DE NEGUS NAAR HAIFA. THIJS IJS EN DE DIAMANT Collectieve veiligheid, klucht of realiteit? DINSDAG 5 MEI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND Nu herstel van het front van Stresa? De toestand te Addis Abeba. Mussolini zal tot het volk spreken als op 2 October. Naar Eden Maandagmiddag in het Lager huis meedeelde, werd den Britschen gezant te Addis Abeba in den avond van den eersten Mei door den secretaris van den keizer mee gedeeld, dat deze van de leiding der zaken afstand had gedaan, deze aan zijn minister raad had toevertrouwd, en dat hij met zijn familie naar Palestina wilde vertrekken. De Britsche regeering was van gevoelen, dat zij dit verzoek moest inwilligen en voor zoover dit in haar vermogen was, de reis naar Je ruzalem moest vergemakkelijken. Bijgevolg stelde de Britsche regeering zich in verbin ding met de Fransche regeering, die zich be reid verklaarde te voldoen aan de wensclicn, die de negus te kennen zou kunnen geven met betrekking tot zijn bestemming. De Britsche regeering gaf derhalve aan het oor logsschip „Enterprise" opdracht naar Dji- boeti te gaan en den keizer en zijn gevolg naar Haifa te vervoeren. Het gezelschap zou zich waarschijnlijk om 18.00 uur plaatselij ken tijd inschepen. Natuurlijk verwacht men van den keizer, dat deze tijdens zijn verblijf in Palestina op geen enkele wijze aan de voortzetting der vijandelijkheden zal deelnemen, gezien het feit, dat hij de leiding der zaken uit handen heeft gegeven. Tenslotte gaf Eden nog eens in het kort een overzicht van den toestand te Addis Abeba na het vertrek van den Negus, naar aanleiding van de laatste rapporten, die van den Britschen gezant in Abessynië ontvan gen zijn. Worden de sancties op geheven? LONDEN. 5 Mei (Reuter-A.N.P.)De meeste diplomatieke correspondenten zijn van oor deel. dat nu Abessynië ineen is gestort, mid delen zullen worden gevonden om een einde te maken aan de sancties, en het front van Stresa te herstellen. Ras Nassiboe eveneens te Djiboeti. DJTBOETI. 5 Mei. (Reuter-ANP) De com mandant van het Zuidelijke Abessynische le ger en zijn raadsman, de Turksche generaal Wehib Pasja, zijn eveneens te Djiboeti aan gekomen. vanuit Diredawa. Dit beteekent vermoedelijk de ineenstorting van den laat- sten tegenstand der Abessyniërs. Concentratie der vreemdelingen in' de Britsche legatie. Hoewel het systematisch plunderen thans ten einde is, dreigt de hoofdstad een nieuw gevaar, door het naderen van een bende galla- desperado's. De meeste vreemdelingen zijn ondergebracht in de Britsche legatie. De Turksche legatie is verlaten, nadat er vijf personen waren gedood. Ook de Amerikaansche legatie bleek on houdbaar en zij die zich daar bevonden, zijn naar de Britsche legatie overgebracht, terwijl ook de Zweedsche onderhoorïgen zijn over gebracht naar de Britsche legatie. In totaal zijn bij de ongeregeldheden van de laatste dagen "12 Europeanen om het leven gekomen, het aantal gewonde Abessyniërs be draagt ongeveer 300. Bevestigd wordt dat de Fransche regeering, die de Italiaansche regeering op de hoogte houdt van den toestand te Addis Abeba, haar verzocht heeft den opmarsch naar de hoofd stad te bespoedigen. Maandag hebben Itali aansche vliegtuigen boven de hoofdstad ge vlogen, wat de vreemdelingen aldaar bemoe digde; bovendien heeft de Italiaansche re geering maatregelen getroffen om de belegerde legatie te hulp te komen. Versterking der Britsche legatie? Het gerucht gaat. dat met de torpedo jagers Decoy" en ..Dainty" die Maandag uit Aden naar Djiboeti zijn vertrokken, een de tachement mariniers is vertrokken, bestemd als versterking van de legatiewacht te Addis Abeba. Een bevestiging is hiervan evenwel niet ontvangen. De grootste geheimhouding wordt hieromtrent in acht genomen. Fransche legatie door plunderaars omsingeld. Volgens berichten uit Addis Abeba is de Fransche legatie waar 2000 personen een toe vlucht hebben gezocht, door benden plunde raars omsingeld. De levensmiddelenvoorraad begint op te raken en de gezant heeft opnieuw te Djiboeti om hulp verzocht. In den nacht van Zondag op Maandag is een compagnie Fransche koloniale troepen met munitie en levensmiddelen vertrokken en Maandag is een tweede compagnie gevolgd. De compagnie, welke sedert enkele maanden te Diredawa was gestationneerd. heeft thans opdracht ontvangen, onmiddellijk naar Addis Abeba te vertrekken waar zij thans elk oogen- blik kan aankomen. De compagnie, welke gis teren uit Djiboeti is vertrokken, zal deze com pagnie. te Diredawa vervangen. Hier schijnt alles even kalm te zijn. Naar verder vernomen wordt, ls de spoorweg verbroken nabij Modjo op ongeveer 50 K.M. van Addis Abeba. Italiaansch oordeel over den toestand. In bevoegde Italiaansche kringen verklaart men, naar Reuter meldt, dat de Italiaansche regeering zich niet uitspreekt over de juridi sche persoonlijkheid van den negus met be trekking tot de internationale wetten. Of schoon de Italiaansche regeering niet officieel van de jongste gebeurtenissen in Abessynië in kennis werd gesteld, volgt zij den loop daar van toch aandachtig met het oog op het nemen van de noodzakelijke mAai*eg«len, D» vlucht van den negus beteekent, dat de Abes syniërs niets meer van hem en zijn dynastie willen weten. De „Temps" over de situatie. De „Temps" verklaart in een commentaar op de situatie in Abessynië, dat thans het oogenblik gekomen is om een ontspanning tusschen Italië en Engeland tot stand te brengen en een oplossing voor het Oost- Afrikaansche conflict te vinden, die in over eenstemming is met de belangen van Enge land en Italië en met het moreele prestige van den Volkenbond. Italië, aldus het blad, kan zonder aan zijn eigen liefde te kort te doen verzoenend en ge matigd optreden, omdat zijn militaire overwin ning volkomen is. -Italië zou een politieke fout begaan, indien het zich zelf voor het voldon gen feit van een radicale oplossing zou stel len. waarin de Volkenbond niet zou kunnen toestemmen zonder zich te vernederen. Gaat de Negus in een klooster? Uit Jeruzalem wordt gemeld; Daar de bevolking van Palestina zeer sym- pathiek staat tegenover de Abessynische zaak. kan de Negus verzekerd zijn van een hartelijke ontvangst door de bevolking. Naar Reuter meent te weten, zal de Negus waarschijnlijk zijn intrek nemen in het Abessynische con sulaat te Jeruzalem of in een Abessynisch klooster, aan den oever van de Jordaan ge sticht op de plaats waar Jezus gedoopt werd. De duce soreekt in de Kamer. Mussolini heeft in de Kamer een korte rede gehouden. De president der Kamer, Ciano zeide in zijn rede: „Het Abessynische keizerrijk, dat geduren de vele jaren de door Italië aangeboden vriendschap heeft afgewezen, dat de rust in onze koloniën bedreigde, is thans overge leverd aan de genade van het Italiaansche leger, terwijl de Negus op de vlucht is. In den loop van eenige maanden zijn de legers der .slavenhouders, ondanks den moreele en materieelen steun van het Geneefsche anti fascisme, het een na het ander vernietigd door de militaire macht van Italië. Ciano bracht dank aan het leger, de arbeiders en vooral aan Mussolini. De rede van den presi dent werd luide toegejuicht. De zitting werd daarna voor korten tijd gesloten. Na de hervatting sprak Ciano woorden van herinnering bij het overlijden van koning Foead van Egypte. Mussolini sloot zich bij deze woorden aan en zeide. dat er een histo rische affinititeit bestaat tusschen Egypte en Italië, die beide de erfgenamen van een duizenden jaren oude beschaving zijn. De duce nam hierna opnieuw het woord en zeide: „ik heb bevel gegeven voor een al gemeen opkomen van het Italiaansche volk. Ik zal het Italiaansche volk datgene mede- deelen. waarop gij wacht. Ik zal tot het volk spreken zooals op 2 October". Opnieuw barstten de toejuichingen los. De „Enterprise" vertrokken. DJTBOETI. De Britsche oorlogsbodem „En terprise" is Maandagavond om 19.30 uur ver trokken met den Negus met zijn gezin en ge volg aan boord. Het schip wordt geëscor teerd door een torpedojager. De Negus wordt Vrijdag te Haifa verwacht. Japan. Binnenlandsche hervor mingen op til De keizer van Japan heeft Maandag de beide Japansche Kamers, het Hooger- en Lagerhuis geopend. Voor de eerste maal in de parlementaire geschiedenis van Japan heeft de boodschap van den keizer, naar het agentschap Domei meldt, bijzondere politieke gebeurtenissen aangeroerd. De keizer heeft zijn leedwezen en zijn droefheid over de gebeurtenissen van Februari geuit en het geheele volk opge roepen, gezamenlijk te werken voor de na tionale welvaart van Japan. Het antwoord van beide Huizen zal thans eveneens op de gebeurtenissen van Februari moeten ingaan en op de groote verantwoor delijkheid van het geheele volk voor de droef heid des keizers moeten wijzen. Men moet de belofte afleggen, dat alle onderdanen het keizerlijke bevel gehoorzamen en offers voor de grootheid van Japan brengen zullen. De door de regeering aan het parlement voorgelegde 32 wetsontwerpen geven duide lijk blijk van den wil om binnenlandsche hervormingen tot stand te brengen. Er is bijv. een ontwerp tot regeling van de land- bouw-hypotheken. een wet die het plaatsen van vitale industrieën onder staatscontrole beoogt, verder een verbod van onwettig druk werk" en scherpe controle op radicale bewe gingen en organisaties. HET PROCES-WESEMANN BEGONNEN. BAZEL. 4 Mei (Reuter-A.N.P.) De eerste zitting van het proces tegen den Duitscher Wesemann, die terecht staat wegens ontvoe ring van den uit Duitschland gevluchten journalist Berthold Jacob, was gewijd aan de voorlezing van de acte van beschuldiging, het verhoor van den verdachte en het verhoor van verschillende getuigen. Uit de getuigenverklaringen is gebleken, dat Wesemann een leven heeft geleid, dat niet in overeenstemming was met de hem toegedachte inkomsten. Wesemann was zeer bekend op de Duitsche ambassade te Lon den. Na de volksstemming in het Saargebied hield zijn activiteit op. Het bericht van de ontvoering van Jacob zou met groote voldoening zijn ontvangen door het ministerie van oorlog, door gene raal Goering en Rijkskanselier Hitier. DE F1NANCIEELE POLITIEK VAN FRANKRIJK NA DE VERKIEZINGEN. In City-kringen te Londen houdt men zich thans bezig met den koers, welke de fi- nancieele politiek van Franrijk zal volgen na de verkiezingen. Men wacht met belang- slelling op de maatregelen welke genomen zullen worden ter bescherming van de finan ciën van het land. De groote vraag is, of Frankrijk nu zich zal oriënteeren op devalua tie en het voorbeeld van België zal volgen, dan wel de huidige politiek handhaven. Van het antwoord op deze vraag kan de houding van het Britsche ministerie van financiën af hangen inzake stabilisatie van het pond-ster- li*?. Amy Mollison geeft het niet op. Weer opgestegen voor een recordvlucht naar Kaapstad. De avia trice Amy Mollison geeft haar po gingen om het record Londen—Kaapstad, haar onlangs door Tommy Rose ontnomen, weer op haar naam te brengen, niet op. Maandagochtend 9 uur is zij opnieuw opge stegen en 's avonds te Oran geland, vanwaar zij weer om 19.36 vertrok om haar vlucht voort te zetten. GEEN SUPER-SLAGSCHIP IN JAPAN. Tegenover een correspondent van Havas heeft de woordvoerder van het Japansche ministerie van marine ten stelligste ontkend, dat Japan voornemens was een slagschip van 55.000 ton te bouwen, dat met kanonnen van 52Va c.M. bewapend zou zijn. De woordvoer der wees er op, dat de werven van de admi raliteit op het oogenblik niet ingericht zijn op het bouwen van een dergelijk schip. MARLENE DIETRICH VIJF MINUTEN BUITEN BEWUSTZIJN! Mariene Dietrich is ten gevolge van de hitte door een flauwte bevangen, toen zij in de woestijn bij Yuma (Arizona) haar rol vervulde in de film „Garden of Allah". Slechts vijf minuten bleef zij buiten bewust zijn. Daarna kon zij naar haar hotel worden teruggebracht, waar zij onder geneeskundige behandeling werd gesteld. Gemeld wordt, dat er reeds weer verbetering in haar toestand is gekomen. (Reuter). EEN „PYROMAAN". New York, 4 Mei (ANP) De politie zoekt op het oogenblik met grooten ijver naar een ge vaarlijken maniak, die in den loop van de week niet minder dan 11 huizen in de volks wijk Bronx in brand heeft gestoken. GEEN UIT ABESSYNIëRS GERECRUTEERD LEGER. ROME, 4 Mei. (ANP) Stefani spreekt de be richten in de buitenlandse he pers volgens welke er plannen zouden bestaan om een uit onderworpen Abessyniërs gerecruteerd leger te vormen, met alle beslistheid tegen. Het falen van den Volkenbond in het Italiaansch-Abessynische conflict. Wijziging in het Covenant wenschelijk. Door LORD ROBERT CECIL. De situatie in Europa is zeer ernstig. De openbare meening, reeds in een nerveuzen toestand gebracht door de oplaaiing van het nationalisme en de mislukking van de ont wapeningsconferentie. is ernstig geschokt door Mussolini's totnutoe succesvollen aanval op Abessynië en Hitler's brute schending van het Locarnoverdrag. Dit culmineerde in een crisis in het vertrouwen, waarbij de moreele autoriteit van den Volkenbond sterk ver zwakte en de lucht zich vulde met geruchten over pacten en tegen-pacten. Thans is het oogenblik genaderd, waarop alle menschen van goeden wil zich zonder vooroordeel moe ten afvragen op welke voorwaarden en door welke middelen de vrede gehandhaafd kan blijven. Eén practische voorwaarde althans is zeer duidelijk: en dat is de nauwe samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk. Het is sinds verleden zomer het doel geweest der Ita liaansche propaganda, en in het bijzonder het Italiaansch-georiënteerde deel van de Parijsche pers, met hulp van de Duitschers tweedracht te zaaien tusschen de Fransche en Britsche regeeringen en misverstanden tusschen beide volkeren teweeg te brengen. Wij moeten ons best doen die misverstanden uit den weg te ruimen. Om te beginnen is er geen verschil tus schen de verantwoordelijke Fransche en Britsche meening over dat deel van de Fran sche vredesvoorstellen van 8 April, dat be trekking heeft op dè' eenzijdige schending der Locarnoverdragen en de plotselinge con centratie van troepen in de gedemilitariseer de zone. De Duitsche regeering heeft dat staat vast een verdrag gebroken, dat zij vrijwillig heeft aanvaard; en als dit willekeu rige optreden het voorspel blijkt te zijn en we hopen van harte dat het niet het geval is van een daadwerkelijken aanval op Frankrijk en België, dan zouden die landen recht hebben op volledigen Britschen steun en zij zouden dien ontvangen ook. Met die ongelukkige mogelijkheid in zicht is men verder overeengekomen, dat de technische discussies, die tusschen de generale staven van Frankrijk. België en Engeland gehouden zijn, wenschelijk waren. Tot zoover is er geen verdeeldheid van eenig belang in de publieke opinie aan weers zijden van het Kanaal. Waar een verschil zich kenbaar begint te maken is in de ver gelijking tusschen den vernietigingsoorlog, die Italië in Abessynië voert en de Rijnland crisis. Hier trekken de Britten een scherper scheidingslijn tusschen de twee gevallen dan de Franschen -zooals we uit hun pers kun nen opmaken. Hoe afkeurenswaardig de jongste Duitsche „coup de force" ook moge zijn. hij stijgt niet tot de hoogte van een oorlogsdaad. Om. in de termen van het Cove nant van den Volkenbond te spreken, de schending van het Locarnoverdrag „dreigt de goede verstandhouding, waarvan de vrede afhankelijk is te verstoren"; maar het is geen „toevlucht tot den oorlog", die ingevol ge artikel 16 automatisch de toepassing van sancties door de staten-leden met zich mee brengt. Bijgevolg stelt de Britsche opinie zich op het standpunt, dat de Volkenbondsraad die maatregelen moet nemen „die ver standig en doelmatig geacht kunnen worden voor beveiliging van den vrede tusschen de naties": en de Britsche regeering heeft den volledigen steun van het land bij haar po gingen om in overleg met de andere betrok ken mogendheden vast te stellen, welke deze maatregelen zullen zijn. Het eerste doel moet zijn het herstel van de internationale controle op den toestand en het herstel van den eerbied voor het col lectieve systeem, waaraan zoo'n ernstige slag- is toegebracht door het willekeurige, eenzij dige optreden van de Duitsche regeering. Daar het bovenal verlangt naar verzoening en vredestichting in West-Europa hoopt En geland natuurlijk de hulp te krijgen van Duitschland om dit ideaal te bereiken. Wan neer die hulp niet geboden wordt moeten de andere staten overleggen welke weg zon der Duitschland ingeslagen kan worden. Er is in Frankrijk veel gesproken over sancties tegen Duitschland: als de Britsche meening hier afwijzend tegenover staat dan is dat hoofdzakelijk wegens het scherpe onder scheid. waarover ik reeds sprak, tusschen een verovering van gebied gelijk die in Afrika heeft plaats gehad en de breuk van een in ternationaal contract, waarbij geen men- schenlevens verloren zijn gegaan. Een van de merkwaardigste revoluties in de openbare meening, in Frankrijk niet naar haar volle waarde geschat, is de in de laatste twee jaar bij de verstandigste mannen en vrouwen van Engeland ontstane overtuiging, dat kracht dadige onderdrukking van een gewapenden inval absoluut noodzakelijk is voor ieder doelmatig internationaal stelsel. Zij aan vaarden de verplichtingen van het Covenant op dit punt als bindend voor hen persoonlijk. Dat is één reden waarom Frankrijk's mis lukte medewerking aan krachtige maatre gelen ter beëindiging van de moorddadige slachting van Italië in Abessynië zoo tra gisch is en het land zich van ons vervreemd heeft. Voor het berechten van een interna tionaal onrecht, dat niet met toevluchtne- ming tot den oorlog gepaard ging, voorziet het Covenant in minder drastische metho den en deze komen de Britsche opinie ge schikt voor. Meer of minder doorwerkte voorstellen zoo wel van de Fransche als van de Duitsche re geering, ter verkrijging van bestendiger voor zorgsmaatregelen tot het behoud van den vre de, liggen thans voor ons en verdienen onze zorgvuldige aandacht. Het Fransche plan schijnt ons realistischer en verstrekkender dan het Duitsche toe. Hitler's aanbod voor een non-agressieverdrag, dat den Europeeschen vrede zou insluiten, is oppervlakkig beschouwd bijzonder aantrekkelijk. Maar bij nader on derzoek beteekenen zijn voorstellen, afgezien van het vooruitzicht van Duitschland's te rugkeer tot den Volkenbond, niet zoo heel veel. Tenslotte is Duitschland al door het Briand-Kellogg-pact verplicht af te zien van het gebruik van oorlog als instrument van nationale politiek en die verplichting is aan geen tijdgrenzen gebonden. De waarheid is, dat non-agressiepacten, tenzij begeleid door een absolute belofte tot het verleenen van wederzijdschen bijstand, niet bijzonder over tuigend zijn. Zoo is het ook met Hitler's ontwapeningsvoorstellen; zij schijnen slechts het bezit te verbieden van die wapens, die Duitschland niet heeft. Tenslotte hangt alles af van de vraag, wat Duitschland bedoelt met zijn tweede belofte van trouw aan het Cove nant. Zai deze met meer enthousiasme ge ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Thijs dwaalt rond in de grot van de dwergen. Het is er heel stil en niets verroert zich. Maar het is er vol spelonken en gangen en overal kunnen dwergen op je loeren, Thijs! Zullen ze je dan gevangen nemen? Maar Thijs kent geen vrees. Hij zoekt moedig verder naar de diamant van Makebijs en denkt: „Wie aanhoudt wint". daan worden dan de eerste? Zal het de bedoe ling beteekenen lid van den Volkenbond te blijven of zal Duitschland opnieuw bedanken, wanneer het zijn eigen weg niet kan volgen? Zal het gelijk staan met een eerlijke en daad werkelijke poging de vermindering en beper king der bewapening te bereiken, die artikel 8 voorschrijft? Zal het neerkomen op „handhaving van behoorlijke en menscbe- lijke arbeidsvoorwaarden", om artikel 23 te citeeren, „voor alle mannen en vrouwen in het eigen land", inbegrepen bijvoorbeeld de Joden? De verdediging van de internationale orde neemt in het Fransche plan de voornaamste plaats in: het logisch gevolg de vestiging van een internationale macht onder controle van den Volkenbond zou meer ingang tot de Britsche ooren vinden, ware daar niet die ergerlijke oneenigheid onder de perma nente leden van den Raad toen zij gesteld werden tegenover den plicht den aanvalsoor log in Abessynië te stuiten. Is dit een lichaam waar een dergelijke macht haar bevelen van kan ontvangen? Voordat wij uitmaken welk van deze ge neesmiddelen gebruikt zal worden moet het ons eerst duidelijk zijn, wat het kwaad is, dat genezing eischt. Het bestaande Covenant moge noch vol maakt, noch compleet zijn. Maar tenzij van een natie „het woord haar verbond is" kan zelfs van het meest volmaakte verdrag niet verv.. cht worden, dat het volkomen bevre digend zal werken. De jongste gebeurtenissen maken het evenwel wenschelijk bepaalde ver anderingen in de internationale wereldwet geving in overweging te nemen. Met betrekking tot de voorkoming van een dreigenden oorlog hebben de regeeringen op het oogenblik een te gemakkelijk voor wendsel om zich van het nemen van voor zorgsmaatregelen te onthouden tengevolge van het feit, dat in het Covenant geen voor ziening is getroffen inzake de uitsluiting van de stemmen der mogelijke oorlogvoerenden onder artikel XI, het artikel, dat den Vol kenbondsraad voorschrijft de noodige maat regelen te nemen tot handhaving van den vrede. De aanvaller kan daarom altijd tegen een krachtige activiteit obstructie voeren. Het is dus blijkbaar noodzakelijk te bepalen, dat de stemmen der partijen betrokken bij een internationaal conflict in een dergelijke kwestie niet meegeteld zullen worden. Met betrekking tot een verdragsbreuk, die de goede internationale relaties verstoort, maar geen onmiddellijken of dreigenden oor log insluit, zou het naar mijn meening niet verstandig zijn een automatische sanctie voor al dergelijke gevallen vast te stellen. Er be staan echter zekere soorten van internatio nale misdrijven en contractbreuken, voor welke het wenschelijk zou zijn de collectieve actie te reorganiseeren teneinde het recht te handhaven en iedere uitbreiding van de beleediging te voorkomen. Wanneer bijvoor beeld een ontwapeningsverdrag aanvaard is zou iedere schending van de voor elk volk vastgestelde bewapeningsgrens automatisch economische sancties in werking moeten brengen tegen de in overtreding zijnde natie. Maar zullen de contracteerende partijen, als het kritieke oogenblik gekomen is, moedig en zelf-opofferend genoeg zijn om hun aan deel te aanvaarden bij het toepassen van dergelijke middelen? Tenzij nog óp dit laatste oogenblik de autoriteit van de internationale verbintenissen hersteld wordt door een krachtige interventie ter beëindiging van den Abessynischen oorlog kan niemand deze vraag met een overtuigend „ja" beant woorden. Hier had men te doen met een openlijke „toevlucht tot den oorlog" in strijd met het Covenant van den Volkenbond, het Pact van Parijs en meer dan een Ita- liaansch-Abessynisch verdrag. De schuld van de Italiaansche regeering kwam nog duide lijker vast te staan, toen zij weigerde arbi trage te aanvaarden. Artikel XVI van het Covenant eischte, zelfs na de wijziging door de resoluties van de Assembiée van 1921, on middellijke oplegging van die sancties, die noodig waren om den oorlog te verhinderen. Er was geen twijfel aan dat dergelijke sancties succes zouden hebben gehad door de overweldigende macht van Engeland, Frankrijk. Rusland en de Middellandsche Zee staten, die Engeland bij zijn enquête steun beloofden. De oorlóg zou onmiddellijk tot stilstand zijn gebracht, ten voordeele van Italië, tot redding van Ethiopië en het be langrijkste van alles, tot handhaving van het aanzien van den Volkenbond, Waarom is dit niet gedaan? Ex- waren twee voorname oorzaken. In de eerste plaats ge brek aan klaarheid en durf in de politiek door de Britsche regeering tot in den na zomer van 1935 gevoerd en in de tweede plaats de politiek van voortdurend ontwij ken, die door de Fransche regeering gevoerd werd bij de nakoming van haar Volken bondsverplichtingen. In de nieuwe Fransche Vredesvoorstellen lezen wij: „Er is geen wer kelijke veiligheid in de internationale be trekkingen als alle conflicten, die tusschen de staten kunnen ontstaan, niet worden opgelost overeenkomstig internationale wet ten die 'bindend voor allen zijn, haar inter- interpretatie vinden in een onpartijdige en souvereihe internationale jurisdictie en ge waarborgd worden door de macht van alle leden der internationale gemeenschap". Dat is bewonderenswaardig gezegd. Tenzij de landen bereid zijn hun verplichtingen werkelijk na te komen en dit ook doen is de collectieve veiligheid voorbestemd een klucht te worden. Het moge te laat zijn nu ook de noodige actie te voeren in de Abessynische zaak. De houding van den Volkenbond is niet geëxcuseerd met te zeggen, dat Engeland zijn verplichtingen van het Locarnoverdrag niet nagekomen is, zelfs als dit waar was. In werkelijkheid is het volkomen onwaar. Enge land heeft zijn plicht naar den letter en naar den geest vervuld en geen eerlijk mensch kan het tegendeel beweren. Voordat we er ons toe zetten nieuwe voor zieningen ter handhaving van den vrede te treffen, moeten we er eerst zeker van zijn, dat we ze ook ten uitvoer kunnen leg gen en laat ons als vooruitzicht van een toekomstig goed gedrag voor alles de be staande verplichtingen in practijk brengen. Laat ons in de eerste plaats artikel XI aan vullen gelijk ik reeds voorgesteld heb en laat ons eenig practisch begin maken met de vermindering en beperking der bewape ningen, die het Covenant met de bedreiging dat tot toepassing van sancties zal worden overgegaan wanneer de vastgestelde grenzen worden verbroken en laat ons den luchtoorlog elimineeren door de nationale luchtstrijd krachten af te schaffen, de burgerlijke luchtvaart onder controle te zetten en een internationale luchtmacht te stichten tot het houden van toezicht op deze hervormin gen. Maar onze eerste plicht is de stopzetting van de Italiaansche verovering van Abessynië Zoolang dat nog niet is geschied staat ieder gepraat over collectieve veiligheid gelijk met een misplaatste grap, die zeker niet door mijn landgenooten geapprecieerd zal worden. (Nadruk verboden.)» j

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6