IBIS SHAG De Ziekenhuisverzekering. lekker man! N.v.PaultMiai$er DONDERDSG 7MEI 1936 H A A R E E M'S D A G B E A D 8 HEEMSTEDE. Moet de bestaande regeling gewijzigd worden? Propaganda-avond Oranje- Garde. De afdeeling Haarlem van de Oranje-Garde hield Woensdagavond in de groote zaal van het gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat een propagan da-bij een komst, die gepresi deerd werd door den heer C. van Rooyen. Deze opende de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze, waarna hij een welkomstwoord sprak, speciaal tot den heer J. C. Boddens Hosang, burgemeester van Naaiden, die zich bereid verklaard had als spreker op te tre den. en tot de afgevaardigden van de afdee- lingen Amsterdam en Alten aan den Rijn. Spreker betreurde het, dat het aantal leden in het afgeloopen jaar niet sterker gegroeid was. Daarom wekte hij de aanwezigen op, veel propaganda voor de Oranje-Garde te maken. Drie jonge meisjes, gekleed in roode. witte en blauwe jurkjes, voerden een Hollandsche potpourri op, die zeer in den smaak viel en met een luid applaus beloond werd. De Mondorgelclub der afdeeling bracht eenige nummers ten gehoore; zij deed dit op verdienstelijke wijze, vooral wanneer men bedenkt, dat deze club nog maar sinds kort werd opgericht. Het Wilhelmus werd staande aangehoord. De voordracht ..Dappere Jongens" oogstte eveneens veel bijval. Daarna was het woord aan den heer Bod dens Hosang, die een rede hield over het on derwerp: „Steunpunten in dezen tijd". Hij noemde het moeilijk, in dezen zwaren tijd over dit onderwerp te spreken, als men weet, hoe vele duizenden jongeren werkloos zijn, zonder de minste hoop voorloopig op een goede toekomst. Ook een woord van opwek king tot de ouderen is in dezen tijd niet ge makkelijk, wanneer men let op de nooden van dezen tijd. Toch is er een heel voornaam steunpunt: dat is het gezag. Zoowel bij men- schen als dieren. Alles gaat langs vaste wet ten. naar Gods bestel. Het Nederlandsche volk vindt zijn gezag in het Huis van Oranje, dat al zooveel eeuwen van zulk een groote beteekenis voor ons land is geweest. Spreker schetste ook het leven van onze Koningin. Het Nederlandsche volk heeft re den te over om dankbaar te zijn voor het be zit van zulk een edele landsvrouwe, die over al waar zij komt, stormenderhand aller har ten verovert. Dat komt ook, omdat zij zoo met haar volk en diens nooden meeleeft, waartoe spreker aan verschillende gebeur tenissen herinnerde, o.a. aan de natuurramp te Borculo: aan den watersnood, die zooveel streken teisterde, enz. Wij hebben in onze Konm gin een levend beeld van orde en grootheid. De Oranje-Garde heeft dan ook een dank bare taak. het volk steeds meer te laten be seffen, dat het pal moet staan voor het gezag. Een steunpunt in onze samenleving is ook het gezin. Ook daarvoor moet men pal staan. Het degelijke, ouderwetsche Hollandsche ge zin moet gehandhaafd blijven. Een derde steunpunt is het geloof, dat ook voor onze voorouders zulk een groote ze gen is geweest. Alles wat geschiedt gebeurt naar den wil van den Potentaat der poten taten. De mooiste taak van de Oranje-Garde is. mede te bouwen aan den rechtstaat in ons mooi Nederland, in de wetenschap, dat Oranie, het gezin en het geloof drie steun punten zijn. die de moeite waard zijn, er vonr te strijden. (Applaus). De voorzitter dankte den spreker voor zijn enthousiaste rede. Het verdere gedeelte van den avond werd m°t voordracht, muziek en zang gevuld. Het is voor de Oranje-Garde een mooie avond geweest. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Bii de te 's Graevnhage gehouden Staats- herexamens voor Muziek, is voor het theore tisch gedeelte 1. o. geslaagd, de heer J. H. G. Tegel te Santpoort, leerling der Toonkunst- school alhier. EINDEXAMENS H. B. S. De minister van onderwijs heeft de deskun digen benoemd met wier medewerking de examens H. B. S. worden afgenomen. Bij de eindexamens van de: 2e H. B. S. B te Haarlem op 22. 23, 24, 25. 26. 27. 29. 30 Juni en 1 Juli: zijn deskundigen: W. van Rijswijk de Jong, gen.-maj. b. d., te 's Gravenhage; dr. L. Algera. te Lisse: mevrouw dr. J. van den Bergh van EysingaElias, te Santpoort. Bij de eindexamens van de Rijks H. B. S. te Velsen op 3. 4, 6. 7, 8, 9 en 10 Juli zijn deskun digen: dr. J. van der Bilt, observ. aan de Sterrew. te Utrecht: dr. A. J. C. de Waal. lid van den Octrooir. te 's Gravenhage; dr. W. J. Kiihler, hoogl. aan de Gem. Univ. te Am sterdam. Bij de eindexamens van de 1ste H. B. S. te Haarlem op 23, 24. 25, 26. 27 Juni, 1, 2, 3, 4, 6, 7. 8 en 9 Juli zijn deskundigen: ir. D. J. Kruyt- bosch, ouddir. eener h. burgersch., te 's Gra venhage; dr. J. Boeseken, hoogl. aan de Techn. Hoogesch. te.Delft; dr. J. de Zwaan, hoogl. aan de Rijksuniv. te Leiden. Bij de eindexamens van de: afd. H. B, S. van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal op 22, 23, 24 en 25 Juni; afd. H B S. van het R.-K. Lyc. te Haarlem op 26, 27, 29 en 30 Juni; afd. H.B.S. van het Christelijk Lyc. te Haarlem op I. 2, 3. en 4 Juli; zijn deskundigen: ir. J. M Rademaker, te Leiden: ir. F. Liebert, dir. van een Rijksinst. v. viss.onderz. te Den Helder; dr. S. Elzinga, insp. van het gymn. en het middelb. onderw. in de derde insp., te Haarlem. Bij de examens van de afdeeling A van de R. H. B. S. te Velsen op 29, 30 Juni en 1 Juli zijn gecommitteerden: mr. dr. E. Tekenbroek, acc. te Wassenaar; mr. A. de Stoppelaar, oud- onderbiblioth, van de Konink. Bibl. te 's Gra venhage; mej. ar. A. Posthumus, priv.-doc. aan de Gem. Univers. te Amsterdam, won. te 's Gravenhage. I HYPOTHEEKBANK NOORD HOLLANDSCH GRONDCREDIET N.V. Aan het jaarverslag over het jaar 1935 wordt het volgende ontleend: In 1935 wer den geen nieuwe leeningen afgesloten. Het bedrag der uitstaande leeningen bedroeg op 31 December 1935 f 7.289.177,74 (vorig jaar f 7.964.615,24), terwijl het bedrag der inge kochte onderpanden na afschrijving op de balans voorkomt met f 129.970,28 (vorig jaar f 32.600). Aan 3V2 pet., 4 pet. 4 1/2 pet. en 5 pet. pandbrieven stond op 31 December 1935 uit een bedrag van f 7.415.400 (v. j. f 7.961.800). Het totaal der reserven bedraagt f 283.379,78 nadat uit de statutaire reserve een bedrag van f 32.000 is overgeboekt naar de reserve voor diverse belangen. Aan deze laatste re kening is toegevoegd het exploitatie-saldo over 1935 ad f"50.083.48 terwijl ten laste van deze rekening werden gebracht de bij ge dwongen verkoop geleden verliezen, het be- dn? der afgeschreven rente alsmede de af schrijving op de ingekochte onderpanden. Voorsesteld wordt over 1935 geen dividend Uit te keeren. In de schaduwen van morgen. Lezing voor Vrijz.-Dem. Jongeren. Woensdagavond sprak de heer P. H. Boone voor de Vrijz. Dem. Jongerenorganisatie over het boek van Prof. Huizinga „In de schadu wen van morgen". „Er zijn", aldus deze spreker, „weinig boe ken die ons iets nieuws leeren. Onder die weinigen behoort echter ongetwijfeld het boek van Prof. Huizinga." De heer Boone las in den loop van den avond verscheidene stukken uit dit boek voor. „Wij spreken voortdurend over een cultuur crisis. Laten wij eerst erover nadenken wat wij hieronder hebben te verstaan. Het is een his torisch begrip en een parallel met de twee groote historische crises, die van 1500 en die van de Fransche revolutie, ligt voor de hand. Misschien legt Huizinga te weinig nadruk op de industrieele revolutie van de vorige eeuw. De concentratie van veel menschen in groote gebouwen is van enorme invloed ge weest. Wij zijn wel ver van het woord van Rous seau: „Revenons a la nature". Het is begrij pelijk dat deze industrieele revolutie op ont zettende tegenstand stuitte en tochHet intellect is niet weg te cijferen. Als wij deze geweldige crises zien behoeven wij voor onzen tijd niet zóó ongerust te zijn. Doch een groote houvast geeft deze historische bespiegeling ons niet. Wij hebben verleerd het oude te vereeren. Wij kunnen niet anders dan vooruit gaan. Volledige verdieping in oude waarden is verdwenen. Wat is cultuur? Ook hier citeert de spreker Huizinga: Cultuur beteeken t beheersching van de natuur. Hoe staat het met de beheersching van de vienschelijke natuur? Beheerscht de mensche- lijke natuur zichzelf? Alle vroegere culturen hebben erkend dat de staat ook zelf een moraliteit had. De moderne wijsbegeerte erkent de mogelijkheid dat voor den staat geen moraliteit bestaat." In dit verband haalde de heer Boone de woorden van Min. Oud aan waarin deze had uitgesproken dat hij de woorden van de Berg rede niet op den Staat toepasselijk kon ach ten. „Dit is een onmogelijkheid en al is deze uitspraak mir.der sterk dan de moderne staatsphilosophie, het opent den weg tot bar barisme. De moderne staat heeft noodig het heidenbegrip. Die brengt de cultuur alleen maar achteruit. Want de helden-naam was eens het privilege van de dooden, evenals de heiligheid. We zouden kunnen zeggen dat de moderne tijd leeft in permanente puberteit. Er is een gebrek aan gevoel voor gepastheid. Wij zullen moeten komen tot het inzicht dat er geen rust voor ons is zoolang het lijf van onzen broeder nog geschonden wordt. „Is er nog hoon?" Dan besluit de spreker met de woorden van prof. Huizinga: „In ieder organisme vragen de storingen de meeste aandacht. Doch over de heele wereld is een gemeenschap bereid om het goede te aan vaarden. Een tijd van zware verdrukking is makke lijker te dragen door de ouderen dan door de jongeren." De avond werd besloten met een gedachten- wisseling. PERSONALIA. Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, is bevorderd tot arts de heer A. H. Garrer te Haarlem. „De Lichthoeve'' te Santpoort. We ontvingen het Mei-nummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het Kindertehuis van dien naam aan de Kweekerslaan te Sant poort. Daarin lezen we o.a., dat thans Zuster A. Verkerk, de ijverige secretaresse en pen ningmeester, met een ernstige ongesteldheid in één der ziekenhuizen te Haarlem is opge nomen. Dit geeft natuurlijk in het groote huis gezin veel ongerief, want zij is de rechter hand van de Directrice Zuster J. Th. Kuyck. De directrice laat in een gevoelvol hoofdarti kel, getiteld „Minder dan een hondje", het groote verschil zien tusschen de liefde van een moederhond tegenover haar jongen en die van sommige menschelijke moeders. Het 900ste kind, dat de vorige maand was ingeschreven, is overleden. Verder wordt zooals gewoonlijk weer rekening en verantwoording gedaan van de giften in geld en natura. VOOR DEN1 IPOLITIERECHTER—I ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie, Smedestraat, uit sluitend tusschen ll en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Autoped, Steffens, Florapark 12 Bril, Munniks. Duvenvoordestraat 13 rood: Doos met margarine, v. Aalst, Boogstraat 30; Etui met inhoud, Veldrop, Dr. Schaepman- straat 122; Koperen gewicht, v. Leeuwen Dahliastraat 17; Hond, v. Roon, Middenweg 70; idem Zwanenburg, Sterreboschstraat 74: idem Schoonhoven, Raamsingel 2; hond en kat, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Mes Galema, Rijksstraatweg 475; Portefeuille, de Bondt, Kleverparkweg 21B rood; Portemon- naie met inhoud, Rozenhart, Rollandstraat 46; Hondenpenning, v. Beaumont, Jansweg 50 Pet, Hoogkamer, v. Loostraat 31; Rijwiel plaatje, v. d. Zon, Amsterdamstraat 3x; idem Groothond, Kinheimweig 9a Bloemendaal; idem, Kuijer, Kennemerstraat 19 rood; idem Politiebureau Smedestraat; Sleutels met ring, de Graaf. Ged. Oudegracht 150; Damestasch met inhoud, v. Coolen, Weteringstraat 48; Tasch met inhoud, Augustinus, Roosveldstr. 52; Dekzeil, Zandberg, v. Nesstraat 34. zoo'n groote ronde beschuit van Paul C. Kaiser! Bros en knapperig, zooals alleen de allerbeste beschuit kan zijn! Voor een heerlijk, gezond ontbijt bijna onmisbaar Haal een rol in huis! 9 stuks 9 ct. Met Paula-bonl Groote ronde beschuit N. V. PAUl C. KAISER. BESCHUITFABRIEKEN - ROTTERDAM (Adv. Ingez. Med.) - sen om zoo mogelijk den autobezitter te hoo- ren. Cigarettenpapier. Zooals wij reeds medegedeeld hebben is door den heer S. Rijkes en 4 andere raadsle den bij den Heemsteedschen raad het volgen de voorstel ingediend: le een commissie te benoemen, bestaande uit een wethouder en vier raadsleden, die het vraagstuk der ziekenhuisverpleging, hetzij van gemeentewege of op andere wijze, zal hebben te onderzoeken; 2. Mocht de raad met dit voorstel accoord gaan, sub a de benoeming dezer commissie over te laten aan den voorzitter van den raad; sub b. aan deze commissie het recht te geven zich zoo mogelijk twee artsen, gevestigd in Heemstede, te assumeeren; sub c. als secretaris dezer commissie een ambtenaar der gemeente aan te wijzen. Tegenwoordige toestand te Heemstede. Niet ingewijden en daartoe behooren ook nog vele ingezetenen van Heemstede zouden uit dit voorstel den indruk kunnen krijgen dat er in die gemeente niets op dit terrein bestaat. De toestand is thans zoo: Er bestaat een R.K. Vereeniging voor zie kenhuisverpleging waarbij een kleine 6000 ingezetenen (volwassenen en kinderen) ver zekerd zijn. De contributie bedraagt 5 cent per week. Kinderen onder de 16 jaar betalen 2 Va cent. Voor rekening van dit fonds kan men per jaar 6 weken kosteloos in een zie kenhuis verpleegd worden. Niet R.K. ingeze tenen kunnen als „hospitanten" toegelaten worden, zij hebben dezelfde rechten en ver plichtingen, maar nemen geen deel aan het besturen der vereeniging. Verder zijn ongeveer 1200 Heemstedenaars aangesloten bij de (neutrale) Vereeniging voor ziekenhuisverpleging voor Bennebroek en omstreken. Deze vereeniging heeft haar leden behalve te Bennebroek en Heemstede te Killegom, Haarlemmermeer en Bloemen daal. De contributie bedraagt 5 cent. Als er in een gezin meer dan 3 kinderen onder de 16 jaar zijn, worden die vrijgesteld van contri butie. Verzekerden hebben recht op f 140 per jaar voor ziekenhuisverpleging. Ieder kan zelf ziekenhuis kiezen, evenals de klasse waar in hij verpleegd wil worden, maar de vereeni ging vergoedt niet meer dan f 4 per dag. Het verpleeggeld 3de klasse in het St.-Eli- sabetlvs Gasthuis is f 4.50, in de Maria-Stich- ting f 3.50 en in het Diaconessenhuis f 3,75. Het gevolg van deze tarieven is. dat er wei nig patiënten naar het St.-Elisabeth's Gast huis gaan, want dan moet immers f 0.50 per dag bijbetaald worden. Wie in een goedkooper ziekenhuis gaat kan als het noodig is langer verpleegd worden voor hij aan het maximum van f 140 is. Vooral uit Hill e gom gaan daarom veel patiënten naar het Academisch Zieken huis te Leiden, dat slechts f 2,50 rekent. Als de gemeente Haarlem dus prijs stelt op meer patiënten in het St.-Eli sabeth's Gasthuis, zal zij de tarieven moeten herzien. In het algemeen kan dus gezegd worden, dat de voor ziekenhuisverpleging verzekerde Heemstedenaars 5 a 6 weken zonder kosten verpleegd kunnen worden. Als toevallig die periode in het laatst van het jaar valt, kan, als dit noodig is, de nieuwe periode van het nieuwe jaar daar bij aansluiten. In verreweg het grootst aantal gevallen duurt de ziekenhuisverpleging korter dan 5 a 6 weken. Het percentage der gevallen waarbij een langere verpleging noodzakelijk is be perkt zich tot nog geen 15. In die gevallen moet de patiënt of zijn familie de verdere ver pleging betalen of moet als dit niet moge lijk is, de gemeente bijspringen en het ver pleeggeld geheel of gedeeltelijk voor haar re kening nemen. llil!lll||lll|||l|lllllllli:iill!llllllllllllilllllt!lllH geven bewezen en eischte. omdat verdachte al dikwijls eerder veroordeeld is voor overtre ding der Tabakswet f 100 boete. De rechter strafte conform. Verboden distilleertoestel. Een ambtenaar van de belastingen trof op den zolder van een perceel op de Bakenesser- gracht eenige voorwerpen aan, welke volgens dien ambtenaar tezamen een distilleertoestel zouden vormen, waarom hij de zaak in be slag nam en proces-verbaal opmaakte. Twee longelui, die de vervaardigers van het toestel waren, moesten nu terecht staan we gens het in voorraad hebben van een distil leertoestel zonder vergunning, maar zij be weerden, dat het geen distilleertoestel was, doch een vinding van hen, welke een ander doel had dan er alcohol mee te stoken; zij noemden het een ontijzeringstoestel. De rijksadvocaat voerde aan, dat een on derzoek in het perceel was ingesteld, omdat vermoed werd, dat daar een geheime bran derij was en voorts, dat het gevonden toe stel voor distillatie kan worden gebruikt. Hij achtte het ten laste gelegde bewezen en vor derde hechtenis. De Officier eischte daarop voor ieder 2 maal 2 maanden hechtenis; de politierechter veroordeelde tot 2 x 6 weken hechtenis voor het vervaardigen en het voor handen hebben van een distilleertoestel. Ook een bewoner van Sntpoort moest te recht staan wegens het hebben van een dis tilleertoestel en voorts wegens het in voor raad hebben van sterken drank. Verdachte deed een wonderlijk verhaal. Hij was eens in Rotterdam geweest en ontmoette daar een hem onbekend persoon, die zei, dat hij naar Den Helder moest en den Santpoorter uit- noodigde om met zijn auto mee te rijden. Merkwaardigerwijze moest de vreemdeliing toen ook opeens in Santpoort zijn, ja een per soon zou hem daar in den nacht opwachten, om een pak in ontvangst te nemen. Die ge heimzinnige derde kwam niet en toen heeft de Santpoorter op verzoek van den vreemde ling, van wien hij overigens niets weet, het pak in ontvangst genomen en gehouden. Nie mand is er om komen vragen. De belastingambtenaren werden echter ge waarschuwd, dat bij den verdachte een ge heime branderij was, waarop zij bij huiszoe king de ingrediënten vonden. De rijksadvocaat geloofde niets van het verhaal en achtte het hebben van een distil leertoestel zoomede het ontduiken van accijns bewezen. Een eisch werd niet gesteld, aange zien een nota van de ontdoken accijns moet worden overgelegd. De zaak werd dus ge schorst tot 10 Juni. De gemeente Heemstede subsidieert de bei de vereenigingen met f 1 per lid en per jaar indien de verzekerden geen inkomen boven de f 3000 genieten. Er kan dus gezegd worden dat in totaal ongeveer 7000 ingezetenen van Heemstede voor ziekenhuisver pleging verzekerd zijn. De gemeente telt evenwel 18.000 bewoners, zoo dat op heden er nog 11,000 buiten val len. Natuurlijk zijn onder die 11,000 zeer ve len die zoo draagkrachtig zijn, dat zij zelf het risico van een verpleging in een zieken huis kunnen dragen. Ook zullen er velen zijn, die zich bij een particuliere verzekerings maatschappij voor dit risico gedekt hebben. Maar ni elk geval is toch wel aan te nemen, dat er onder die 11.000 nog zeer velen zullen zijn die wel in de termen zouden vallen om tot een ziekenhuisverzekering toe te treden. Waarom wijziging? De heer Rijkes heeft, naar wij vernemen, het initiatief tot dit voorstel gexiomen, omdat hij meent, dat het voor Heemstede beter zou zijn als er een zelfstandige neutrale vereeniging voor ziekenhuisverzekering werd opgericht. Hij meent dat het bezwaren heeft, dat de zetel der bestaande vereeniging in Bennebroek gevestigd is. De heer W. Bulten, bestuurslid van deze vereeniging voor Heemstede, vex-klaarde ons daarentegen dat hij die werxschelijkheid nooit gevoeld heeft. Trouwens zoo zei hij in de praktijk is die ook nooit naar voren gekomen. Bij ons bestuur zijn althans nooit klachten in die richting ontvangen. Het Haarlemsche systeem. Omdat de voorstellers ook gewagen van een eventueele ziekenhuisverpleging van gemeen tewege is hier wel aanleiding mede te deelen hoe die te Haarlem geregeld is. De gemeente Haarlem heeft voor het ver haal van de ziekenhuisverpleging een overeen komst gesloten met de ziekenfondsen. Man en vrouw betalen elk 8 cent per week, kixideren onder de 16 jaar behoeven niet te betalen. Daax-uit blijkt dus, dat de Haarlemsche ge zinnen met kinderen beneden de 16 jaar iets minder aan contributie betalen dan de Heem stedenaars. Bovendien wordt kostelooze verpleging ge garandeerd voor onbeperkten tijd. Behalve voor ziekenhuisverplegirxg geldt de verzekering ook voor sanatoria, rusthuizen, enz. Te Haarlem zijn (de kinderen oxider de 16 jaar die niet betalen meegerekend) een kleine 90.000 ingezetenen 'op die wijze verzekerd. Dit is dus 70% der bevolking. Dit is dus belang rijk meer dan te Heemstede waar het per centage nog geen 40 is. Het Haarlemsche systeeni geschikt voor Heemstede De vraag4 dringt zich dus naar voren of het Haarlemsche systeem ook voor Heemstede geschikt zou zijn. Uit 't onderhoud dat wij met den heer Bulten hadden, kregen wij den indruk, dat er bij de bestaande vereenigingen wel geen bezwaar zal zijn, dat de gemeente een ziekenhuisver zekering instelt op de basis van Haarlem, mits daarbij de bestaande vereenigingen ingescha keld worden. Het Haarlemsche systeem biedt aan de verzekerden ongetwijfeld meer voor- deelen, maar het is de vraag of de gemeente Heemstede meer voor de ziekenhuisverpleging zal willen uitgeven dan zij thans reeds doet. Het zou wel eens kunnen zijn dat dit bij aan vaarding van het Haarlemsche systeem noo dig is. Over deze quaestie hebben wij tenslotte in formaties ingewonnen op het Heemsteedsche raadhuis. Ons bleek, dat het gemeentebestuur reeds enkele jaren geleden een on derzoek heeft ingesteld naar de vraag of het gewensclit was het Haarlem sche stelsel ook te Heemstede over te nemen. Toen is die wenscbelijkheid niet gebleken, omdat het aan de ge meente dumder zou komen. Maar zoo werd er ons bij gevoegd in den loop dezer jaren kan de toestand evenwel veraxiderd zijn. Dit kon pas uit een nieuw onderzoek blijken. Wel is te zeggen, dat de kosten voor de ziekenhuisverpleging voor de gemeente in den laatsten tijd zijn opgeloopen tot 23.000 a 24.000, waaronder evenwel de subsidie aan de ziekenhuisverzekeringen begx'epen is. Feitelijk zou er thans bij de overneming van het Haarlemsche systeem voor Heemstede niet zoo heel veel meer veranderen. De gemeexxte betaalt thans al voor zeer velen die langer dan 5 a 6 weken verpleegd moeten worden de ziekenhuiskosten. In verhouding is het aantal ingezetenen dat in zoo'n geval de kosten zelf kan dragen kleiner geworden. Officieel valt verpleging in sanatoria en rusthuizen buiten de bestaande ziekenhuis verzekering. maar dit wordt zeer soepel toe gepast. En bovendien als de vereenigingen het voor min- en onvermogenden niet betalen, moet de gemeente het doexi. Bovendiexi heeft Heemstede aan alle ar beiders die met werkloosheid te kampexx heb ben den eisch gesteld, dat zij zich voor zieken huisverpleging moeten verzekeren bij een van de bestaande fondsen. STAATSEXAMENS VOOR MUZIEK 1936. In de met het afnemen der Staatsexamens voor Muziek in 1935 belaste commissie zijxi door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetensclxappen de volgende toonkunste naars uit Haarlem en omgeving benoemd: tot waarnemend lid-voorzitter de heer A. de Vogel: tot leden: de heeren M. Lürsen, J. P. Vincent en K. de Jong, allen als leerkrachten werkzaam aan de Muziekschool van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst al hier. Belastingzaken. Het is prijzenswaardig te trachten in deze moeilijke tijden op een fatsoenlijke wijze iets te verdienen en er zijn lieden, die ijverig speu- rexx of er ergens eeix mogelijkheid is. Zoo doende ontstaan er beroepen, waarvaxi me nigeen het bestaan niet vermoedt. Het was dan ook iets nieuws te vernemen, dat drie Amsterdammers er per fiets op uit gingen om te zien of zij onderweg motorrijtuigen kon- dexi aaxitreffen, die panne haddexi en waar zij misschien tegen betaling reparaties aan konden verrichten. Uit het verhaal, dat eexx hunner thans voor den rechter deed. moest blijken, dat de drie werkzoekenden op 14 April van het vorige jaar te Heemstede geluk hadden gehad. Er stond een auto langs den weg, die niet kon rijden, omdat de benzineleiding niet in orde was en de gelegenheidsreparateurs maakten de zaak in orde. Toen moest echter even met den wagen worden gereden, om te zien of de machine kerkelijk weer goed fuixctionneerde en de repax-ateur, van alle markten thuis, hing nu een kartonnerx nummerbord met zijn eigexi nummer aan den wagen, maar waarvoor dat eigenlijk noodig was is niet duidelijk, want hij had met zijn rijbewijs toch den auto kun nen besturen exx het nummerbord kon hem slechts iix ongelegenheid brexigen, want dat behoorde niet bij dien wagen, terwijl er geen wegenbelastingkaart was. Dat laatste bracht hem dan ook in ongelegenheid, want een be lastingambtenaar hield hem aan en hij moest nu terechtstaan voor het rijden zonder die kaart. Eigenlijk x-eed hij niet, toen hij werd gecontroleerd, maar stond hij een beetje aan den wagen te morrelen. We moeten opmer ken, dat hij was blijven stilstaan om naar de machine te kijken, toen hij den belastingamb tenaar zag en deze vertelde, dat het wel eens meer gebeurt, dat men bij ontdekking van belastingambtenaren naar defecten gaat zoe ken. De mogelijkheid moet dus niet voorbij worden gezien, dat het heele verhaald om trent het motordefect en dezen onbekenden heer, die in een café wachtte, op fantasie be rustte en dat de Amsterdammers er misschien gewapend met nummerplaten en rijbewijzen, op uit togen om fraudeerende autorijders door de controle heen te helpen door te doen alsof zij die auto's repareerden. De politierechter vertrouwde de zaak niet en vond het noodig de behandeling te schor- IJmuiden schijnt hijzonder in trek te zijn bij smokkelaars van cigarettenpapier; we hebben althans al eexiige keeren gevallen van inbeslagname voor de rechtbank gezien, die steeds in IJmuiden speelden. Nu was er weer een partij van 13465 blaadjes ter gezamelijke grootte van ruim 36 M2. (de fiscus rekent per vierkanten meter) waarvoor geen belasting was betaald, bij een sigarenwinkelier in be slag gexiomen en deze hoorde daarvoor 2 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen, aangezien hij reeds eerder op smokkelarij was betrapt en er toen nog met geldboete was afgekomen. Hij vond dien eisch hoog en be riep zich op zijn armoede, maar de politie rechter vond geen termen voor geldboete; in plaats van 2 maanden gaf hij echter 2 we ken gevangenisstraf. Sigaren en fietsen. In Zaandam was een sigarenwinkelier, die de klanten in de gelegenheid steide een fiets te winnen door hun lootjes voor rijwielen ter hand te stellen. Een andere sigarenwinkelier zag dit met leede oogen aan en begaf zich naar den com missaris van politie om te vragen of ook hij lootjes voor fietsen cadeau mocht geven. Hij deed dit, omdat de Tabakswet het geven van cadeaux verbiedt. Of de commissaris al dan niet toestemming gaf, blijve buiten beschou wing, waixt die was niet aanwezig, doch de sigarenwinkelier meende toch, dat hij, de lootjes gevende, niets strafbaars deed en dies deed hij het, doch de belastingambtenaren waren het er niet mee eens en daarom moest de winkelier terecht staan. Als verweer voerde hij aan, dat hij de lootjes niet gaf op voor waarde, dat men iets moest koopen, want want ieder, die in den winkel kwam, kon zon der meer eexx lootje pakkexi. Die lootjespak- kerij had hem al een stuk of 12 fietsen ge kost. Uit een schrijven van den commissaris blijkt nu, dat deze in de lootjesgeverij geen overtreding der Loterij wet zag. Over de Ta bakswet zou niet zijn gesproken. De verdachte beweerde, dat hij van mee ning was geweest, dat de commissaris de han delingen ook niet in strijd met de Tabakswet achtte, hij meende, dat hij er wel degelijk in verband met die wet op gewezen had en zoo doende zou hij geheel te poeder trouw de Ta bakswet hebben overtreden. De rijksadvocaat achtte overtreding van de verbodsbepaling betreffende het geschenken

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10