De Eerste Marathonloop. A$euda 8 Mei W36 DONDERDAG 7 M E I 1936 HAARDE M'S DAGB'CAD SPORT EN SPEL Hoe Loues in 1896 te Athene won. Op 1' Augustus, wanneer fce Berlijn de Spe len van de elfde Olympiade met groot cere monieel worden geopend, zal het indrukwek kendste moment van het geheele ceremonieel wellicht dat zijn, waarop de laatste man van een estafette van duizend loopers, den uit het Grieksche plaatsje Olympia overgebrachten fakkel het Olympisch Stadion binnendraagt, om hem op de daarvoor bestemde plaats te zetten. Wij willen het niet hebben over de nauwkeurige organisatie, die vereischt. wordt, om ervoor te zorgen, dat deze laatste man juist op tijd binnenkomt, nadat 999 anderen hem op een afstand van meer dan 2000 K.M. in estafestte zijn voorgegaan. Wij willen ook, buiten de bloote vermelding, zwijgen over het feit, dat de jeugdige koning Peter van Joego Slavië den fakkel over een afstand van l'OOO Meter door zijn land zal vervoeren en even min uitweiden over de Oostenrijksche athleten wien deze taak voor het vervoer door Oosten rijk is opgedragen en die allen zich bij vroe gere spelen hebben onderscheiden. Wij willen het ditmaal hebben over den merkwaardigsten en tevens oudsten van al deze fakkeldragers, den Griek Loues De eerste der reeks moderne Olympische Spelen is in 1396 te Athene gehouden. De ver kiezing van deze plaats was een goed. en pië teitvol idee. De Spelen moesten weer opgeno men worden in het land, waar zij vroeger tot roem en tot verval waren gekomen. Dit was de gedachte van Baron Pierre de Coubertin en, de belangstelling in aanmerking genomen, waarin de Spelen zich nu verheugen, kan het zeker geen slechte gedachte genoemd wor den. Een bezwaar' voor vele deelnemers aan deze eerste Spelen was overigens diat het ver schrikkelijk warm kan zijn, en .toen ook was, in Griekenland, al had men dan ook de voor zorg genomen de wedstrijden niet later dan Maart vast te stellen. Op 29 Maart was men genaderd tot het hoogtepunt van de Spelen, den Marathonloop. Een echte Marathonloop inderdaad, want de start vond plaats in het dorpje van dien naam en de finish lag te Athene, juist zooals het vele honderden jaren vroeger het geval was geweest. Er kwamen vijfentwintig jonge mannen aan den start en onder hen bevond zich de Grieksche herder Loues, van wien be kend was, dat hij een onvermoeibaar looper was, gebruind en gehard in de bergen van zijn vaderland bij zijn kudde. Hij kon loopen deze Griek, maar hij was geen hardlooper in den zin, waarin wij het woord thans verstaan. Hij v/as herder van zijn beroep en hij liep veel, maar over sport had hij nauwelijks gehoord en zeker nooit gelezen. Een speciale training, (behalve dan die, welke zijn vak hem van na ture gaf, had hij nooit gevolgd en wanneer iemand' hem'zou gesproken hebben, over bij zondere voeding, vitaminen, massage, dan zoiu hij er ongetwijfeld niets van begrepen hebben. Loues was een natuurmensch, krachtig, zoo krachtig, dat hij schier onvermoeibaar was. En als er 42 K.M. geloopen moest worden, dan kon hij best meedoen, want zooiets had hij meer vertoond, achter de dieren aan, waarover het toezicht aan hem was toevertrouwd. Loues meldde zich aan voor den Marathon loop en, hoewel men de merkwaardigste in lichtingen over zijn uithoudingsvermogen kreeg, stelde men hem toch de conditie, dat hij zich wat extra in het loopen moest oefe nen. Hij had er niets tegen. Tijd genoeg. Hij liep dus wat meer, bergop, bergaf, in de gloeiende hitte en als hij moe was dronk hij wat landwijn en legde zich te slapen, totdat zijn kudde hesn weer noodig had. Oj 29 Maart stond hij tussohen de andere 24, bereid om dat middagloopje te maken, terwijl in Athene in het wit marnieren stadion en daarbuiten de geheele bevolking in gewel dige voor opwin ding wachtte. De groote glorie van deze Spelen moest worden, dat een Griek den Marathonloop won. Loues was niet de eenige hoop van zijn landgenooten en zelfs niet de grootste. Maar hij stond daar aan den start in de volmaaktste kalmte te wachten, tot hij zou mogen vertrekken, zich volkomen onbewust van de groote sportieve verant woordelijkheid, die op hem en de anderen drukte. Het moment was daar. Overste Papadia- mantopioulos een naam die ook aan de vergetelheid dient te word'en ontrukt gaf het startsein en het veld der 25 verdween aan eengesloten in de hitte en het stof van den kalen wit glinsterenden landweg. Men had de training van Marathon-athleten in 1896 nog niet tot een wetenschap verheven, want de klassieke afstand van 42 K.M. was toen pas weer naar voren gebracht. Maar van die 25 loopers hadden er toch in eik geval 24 ernstiger en vlijtiger geoefend dan de Griek sche herder Loues. Hij liep er midden tusschen zoo natuurlijk weg, onbevangen, zonder ge dachten aan systematische krachtverdeeling. ■Hij wist alleen, dat hij het gemakkelijk zou kunnen volhouden. Veel gemakkelijker d'an die zooveel zorgvuldiger getrainde athleten uit andere landen, die niet gewend waren aan zulk een verschroeiende temperatuur. Na de eerste 10 Kilometer liep hij in de voorhoede en vele concurrenten waren reeds ver afgezakt. Maar er zijn nog andere bijzondere krachten in het veld. Drie tegenstanders loopen hem voorbij en zelfs een eind vooruit. De herder Loues stoort er zich niet aan, zijn tijd zal wel komen. Wel begint hij wat zwaar in de bee- nen te worden en in de eerstvolgende herberg, die hij tegenkomt, zet hij zich rustig neer, om even uit te blazen en hij drinkt een paar glaasjes landwijn, want hardloopen in zulk een hitte is een diorstverwekkend werk en hij versmaadt ook in zijn bergen bij zijn kudde den verfrisschenden dronk niet. Dan gaat hij maar weer op stap, want de toeschouwers-landgenooten zijn.gaandeweg in vertwijfeling over zijn kalme lichtzinnigheid geraakt. Het glaasje landwijn heeft Loues lek ker opgefleurd en hij zet er een sneller tempo in, om zijn voorloopers in te halen. In het Stadion te Athene is iedereen ver vuld van het verloop van den wedstrijd. Een boodschapper komt berichten, dat de c-erste looper op ongeveer 6 K.M. afstand nadert en dat het de Australiër Flack is Ontzetting maakt zich van de Grieksche menigte mees ter. Zou dan tocb. een vreemdelingPlet is een vreeselijke teleurstelling. Maar een kwar tiertje later komt er een nieuw bericht, dat de geslagenheid in wilde vreugde-opwinding doet overslaan. De Griek Loues nadert het Stadion en hij loopt geheel vooraan. Een onbeschrijfelijke storm, van gejubel breekt los,- als een kanonschot de komst van den winnaar bij de Marathonpoort aankondigt. En daarop verschijnt de Grieksche schaap herder Loues. Hij is nog volkomen frisch, al hangt hem het lange haar bezweet in de cogen. De Grieksche kroonprins rent naar hem toe en legt de laatste 100 Meter aan zijn zijde af. Als hij aan de finish komt na 2 uur en 53 minuten loopen, hetgeen ook nu nog een zeer goede tijd is, dringen honderden toe schouwers onder oorverdoovènd gebrul om hem heen en de kroonprins en prins George van Griekenland moeten hem tegen deze be laging beschermen. De publieke opwinding van dat moment is zelfs in deze dagen van heldenvereering bij de sport niet overtroffen. Een waar pandemonium was losgebroken. Niet alleen wilde iedereen den winnaar en natio- ualen held de hand drukken, maar dames ruk ten haar juweelen van hals en handen en wierpen ze aan zijn voeten. Loues werd djoor de beide prinsen uit het gedrang gedragen, men zoent hem op wangen, neus, ooren, ha ren: gouden hor-loges, gevulde portefeuilles worden hem in de handeen gedrukt, een ho telhouder biedt hem vrij eten voor een jaar aan, een schoenpoetser levenslang vrij schoe nen poetsen, bij de koninklijke loge wordt hij door het staatshoofd omarmd Men merkt in het geheel niet meer, dat ook de tweede en derde aankomenden Grieken zijn, waardoor- tevens Loues' overwinning voor het nuchter beschouwende nageslacht is verklaard, Geen vertegenwoordiger van een ander ras kon in deze omstandigheden zijn beste prestatie ge wen. In dézen toestand van begeestering werden de Spelen eenvoudig automatisch voor be ëindigd verklaard, waardoor de worstelaars bijv. onverricliterzake weder- naar hun dik wijls verafgelegen haardsteden konden terug- keeren. Heel Athene vierde dien dag feest met vuurwerk opde bergen en dacht aan niets anders meer. Alleen Loues was bij al deze feestelijkheden niet meer te. vinden. Hij was al lang weer op weg naar zijn dorpje, den Olympischen beker 'iii een doek op zijn rug gebonden. Hij had "zijn zege niet vergeten, maar wilde die liever in eigen kring vieren. Wanneer op 1 Augustus a.s. in het Olym pisch Stadion de Spelen geopend worden, zal een at Weet, de duizendste van een lange rij, die tot Olympia in Griekenland reikt, den fak kel aandragen, die het symbool.van het Olym pische vuur is. Dit zal zeker niet het minst indrukwekkende moment van dit ceremoniëel zijn, zooals wij reeds aan het begin zeiden. Wat wij nog niet vertelden is, dat de laatste der duizend loopers de Grieksche schaapher der Loues zal zijn, die 40 jaar geleden den Marathonloop won en die nu een zestiger is, misschien wel wat stram, maar toch nog steeds sterk van leden. HOCKEY. HENGELO BLIJFT OOSTELIJKE EERSTE KLASSER. Het bestuur van den Ned. Hockeybond heeft besloten, de Oostelijke eerste klasse het volgend seizoen uit te breiden tot acht clubs. Hierdoor zal Hengelo, dat eerst gedegradeerd was, in de eerste klasse gehandhaafd blijven. DUITSCHLAND—NEDERLAND. Het. Duitsche elftal, dat Zondag 10 Mei te Hannover tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Warnholz, Kemmer, Zander, Peter I, Keiler, Schmalix, Huffmann, Mehlitz, Weiss, Hamel, Messner. PAARDENSPORT. INT. CONCOURS-HIPPIQUE TE AMSTERDAM. We ontvingen het programma voor het IVde Officieele Internationale Concours Hippique, dat in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal worden gehouden van 18 tot 21 Juni a.s. Ook zal georganiseerd worden een Ruiter sportavond, die Zaterdag 16 Mei, 's avonds 12 uur in het City-Theater te Amsterdam zal plaats hebben, tot voorbereiding van het in ternationale concours in het Stadion. Het programma luidt als volgt: 1. Openingswoord door den voorzitter van den Ned. Hippischen Sportbond, kolonel Jhr. K. F. Quarles van Ufford; 2. Causerie door den heer C. F. Pahud de Mortagnes, le luitenant der Huzaren: 3. De ruitersport in binnen- en buitenland, een speciale sportfilm, voor dit doel samengesteld door Polygoon, uit haar historisch en actueel archief: 4. Optreden van den heer en mevrouw Clinge Doorenbos; 5. Documentaire filmopneming van de Grand National van dit seizoen (Deze bijzondere film behoort tot het archief van „Grand National" en loopt niet in de bioscoop-theaters). DE ESTAFETTERIT DOOR NEDERLAND. Uit Apeldoorn: De estafet-terit van de Kon. Federatie van Landelijke Rijvereenigingen heeft een bijzonder vlot verloop. Vrijwel zon der eenig tijdverlies werd de hoofdroute ge reden. Precies 10 uur werd Woensdagmorgen te Cocksdorp op Texel gestart voor de Noord- Holland-roüte, die dank zij de medewerking- van de marine (een raceboot van het vlieg veld de' Mok bracht de ruiters over) eveneens zonder stoornissen verliep. Te 13.40 uur werd te St. Anna Parochie door den burgemeester de eerste ruiter voor deFriesland-route ge start; door den burgemeester van Ethen werd te 11.29 urn. dus vier minuten over den vast- gestelden tijd, te Genderen in Noord-Brabant het startsein voor de eilandroute gegeven. De hoofdroute en de Noord-Holland route werd zóó snel gereden, dat er te Kesteren, Geldermalsen en Abcoude een verplichte rust moest worden ingelegd. Zonder stagnatie kwam ook de vierde ruiter van de hoofdroute te Groningen aan. hetgeen eveneens het geval was met dien van de eerste etappe van de Noord-Holland route te Sloten. Uit Maassluis kwam het bericht, dat ook het moeilijkste deel van de eilandenroute zonder eenige stoornis was afgelegd. Te acht uur Woensdagavond werd onder groote belangstelling van de bevolking door den burgemeester te Abcoude de oorkonde van de Utrechtsche landelijke ruiters aan H. M. de Koningin in den bericht-koker ge.stont. wp°wir de eerste ruiter onder muziek van een corps en een zangvereeniging van het vergierde en ge- illumineerde marktterrein -wegreed. SCHAKEN. De tweekamp Spielmann v. d. Bosch. Partij van hedenavond gaat door. Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat de derde partij van bovengenoemden tweekamp hedenavond in het gebouw van de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg kan doorgaan. Zooals men weet begint die te half acht. Het verdere programma luidt als volgt: Vierde partij: Vrijdag 8 Mei te Delft in restaurant Penning, Oude Langedijk, aan vang 's avonds te halfacht. Vijfd partij: Zondg 10 Mei te 's-Graven- hagen, in het Nationaal Schaakgebouw, aan vang des middags te twee uur. Na terugkeer van jhr. v. d. Bosch uit Nau- heim zal het laatste deel van het program ma v/orden vastgesteld. GYMNASTIEK Lighal-uitvoering 1936. Werden tot dusver de Lighal-uitvoeringen in een zaal gegeven, de eerstvolgende de 29e van de reeks wordt Zaterdag 6 Juni, des avonds van 79.30 uur, op het H.F.C.-terrein gehouden. De bedoeling hiervan is, meer kinderen dan tot heden mogelijk was, in deze liefdadigheids- uitvoering te lie trekken. Ongeveer drie duizend leerlingen van lagere, Centrale en U.L.O. scholen zullen aan deze uitvoering medewerken, waarvoor reeds de noodige steun werd ontvangen van B. en W. van Haarlem en van verschillende schoolbe sturen. Bovendien is de deelneming verzekerd van den Kennemer Turnkring, waarvoor vijf der belangrijkste vereenigingen zullen mede werken, n.l. Bato, Concordia en Turnlust uit Haarlem, O.S.S. uit Zandvoort en Turnlust uit Beverwijk. Door de medewerking van deze allen is het mogelijk een uiterst afwisselend programma samen te stellen. De zorg voor het financieele gedeelte is weer in handen van den heer A. J. Meijermk. Voor deze uitvoering werd een commissie van aanbeveling gevormd, welke bestaat uit de heeren: C. Maarschalk van Egmond en Rin- negom, Burgemeester van Haarlem, Eere voorzitter; A. G. Boes, wethouder van onder wijs; J. A. L. Doijer,. voorzitter Ambt. Vereen, v. Hoofden van scholen; E. S. Frank, arts be stuurslid Haarl. Vereen, tot bestr, der tuber culose; E. Geerts .voorzitter N.O.G.; T. Heilin- ga, voorzitter Vereen, v. Hoofden v. scholen; j. Hop, voorzitter Kennemer Turnkring; Dr. L. C. Kersbergen, voorzitter Haarl. Vereen, tot bestr. der tuberculose: Dr. A. A. G. Land, Se cretaris Haarl. Vereen, tot bestr. der tuber culose; M. Mauritz, arts, bestuurslid Haarl. Vereen, tot bestr. der tuberculose; C. J. Rij kers, voorzitter Bond van Ned. Onderwijzers; S. J. van Slooten, arts, Directeur van het Con sultatie-bureau; A. v. d. Weijer, Inspecteur Lager Onderwijs, en E. v. d. Wall, lid van den gemeenteraad. BATO. Öp Vrijdag 8 Mei a:s.^zal bovengenoemde yerèëniging in Café-restaurant „Lido" aan het Plein haar 40e jaarvergadering houden. Be halve de gebruikelijke verslagen meldt de agenda besprekingen betreffende de Zomer- campagne en de deelneming aan de Itona- tumfeesten met de Pinksterdagen in Amster dam. Omdat dit de 40e jaarvergadering is. wordt verwacht, dat behalve een groot aantal werkende, ook vele steunende leden van hun belangstelling zullen doen blijken. ZWEMMEN. OLYMPISCH ZWEMFEEST VAN H. P. C. De Heemsteedsche Zwem- en Poloclub heeft niet te klagen wat de" deelneming betreft voor het zwemfeest dat a.s. Zondag om 8 uur in het Sportfondsenbad te Haarlem plaats heeft. Over de 200 deelnemers zullen elkaar op diverse banen bekampen. Van de dames noem den we reeds Willy den Ouden, Riek Masten broek en mej. Senff, Op de 100 M. vrije slag komen nog uit de dames Selbach, Annie Tim mermans e. a. Op de 200 M. vrije slag komen o.a. de vol gende cracks aan den start: Moolenaar, Cha- rité, v. d. Kuil en de recordhouder A. Sipkema. Bij de 200 M. schoolslag zien we weer de veteraan Leen Korpershoek, en verder Smits huizen van de A. Z., van Duin van Zian e. a. Op de 100 M. rugslag Rie Mastenbroek en mej Senff en bij de heeren Scheffer, P. v. d. Hoek, Ab. v. d. Meer. Op de estafette 10x33 1/3 M. jongens komen 5 ploegen uit, te weten H.V.G.B., Haarlem, H, Z. P. C., Dolfijn en H. P. C. Op de 3x66 2/3 M.'wisselslag' estafette dames komen 12 ploegen uit o.a. R. D. Z., het IJ, O. D. Z., H. D. Z., H. Z. P. C. en de Haarlemsche ploegen Zignea (of Haarlem), D. W. R. en H. P. C. Ook de 4x100 M. vrije slag estafette belooft zeer spannend te worden; hier komen 5 ploe gen aan den start, n.l. Haarlem/ Zian, D.W.R., D.J.K. en H.P.C. Ook de wereldrecordhoudster mej. Wagner zal nog op de 100 M. vrije slag uitkomen. Op dit zwemfeest zullen dus nagenoeg alle a.s. candidaten voor de Olympiade van de partij zijn. Voor den polowedstrijd H. P. C. tegen H. Z. 6 P. C., zal H. P. C. met het volgende team uit komen L. Kohier, A. J. Braam, H. Leyenaar, J. W. Derx, J. Uitendaal, H. Eldering, S. L. Mooi. WATERPOLO. COMPETITIE KRÏNG HAARLEM KON. NED. ZWEMBOND. De indeeling van deze competitie is voor het aanstaande seizoen als volgt: Damesafdeeling: Halfweg 1, H.P.C. 2 en H.Z.V. 1. Heeren Eerste klasse: D.W.R. 3, H.P.C. 5, H V.G.B. 4, Haarlem 3 en V.Z.V. 2 Heeren tweede klasse: Halfweg, 1, H.P.C. 6, H.V.G.B. 5, H.Z.V. 1 en Kennemer Zwem- club 1. Heeren derde klasse: D.W.R, 4. Halfweg 2. H.P.C. 7, K.Z. 2, Veiser end 1 en V.Z.V 3. Adspiranten A: F- 'sm C. G.B. a en V.Z.V. Adspiranten B: HP.C. b, H.V.G.B. b, H.Z.V. en Kennemer Zwemclub. Vergeleken met de laatste jaren heeft de competitie een flinke uitbreiding onder gaan. De damesafdeeling, waarvoor in de laatste tien jaar geen animo meer bestond, is weer in e?re herste'd. Als competit-ie-leider fungeert ook dit sei zoen ae heer C. M. H; van den Broek, Voor- duinstraat 52, Haarlem, VOETBAL. OostenrijkEngeland (21) Verdiende zege van Oostenrijk. Verdiende zege van Oostenrijk. Uit Weenen: Er waren 62.000 toeschouwers getuige van de ongetwijfeld verdiende over winning, welke het team van Hugo Meisl op de Engelsche voetbalmeesters behaalde. Het was dan ook geen wonder, dat aan het Oosten- rij ksche team een langdurige ovatie werd ge bracht. Reeds sedert vele maanden had men in Weenen op dezen wedstrijd gewacht, en wat ieder hóópte, doch niet uitsprak, gebeurde Woensdag in een vooral door Oostenrijk fraai respeelden wedstrijd verloor Engeland. Alle kenteekenen voor een grootschen wed strijd waren te bespeuren. Nadat den Engel- schen Dinsdagavond door een groote menigte een hartelijke ontvangst was bereid, gingen Woensdag duizenden en duizenden naar het stadion om getuige te zijn van den groot-en strijd, talrijke vertegenwoordigers van de voet balsport uit binnen- en buitenland waren te genwoordig. Bondspresident Miklas, die met vertegenwoordigers van de regeering van zijn belangstelling blijk gaf, liet na het spelen van de volksliederen de elftallen aan zich voor stellen. Onder leiding van den bekenden Belgischen scheidsrechter Langenus stelden de elftallen zich als volgt op: Oostenrijk Platzsr, Schmaus, Sesta, Urbanek, Smistik, Mock, Geiter, Stroh, Sindelar, Bican, Viertl Engeland: Spence, Bowden, Camsell, Bastin, Hobbis, Crayston, Barker, Copping, Male, Hapgood, Sagar. In de eerste helft waren de Oostenrijksche aanvallen talrijker en gevaarlijker, dan die der Engelschen. Er waren vaak periodes, dat de Engelschen in het geheel niet op de Oostenrijksche helft kwamen. In de twaalfde minuut reeds schoot linksbuiten Viertl na mooi samenspel met Sindelar en Geiter het eerste Oostenrijksche doelpunt in het Engelsche net. Vijf minuten later scoorde Geiter zelf het tweede doelpunt, nadat hem den bal fraai door Sindelar werd toegespeeld. Met dezen stand kwam de rust. In de tweede helft was het spel van de En gelschen aanzienlijk beter. Bovendien leek het Oostenrijksche team eenigszins vermoeid. In de negende minuut had Bastin pech. toen hij hard tegen een der palen knalde, doch de te- rugstuitende bal werd door Camsell- nétjes ingekopt (21). Door dit succes aangemoedigd, zetten de Engelschen er alles op om tenminste een ge lijk spel te behalen, doch de Oostenrijksche verdediging gaf geen krimp. Toen scheidsrech ter Langenus, wiens leiding boven allen lof verheven was, voor de laatste maal had geflo ten, brak er een oorverdoovend gejubel los. Onder daverende toejuichingen verlieten de Oostenrijkers als verdiende overwinnaars het veld. Oostenrijk's zege is in de eerste plaats té danken aan het betere verband, dat er in het team zat. In de eerste helft waren de Oosten rijkers in de meerderheid. De voorhoede deed mooi werk, waarbij uitblonken Sindelar, Stroh en Geiter. In de middenlinie speelde vooral Mock een uitstekende partij. Ook de verdediging met Platzer en Sesta aan het hoofd, heeft een buitengewoon goeden wed- Istrijd gespeeld. Het spel van dé Engelschen was vooral-in de eerste helft te futloos en toonde gebrek aan fantasie. De beste Engelsche spelers waren Hapgood, Copping en Crayston. Het spel van .de voorhoede was teleurstellend. Slechts een enkele maal konden de Engelschen hun spel ontplooien, doch meestal werd dit door de Oostenrijksche verdediging belet. IERLAND VERLIEST VAN GAU MIDDENRIJN. Uit Keulen: Woensdagmiddag heeft het Iersche elftal een 41 nederlaag geleden te gen het elftal van de Gau Middenrijn. De Duitschers hebben hiermede wel een zeer fraai resultaat behaald, wanneer men be denkt, dat de Ieren eenige dagen geleden tegen de Hongaren een 33 gelijk spel wis ten te behalen. E.D.O. 2T.H.B. Zondagmiddag wordt op het E.D.O.-terrein bovengenoemde vriendschappelijke wedstrijd gespeeld. E,D.O. 2 heeft het volgende elftal: De Waard, Van der Sluis, F. Bos, Van Geemen, Vrenegoor. C. van Esch, During, Goemaat, Kohier, Van Noort, C! van der Schalie. HAARL VOETBALBOND Kampioenschap van Haarlem. Op 1 Maart werd gespeeld de wedstrijd StormvogelsKinheim( die in een gelijk spel eindigde, waardoor Kinheim in de volgende ronde komt). Daarna kon geen wedstrijd meer worden vastgesteld. A.s. Zaterdag en Zondag zullen de voor de eerste ronde resteerende wedstrijden worden gespeeld. Voor die data zijn vastgesteld: R.C.Ii.Bloemendaal op Zaterdagmiddag half vijf en E.D.O.Haarlem eveneens te half vijf. Deze wedstrijden zullen worden geleid resp. door de heeren De Korte en Kotte. De, wedstrijd V.S.V.—H.F.C. wordt Zondag middag aan de Spanjaardslaan gespeeld onder leiding van den heer Wesselink en begint te twee uur. De elftallen van E.D.O. en Haarlem zullen als volgt tegenover elkaar staan: E. D. O: Stouten, Van der Bom, Boeree, Van der Schalie, Koppen, Perukel, S. Spek, Piet Perukel, Van der Putten, Schijvenaar, P. Spek. Haarlem: De Vries, Van Polanen, Smit, De Winter, Har tog, Van Gooi. Kammeijer, De la Mar, Huijsmans. Verhappen/ Kaan. POSTDUIVEN DE BONTE DUIF. Bovengenoemde véreeniging hield een wed vlucht van Vilvoorden. Afstand 163 K.M. Wind N.-O De prijzen werden behaald als volgt: F. M. Heerkens Thijssen 1, 2, 6, 16, 17; Gebr. v. d. Linden 3, 7, 8; P. H. Brakel 4, 5, 13, IS; W. J. der Kinderen 9; H. J. Loman 10, 11, 14; J. J. Kan 12, 15. DE SPAARNEVOGELS. Wedvlucht van Neuvilles, 209 K.M. Eerste duif te 13 u. 28 min. 47 sec J. Staphorst ,1. 2. 4. U)-13 -T i n 15: F. J, Lourenburg 5. 17: P. Heijmel 6, -11;. P. Kers te 7; J. H. Somers 8, 16, 13; D. v. Wel 12; W. Bakker 14, 19, 20. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: Ph. F. Amelung Sr., remise met P. J. van Dartelen: J. Poppen wint vari M. v. Leeuwen; P. G. van Engelen wint van H. van Lunenburg Jr., P. H. Meure wint van Joh. Fabel. Tweede klasse: „Schijf" remise met J, J. Groenewoud. Derde klasse: C. Rietman wint van J. Merts; J. Helmer remise met H. W. C. van Rhoon; J. v. d. Spruijt wint van J. Prenen; J. A. MeeuweiiQord wint van J. J. Aling; J. A. Meeuwenoord remise met J. v. d. Spruijt; W. Jonkhof wint van J. H. Meure; E. Stammis wint van J M. Rutgers; E. Stammis wint van A. Slinger. Reserv1 derde klasse. J. J. Koren wint van A. Swart. JUBILEUMWEDSTRIJDEN NED. DAM BOND. Maandagavond begon te Haarlem de vierde ronde van de Jubileum/wedstrijden van den Nederl. Dambond. georganiseerd ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van dezen bond. De uitslagen volgen hieronder. Hoofdklasse: P. H. Meure wint van Joh. Fa bel. Eerste klasse: J. Wielenga wint van K. Olij; C. kool wint van P. L. Schrijnemakers, J.J. v. Kesierenremise met Chr. Gerritsen; I, Ris- seeuw wint van I. Ravensbergen. Tweede klasse: B. Henneke wint van W. J. A. Matla; J. Kuntze wint van A. Smit. Derde klasse: A. M. Reedijk wint van G. J. Steenkist; A. van 't Schip wint van A. M. Ree dijk: J. H. Meure remise met A. van 't Schip. CRICKET IN ENGELAND. De stand van de Woensdag begonnen wed strijden is als volgt: Oxford University 202 (Amar Nath 422) tegen Britsch Indië 7—0. Lancashire 327 tegen Worcestershire to bat. Hampshire 256 tegen Derbyshire 40—2. Cam bridge University 205 tegen Sussex 131 v. 5. M. C. G. scoorde tegen Surrey 494 voor 7, waar van Hendren 202 en de jonge 20-jarige Edrich, die reeds in het vorige seizoen de aandacht op zich vestigde 114. Vooral niet vergeten een bezoek te brengen aan de SHOW van GENERAL MOTORS PRODUCTEN aan den WAGENWEG bij GEBR. KIMMAN, om daar de fraaie en zuinige Opeis te bewonderen. OPEL O L D S M O B I L E (Adv. Ingez. Med.) /cueew M,i tTJDSNCINf^ HALCYON LIJN. Flensburg, 6 v. Vlaardingen n. Narvik; Vredenburg, 5 v. Vlaard. te Narvik, vertr. 8 n. Rott.-Vlaard. HOLLAND-OOST-AZIë LIJN Meerkerk (uitr.) 5 te Manilla. Gaaster kerk (thuisr.) 6 te Shanghai. Serooskerk (uitr.) p. 5 Gibraltar. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Hoogkerk (thuisr.) p. 5 Perim. Streefkerk (uitr.) 6 v. Port Said. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Binnendijk, Rott. n. N.-Orleans 3 te Gal veston. Damsterdijk, 4 v. Vancouver n. Rott. Breedijk, Rott. n. Philadelphia 4 v. New- York. Edam, Rott. n. N.-York 4 (2.32 ri.m.) 130 mijl Z. van Valentia. Veendam, 5 v. Rott. te New-York. Lochmonar, Vancouver n. Rott. 6 te Lon den. Lochgoil. Vancouver n. Rott. 2 van Seattle. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Randfontein (uitr.) 6 van Antwerpen en pass. Vlissingen. Bloemfontein (thuisr.) 6 v. Dar-es-Salaam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland. 6 v. Amst. n. Hamburg. Eemland. 6 v. Amst. n. B.-Ayres. KON NED. STOOMBOOT-MIJ. Hercules 6 v. Amst n. Hamburg. Fauna 6 v. Amst. n. Kopenhagen. Bodegraven, 6 v. Amst. n. Chili. Aurora, 5 v. Messina n. Palermo. Euterpe, 6 v. Bordeaux te Amsterdam. Merope. 6 v. Kopenhagen te Gdynia. Stella, 5 van Valencia n. Rott. Thesseus, 5 van Odense te Stettin. Tiberius, 5 v. Barcelona n. Valencia. Trajanus, 5 v. Barcelona n. Alexandria. Triton, 6 v. Bremen te Amst. Ulysses, 5 v. Stamboul n. Bourgas. Telamon, 2 van Manaos te Iquitos. Baarn, 4 v. Amst. n. Chili 4 te Cristobal. Flora, 4 v. w.-indië te New-York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitr.) 6 v. Suez. Kota Nopan (uitr.) p. 5 Gibraltar. Palembang (thuisr.) 5 te Suez. Kedoe 6 v. Hamburg n. Rotterdam. Tapanoeli (thuisr.) p. 6 Sagres. Bli.tar (thuisr.) 6 van Sigapore. Kota Tjandi (uitr.) 6 te Belawan. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Joh. de Witt, 6 v, Batavia n. Amst. Poelau Bras (uitr.) 5 te Padang. Poelau Tello, 6 v. Amsterdam te Hamburg. Johan van Oldenbarnevelt .(thuir.) 5 van Genua. Poelau Roebiah (thuisr.) p. 4 Gibraltar. Chr. Huygens, 6 v. Amst. n. Batavia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Laertes. Amst. n. Batavia 6 te Port Said. Dolius, Batavia n. Hamburg 6 v. Amst. City of Bristol, Japan n. Rott. 5 v. Port Swettenham. City of Dunkirk, Dairen n. Rott. 5 v. Port Sudan. Polydorus, Batavia n. Amst. 6 v. Belawan. Aeneas, Japan n. Rott. 5 van Hongkong. Benrinnes, Otaru n. Rott. 5 v. Singapore. Achilles, Japan n. Rott. 6 v.' Singapore. Glenogle, Dairen n. Rott. 4 te, Shanghai. City of Singapore. Hankow n. Rott. 5 v. Sjanghai. Dromed, Japan n. Rott. via Londen p. 5 Fi- nisterre. Gleniffer, Japan n. Rott. 5 te Singapore,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13