I AKKERTJES ttCHETS) SPIELMANN EN VAN DEN BOSCH. DINSDAG S HEI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD S STADSNIEUWS De heer G. van Waard viert zijn zilveren jubileum. Receptie en huldiging in hotel Lion d'Or. Gisteren heeft de administrateur van de Haarlemsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, de heer G. van Waard, zijn 25- jarig jubileum gevierd. In één der zalen van hotel Lion d'Or heeft 's middags een druk bezochte receptie plaats gehad. Tijdens deze receptie heeft namens de medewerksters aan het consultatiebureau mevr. A. Knottenbelt den heer Van Waard toegesproken. Zij prees in hartelijke bewoordingen de tact en het be leid van den jubileerenden administrateur, die'steeds met zijn advies klaar stond, wan neer er moeilijkheden waren en die, ook in de drukste dagen, zijn rust en kalmte wist te bewaren. De spreekster bracht ook dank en hulde aan de huisgenooten van den heer Van Waard. Zij sprak den wensch uit, dat de ju bilaris nog vele jaren zijn taak mag blijven vervullen. Namens alle medewerksters bood mevr. Knottenbelt een fraaie bureaustoel aan, vergezeld van een oorkonde. De heer Ruijgrok, sprekende namens de fe deratie Haarlem van boekdrukkers, compli menteerde den heer Van Waard met zijn ju bileum, maar tevens wenschte hij de Veree niging tot bestrijding der T.b.c. geluk met haar administrateur, die met een zoo groote blijmoedigheid zijn plicht als ambtenaar èn als mensch vervult. De directeur van het consultatiebureau, de arts S. J- van Slooten, bood den heer Van Waard zijn persoonlijke gelukwensehen aan. die hij vergezeld liet gaan van een blijvend aandenken Namens net damescomité voor de Emma- bloemcollecte huldigde vervolgens mevr. C. B. Gelinckvan Mooten den heer Van Waard. Mevr. Gelinck sprak eerst haar leedwezen uit over het feit, dat mevr, Del Baere, die 10 jaar met den jubilaris heeft samengewerkt en die het initiatief genomen heeft tot de hul diging, door ziekte niet aanwezig kon zijn. De spreekster bracht in herinnering, dat het de heer Van Waard geweest is, die de organi satie van de Emmablcemcollecte geheel ge wijzigd heeft. Hij heeft het stelsel van wijk- verdeeling ingevoerd, waardoor thans een zoo intensief mogelijke huiscollecte gehouden kan wonden. Met de uitbreiding van de stad is ook de taak van den heer Van Waard zwaarder geworden. Bij iedere collecte is echter de ge- heele organisatie volkomen in orde- Geduren de de laatste 5 jaren heeft de heer Van Waard onder moeilijke omstandigheden moeten wer ken. Door de crisis verminderde de opbrengst van iaar tot jaar Dat de collectes desondanks nog een respectabel resultaat opleveren, is te danken aan den arbeid van den heer Van Waard, dien spr. een „toovenaar" noemde, die het geld uit de zakken der menschen weet te goochelen Mevr, Gelinck overhandigde den jubilaris namens het damescomité een wandbord van Delftsch aardewerk, dat zijn naam en de data van zijn jubileum vermeldt. Dit geschenk ging vergezeld van een oorkonde. De spreekster zeïde, dat dit bord meer moet zijn dan een herinnering. Het moet beschouwd worden als een eereteeken. Tenslotte betrok mevrouw Gelinck ook mevrouw Van Waard in de hul de. waarna zij haar beste wenschen voor de toekomst uitsprak. Het bestuur van de Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose was vrijwel voltallig ter receptie aanwezig om den jubilaris geluk te wenschen. Dr. L. C. Kersbergen, die het woord voerde, herdacht andere jubilea, die de Ver eeniging in den loop der jaren gevierd heeft en waarbij de heer Van Waard steeds zulk een belangrijke rol vervuld heeft. Nu de heer Van Waard zelf jubileert, gevoelt het bestuur be hoefte hem te huldigen en hem dank te zeg gen voor alles, wat hij in volle overgave voor de vereeniging heeft gedaan. Dr. Kersbergen noemde den heer Van Waard de ziel van de vereeniging. Van alle belangrijke gebeurtenis sen als de Emmabloeniicollecte, de Lighaluit- vceringen en de verlotingen is de heer Van Waard altijd het middelpunt. De jubilaris heeft in zijn functie getoond een gezond ver stand, een uitstekend overleg en een voor- uitzienden geest te bezitten, aldus spr. Dit al les wordt echter bekroond door een zeer groo te toewijding. Dr. Kersbergen zeide vervol gens, dat er velen in Haarlem zijn, die den heer Van Waard zouden willen huldigen voor alles, wat hij voor hen heeft gedaan. Dat zijn de aan tuberculose lijdende Haarlemmers. Nadat dr. Kersbergen nog de -gelukwensehen van de Noord-Hollandsche vereeniging tot be strijding der t.b-c had overgebracht, over handigde hij den heer Van Waard namens het bestuur als stoffelijk blijk van waardeering een enveloppe met inhoud. Nog zeer velen hebben den jubilaris in den loop van den middag gecomplimenteerd. ESPERANTO-LEZING DOOR PROF. IR. J. GLÜCK. Zaterdag 9 Mei zal prof. ir. J. Glück voor de vereenigde Esperanto-vereenigingen te Haarlem in de bovenzaal van café-restaurant Brinkmann een lezing houden over: „Praag, de stad van kunst, wetenschap en mu ziek." Ook voor niet-Esperantisten zal deze lezing interessant zijn. daar een t-olk voor de ver taling zal zorgen. Lichtbeelden zullen het ge sprokene illustreeren. NEO. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De droeve lijst In het tijdvak van 28 Maart tot 28 April 1935 verdronken in ons land: 11 jongens be neden 16 jaar, 5 meisjes idem. 9 mannen en 2 vrouwen, tezamen 27 slachtoffers. In hetzelfde tijdvak werden gered of wisten zich te redden: 8 jongens beneden 16 jaar, 1 meisje idem, 7 mannen en 4 vrouwen, teza men 20 geredden; van dit 20-tal werden 16 zwemmend gered of wisten zich zwemmend te redden; 1 door midden van een roeiboot, 1 met behulp van planken en touwen en 2 door handreiking. In hetzelfde tijdvak van 4 weken reden 7 auto's te water. Het aantal geredden, waarvan 3 zich zwem mend hebben gered, bedraagt 16, in totaal dus 36 geredden. In de verslagperiode zijn gelukkig, bij auto-ongevallen te water, geen dooden te betreuren, wat wel een uitzonde ring is. Dezer dagen wérden door den heer A. J. Meijerink voordrachten over het Reddings wezen gehouden te Roermond, Schijndel en Delfzijl voor de leerlingen der Zeevaartschool aldaar. In Schijndel werd ook de nieuwe Boitdsfiim door den heer Joh. M. Schmidt ver toond. Op de agenda voor Mei staan voordrachten gedeeltelijk ook de Bondsfilm. te Amsterdam, Blo emend aal, Groningen, Hillegersberg, Zeist, en Zutfen, 50-JARIGE ECHTVEREENIGING. Donderdag 7 Mei hopen de heer M. Boter blom en zijn echtgenoote, Junoplantsoen 44 (Haarlem-Noord), den dag te herdenken waar op zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. BEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te krijgen bij: Handschoenen en cein turen: Politiebureau Smedestraat. Zilv. arm band: v. d. Putten, M. v. Heemskerkstraat no. 52rd, Notitieboekjes: Heerschma, Amsterd. Vaart 134. Bril: Wanrooy, Essenstr. 94G (Hof je). Bal: Politiebureau Smedestraat. Ceintuur; v. d. Hoek, N. Raamstraat 18. Dasspeld: Mok, Spaarnwouderstraat 9d rd. Gewicht: Politie bureau Smedestraat. Armbandhorloge: Mel- chior. Rozenprieelstraat 52rd. Honden: Asyl, Ridderstraat 11. Damesarmbandhorloge: De Wit. Kruistochtstraat 25. Hond: Broekman, Kiarenbeekstraat 39. Honden: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt. Hond: v. d. Bos. Damast- str. 8. Katten: Kennel Fauna. Fr. Varkens- markt en Asyl Ridderstraat 11. Konijn: Brou wer, Z. Brouwersstraat 10. Medailles: Luid- hout, Karei v. Manderstraat 36. Nummerbe- wijs. Notitieboekje en Portemonnaie met in houd: Politiebureau. Smedestraat. Portemon naie met inhoud; Deken. Orionweg 34. Hon denpenning: Blok, Steenbokstraat 27. Pakje, inh. o.a. smirnawol: Wervers, Langendijkstr. 24 Rozenkrans: Visser, Oosterstraat 7. Rijwiel- plaatje: v. Bilderdijk, Sperwerstraat 29, Bosch, Nassaulaan 19 en Rijbroek. 2e Zuidpolderstraat 59. Heerenrijwiel Spanjaard, Amsterdamstr. 3N. Kinderschoen: Politiebureau Smedestraat. Shawl: Wouda, Abeelstraat 18. Dasspeld: Zwiers, Scheepmakersdijk 51rd. Schoenen (1 paar)Onneweer, Ged. Schalkburgergracht 97. Schooltasch met boeken: Goudsmit, Parklaan 10. Zegels: Nieuwenhuis, v. Keulenstraat 7. Handschoenen en ceinturen, étui met stam kaart. manchetkoop. nummerplaat, porte monnaie met inhoud, stamkaart, damestasch met inhoud. Politiebureau. Smedestraat; autoslinger. Duik, Borneostraat 19, Heemste de: autoband, de Bruin, Ged. Voldersgracht 4: act-etasch met inhoud, Schepper, Zijlvest 7; das, La roers, Madoerastraat 30; benzine dop. Verkerk, Harroenjansweg 71; school - étui met inhoud; Burmeister, Dahlialaan 40 Aerdenhout; veldflesch, Couperus, Jan van Walrestraat 23: gewicht, Vring, Leidsche- vaart 28K; geldstuk, Harder. Kleverlaan 147, hond Kennel Haarlem. Amsterdamschevaart no. 320; idem, Onneweer, Ged. Schalkburger gracht hondje, Wiedijk, Westergracht 6, Blokwonïng 26B. Ned. Spoorw.; groenten- mandje, Havenkantoor, Koudenhorn; mes, v. d. Ree, Adr. Loosjesstraat 40; idem, Be- kooy, Oudeweg 109; muts, v. Landbergen, Julia napark 64; idem, v. Thoolen, Jan Nieu- wenhuijzenstraat 3 rd.; verzekeringspolis, Jonges, v. Eedenstraat.7; portemonnaie met inhoud. Wensing, Teylerstraat 17; idem, Las- caris, Kanaalstraat 9, Lisse; jongenspet, Ter mets. Oranjeboomstraat 33; popje, molenaar, Meester Joos ten laar. 16; rijwielplaatje. Hos- per, Ternatestraat 52: idem, v. Aanhout, Pijlslaan 124; idem, Brassem, Sparrenstraat 20; gymnastiekschoenen, v. d. Ban, Wester gracht 59 rd.. ®aits nojruLGJcf U. als Ge n ■AKKERTJES" vraagt, sen nabootsing geven Velen begrijpen dan niet. dat ze hun pijn niet kwijt raken. Toch is dat heel bogrü- pelijk, want men gaf U iets dat me' s\ "AKKERTJES" niet anders gemeen heef: f?\ dan den ulterlijken vorm. "AKKERTJES' '\KDcpS zUn voorzien van nevenstaand merl: \r/ Soortgelijke artikelen zónder het neven- \d/ staand merk zijn geen "AKKERTJES". Nederlandsch Product Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct (Adv. Iiigez. Med.) BROEDER STEPHANUS GERIDDERD. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau H. P. van de Sande (broe der Stephanus), overste van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem TERAARDEBESTELLING J. D. DE VRIES. Maandagmiddag op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede had de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. D. de Vries, oud-resident van Kedoe. officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. In de aula waren o.m. aanwezig de heer H. Neys, oua-gouverneur van Midden-Java, de heer Maas Geesteranus, vertegenwoordi ger van de vereeniging van ambtenaren bij het Binnenlandsch bestuur, mr. A J. L. Liesker en de heer J. C. Pul namens de socië teit Bosch en Ploven, verscheidene leden de zer sociëteit en tal van oud-collega's van den overledene. Aan de groeve heeft de heer Maas Geeste ranus den overleden met eenige waardeeren- de woorden herdacht. Er waren bloemstukken o.a. van de Ver eeniging van Ambtenaren bij het B.B. en van de sociëteit Bosch en Hoven. Een zoon van den overledene dankte aan het slot der plechtigheid voor de bewijzen van belangstelling. VLIEGVELD IN DEN ACHTERHOEK OFFICIEEL GEOPEND. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag de officieele opening plaats gehad van het vliegveld „Groenen- daal" te Doetinchem, dat geheel is ingericht door de Uitgeversmaatschappij C. Misset alda-ar. „Oude Kunst". Tentoonstelling een succes. De tentoonstelling van „Oude Kunst", welke van 426 April 1.1. in het Frans Hals Museum heeft plaats gevonden, is door ruim 1200 per sonen bezocht. De opbrengst met aftrek van alle kosten bedroeg ongeveer f 600. Dit fraaie resultaat is in de eerste plaats te danken aan de expositie van de vele belangwekkende meesterwerken, welke door de inzenders ge heel belangeloos ter beschikking werden ge steld, alsook door de bereidwillige medewer king van Mejuffrouw N. Posthumus Meijjes, die door haar zoo interessante rondleiding den dag vóór de sluiting nog een groot aantal be langstellenden het Frans Hals Museum deed bezoeken. Ook de propagandalezing van den heer H. C. Verkruysen heeft veel tot dit succes bijge dragen. Het Nederlandsch Kunstverbond, afdeeling Haarlem, zal gezien dit fraaie financieele re sultaat, gelukkig gedurende eenigen -tij d weer in de gelegenheid zijn het doel, dat zij zich gesteld heeft, te beantwoorden. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over April 19361935. Aantal behandelde posten 13984 (v. j. 13851). Aantal inlagen 8587 (v. j. 8250). Aantal terugbetalingen 5397 (v. j. 5601). Ingelegd f 398.897.58 (v. j. f 452.349.62). Terug betaald f 529.322,34 (v. j. f 629.058.69) Minder ingelegd f 130.424,76 (v. j. minder f 176.709.07. Aantal nieuwe boekjes: 261 (v. j. 176). Aantal afbetaalde boekjes; 188 (v. j. 168). Spaarbusjes op 30 April 1936 in omloop: 3440. Geledigd in April 1936: 308 busjes met to taal inhoud van f 4466.58. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 April 1936: 566. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgcloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat 982 porties: Overtonstraat 993 porties, Byzantiumstraat 584 porties. Eem- straat 832 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 115 porties verstrekt. COLLECTE IN „REMBRANDT" BRACHT HET MEEST OP. De Paaschcollecte voor het Bio-Vacantie- Oord bracht in het Rembrandt-Theater te Haarlem 1535.37 op. Hiermede staat het Rembrandt-Theater als No. 1 aan de spits van alle Bioscoop Theaters in geheel Neder land. Schaakmatch. De Haarlemsche parfij. Onder auspiciën van Haarlem's Dagblad zal zooals wij reeds mededeelden een der match partijen van den tweekamp tusschen den Oos- tenrijkschen meester Rudolf Spielmann en den Nederlandschen meester Jhr. Mr. J. H. O. van den Bosch, op Donderdagavond 7 Mei in het gebouw der Sociëteit Vereeniging te Haarlem worden gespeeld. Jhr. Mr. J. H. O. VAN DEN BOSCH In verband daarmede volgen hier eenige bijzonderheden over genoemde schaakmees ters. De 52-jarige Spielmann (a.s. Dinsdag be reikt hij dien leeftijd) heeft reeds een schit terende schaakcarrière achter den rug van ruim 30 jaren, de 30-jarige v. d. Bosch be hoort sedert acht jaren tot de beste schaak spelers van ons land, is bovendien volbloed amateur. Spielmann zagen wij voor het eerst spelen in den meester-hoofdklasse-wedstrijd t-e Scheveningen (Aug. 1905), waarin Marshall den eersten prijs won en (wijlen) B. Leussen, de Nederlandsche hoofklasse-speler den titel verwierf van Meester van den Nederlandschen Schaakbond, omdat hij op de tweede plaats na een officieel meester, kwam. Spielmann nu, werd 3e prijswinner, met 8V2 punt uit 13 par tijen. In dat tournooi kwamen maar 9 remise partijen voor, bijna alle spelers volgden Mar shall's stijl, die uitsluitend op aanval speelde. Of men een paar pionnen achter raakte was bijzaak, en ook Spielmann volgde die methode tegen Marshall, ofschoon de aanval nog niet voldoende rijp er voor was. Reeds toen speelde hij op het „schaakgevoel" af, en in later jaren is gebleken dat daarin de eerste symptomen zijner genialiteit tot uiting kwamen. Zijn com binatievermogen, oorspronkelijk dus avon tuurlijk moest ten slotte voor een meer be zonken speelwijze plaats maken, omdat zijn successen in verschillende groote tournooien veel te afwisselend waren. Nu eens zag de schaakwereld met verbaasde blikken naar een geheel onverwachte overwinning (Semmering Maart 1926), zoodat de toenmalige wereld kampioen Capablanca in hem reeds een toe- komstigen wereldkampioen zag,, negen maan den later (Dec. 1926 derhalve) komt hij nè, (wijlen) E. Colle, die eerste prijswinner was, llllllll op de 2e—4e plaats met Canal en Przepiorka, en in diezelfde maand in een klein meester- tournooi te München bereikt hij eveneens slechts de derde plaats (Przepiorka 1 en Bo- goljubow 2). Totdat Spielmann in den zomer van 1929 in het groote tournooi te Karlsbad (Euwe 57, met prof. Becker en dr. Vidmar) de 2e en 3e plaats bereikt met Capablanca. Behalve de wereldkampioen Dr. Aljechin en Dr. Lasker, waren alle beroemdheden aanwezig (22 deelnemers). Het was in die dagen, dat Bo- goljubow nog wereldkampioenaspiraties had. De eerste plaats werd door Nimzowitsch ver overd, wat geheel onverwacht kwam. Weinig had het gescheeld of Spielmann had het tour nooi gewonnen (14^2 uit 21) want zelfs Ca pablanca had hij verslagen. In Semmering was Spielmann de eenige, die met wit steeds met den Koningspion zijn partijen opende, welke hij naar Tschigorin's voorbeeld, steeds op een- geweldigen Koningsaanval aanlegde. En met succes, want uit de negen partijen met wit, be haalde hij acht punten. Maar reeds meer dan 20 jaren geleden speel de hij in ernstige partijen met voorliefde gam bieten, wat hem dikwijls verlies bezorgde. Toch zag deze toen reeds beroemde meester kans den eersten prijs te winnen in een speciaal gam- biet-tournooi (Abbazia. 1912). Merkwaardig is, dat Spielmann tot het tournooi te Semmering pas op het laatste oogenblik werd toegelaten, maar zijn succes in het even te voren beëin digde Trebitschtournooi te Weenen (8V2 uit 11 partijen, zonder verliespunt) gaf den door slag. De groote meester voelt zich volkomen thuis in de klassieke school, met Morphyaan- schen stijl! Toch heeft hij in vele partijen een zeer klein voordeeltje met ijzeren consequen tie uitgebuit, derhalve is hij tevens een streng logisch schaakspeler. Tijdens het vier-rondig meestertournooi te New-York (alleen Capa blanca, Aljechin, Nimzowitsch, dr. Vidmar, Spielmann en Marshall waren toegelaten), in het begin van 1927, heeft Spielmann zijn ge ring succes (vijfde plaats) toegeschreven aan den langen speelduur, namelijk 5 uur, maar Capablanca (die één werd) eischte zulks op grond van het Londensche protocol (1922). De geheele wereld, maar voornamelijk het oude Europa (met uitzondering van Enge land) waar hij. Spielmann zich meer thuis voelt dan in Amerika, heeft hij bereisd voor simultaan-séances, .Als schaakjournalist en schrijver, is hij al even bekend. En hij is een zeer consciëntieus analysator, want zelf ver klaarde hij tijdens de match Euwe-Aljechin, dat hij soms dagen lang analyseerde alvo rens hij een zet in een lastige positie op de juiste waarde kon taxeeren. Meester Spiel mann is thans voor de dertiende maal in ons land, moge het geen ongeluksjaar wor den, waarvoor de wereldkampioen Dr. M. Euwe (de familie Euwe heeft sedert jaren reeds haar gastvrije huis open voor alle be roemde schaakspelers!) inmiddels reeds heeft gezorgd door hem overal in den lande te introduceeren en matches te organiseeren en last, but not least, hem tijdelijk te benoe men tot zijn plaatsvervangend secretaris. Welkom in Haarlem, grootmeester Spiel mann. Uit het voorgaande blijkt zonneklaar, dat de jeugdige" meester van den Bosch (mees ter in de dubbele, beteekenis, want hij legde op 15 Mei 1929 het doctoraal examen in de rechten met succes af) het niet- gemakkelijk, ja zeer zwaar te verantwoorden zal hebben. Maar 11a Dr. Max Euwe wordt Mr. v. d. Bosch als de sterkste Nederlandsche speler be schouwd. Hij kan natuurlijk niet zóóveel tijd aan het schaken bestsden, omdat hij een maatschappelijke functie bekleedt. Wij stip ten in het begin van deze causerie aan, dat hij reeds acht jaren tot de beste spelers hier te lande behoort. Maar daarvóór was hij reeds langen tijd in. de vooraanstaande ge lederen van Caïssa's volgelingen waar te nemen. In zijn studietijd te Utrecht was hij vele jaren een der voorvechters in de eerste klasse-competitie voor de schaakclub „Utrecht", in de dagen van wijlen Dr. Ol- land's roem. Daar speelde hij in de winter- wedstrijden en al spoedig in de overwin- naarsgroep met Dr. Olland, Jhr. A. E. v. Fo- reest, J. H, Goud, Kersing, dr, Brester, Kee- mink, Robijns, Oudegeest en De Brie. Reeds toen hij nog in Zeist woonde, werd hij lid van de Utrechtsche Schaakclub, 19 Februari 1924. Kort te voren had juist Spiel mann (4 October 1923) in die club simultaan gespeeld tegen 32 leden 13, 6. 13) en opgemerkt, dat zij „eine sehr starke Mittel- klasse" had. Ook de thans zeer sterke hoofd klassespeler Dr. J. H. Pannekoek (Santpoort) speelde toen reeds in de eerste klasse-com petitie (in Nov. 1923 nog aan het 10e bord). Geen wonder, dat, in een zóó sterk spelend milieu, Jhr. v. d. Bosch geleidelijk in speel- kracht toenam. In den Paaschwedstrijd van het Vereenigd Amsterdamsch Schaakgenoot schap wonen de heeren Pannekoek en v. d. Bosch, respectievelijk den eersten en tweeden prijs in groep II. Verdere successen in groo- tere wedstrijden bleven dan ook niet uit. ter wijl zijn spel even sterk als rijk aan combi naties was geworden. Zoo deelde hij in de groote bondswedstrijden te Zwolle (1928) in de hoofdgroep den eersten prijs met S. Lan dau. Intusschen had Jhr. v. d. Bosch zich in Den Haag gevestigd, waar hij direct het mid delpunt werd van Discendo Discimus. In de algemeen bekende keus-bekerwedstrijden speelde hij geregeld mede en reeds de eerste maal (2228 December 1928) won hij den wisselprijs, den fraaien beker, terwijl Landau op de tweede plaats kwam. De sterke hoofd klasse-speler G. Kroone (Santpoort) won dien prijs het jaar tevoren. Jhr. mr. J. H. O. v. d. Bosch handhaafde dus zijn Utrechtschen naam, een schaker te zijn met rijke phantasie en toch sterk posi tie-speler tevens. In 1929 werd hij winnaar van den winterwedstrijd in „Discendo Disci mus" en maakte hij gebruik van zijn recht om no. 1 der ranglijst uit te dagen, mr. W. F. Wertheim, dien hij met 32 versloeg, waardoor hij kampioen werd van genoemde club. Zijn successen in de tientallen wedstrij den waren 100 pet. (o.m. tegen Kroone, Da vidson en mi'. Oskam). Zijn eindspelkennis munt uit door een volmaakte techniek. Had hij tot nu toe alleen in nationale wedstrijden van zijn ontluikend talent doen blijken, in September 1929 werd hij toegelaten tot het tournooi te Boedapest, waarvoor bijna uit sluitend sterke meesters worden uitgenoo- digd. Ook dat jaar waren Rubinstein, dr. Tartakower. Capablanca, Colle enz. van de partij. Hij behaalde het z.g. .JVIeisterdrittel" (4V2 uit 13 partijen), wat voor een eerste maal een eervol resultaat was en won o.a. van Thomas en wijlen Colle. Ook in 1930 won Jhr. v. d. Bosch den keus-beker en we derom was Landau op de tweede plaats. Van 26 Maart2 April 1932 werd te Cambridge een tournooi gehouden, waarvoor Jhr. v. d. Bosch werd uitgenoodigd. Hij begon met een remise tegen wijlen den Britschen kampioen Yates, versloeg achtereenvolgens Tylor en Miss Menchik i'vi'aag het onzen wereldkam pioen, wat zulks beteekent! maakte re mise met Milner Barry, overwon Alexander en speelde remise tegen Thomas. Alleen tegen Sultan Khan verloor hij. waardoor hij, met Alexander, op de 2e en 3e plaats kwam. Niet onopgemerkt mag blijven, dat Jhr. v. d. Bosch in 1930 en 1931, resp. te Hamburg en Praag het beste resultaat behaalde van onze landgenooten in de landenwedstrijden (res pectievelijk 10 uit 17 en 10Vz uit 17), Een hooge onderscheiding was het voor Jhr. v. d. Bosch, dat Dr. Euwe in 1934 ook hem uitkoos voor het spelen van een oefenmatch, al ein digde deze met 6 tegen 0 in Euwe's voordeel 'Landau bereikte toen IV2, tegen 4 1/2). Een match Landau-v. d. Bosch, in 1935 gespeeld, eindigde onbeslist met 5 5. De partijen ston den op hoog peil. Dat een uiterst interessante wedstrijd partij a.s. Donderdag zal worden gespeeld, behoeft geen nader betoog. D. NOORDEWIER. De heer Noordewier. de compagnon van het communistische raadslid L. Peper, zit sinds September in onze vroedschap. Dit is nog slechts kort, maar hij heeft toch al getoond wie en wat hij is. Iemand bekend met het wel en wee van gemeenteraden in eenige andere groote steden, zou, als hij den heer Noordewier op ons Prinsenhof gadesloeg, in hem niet aan stonds een communist herkennen. Toen ik hem voor het eerst zijn plaats zag innemen, met zijn zwart stemmig pak en stijve boord, dacht ik aan een voorzitter van een Christelijke jongelingsvereeniging op een dorp ver van het grootet stadsleven verwijderd, het type van een steunpilaar voor alles wat dege lijk is en een vijand van het kwade. Mijn buurman op de perstribune zei: een onder wijzer aan een Christelijke dorpsschool. Beide meeningen liepen dus parallel. Al spoedig kwam de verklaring. Toen het bekende debat over de afscheidingsbalk in de zweminrichting aan de Kleverlaan aan de orde was, vertelde de heeer Noordewier, dat hij van Christelijken huize was en zijn opvoeding op een orthodox dorp in het Noorden des lands had gehad. Dit deed hij niet omdat hij ver onderstelde dat dit den raad interesseerde, maar om duidelijk te maken, dat hij in staat was te oordeelen over de begrippen die in zoo'n omgeving bestaan. Die opvoeding en omgeving hebben een stempel op hem gezet. Ook in zijn spreken zit bescheidenheid. Hij is dus niet het type communist dat. prijs stelt op relletjes of onverkwikkelijke debatten. In alles toont hij dat de beschaving aan hem niet onopgemerkt voorbijgegaan is. Natuurlijk komt hij op de hem eigene wijze op voor de belangen der ar beiders en werkloozen, maar hij doet dit zoo dat de raad naar hem luistert en niet, omdat hij er mee aangekomen is, er zich ach terdochtig afwijzend tegenover stelt. Meer malen komt hij met denkbeelden die uitge voerd kunnen worden en ook steun verdienen. Reeds enkele keeren mocht hij dan ook het succes boeken, dat de raad een voorstel vaii hem aannam. 28 November 1906 werd de heer Noordewïeï te Amersfoort geboren. Nadat hij de Christe lijke school had afgeloopen moest hij een vak kiezen. In het molenaarsbedrijf van zijn vader had hij weinig zin, daarom ging hij naar Gro- - ningen waar zfin grootvader een boerenbedrijf had. Later kwam hij in Amersfoort terug, waar zijn broer sociaal democratisch raadslid was, Zelf sloot hij zich toen bij de A.J.C. en de mo derne vakbeweging aan. Na nog in eenige an dere plaatsen vertoefd te hebben, kwam de heer Noordewier in 1928 naar Haarlem. In middels had hij zich in het timmervak be kwaamd. Aanvankelijk was hij aangesloten bij de S.D.AP., waar hij zich schaarde bij de uiterst linksche groep. Ook daar vond hij zijn ideaal niet, waarom hij overging tot de com munisten. Behalve in den raad vertegenwoordigt hij deze' partij ook in de Provinciale Staten. C. J. VAN T. U ALK) iLr^—ij PROERAMMA WOENSDAG 6 MEI 1936. HILVERSUM I 1875 M. NCRV.-uitzending. 8.— Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram. platen. 10.30 Morgendienst. 1112.Orgelspel. 12,15 Kwintetconcert. 2.— Gram. platen. 2.30 Post zegelpraatje. 3.3.45 en 4.Zang, cello en piano. 5.— Kinderuur. 6.— Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.Berichten. 7.15 Repor- thage. 7.30 Liefdadige causerie. 7.45 Gram.- platen. 8.— Berichten. 8.15 Cantate-uitzen ding. m.m.v. jeugdkoren, solisten en het Bach- orkest. 9.30 Causerie over solliciteeren. 9.50 Berichten. 9.55—11,30 Gram. platen. HILVERSUM II, 301 M. VARA-uitzending. 8.— Gram. platen. 9.30 Keukenpraatje. 10.— Morgenwijding VPRO. 10.15 De Notenkrakers en Gram. platen. 12.—1.45 E. Walis en zijn orkest, en gram. platen. 2.Voor de vrou wen. 2,15 Klarinet en piano. 2.25 Gram. pla ten. 2.30 Viola en piano. 2.40 Gram. platen. 2.45 Saxofoon en piano. 2,55 Gram. platen. 3.voor de kinderen. 5.30 „Orvitropia" m.m.v. zargsolist. 6.30 RVU. Medische lezing. 7.05 Sportinterview. 7.20 „De Roodborstjes". 7.40 Lezing over de NOZEMA. 8.Berichten, 8.15 Residentieorkest, m.m.v. cellist. 9.Radio- tooneel. 9.45 Gram. platen. 10.Berichten. 10.05 Zomerfeest-propaganda. 10.10 De Flie refluiters, m.m.v. orgel en zang. 10.5012. Gram. platen. DROITWICH, 1500 M. 10.20—10.50 Gram. platen. 11,05 Orgelspel. 11,35 BBC-Empire-orkest, m.m.v. de BBC-zan- gers en bas-bariton. 4.05 I-Iet MacArthur- kwiutet. 4.35 Dansmuziek. 5.20 Berichten. 5.50 Beethovenconcert. 6.10 Lezing over Hyde- Park. 6.25 Landbouwpraatje. 6.50 Het Campoli Trio. 7.20 Radiotooneel, 8.50 Berichten. 9.20 BBC-Theaterorkest, m.m.v. sopraan. 10.35 11.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 6.20 en 8.15 Gram. platen; 10.20 Kamermu ziek; 1.50 Orkestconcert; 3.20 Gram. platen; 4.50 Orkestconcert. 8.05 Radiotooneel. 10.05 11,35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11,20 Populair concert. 12.35 Omroepkleinorkest. 1,35 Gevar. concert. 3.50 Gram. platen; 5.20 Omroeporkest. Franz Hauck's orkest en solisten; 7.35 Concert. 8.05 Wcragkamerorkest. 9.5011,20 Omroepklein orkest, pianotrio en solisten. BRUSSEL 484 M. 11,20 Kleïn-orkest. 12,301,20 Zigeunermu- ziek. 4.25 Dansmuziek. 5.50 Zang en luit. 7.20 Gram. platen. 8.— Orkest- en koorconcert. Hierna tot 10.20 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10