Stérkt TuiiteL voedt Clqped.! EEN EN AL GEUR EN 5MAAK DOUWE EGBERTS THEE DRINK THEE MAAR.,,, ALTIJD VAN D.E De Haarl. Brandverzekering-Mij. van 184B REISBUREAU BOEKEN m VEKO Grijs haar W o E X S D A G 6 MEI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD MELK - NATUURBOTER - KAAS - M LK BROOD MUZIEK R. K. Oratoriumvereeniging. Het is ondoenlijk, den kwistigen, ja over stelpenden rijkdom van indrukken, dien de uit voering der R. K. Or. Ver. gaf, binnen de per ken van een muziekverslag, al was 't maar benaderend, weer te geven. Hoe zou dat ook kunnen, waar drie der allergrootste muzikale genieën tot ons spraken in werken, die zoo al niet door omvang, dan toch door inhoud tot hun meest beteekenende behooren? Maar waarvoor zou het ook noodig zijn? De velen die Dinsdagavond in de Gemeentelijke Con certzaal aanwezig waren moeten van de mu ziek zelve een te diepe impressie hebben ont vangen, dan dat het eenigen zin zou hebben, die achteraf nog door woorden te willen toe lichten. En voor de velen die er nog hadden kunnen zijn blijven woorden geheel leege klan ken, tenzij zij er een aanmaning in zouden zien om een volgende maal niet afwezig te blijven. Waarom, zou men willen vragen, wa ren nog zooveel plaatsen onbezet? Dit was toch eèn uitvoering, die elk spoor van tendens in een bepaalde richting miste, en dus aan een ieder tot geestelijk profijt kon strekken; een uitvoering, die in de eerste helft het genie der Protestantsche meesters Handel en Bach, in de tweede het niet minder groote van den Katholiek Verdi huldigde! Daar zaten, op de eereplaatsen, hooge geestelijke en wereldlijke autoriteiten naast elkaar: waarom was de elite der Haarlemsche muziekminnenden niet voltallig aanwezig; waarom kwamen zij niet genieten van de glorieuze pracht die uit Han del's Hallelujah straalde, van de innigheid en diepe menschelijkheid, die in Bach's Cantate Eduard van Beinum. geopenbaard werd. van de enorme dramatiek en de hooge melodische schoonheid, die in Verdi's „Stabat Mater" en ..Te Deum" den hoorder beurtelings overweldigen en bekoren? Welk een wonderwerken, die Quattro Pezzi Bacri, die de Italiaansche meester op 85- jarigen leeftijd schiep! Welk een bewijzen van onverzwakte geestkracht- op dien hoogen leef tijd; van een geniaal doorpeilen van de heele rijke reeks der.gevoelsmomenten, die de woor den van- de sequens, van den Ambrosiaahschen lofzang bieden; van beheersching der muzi kale uitdrukkingsmiddelen, die slechts door enkelen van zijn tijdgenooten geëvenaard werd! Verdi schreef deze werken in het laat ste jaar der vorige eeuw, nadat hij op 80- jarigen leeftijd, in 1893 de wereld met zijn opera „FaLstaff" verrast had. Maar diepe menschelijkheid klinkt ook uit Bach's Cantates, en het muzikale meester schap is ook daar slechts middel. De uitdruk kingswijze is natuurlijk een andere; zij hult zich vooral in de aria's in de vormen, die de tijd voorschreef. Maar in de arioso-achtige recitatieven van de Cantate ..Selig ist dei- Ma nn" is een vrijheid van expressie en een declamatorische juistheid, die boven elke tij delijkheid uitgaat en zich van alle knellende banden der prosodie losgemaakt heeft. Pun ten van overeenkomst met andere werken van den Cantor vindt men er ook in: het smart motief, dat in de slotkoren van de beide dee- len der Matthaus-Passïe zulk een belangrijke rol speelt, keert in de Cantate terug. De eerste sopraan-aria heeft niet alleen wat de toon soort betreft gelijkenis met het koor uit de M. P. „Wir setzen uns mit Tranen nieder". De uitvoering bet-eekende een schitterend debuut van den nieuwen dirigent Eduard van Beinum Welk een kleur, wel.-: e^en levendig heid in de contrasten wist hij can Ie brengen! En hoe goed kon men bemerken dat hier de leider van het koor ook een ervaren en door en door kundig orkestdirigent was, die zijn intenties op het Utrechtsen Stedelijk Orkest volkomen wist over te brengen, zoodat est voor hem een willig instrument werd. En ce keuze van de twee' werken van Verdi, die bulten het gewone repertoire vallen en hier dan ook nimmer tevoren uitgevoerd werden strekt Van Beinum tot eer. Mgr. Huibers. Van de beide solisten, To van der Sluis en Laurens Bogtman, kan men eveneens slechts met lof gewagen, zoowel wat hun zangkunst en stemmiddelen, als wat de opvatting hunner partijen betreft. De concertmeester Jan Oellers speelde de vioolsolo in een der aria's der Can tate op een wijze, die allen bevredigde. En het koor er was slechts één roep over hetgeen Van Beinum in korten tijd daarmee] bereikt had. Slagvaardig, mooi van klank, dui delijk in de uitspraak, tot elke nuanceering in| staat, leverde het een belangrijk aandeel in het welslagen van deze uitvoering. De avond werd geopend door een toespraak van den voorzitter der K. S. A Prof. Dr. A. M. A. A. Steger, die begon met- den eeregasten een welkom toe te roepen, in de eerste plaats den nieuwen Bisschop van Haarlem, Mgr. J, P. Huibers, die voor het eerst hier aanwezig was, voorts den Commissaris der Koningin, den Bur gemeester van Haarlem en de Vicarissen van het Bisdom. Na afloop der uitvoering sprak de Bisschop zelf de aanwezigen toe. Z. H, Exc. herdacht ook zijn betreurden voorganger. Mgr. J. D. J. Aengenent. die den stoot tot- oprichting der R. K. Or. Ver. had gegeven en bracht ook hul de aan onze Koningin. In de pauze van het concert werden de diri gent en de solisten aan Mgr. Huibers voorge steld en door Z. H. Exc. gecomplimenteerd. K. DE JONG, Concert in de Broederkerk,. Het. onderhoud van het orgel In de kerk der Evang. Broedergemeente aan de Parklaan is een jaarlijks terugkeerende post. die aan het Kerkbestuur heel wat hoofdbrekens kost. Ge lukkig is Ds. E. Biehlke ditmaal weer zoo for tuinlijk geweest, de menschen te vinden, die deze zorgen een stuk lichter maakten. De aanwezigen, die de kerk geheel vulden, wer den door Ds. Biehlke, na het einde van het concert met een geestig woord opgewekt om naast het welwillend medewerken der kunste naars te plaatsen hun bereidwilligheid om aan dit concert het blij eindigend slot te maken. En voor zoover wij het konden zien, gelooven we dat ook in dit opzicht het concert is ge slaagd. Met bijzondere aandacht luisterden we naar wat Mej. Cor Igesz bereikte met haar „Over- veensch Dameskoor". Daar was veel en velerlei te genieten en, der traditie getrouw, zullen we beginnen bij de koorkwaliteiten, die door de goede scholing der stemmen (dus ook uit spraak en dictie' zonder voorbehoud „eerste klas" zijn te noemen. Het gemis van een tekst boek voelde ik niet, of 't had moeten zijn om het groote werk van Vincent d'Indy eens voor af door te lezen. De zuiverheid van intonatie was opvallend. Maar er was daarbij een tech nische vaardigheid, die eenmaal (bij Rameau's Ave Maria) de hoogste bewondering wekte. En vóór alles in dit stuk toonde Cor Igesz, dat zij niet alleen uitnemend instrueert, maar ook de benijdenswaardige gave bezit, zich als leid ster te doen gelden. Haar gebaar is uiterst expressief en zij bezit een zeer opmerkelijk concentratievermogen. Of het nu gold de Watteau-sfeer van genoemd koorwerk, dan wel een Valeriuszang of een Bachkoraal. over al werd de sfeer voortreffelijk uitgebeeld. Een koorwerk van Joh. Wolfgang Franck had de strakke lijn. die de muziek vóór Bach kenmerkt: een „Pie Jesu" naar Schubert's „Der Tod und das Madchen" werd gelijk den klank van het strijkersensemble, zooals die door Beethoven tot ontwikkeling kwam; een compositie van Vincent d'Indy „S.te Marie Ma deleine" (het slot van dit concert) was voor treffelijk. Nog eens: Cor Igesz is een der heel weinige vrouwen, die de gave van het dirigeeren be zitten. We hebben ons kunnen verheugen In het vele mooie, waartoe aldus 't Overveensch Dameskoor werd in staat gesteld. De weer gave van het groote Fransche werk van d'Indy en vooral van 't extatisch slot, doet wenschen dat dit koor ook kwantitatief moge groeien, waardoor liet zich den toegang ziet geopend tot een nog rijker deel der vrouwenkoorlitte ratuur. In laatstgenoemd werk was de soliste mej. Rie Tuyl Schuitmaker, die de altsolo vertolkte. Een benijdenswaardige taak. die zij met suc ces volbracht .En een dankbare; dankbaarder althans dan de. op zichzelf heel mooie aria's uit de Bachcantaten no. 86 en 103. waar pas in de ensemble-uitvoering alles weer tot zijn recht komt door de contrastwerking. Daarom ook wilden wij de obligaatsoli voor viool niet recht aanspreken, hoewel zij hier natuurlijk in 't geheel niet konden gemist worden. De heer Jac. Reinalda voldeed meer in de sonate van Fauré. en in het concert van Vivaldi in a klein. Mevr. M. WesterveldLucas en mej. Bets Nederkoorn hebben haar diensten als pianiste jeboden; laatstgenoemde speelde ook (bij d'Indy) de orgelpartij, die zij echter aan het harmonium moest vervullen: de plaatsing van het koor maakte de medewerking van- het kerkorgel minder wenschelijk. Inderdaad had Ds. Biehlke. toen hij in zijn slotwoord de medewerkenden bedankte, het recht te spreken van een bijzonder mooi ge slaagd concert. G. J. KALT. Fred, van Eeden-tentoon- stelling te Amsterdam. In het gebouw van de Universiteitsbiblio theek te Amsterdam is Maandag een ..Van Eeden-museum" geopend. Ter gelegenheid hiervan wordt de eerstvolgende veertien da gen een tentoonstelling in hetzelfde gebouw gehouden over dezen bekenden Nederlander. Uit zijn prille jeugd zijn hier reeds enkele her inneringen neergelegd, zooals een afbeelding van de woning zijner ouders te Haarlem, een portret van zijn vader, herinneringen uit zijn studententijd, met als besluit den doctorsbul en zijn dissertatie. Een vitrine is geheel"gewijd aan „De kleine Johannes". Hierin ligt o.m, het oorspronkelijke handschrift en men kan in zijn dagboek lezen, dat in 1884 de gedachte bij hem is opgekomen van dit bekende boek. Er zijn brieven van Lodewijk van Deyssel en Willem KIoo.-. Aan de breuk met de Nieuwe Gids in 1893 heeft Braakensiek een spotprent gewijd. Uit de volgende vitrines stippen we aan den Waltentijd met tal van brochures en zijn over gang naar het katholicisme. Voorts zijn er tentoongesteld een aantal illustraties uit verschillende werken en ten slotte een groot aantal handschriften uit alle tijden. Bernard Shaw weigerde. Een brief die geld opbracht. In de omgeving van het bekende ..Weoley Castle" een historische ruïne in de buurt van Birmingham, werden uitgebreide werken ondernomen. Men ving aan met opgravingen en verfraaiingen om het kasteel te herstellen en het park als reservaat te bewaren. Om deze werkzaamheden te financieren werden een aantal bekende vermogende bur gers aangeschreven met het verzoek bij te willen dragen in een restauratiefonds. Ook Bernard Shaw behoorde tot de uitverkorenen aan wie een verzoek om financieelen steun werd gezonden. Het antwoord van den be kenden schrijver wasfc met roode inkt door den hem gezonden brief heen gekrabbeld en werd voorgëlezen op een openbare vergadering. Shaw schreef: „Verkoop het toch aan een Amerikaan. Ik heb geen invloed in Birmingham. Daar wonen tientallen invloedrijke burgers die het benoo- digde geld veel beter kunnen missen dan ik. Bovendien, als Birmingham dat kasteel niet hebben wil, wat moet ik mij daar dan mee bemoeien?" Men besloot den brief te verkoopen en ten slotte werd een gegadigde gevonden, die er tien pond voor gaf. Zoo bracht Shaw's weigering tegen zijn bedoeling nog een aardig bedrag op. Hoe oud is het schaakspel? Vondsten in Egyptisch koningsgraf. Onder de doodengaven. die men heeft ge vonden in het graf van Sakkarah in Egypte bevindt zich ook een spel, dat ons niet be kend is. De objecten, waarmee het blijkbaar gespeeld werd. zijn kleine houten kastjes met gesneden beweegbare figuren. Misschien is dit een ouden vorm van het schaakspel. En het is niet uitgesloten, dat de vraag, of dit oorspronkelijk al dan niet uit Egypte afkom stig is, thans beantwoord zou kunnen wor den. Reeds eerder is naar aanleiding van een vondst in een Egyptische grafkelder de kwes tie ter sprake gekomen, of nu Egypte, Perzië -dan wel China de bakermat van deze inte ressante denksport is. In 1930 ontdekte Selim Hassan, een Egyp tisch opgraver in dienst van de Universiteit te Kaïro. een grafteekening, waarop de hooge- priester Tarsoankh een spel speelt, dat ons schaakspel geweest kan zijn. Over het ont staan van het spel heeft men toen de volgende theorie opgezet" Tijdens Ramses II 1269 1244 v. Chr.) zou het spel al bestaan heb ben- want men bezit een teekening uit die pe riode. waarop men den vorst afgebeeld ziet. terwijl hij (waarschijnlijk) aan het schaken is. Met zekerheid is bekend, dat de Perzen deze sport kenden onder de regeering van de Sa- sanaïden (226 na Chr.). In de negende eeuw werd al een boek geschreven, waarin ver schillende schaakproblemen behandeld wor den. De naam van het spel is Perzisch. Schaak is afgeleid van het Perzische sjach, dat ko ning beteekent. Volgens kenners van de ge schiedenis van het schaakspel heette het eerst Tsjatoeren, hetgeen beduidt: vierledig; dit zou slaan op de indeeling van het Perzi sche leger in vier afdeelingen: olifanten, paarden, menschen en strijdwagens. Later kwam de naam schaak in zwang. Schaakmat beteekent: de koning (is) dood. Het woord kasteel zou in het Perzisch roch hebben ge luid. „Roch" is zoowel een strijdwagen als een legeraanvoerder. ÏIMGEZCNLEN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Ziekenhuisverpleging te Heemstede. Met verwondering nam ik kennis van de pu blicatie in uw blad van Maandag 4 Mei j.l. waarin op initiatief van den heer S. Rijkes, met de heeren Mr. C. von Meyenfeldt. H. Audretsch en H. J. Voors, allen lid van den Raad van Heemstede, aan B. en W. een verzoek werd gericht, een voorstel aan den Raad te doen, door een commissie het vraagstuk „Zieken huisverpleging" hetzij van gemeentewege of op andere wijze in behandeling te nemen. Voor oningewijden zou dat den indruk kunnen ves tigen dat er óf op dit gebied in Heemstede niets bestond, óf de bestaande instellingen niet aan de gestelde verwachtingen voldeden. Weten deze heeren dan niet, dat er in Heem stede bestaat een reeds jarenlang werkende R.K. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging en dat voor hen die uit religieuse of andere ge voelens, de voorkeur geven aan een neutrale vereeniging, de gelegenheid bestaat, toe te tre den als lid van de Vereeniging voor Zieken huisverpleging Bennebroek en omstreken? Laatstgenoemde vereeniging strekt zijn be moeiingen uit over geheel Heemstede, en stelt ieder zonder eenige bindende bepalingen in de jelegenheid als lid toe te treden, 't Mag zeker verwondering baren, dat waar hier het parti culier initiatief, zij het dan ook met subsidie, op zoo'n uitnemende wijze, een zeer mooie sociale taak vervult, deze heeren blijkbaar deze werkzaamheden in zijn geheel aan de overheid i.e. de gemeente willen overdragen. Of is het noodig naast de R.K. en Neutrale nog een Neutrale vereeniging te stichten? Met dank voor de plaatsruimte namens het bestuur van de Ver. voor Ziekenhuisverple ging Bennebroek en Omstreken W. BULTEN, 2e Penningmeester, Javalaan 31, Heemstede. Stille Armen. Geachte redactie, Onder de werkloozen zijn tegenwoordig heel wat menschen, die in moederland of kolo niën voorname posities hebben ingenomen en altijd hun verplichtingen tegenover de maatschappij vervuld hebben; maar nu door de tijdsomstandigheden gedwongen zijn, zich onder de werkloozen te rekenen. Het is voor deze categorie niet aangenaam, dikwijls voor kiesche zaken aan de loketten der Rijks- en Gemeenteinstellingen eerst te woord te worden gestaan door jonge men schen. aan wie men meestal dan zijn toestand moet bloot leggen, voordat men den voor den betreffenden tak van dienst aangewezen amb tenaar te spreken krijgt (Maatschappelijk Hulpbetoon maakt hierop een gunstige uit zondering). In het algemeen zou ik er op willen aan dringen dat men humaan denkt en handelt tegenover genoemde categorie van medebur gers. Iedereen kan in zijn onmiddellijke om geving veel doen: troostende en bemoedigende woorden zijn altijd welkom en in de betrok ken gezinnen kan men met een klein bedrag soms al veel doen, om het uit moeilijkheden te redden. Met dank voor de plaatsing, R. Ook D.E. Koffie is het fijnste van de plantages KRUISWEG No. 70, hoek Parklaan verzekert tegen 40 Brand, Onbewoonbaarheid, Huurderving, In braak,Storm, Bedrijf, Persoonl.Ongevallen,Wettl. Aansprakelijkheid en Waterleidingschaden. RADIOTOESTELLEN EN RADIOLAMPEN vanaf 1.per week. Bij aan koop van de nieuwste Philips ra dio seven wij een hoogen prijg oor uw oude toestel. Radio Excelsior", Klevcrlaan 80 Tel. 10313. Filiaal Fabriciusstr. 4 Doe, zooals zij, die deze pagina vulden Adverteer in HAARLEM'S DAGBLAD.; HEEFT U STOF? Damesmantel n, maat 15. Overjas n. maat 16. Colbertcostuum n. maat ƒ20 Alles prima fournituren en af werking. Colbertcostuum keeren 13. Overjas keeren 9. Adres: J. Muller, Joh. de Breukstraat 1. Bel op 16077 en wij komen bij U thuis. Op al deze prijzen geven wij tijdelijk 10 pCt. korting. Heel Europa onder uw dak Radio-distributie Complete radioloestellen Huur 50 en 60 cent p. week Vraagt inlichtingen N.V. Hees Co., Haarlem Kruisstraat 83 'T OPKLAPBEDDEN PALEIS ORIOXWEG 8 Daar ziet U alles opgesteld staan, U behoeft niet verder te lopen,- Bij ons kunt U alles kopen, Opklapbed met massieve ombouw 8.25, 2 pers. 14.75. Ook verti caal en mechanisch. 20 verschil lende modellen ombouwen met boven- en zijlcasten. pracht meu bels. Eerste Idas. 15 jr. garantie, ORIOXWEG 8 vlak bij Middenweg en Zaanenl, Tel. 23932. Gesloten huis. H.Xrd, Per VETO Zondag 10 Mei naar de bloeiende BETUWE; prijs 2.p. pers. Vertrek 9 uur Botermarkt. lederen Zaterdagmiddag en Woensdagochtend naar DÜSSEIi- DOEP; prijs 5.retour. Plaatshespreken Botermarkt 18, Tel. 10456. X.V. Waterdrinker, Beverwijk, telefoon 2419. In samenwerking met verschillen de groote Reisbureaux organisee- ren wij dit jaar meer dan 50 di verse binnen- en b-ultenlandsché reizen, waarmede het doorgaan van deze reizen verzekerd is. ZIJL8TR. 08 TILIF. 11706 I maakt oud laat U daarom vakkm dig en voordeelig behandelen bij Mevr. J. v. d. Werff Kenaupark 25, Telefoon 14084. Melk bevat alle Stoffen, die het lichaam noodig heeft en wel in zeer licht verteerbaren vorm. Aan niets kunt ge uw huishoudgeld dus beter besteden dan aan melk, 't onovertroffen voedingsmiddel Driemaal daags een glas bevor- dert de gezondheid. Eén van de drie kunt U eten in den vorm van MèlkBroodi Melk vergroot het weerstandsvermogen van uw gezin en geeft goede voeding voor weinig geld. MelkBrood is Merkbaar Beter.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 12