Ir. Damme propageert Ned. Fabrikaat. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Kreymborg B IN S D A G 5 MEI 1336 HAAELE M'S DAGBLAD 3 Ten bate van het algemeen belang. Campagne welke drie jaar zal moeten duren. De plannen van de propaganda commissie Voor Nederlandsch Fabrikaat hebben in de kringen van handel en industrie groote belang stelling ondervonden. Het streven dezer com missie zal echter ook op de waardeering van het groote publiek aanspraak kunnen maken, en het A.N.P. heeft dan ook gemeend, den voorzitter dezer commissie, ir. M. H. Damme, directeur-generaal van P.T.T. te moeten vra gen, het een en ander van het doel en de werkzaamheden dezer commissie te vertellen. Bestaat er verband tusschen de commissie voor de Propaganda van Nederlandsch Fabri kaat en de vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat"? Ir. M. H. Damme. „De Propaganda Commissie" antwoordde ir. Damme „werkt geheel onafhankelijk van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Daar ik echter, sinds kort, de leiding heb in beide organisaties, kan ik er zorg voor dragen, dat zij elkander op doelmatige wijze aanvul len en steunen. Het betreft hier een groot, wij mogen wel zeggen, een grootsch plan, waar mede de belangen van de Nederlandsche han del en nijverheid en vanzelfsprekend dus ook het algemeen belang, ten zeerste zijn gediend. Om allerlei redenen was het gewenscht, om voor de voorbereiding en uitvoering hiervan een speciale commissie te vormen". „Ondervindt u ook medewerking van het rijk, gemeentebesturen e.d.?" „Inderdaad, het streven van onze commis sie, om door een nationale propagandacam pagne liet koopen van Nederlandsche waren te bevorderen en daardoor de Nederlandsche industrie aan werk te helpen, heeft de volle sympathie van de regeering. U weet, dat de minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart eere-voorzitter van onze commissie is. Deze actie voor Nederlandsche waar moet worden beschouwd als een groot object voor werkverschaffing. Immers het koopen van Ne derlandsche waren beteekent wgrk geven aan Nederlandsche fabrieken en Nederlandsche arbeiders." „Maar hoe staat het met den invoer van artikelen, welke ook in Nederland kunnen worden gemaakt, of reeds worden gemaakt?" „U moet de invoerstatistiek maar eens be- studeeren, dan. zult u het met mij eens zijn, dat er millioenen mee zijn gemoeid. Hier ligt een staatje voor mij, dat ook u ongetwijfeld zal interesseeren. De cijfers hebben betrekking op den invoer, uitgedrukt in guldens, gedurende de eerste 11 maanden van 1935. In die elf maanden kwam er b.v. voor ruim 8 millioeri aan radioartikelen over de grenzen. En wist u, dat wij toen aan zeep, tandpasta, crème, parfumerieën, haarwaters e.d. voor on geveer 2]/2 millioen in het buitenland hebben gekocht? Dit is ook een belangwekkend cijfer: ruim f 5.880.000 aan kousen en sokken. Aan papier, carton en diverse papierwaren werd er in die elf maanden van 1935 liefst voor 19,36 millioen ingevoerd. Ongetwijfeld zou een belangrijk gedeelte van dezen import ook door onze eigen industrie gemaakt hebben kunnen worden. Merkwaardig vind ik ook, dat er in ons land nog voor f 1.070.000 aan leeren schoenen, laar zen en pantoffels ingevoerd moest worden. Aan zakdoeken werd ingevoerd voor f 510.000 aan dassen voor f 827.000. Tabakspijpen is ook nog een artikel, dat de moeite waard is om te importeeren er werd in het buitenland ge kocht voor ruim 3Yz ton. Een merkwaardige post is ook deze: complete rijwiellampen en dynamo's voor rijwiellampen, in totaal voor ruim 1 millioen gulden. Heerenhoeden voor f 1.500.000 en dameshoeden voor f 3.813.000, Aan handschoenen, met inbegrip van leeren handschoenen, voor f 2.543.000. Let u nog even op. In het Mekka van fruit en groenten, Nederland, werd in die elf maan den van 1935 ingevoerd voor 2 V2 millioen'aan versche vruchtenenz., enz. En vergeet u hierbij dan niet, dat deze be dragen ontleend zijn aan de z.g. douanefac turen, waarop de waarde van al deze artikelen zoo laag wordt aangegeven, als toelaatbaar is." Op de vraag hoelang deze reclamecampagne zal duren antwoordde ir. Damme; „Dat is niet precies te zeggen. Het hangt natuurlijk af van het budget. In ieder geval moet men er rekening mede houden, dat dit geen campagne mag worden van een maand of drie. Een jaar is nog veel te kort. M.i. zal zij een drietal jaren moeten worden volgehouden, wil het beoogde doel: het kweeken van de geneigdheid tot het koopen van Nederlandsche waren, met al de gunstige economische gevol gen daarvan, worden bereikt. Laat mij er tenslotte nog eens de aandacht op vestigen, dat het doel van onze commissie is. door een krachtige propaganda voor Neder landsche waar, het bedrijfsleven hier te lande te stimuleeren, de werkloosheid daardoor te verminderen en de koopkracht van het Ne derlandsche volk te verhoogen. Motorrijder botst tegen auto. Maandagmiddag te half zes is op den nieuwen rijksweg tusschen Delft en Over- schie, onder de gemeente Pijnacker. de mo torrijder V. van M. uit Rotterdam bij het passé eren van twee auto's in botsing geko men met een uit de richting Rotterdam ko mende auto, welke werd bestuurd door den iheer T. uit Voorburg. De motorrijder en zijn vrouw, die op de duo gezeten was, werden tegen den grond gesmakt en ernstig gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Delft over gebracht. Eenige uren later is van M. over leden De toestand van de vrouw, die een been had gebroken, is redelijk wel. De auto werd licht beschadigd, doch de bestuurder kreeg geen letsel. Verboden vervoer van aard appelen. Vonnis van Haarlemsche rechtbank door Hoogen Raad bevestigd. De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het cassatieberoep van N. J. S.. die door de rechtbank te Haarlem is veroordeeld tot een geldboete van 1000 gulden wegens overtreding van de landbouwcrisiswet met betrekking tot verboden vervoer van aardappelen. In cassatie was onder meer betoogd, dat op grond van artikel 68 van het Wetboek van Strafrecht de officier van justitie niet-ont- vankelijk had moeten worden verklaard, aangezien S. voor hetzelfde feit reeds ver oordeeld was en wel door het crisistucht college te Alkmaar. Hieromtrent overwoog de Hooge Raad, dat een beroep op artikel 68 hier faalt, omdat dit artikel gelijk reeds blijkt uit de woorden „andermaal vervolgd", enkel het oog heeft op een eerdere beslissing ter gelegenheid van een gelijksoortige vervolging, als waarvoor de bepaling van artikel 68 geldt, dus ter gele genheid van een strafvervolging, terwijl bij de disciplinaire rechtspraak van zoodanige straf vervolging geen sprake is. Jongeman door auto mee gesleurd. Aan de gevolgen overleden. Maandagavond heeft op de brug over de spoorweghaven te Rotterdam een ernstig on geval plaats gehad. In de richting Stieltjes straat reed een vrachtauto van de Fruit Transport Maatschappij der firma K. te Haarlem, bestuurd door den 25-jarigen chauffeur L. T. de B. Naast dezen was ge zeten de 21-jarige Piet Krijger, evenals de bestuurder wonende te Haarlem. Terwijl de auto langzaam reed is K. op de bumper geklommen met de bedoeling om de hoes van de motorkap open te maken. Bij deze poging is hij gevallen. Hij werd door een der wielen meegesleurd tengevolge waarvan hij zware inwendige kneuzingen opliep. De geneeskundige dienst heeft den jongeman naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. (A, N. P.) Pater Damiaan. De overbrenging van het stoffelijk overschot. Het A. N. P. meldt uit Antwerpen, 3 Mei: Pater Damiaan de Venster, de melaatsche apostel uit de congregatie van de paters van de H.H. Harten heeft thans zijn laatste rust plaats in zijn vaderland gekregen. Vrijwel onopgemerkt ging hij als missionaris weg, met grooten luister en vorstelijk eerbetoon is zijn stoffelijk overschot er weergekeerd. In de neigen jaar dat pater Damiaan in de missie van de Hawaii eilanden werkte, had hij kennis gekregen van de verschrikkelijke toe standen, die op lichamelijk en geestelijk gebied heerschten op het afgelegen eiland Molokai, waar de melaatschen van de eilan dengroep werden verzameld. Op zijn verzoek kreeg pater Damiaan van zijn bisschop verlof oen zich te wijden aa.n de zielezorg onder deze uitgestootenen der maat schappij. In de lente van 1873 begon hij hier als eenig priester een bovenmenschelijke taak- Na twaalf jaar zwoegen werd pater Da miaan zelf door de melaatschbeid' aangetast. Doch niettemin arbeidde hij nog vier jaar door. Op 15 April 1889 heerschte er diepe rouw op Molokai: pater Damiaan was gestorven. België heeft verlangd om het stoffelijk over schot van den held van Molokai wiens werk blijvende bewondering heeft gewekt bij allen, die er van kennis namen. Over verre zeeën droeg het Belgische schoolschip „Mercator" het hulsel naar de lage landen, die zich op gemaakt hadden voor een grootsche ont vangst, welke vandaag plaats had. Uit Oost en West Zeeuwsch Vlaanderen, van de Zeeuwsche eilanden en uit West-Brabant waren des ochtends duizenden naar Walsoor den gekomen, waar de „Mercator" voorbij voer. Ond'er klokgelui en het lossen van saluut schoten naderde het schip den steiger, waar door de katholieke jeugdvereenigingen een vlaggegroet werd gebracht, terwijl de ko ninklijke harmonie uit Hulst het Belgische volkslied en vervolgens het Wilhelmus speelde. Tijdens het Wilhelmus, dat dioor de duizen den aan den kant spontaan werd meege zongen, bracht de bemanning van de „Mer cator" den vlaggegroet, terwijl zij zich had opgesteld bij do katafalk, waarin het stoffelijk hulsel onder de Belgische kleuren rustte. De Mercator meerde daar aan de Van Dyck- kaai. Hier was een eeretribune opgericht waar hadden plaats genomen de leden van het corps diplomatique, de leden der volksverte genwoordiging, een vijftal ministers van staat, de Amerikaansche ambassadeur en de hooge geestelijkheid, de gouverneurs van Belgisch Brabant en Limburg, de regeeringscolleges, de vertegenwoordigers der Kamers van Koop handel, kortom alle autoriteiten van stad en land. Terwijl het militaire muziekcorps koraalmu- ziek ten gehoore bracht, schreden de vijf bis schoppen van België, benevens de abten, ka nunniken en klooster-oversten nader-, gevolgd door den pauselijke nuntius, mgr. Micara en tenslotte kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Meehelen. De geestelijkheid nam op de speciale tribune plaats en dan weerklonk de Brabanconne. Het militaire escorte presen teerde het geweer en terwijl een luid gejuich opsteeg verscheen koning Leopold de derde, vergezeld van den burgemeester van Antwer pen, Karn iel Huysmans en den ministerpresi dent Van Zeeland. Het hooge gezelschap be gaf zich naar de eere-tribune. waar het de hooge geestelijkheid en de burgerlijke autori teiten begroette. Daarna werd de kist met het stoffelijk hul sel van Pater Damiaan door de cadetten van de Mercator van boord gedragen. De kist werd ontdaan van de driekleur, welke haar gedekt had. Kardinaal Van Roey zegende de baar, waarna dc koning het overschot begroette. Toen nam minister-president van Zeeland het woord om in zijn rede speciaal te wijzen op het stille heldendom van dezen man. wien men zeer terecht een groote nationale hulde bracht, zonder onderscheid te maken van godsdienst of ras. Vervolgens" werd de stoet geformeerd, welke een indrukwekkend karakter droeg. Langs den weg welken de stoet volgde, ston den honderdduizenden belangstellenden ge schaard. Getrokken werd naar de kathedraal aan de Groenolaats, waar de absoute werd verricht dno>- kardinaal Van Roev Het stoffelijk hulsel van pater Damiaan is in den loop van den avond naar Leuven ver voerd. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF. 1 6 7 2 6 vanaf f 35.- {ff SSMSr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Rotterdamsche Lloyd. Het saldo van de exploitatierekening inclu sief ds Benas-steun 1935 is voor de Rotter damsche Lloyd niet voldoende geweest om daaruit de noodige afschrijvingen te doen. De directie heeft daarom volgens het jaar verslag van enkele reserverekeningen onder staande bedragen overgeboekt naar de winst en verliesrekening. De exploitatierekening over 1935 laat een voordeelig saldo van 4.021.930 (v. j. 2.687.855). Hierbij komt saldo interest-rekening 130.998 (v.j. 30.381), saldo assurantierekening 72.322 C110.022), verval len dividenden 1929 630 (385), overboekingen uit de reserve uitbreiding etablissementen te Rotterdam 500.000 reserve voor af schrijvingen 500.000 (2.900.000), liquidatie rekening stoomschepen 482.193 reserve diverse belangen 401.923 (678.979), te zamen 6.109.909 (6.407.623), welk bedrag als volgt wordt aangewend. Afschrijving op de vloot 4.955.316 (5.779.491), afschrijving etablissementen Rot terdam 500.000 onkosten opliggende schepen 273.953 (247.425), afschrijving op deelnemingen in anderen ondernemingen 320.000 (ov.), bijdragen in de Ned. Scheep vaartunie 48.138 (48.206), commissarissen 12.500. (onv.). zijn in d'r schik met hun Waarborg - pak! Ook iet6 voor Uw Jongen zoo'n Waarborg-pakl Hij Is er netter mee en hij doet er langer mee. Plas foar Coat. v. leeft. 12 jaar 8 75 Pakjes m. korte broek v. leeft.6j. vanaf 4« Denkt U er wel ora: Waarborg-kleeding alléén bij (Adv. Ingez. Med.) Ossenaren in hooger beroep gevonnist. Ceelen's straf met twee jaar verzwaard. Het Hof te 's-Hertogenbosch deed Maandag uitspraak in de Ossche zaken, welke het op 22 April behandelde. Het Hof veroordeelde den 20-jarigen C. J. van B. tot een jaar, den 28-jarigen H. van L. tot 9 maanden en den 29-jarigen C. L. U. tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, alle drie met aftrek van voorarrest. Zij hadden ieder twee inbraken te Oss gepleegd.. Ter zake van den roofoverval te Maren, in November 1930 op den kassier der Boeren leenbank W. Otten gepleegd, veroordeelde het hof M. v. O. tot vier jaar gevangenisstraf (eisch vier jaar), M. J. R, tot vijf jaar, met aftrek (eisch zes jaar), J. J. van B. tot vijf jaar en zes maanden, met aftrek (eisch zes jaar), L. L. de R. tot twee jaar met aftrek (eisch drie jaar). G. J. V. tot twee jaar, met aftrek (eisch drie jaar en zes maanden) en L. van O. tot een jaar, eveneens met aftrek van voorarrest (eisch een jaar). De 23-jarige J. P. C. ,in eerste instantie we gens den moord op den caféhouder J. van der Pas tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, werd door het gerechtshof tot tien jaar ge- angenisstraf veroordeeld, met aftrek van voorarrest. De eisch was elf jaar en zes maan den. Busken Huet Tentoonstelling. Nog belangrijke aanvullingen. Betreffende de Busken Huet tentoonstelling te 's Gravenhage bij Mensing en Visser, Boek handel „de Vijf Vocalen", meldt men ons, dat de verslagen ervan in de pers, oorzaak werden dat van drie verschillende zijden nog belangrijke inzendingen als aanvulling werden ontvangen. Dr. J. Tielrooy uit Zwolle welke destijds promoveerde op een proef schrift „Conrad Busken Huet et la littérature francaise' en door zijn studies in relatie kwam met Huet's zoon Gideon, stond zijn collectie curiosa af, welke hij door legaat van dezen verkreeg. Interessant zijn hierin vooral de brieven welke Douwes Dekker aan Huet schreef; een brievenboek waarin Huet den verkorten inboud noteerde van alle in de jaren 18761879 door hem verzonden brieven; een medische verhandeling van een Duitscben chirurg over een op Huet verrichte operatie aan de stemband-polypen. Verder werd alsnog van den heer H. E. Kocpmans van Boekeren te Utrecht in bruik leen ontvangen een tweetal silhouetten van Huet, welke vermoedelijk destijds hebben toe behoord aan wijlen Prof. Rauwenhof, op de achterzijde van een dezer nog schetsen, welke vermoedelijk het profiel van wijlen Dr. W. G. Huet afbeelden. Tenslotte werd de collecte nog aangevuld met een in 1872 verschenen boekje: Sensatie romans, waarin onder den titel „Widelyde" een parodie op Huet's Lide- wyde voorkomt. VERBINDING MET ADDIS ABEBA VERBROKEN. De Rijkstelegraaf deelt mede, dat de verbin ding met Addis Abeba geheel is verbroken. HET GOUDEN JUBILEUM DER VERKADE- FABRIEKEN. Op de feestelijke bijeenkomst ter gelegen heid van het gouden jubileum der Verkade- fabrieken is o.m. het woord gevoerd door Mi nister Gelissen. De minister stond stil bij het vele goede, dat de firma Verkade op sociaal gebied heeft tot stand gebracht. De firma heeft haar weduwen- en weezenfonds elders belegd, hetgeen wel de meest juiste politiek is, want hoevele débacles hebben wij, aldus spr„ niet beleefd met fond sen die in het bedrijf waren belegd. Na nog eenige woorden tot de jonge directeuren te hebben gesproken, deelde de minister mede, dat het de Koningin had behaagd den oudsten directeur, den heer O. H. Verkade, die naar de minister opmerkte het hart van de commer- cieele leiding is, te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. De firma heeft verschillende schenkingen gedaan aan Zaandamsche instellingen en ook elk lid van het personeel een gift geschonken. Het Centraal Genootschap vergadert. Het Centraal Genootschap voor kinderher- stellings- en vacantiekolonies heeft te Zwolle zijn jaarlijksche algemeene vergadering ge houden. Bij de bespreking van het jaarverslag werd geruimen tijd aandacht besteed aan de ver strekking van kleeren aan de uit te zenden kinderen. Met het oog op de vele kanten, die aan dit vraagstuk vast bleken te zitten, werd het hoofdbestuur gemachtigd een commissie ad hoc in te stellen, die dit geheele vraag stuk in studie zal nemen. Den penningmeester werd door de verga dering décharge verleend van het gehouden beheer. Aandrang werd uit de vergadering geoefend ook kinderen van anderen dan van loonarbei ders, die er vaak slechter dan deze aan toe zijn, te doen profiteeren van de bijdrage uit het Prophylaxefonds. Tot nieuw lid van de commissie van toe zicht werd in de plaats van dr. A. K. Dijk huizen, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer J. de Vos, gemeente-ontvanger te Weesp terwijl in de plaats van de heeren dr. C. L. Deyll, mr. T. J. T. Noyon en W. M. Metman, die eveneens niet herkiesbaar waren, in het hoofdbestuur gekozen werden prof, dr. J. van Lookeren Campagne, hoogleeraar in de kin- derhygiene te Groningen, de heer J. J. Te- ringa, inspecteur van het lager onderwijs te Den Helder en mej. W. J. C. Helmers, secre taresse van de af deeling Beverwijk. Door den voorzitter werd den aftredenden bestuursle den dank gebracht. Na hoofdelijke stemming werd met een kleine meerderheid besloten den toestand, zooals ze nu is: vijf weken in den zomer en zes weken in den winter, te bestendigen. De volgende vergadering zal te Rotterdam worden gehouden. Coupondagen vallen niet onder de wet op de uitverkoopen. Uitspraak van den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft Maandag arrest ge wezen iii de eerste zaak, bij dit college aan hangig gemaakt betreffende de wet op de uitverkoopen en opruimingen. De firma Gerzon had in een Utrechtsch blad „coupondagen" aangekondigd, waarin de Utrechtsche kantonrechter aangezien deKamer van Koophandel geen vergunning had ver leend. een overtreding zag van de wet. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat art. 2 tweede lid spreekt van bijzondere om standigheden, welke zich ten aanzien van „een" winkelnering kunnen voordoen, met an dere woorden, van bijzondere omstandighe den, die zich ten aanzien van elke winkelne ring, afgezien van haar bepaalden aard voor doen en dat met „bijzondere omstandighe den" artikel 2 het oog heeft op dezelfde om standigheden, welke naar artikel 6 voor de Ka mer van Koophandel grond kunnen opleveren tot het verleenen van een vergunning inge volge artikel 2 eerste lid. Waar nu in artikel 6 de bijzondere omstan digheden nader worden aangeduid, als zich voordoende „bij overdracht, verplaatsing, ver bouwing of anderszins", met andere woorden als bijzondere omstandigheden van externen aard, bij elke nering mogelijk, terwijl „anders zins" in dit verband slechts kan beteekenen een andere omstandigheid van soortgelijken aard als de met name genoemde, va.lt, der halve het ten laste gelegde niet onder artikel 2, tweede lid. Ook kan dit niet worden beschouwd als een aankondiging van een verkoop in verband met jaars- of seizoenwisseling, zoodat het be wezen verklaarde geheel valt buiten de wet op de uitverkoopen en opruimingen. Op grond hiervan heeft de Hooge Raad hel bestreden vonnis vernietigd en den bedrijfs leider der firma alsnog ontslagen van alle XêcXüAvm: wljpng. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 5 Mei. CONRAD BÜSKEN HUET. Uit Parijs werd telegrafisch het be richt ontvangen van den plotselingen dood van dezen uitmuntenden Neder- landschen schrijver. Conrad Busken Huet behoort zeer zeker tot de geniaalste schrijvers en tot de schranderste moderne godgeleerden van Nederland. Te 's Hage geboren, den 28en December 1826, werd hij in 1844 student aan de hoogeschool te Leiden, van welk verblijf het gevolg was dat hij in 1851 als predikant te Haarlem optrad. Slechts elf jai'en was hij de herder dezer gemeente, voor wier meerendeel hij te modern was. Hij bleef op ver zoek ontslagen nog twee jaar maan- delijksche toespraken houden, doch nam toen voor goed afscheid van het leeraarsambt. om zich nu geheel aan de letteren te wijden. Zijn literarische fantasieën en kritie ken, een bloemlezing als 't ware uit de vroeger in tijdschriften verschenen be schouwingen, zijn zeker alge'meen be kend door de uitgave van den heer Tjeenk Willink die in 1881 daarmee een aanvang maakte. Bekend is 't dat Busken Huet's liefde tot Nederland en de Nederlanders nog al wat te wenschen overliet, Toch kun nen de Nederlanders er van hun kant met recht trotsch op zijn dat deze ge niale schrijver in Nederland geboren en opgeleid is. „De Nederlanden" van 1845. Bedrijfsuitkomsten over 1935 zijn gunstig. Maandag hield „De Nederlanden", van 1845 en de met haar samenwerkende maatschap pijen Fatum, Labor, c.s. haar algemeene ver gadering van aandeelhouders. Ondanks de ongunstige conjunctuur, welke een inkrim ping van het premie-inkomen in enkele be drijf sonderdeeien veroorzaakte, werden over het afgelooper. boekjaar (1935) gunstige be- drijfsuitkomsten verkregen De afdeelingen „brandverzekering en di versen" en „ongevallenverzekering" gaven bevredigende winsten. Het overschot van de transport-verzekeringszaken werd in ver band met de minder gunstige vooruitzichten nagenoeg gereserveerd. De bedrijfsverzeke- ring verliep gunstig. Door koersdaling verminderde de waarde der effecten met f 524.564. Besloten werd het dividend (evenals vorig jaar) op f 70 per aandeel te bepalen en aan diverse reserve's totaal f 862.715 toe te voe gen. De extra-reserve's bedragen thans ruim f 10.850.000. Tevens had heden de algemeene vergadering van aandeelhouders plaats in de N.V. Levensverzekering-maatschappij van „De Nederlanden", van 1845. Dank zij een alleszins bevredigenden toe voer van nieuwe zaken ontwikkelde het be drijf zich in 1935 gunstig, een nog steeds aanzienlijk verval ten spijt. De bedrijfswinst liet toe alle wenschelijk geachte afschrijvingen te verrichten en de éxtra-reserve's te versterken. Nieuwe verzekeringen werden afgesloten tot een bedrag van f 33 801.400. waardoor het verzekerd kapitaal de f 300 millioen heeft overschreden. Het premie-inkomen, zonder koopsommen, beliep f 7.431.863,77, De gemid deld gekweekte rente bedroeg 4.64 pet. De premie-reserve bedraagt'thans f 81.204.449. De vergadering besloot het dividend te bepalen op f 100 per aandeel en een totaal bedrag van f 994.809 aan de reserve's toe te voegen. De totale extra-reserve bedraagt thans f 4.601.946. Luxe-aüto tornt tegen vrachtauto op. Twee doktoren ernstig gewond. Maandagavond heeft ln de buurtschap Winkeldorp onder Oldebroek een ernstig au to-ongeluk plaats gehad. Op het oogenblik, dat een vrachtauto van Van S. uit Kampen, komende uit de richting Zwolle, vanaf den Zuiderzeestraatweg den Looweg wilde inslaan, passeerde een perso nenauto, bestuurd door den arts W. Schuur man, specialist te Zwolle. Een hevige botsing volgde. Na tegen de vrachtauto te zijn opge reden, vloot de personenauto tegen de langs den weg staande woningen, rukte twee lui ken af en vernielde enkele ruiten. De inzit tenden. de heer en mevrouw Schuurman en de arts J- L. van Vegte uit Zwolle en diens echtgenoote werden zeer ernstig gewond. Beide heeren, wier toestand het ergst was, waren bewusteloos. Zij zijn naar het RJC. Ziekenhuis te Zwolle overgebracht. VEREENIGING VAN TANDARTSEN. Bovengenoemde vereeniging hield Zater dag en Zondag j.l. een wetenschappelijke ver gadering in Utrecht, onder voorzitterschap van den heer Jan Visser, tandarts te Amster dam Jaarverslagen van secretaris en penning meester werden uitgebracht, ze toonden, dat de vereeniging zich in voortduren den bloei mag verheugen en het ledental gestegen is tot bijna 400, De begrooting voor het loopende jaar werd behandeld en goedgekeurd, Nadat enkele in terne zaken waren afgedaan, werden ver schillende wetenschappelijke voordrachten gehouden. BEDORVEN VLEESCH IN CONSUMPTIE GEBRACHT? De politie heeft bij den veehouder C. van V. aan het Rietveldschepad onder de ge meente Alphen a. d. Rijn pl.m. 55 K.G. vleesch en spek in beslag genomen, dat af komstig bleek te zijn van frauduleus ge slachte varkens. Een onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat ongeveer 70 varkens van van V. aan de pest en vlekziekte zijn gestorven. Een groot deel hiervan zou op de boerderij zijn begraven, doch 13 stuks zieke dieren had de veehouder geslacht en in het zout gelegd. Toen de politie zich ten huize van van V. vervoegde, vond zij nog slechts het vleesch van pl.m. drie varkens, dat voor een deel in bedorven toestand verkeerde. Van V. deelde mede. reeds 10 varkens met zijn gezin te hebben geconsumeerd, doch het vermoeden bestaat, dat het vleesch van deze zieke die ren aan anderen is verkocht,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5