 frissche. kransen een van de hoofd- en een van de aspiranten-afdeeling aan de banier gehecht. Daarna werd, voorafgegaan door de banier der vereeniging, een marsch door de hoofdstraten gemaakt, waarbij het zeer werd op prijs gesteld, dat eenige leden van de Cricketclub „Rood en Wit" als een bewijs van hulde dezen tocht met hun banier mede- maakten. Het concours van het Mannen koor „Zanglust". De loting der koren. Beverwijk, Maandag. Zaterdagmiddag geschiedde in het Ken- nemer Hotel in" tegenwoordigheid van tal rijke afgevaardigden der deelnemende ver- eenigingen en van Mi*. A. Moens, bescherm heer van „Zanglust" en diens echtgenoote de loting voor het zangconcours, dat op de Zondagen 12 en 19 Juli a.s. in het Gemeente lijk Sportpark alhier zal worden gehouden. De loting bracht het volgende resultaat: Mannenkoren, derde afdeeling: „Onze Ge zellen". Beverwijk, dir. Lou Tervoort. Eerste afdeeling: Haarlem's Postaal Man nenkoor. dir. P. M. Hermes, 2 Helder's Man nenkoor, dir. H. J. Levens. Afdeeling uitmuntendheid: 1 IJmuiden's Mannenkoor, dir. N. J. Arisz; 2 Liedertafel Haarlem's Zanggenot, dir. L. C. Keereweer. Gemengde koren, derde afdeeling: 1 Door Zang tot Vriendschap, dir. Leo Pielage, 2 Be- verwijk's Gemengd Koor, dir. Louis Stiens, 3 Morgenrood, Upendam, dir. P. Broers, 4. R.-K. Zangvereeniging „Ons Genoegen", dir. Lou Tervoort, 5 D.O.V., Beverwijk, dir. P, J. Potgieser. Eerste afdeeling: 1 St. Caecilia, Wormer- veer. dir. F. J. Sicking; 2 Liedertafel „Ont waakt", Zaandam, dir. J. Boon; 3 Zang en Vriendschap, Wieringen, dir. H. S. Hovenier; 4 ,.Vox Humana". Santpoort; 5 St.. Caecilia, Krommenie, dir. Leo Pielage; 6. Harmonie, Wormer, dir. F. J. Uittenboogaard. Eere-afdeeling: 1 Morgenrood, Hoorn. dir. J. W. Harmsen; 2 Door Onthouding Sterk, Krommenie, dir. J. Mienes; 3 St. Gregorius, Lisse. W. J. Mizé; 4 Volksstem, Assen-delft, dir. G. Poel. Het ongemak van velen, die een zittend leven leiden. Verrast zult Ge zijn na één of twee (VkxeIr' Volgen» recepf von Apolheker Dumont. -- "AKKERTJES" (Adv. Inyez. Med.) De z.g. wilde staking in den Wieringermeerpolder. Minister Slingenberg antwoordt den heer De Visser. De heer L. de Visser, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, heeft zich enkele dagen geleden tot den minister i;an sociale zaken gewend in verband met de zg. wilde staking, welke bij de rijkswerkverschaf fing in den Wieringermeerpolder is uitgebro ken. De heer de Visser had den minister ver zocht aan de wenschen van de stakers te voldoen en tevens geprotesteerd tegen de maatregelen, welke de minister had getroffen. Naar wij thans vernemen, heeft de minis ter van sociale zaken den heer de Visser ge antwoord, dat hem is gebleken, dat dit Ka merlid heeft nagelaten den tewerkgestelden duidelijk te maken, dat het begrip „staken" bij de werkverschaffing iets is, dat in strijd is met het gezond verstand, omdat de over heid geen belang heeft bij de voortzetting van de werkverschaffing. Voorts heeft de minis ter den heer de Visser erop gewezen, dat wan neer tewerkgestelde georganiseerde arbeiders van oordeel zijn, dat bepaalde regelingen wel licht op enkele punten wijziging behoeven, zij hiervan aan de overheid meded-eeling kunnen doen op een wijze, die in overeenstemming is met datgene, wat ordelievende arbeiders wen schen, n.l. behandeling door bemiddeling van gemeentebestuur of vakcentralen. Deze vak- centralen toch, zoo wijst de minister erop, werken voor wat de werkloozenzorg betreft, geregeld met het departement van Sociale Zaken samen. Wanneer tewerkgestelden echter, gelijk in den Wieringermeerpolder het geval is, tot een z.g. wilde staking overgaan, dan ligt het voor de hand, dat de overheid daartegenover slechts de meest strenge maatregelen kan nemen, gelijk thans ook is geschied. Deze ge dragslijn zal ook onverzwakt in de toekomst worden voortgezet Ten slotte schrijft de minister nog, dat wan neer de heer de Visser het waarachtig be lang van de werkloozen wil dienen, hij hun dan openlijk duidelijk moet maken, dat hij het optreden van de leiders bij die wilde sta king afkeurt en dat hij den werkloozen in overweging geeft de overheid mede te deelen, dat zij hun handelwijze in hooge mate be treuren en dat zij verzoeken, op de bestaande voorwaarden aan het werk te gaan.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5