AARDAPPELMEEL m m mm m m mm m B i s 9 voor het binden van soepen De Christelijke Oratorium-Vereeniging mm BH l'-- l 1 1 1 B BB en groenten, voor het ma ken van pudding en vla B is iü BH |j n Uw keuken Pi Ei HHHH Rubriek voor Vragen. De Delft in heden en verleden. 5V0 ENSDAG 6 MEI 1936 HAAR IJ F. M'S DAGBÏAD Heeft een kwart eeuw de Kunst bevorderd. De C.OV. bestaat 11 Mei 25 jaar. In de kwarteeuw die verstreken is. heeft zij na tuurlijk (als elke andere vereeniging) af en toe met moeilijkheden te kampen gehad, maar bij deze mijlpaal, die dwingt een blik achterwaarts te werpen, kan getuigd wor den: de vereeniging heeft bewezen dat zij recht van bestaan heeft! Niet alleen hebben de leden zich in den schoonen zang geoefend, maar wat meer zegt: de C.O.V. is een plaats van beteekeuis in het cultureele leven van Groot-Haarlem gaan innemen. Laten wij beginnen met een korte ge schiedkundige herinnering: In 1911 werd in Christelijke kringen te Haarlem de wenschelijkheid gevoeld te ko men tot oprichting van een vereeniging die zich tot taak stelde groote oratoria uit te voeren. Daarbij had het bestuur van de ge reformeerde zangvereeniging aanvankelijk de leiding, dat andere Christelijke zangver- eenigingen tot een samenspreking uitnoo- digde. Van het eerste plan om tot een fusie te geraken kwam niet veel te recht, maar de C.Ö.V. kwam er toch. De oprichters hadden o.a. den steun van F. M. Baron vap Lynden. Het eerste bestuur bestond uit: Dr. A. H. de Hartog, voorzitter, W. F. van Eek, len secre taris, Mr. A. R. Baas, 2en secretaris, H. Min- sart-, len penningmeester, W. ten Boom 2en penningmeester, C. Kroonstuiver. mej. M. Groenenwegen, mej. M. v. d. Vegt en D. Bruyn. Joh. Schoonderbeek, de bekende dirigent van de zomeruitvoeringen te Naarden, nam den dirigeerstaf over het nieuwe koor op. Er werd met 90 zangers begonnen, maar al spoedig groeide dit aantal tot 150. 1 Maart. 1912 werd het eerste concert ge geven: het oratorium „Christus" van Liszt, Als solisten traden daarbij op mevr. Tilia Hill, mej. Hermine Scholten, Jac. van Kem pen en Gerard Zalsman. Het artistieke resultaat was zeer bevredi gend, maar de financieele moeilijkheden deden zich gevoelen, temeer omdat de be schermheer Baron van Lynden kort na de oprichting, waaraan hij zoo enthousiast had medegewerkt, was komen te overlijden. Het was zelfs noodig onder de leden een rente- looze leening te plaatsen om uit de finan cieele malaise te komen. De belangstelling voor de concerten die de C.O.V. gaf was zoo groot, dat men vrijheid vond op den ingeslagen weg voort te gaan. In 1914. het jaar van het uitbreken van den werledoorlog, werd in de Groote Kerk een concert gegeven ten bate van het Steunco mité, dat een bate van niet minder dan f 1000 afwierp. Wel een bewijs, dat de ver eeniging toen reeds een uitstekenden naam had veroverd. Zelf had de- vereeniging herhaaldelijk met financieele zorgen te kampen. Uitvoering van oratoria eischt veel uitgaven voor een or kest en solisten, die niet steeds door de in komsten gedekt worden. In 1920 werd de directeur ernstig en lang durig ziek. Zijn taak werd tijdelijk overge nomen door Nico Gerharz, den dirigent van de H.O.V. Toen ook die na eenigen tijd de leiding om gezondheidsredenen moest neer leggen, werd zijn taak. juist bij de voorbe reiding van de uitvoering van. „Saul" van Handel, waarmede de C.O.V. haar koperen feest' zou vieren, overgenomen door George Robert. Als de C.O.V. bij haar zilveren feest een concert geeft, zal 't dus juist 12V2 jaar geleden zijn. dat de heer Robert voor het eerst een uitvoering van het koor dirigeerde. Even voor het 12 1 2-jarig bestaan had onze burgemeester, de heer C. Maarschalk, een benoeming tot beschermheer aange nomen Wij hadden naar aanleiding van het ju bileum der C.O.V. een kort onderhoud met den heer Robert. Hij vertelde: De C.O.V. heeft in die 25 jaar het karak ter dat haar bij de op richting gegeven is, volkomen behouden. Het publiek dat op haar concerten komt is- daarentegen wel eenigs zins gewijzigd. Aanvan kelijk had de vereeni- George Robert, ging een eigen publiek, de directeur der de menschen van C. O. V. Christelijken huize die weinig uitgingen, maar wel behoefte gevoelden aan de gelegen heid in eigen kring goede kunst te genieten. Daaraan is, nu het koor van Toonkunst niet meer op het podium komt (ik weet niet of het al officieel is opgeheven, maar in elk geval er wordt al sinds eenige jaren niet meer gerepeteerd en natuurlijk ook geen concert meer gegeven) een verandering ge komen. De C.O.V. krijgt nu ook haar luiste raars uit de kring die vroeger de oratoria van het Toonkunst-koor bijwoonden. Is er (zoo vroegen wij verder) in den loop der jaren een wijziging gekomen in het repertoire der vereeniging? De heer Robert antwoordde: Aanvankelijk werd met de meer eenvoudige oratoria be gonnen, zooals „Saul", „Elias" en „Die Jahreszeiten", maar geleidelijk heeft de C.O.V. het aangedurfd met moeilijker werk te komen, zooals „Les Beatitudes" van César Franck, „Le roi David" en „Judith" van Honegger. Ook werd af en toe een moderner werdk gekozen zooals „Requiem" van G. H. G. von Brucken Fock en „Weinlese" van Rudolf Mengelberg. Den laatsten tijd hebben wij ons ook toe gelegd op het a capella (zonder begeleiding). De ervaring heeft geleerd, dat dit voor het opvoeren van de zangkwaliteiten van een koor bevorderlijk is. Bovendien heeft het het voordeel, dat dan af en toe een uitvoering gegeven kan woi'den zonder een orkestbe geleiding, iets wat in dagen van financieelen zorg soms noodig is. Op zulke uitvoeringen trad dan als solist op de bekende organist Marcel Dupré of de beroemde alt Hon a Durigo, waardoor toch interessante pro gramma's konden worden samengesteld. Elk jaar heeft de C.O.V. ten minste twee concerten gegeven, een enkelen keer werd dit zelfs uitgebreid tot drie. Reeds 7 jaar achter elkaar hebben wij de Matthaus Passion van J. S. Bach uitgevoerd. Alleen dit jaar hebben wij deze/reeks onder broken. Niet omdat wij vreesden ook niet voor de 8ste maal een volle zaal te krijgen, maar omdat wij aanvankelijk het plan hadden ons 25-jarig bestaan te herdenken met de uit voering van de Hohe Messe van Bach. Dit had inderdaad een waardige viering van ons jubilé kunnen worden. Maar bij nadere overweging hebben wij van dit voornemen moeten afzien. Wil zoo'n uitvoering slagen, ook in financieel opzicht, dan moet men minstens 2500 toe hoorders in de Groote Kerk hebben. Het is de vraag of in deze moeilijke tijden zooveel men schen gevonden zouden worden die voldoende 1 belangstelling hebben voor 'n werk dat ook aan de hoorders hooge eischen stelt, temeer omdat er juist thans bij velen behoefte gevoeld wordt aan minder zware kunst. Daarom is als werk voor het feestconcert gekozen „La Croisade des Enfants" (Kinderkruistocht) van Gabriel Pierné. Daarmede zullen wij ongetwijfeld in het Concertgebouw een volle zaal hebben. Bij deze uitvoering werkt een meisjeskoor van 160 leden mee, dat speciaal voor dit doel gevormd is. Met de samenstelling daarvan zijn wij ge lukkig geweest. Hoe is thans de toestand der vereeniging'' Uitstekend, zoo zeide de heer Robert. Wij hebben ook In dezen crisistijd voldoende le den. Geregeld zweeft dit aantal om de 160. Er wordt door de leden met lust en ijver gestu deerd, zoodat ik ook voor de toekomst goede verwachtingen blijf koesteren. In de 25 jaar die de vereeniging thans be staat is zij er in geslaagd zich op te werken tot een van de beste oratoriumvereenigingen in ons land. Dit zijn geen woorden uit mijn mond. maar ik geef hier het oordeel van zeer bekende musici die met ons hebben geconcer teerd, zooals Marcel Dupre en Albert Schweitzer. Hebt u voor de toekomst nog bepaalde wenschen? Inderdaad. Het. blijft onze wensch nog eens de „Hohe Messe" van Bach te kunnen uitvoe ren, want dit is voor een oratoriumvereeni- ging toch wel het hoogste dat bereikt kan wor den. Wij zijn natuurlijk tevreden over het succes, dat wij voldoende belangstelling heb ben kunnen vinden om 7 jaar achtereen de Matthaus-Passion uit te voeren, wij hopen bovendien het volgende jaar de reeks weer voort te zetten, maar wij streven natuurlijk steeds hooger. Door die geregelde opvoeringen van dit oratorium hebben wij het pad geëffend voor de uitvoering van de „Hohe Messe", Bach's grootste schepping op dit gebied. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 7 Mei 1936, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert, Programma: 1. Toccata G. Muf fat. 2. Sarabande et Fughette F. Couperin. 3. Passacaglia J. S. Bach. 4. O Mensch, beweln dein' Siinde gross J. S. Bach. 5. Suite Theophil Muffat. 6. Grand Choeur alla Handel. A. Guilmant. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL Tot Gecommitteerden bij de eindexamens van de Middelbare Technische School te Haarlem, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd: Voor de afdeeling Bouwkunde: de heer Ir. A. J. van der Steur, architect B. N. A. te Am sterdam. Voor de afdeeling Weg- en Waterbouwkun de: de heer Ir W. J. de Koek van Leeuwen, Ingenieur bij de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland, te 's Gravenhage. Voor de afdeeling Werktuigbouwkunde: de heer Ir. J. P. Boezaardt, Hoofdingenieur, Chef van het Werkplaatsbeheer der Ned. Spoorwe gen te Utrecht. Voor de afdeeling Electrotechniek: de heer Ir. C. M. Cool, Ingenieur bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland te Bloemendaal. Voor de afdeeling Scheepsbouwkunde: de heer Ir, J. Rotgans, Directeur van de N.V. Scheepsbouwwerf Gebr. Pot, Bolnes te Rot terdam De eerste gecommitteerde is aangewezen door het Bestuur van de Mij. tot Bevordering der Bouwkunst B. N. A„ de overige vier zijn opgegeven door het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Dc uitslag van de overgangsexamens der M. T. S. zal 11 Juli bekend worden. Het prac- tisch gedeelte van het eindexamen vindt plaats van 23 tot 30 Juni; het schriftelijk ge deelte van 1 Juli tot en met 7 Juli; met mon deling gedeelte van 9 tot en met 17 Juli. Uit slag 18 Juli, Er nemen 112 candidaten aan het eindexa men deel. fc. A VEREENIGDE NEDERLANDSCHE AARDAPPELMEEL.INDUSTRIE - VEENDAM (Adv. ingez. Med.) Het brandde te Overveen. Huis aan Dompvloedslaan prooi der vlammen. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie brak brand uit in het perceel 21 aan de Dompvloedslaan in Oven-een. net vuur greep zoo snel om zich heen dat de brandweer niet meer kon verhinderen dat het geheele huis uitbrandde. De oorzaak van dezen brand is nog niet be kend. Het inwendige van het perceel be stond grootendeels uit hout en de vier stra len welke de brandweer op den gloed richtte, konden er slechts in slagen de ramp tot dit eene huis te beperken. In de woning bevond zich op het oogenblik dat de brand ontstond een kind van drie jaar zonder toezicht. Men is er gelukkig in ge slaagd dit in veiligheid te brengen. Het spreekt vanzelf dat deze gebeurtenis in de omgeving groote opschudding veroorzaak te. Naar wij vernemen wordt de schade door verzekering gedekt. FILIAAL STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL („Huis te Zaanen"). NIEUWE AANWINSTEN. Sier- en Nijverheidskunst: Nederl. ambachts- en nijverheidskunst; jaarboek 1919 en 1923—'24. Gelder, van. Pottenbakkerskunst. Gouwe, Glas in lood. Hana. Batik, bedrukte stof, klein leder werk. Tussenbroek, van. Speelgoed, mario netten, maskers. Sagen, Mythen en Legenden: Wall Perné, van de. Veluwsche sagen. Mont, de. en De Cock. Wondervertelsels uit Vlaanderen. Chalmers Werner. Mythen en legenden van China. Geschiedenis: Roos. Beknopt leerboek der (economi sche) geschiedenis. Schotel. Het maatschappelijk leven on zer vaderen in de 17de eeuw. Nederl. en in het Ned. vert. Romans: Anker Larsen. De steen der wijzen. Praag, van. r— Tusschen goed en kwaad. Rung. De Paradijsvogel. Sjolochow. Nieuw land onder den ploeg. Verhoog. Op bruisende golven. Vestdijk. De dood betrapt. Duitsche romans: Bartsch. Der Flieger. Ros n er. Sehnsucht. Stratz, Arme Thea. Friede auf Erden. CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN lederen werkdag 9—11 en ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 U. (Adv. Ingez. Med.) EXAMEN HANDENARBEID. De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft in de commissiën, welke in 1936 belast zijn met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid voor school- en huisonderwijs in handenarbeid benoemd te Haarlem: a. tot lid en voorzitter: S. Anema. te Bloe mendaal; b. tot plaatsvervangend voorzitter: J. J. Feringa, te Den Helder; c. tot leden: H. Elsinga, te Haarlem; B. J. Groenevelt, te Amersfoort; A. B. van der Klein, te Amersfoort; J. W. Stevenson, te Den Helder; H. Th. Veringa, te Haarlem; J. Vijverberg, te Hilversum; d. tot plaatsvervangende leden: P. L. J. Borren, te Utrecht; N. Broekhuysen. te Baarn; G. J. van Dijk, te Bilthoven; M. W. Kruiskamp, te Zaandam; J. H. van Manen, te Utrecht. VERBETERING VAN DEN HOOFDWEG TE AMSTERDAM GEVRAAGD. Door de K.N.A.C. is aan het gemeentebestuur van Amsterdam verzocht om verbetering van de slecht liggende stukken van den Hoofdweg, een onderdeel van den noordelijken toegangs weg van Amsterdam met den Rijksstraatweg AmsterdamHaarlem. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dins dag 5 Mei: 1. I. Boerma, zadelfabrikant, wonende te Haarlem, Weltevredenplein 3. Curator: Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. 2. H. Stolker Sr., los arbeider, wonende te Haarlemmermeer, Aalsmeerderdijk 648. Curator: Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. 3. J. Vaandering, sigarenmaker, wonende te Beverwijk, Deken Warestraat 25. Curator: Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. 4. W. Kluft Hzn., tuinder, wonende te Heemskerk, Kerkweg 23. Curator: Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. 5. E. M. Harkmans, weduwe van A. Th. Vogel, winkelierster in schoonmaakartikelen, wonen de te Haarlem, Spaarnwouderstraat 37: Curator: Mr. L. G. van Dam te Haarlem. 6. H. Stal, vleeschhouwer, wonende te Zaandam, Westzijde 107; Curator: Mr. J. v. d. Vegt te Haarlem. 7. P. Hagenaar, bakker, wonende te Zaan dam, van Wessemstraat 48. Curator: Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaan dam. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: 1. C. Fangman, caféhouder, wonende te Aalsmeer. Uiterweg; Curatrice: Mej. Mr. D. M. 't Hooft, te Aals meer. 2. P. van der Sluis, brood-, koek- en ban ketbakker, wonende te Wormerveer; Curator: Mr. C. Blankevoort te Haarlem. 3. G. S. (S.) Verdonschot, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem, Stuyvesantplein 1. Curator: Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen-. ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1. G. C. den Hartog, machinefabrikant, wonende te Haarlem, Kleverlaan 54; Curator: Mr. H. J. Pot te Haarlem. 2. P. Ph. Bakker, steenkolenhandelaar, wonende te Bentveld, Teunisbloemlaan-, Curator; Mr. B. W. Stomps te Haarlem. 3. J. A. Boot, meubelmaker, wonende te Haarlem, Gierstraat. Curator: Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, 'worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijder ik een levertraanvlek uit een lichtgroene jurk? ANTWOORD: De vlek goed afborstelen met perchlonraethyleen. Blijft er dan nog een vlek achter, dan deze nabehandelen met rebo vlek kenwater. VRAAG: Hoe verwijder ik ohe- of vetvlekken uit een cocoslooper? ANTWOORD: Met benaine of. als het harde, o-ude vlekken zi.in met Rebo vlekkenwater. Met benzine niet in de nabijheid van vuur of vlam. VRAAG: Hoe en wanneer kan ik eieren inma ken in waterglas? En hoe kalkeieren? ANTWOORD: 1. Bij het inmaken in waterglas moet men den «drogist naar de verdunning vra gen; deze zal gewoonlijk zijn: 1 fleseh waterglas op 7 a S flesschen koud gekookt water. Exit ver dunde vecht wordt over de eieren gegoten, zoo dat de eieren ruimschoots onderstaan.- (Inge maakte eieren zijn moeilijk te koken). 2. Neem versche gewasschen en gave eieren. Leg ze laag om laag in een inmaakpot met een laag gebluschte kalk. Schenk er zooveel water op dat de eieren zeer ruim onderstaan. Na eenigen tijd moet er op het water een vlies zijn ontstaan, anders moet nog wat kalk worden toegevoegd. VRAAG: Hoe maak ik een linnen tent water dicht.? ANTWOORD: Goed en gelijkmatig Insmeren met half rauwe en half gekookte lijnolie. Onge veer een week buiten op een koele plaats goed ophangen te drogen. VRAAG: Wat is het recept voor poffertjes? ANTWOORD: Benoodigd: 250 gram bloem, 150 gram boter, wat zout. 2 eieren, 50 grain gist, liter melk. Maak een glad beslag van de bloem, het zout. de eieren en pl.min. 1V2 d.L. lauwe melk. Voeg er daarna de gist bij, die met wat lauwe melk is aangeroerd en verdun het beslag met de rest van de melk. Zet het deeg op een lauwwarme plaats pl.min. 1V2 uur te rijzen. Laat in ieder holletje van de poffertjespan wat boter smelten, doe er een klein schepje beslag in en bak de poffertjes vlug bruin. Wip ze. als d-e eene kaïu bruin is. met een vork om, Dien de poffertjes in een kransje op een bordje gelegd, dik bestrooid met poedersuiker en met een stuk boter in hel midden, keet op. VRAAG: Wat moet ik idoen om bieten bij het koken rood te houden? Hoe lang moet ik ze ko ken? ANTWOORD: Wasch ze schoon, maar zorg dat de huid niet wordt afgeschaafd, anders verliest de biet een deel van het roode sap. Kook ze 3 a 4 uur in ruim water met zout tot de huid gemak kelijk los laat. VRAAG: Hoe moet ik nappa handsohoenen rei nigen? ANTWOORD: Mei: benzine stevig- afwrijven, vooral egaal en gelijkmatig. Buiten en ver ver wijderd van vuur of vlammetje. VR.AAG: Hoe moet een buiten-zonnescher.m dat door onoordeelkundige behandeling geheel verweerd is. worden opgeknapt? (Het linnen is niet versleten). ANTWOORD: Het scherm eerst goed afboenen met w.'irm sterk zeepsop je en mot warm water goed afspoelen. Daarna met zwak lauw clvloor- water af pp onsen en weer met warm water af spoelen. Geheel goed wondt het echter niet, tenzij de chloor sterker wordt gemaakt, d-och dan loopt u de kans dat de kleur veel lichter wordt, RECHTZAKEN VRAAG: Augustus j.l. was ik drie jaar werk loos en trok crisissteun. Nu erflie ik 113. Hoe veel kon men hiervan rechtens aftrekken? (Ik dacht dat de eerste 200 vrij waren), ANTWOORD: Voor wie volgens.de steunre geling gesteund worden geldt nog steeds de be paling iclat 200 vrij is. Maar deze bepaling geldt niet voor hem, die door Armenzorg gesteund worden. Wensc-ht u nog nadere inlichtingen, wendt u dan tot Maatschappelijk Hulpbetoon. VRAAG: Hoeveel dagen, moet een werkster, die tweemaal per week komt, bij ziekte uitbetaald woiiden ANTWOORD: 4 dagen. PLANTEN VRAAG: Hoe moet ik een bloeiende azalea verzorgen, om die het langst in bloei te houden en wat te doen na den bloei? ANTWOORD: Gedurende den bloei eischen deze planten veel water, d.w.z. als het overtollige water door het gaatje kan verdwijnen. Het is aanbevelenswaardig om zoo nu en dan de plant met de pot in een bakje met wa-ter te zetten. Vooral de plant niet te warm en te donker zet ten. In het laatst van Mei kan zij buiten gezet, met den pot in den grond gegraven. Geef wat koegier of bloemenmest. Half September de plant weer binnen halen. DIVERSEN VRAAG: Is het u bekenid of er mettertijd een brug voor voetgangers en/of rijverkeer zal ko men over de Westergracht tegenover de Voor zorgstraat, naar de Van Oosten de Bruynstraat? ANTWOORD: Diit is wel die bedoeling en wel binnen afzlenbairen tijd. VRAAG: Waar nvoet men zich opgeven voor den vierdaagecher. a.fstanlclsmarsch? Wat zijn de kosten en op welken datum wordt die marsch ge houden? ANTWOORD: Deze marschen worden gehou den op 21. 22. 2 3 en 24 Ju-li a.s. De kosten zijn ons niet bekend. Men moet zich aanmelden bij den kapitein J. N. Breumese, Nachtegaallaan 4. Den Haag. VI-tAAG: Hoe' bevrijd Ik mijn keuken van mieren? Petroleum helpt niet, ANTWOORD: Met Flit. Naden volsmeren met dikke terpentijn. VRAAG: Ik heb In mijn aanrechtkastjes last tn slakken. Hoewel ik ze nooit zie en niet kan begrijpen waar ze vandaan komen, zitten mijn kastjes steeds vol slijm. Weet u een afdoend middel tegen slakken? ANTWOORD: Langs de naden en op de plan ken keukenzout strooien. De slakken blijven dan weg. De afwatering heeft veel moeilijk' heden gegeven. De Delft, die lange jaren een grenswachter was, is dat sinds de annexatie van 1927 niet meer. Toen werd naar den kant van Blioe- mendaal over grooten afstand de spoorbaan de grens. Van buitenwater binnenwater ge worden, kwam deze Zuid-Noord loopende vaart onder de zorgen van het Haarlemsche gemeentebestuur en sinds de opheffing van den Schoterveenpolder werd de Delft geheel stadswater. Bij de Delftkade, die evenwijdig loopt met de spoorbaan van de Kleverlaan af in de richting Santpoort, is de Delft over eenige honderden meters belangrijk verbreed. Een grasberm van eenige meters breed scheidt het water van het wandelpad en den asfalt weg. De voorgevel der huizen is wel een kleine 50 Meter van de Delft af. Naast de ijsbaan is aan de overzijde op voor malig Bloemend aalsch gebied een nieuwe stadswijk ontstaan, waar de straatnamen her inneren aan Oost-Indische Gouverneurs-Ge neraal. Een officieele verbinding met Bloe mendaal is er nog niet, wel een clandestiene over den onbewaakten overweg naast het sta tion Bloemendaal, Zooals men weet komt hier op den duur een tunnel, maarvoor voetgangers en fietsers, Alle voertuigen moe ten dus den ouden weg over de Kleverlaan, wie weet voor nog hoeveel tientallen jaren, vol gen. Vroeger begon de Delft aan den Zijhveg. Daar dichtbij was nog geen 30 jaar geleden de Haarlemsche ijsbaan. De Delftstraat her innert nog aan den ouden toestand. Deze loopt uit op de Garenkokersvaart, die haar uitmonding op den Kinderhuissingel heeft. Vroeger sprak men van de Kerfsloot en daar over is in de laatste Raadszitting nog gespro ken. Er waren n.l. bezwaarschriften ingeko men over het wegnemen van de brug in de Haarlemsche Julianalaan en het vervangen door een dam, waardoor een riool loopt dat zich uitstrekt tot aan de Delft. Terecht is op gemerkt dat in geen jaren een vaartuig er door gekomen was. Geen wonder ook, want de tijden der Kamerijks doekbleekers, van la- kenbleekers en garenbleekers is al ruim een eeuw voorbij. In oude acten leest men, dat hun een afvoer per waschschuit van hun bleek naar de stad' verzekerd was. Aan het eind van de voormalige Kerfsloot, later Garenkokersvaart, was de Garenkokers- sluis, die vooral haar belang ontleende aan de voormalige garenkokerijen, welke oudtijds buiten de Zijlpoort en op stadsgrondgebied gevestigd waren. Zij diende sinds het graven in de 16e eeuw en nu nog tot afwatering van de uit de Delft komende Kerfsloot. Deze vorm de de Zuidgrens van de Schoterveenpolder. Hoogheemraden van Rijnland bezitten een ge- teekende kaart van 1899 van de landen tus schen Zijl weg en Velserdijk. Hieruit blijkt dat de toestand veranderd is. De Delft is later verlegd en liep toen niet meer uit in de duinen, maar zooals thans nog het geval is dwars door de Jan Gijzenvaart tot aan den Alkmaarder straatweg op de grens onzer gemeente en ver volgens met een duiker onder den weg door tot aan den Slaperdijk. Vroeger liep de Delft door tot de Wijkermeer, het westelijk deel van het IJ. In een acte ten overstaan van Schout en Schepenen van Velsen d.d. 10 Febr. 1599 wordt de overdracht genoemd van een stuk land aan de Oostlaan (evenwijdig met den Slaperdijk) aan de Nieuwe Watering. Hier wordt dus de Delft als Nieuwe Watering aangeduid. Uit een brief van Dijkgraaf en Hoogheem raden d.d. 16 Maart blijkt Rijnland veel last te hebben van water, dat bij vloed binnen drong door de opening in de Velserdijk (Sla perdijk). Deze opening was gemaakt voor de afwatering der stad. De regeering werd toen verzocht dat gat hoe eerder hoe beter te doen 'dichten. Wijlen Mr. A. J. Enschedé, oud-gemeente archivaris meent dat dit gat niet anders kan geweest zijn dan de uitmonding van de Delft. Maar in die oude tijden veroorzaakte de Delft nog meer moeilijkheden. Heeren Burgemeeste- ren van Haarlem laten b.v. de reiniging on derzoeken van de Heussensvaart, Schoterbeek, Jan Gijzenvaart en de Delft. Hierbij bleek o.a., dat de Schoter of Groote Beek (tusschen Za- nen en Schoterbosch) altijd Schouwwatering was geweest, en door de buren van Aalberts- berg moest worden onderhouden. Het IJwater bleef intuschen van tijd tot tijd den Velser dijk overstroomen. De Veensluis aan den Ver- gierdenweg was geen voldoende waterkeering. Eerst ten tijde van Napoleon zou door ver hooging van den Slaperdijk aan het kwaad der overstroomingen en daardoor verzouting van het Haarlemsche water een einde komen. Wij zagen, dat oorspronkelijk de Delft begon in de duinen ter hoogte van het Huis te Brede- rode om daarna in Zuidelijke richting tot bij den Zijlweg te loopen. Zij was in 1540 slechts een zand vaart, die aan de Kerfsloot begon. In 1515 de Schoter of Groote Beek en op de kaart van 1590 wordt wel de Schoter- of Groote Beek genoemd, maar de Delft niet. Die kaart was door Burgemeester Thomas Thomasz. ge- teekend. Hem was ook door de Vroedschap m 't bijzonder het toezicht op de vaarten op gedragen. HET WITTE KRUIS. Bij gelegenheid van het 60-jarig jubileum van de afd. Haarlem van de Noordholland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis", mocht het bestuur van de levensverzekering .Groot Noord-Hollandsche van 1845" gevestigd te Amsterdam, directeur de heer Van Vloodorp, een feestbijdrage ontvangen van f 100 voor verplegingsartikelen. Mochten meer dergelijke blijken van sympathie volgen of meer leden de nuttige vereeniging steunen, zoo schrijft de secretaris ons. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gelvonden voorwerpen aan het Bureau van Politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug- te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen, Rijbewijs A, Rol teekeningen. Politiebureau Smedestraat; Actetasch met inhoud, Maas, Julianalaan 306 Fransch studieboek, Hengstmangers. Adr. de Jongestraat 3rd., Jongensbroekje Dirks, Bis schop Ottostraat 7; Zilveren broche, Dijkman Nic. v. d. Laanstraat 9; Duif, Bolsma, Oranje- boomstraat21; Hondenpenning, Molenaar Marnixplein 16; Hond, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Dameshoed, Erbrink, v. Loo- straat 16; Portemonnaie met inhoud, Mas, Wouwermanstraat 41 zw„ Rijwielplaatje, van Haaren. Kleverparkweg 204. idem Garssen, Middenlaan 10; Sigarenkoker, Strikken Kam perstraat 11; Sleutels, v. Wijk. A. L. Dyse- rinckstraat 82; Bo.s sleutels, Lunenburg, Korte Zijlstraat 6; Kindertasch met inhoud; de Wijs Kleine Houtstraat 33, Kluwen wol, Roozen, Westergracht Grd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10