DAS OPENING DE BRANDWEERKAZERNE. De tweekamp Spielmann-van den Bosch. MORGEN DONDERDAG 7 MEI 3 UUR Gaat de Negus in Londen wonen? Zomerproeve. r Hel Bdm*$ei$ksie 53e Jaargang No. 16217 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 6 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: JP. W. FEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72ï4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij s Zuider Buit en spaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75. elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad" - Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ2 ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— lies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger 30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. SCHAKEN. Donderdagavond de derde partij te Haarlem De tweede partij van den tweekamp tus- schen Jhr. Mr. J. H. O. van den Bosch en den Oostenrijkschen schaakmeester Rudolph Spielmann werd bij den 40sten zet door laatstgenoemde gewonnen, zoodat beide heé- ren thans een.punt hebben. Dinsdagavond zou de derde partij in Den Haag gespeeld worden, maar deze kon we gens een lichte ongesteldheid van den heer Van den Bosch niet doorgaan. Nader vernemen we, dat de heer Van den Bosch er op rekent, Donderdagavond in Haarlem te komen spelen. Dit wordt dan niet de vierde, maar de derde partij. Wij vestigen er de aandacht op, dat het totaal aantal te onzen kantore voor uitgifte beschikbare toegangsbewijzen nader gebracht is op 200. Hierdoor zijn thans nog enkele kaarten te verkrijgen en wij adviseeren den schaakliefhebbers niet langer met afhalen te wachten. Zooals men weet worden deze kaarten gratis verstrekt. TELEFOON B L IJ F T 1 2 6 8 7 VOORHEEN PEDDEMORS V.H. NIEUWE PAND KRUISWEG 21 Fransch kabinet wil blijven tot 1 Juni. Geen buitengewone maat regelen beraamd. Regeering blijft den franc verdedigen. Reuter meldt uit Parijs: Om kwart voor 5 zijn Dinsdagmiddag de ministers in kabinetsraad bijeengekomen on der voorzitterschap van Sarraut. Alle leden der regeering waren tegenwoordig, ook Flandin, wiens gezondheidstoestand zeer verbeterd is. Sarraut. Minister-president Sarraut heeft in den kabinetsraad den leden verzocht, hun functie te blijven waarnemen tot het einde van de tegenwoordige wetgevende periode, d.w.z. tot 1 Juni. De minister van financiën heeft verklaard, dat hij tot de reorganisatie der regee ring geen maatregelen betreffende devie- zencontrole, gouduitvoer enz. noodig acht. Verder werd besloten, dat minister Flandin zich op 11 Mei naar G-enève zal begeven in ge zelschap van Paul Boncour. De kabinetsraad heeft geduurd tot zeven uur. Na afloop der zitting verklaarde Régnier dat de regeering geen buitengewone maat regelen beraamt. „De geruchten daaromtrent zijn van allen grond ontbloot", zeide hij. „Ik blijf den franc verdedigen even als voorheen. De bank van Frankrijk beschikt over alle middelen, die daartoe kunnen dienen". Donderdagmorgen zal de ministerraad onder voorzitterschap van president Lebrun in het Elysée bijeenkomen Publieke telefoon-cellen. 25 worden er geplaatst in Haarlemsche straten. De Rijkstelefoondienst is heden begonnen met het plaatsen van een publieke telefooncel voor het Station. Dit is de eerste van een serie van 25 stuks die te.Haarlem geplaatst zullen worden op de volgende punten: Ver- •gierdeweg, Stationsplein, Rijksstraatweg bij de brug over de Jan Gij zenvaart, Spaarndam- scheweg, hoek Spaamhovenstraat, Rijksstraat weg hoek Zaanenstraat, Zaanenlaan, Ju- lianapark. Duinoordstraat bij de Marnix- straat, Kleverpark, Frans Halsplein, Kenne- merplein, Zijlweg bij Pister Kiesstraat, Kou- denhorn.' Raaks bij Raaksbrug, Brouwers plein, Wilsoiisplein, Turfmarkt, Nagtzaam- plein, Kruistochtstraat bij Slachthuis, Plein, Schouwtjesplein, Ohmstraat, Zuiderhoutlaan hoek Crayenesterlaan, Rollandslaan en bij het station Bloemendaal. Met het plaatsen en monteeren zullen eenige weken gemoeid zijn, zoodat verwacht wordt dat de cellen in den loop van de vol gende maand in bedrijf gesteld zullen worden. (Adv. Ingez. Med.) 27 kamers wachten in Prince's Gate op hem en de zijnen. (Van onzen Londenschen correspondent). De Abessynisehe gezant in Londen, Dr. Mar tin, heeft de hand gelegd op een fraai groot huis in Kensington Gore. Het deel van de straat waar dit huis staat heet Prince's Gate omdat aan den overkant van de straat, waar geen huizen zijn maar de lanen van Hyde Park, een Prins van Wales-poort tot dit park toegang geeft. De Abessynisehe legatie zelf ligt een paar huizen verder aan de zelfde Prince's Gate. Algemeen wordt aangenomen dat het huis is gekocht voor den Negus. Maar Dr. Martin schijnt het er maar op te hebben gewaagd in de hoop dat zijn keizer zal zijn te bewegen in Londen een blijvend tehuis te ves tigen. De gezant is er geenszins zeker van dat hij dit zal doen. Het is een deel van de alge- meene onzekerheid die in de legatie van het overwonnen Afrikaansch land heerscht. Men heeft er de laatste dagen geen rechtstreeksch nieuws uit Addis Abeba ontvangen maar de gezant en zijn helpers, tien menschen, zetten de legatie-zaken voorloopig maar voort op den ouden voet. Zij zijn echter bevreesd dat dit niet lang kan duren omdat het onwaarschijn lijk is dat er verdere geldzendingen uit de hoofdstad van Ethiopië zullen komen. En het geld in de bank raakt op. Het gezantschap werkt onder omstandigheden die wel eenig zullen zijn in de diplomatieke geschiedenis want het weet zelfs niet of het een regeering vertegenwoordigt. Men mag concludeeren dat het wel een aanwijzing van hooger hand zal hebben gekregen om onder deze benarde om standigheden toch een duur huis te koopen. De inrichting en decoratie van het huis heb ben plaats onder leiding van de echtgenoote van den legatie-secretaris, die een Engelsch- man is. Deze dame is een Abessynisehe prinses die wordt beschreven als een afstammelinge van het koninklijk Ethiopisch Huis van Salomo en als een bloedverwante van Haile Selassie, Ko ning der Koningen. Het laatste klinkt als wreedaardige spot, na hetgeen den heldhafti- gen en zoo waardigen Negus is overkomen. Het huis dat door prinses Asfa Yilma (dat is haar naam) voor den Negus en zijn gezin wordt ingerich' heeft vijf verdiepingen en 27 kamers. Uit de ramen aan den straatkant heeft men een prachtig gezicht op Rotten Row en de Serpentine en de rest van Hyde Park. De prinses heeft ampel gelegenheid, er haar smaak in binnenhuisdecoratie in te doen uit komen. Inrichting en decoratie worden Euro- peesch en modern. De Negus is een modern man met groote voorliefde voor de WeStersche beschaving .(ondanks alles) en haar vreed zame openbaringen. A. K. v. R. Dijk van de Brantas bezweken. Tienduizenden bouws land overstroomd. Groote schade. MODJOKERTO, 6 Mei Aneta)Bij de dessa Permissan is de dijk van de Brantas doorgebroken. Het hoofd van den Provin cialen waterstaat is naar die plaats vertrok ken. In de dijk, is een gat ontstaan ter lengte van 50 meter, hierdoor is een oppervlakte onder water komen te staan van 2 uur gaans lang en 1 uur gaans breed. Het herstel wordt voorloopig geraamd op f 50.000. De huizen staan vaak meer dan een mans hoogte onder water. De aangerichte ravage is verschrikkelijk. Hier en daar zijn slecht- daken zichtbaar. Vrouwen en kinderen zit ten in de huizen, op rekken vastgebonden, onder de'stijlen der woningen, tegen het dak aan. Voor zoover kan worden nagegaan, zijn geen dooden te betreuren'. De resident en verschillende ambtenaren van het binnenlandsch bestuur, alsmede ambte naren van den waterstaat vertoeven op de plaats des onheils voor het nemen van maat regelen voor het eventueel evacueeren der streek. Groepen arbeiders trekken er op uit en voeren materialen aan voor herstellingen, De wedana van Porrong verklaarde dat de schade onmogelijk nauwkeurig is op te geven, evenmin hoeveel inwoners in het ge bied getroffen zijn, doch schatte dit aantal op 10.000. Het verkeer is slechts mogelijk door middel van vaartuigen. Het valt nog niet te zeggen hoe lang het land geïnundeerd zal blij ven. STIENS-BRILLEN LEVERANCIER VAN ALLE ZIEKENFONDSEN GIERSTRAAT 27 TELEF. 16764 (Adv. Ingez. Med.) De Negus naar de Geneefsche Bondszitting? Abessynië zou in twee invloedssferen worden verdeeld. JERUZALEM, 6 Mei (A.N.P.) De consul van Abessynië heeft verklaard, dat de Negus naar Genève zal gaan om persoonlijk aan wezig" te zijn in de zitting van den Volken bond, waarin, naar de consul zeide, Abes synië in Britsche en Italiaansche invloeds sferen zal worden verdeeld. Aan de Gea. Oude Gracht tusschen Kleine I-Ioutstraat en Spaarne op de p'.aats van het oude schoolgebouw, wordt de Brandweerka- kazerne gebouwd. Indertijd gaven wij uitvoe rige bijzonderheden over de inrichting van dit nieuwe gebouw een der objecten die door het Werkfonds gefinancierd worden. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad. Minste inschrijver was J. W. Roosen te Haar lem voor f 56.500. Als het werk dezer dagen door B. en W, ge gund wordt is te verwachten dat zeer spoe dig met de uitvoering begonnen zal worden. Wij geven hierbij de perspectiefteekening van de Brandweerkazerne. De eerste deur links geeft toegang tot het transformatoren-station voor het Gem. Electri citeit Bedrijf, de daaropvolgende twee deuren zijn bestemd voor de garage van den Gem. Ge neeskundigen Dienst, terwijl de overige zes deuren behooren tot de Brandweer-garage. Rechts in het gebouw op den beganen grond, is de magazijnruimte, enz. Op de eerste ver dieping links is de seinzaal ondergebracht, terwijl het overige gedeelte ingericht is voor drie woningen. Op de binnenplaats, die op onze teekehing natuurlijk niet zichtbaar is, be vindt zich een slangenspoelinrichting met droogtoren, die tevens als oefentoren zal wor den gebruikt. Lang gewacht en stil gezwegen, Niet gedacht en toch gekregen.... Kijk eens aan, nu is het beter. Nu wij in het zonlicht braden, Onze brave thermometer, Steeg opeens een aantal graden. Jassen worden uit gelaten. Evenals hun eigenaren, En er valt nu weer te praten, Alsof er geen zorgen waren. Kleeren neigen naar verlichten, Men gaat kampuitrusting koopen, En je ziet zelfs a! gezichten. Die wat bruin zijn aangeloopen. Er voltrekken zich ook dramas. Nu wij na inspectie weten, Dat de mooiste strandpyjamas Door de mot zijn opgegeten. Ha. het kriebelt in mijn kuiten, 'k Worstel, aan mijn taak gebonden, Hou me vast of 'k vlieg naar buiten, Daar wordt poëzie gevonden.... Veel gedacht en niet gezwegen, Lang gewacht en nu gekregen. Uw behang van Bakker Apart en Goedkoop Vakk. personeel. Gratis randjes afsnijden Eerste Schotensche Papierhandel Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.) Radiodistributie, Haarlem. Haal de zon toch in Uw woning, Neem het leven niet zoo zwaar, Houdt U zelf niet van verstrooiing, Wordt dan abonné om „haar". NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) J. A. J. PAULEN.f Tot ons leedwezen vernemen we, dat jJL. Maandag in den ouderdom van 64 jaar te Londen is overleden onze vroegere stad genoot de heer J. A. J. Paulen, oud- hoof d der U.L.O-- school aan de Ja- cobstraat. Hij werd 18 Juni 1871 te Haarlem geboreh. Zijn loopbaan bij het lager onderwijs begon hij op 20 Oc tober 1890; hij werd toen tijdelijk onder wijzer te Amster dam, waar hij bleef bot 28 Februari 1891. Op 1 Maart 1891 werd hij benoemd J. A. J. Paulen. als onderwijzer aan de toen genaamde tweede tusschenscbool aan het Molenpad, thans Ko- ninginrieweg. Deze betrekking vervulde de heer Paulen precies tien jaar. Toen werd hij plaatsvervangend hoofd aan de lagere school in de Bakkerstraat. Ook hier bleef hij tien jaar. In September 1910 werd hij benoemd tot onderwijzer met middelbaar Engelsch aan de M.U.L.O.-school no. 1. Op 1 Juli 1930 werd hij, nadat hij reeds een jaar plaatsvervangend hoofd v/as geweest, benoemd tot hoofd der U.L.O.-school aan de Jacobstraat, als opvol ger van den heer F. Tj. Popma. Wegens zijn minder goeden gezondheidstoe stand zag hij zich genoopt, in Januari 1934 eervol ontslag aan te vragen, dat hem dooi den raad verleend werd. In April van dat jaar nam hij afscheid van het werk, dat hem zoo lief was. Bij deze gele genheid mocht hij op ondubbelzinnige wijze ervaren, hoezeer hij door collega's en leer lingen en ook in andere kringen gewaardeerd werd. Vooral zijn leerlingen achtten hem heel hoog, omdat hij het kinderhart zoo goed be greep. Hij wist wat hij aan zijn leerlingen en zij wat ze aan hem hadden. Ook om zijn spor tiviteit en sportlievendheid stond hij de vader van onzen vroegeren Olympischen kam pioen Adje Paulen uitstekend bekend. Hij minde de sport om den veredelenden invloed die er van kan uitgaan. Zelf was hij ook een goed athleet. Reeds op gevorderden leeftijd won hij het met hardloopen nog vaak van zijn leerlingen! De heer Paulen is het dan ook geweest, die den eersten stoot tot het houden van school wedstrijden heeft gegeven; ook was hij de eerste die hier met schoolwandelingen en reizen begon. Vroeger was de heer Paulen ook jaren lang secretaris van de H. F. C. „Haarlem". Zijn vele Haarlemsche vrienden kunnen hem helaas niet de laatste eer bewijzen, want zijn stoffelijk overschot wordt in Londen ter aarde besteld. Zij zullen echter den jovialen onderwijs- en sportman niet spoedig kunnen vergeten. Uniformverbod aan Duitsche grenzen zuiver disciplinair. BERLIJN, 6 Mei (Havas). De Duitsche autoriteiten verklaren, dat de maatregelen dat geen militairen in uniform zich binnen 5 K.M. van de Fransche. Belgische, of Tsje chische grens mogen bevinden, behalve daar waar de Rijn de grens vormt, zuiver disci plinair zijn en betrekking hebben op verlof gangers. Verplaatsing van troepeneenheden onder leiding van officieren kan in deze zone wel plaats hebben. Verder wordt erop gewezen, dat vóór 1914 dergelijke maatregelen bestonden. Het woord is aan.... Fliegende Blatter: Wilt gij een mensch leeren kennen, vraag hem dan naar iemand dien hij kent en let op of hij eetst. de deugden dan xvel de gebreken noemt. Abessynië is Italiaansch. Dinsdagmiddag zijn de Italiaansche troepen Addis Abeba binnengerukt. In Rome hebben kort daarna de si renes geloeid, die de burgerij tot algemeene mobilisatie opriepen. Groote vreugde heeft in de stad ge- lieerscht en onder daverende toejui chingen heeft Mussolini een rede ge houden, waarin hij het einde van den oorlog en de „pax romana" heeft aangekondigd, „die haar uiting vindt in dit onherroepelijke definitieve woord: Abessynië is Italiaansch". Den vreemdelingen is bescherming toegezegd in Addis Abeba, de rust is er zoo goed als hersteld. Baldwin en Huil hebben nog geen verklaringen over het standpunt van hun regeeringen kunnen afleg gen. De negus, die bijna zijn heele ver mogen schijnt te hebben verloren, wordt tegen het einde der week in Palestina verwacht. De consul in Jeruzalem heeft verklaard, dat Haile Selassie naar de zitting van den Vol kenbond zal gaan, waar gesproken zal worden over de verdeeling van Abessynië in een Britsche en een Italiaansche invloedssfeer. Amerikaansche legatie op nieuw beschoten. Italiaansch hoofdkwartier zendt officieren. WASHINGTON, 6 Mei (A.N.P.) De vice- consul van de Vereenigde Staten, die de le gatie te Addis Abeba weer heeft betrokken deelde draadloos mede, dat tegen den avond gisteren opnieuw een fusillade op het ge bouw werd geopend van achter een barricade vandaan. Het personeel van de legatie be antwoordde dit vuur. De Italiaansche troepen hadden deze wijk nog niet bezet, zij bevonden zich nog op on geveer 6 K.M. afstand. De vice-consul be sloot voor den nacht hulp der Italianen te vragen en het Italiaansche hoofdkwartier zond twee officieren. GR. HOUTSTR. 19 DAMESCONFECTIE NIEUWE MODELLEN LAGERE PRIJZEN (Adv. ingez. Med.) Dinsdagmiddag zijn de Italiaansche troepen de Abessynisehe hoofdstad binnengetrokken pag. 4 Tijdens een algemeene mobilisatie der Ro- meinsche burgerij heeft Mussolini het einde van den oorlog aangekondigd. pag. 4 Een interview met den uit Abessynië terug gekeerden Jhr. dr. J. N. van der Does. pag. 2 Ward Price heeft Mussolini geïnterviewd. pag. 2 De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot industriefinanciering aangesneden. pag. 3 Te Amsterdam is een vergadering op zeer ru moerige wijze verloopen. pag. 3 De Christelijke Oratorium Vereeniging te Haarlem bestaat 11 Mei a.s, 25 jaar; een onderhoud met den heer G. Robert. pag. 6 De Delft in heden en verleden. pag. 6 Er komen te Haarlem 25 publieke telefoon cellen. pag, 1 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen correspondent te Genève: Een Ar- beidsrijke week in de Volkenbondsstad. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent Gaat de negus in Londen wonen? pag. 1 Jhr. Dr. J, C. Mollerus: Nieuwe afzetgebieden moeten gezocht worden pag. U K. de Jong: R.K. Oratorium vereeniging. pag. 8 G. J. Kalt: Concert in de Broeder kerk. J. II. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. Schaakrubriek. pag. 3 pag. 9 De Burgerlijke Stand ?an Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1