Nieuwe afzetgebieden moeten gezocht worden. lensendieckinstituut BERKENLAAN 8 Belasting H. F. Schrameijer DIENSTBODE NET MEISJE jongste bediende REIZIGER Nette Loopjongen WINKELHUIS Handwerkzaak GRASMAAIMACHINE WOENSDAG 6 MEI 1936 HAAR EEM'S DAGBL'AD 11 Om onze export weer een basis te geven. De nog steeds voortdurende achteruitgang onzer internationale handelsbeweging baart zorgen. Wel is de achteruitgang in 1935 niet zoo groot geweest vergeleken bij 1934 als die tusschen laatstgenoemd jaar en 1933, maar I van een stilstand is in ieder geval nog geen sprake. Raadpleegt men de officieele cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek dan blijkt, dat onze invoer tusschen 1930 en 1935 van 2418 tot 936 millioen gulden is ge daald en onze uitvoer in dezelfde periode van 1719 tot 675 millioen gulden. Tegenover een waarde onzer totale buitenlandsche handels beweging van 4137 millioen gulden in 1930, zijn wij in 1935 gedaald tot 1611 millioen gul den, een vermindering van niet minder dan 2,5 milliard gulden, of ruim 61 procent. Deze onrustbarende, 'achteruitgang strekt zich over alle exportondernemingen uit, al zijn er na tuurlijk die zwaarder zijn getroffen dan andere. Bij al deze droefgeestige cijfers is er gelukkig één klein lichtpunt. Dit is te vinden in de, cijfers van ons internationaal hai\dels- verkeer in het laatste kwartaal van 1935. Deze blieken n.l. in tegenstelling met die in andere jg/ïen hoogere bedragen aan te wijzen. Deze toeneming geldt zoowel voor de in-, als voor de uitvoercijfers. Afgewacht zal moeten wor den of deze verbetering zich zal voortzetten. Een nadere bestudeering der beschikbare uitvoercijfers kan ons leeren welke landen onze beste afnemers zijn. Het blijkt dan, dat onze beste klanten dicht bij huis gelegen zijn. Van den totalen Nederlandschen uitvoer in 1935, met een waarde van 675 millioen gulden, werd circa 58 procent afgenomen door Gr. Brit- tannië, Duitschland, België en Frankrijk. Daarbij nam Gr. Brittannië met een waarde I van ruim 142 millioen gulden, in dat jaar on- j geveer 21 procent van den totalen Neder landschen export tot zich. Dan volgt Duitsch land met circa 129 millioen gulden, zijnde 19 procent van den Nederlandschen uitvoer in 1935. Deze,beide landen absorbeerden dus 40 procent van onzen export, elk land afzonder lijk voor meer dan honderd millioen gulden, Als derde in de rij volgt België. Van onzen 1935-export namen onzen Zuidelijke buren voor een waarde van ruim 72 millioen gulden af, of ongeveer 10,5 procent vari onzen totalen uitvoer. En het vierde land, Frankrijk, betrok I in 1935 voor ruim 47 millioen gulden, of 7 pro cent van den totalen export. Na dit viertal 1 landen volgen de Vereenigde Staten van Amerika, Nederlandsch O. Indië en Zweden. Zij betrokken resp. voor ongeveer 33, 21 en 20 millioen gulden in 1935 uit ons land, wat neer komt op 5, 4i/2 en 3 procent van den totalen Nederlandschen export in het afgeloopen jaar. Teneinde een juist inzicht te kunnen krij gen omtrent de geaardheid van onzen uitvoer, j dient men o.a. onderscheid te maken tusschen producten, die wel en die niet spoedig aan I bederf Onderhevig zijn. De eerste groep leent zich uit den aard der zaak in 't algemeen 1 minder voor vervoer over groote afstanden. Men denke in dit verband bijv. aan onze agra rische producten, aan de Nedëflandsche tuin- j bouwartikelen, aan de zuivelproducten, eieren enz. Nu bestaat een zeer belangrijk ge deelte van onzen uitvoer juist uit deze soorten artikelen, zoodat in verband daarmede afzet in onze naaste omgeving volkomen verklaar baar is. Met een enkel voorbeeld is deze positie nader te illustreeren. In 1935 werd n.l. van de waarde van onzen boter-, groenten- en eieren, export resp. 43, 40 en 62 procent naar Duitsch land uitgevoerd. Dergelijke omstandigheden zijn mede oorzaak, dat ons land uiterst kwets baar is. In de laatste jaren hebben wij dat aan den lijve ondervonden. De vele handelsbelem- merende maatregelen door de hier in het ge- ding zijnde landen ingevoerd zijn oorzaak, dat de export dezer producten jaar in jaar uit ver- minderd is. Geeft men zich daarbij nog re- kenschap van het nog altijd onverminderd autarkisch streven, van de groote betalings problemen, die een normaal handelsverkeer uitermate belemmeren, zoomede de meer en 1 meer op den voorgrond tredende neiging om goederen tegen goederen te ruilen, dan is in 't bijzonder ons land daardoor ten zeerste'ge dupeerd. De opgetrokken, dikwijls torenhooge muren, waarachter vele landen zich ver schanst weten, beletten een internationalen goederenruil, zooals ons land die feitelijk 1100- dig heeft. Iedere poging, die wordt aangewend om aan den funesten invloed van dat inkap selen paal en perk te stellen, kunnen wij van harte toejuichen. Wellicht dat de houding, aangenomen door de Vereenigde Staten van Amerika, bij de afsluiting harer laatste han- delsverdragen een begin béteekent van een betere toekomst. Intuschen zullen wij voorloopig nog aan dacht behooren te besteden aan "de vraag: moeten wij niet alle krachten inspannen om buiten de reeds bestaande afzetgebieden I „andere" terreinen op te zoeken, waar onze artikelen een kans van slagen hebben? Waar schijnlijk zal niemand deze vraag ontkennend 1 willen beantwaorden. Onder die „andere" ge bieden behooren dan in de eerste plaats de landen in Europa, buiten Gr. Britannië, Duitschland, België en Frankrijk, maar voorts vele niet-Europeesche landen. Het is natuur lijk voldoende bekend, dat ook op die nieuwe terreinen moeilijkheden verwacht moeten worden; dat daar met ons anderen pogingen in het werk stellen hun verloren afzetgebied te herwinnen. Maar de noodzakelijkheid dwingt ons in die richting. Het kwetsbare in onzen export is zoo uiterst gevaarlijk, dat fei telijk niet nagelaten mag wordenelders afzet te zoeken. Het bereiken van dit doel gaat dikwijls met groote moeilijkheden gepaard. Voor het geval de officieele, zoomede de officieuse instanties, voldoende gegevens ter beschikking kunnen stellen over de afzetmogelijkheden, blijft het opbouwen van een verkoopsapparaat finan- cieele offers vragen en zijn de tijdsomstandig heden helaas van dien aard, dat tegenmaat regelen goed-opgezette plannen voor den afzet algeheel kunnen dwarsboomen. Zoo bezien, zouden velen willen adviseeren geen geld en geen tijd ter beschikking te moeten stellen voor het zoeken van nieuwe afzetgebieden. Toch ware dit niet juist. Daargelaten nog, dat uit een algemeen Nederlandsch standpunt be schouwd „andere" afzetgebieden het bestaan de risico, hetwelk op onzen export rust. ver kleinen, dient niet uit het oog verloren te worden, dat het maken van relaties mis schien niet onmiddellijk moge leiden tot ver grooting van afzet, maar misschien wel een good-will voor de toekomst beteekenen. Het toenemende wereldhandelsverkeer al deelt ons land daarin slechts voor een uiterst gering percentage moet ook ons leeren, dat wij zoo meteen paraat dienen te zijn en ons aandeel van de verbetering moeten incasseeren. Dat kan alleen, indien wij nu reeds de noodige aandacht besteden aan wat ik noemde „an dere" afzetgebieden, al zullen deze misschien in den aanvang geen directe voordeelen op leveren. MOLLERUS. Mensch en massa. Het leven is radicale eenzaamheid. Lezing van Ortega y Gasset te Rotterdam. De Spaausche historicus-filosoof Ortega y Gasset, die thans in 011s land vertoeft, heeft te Rotterdam de eerste van een kleine serie lezingen gehouden. Hij sprak over: „Mensch en massa". Volgens het verslag in de N. R. Crt. zeide hij o.m.: Het leven op elk punt en in elke plaats is een reeks van mogelijkheden; het is alleen niet mogelijk de wereld te kiezen, waarin men leeft. Maar binnen de mogelijkheid die het leven geeft ,ïs een keuze te doen. Het is juist zoo: het leven is ons niet geheel ge geven, wij moeten het maken. Alles moet de mensch maken, dit is zijn vreemd en exclu sief toestaan. Alles doet hij zelfs geduld heb ben; wachten, zegt een Spaansch spreek woord, is niet anders dan tijd maken. De mensch is een persoon, het is de persoon die de held is van elk oogentolik van zijn toestaan. Het leven dat hij te doen, te leiden heeft, dat is de mensch; niet het lichaam of de ziel, dat zijn dingen, middelen, waarvan hij zich toedient. Zijn verbeelding geeft vorm aan het leven,dat hij zal hebben te leven, maar de vorm van zich zelf; er is geen leven, of het is dat van een afzonderlijik wezen. Ook als men imiteert, toesluit men een vorm aan te nemen, iemand als model te kiezen. Zoo zijt gij dan hierheen gekomen, aldus de spreker, omdat uw aanwezigheid paste in het vitale programma van uw toestaan, al heeft een elk zijn bijzondere reden. Nu heeft de mensch verder een rechtvaar diging noodig voor zijn daden; in zijn eigen oogen moeten deze een reden hebben, al doet hij ze, goedschiks of kwaadschiks. Het leven is tenslotte onverbiddelijk, een ieder draagt zijn eigen verantwoordelijkheid. Men kan het leven niet deelen met iemand, ook het lijden nietje niemand kan ook den ken in mijn. plaats; men kan het leven niet afstaan aan een ander, een ieder leeft vol strekt voor zich zelf, het leven is eenzaam heid, radicale eenzaamheid. Maar de mensch moet met wat touiten hem is, toch tot een schikking komen. En onder deze dingen buiten ons zijn er menschen; wij zijn gelukkig andere menschen te ont moeten, wezens, die ons gelijken. Wij doen voortdurend pogingen om toenadering tot hen te vinden, om de eenzaamheid te bre ken. Wij willen zelf die anderen zijn, onszelf ontvluchten. Deze poging noemen wij liefde. De diepte van ons beminnen wordt bepaald door de mate, waarin wij de anderen willen zijn. Wie, liefhebbende, geen liefde vindt, mist zijn eigen deel. In deze liefde tot kinde ren, vrienden, kameraden, begint de gemeen zaamheid. Het gebied waarop gemeenschap mogelijk-is, is beperkt. Met ons in aanraking- is altijd een individueel en verantwoordelijk leven, men kan niet leven met een wezen, dat niet iemand is. Het collectieve leven is dat van iemand. Er is geen ,,ame collective", de leden eener collectiviteit zijn puist zonder ziel, de collectiviteit heeft geen ziel, noch verant woordelijkheid. De romantische „Volksgeist" is niets. Maar de Europeanen hebben zich laten opwarmen door de idee van collecti viteit zonder dat zij daarover een heldere voorstelling hebben gevormd. Er zijn nu verschillende verklaringen mo gelijk van de gemeenschap. Volgens spreker ligt de gewoonte ten grondslag aan haar vor ming. Deze kenmerkt alle die sociale daden, die niemand voor zich zelf wil, die sociale gedachten, die niemand voor zich zelf denkt. In het geven van een hand ter begroeting speelt zich iets - mechanisch af. als in een steen die valt. Ik heb het niet uitgevonden, men doet het na, ik doe het na, want als ik het niet doe, ziet men er mij op aan. Nu is elk gebruik altijd oud en voor het meerendeel zijn gebruiken onbegrijpe lijk en dom. Het collectieve bestaan is ont- ledigd van het persoonlijke en bezwaard met het mechanische, het is versteend, als na tuur buiten ons geplaatst, wij hebben hei- buiten ons om laten worden tot iets, dat ons dreigt te verpletteren, ons. de individuen als een natuurmacht, als een storm. Er is een verschrikkelijk dualisme ontstaan in Europa tusschen het individu en de ge meenschap, waarin de socialogen niet juist hebben gezien. De sprelvr waagt zelfs de gedacht uit te spreken, dat zonder maatschappij de mensch steeds izou kunnen herbeginnen met zijn leven. Aan het einde van dit betoog gaf Ortega Y Gasset, uitdrukking aan zijn hoop, dat Euro pa, dat zijn rijpheid heeft bereikt, er in zou slagen het collectieve te overwinnen en tech nieken te scheppen, die het persoonlijke in zijn volle waarde laten. „De dageraad der historische rede." Te Amsterdam heeft de wijsgeer en hoog leeraar gesproken over: De dageraad der his torische rede. Hij kwam hierbij o.m. tot de vol gende uitspraken: De generatie die omstreeks 1900 bloeide was de laatste die leefde uit de overtuiging der rede. Descartes' „Discours de la Méthode" was het hanengekraai van dat geloof in de rede, van het rationalisme, dat verzekerd is dat er geen mysteries zijn waarvoor het men- schelijk vernuft halt houdt. Nadat in de 15de eeuw den volken het ge loof in God was ontzonken gelooft de wereld uit Descartes' eeuw, dat het universum een rationeele structuur bezit, te benaderen met de mathematische rede, welke dus een soort tooversleutel tot alle begrijpen en weten zou zijn. Welnu, «en vergelijking met de wereld van 1900, tot 1910 zelfs, die de nabloei van dat ge loof was, is wel geschikt ons een heilzamen schrik in te boezemen. De verzekering dat alle dingen met de wetenschap te benaderen zijn, zou in sommige Europeesche landen thans reeds met een glimlach worden ontvangen. Niet dat heel Europa heeft opgehouden in de wetenschap te gelooven, maar wel hield deze op een levend geloof te zijn, dat steunt, dat men vereert. Men ziet reeds gebeuren, dat de weten schap als levend sociaal geloof door de col lectiviteit bijkans wordt geminacht. Waarom? Omdat de wetenschap die ons zelfs verre ge sternten nader bracht en die toch in laatste instantie op den mensch dient gericht te zijn, over de dingen van den mensch niet wezen lijks weet te zeggen omdat zij ten aanzien van de groote menschelijke veranderingen met den mond vol tanden staat De wetenschap toch, waarop de menschheid haar geloof deed berusten was de physico- mathematische, of uiteindelijk de biologische wetenschap. Zij was m.a.w. naturalistisch. Als deze wetenschap zich met den mensch be- moet tracht ze, naar haar aard, de natuur van den mensch te vinden, richt ze zich op zijn lichaam endaar dit een organisme is, be slaat ze dus het terrein der biologie. Het feit staat echter daar, dat wij drie eeuwen gebruikt hebben om ons daarmee in te laten, doch niets is gedaan om nader te ko men tot hetgeen voor ons het essentieelste is, nl. de menschelijke lotsbestemming, d.w.z., dat wat ons als menschen het diepste raakt en waartegenover de physisch-mathematische wetenschap zich gedraagt als water in een po reuze mand! De Westersche menschheid nu vindt bij die wetenschap geen afdoende baat meer, en zij kan niet meer wachten; zij is vermoeid van de nasporingen over gesternten en oVer nerveuze aandoeningen, ongeduldig dat alle natuurontdekking plots halt houdt voor dat unieke mysterie, het menschelijk leven. Spr. vraagt zich af: hoe komt dat?'Wellicht, zoo oppert hij, is het omdat de mensch geen ding is, omdat de mensch geen natuur heeft. Geloof staat niet in tegenstelling tot rede. Elke rede buiten geloof om gedacht is slechts een intellectueel genoegen. De eenige substantieele rede is de mensch zelf, d.i., wat spr. noemt de historische rede. HEEMSTEDE De verplaatsing van de Bronsteeschool. Geen spoedige beslissing te wachten. Dezer dagen heeft een delegatie van Volks onderwijs en van de Oudercommissie van de Bronsteeschool een bespreking gehad met Burgemeester en Wethouders over de voor genomen verplaatsing van de Bronsteeschool De delegatie gaf een uitvoerige uiteenzetting van de bezwaren en een toelichting op de adressen, die door Oudercommissie en Volks onderwijs terzake aan den Raad waren ge richt. Naar wij vernemen is het niet waarschijn lijk, dat deze kwestie in de e.v. raadszitting aan de orde zal worden gesteld. Vergadering R.-K. partij. Staats- Rede van den heer Jacq. Kamerbeek. Dinsdagavond hield de;afd. Heemstede van de R.-K. Staatspartij een vergadering in de kleine zaal van het R.-K. Vereenigmgsge- bouw. De voorzitter, de heer J". v. d. Weiden Az. deelde o.m. mede, dat er een commissie tot herziening van het reglement is samenge steld. bestaande uit de h-eeren W. Groenland, C. Nelis, N. J. Nijman, L. Roest, Ed. Steger en J. v. d. Weiden Az. Tevens wijdde de voorzitter enkele woor den aan de nagedachtenis van wijlen Jhr, mr. Oh, Ruys de Beerenbrouck. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat 1935 een vruchtbaar jaar is ge weest. Het ledental is .gestegen tot 1071. Het financieel verslag sloot met een saldo van f 1754.63. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren Heiier en J. W. v. d. Erf. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren H. A, Meeuwenoord, Q. v. d. Peijl en Ed. Steger en als plaatsvervanger de heer J. C. Behage. Nadat de heer H. A. Meeuwenoord een verslag had uitgebracht van de gehouden vergaderingen der kieskringen Haarlem en Velsen, werden als afgevaardigden naar die vergaderingen benoemd de heeren N. J. Nij man, H. A. Meeuwenoord, Q. v. d. Peyl, Ed. Steger en L. Roest. Vervolgens kreeg de heer Jacques Kamer beek het woord voor een rede, niet als onder werp'! „W^ar gaan wij heen". Spr. wi'l in deze rustige sfeer nuchter en zakelijk behandelen het internationaal en nationaal gebeuren van dezen tijd. De geschiedenis, aldus spr-., heeft meer donkere tijden gekend, doch de Christenen hebben voortgebouwd op hun beginsel. De dictatuur is een teeken des tijds. en hoe men die dictatuur ook beschouwt, zij is dezelfde als die in vroeger eeuwen. Spr. schetst de talrijke dictaturen uit de geschiedenis, zoowel de Grieksche als de Ro- meinsche. Allen echter moesten wijken voor het koningschap, Spr. schetst den bloei der middeleeuwen die gevrijwaard waren van de dictatuur tot in 1629 Engeland zijn dictator kreeg in den persoon van Olivier Cromwell, die handelde als nu Mussolini en Hitier en die een muur van soldaten om zich heen verzamelde, Maar op den dag van de onthoofding van den koning in 1640 keerde het volk zich ook tegen hem. Vervolgens schetste spr. zeer uitvoerig het verloop der Fransche revolutie met als dic tator een Robespierre, die zelf tenslotte op 't schavot kwam. en van een Napoleon die als eenzame gevangene stierf. Spr. gaf een droevig beeld van den toe stand in Rusland en in Spanje en Portugal. De heer Kamerbeek schetste den levens-, loop van Hitler, van agitator tot dictator. Spr. ziet in deze dictatorsrevue een beschei den les voor ons. De dictatuur is een tijde lijke oplossing, waarvan men ook de conse quenties moet aanvaarden. De Nederlanders wenschen -dit niet. Dat- hebben wij getoond in 1918 aldus spr. Het ordelievend Nederland, en vooral het ordelievend Katholieke volksdeel wil zich niet aan een dictatuur blootstellen. Spr. behandelt hierna de leerstellingen van het moderne heidendom, volgens welke d-e mensch het hoogste wezen is. Daarmede wordt de mensch echter een wanproduct en gedege nereerd tot slaaf van den staat. Dan komt de stof vergoding,met als gevolg dat wij de techniek beheerschen, maar honger lijden. De staat voor alles, en dan zegt de dictator „oorlogsmateriaal vóór eten en wonen, omdat dit het meeste urgent is." Waar gaan wij heen. ook in ons Vaderland vraagt spr. zich af. Hij ziet den toestand vrij gunstig in, al is die niet rooskleurig. Het werkloozenvraagstuk is het voornaamste pro bleem, maar dit is een internationaal vraag stuk, of dit een oplossing zou vinden in deva luatie betwijfelt spr. omdat men in het bui tenland direct maatregelen daartegen zou ne men. Trouwens, de grootste economen kunnen het daarover niet eens t orden. Zeker, er zijn fouten en gebreken, maar spr. zou, willen aan sporen tot meer vertrouwen, ook en vooral in de R.K. Staatspartij, en spr. zou als waar schuwend voorbeeld willen stellen de Centrum partij in Duitschland, die ook ten onder ge gaan is door over kleinigheden "te strijden en het groote belang uit het oog te verliezen. Bij de na deze rede volgende rondvraag stelde een der leden een vraag over het in stellen van familie-zonnebaden te Heemstede voor, welk besluit ook een R.K. raadslid ge stemd heeft. Spr. meent dat dit is tegen het Katholiek beginsel, en vraagt welke stelling het bestuur daartegen heeft genomen. De voorzitter kan zich met de houding van het raadslid niet vereenigen en begrijpt niet dat daarvoor gegronde motieven waren. Nadat nog verschillende leden hierover het woord hebben gevoerd, en nadat een motie van afkeuring op de houding van het raads lid geen meerderheid kon vinden, werd een motie met algemeene stemmen aangenomen om den Raad te verzoeken dit besluit om ge mengde familie- en zonnebaden in te voeren in te trekken. Tevens kwam tot uiting, dat de Katholieke raadsfractie in den regel weinig steun krijgt van de andere Christelijke partijen als het er om gaat een algemeen Christelijk beginsel te verdedigen. Het bestuur werd opgedragen een schrijven te richten tot de anti-revolutionaire en Chr. Historische raadsfracties om het daarheen te leiden dat er meer samenwerking komt als het dergelijke zaken betreft. Hierna werd de vergadering gesloten. 25 JAAR IN HUIZE ST. BAVO. Zondag 10 Mei zal het 25 jaar geleden zijn dat mej. Trijntje Brouwer in huize St. Bavo kwam. Zij was vroeger belast met allerhande hui selijke bezigheden, de laatste jaren is zij meer speciaal aangewezen voor hulp aan de ver zorging der kapel, hoewel zij ook nog vele an dere bezigheden heeft, Mej. Brouwer heeft vele vrienden, niet al leen onder de bewoners van het huis. maar ook daar buiten. Begrijpelijk is, dat er Zondag feest is in Huiz-e St. Bavo. De dag begint met een plechtige H. Mis in de kapel, waarna de bewoners van het huis er wel voor zullen zor gen dat het een ware feestdag voor haar wordt. HOOFDDORP BAD- EN ZWEMINRICHTING. Dinsdagavond werd in Hotel De Beurs te Hoofddorp een jaarvergadering gehouden van de Ver. Bad- en Zweminrichting onder leiding van Dr. Nanninga. Dr. Nanninga stelde den nieuwbenoemden zwemonderwijzer, den heer Van Grouw, uit Amsterdam aan de leden voor. De heer Venema secretaris memoreerde den bouw van den duiktoren. waarvoor dit jaar door de leden de gelden zijn bijeengebracht. Dr. Zuvdam. penningmeester gaf een finan cieel overzicht. De ontvangsten waren f 916.86, de uitgaven 875.57, zoodat een batig saldo van 41.29 aanwezig was bij het begin van het boekjaar. De aftredende bestuursleden, de heeren C. van Damme, J. N. Donker en dr. H. C. Nan ninga werden bij acclamatie herkozen. Dit jaar zal nog worden begonnen met schoolzwemmen. Hierna hield de heer Van Grouw een cau serie over het nut van zwemmen en over de verschillende onderwijsmethoden, meer in het bijzonder die van Kurt Wieszner. De lezing werd toegelicht met lichtbeelden. Heden overleed te Londen ónze lieve Man, Vader, Be huwd- en Grootvader J. A. J. Paulen Oud-hoofd der school A voor TT.L.O. to Haarlem In den oud er doun van 64 jaren. Londen: C. G. M. PAULEN— SIEVE RDINK Haarlem: W. C. VISSER PAULEN N. VISSER Treebeek: Ir. A. PAULEN M. PAULEN GERRITSZ en kleinkinderen Londen, 4 Mei 1936 16 Dranon Road - West Ealing W 13. Heden overleed plotseling onze' lieve Vader. Gehuwd en Grootvader - Hendrik Steensma Wedr. van Grietje Ranlcema in den ouderdom van S4 jaar. Uit aller naam M. J. STEENSMA Haarlem, 5 Mei 1936 Klein Heiligland 5 rd. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 9 Mei a.s. te 12 uur op de algemeene begraafplaats te Haarlem Heden overleed na kort stondig en geduldig gedra gen lijden, onze geliefde Vakier, Grootvader en Over grootvader Jan Plevier Weduwnaar van Kalherlna Cornelia Asma, in den ouderdom van bijna SI jaar. Uit aller naam JAC. PLEVIER Santpoort, 5 Mei 1936 Hoofdstraat 107 De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag S Mei a.s..te 11.30 uur. op de Algern. Begraafplaats aan .le Kleverlaan te I-laarlem. Heden is na langdurig lij den zacht en kalm van ons heengegaan onze lieve Pleegmoeder en Grootmoe der Johanna Margaretha Josephina Cox Weduwe van den Hoogedel- geslrengen Heer Ir. G. J. F. van Vrijberg-lie de Couingh, in den leeftijd van 70 jaren, Haarlem, Lorentzpleïn 14 6 Mei 19 36 L. POSTEMA SELZER P. F. POSTEMA E-DGAR HENRI WIM ZOEKT U een 2de handsch rijwiel? Kornit u dan bij ons eens kijken. Wij heb ben nog 1ste klas merken w.o. Raleigh, B.S.A., Humber, Simplex enz, Deze zijn zoowel in- als uit wendig als nieuw en prima gega randeerd. A. Koelemeijer, Bree- str. 3. Verhuren, Repar., Verruilen Keuken-werkmeisjes, 2 de, 3de, itleen en dagmeisjes v, h. en h. lagen, v. g. g. v. Gevraagd en langebode-n, Boogaard's Plaatsingbureau Jansstraat 56 Telefoon 14170 Getrouwd (bij volmacht) BEN DALMEYËR en LIDA KRUIJER Heemstede, 6 Mei 1936 Toek. adres: Ond. Parakan-Salak Pai-oeng koeda Java. Bij vonnis der Arrondissements- Rechitbank te Haarlem d.d, 21 April 1936 werd in staat van fail lissement verklaard G. DEE- GENS, timmerman, wonende te Haarlem, met benoeming van den E.A. 1-1 eer Mr. M. A. van Rijn van tUkemade tot Recht er-Commissa ris en van den ondergeteekende tot curator. Mr, G. E. MELLEMA Curator !r. Markt 6 ONGEDIPL. VERPLEEGSTER gevraagd voor lichte verpl.l in tern. Br. met uitv. tol. en vcrl. sal. no. 4741 bur. van dit blad BLOEMEND AAL MEVR. A. KONING VERPLAATST NAAR Gevraagd voor loop- en maga- zijnwerk NETTE JONGEN pl.m. 17 jaar. Aanmelden tusschen. -7 uur Plein 32 SCHOONHEIDSINSTITUUT Carla Vernout PLEIN 22 rood TEL. 1C5S4 (Leden Huisvrouwenvereemging 10 pCt. korting) Aangiftebiljetten worden des kundig- en nauwkeurig ingevuld door het Bur. v. Successiezaken (oud-ambt. Successie en oud chef de bureau v. h. notariaat), Leidschevaart 324 t. o. Scliouwtjesbrug Uiterst billijke tarieven! Advies 1.Telefoon 10605 in za'kengezin gevr., 15 Mei, fl. gezond meisje, v. d. en n., Ho 11. of Duitsche. 25 p. m. V. g. g. v. Geen winkelwerk, Aamn. Wagen weg 82. Deutsches Alleinmadchen per direct oder spater gefragt. Muller, 2e Weterlngplantsoen 17 Amsterdam. Anmeldèn vonab Donnerstag na.ch S Uhr. Ter opleiding erste klas brood- -raagd voor banketzaak lceftij/l, pl.m. 16 jaar. Br. n-o. 4733 bur. van dit blad Op fabrieks-handelskanitoor wordt voor direct gevraagd handige loeft. pl.m. 15 jaar. Eigenh. ge- sc-hr. br. no. 4737 bur. van dit blfud BEKWAME FIJNSTRIJKSTER raagd. Br. no. 4742 bur. van, dit blad Wordt gevraagd met .1 Juni een KEUKENMEISJE ;enegen eenig huiswerk te verr. Mevr. v. Riemsdijk, Tramweg 17, Aendenhout Per 15 Mei voor Haarlem en imgeving een ;evraagd. ingevoerd bij drogisten n parfumeriezaken. Voor serieus werker zeer goede vooruitzichten. Brieven met uitvoerige gegevens no, 4738 bur. van dit blad jevr„ pl.m. 15 jaar, g. k. fietsen, loon 5 p. w. Boekh. H. N, MUL, Kruissti-aat 25 HUWELIJK Vertrouwelijk. Gez. door Heer bem. Dame., wed., gesch. 30-45 j. Doel: huw. B'r. no. 4736 bur. van dit blad TE HUUR ruime bovenwoning, Gasthuislaan b. d. Kathedraal, huurpr. 5 p. w. en bovenwoning, huur 5 p, "w., omtrek station. Een keurige hen.- won/ing nabij den Hout, huurprijs 27 p. mmd. Woningbureau F. A. GROEN Parkliuvn 23 TE HUUR mooi hoekbovenhuis a. d. Scho- terweg. 5 kamers. Huurprijs 7 per week. Te bevr. Atje-h straat 9 3 AUTOMOBIELEN Graham Paige 4 pers. Sedan 1930 als nieuw ISO Ford 4 o. d. k. '31300 C-hevrolet 4 pers. Sedan '31, twee stuks, per sbuk 2S0 Fiat 4 pers. Sedan in pracht staat 190 Essex leswagen dubb. besturing, pedalen enz90 Ford V. 8. Sedan 300 Damesmotor a. nS0 Bij K. BEERS, Raamvest 55, Haarlem TE HUUR GEVR. goede stand, geschikt v. café. Br. no. 4739 bur. van dit blad vr. bekwame winkeljuffrouw bc ven de 18 jaar. Br. no. 4785 bui van dit blad GAAT U OVER TOT HET KOOPEN VAN EEN KOMT U DAN EERST BI] ONS EENS KIJKEN! Voor 7.50 KOOPT U ALLEEN BIJ ONS ZOO'N PRIMA MACHINE MET 5 MESSEN, DIE VOLKOMEN GEGARANDEERD IS. HARK, SCHOP EN SCHOFFEL, compleet, vanaf 1.75 PRIMA TUINSLANG v.a. 16 ct. p. M. H.H. TUINLIEDEN SPECIALE KORTING. GIEBELS' IJZERHANDEL OUDE GRACHT 5—7 TELEFOON 11304 {•tegenover Postkantoor)*

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3